mm N Zestig jaar getrouwd in R.A.S. club van 27 Mc'ers F A.R.-Soest blijft de boot afhouden Mieke Tromp exposeert in Artishock „Onze folklore" I I 9.- 8.- D-G 3»<§> Progressief Soest schond afspraak Soest weer 45 gediplomeerde EHBO-ers rijker Verkeerslichten op Nieuwerhoek Wijkagent geen maatschappelijk werker «bedrijf .v. de P >ny ting Tijdelijke verkeers maatregel Emmalaan N.C.V.B.-avonden Geen telefooncel Soesterberg Noord Stijgend drankgebruik Reünie Soester voorzitters Boekennieuws Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool 16 17 Soester Courant van woensdag 9 april 1980 17 NDS (\GS - Tel. 17332 oud van uw: igsinstallaties c- en mastiek- 'Otste Amerikaanse nigingssystemen. ijn een: iige opleiding en aardigheid in ntakt opnemen industrieterrein) oordeel: \f7\ L. 19064 4-18633 In verband met de woningbouw op het terrein tussen de Emmalaan en de Anna Paulownalaan geldt vanaf 1 april een parkeerverbod langs de rechter zijde van de Emmalaan, gezien vanaf de Burg. Grothestraat. Deze verkeers- Cmaatregel zal duren tot het einde van i de werkzaamheden. De afdeling Soest-Zuid van de Neder landse Christen Vrouwen Bond houdt I dinsdagavond 15 april haar maande lijkse bijeenkomst in gebouw ,,De Rank" aan de Soesterbergsestraat. Spreker deze avond is de heer P. J. Steltman, IVN-voorzitter, uit Amstel veen. Zijn onderwerp: „Natuurbehoud, hoe doe je dat?". De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De afdeling Soestdijk van de NCVB houdt morgenavond, donderdag 10 april, een bijeenkomst in het wijkge- bouw van de Emmakerk aan de Regen- tesselaan. Dan zal de heer P. van Strijen uit De Bilt spreken over: ,,Van gunst naar recht": het is voorlichting over de Nederlandse sociale wetge ving. Ook deze bijeenkomst begint om 20.00 uur. vereniging Soesterbergs Belang jheeft enige tijd geleden de directeur [telefoondistrict Utrecht gevraagd om n Soesterberg Noord een telefooncel te [plaatsen. De directeur heeft geant woord dat 90 procent van de woningen telefoon heeft en dat dat aantal steeds stijgt, zodat niet tot aanleg wordt f overgegaan. Op verzoek van Soester- rgs Belang heeft ook de gemeente i poging gewaagd, maar ook zonder 5 resultaat. Het college heeft dan ook erbergs Belang geantwoord dat de pogingen helaas niet kunnen worden voortgezet omdat ook het zg. vliegtuig- kijken binnenkort niet meer mogelijk is. Het college betreurt dat de pogingen van zowel Soesterbergs Belang als de gemeente niet het gewenste resultaat hebben opgeleverd. In de eerste drie maanden van dit jaar heeft de politie in totaal aan 81 auto bestuurders een rijverbod opgelegd in verband met drankgebruik. In de eerste drie maanden van het vorig jaar was dat aantal „slechts" 47; mogelijk veroorzaakt door het toen heersende barre winterweer. Van de 81 opgelegde rijverboden waren I aan chauffeurs die na de beide blaasproeven ook de bloedproef moes ten ondegaan. En dit aantal van 36 is drie keer zo hoog als in 1978; toen waren het er 12. Van de 81 bestuurders weigerden er 3 die bloedproef te onder gaan. Gespecificeerd ziet de lijst er als volgt uit: januari 15 (5 in 1978); febuari 25 (13 in 1978)maart 41 (29 in 1978). Foto: Herman van Dam Volgens de raadsfractie van het CDA en de VVD heeft Progressief Soest een in het seniorenconvent gemaakte af spraak geschonden. De fractie-voorzit ter van Progressief Soest, Visser, ver zond een open-brief waarin hij de nieuwe burgemeester, mr, P. Schotten, welkom