Wat zit er in een bitterbal? Allergisch, ook voor voedsel? An onion a day keep the dentist away Harten, heuvels en valleien Vers lamsvlees in opmars Met Raad en Daad Sigaretten roken in Nederland blijft stabiel Weg met de keukengeurtjes Nu het gehele jaar door verkrijgbaar: (Een ui per dag houdt de tandarts weg) 22 Soester Courant van woensdag 9 april 1980 Tot nu toe kon het voorkomen dat wanneer men kroketjes, bitterballen of frikandellen in de winkel kocht, er nogal een verschil van kwaliteit merk baar was tussen de diverse fabrikaten. Dit is nu per 1 mei a.s. verleden tijd, althans de vlees-kroketten of -bitter ballen moeten dan tenminste 5% vlees bevatten. Vanaf die datum zullen er vier soorten kroketten en bitterballen worden verkocht, n.1. met respektieve- lijk 5,10,15 en 20% vlees. De frikandel len zullen in drie soorten worden onder verdeeld, n.1. de frikandel de frikandel extra en de magere frikandel met het laagste vetgehalte. De fabrikant zal na 1 mei tevens verplicht zijn om deze gegevens op de verpakking te vermel den, alsook een volledige ingrediënten- lijst, het gewicht van het produkt, de aanduiding diepvries (indien van toe passing), naam en adres van de berei- der, minimale houdbaarheidsdatum, gebruiksaanwijzing, toepassing etc. Het initiatief tot het opstellen van deze kwaliteitscontroleverordening nam de Vereniging van Kokswaren- en Snack fabrikanten VKS enkele jaren geleden. Zij stelden kwaliteitsregels op, waarna in samenwerking met het Produkt- schap voor Vee en Vlees en het Cen traal Instituut voor Voedingsonderzoek CIVO/TNO de kwaliteitscontrolever ordening tot stand kwam. Een reuze vooruitgang voor de consu ment, die nu precies weet waarvan de vlees-kroketten, -bitterballen of fri kandellen gemaakt zijn, die hij kooptin winkel, snackbar of cafetaria. Ook fijn om te weten voor de huisvrouw, wat zij haar familie of kennissen voorschotelt. DE HARTIGE HAP - Ik kwam laatst bij een vriendin die liever bitterballen bij de borrel gaf dan chips, omdat die laatste veel meer calorieën zouden bevatten. We hebben daar smakelijk om gelachen, maar 't eindigde met een weddenschap. Wilt u zeggen wie gelijk heeft? Antwoord: Wie weten niet hoeveel bitterballen en hoeveel chips u at, maar een bitterbal komt gemiddeld op 170 kilojoules (40 kilocal. volgens de oude berekeningen) en 100 gram chips op circa 2270 kilo joules (voorheen 540 kilocalorieën). U kunt dus zeker der tien bitterballetjes tot u nemen voor u aan de voedingswaarde van een onsje chips komt. WIEGEKANT - Ik las onlangs iets over de wieg van koningin Beatrix. Er zou oude originele kant voor gebruikt zijn. Waar kwam die vandaan? Antwoord: Voor de dochters van koningin Juliana is telkens dezelfde wieg gebruikt, en wel de wieg die in 1908 door de provincie Zuid-Holland werd aangeboden aan koningin Wilhel- mina voor de geboorte van haar doch ter Juliana. Het kantpatroon is gete kend door mevr. L. W. van der Meulen- Nulle in de stijl Lodewijk XVI en vervaardigd in de techniek „applica- tion". Onder haar leiding zijn er 34 kantwerksters zo'n 12.000 uren mee bezig geweest aan de Nederlandse Kantwerkschool in Den Haag. LAGER LOON - Ik heb eindelijk weer werk gevonden, maar het loon komt nu lager uit dan mijn werkloosheidsuitke ring. Hoe zit dat? Antwoord: U hebt nu blijkbaar werk dat minder verantwoordelijkheid eist en minder goed betaald wordt. Toch is daar iets aan te doen. U kunt bij uw bedrijfsvereniging een suppletie op dat lagere loon aanvrage/i en dat kan in uw geval een half jaar worden verleend. Bent u 45 jaar of ouder, dan een heel jaar. In die tijd kunt u nog omzien naar beter betaald werk, of promotie maken als 't meezit. Wij geven u in elk geval gelijk, dat het beter is iets omhanden te hebben dan stil te zitten. VOORNAMEN - Ik ben onderwijzer. Als ik de voornamen van de kinderen langsloop, valt me op dat er geen Jannen en Marietjes meer bij zijn. Ik dacht, dat dat de meestgebruikte voor namen waren! Antwoord: Jan en Marie zijn ,,uit". Wie de familieberichten van een gehele jaargang dag- en nieuwsbladen na loopt, en de namen turft, ziet op z'n lijstje heel andere favoriete namen verschijnen die wel ,,in" zijn. Voor jongens is dat in volgorde: Pieter, Willem, Mark, Jeroen, Robert, David, Christiaan. En bij de meisjes: Caro line, Anna, Anne (met hun afleidingen als Annemieke enz.), Fleur, Sophie, Elisabethen Emilie. Verder worden er heel veel namen gekoppeld, zodat er langere voornamen ontstaan, zoals Annemarie en Geertjan en daar komen uw Jan en Marie wèl in terug. KNOEST - Hoe kan ik een knoest zó verven dat die onzichtbaar wordt? AntwoordKnoesten in het hout kuilt li tevoren grondig bedekken met schel-- lak. Ze zijn dan na het schilderen niet meer te zien. Ruim 26 miljard sigaretten vonden in 1979 hun weg over de toonbank; een aantal dat doet vermoeden, dat er in Nederland weer meer wordt gerookt. Na correctie van de ,,bruto"-cijfers in verband met de grens- verkopen - met name aan Duitsers -, alsmede het „voorraadeffect", voorafgaande aan de prijsverhoging, blijkt echter dat de netto"-ver- koop in Nederland met ruim 22 miljard sigaretten per jaar in 1977, 1978 en 1979 stabiel blijft. Ook de verkopen in de verschillende prijsklassen blijven vrij constant. De afwijkingen zijn, gemeten naar de omzet, niet meer dan hooguit 2%. De „populaire" prijsklasse - in 1979 2,60 per pakje van 25 stuks en in 1980 3,-- blijft ongeveer driekwart van de totale omzet vertegenwoor digen. Het aandeel in de omzet van de filtersigaret neemt nog steeds toe. In de laatste 10 jaar hebben de filters zoveel terrein gewonnen op filterloze sigaret, dat de' rollen wat de omzet betreft nu zijn omgedraaid. Dat sommige mensen bepaald voedsel niet verdragen (voedsel-intolerantie) staat wel vast. Het is echter omstreden in hoeverre sommige ziekteverschijn selen een vorm van voedings-allergie zij". Tot nu toe werden allergieën in de medische wereld beperkt tot reakties op medicijnen, melk, stuifmeel, stofdeel tjes 'en huidschilfers. Volgens een groep Engelse en Amerikaanse artsen gaat het verschijnsel allergie veel verder. Deze artsen menen dat één op de drie mensen aan een vorm van allergie voor voedsel of chemische stoffen lijdt. Maar onder zoek om deze beweringen te staven ontbreekt nog grotendeels. Volgens een artikel in het Engelse tijd schrift 'The Lancet' zou er meer aan dacht moeten worden besteed aan de effekten die voedsel op de gezondheid van de mens kunnen hebben. Aller gieën zouden daarbij wel eens een gro tere rol kunnen spelen dan tot nu toe werd verondersteld. Dat er een ver band bestaat tussen astma, eczeem en allergie was al langer bekend. Volgens de Amerikaan Rowe zou echter één kwart van alle gevallen van jeugd- astma te wijten zijn aan voedings allergieën. Ook toevoegingen aan het voedsel, zoals kleurstoffen en conser veringsmiddelen, zouden astma kun nen veroorzaken. Allergie voor koe melk heeft in de V.S. in enkele gevallen tot ernstige stoornissen geleid. Ook in Nederland zijn vele voorbeelden van reakties op voedsel bekend. Melk en chocolade kunnen darmstoornissen veroorzaken. Het eten van aardbeien, mosselen en eieren leidt bij sommige mensen tot oedeem (waterophoping in de weefsels) of netelroos (een huid ziekte). Juist voedsel dat men graag lust en veel eet kan allergische re akties oproepen. Cafeïne, dat o.a. in thee en koffie zit, is het bekendste voorbeeld: sommigen krijgen er hoofd- of buikpijn van, anderen zelfs angst aanvallen. De indruk bestaat dat zelfs geestesziekten door bepaald voedseL zouden worden veroorzaakt, al moet hierover nog veel worden onderzocht; aldus 'The Lancet'. In Engeland en de V.S. opereert een groep allergie-artsen (allergologen), die zich hebben verenigd in de Ver eniging voor Klinische Ekologie. Op een bijeenkomst van deze vereniging vorig jaar in Londen bleek dat de kli nische ekologen sterk geloven in een verband tussen de gezondheid van de patiënt en invloeden uit de omgeving. Eén op de drie mensen lijdt volgen hen aan allergieën. De klachten zijn vaak erg vaag en zo vertrouwd dat de pa tiënten ze niet meer als probleem herkennen. Snotteren, tranende ogen en huidreakties zijn maar het topje van de ijsberg. Sommige klinische ekolo gen menen zelfs een verband te hebben gevonden tussen aardgas en gewrichts aandoeningen. Ook migraine en zelfs chronische psychiatrische