ta Kadett Voyage - Ascona E en Manta GT/J Volvo geeft een beeld v de tachtiger jaren in een projectauto Probe II Een prototype met produktiekansen voor 1985 hooi i - 20620 Drie nieuwe variaties van Opel: snstraat 81 l dooooq, 20 ^VOIVO CONCEPT CAR lastheer DSSUM m ischoenen. -grill X Jtuuren ill-plaat die (j) Soester Courant van woensdag 9 april 1980 Volvo Personenwagens AB presenteert zijn kijk op de ontwikkeling van de Tachtiger jaren in een speciale projectwagen de Volvo Concept Car - VCC. De wagen, die korter is en een lager gewicht heeft dan de huidige 240/260-serie, is niet bestemd voor de produktie. Hij geeft een beeld van de ontwikkelingslijnen volgens welke Volvo te werk gaat. Hij is gebaseerd op de eisen, die de klanten in het marktsegment, waarin Volvo zich beweegt, hebben ten aanzien van ruimte en comfort. Vele nieuwe, interessante constructieve oplossingen worden in de auto gepresenteerd, o.a een passieve veiligheidsgordel en een nieuwe construc tie van de achterasophanging. Wij zullen ons ook in de toekomst instellen op een klantenkring, die hoge eisen stelt, zeg Hakan Frisinger, direc teur van Volvo Personenwagens AB. Wij gaan dus door met de ontwikkeling van de veiligheid, maar tevens zullen wij ook het onderzoek van nieuwe materialen, effectievere motoren en milieuvriendelijke produkten intensi veren. Nieuwe achterasophanging Eén van de noviteiten in de VCC is een nieuwe constructie van de achterasop hanging. Met deze constructie wordt volgens Volvo-traditie een constante spoorbreedte verkregen - belangrijk uit veiligheidsoogpunt - terwijl tevens een aanzienlijke verbetering van .het comfort wordt verkregen. De construc tie heeft een lager eigen gewicht dan een gedeelde achteras. De nieuwe achteras heeft het mogelijk gemaakt om de brandstoftank op een zeer veilige plaats aan te brengen. De tank wordt nu beschermd door de achteras als de wagen van achteren wordt aangereden. Lage luchtw eerstand Bij de constructiewerkzaamheden is erg veel moeite gedaan om een lage luchtweerstand van de carrosserie te krijgen. Dit heeft ertoe geleid, dat in de windtunnel een luchtweerstandsco- efficiënt is verkregen - CD, 0,74 - wat lager is dan bij de meeste huidige vijf- persoons auto's. Elektronica Volvo is van mening, dat het tegen het midden van de tachtiger jaren steeds gebruikelijker zal zijn de wagens uit te rusten met rijcomputers. Verschillen de systemen worden bij de onderne ming op hun resultaten beoordeeld. Volvo ziet de elektronica als een be langrijk hulpmiddel om het gecompli ceerde samenspel tussen mens en machine te vergemakkelijken. Jn de VCC laat Volvo een systeem zien, dat wordt getest en dat werkt met behulp van kathodestraalbuizen. Het instru ment geeft de bestuurder een grote hoeveelheid waardevolle informatie over de toestand van de verschillende componenten in de wagen, over het brandstofverbruik, de snelheid, de bandenspanning, het toerental etc. De onderneming laat o.a. een diesel motor zien, waarvan de vermogens vergroting is verkregen door oplading met een turbo en door koeling van de laadlucht. In de VCC is een benzine motor aangebracht, gebaseerd op de beproefde B21-motor. De motor is van het zogeheten vol-elektronische type, wat betekent een volledige regeling van zowel de ontsteking als de brand stofinspuiting met behulp van de elek tronica. Passieve gordel In de Verenigde Staten treedt in 1983 de wet in werking betreffende passieve beveiligingssystemen in automobielen van Volvo's grootte. Volvo heeft nu een grote ervaring met air-bags. Als alter natief voor air-bags presenteert Volvo een constructie van een passieve gor del, waarop patent is aangevraagd en die voldoet aan de in 1983 te stellen normen in de Verenigde Staten. Volvo neemt daarmee eeen standpunt in voor of tegen air-bags, maar wil duidelijk maken, dat de gordel een alternatief kan zijn. De Volvo Concept Car zal worden gebruikt o.a. om de reacties van de klanten op bepaalde constructies te testen. De resultaten van deze beoorde lingen zullen het uitgangspunt zijn voor de verdere ontwikkeling bij Volvo Per sonenwagens AB. De Volvo Concept Car laat de weg zien, die Volvo voor de tachtiger jaren is ingeslagen. De on derneming gaat door met te investeren in veiligheid, kwaliteit, comfort en betrouwbaarheid. Wij zullen onze primaire produktfilo- sofie gestand houden, zegt Hakan Fri singer. In de jacht op energiebesparin gen mogen wij de overige eisen, die wij aan onze produkten stellen, niet losla ten. De klanten, die hun keuze op Volvo hebben laten vallen - op het ogenblik rijden er over de gehele wereld miljoen Volvo-wagens rond - zullen ook in de toekomst een Volvo kunnen kopen, die eigenschappen bezit, die men waardeert. Dit betekent, dat onze auto's ook in de toekomst terug te vinden zijn in de klasse, waarin de traditionele, wat grotere gezinsauto is vertegenwoor digd. De keuze in motoren van de be kende Ascona serie is uitge breid met een 2-liter injectie motor, die uitstekende presta ties combineert met een laag benzineverbruik. is de kostprijs van het injectie systeem verlaagd. Derhalve zullen alle Opel modellen, die met een E motor zijn uitgerust, in Nederland