heette. De brief werd ver spreid vóór de officiële installatie en daardoor kwam Visser de afspraak niet na dat het welkom namens de raad aan de nestor, de heer G. Stam, zou worden overgelaten. In de vergadering van de commissie algemene bestuurszaken, waarin on dermeer de vijf fractievoorzitters zit ting hebben, werd het probleem door loco-burgemeester Plomp aangesne- In het bejaardencentrum Molenschot vierde Tweede Paasdag het echtpaar A. Groenestein-Roest zijn zestigjarige brui loft. Er was een telegram van H.M. de Koningin en een bloemstuk van het gemeentebestuur van Soest. Het echtpaar Groenestein, hij 85- en zij 82 jaar oud, woonde altijd in Soest. Groenestein was in de bouw werkzaam. Zij kre gen elf kinderen waarvan er nog tien in leven zijn. In totaal hebben zij 33 kleinkinderen en 17 achterkleinkinderen. De feestdag begon met een Eucharistieviering in de zaal van Molenschot welke werd bijgewoond door circa llfO familie leden. Ook in de op woensdag 2 april gehouden vergadering heeft de A.R. Kiesvereni ging Soest met een meerderheid van stemmen (12 tegen 8) besloten op dit ogen blik niet mee te werken aan de opheffing van de A.R. Partij en de fusie van de ze partij met de CHU en de KVP. Het besluit is gebaseerd op ernstige kritiek met name op het verloop van het kernwapendebat in de Tweede Kamer. Ook is de afdeling Soest het helemaal niet eens met CDA-voorzitter P. Steenkamp en diens uitlatingen op het congres van de werkgroep „Niet Bij Brood Alleen". Overigens wil de afdeling haar beslissing als „voorlopig" beschouwd zien. De afdeling haalde de landelijke pers door haar in de op 20 maart gehouden vergadering, genomen besluit nog niet mee te gaan met de fusie. Die verga dering werd door 9 leden bezocht, waarvan er zes de fusie afwezen. Gezien het geringe bezoek en het ge wicht van de genomen beslissing werd ook toen besloten de uitspraak als voor lopig te beschouwen. Tijdens de twee de vergadering besloot de meerderheid niet anders: fusie uitstellen. Erkend wordt wel dat er reeds tal van afspraken zijn gemaakt voor een volle dig samengaan van de drie partijen in het CDA, maar volgens de afdeling Soest staat daar tegenover dat zich in de afgelopen maanden enkele ontwik kelingen hebben voorgedaan, die aan leiding geven tot ernstige twijfel. Die twijfel betreft de vraag of het CDA zich inderdaad zal ontwikkelen tot de evangelische volkspartij die de AR-Soest en, volgens de afdeling, ook vele andere in de ARP steeds voor ogen heeft gestaan. Kabinet Van Agt Ernstige kritiek is er met name op het verloop van het kernwapendebat in de De kunstenares Mieke Tromp (44) uit Huizen exposeert met 20 bijzondere tekeningen en olieverfschilderijen van vrijdag 11 april t/m 25 april in de kleine expositiezaal van het Artishockgebouw. Behalve een uitstekende techniek demonstreert zij een roerig gevoelsleven, dat schijnbaar aan de oppervlakte komt in een eenvoudig Hollands landschap (dijken en wolken), maar waarop het woord mystificatie beter van toepassing is. Deze fraaie tentoonstelling wordt geopend op vrijdagavond 11 april a.s. om 21.00 uur door de zangeres José Jonkers en is dagelijks gratis toegankelijk van 2 tot 4 uur. Behalve op zondagmiddag 13 april in verband met een kinderfilm- voorstelling. Tweede Kamer in december 1979. Uit de verslagen van dat debat via pers, radio en TV kan slechts de conclusie worden getrokken dat ernstige gewe tensbezwaren van een aantal ARP- en