problemen zouden volgens één van hen een vorm van allergie zijn. Alle klinische ekolo gen spreken vanuit eigen praktijk ervaringen. Voedsel en chemische stoffen zijn volgens hen de gevaar lijkste veroorzakers van allergieën. Zo heeft de Amerikaan Rea een kliniek waarin helemaal geen synthetische stoffen mogen voorkomen, en waar de lucht gefilterd wordt. Parfum, cosme tica en andere chemische stoffen zijn in deze kliniek dan ook taboe. Maar strenge natuurwetenschappelijke be wijzen kunnen de klinische ekologen niet op tafel leggen. In de medische wereld is hun aanzien daarom niet hoog. De klinische ekologen bekomme ren zich hier weinig om en beroepen zich op resultaten bij hun patiënten. In Nederland bestaan echte 'klinische ekologen' (nog) niet. Toch zijn er wel artsen, waaronder ook allergologen, die patiënten met voedseltherapieën behandelen. Dr. Voorhorst, allergoloog in Leiden, zegt hierover: „Veel van bovengenoemde therapieën, zoals die van de klinische ekologen, lijken me op het eerste gezicht werk van 'amateur- wetenschappers'. Een verband tussen aardgas en gewrichtsaandoeningen zie ik ook niet zo zitten. Ook in Nederland komen dit soort theorieën wel voor. Zo verbieden sommige artsen je bijvoor beeld van alles en nog wat te eten." „Natuurlijk omvat de allergologie meer dan alleen astma. Ook vrij zeld zame vorme van allergie voor voe dingsmiddelen komen voor. Een enke ling verdraagt misschien geen vis of chocolade, maar we moeten de voe dingsallergie niet overdrijven", aldus dr. Voorhorst. Wist u dat men dat vroeger geloofde? En wist u dat er vroeger nog meer misvattingen waren, zoals dat je bij teveel sex je tanden zou verliezen en dat men dacht dat, als je maar veel suiker at je geen kiespijn kreeg. Zelfs tegenwoordig zijn er nog veel misvattingen, zoals bijvoorbeeld de gedachte dat fluoride hét middel is tegen tandbederf. Dit is een van de vele geloven -en bij geloven die er schijnbaar door de eeu wen heen zijn geweest. In het ver leden en zelfs tegenwoordig hebben de mensen een bepaald geloof met betrek king tot de remedies tegen cariës, bloedend tandvlees en kiespijn. Uien tegen tandvleespijn In het Oude Egypte geloofd men dat als ze tandvleespijn hadden een pasta van komijn, wierook en uien dé reme die was tegen deze kwaal. Sex veroorzaakt tandverlies De Chinezen geloofden dat als zij te veel sex hadden hun tanden uit zouden vallen. Verrassend genoeg was hun re medie hiertegen rattenkruid. Tegen kiespijn maakten de Chinezen een pil van knoflook en andere groenten. De ze moest aangebracht worden in het neusgat, tegenovergesteld aan de kant waar de pijn vandaan kwam. Een tand van een dode man tegen pijnlijk tandvlees In de tijd van het Romeinse Keizer rijk geloofde men dat de beste reme die tegen pijnlijk tandvlees zou zijn het te masseren met de tand van een man die een gewelddadige dood was gestorven. Tanden - het huis voor de wormen In de Middeleeuwen geloofde men dat cariës veroorzaakt werd door wor men, die leefden binnenin de tand. Deze wormen, zo geloofde men, aten de tand weg. Een van de meest po pulaire manieren om van deze wormen af te komen was door ze uit te roken. Dit werd gedaan door gloeiende ko len in een buis te stoppen en deze tegen de tand te houden. Het was de bedoeling dat de wormen door de hitte eruit zouden kruipen. Als de wormen er niet uitkropen, dan moest de tand getrokken worden. Zoetigheid om de tanden schoon te maken in de twaalfde tot de veertiende eeuw In deze periode gebruikte men een mengsel van honing, zout en azijn om de tanden schoon te houden. Dit werd met behulp van een tak inge wreven. Wijn tegen kiespijn In de zestiende - en de zeventiende eeuw geloofd men dat als men de mond elke morgen spoelde met wijn er geen mondproblemen konden ont staan. Toch maakte de tandheelkundige we tenschap in deze tijd veel vooruitgang. Er kwamen tandartsen, die de ca riës wegschraapten met een scherp metalen instrument en de kiezen vul den met goud. Gorgelen met urine tegen mondproblemen In de achttiende eeuw gebruikte men een pasta van groenten, honing en wijn ■om-de tanden schoon te houden; Een multi tufted tandenborstel werd gebruikt. Bovendien