,Geef me de kans en beoordeel mijn daden' 9.75 Burgemeester Scholten hij installatie: /V g Vliespinda's Paul Scholten begroet Pa.nl Srhnltftn Braad- of Sucadelappen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Komijnenkaas Rauwkostsalades goede verzekering Rechtsbijstand verzekering Woensdag 9 april 1980 58e jaargang no 33 Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO 500 GRAM ALLEEN DONDERDAG Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 1 KILO JONG BELEGEN Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 3 verschillende soorten 250 GRAM Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Uw auto is een I j waard! Informeer eens bij ons. noodzaak! toraJLfi Demmers en V»®' de Wotff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 SOESTER COURANT „Geef me de kans en beoordeel mijn daden" en „Dat kwartiertje eerbied, doe dat de mensen wel aan", waren twee markante opmerkingen welke geplaatst werden tijdens de installatie van mr. P. Scholten als burgemeester van Soest. De eerste werd door hem zelf gemaakt; de tweede door de loco-burgemeester van Delfzijl, de heer J. Beijert. De Soester raad zal overigens ook met grote interesse kennis genomen hebben van de waar schuwing van de her Beijert: „Je zegt wel, U bent de baas (mr. Scholten tot de raad) maar ik ken je! Overigens werd wel duidelijk dat de Delfzijlsters, met een grote delegatie op de installatie vergadering aanwezig, mr. Scholten node zien gaan, maar aan de andere kant stelde de burgemees ter van Amersfoort, drs. A. R. Vermeer, als voorzitter van „Eem- land" even duidelijk vast dat er veel meer verschil is tussen de Eems ep de Eem dan de letter 's'. „Ging het daar om het aantrekken van grote projecten; hier zijn we daar uiterst voor zichtig mee gezien de ruimtelijke situatie", aldus drs. Vermeer. Zowel voor de installatie in het dorps huis De Borg als voor de aansluitende receptie bestond grote belangstelling. Eemland was met de burgemeesters van Amersfoort, Baarn, Nijkerk en Woudenberg vertegenwoordigdde commissaris van de Koningin door gedeputeerde dr. B. Hofman; justi tie" door de president van de Utrechtse rechtbank prof. mr. V. J. A. van Dijk en mr. G. H. J. van Dijke. Verder militaire autoriteiten; familie leden van de nieuwe burgemeester waaronder oud-burgemeester Ben- tinck met echtgenote en practisch alle Soester diensthoofden. Bij de raad ontbraken de CDA-leden Oldenboom en Verheus. Het echtpaar Scholten en zijn twee kinderen werden een halfuur voor het begin van de vergadering verwelkomd door loco-burgemeester Plomp en echtgenote. Het jongste dochtertje van het echtpaar Plomp, de vijfjarige Ma- rije, bood bij die gelegenheid bloemen aan en daarna volgde de kennismaking met de raadsleden. In de raadsvergadering heette loco- Plomp burgemeester Scholten officieel welkom. Door de pers veelvuldig geïn formeerd, kon de heer Plomp zeggen: ,,Het moge dan zo zijn dat wij al heel wat van u afweten, niet bekend is hoe groot uw kennis van Soest is, al mag dan verondersteld worden dat u niet helemaal verstoken bent van informa tie met betrekking tot deze gemeente". De heer Plomp gaf daarna een bondig overzicht van de Soester samenleving; het verenigingsleven, de culturele ak- tiviteiten, het Soester welzijn, de groei van de bevolking en met name na 1945; de centrale voorzieningen, de woning bouw, het winkelapparaat, de ver keersafwikkeling en de openbaarheid van het plaatselijk bestuur. Een aantal structurele vragen waren nog niet opgelost en daarvan noemde de heer Plomp de winkelvoorzieningen en het verkeer, terwijl de bouw van een nieuw gemeentehuis dringend gewenst was. .Vermeld moet worden", zo zei de heer Plomp, „dat de