Van Dam Supermarkt en S.O. Soest atletiek organiseren Soester stratenloop STRATEN LOOP S.O.SOEST atletiek VAN DAM SUPER Dalende aanvoer - stijgende kosten vaARöeRhooQt's tuintips öoe-het-zelveRS Jf juni a.s.18.30 uur, start Honsbergen: le, 2e en 3e prijzen voor Soester Stratenloop Kompostbedrijf Soest/Baarn: VOOR VVV nieuws Indeling Braderie Inschrijving Agenda Soester Gemeenschap BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Klimplanten - een ideale stoffering (deel I) SOESTDIJK BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES 13 Soester Courant van woensdag 9 april 1980 13 n de reeks lezingen Tenzen en wel over ele achtergrond. 1 de hand van een dat in kuituur en le lezing ligt op de >stuinen o.a. die te jroei en Bloei" van litvoerige beschrij- el gestaan. U zult heer Claringbould en naar de japanse aardoor meer van e opening voor het anse tuin Clingen- van de weersom- itingen kunt U krij st de Gemeente- n Haag, tel. 070- uinbezitter of niet - april om 20.00 uur -entrum - Nieuwe- ^eg), Soest. Entree n Amsterdam; N. C. de Beauveser; A. Beyer; G. E. terling; W. H. van nvels; T. A. Croe- DeijsselB. C. M. A. van Dorre- 3. van Elteren; A. Goossen; P. M. ander Heijden; C. il; C. J. Hoebée; J. m; P. I. Knol; P. ruithof; M. P. C. e; M. G. D. van srsen; C. A. van J. van Meel; L. M. van der Mey; W. Nijenhuis; H. W. PouwenL. M. R. Thijssen; A. V erhage-Swennen m Vulpen; J. van lelstijn; M. G. J. slaagden: Boomhouwer; T. iens; M. Folkert- A. A. M. Janssen; 3. van Leek; J. G. L Noppen; R. R. enhuis; S. Pappot; iez; J. S. Tebbens; ïek; S. W. van der Soesterberg kwam ie voor een schoor- st gebeurde dat in amilie H. aan de rberg in de woning i de Oude Tempel- allen ontstond de ran de open haard. Foto: Goos van der Wilt Bij gelegenheid van 950 jaar Soest werd door Van Dam Su permarkt, in samenwerking met S.O. Soest, sektie atletiek, een stratenloop in Klaarwater gehouden met een doorslaand succes. Als uitvloeisel daarvan zijn allerlei verzoeken binnengekomen om dat festijn nog eens te herhalen. Dit is voor de organisatoren aanleiding geworden om van die stratenloop een jaarlijks terug kerend sportfeest te maken. Indivuduele deelnemer dienen zich, uitsluitend vóór de start ter plaatse te laten inschrij ven. Zodra bekend is welke school teams er ongeveer meedoen, zal er in ons blad een gede tailleerd programma worden gepubliceerd. Momenteel gaat het nog om twee punten Houdt de avond van 4 juni a.s. vrij en zorg door training, voor een goede conditie. Er zijn voor de schoolteams 4 groepen geformeerd t.w. 1. Meisjes lagere scholen. 2. Jongens lagere scholen. 3. Meisjes: voortgezet onder wijs. 4. Jongens: voortgezet onder wijs. Voor ieder team dat in zijn groep wint, staat een wissel trofee, beschikbaar gesteld door Van Dam Supermarkt, te wachten, welke uiteindelijk op de bekende condities ver diend kan worden. Verder ontvangen alle num mers 1, 2 en 3 uit de deelne mende groepen een beker, die voor de prijzenkast in de school bestemd is. Hij de training kan men er re kening mee houden, dat alle scholen een afstand van 1 mijl dienen te lopen. Hiertoe is besloten, omdat het parcours precies één mijl lang is. De start is vóór Van Dam Supermarkt en men loopt dan via Wiardi Beckmanstraat, Johannes Poststraat, Klaarwa- terweg, Titus Brandsmastraat en weer Wiardi Beckmanstraat naar het feestterrein bij Hons bergen. ORGANISATIE S.O. Soest heeft de sportieve kant van het gebeuren in eigen hand, zodat iedereen kan ver wachten, dat de organisatie perfect zal verlopen. Van Dam Supermarkt treedt op als spon sor en de netto baten gaan naar het in geheel Soest bekende Bentinckfonds. Alle scholen zijn inmiddels be naderd met een uitnodiging om met een schoolteam deel te ne men, maar voor iedere tijdige opgave hiervoor noodzakelijk. STICHTING