KVP-kamerleden ondergeschikt zijn gemaakt aan de instandhouding van het Kabinet Van Agt. Uit uitlatingen van deze gewetensbezwaren moet wor den opgemaakt dat zij zijn bezweken onder partij-politieke druk van de meerderheid der CDA-fractie en van het kabinet dat in meerderheid uit CDA-ministers bestaat. De gewetens bezwaren, die door vele christenen bin nen en buiten de ARP worden ge deeld, werden door de dreiging van een kabinetscrisis gesmoord. De A.R. Kiesvereniging te Soest is van mening dat een dergelijke gang van zaken on aanvaardbaar is voor een politieke or ganisatie die zich een evangelische volkspartij wil noemen. Steenkamp Ernstige kritiek heeft de kiesvereni ging eveneens op de uitlatingen van CDA-voorzitter Steenkamp op het con gres van de werkgroep „Niet Bij Brood Alleen". Op zijn minst is daardoor de indruk gewekt dat het CDA-leden kwa lijk wordt genomen wanneer zij op grond van hun geloofsovertuiging kri tiek uitoefenen op de praktische po litiek van CDA-vertegenwoordigers in parlement en kabinet. De A.R. Kies vereniging acht een dergelijke stelling- name in strijd met de normen en waarden die in een evangelische volks partij behoren-te gelden. Uitstel Op grond van deze overwegingen be sloot de A.R. Kiesvereniging te Soest het besluit tot fusie uit te stellen. Zij vreest namelijk dat haar opvattingen over evangelisch politiek niet voldoen de tot hun recht zullen komen wan neer nu zou worden besloten de be staande federatieve samenwerking om te zetten in de samensmelting van de drie partijen tot één nieuwe partij. Zij meent dat deze opvattingen beter tot gelding kunnen komen wanneer voorshands de federatieve samenwer king - dus met instandhouding van de ARP als politieke organisatie - wordt voortgezet. Zij verzoekt daarom het bestuur van de ARP zijn standpunt t.a.v. uitstel van de fusie en voorlo pige handhaving van de federatieve samenwerking kenbaar te maken. Voorlopig De Soester Kiesvereniging is bereid haar definitief standpunt t.a.v. de voor gestelde fusie mede te laten afhangen van de reactie van het bestuur van de ARP. Zij verzoekt het bestuur zijn standpunt zo tijdig kenbaar te maken dat de definitieve standpuntbepaling van de Soester Kiesvereniging nog een rol kan spelen in de definitieve be sluitvorming op landelijk niveau. Naast de zeer druk bezochte herha- lingslessen organiseert de Soester EHBO in haar eigen gebouw aan de Parallelweg elk winterseizoen een op leidingscursus voor het behalen van het Eenheidsdiploma Eerste Hulp Bij Ongelukken. Aansluitend aan de thans voltooide opleidingscursus, die onder supervisie stond van de beide Soester kaderin- structrices, de dames C. Beens-Maas en J. C. Verkade-Bodt, vond vorige week gedurende twee avonden het examen plaats. De cursisten werden op hun kennis beoordeeld dokter H. J. C. M. Pias mans en op hun kunde door de ka derinstructeur G. A. van Heiningen uitHoevalaken. 45 kandidaten slaagden voor het Een heidsdiploma EHBO, terwijl 5 kandi daten moesten worden afgewezen. Na afloop wenste de vice-voorzitter, mevrouw M. van Herwaarden de ge slaagden geluk met het behaalde suc ces en bracht de dank van het be stuur over aan de dames Beens en Ver- kade. Vervolgens wekte zij de nieuw gediplomeerden op om toch vooral de thans verworven kennis te vermeer deren door het volgen van de vervolg cursussen voor de gediplomeerden. Een nieuwe opleidingscursus vangt weer aan in de maand september a.s. den. Hij