politieke uit gangspunten inmiddels wel zijn ge formuleerd. Een gevolg van de zo juist geschetste situatie is dat er ernstige achterstand is ontstaan op het gebied van bestemmingsplannen. Het werk plan Ruimtelijke Ordening is inmid dels gereed en stelt prioriteiten met betrekking tot de volgorde van aanpak van de plannen". In het verleden had de gemeente veel grond aangekocht, die echter niet de bestemming kreeg waarvoor de koop gesloten was. „De vraag is: welke bestemming dan wel? Een bestem ming welke bebouwing van de grond mogelijk maakt zit er veelal niet in. Hoe lossen we de financiële consequen tie op?", aldus benadrukte de heer Plomp de Soester problemen. Hij voegde daar nog aan toe dat de industrie om meer bedrijfsterrein vroeg; dat het aantal woningzoeken den in Soest groot was, terwijl de woningbouw stagneerde; dat het aan tal buitenlandse werknemers rela tief groot was en vragen met zich bracht ten aanzien van intregratie en huisvesting en tenslotte wees de heer Plomp op de problemen van Soester- berg. „Ik hoop, mijnheer Scholten, u een globale indruk gegeven te hebben van het reilen en zeilen van de gemeente Soest. Ik ben ervan overtuigd dat u met veel enthousiasme uw nieuwe taak zult opvatten. Wij hopen dat u erin zult slagen in goede samenwerking met burgerij, raad en college de bestaande vragen dichter bij een oplossing te brengen. Ik spreek de wens uit dat u en uw gezin zich spoedig in Soest thuis mogen voelen", aldus besloot de heer Plomp, waarna hij mr. Scholten de ambtsketen omhing. Ve rwachtingen Sprekend namens de raad zei de heer G. Stam: „Onze verwachtingen zijn hoog gespannen, maar wij kennen u niet of nauwelijks. U bent om zo te zeggen voor ons nog een onbeschreven blad papier. Wij hopen echter dat dit onbeschreven blad snel zal worden gevuld met duidelijke klare taal in het belang van onze gemeente. Daarna zullen wij kunnen zien of onze verwach tingen beantwoord worden". De heer Stam wees op de Soester problemen, waarvan er sommige ono- losbaar leken. Drie ervan noemde hij urgent: de woningnood; de overlast van het gemotoriseerde verkeer in verschillende woongebieden en het winkelbeleid. „Er is veel, heel veel werk te verzet ten. De raad van haar kant zal er alles aan moeten doen om zinvol mee te denken en die besluiten te nemen, die Mevrouw Schol ten geflankeerd door zoon Reinhardt en dóchter Olga; uiterst rechts Marije Plomp in het belang zijn van onze gemeente. Samen met het college van burge meester en wethouders, samen met het ambtenarencorps moeten wij al het mogelijke doen Soest goed te besturen, want een goed bestuur dat heeft onze gemeente boven alles nodig. Wij hopen dit met elkaar onder uw leiding te kunnen waarmaken", aldus de heer Stam. De nestor bracht tenslotte dank aan loco-burgemeester Plomp en de drie wethouders voor wat zij in de afgelo pen drie maanden gedaan hadden. ,,U hebt veel werk verzet en de machine draaiend gehouden". Samenwerken In zijn toespraak benadrukte burge meester Scholten vooral de noodzaak van samenwerking. „Men moet als bestuurder zo enigszins mogelijk een in deze tijd normaal voorkomend onder deel van democratisch overleg [de inspraak, red.] inpassen in de besluit vormingsprocedure, mits de gekoze nen zelfstandig mogen en kunnen blij ven beslissen. Aan die wettelijke plicht kan niet worden getornd", aldus de heer Scholten. Hij betuigde zijn bijzondere dank aan Hare Majesteit de Koningin voor haar besluit hem te benoemen tot burge meester „van een moderne en prach tige gemeente als Soest". Die dank ging ook uit naar de Minister van Binnenlandse Zaken en de Commis saris van de Koningin in de provincie Utrecht. „Ik zal met al mijn inzet trachten