ft ra X 1 K A-f# vi 14 H't r-t- KTE2 iftTft 1-\ 15 Soester Courant van woensdag 9 april 1 15 Manifestatie *80 omt wel langzaam. aar zeer zeker op gang Foto: Ooos van der Wilt Eén april negentienhon derd en tachtig. Ik zit lek ker binnen bij de Rabo bank. Bij Directeur Hil- horst. Buiten giert de wind. De regen klettert meedogenloos tegen de directiekamerruitjes. En het is net als met de ver huur van de vierkante meters voor de a.s. M'80: wachten op beter weer. Het gaat over de Mani festatie in september. Hardlopers zijn doodlopers, voor mij hoeft 't niet zo snel, maar ja, aan de andere kant: we hebben een tent méér dan voorheen: het waren er altijd drie, nu vier, dus er moet nou toch wel een beetje schot in gaan komen". Aldus Rabobankdirecteur Hil- horst, die in zijn toch al wei nige vrije tijd voortrekker is van een groepje mensen, die zich druk maakt om de belan gen van met name de gehele Soester middenstand. Eens per twee jaar komt er een tentoonstelling tot stand. Tot en met het jaar 1978 ge beurde dat op de Eng, aan de Talmalaan. Dat gaat nu niet meer: daar wordt gebouwd. Hilhorst: ,,Ik had 't bijna voor- elkaar dat we op die mooie grote, groene weide mochten, maar dat ging op 't laatste moment niet door. Jammer, dat wel, maar niet getreurd hoor, ander stekkie dan maar. Andere plaats Dat andere „stekkie" van de heer Hilhorst kunt u straks vinden langs de lange Konings weg, vlak bij de Eigendom weg, achter de kassen van Van Oest. Daar staan nu nog vier oude bomen, maar die zullen het onderspit moeten delven. Het gemeentebestuur heeft zich zeer recentelijk uit gesproken voor die plaats als kinderspeelplaats. Zolang dat project niet wordt gerea liseerd, is de plek bestemd voor evenementen, zoals o.a. de M '80. „Alle veranderingen zijn na tuurlijk niet altijd verbeterin gen, we moeten dat goed be seffen", zegt Hilhorst. „Kijk, we hebben er een probleempje bij dus. Vroeger hoefden we alleen maar te vermelden dat er een M kwam en nou moeten we er ook nog bij vertellen dat de plek waar de tenten te vinden zullen zijn, is veran derd. Dat lukt wel denk ik, waarom niet?" Op mijn vraag hoe het nou precies met het aantal ver huurde vierkante meters staat, krijg ik het volgende duide lijke antwoord: „Net wat ik zoéven al zei hè, wachten op beter weer. We hebben in totaal 1800 m2 te verkopen. Daarop is onze hele begroting gebaseerd. Daar zit alles in, de tenten, de re- klame, de drukwerken, de vergaderingen, enfin u kent dat wel. Er zijn nu 700 vier kante meters vast bezet. Een mooi uitgangspunt voor ver dere akwisitie, want de zaak leeft wel. Misschien zit de eco nomie van vandaag ons wat tegen. Nou, die repareren we niet met niet mee te doen aan ons tweejaarlijkse evene ment, laten we wel zijn". Hil horst haalt diep adem. Animo Hilhorst is van huis uit een goed optimist, dat mag bekend zijn. Maar ook een realist. Dat gaat uitstekend samen. „Er zal nog heel wat water door de Eem moeten vloeien, voor dat we „dicht" zitten. Druk de plattegrond er maar bij af, dan kan iedereen zien hoe die M in elkaar steekt en hoe veel mooie hoekjes en gaatjes er nog zijn. Misschien staan ze dan morgen wel bij me in de rij. Ik open daar dan graag een apart loket voor", Hil horst grinnikt. Jawel, maar ook de voorzit ter van de Stichting Manifes taties Soest weet maar al te goed dat dat zo een, twee, drie De opbouw van de tenten voor de vorige M78 op het voormalige manifestatièterrein aan de Talmalaan op de Eng Het nieuwe terrein aan de Koningsweg, nabij de Eigendomwegwaar de M80 in het najaar haar tenten gaat opzetten niet zal gebeuren. Alle M's zijn volgepraat, behalve de laatste. De M '78 was in één avond bijna helemaal uitver kocht. Dat is ook de reden ge weest dat het bestuur tijdens één van de eerste voorberei dende vergaderingen besloot om wat uitbreiding aan de expositieruimte te geven. Een halve tent is niet te huur; het. zou trouwens ook geen gezicht zijn, dus kwam er een hele