meende dat Progressief Soest niet in overeenstemming met de af spraak gehandeld had. Plomp's mening werd door de heer A. Onderdelinden van de WD en me vrouw J. Greef horst-van O verdam (CDA) gedeeld. Zij vonden het niet netjes wat Visser gedaan had en meen den dat In de toekomst wel erg voor zichtig omgesprongen moest worden met afspraken. De heer H. Jonker (D'66) tilde niet zo zwaar aan Visser's brief. Hij vond het passen in de stijl die Progressief Soest zich aangemeten had om extra aan dacht op zich te vestigen. Was Visser tijdens de raadsvergadering ook opge staan om wat te zeggen, dan had het voor Jonker anders gelegen. Mevrouw J. van Gelder-Cornelissen (PvdA) had de open-brief nog niet gelezen. Dat wilde zij eerst doen voor een mening te geven. Visser vond dat hij de afspraak hele maal niet geschonden had. De brief was als een extra verwelkoming be doeld en meer mocht men er niet in zien. In het najaar van 1979 openden alle voorzitters in Soest het hernieuwde Artishockgebouw. Deze ontmoetings middag is bij de meeste voorzitters zo in de smaak gevallen, dat het bestuur van Artishock heeft gemeend een der gelijke reünie opnieuw in het AS-ge- bouw te moeten organiseren op zater dagmiddag 19 april a.s. om 3 uur. Deze dag valt precies in de boekenweek en in het negende Soestockfestival. Er zijn drie programma-onderdelen 1. Wethouder mevrouw Milly van Stip hout spreekt over „Vrijwilligerswerk - dat spreekt boekdelen". 2. Genoeglijk samenzijn in expositieza len en sociëteit. 3. Spel voor de best bespraakte voorzit ter. Iedere voorzitter (uiteraard met part ner en/of medebestuurslid) krijgt nog een persoonlijke uitnodiging van het AS-bestuur. De Stichting Mariënburg heeft onlangs, in verband met het binnenkort in gebruik nemen van de uitbreiding Mariënburg, het college gevraagd een beveiligde voetgangersoversteekplaats op het Nieuwerhoekplein aan te leggen. Onlangs is vanuit Colenso gevraagd Het college heeft de Stichting geant woord dat men reeds geruime tijd bezig is met de voorbereiding die moeten leiden tot het plaatsen van een verkeerslichtinstallatie met daarin op genomen een voetgangersoversteek plaats op het Nieuwerhoekplein. Ad viezen zijn en worden momenteel inge wonnen. Echter zo het zich nu laat aanzien zal het zeker nog wel anderhalf jaar duren voordat de verkeerslichtin- stallatie wordt aangebracht. Geen voetgangersoversteekplaats bij Braamhage om een beveiligde voetgangersover steekplaats op het kruispunt Burg. Grothestraat/Insp. Schreuderlaan aan te leggen. Daar de gemeente op dit moment bezig is met de voorbereiding voor het aanleggen van een verkeers lichtinstallatie op het Nieuwerhoek plein, heeft het college geantwoord dat wanneer deze installatie er is, het oversteken bij de Burg. Grothestraat/ Nieuwerhoekplein gemakkelijker zal gaan, zodat op dit laatste kruispunt geen voetgangersoversteekplaats hoeft te komen. „Folklore" is volgens „Koene/Endepols volkskunde, volkswetenschap; het heeft te maken met oude zeden, overleveringen, sprookjes, sagen, gebruiken, bijgeloof, oude volksliedjes. In onze tijd heeft het een positieve betekenis, maar niet zelden wordt er ook iets negatiefs mee bedoeld: achterlijkheid, conservatis me, herrie, brandstichting, bedelarij en zelfs dierenmishandeling. De positieve kant en alles wat er dan onder valt, werd te boek gesteld door S. J. van der Molen; de foto's werden geleverd door Paul Vogt en Peter Lommen. Ieder land en