het in mij gestelde vertrouwen niet te beschamen", en verder: „Het lijkt mij beter dat u mij uit mijn daden leert kennen; uzult wel merken wie ik ben". Uitvoerig gaf hij zijn visie op de samenstelling van de maatschappij; een conglomeraat van verschillende individuen. Ieder is anders, maar allen leven in één gemeente wel bij elkaar, en hij formuleerde enkele actuele vra gen aldus: „Welke groep overheerst daarin bovenmatig? Wie heeft er te veel te zeggen? Komt iedereen redelijk aan zijn trekken? Bij het besturen van een gemeente dit alles steeds te besef fen en de mens in al zijn verschijningen te onderkennen, is van groot belang. Elke gemeenschap verandert, soms haast ongemerkt, door de tijden heen. Zeker in deze dynamische tijd. De mensen zijn niet statisch; dus ook de gemeente niet. Zij staat niet stil. Zij kan niet stil gezet worden. Dus ook een plaats als Soest niet. Als het wel gebeurt, gaat ze snel kapot", aldus burgemeester Scholten. Hij merkte daarbij wel op dat het goed conserveren van een stad, „het laten zoals het nu is" in zijn opvatting geen stilstand was. Hoe duidelijker de doel stelling van een gemeente was gefor muleerd, hoe beter bestuur en beleid mogelijk waren. („Zeg als gemeente duidelijk wat je als hoofddoel wilt bereiken. En dat is soms minder ge makkelijk dan je denkt"). Dat beleid dient dan eensgezind krachtig nage streefd te worden. De heer Scholten gaf daarna blijk toch wel met de Soester proble matiek op de hoogte te zijn. Hij noemde ondermeer de beruchte V.V.T. (vijf- vingertheorie) en zei daarover: „Zijn hier de vijf vingers bekneld geraakt of vormen zij toch een hand, die naar ons uitgestoken wordt? Ik ben wel nieuws gierig naar het antwoord dat anders kan zijn, wanneer je die hand voor zichtig weet te pakken". Ook de nieuwbouwplannen voor ge meentehuis en politiebureau waren hem bekend en de vraag „moet de natuur hier in Soest niet behouden blijven?" „Is deze vraag eigenlijk niet beter zo te stellenhoe kunnen we de Soester natuur verrijken? Scherper Luisteren Het ging hem in eerste instantie in Soest om naar de mensen toe te gaan, hen vragen te stellen en te luisteren naar hun antwoorden. ,,Bij de Ko ninklijke Marine geldt na het overdra gen van de wacht op het schip het begrip „een kwartiertje eerbied"; dat wil zeggen de nieuw opkomende com mandant verandert niet direkt het beleid van zijn afgaande voorganger. Dit is een verstandig gebruik!"; aldus de burgemeester. „Eerst rustig de mensen leren kennen, dan samen met hen op pad gaan". Hij wil Soester tussen de Soesters zijn; een goed burgervader maar daarbij (op zijn Gronings) „nait teveul soezen maar doun". (niet teveel zeuren maar doen). Geen misverstand liet hij bestaan over het burgemeesterschap en hij noemde de benoemde burgemeester „een kost baar elementje in ons democratisch systeem". Hoofdzaken Wel stelde hij dat de raad het hoofd is van de gemeente; niet de burgemees ter of het college. „Nee U!. In mijn opvatting besluit u op voorstel en na overleg met het college over hoofdza ken, dat wil zeggen wat hoofdzaken vindt, wel zakelijk wel efficiënt, dus ook met gevoel voor delegatie". En hij voegde daaraan toe: „Neemt beslissingen met uw verstand, maar ook met uw hart". Loco-burgemeester drs. G. Plomp hangt mr. P. Scholten de ambtsketen om Besluiteloosheid noemde hij „non-be stuur". Gemeenschappelijke wil om Soest verder te helpen maakt eenheid, nodig. „Er is meer eensgezindheid onder de mensen dan wel eens gedacht wordt". Hij hoopte op een goede samenwerking met de raad, met de ambtenaren, met de mensen waarvoor het werk gedaan wordt en met de pers „die gelijk met ons opgaat". Dank bracht hij aan allen die hem in de