bij. Hilhorst en zijn mannen en vrouwen staan voor de taak om hen die handel drijven in Soest ervan te overtuigen dat zij mee moeten doen. „Om eens in de twee jaar", zoals de heer Hilhorst dat uitdrukt, „met elkaar tegelijk, in één grote ruimte aan het Soester kooppubliek te laten zien hoe goed en uitgebreid die handel wel is". Publiek wil vergelijken „Er zijn winkeliers die zeg gen: „Tentoonstelling? Hoef ik niet heen, ik heb mijn eigen tentoonstelling" en dan noemt 'ie zijn adres er meteen bij. Die man heeft gelijk hoor, er is nauwelijks een speld tussen te krijgen, maar hij vergeet wel wat: moeders en vaders willen samen gezellig vergelijken voor ze wat gaan kopen. Dat geldt niet voor alles, maar wel voor veel. Zeker als het gaat om aan te schaffen duurzame gebruiksartikelen. Vloerbe dekking. Weet u iets moei- lijkers? Nou, kom je gezellig naar de M en loop je al die kamerbrede jongens af. Wed den dat je met een puike keus thuiskomt? Ja logisch, moeten die tapijtspecialisten er na tuurlijk wel allemaal staan. Er zijn ook winkeliers die meteen roepen: „Ik wil wel, maar als die ook komt en dié en dié, dan doe ik het niet. Onzin is dat toch? Hoe houdt zo'n man nou tegen dat zijn potentiële klanten dan juist naar zijn concurrent lopen? Hilhorst kijkt mij vragend aan. Maar hij verwacht van mij geen antwoord. Hij stapt over op een ander onderwerp. Tijd „Neem de tijd; ook zo iets. Niemand heeft meer tijd te genwoordig zeggen ze. Ook flauwekul natuurlijk, want er wordt steeds minder ge werkt. De computer pakt veel van ons af, de vrijetijdswin keltjes vliegen overal de grond uit, de tuintjes zien er beter uit dan ooit, we knutselen aan onze auto's, we verbouwen het ene huis na het andere, overal zie je containers staan, we hebben tijd zat. En wat hebben ze het niet allemaal gezellig tijdens zo'n beurs De heer Hilhorst heeft natuur lijk gelijk, maar toch zien veel mensen op tegen de voor bereidingen, de kosten en voor al die tijd die er in gaat zitten. Met name die zaken met wei nig personeel, waar de baas het vaak zelf moet runnen, hebben dan tijdens zo'n beurs grote personele problemen. De heer Hilhorst heeft er, dwars door zijn enthousiasme heen, uiteraard ook begrip voor. Toch vindt hij dat er zo eens per twee jaar wat gemak kelijker over dat soort bezwa ren moet worden heen gestapt. De motor van het M80-bestuur Rabobankdirecteur de heer W. G. Hil horst „We doen het ook niet hele maal voor onze lol; we zien wel degelijk het grote nut van zo'n toestand. Per slot zijn de grote internationale beurzen er ook niet voor niks. Het aanprijzen van je waar in ruimten waar veel publiek komt, is een ge woonte die stamt uit de tijd dat er alleen nog maar ruil handel was. Beurzen en ten toonstellingen blijven voor treffelijke commünicatiemid- delen, mogelijkheden om par tijen tot elkaar te brengen. Koper en Verkoper. Een goede zaak, een eerlijke zaak, waar bij je de gelegenheid hebt je handel concreet te tonen, toe te lichten, aan te prijzen, te demonstreren. Als iedereen dat goed doet, ontstaat er een ideale sfeer, die vooral onge dwongen moet blijven. Vrij blijvend rondloeren in gezel lige standjes, hier een hapje krijgen, daar een drupje drin ken, foldertje mee, tassie aan de arm, muziekje links, dansje rechts, af en toe 's stil staan bij het podium, prijsje win nen, artiest van dichtbij be kijken, bekenden ontmoeten, mopperen op iemand die op je teen is gaan staan bij de olie bollenbakker; kortom zo'n beurs zorgt voor een stuk leven in de brouwerij en dat is nooit weg". Hilhorst neemt een slok koffie. Verenigingsleven En, wacht eens even, vergeet nou vooral die andere kant niet. Het is niet alleen de com mercie die vooraan in de rij staat. Denk aan de vogels, de vissen, de sport; allemaal za ken die eigenlijk op de M'80 moeten komen. Alleen jammer dat die vereni gingen niet te veel geld hebben. Misschien zou de industrie in Soest hier iets aan kunnen doen om zo'n club aan