BENTINCKFONDS S.O. SOEST ATLETIEK Op het parkeerterrein vóór Honsbergen organiseert van Dam Supermarkt een brade rie, waar hapjes en drankjes zowel voor deelnemers als kij kers de feestvreugde zullen vergroten, alles onder de klan ken van feestelijke muziek. Nog iets over de inschrijving: de deelneming van de school teams moet voor 14 april a.s. bekend zijn, hetzij schriftelijk hetzij telefonisch bij de heer A. P. Moree, Gerrit van de Veenstraat 33, telefoon 02155- 12599 te Soest. De individuele sporters die plm. 20.00 uur van start gaan, kunnen uitsluitend inschrijven vóór de start, voor deelname naar keuze voor afstanden van 1-, 3- en 5 mijl. Al met al belooft het in Hons bergen weer heel wat te wor den. Er wordt evenals vorig jaar weer veel publiek ver wacht, niet alleen om de ge zellige sfeer, maar vooral ook om de favorieten geducht aan te moedigen. Van Dam Supermarkt en S.O. Soest wensen wij veel succes. EN Reformhuis Verkadè organiseert een lezing met als thema, ,,de acupunctuur in het licht van de natuurgeneeswijze, door de Soester accupuncturist~H. van de Vet: Tevens gaat hij het hebben over voet reflexzone massage. Dit gebeuren zal plaatsvinden in de grote zaal van De Rank aan de Soesterbergsestraat, aanvang 20.00 uur. 10 april Filmhuis Artishock met de film, „Lord of the flies, regie: Peter Brook tijds duur 91 min. en in het zwart/wit. Een getrouwe verfilming van het gelijkna mige boek van William Golding. In het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest. 11 april: Tentoonstelling Artishock, opening tentoonstelling werken van Mieke Tromp, deze tentoonstelling wordt ge opend door Jóse Jonkers, zangeres. Aanvang 21.00 uur. Dagelijks geopend van 2-4. Met de Ned. Ver. van Huisvrouwen een wandeling georganiseerd o.l.v. mevrouw Sanders en wel naar Den Dolder en terug, of met de trein terug naar believe. Verzamelen op station Soest-Zuid om 9.45 uur en "ertrek daar vandaan. Treintijden vanuit Baarn van 9.23 uur. Soest-Zuid 9.34 uur voor degenen die met de trein willen. Bij twijfelachtig weer bellen voor 9 uur nr. 02/55-17418. 13 april: Kinderfilm Artishock met het volgende programma: De hond en het wasbeer- tje van Walt Disney en Stoptrein, nederlands gesproken, regie: Karst v/d Meule. Leeftijd vanaf plm. 6 jaar. Aanvang: 14.30 uur, in het Artishock gebouw. Steenhoffstraat 46. Toegang 2,-, groepen (min. 8 personen) 1,50. Telefonisch plaatsbespreken vanaf zondag 13 april 13.00 uur onder tel.nr. 02155-19577. 16 april: Het Nut, organiseert een avond met cabaret, Rutger Weemhoff, een veel belovend cabaretier, vroeger acteur bij toneelgroep Centrum en nu gestart met een soloprogramma, „De Jongste Dag", waarvoor hij in de landelijke pers lovende kritieken kreeg. Dit eve nement zal plaatsvinden in de Borg, het wijkcentrum in Overhees, Willaert- straat te Soest en begint om 20.15 uur. In het jaar 1979 heeft het kompostbedrijf Baarn/Soest minder vuil te verwer ken gekregen, maar zijn de netto-exploitatiekosten aanzienlijk gestegen. In totaal werd er ruim 13.369 ton vuil aangevoerd, tegen 14.315 ton in 1978. De kosten daarentegen stegen van 518.025 gulden in 1978 tot 576.012 gulden m 1979. Daarvan kwam 322.790 gulden ten laste van de gemeente Soest en 253.222 gulden van de gemeente Baarn. De stijging van de exploitatiekosten ten opzichte van het voorgaande jaar is, volgens het jaarverslag dat vorige week in de bestuursvergadering be sproken werd, voor een belangrijk deel veroorzaakt door de resultaten van het functiewaarderingssysteem dat op verzoek van de Soester gemeenteraad werd doorgevoerd. De salarisherbe- rekening, die daarvan een gevolg was, met terugwerkende kracht tot en met 1976, vond in het verslagjaar plaats. Aan de gebouwen, terreinen en me chanische installatie van de riool