ook Nederland staat bol van folklore: we hebben folkloristische groepen en we houden folkloristische festivals. Het Soester Groot Gaesbeker Gilde valt onder dit begrip en vorig jaar kwamen tientallen Gilden uit Bra bant en Limburg het 550-jarig bestaan van Groot Gaesbeek meevieren. „Er zou over de Nederlandse folklore al leen al een hele encyclopedie zijn vol te schrijven", zegt de auteur van het boek in zijn voorwoord. In zijn boek heeft hij zich beperkt tot de grens van „het jaar rond". „Meegenomen" zijn zo de gebruiken rond Oud en Nieuw, Driekoningen, Carnaval, Palmpasen, de gebruiken rond Pasen, de Paasvuren, Pinksteren, de Meifeesten, de Luilakviering, het Skütsjesilen, Fierljeppen, Klootschie ten en Beugelen, de Hubertusjacht, Sinterklaas en Kerstmis. Van al deze gebruiken geeft v.d. Molen veel achtergrond informatie en hij doet aan geschiedschrijving: waar stamt het gebruik van af. Van het Groot Gaesbeker Gilde weet hij te vertellen dat het vóór 1429 zou zijn opgericht en dat de oudst bekende oorkonde uit 1560 dateert. Het doel van dit gilde was tweeledig: boogschieten en teren (een feestmaal tijd houden) Van der Molen citeert wijlen Engelbert Heupers als hij zegt: „Het is een eer lid te zijn van het Groot Gild, de oudste vereniging van Soest". De gildetrom en het vendel, dat aan een korte stok over de schouder wordt gedragen, herinneren nog aan de mili taire organisatie die dit Gild moet zijn geweest. Van der Molen stelt dat vele oude gebruiken het in onze tijd moeilijk hebben en vaak tot verdwijnen ge doemd zijn. Dikwijls ook worden zij gered, maar dan moet er wel een vorm van organisatie aan te pas komen en wordt er rekening gehouden met de veranderde tijden en gewijzigde om standigheden. Zijn lezenswaardig boek is een uitste kende bijdrage om die gebruiken nader te verklaren: ze bevattelijker te ma ken voor de toeschouwers die bij de festivals en „speciale dagen" in grote getale komen opdagen. Het met een stevige linnenband uitge voerde boek is in iedere boekhandel verkrijgbaar. A.N.W.B. -m/r T F.N.O.P ERKEND IVl. VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 „Een wijkagent is geen maatschappe lijk werker, al zal hij in vele gevallen wel maatschappelijk werk doen. Hij is in de eerste plaats een politieman belast met het algemeen basispolitie- toezicht binnen een vast gebied. Daar door moet een betere relatie ontstaan met het gebied met als resultaat dat veel moeilijkheden voorkomen kunnen worden. Het instituut wijkagent, dat ook in Soest functioneert, werpt vruch ten af, vooral in de preventie. Kleine problemen kunnen snel tot een oplos sing gebracht worden, waardoor grote moeilijkheden worden voorkomen". Dit zei commissaris J. Adema in de vergadering van de commissie alge mene bestuurszaken naar aanleiding van vragen van de raadsleden Jonker (D'66), Greefhorst (CDA), Visser (PS) en Van Gelder (PvdA). De wijkagent stond ter discussie in verband met een vraag of deze politie man ook verbaliserend mocht optre den; een vraag die een inwoner van Soesterberg stelde nadat hij door een wijkagent bekeurd was in verband met het rijden zonder verlichting. Wat dat verbaliseren betrof hielp com missaris Adema de commissieleden uit hun eventuele droom. „De wijkagent is net als elke andere politieman, geheel zelfstandig in het al of niet verbalise ren. Het is zijn verantwoordelijkheid en hij doet het daar waar hij het nodig acht. Ik kan daar ook niets aan veran