een standje op de M te helpen; om leden te werven, begrip te kweken voor plaatselijke milieuzaken, om te laten zien hoe die bij de honing aan zijn of haar raat kwijtraakt; erg interes sant allemaal. Chris is welkom met z'n bruine beestjes. Ik weet het nog goed; in 1974 had ik er niets mee te maken daar was Chris met een prach tige stand. Ademloos stonden velen naar zijn zoete uitleg te luisteren en je ging mooi met een potje honing naar huis. Meneer Van Leuveren, de voorman uit de jaren zeventig, verkondigde het aan iedereen die het maar wilde horen: De M is niet alleen een zaak van kopen en verkopen, de M is een binnen- en buitengebeu- ren" en die man had gelijk. Hij organiseerde een pony- markt, huisdierenkeuring, wat een drukte, hou je niet voor mogelijk, een puzzeltocht, een ballonwedstrijd en weet ik al niet meer en overal was ie er zelf bij. Nee, ik zeg niet dat wij dat ook weer allemaal gaan doen, maar we denken wel hardop. „Niet alleen het publiek moet tevreden zijn; ook de standhou der moet volop aan zijn of haar al dan niet commerciële trek ken komen. Wij vinden het onze taak ervoor te zorgen dat die M van voor tot achter goed in elkaar zit, dat iedereen er vindt wat hij of zij er denkt te vinden. Begrijp me goed, wij kunnen natuurlijk geen verkoopsuccessen voorspellen. Het ligt er maar net aan hoe een standhouder naar zo'n beurs toe gaat. Stopt 'ie er verhoudingsgewijs te veel geld in en wordt dat niet terugge speeld, dan krabt die man zich de volgende keer eerst wat harder op zijn hoofd dan voor heen, voordat zijn beslissing valt, maar daar hebben wij dan wat minder boodschap aan. Ik ken bedrijven die ieder jaar opnieuw grandioze ver koopsuccessen boeken op die M. Die lui staan ook bij de eerste deelnemersvergade ring te dringen om de beste meters te bemachtigen. Maar nogmaals: Manifestatie '80 wil Publiek hieer zijn dan een verkoop beurs. Wonen, leven en werken in Soest, dat is het oude thema en dat gaat nog steeds op. Zet maar groot boven dat ar tikel van je, dat Hilhorst vindt dat iedereen mee moet doen. Die luttele 57 galden per vier kante meter inclusief b.t.w., kan geen bezwaar zijn. Geen tijd? Ach, jawel, waar éen wil is, is een weg naar de M. Let maar op". Hilhorst lacht breed uit. Werving Een laatste opmerking wil de heer Hilhorst nog kwijt. We zijn drukdoende een aktie op touw te zetten om nog eens zoveel mogelijk mensen en thousiast te maken. We hopen dat ook zij, die al nee hebben gezegd, daar spijt van krijgen en alsnog de pen pakken. Laat toch iedereen er eventjes bij stil staan dat wij heus niet zitten te wachten op deelne mers die veel meters voor hun rekening nemen. Veel liever is het ons als er veel deelne mers zijn, die op kleinere op pervlakken iets leuks, aan trekkelijks, ludieks en noem maar op brengen. Verschei denheid, uitersten, daar heb ben we behoefte aan. En voor al aan gezelligheid. Daar kun nen de bedrijven in Soest, door middel van onze M, één keer per twee jaar zelf voor zorgen. Wij doen de rest". Hilhorst is uitgepraat. Hard werken De heer Hilhorst heeft ferm van zich afgebeten. Heeft, rus tig tegenover mij zittend, vastberaden gepleit voor het welslagen van wat voluit heet: Manifestatie '80. Op een nieuw adresaan de Koningsweg, achter de kassen van Van Oest. De commissie bestaat uit 10 personen.. Die werkt keihard. Week in week uit zijn ze met uw belangen bezig. Proberen ze een tent op te zetten waar u zich kunt presenteren, in gezelschap van collega's, con current, vriend en vijand. Dat is een unieke gebeurtenis. Zorg dat u daar bij bent. Bel.02155- 20629. ncoö uitgang restaurant Koenen Gooi- en Eemlander Boe - ren - tiek Prac ticum Zoete 1 ief I Gerth Service van Dam Suoer podium Boeken beheer— Wasil Tapijt van der Frank Linden de Vries _)Maas- winkel—. Spruit— Audio Gas- en Veilig Verkeer Ned. L. Cai-bedrijf Pol ïtie- Amersfoortse Courant i Lazon der Fleur Brandweer kafcsa Hl

Soester Courant | 1980 | | pagina 15