waterzuiveringsinstallatie vonden ook vorig jaar weer onderhoudswerk zaamheden plaats. De kostbaarste daarvan waren het vernieuwen van de wielen van de slibgraafmachine (27.000 gulden); het herbestraten van het terrein (9.350 gulden); de revisie van de draaisproeier van het oxyda- tiebed (14.300 gulden) en het herstel van de sluitrand van het oxydatiebed (5.200 gulden). De in overleg met Provinciale Water staat geplande provisorische uitbrei ding van de slibdepots, met in totaal 6000 vierkante meter, kwam op de drainage na, vorig jaar ook gereed. Na twee vergaderingen werd vorig jaar het besluit genomen tot het be schikbaar stellen van 425.000 gulden voor het leveren en plaatsen van een Total-Energy installatie, waardoor het vrijkomende methaangas van de rioolwaterzuiveringsinstallatie benut kan worden voor de opwekking van electrische stroom. Deze installatie zal dit jaar september in gebruik geno men worden. Vorig jaar september werd een zgn. Berry-scheidingstafel in gebruik ge nomen, waardoor een betere afschei ding van de resterende harde deel tjes uit de kompost wordt verkregen. Bezoek Het hele bedrijf mocht zich ook vorig jaar verheugen in grote belangstel ling. Tot de bezoekers hoorden 690 scholieren van de plaatselijke scholen voor basis- en voortgezet onderwijs, terwijl de op 20 oktober georganiseer de „open dag" ruim 900 bezoekers trok. Kosten Uitgedrukt in kosten per inwoner be taalt Soest 7,95 en Baarn 10,20. In 1978 waren deze bedragen respec tievelijk 7,51 en 8,65. Per ton aangevoerd vuil bedroegen de kosten in 1979 gemiddeld 43,08 (in 1978 36,65). PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 Uitgesorteerd werden 227.050 kg. blik; 1.120 kg. lompen; 3.680 kg. non-ferro metalen; 4.260 kg. ijzer; 547.860 kg. glas een gewicht waarin ook de aan voer via de glascontainers is ver werkt; en 1.160 kg. papier. Het blik bracht totaal niets op; de lompen 10 gulden per. ton; de non- ferro metalen 450 gulden per ton; het ijzer 25 gulden per ton; het papier 25,95 per ton en het glas 10 gul den per ton. Het blik wordt wel gra tis van het terrein afgevoerd. Aan waardeloze stoffen werd vorig jaar ongeveer 8880 ton afgevoerd en gestort op particuliere sportterreinen. Kompost Op 31 december was de voorraad kompost 1389 ton, bijna 400 ton meer dan het jaar ervoor. Die voorraad wordt niet abnormaal genoemd, omdat ook rekening gehouden moet worden met de vier maanden durende nafer- mentatie. De afzet leverde geen problemen op. Aan kwekers en handelaren werd 2426 ton verkocht; aan de gemeente lijke instellingen 28 ton en aan parti culieren 10 ton; nauwelijks mindèr dan in 1978. Dit betreft de tuinbouw- kompost. Wat de siertuinkompost be treft werd 127 ton aan handelaren verkocht en 42 ton aan particulieren; ook hier geen daling of stijging. Zuiveringsinstallatie Over een eventuele overdracht van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de provincie viel ook vorig jaar niets te zeggen; de overdracht kwam niets dichterbij. Wel blijft de provincie het exploitatietekort voor zijn rekening ne men. De overname van de installatie is, ge zien de plaatselijk ingewikkelde con structie als gevolg van het gezamen lijk functioneren van het Kompost- en het Rioolwaterzuiveringsbedrijf, geen eenvoudige zaak. In de installatie werd 393.035 kubieke meter gas ontwikkeld. Daarvan werd 274.821 m3 gebruikt maar altijd nog 119.214 m3 zonder enig nuttig rende ment, gespuid. Met de TE-installatie zal daaraan een eind kunnen komen. Een probleem blijft de slibafvoer. Het op de Eem geloosde effluent van de zuiveringsinstallatie werd weer maandelijks bemonsterd door de mi lieu technische dienst van de provin cie en steeds goed bevonden. Over klimplanten kan eigenlijk nooit genoeg verteld en geschreven worden omdat deze van erg groot belang zijn