deren", aldus de heer Adema. Met de invoering van een wijkagent beoogt de politie weer de idealere situatie van voor de zestiger jaren te bereiken. De politieman kwam in de auto terecht om een ontstaan tekort aan politiefunctionarissen op te heffen een toestand die noch het publiek noch de politie uiteindelijk bevredigde. De wijkagent doet zijn taak meestal op de fiets, waardoor een veel directer kontakt met het publiek ontstaat. „Hij wordt geconfronteerd met problemen waar we vroeger nauwelijks weet van hadden en het is nu zelfs zo dat we ervoor moeten waken dat zijn taak niet te uitgebreid wordt; dat hij zichzelf niet voorbij loopt. Als er geen oplossin gen voor problemen gevonden worden, dan blijven wij niet bemiddelen, maar zullen de betrokkenen doorverwijzen", aldus de heer Adema. Antwoordend op een van de vragen stelde de heer Adema dat het instellen van een vast spreekuur een moeilijke zaak was in verband met de steeds wisselende diensttijden. In Soester berg, waar twee wijkagenten functio neren, is de politiepost zoveel mogelijk dagelijks tussen 15.00 en 16.00 uur bemand en in Soest kan men dagelijks terecht bij de brigadier die de wijk agenten begeleidt. Overigens had het „spreekuur" nog geen enkel probleem opgeleverd en waren er, op één enkele uitzondering na, uitsluitend positieve reacties van de kant van het publiek. Foto: Goor van der Wilt Een 27 Mc-er achter zijn zendapparatuur Met het vrij geven van de 27 MC band voor de Nederlandse radio amateurs is er voor de vereniging Radio Amateurs Soest [R.A.S. 1 alle reden om wat meer voor het voetlicht te treden. Het gaat er daarbij in de eerste plaats om deze amateurs lid te maken van de R.A.S. of van een andere vereniging die aangesloten is bij de Nederlandse Citizen Band Federatie [N.C.B.F. Deze N.C.B.F. is weer aangesloten bij de E.C.B.F., de Europese organisatie. len van ontstoringsfilters in de op de Het doel van de C.B.-organisatie en de bij haar aangesloten verenigingen is de c.b.-er te helpen bij het installeren en gebruiken van zijn apparatuur; het vormen van regio's door het hele land en de samenwerking bevorderen met diverse instanties en overheidsinstan ties, zoals wegenwacht en politie, zie kenhuizen en bejaardencentra. Gezamenlijk hoopt men te bereiken dat iedere c.b.-er zijn antenne mag plaat sen; meer kanalen en een hoger uit gangsvermogen en het wettelijk rege- markt gebracht geluidsapparatuur. Men houdt zich ver van de commer ciële- en andere zendamateurs voor wie geldelijk gewin de enige drijfveer voor het zenden is. De R.A.S. opereert in de volgende lokaties: Soest, Zeist, Maartensdijk, Nijkerk, De Bilt, Bilthoven, Den Dol- der, Bos en Duin, Huis ter Heide, Baarn, Bunschoten/Spakenburg, Soes terberg, Leersum, Leusden, Drieber gen en Gorinchem. Om lid van de R.A.S. te kunnen worden moet men wel in een van deze lokaties wonen. Er zijn ook verenigingen werk zaam in Amersfoort en Hilversum. De R.A.S. heeft op het ogenblik al 130 leden; over de gehele wereld verspreid zijn er zo'n dertig miljoen zendama teurs. Het lidmaatschap bedraagt vijf gulden per maand en een eenmalig te betalen inschrijfgeld van vijfentwintig gulden. Jeugdleden tot 18 jaar betalen 3,50 per maand en een inschrijfgeld van 15 gulden. Voor informatie kan men terecht bij de heer J. Pater, Pleineslaan 52, 3734 EP Den Dolder. Schriftelijk kan men de R.A.S. bereiken via postbus 291, 3760 AG Soest.

Soester Courant | 1980 | | pagina 17