met ongeveer 700 gulden, afhankelijk van het model, in prijs verlaagd wor den. Het derde nieuwe Opel model is de Manta GT/J. Kenmer kend voor deze coupé is, dat de verchroomde sierlijsten zijn vervangen door matzwarte strepen, die de sportieve sty ling van de Manta accentue ren. Op de Manta GT/J, ook met 3e deur leverbaar, zijn een voorspoiler en sportvelgen standaard gemonteerd. Er is keuze uit 2 motoren, een 1300 cc van 55 Kw met een top snelheid van 160 km/uur en een 2 liter S motor met een vermo gen van 74 Kw. De 2 liter mo tor verleent de Manta GT/J een topsnelheid van 180 km/ uur, terwijl de acceleratie van 0 tot 100 km/uur slechts 11 se conden in beslag neemt. HERRIE m HINDERT! Opel zal op de komende automobieltentoonstelling te Genève drie nieuwe varianten van bestaande modellen introduceren: de Kadett Voyage, de Ascona E en de Manta GT/J. Verschillende motoralternatieven De primaire doelstelling bij de con structie van de motoren is om het huidige systeem effectiever te maken. De Kadett Voyage, een combi natiewagen met veruit de meeste binnenruimte in zijn klasse, is leverbaar in 3- en 5- deurs uitvoering, met naar keuze een 1.3 N motor (44 Kw) of een 1.3 S motor (55 Kw). De 5-deurs Kadett Voyage is bovendien leverbaar in de lu xueuze Berlina uitvoering met o.a. verlours bekleding en ge tint glas. zijn een voorspoiler en 185/70 HR 13 banden op 5% J sport velgen standaard op dit model. Naast de sportieve SR uitvoe ring, is .de Ascona E ook le verbaar in standaard, Luxe en Berlina uitvoering. Doordat er steeds meer Opel modellen met dè efficiënte in jectiemotor worden geleverd, De 2.0 E motor is voorzien van een Bosch L Jetronic inspuit- systeem, welke zijn voordelen al bewezen heeft bij de Manta GT/E en de Rekord E. Naast uitstekende prestaties heeft de injectiemotor als groot voor deel, dat het benzineverbruik gunstig wordt beïnvloed. De 2.0 E motor (81 Kw sterk) verbruikt volgens de nieuwe standaardnormen bij een con stante snelheid van 90 km/uur 7 liter benzine op 100 kilometer, bij 120 km/uur is dit 9,4 liter/ 100 km. en bij stadsverkeer 11,5 liter superbenzine per 100 km. De Ascona E accelereert in 10 seconden van 0 tot 100 km/uur en bereikt een topsnelheid van 182 km./uur. Het onderstel van de Ascona E is aangepast aan het hogere motorvermogen. Bovendien De luchtinlaat voor de radiateur be vindt zich onder de voorbumper, de koplampen zijn ingebouwd achter pa nelen van doorzichtig plastic, de deur knoppen vallen weg in de carrosserie en de ruitewissers vallen terug onder de lijn van de motorkap als ze niet in gebruik zijn. De achterzijde is voorzien van een aërodynamische spoiler, waardoor de luchtstroom beter afvloeit, en de vorm geving van de zijspiegels en de onder zijde van de Probe II zijn zo gemaakt, dat zij de minste luchtweerstand on dervinden. Zowel de voor- als achterzijde van de Probe II hebben schokabsorberende plastic secties, terwijl er ook verder op het gewicht is bezuinigd door de toe passing van aluminium velgen en licht gewicht carrosseriedelen. Het interieur is zeer ruim en is voor zien van de normale elektronische instrumentatie. Zowel de voorzijde als de achterzijde van de auto zijn gemak kelijk bereikbaar door de zeer wijd te openen deuren. Tijdens de autotentoonstelling van Genève heeft Ford een prototype getoond van een volledig nieuwe generatie van compactere en zuinigere Amerikaanse Ford automobielen, die binnen vijf jaar in produktie genomen kunnen worden. Onder de codenaam „Probe II" is dit 9trak gelijnde, aërodynamische model een voorbeeld voor een Amerikaanse voorwiel-aangedreven gezinswagen voor het midden van de jaren tachtig. De Probe H is ontworpen en gebouwd in Ford's Ontwerp Centrum in Dearborn, Michigan, U.S.A. De ontwikkeling van de Probe II is een logisch vervolg op de futuristische Probe I, die vorig jaar september voor het eerst aan het publiek werd getoond op de autotentoonstelling van Frank- furt. Maar niet zoals de „science fictionachtig" Probe I - die was voor zien van een automatisch wegklapbaar instrumentenpaneel, een computer gestuurd ontspanningspaneel en half- achteroverklapbare stoeien - is dit nieuwste ontwerp van Ford's Ontwerp Centrum een praktische, compacte, voorwiel-aangedreven, 5-deürs gezins wagen, die is afgestemd op de meer onmiddellijke toekomst. Het gebruik van lichtgewicht ma terialen in de gladde, aërodynamische carrosserie met een lage luchtweer- standscoëfficiënt, èn de toepassing van wetenschappelijk verantwoorde lucht stroomtechnieken, zijn gecombineerd om de prestaties, de stabiliteit bij hoge snelheden en het brandstofverbruik van de wagen te verbeteren. De wagen heeft een voorwiel-aan drijving en is uitgerust met een dwars- geplaatste vier-cilinder benzine- of dieselmotor, die uitgerust kan worden met een turbomotor. De Probe II is een 5-deurs personen auto met een lage voorzijde, is voor zien van veel glas, wat een zeer goed zicht naar alle zijde verschaft, en heeft gladde, vloeiende, aërodynamische lijnen. De Probe II heeft een wielbasis van 2,55 m, een totale lengte van 4,55 m, een hoogte van 1,33 m en een grootste breedte van 1,79 m.

Soester Courant | 1980 | | pagina 21