afgelopen weken gelukwensten en een speciaal woord van dank had hij voor loco-burgemeester Plomp „voor zijn vele en goede werk dat hij voor Soest had verricht." „Geef me de kans en beoordeel mijn daden", zo besloot hij. „Moge ons werk geschieden door samen op te trekken, zoals gezegd schouder aan schouder, voor een zich steeds vernieuwend, bloeiend en sterk Soest, dat bescher ming biedt aan mens en natuur, die dat behoeft". Eemland Namens het samenwerkingsorgaan Eemland heette drs. A. R. Vermeer, burgemeester van Amersfoort zijn nieuwe buur welkom. „Van Eems naar Eem is een grotere stap dan die ene letter suggereert. Het aantrekken van grotere projecten in het Eemsgebied, in verband met de economische situatie, is nu net iets wat Eemland niet wil. Hier is het pro bleem, gegeven de grote bevolking en gegeven de ruimtelijke situatie, die grote projecten niet te krijgen", aldus de heer Vermeer. In Eemland was er in sociaal economisch opzicht sprake van een zekere evenwichtigheid al was er een tekort aan kwalitatief aan bod. Vermeer hoopte op goed overleg, niet alleen met de officiële circuits, „dat is zo moeilijk niet"), maar met de men sen die buiten elk circuit vielen en die de hulp zo hard nodig hadden, en hij besloot: „U zult de wadden missen, maar Eemland is een mooi gebied om te wandelen". AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.e. f 20,75 Brandinboedelverzekering v.a. 7 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw/ v.a. f 61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f 24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. 765,- por jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf 71500,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. \van ROUWEND AAL gesteld: hoe kunnen we met de zaken die allemaal tot stand gebracht moeten worden, door zorgvuldig te werk te gaan en voorzichtig in te passen, Soest nog mooier maken, nog gevarëer- der?", aldus de heer Scholten. Sprekend over minderheden zei hij tot de Soesterbergers: „Ja, ik zal Soester- berg zo spoedig mogelijk bezoeken en naar hen komen luisteren. U hoort er, net zoals het gemeentebestuur dat ook vindt, absoluut bij". Waardering De loco-burgemeester van Delfzijl, de heer J. Beijert, sprak nog eens zijn grote bewondering en waardering uit voor de heer Scholten. Hij noemde diens grote werklust en zei: „Dat kwartiertje eerbied, doe dat de mensen wel aan!" en „Probeer niet teveel vooruit te lopen. Je zegt wel de raad is de baas, maar ik ken je!" Bij de velen die burgemeester mr. P. Scholten en zijn echtgenote in Soest kwa men verwelkomen was ook de 7-jarige Paul Scholten, die in Soest geboren werd en aan de Weegbreestraat woont. Hij bood een mandje bloemen aan en zei: „Beste burgemeester; Paul Scholten is ook mijn naam. Daarom bied ik u deze bloemen aan. Op de Wiekslagschool ben ik gezeten en als naamgenoot wil ik u van harte welkom heten. Uw naam zal ik nimmer vergeten! De burgemeester ging er letterlijk voor door de knieën. In Delfzijl zou men zich hem blijven herinneren en hij feliciteerde Soest met deze benoeming. In zijn korte antwoord („spontaan reageren moet je kort doen") bracht de heer Scholten de sprekers dank. De Delfzijlsters beloofde hij dat hij hen zou blijven volgen (,,'t is niet zo gek iemand dichter bij Den Haag te heb ben, die weet hoe geweldig de proble men daar zijn'en hij besloot met: ,Ik zal niet te hard van stapel lopen". Receptie Daarna volgde een urenlange receptie waarvan vele honderden Soesters ge bruik maakten om met het echtpaar Scholten kennis te maken. Na twee en en een half uur handen schudden, was deze installatie voorbij.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1