bij het aankleden van de tuin, lelijke muren kunnen prachtig worden weggewerkt, grote oppervlakten van blinde muren worden ermee ge broken. Kortom de klimplant maakt alles wat wij mènsëri bouwen of gebouwd hebben aan hekken, hokken, huizen en andere gebouwen zo'n stuk vrien delijker om te zien. Er wordt dus duidelijk nog veel te weinig gebruik gemaakt van die groene klauteraars, die ons ten dienste staan. Dit komt waarschijnlijk ook omdat er gewoon veel te weinig bekend is over de klimplanten en hun toepassings mogelijkheden. Veel mensen komen niet verder dan de bruidssluier, clematis en kamperfoelie, terwijl er toch echt veel meer interessants te vin den is. Om eens wat meer bekendheid te geven aan de wat bredere mogelijkheden zullen we deze en komende weken er eens wat extra aandacht aan besteden. Om direct maar met een vrij onbekende slinger plant te beginnen noemen we de Duitse pijpbloem of aristolochia, een houtige plant die zonder moei te hoger kan worden dan 10 m. Hij heeft hartvor mige bladeren die wel een afmeting van 25 cm. kunnen krijgen. De bruine pijpvormige bloemen die de plant 's zomers te voorschijn tovert, zijn van weinig belang, omdat deze grotendeels achter de bladeren zijn verscholen. De Duitse pijp groeit in iedere grondsoort en op, iedere standplaats, maar geeft de voorkeur aan lichte tot liefs volle schaduw. De plant kan worden gebruikt om muren, boomstammen en pergola's te verfraaien. om hartvormige bladeren zijn altijd rood behaard, evenals de jonge loten. In juni-juli bloeit de plant met gele geurende bloemen, die na eventuele be vruchting vergroeien tot de zgn. kiwi vrucht. Voor deze bevruchting is het noodzakelijk dat er plan ten van beide geslachten worden aangeplant, door dat de plant tweehuizig is. De kiwi vrucht die wel 5 cm. groot kan worden is ovaal van vorm en zwaar behaard. Ze zijn sappig en eetbaar en sma ken zachtzuur (Erg hoog gehalte aan vitamine C) Een derde grote onbekende is de Trompet-klimmer of Campsis. Dit is een nogal flink rankende plant, die goed ter verfraaing van een zonnige muur kan dienen. De plant moet weliswaar geleid worden maar kan door kort snoeien in het voorjaar ook uitgroei en tot een exemplaat dat geen steun meer nodig heeft. Van de trompet klimmer bestaan verschil lende variëteiten in kleur van geel naar rood, die allen bloemen geven van midden juni tot eind sep tember in vrij grote getalen. Beslist het aanplan ten waard. Voor grote muren of pergola-s is bij uitstek de boomwurger geschikt. Deze slingerplant heeft zijn naam te danken aan zijn krachtige slingerende takken, die inderdaad een boom dermate in zijn groei zouden kunnen belemmeren dat deze geheel afsterft. Tegen muren zullen we de Celastus die met fraai glanzende bladeren is uitgerust moeten leiden, maar tegen een pergola doet hij vanzelf sprekend zelf het werk. Een fraaie bladverkleuring volgt in de herfst, gecombineerd met een grote hoeveelheid oranje vruchtjes, die alleen ontstaan In de Flint te Amersfoort speelt op ma. 14 april toneelgroep Centrum: Mijn moeders courage. „Dit toneelstuk geeft het verhaal weer van Tabori's moeder, die kans heeft gezien om aan de Holocaust te ontsnappen. Regie: Ton Lutz. Aanvang 20.15 uur; Prijs 13,50; Pas 65 9,50; CJP 8,50. In schouwburg Gooiland te Hilversum is op 17 en 18 april een optreden van het cabaret Fons Jansen 5. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 11,- t/m 21,-, alhier te reserveren. Op 21 april komt de Zuidelijke toneel groep Globe naar schouwburg Gooi land te Hilversum met „Tramlijnbe geerte". Aanvang 20.00 uur. Prijs 10,-t/m/18,-. In cultureel centrum „De Speeldoos" te Baarn is op 18 april een program ma van Dorine v.d. Klei „leven is slo ven en liefde is lastig". Aanvang 20.30 uur. Prijs 6,-. Op 19 en 20 april komt circus Mikke- nie naar Hilversum. Het geeft op 19 april een voorstelling aan de Soestdij- kerstraatweg op het parkeerterrein om 15.00 uur en 20.00 uur. Op 20 april zijn er voorstellingen om 13.30 uur en 16.00 uur. De nat. bloemententoonstelling Keu kenhof te Lisse is weer geopend van 28 maart t/m 26 mei; dagelijks van 8.00-20.00 uur. Via goed onderhouden wandelpaden kunt u genieten van de miljoenen bloeiende bolgewassen, prachtige waterpartijen, bloeiende heesters, modeltuinen, de rotstuin en de heidetuin. Prijs 6,-; kind. t/m 12 jr./Pas 65 3,-. Op woensdag is het gezinsdag: ouders mogen hun kinderen t/m 12 jaar gratis meenemen. Vanaf 5 april t/m 30 april is in de Jan van Galenstraat te Amsterdam het Circus Sjoukje Dijkstra. Dagelijkse voorstellingen om 15.30 uur en 20.00 uur. Prijzen 10,- t/m 30,-. Kinde ren, scholieren en 65+ halve prijs, alhier te reserveren. In de Jaap Edenhal te Amsterdam is op 3 mei een optreden van 10 CC. Aanvang 20.00 uur. Prijs 25,-, alhier te reserveren. In theater Carré te Amsterdam komen de volgende concerten: Op 1 mei een optreden van Janis Ian. Prijzen 20,-; 25,-en 30,-. Op 2 en 3 mei komt Louis Falco in Carré. Prijzen 7,50 t/m 30,-. Op 5 mei is er een optreden van Dr. Hook. Prijzen 20,- t/m 30,-. Aan vang alle concerten 20.15 uur en u kunt hier reserveren. Op 19 en 20 april zijn op de Amstel rivier te Amsterdam de internationale roeiwedstrijden: Head of the river, en skiffhead. Van 11 tot 15 uur. Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie, afd. Eemland, houdt op zo. 13 april haar maandelijkse na tuurwandeling naar Pijnenburg. Ver zamelplaats is de parkeerplaats VV Hees, op de hoèk Insingerstraat/Wiek- sloterweg te Soest. Vertrektijd tussen 2 uur en 2.30 uur. Op do. 17 april wordt in de Mariakerk aan de Nieuwerhoek te Soest een con cert gegeven door de gospelgroep „The Messengers" o.l.v. Peter J. Houtza gers. In een programma van gospels, spirituals en folkloristische liederen. Aanvang 20.15 uur. Toegang 5,-;' CJP/Pas 65 3,50. Voor de vierde keer wordt in Delfts haven het jaarlijkse Stoomweekeind gehouden. Op 12 en 13 april zal in en om „De Dubbele Palmboom", Voorhaven 12 te Rotterdam een groot aantal stoom machines te zien zijn, w.o. een echte levensgrote stoomlocomotief. Ook de bekende ministoomtrein met passa- giersakkommodatie, een stoomwals, ook de sleepboot Finland is weer pre sent. Geopend 12 april van 11-17 uur en 13 april van 12-7 uur. Het museum is vanaf het Centraal Station te be reiken met tramlijnen 4 en 9. Op wo. 2 juli wordt in de Zwolse IJs- selhal een concert gegeven van de groep „Santana". Aanvang 20.15 uur. Prijs 30,- p.p. De voorverkoop van kaarten is reeds begonnen en u kunt hier reserveren. Op 16 april vindt in „De Borg" aan de Willaertstraat 49 te Soest een avond van 't Nut plaats. Overtuigend solo toneel van Rutger Weemhof, met een cabareteske one-man-show. Aanvang 20.15 uur. Entree voor leden van het Nut is vrij, niet leden 5,-; CJP/Pas 65 3,50. Filmhuis Artishock draait op do. 10 april de film „Lord of the flies". Re gie Peter Brook, Engeland. Aanvang 20.30uur. Prijs 4,50, leden, CJP enz. 3,50. Elke woensdag- en zaterdagmiddag om 15.00 uur zijn er voorstellingen in poppentheater Toermalijn aan de Kop pelpoort te Amersfoort. Camilla Koe- voets presenteert „De hoed van Tra de Trol", voor kinderen vanaf 5 jaar. Prijs 4,50, incl. koffie of lim. In galerij De drie Ringen aan de Kerk straat 11b te Soest is t/m 19 april een voorjaarstentoonstelling van Theo Michels, Theo van de Vathorst en Jaap Kruyff. Geopend: di. t/m za. van 11-17 uur. Zondag en maandag gesloten. De Soester kadobon is voor velen van u een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. CAFÉ-RESTAURANT BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw

Soester Courant | 1980 | | pagina 13