geloofden som migen tandartsen dat gorgelen met urine alle tandproblemen oploste. De tandpasta zoals wij die kennen Pas in de negentiende eeuw kwam de tandheelkundige wetenschap in een stroomversnelling. Via tandpoeders kwam de tandpasta zoals wij ze nu kennen. Echter, de meeste pasta's werden alleen gebruikt om de mond schoon en fris te maken met kalk als het belangrijkste ingrediënt. De ontdekking van fluoride Pas in het midden van de twintigste eeuw ontdekte men dat tandbederf veel minder voorkwam in de gebie den waar fluoride veel voorkomt in de natuurlijke voeding. Uit het voor gaande zult u begrijpen, dat sommige wetenschappers nogal skeptisch tegen deze ontdekking aankeken. Velen schaarden de fluoride ontdekking op één lijn met de ui van de Egyptenaren, de sex van de Chinezen en de wormen uit de Middeleeuwen. Ook was men bang voor bij-werkingen, totdat wetenschappelijk aangetoond werd dat fluoride-inderdaad kon hel pen. Van schoonmaken naar gezond houden In Nederland duurde het toch nog tot de 70-er jaren voordat men duidelijk in ging zien dat een fluoride-toevoeging aan tandpasta's een duidelijke hulp be tekende bij het gezond houden van de tanden en kiezen. Negen van de tien tandpasta's bevatten tegenwoordig fluoride. Maar zelfs heden ten dage valt er nog een misvatting te signale ren. Fluoride is genoeg om tanden gezond te houden De meeste geloven in remedies tegen mondproblemen in de geschiedenis zijn achterhaald. De meeste mensen denken dat fluoride alleen genoeg is om hun gebit gezond te houden! We zullen u uitleggen waarom! Er zijn ook belangrijke mondproble men welke fluoride niet kan bestrijden 1. Cariës Fluoride helpt bij cariës. De fluoride in de tandpasta versterkt het tand glazuur en verkleint daarbij de kans op cariës. Maar cariës is slechts één van de mondproblemen. En er zijn er nog meer: 2. Bloedend en ontstoken tandvlees Bloedend en ontstoken tandvlees wordt veroorzaakt door plak en bak- teriën. Plak is een kleverig laagje dat ontstaat op ieders tanden en kie zen. Bakteriën in de plak zetten sui kers om in zuren. Deze zuren ver spreiden zich over het tandvlees en het gebit. Het tandvlees begint te zwellen. Als de plak blijft zitten wordt het tand vlees rood en trekt zich terug. Door druk op het tandvlees door het borste- lèn of door iets anders gaat het tand vlees bloeden. Om dit te voorkomen is iets anders nodig dan fluoride. 3. Pijnlijke tanden Als het tandglazuur niet sterk genoeg is en de plak niet effektief verwijderd, worden de tanden erg gevoelig en daar om pijnlijk. Vooral bij het tandbeen dat vrij komt als het tandvlees iets gaat terugtrekken. Om dit te voorkomen zijn twee dingen belangrijk: a. de plak móet goed verwijderd wor den, zodat er minder plakbakteriën zijn. b. De zuurgraad in de mond moet alkalisch zijn, zodat de eventuele bak teriën minder aktief zijn. Er is dus meer nodig dan fluoride alleen De meeste tandpasta's in Nederland hebben fluoride. Dat is goed. Maar zoals hierboven is verduidelijkt is er méér nodig. Een voorbeeld van een tandpasta die méér doet dan alleen fluoride toevoegen aan het tandglazuur is de nieuwe Clin- dent Systeem Tandpasta. Nieuwe tandpasta doet meer Nieuwe Clin-ent' Systeem Tandpasta bestrijdt: 1. Gevoelige tanden en tandvlees De zuurgraad (PH niveau) van Clin- dent is zodanig alkalisch, dat bakte riën geen kans krijgen aktief te wor den. Hierdoor worden het gebit en tandvlees beschermd. 2. Bloedend en ontstoken tandvlees De speciale Calcium Carbonaten in Clin-dent Systeem Tandpasta zorgen voor een effektieve en veilige verwij dering van plak. Daardoor blijft het tandvlees in goede konditie en gaat niet bloeden. 3. Cariës De extra aktieve fluoride CGP Calcium Glycerophosphaat) in Clin- dent Systeem Tandpasta 3,95) dient om het tandglazuur extra te verster ken. Deze tandpasta is alleen verkrijgbaar bij Drogist en Apotheker en kost 3,95. En dat is toch een zeer schap pelijke prijs als je bedenkt dat je voor slechts 8 cent per poetsbeurt daarmee de kans op een gezond gebit aanmer kelijk verhoogt. Er zijn van die geurtjes die hardnekkig de keuken weigeren te verlaten; die van gebakken sardines of makreel bijvoorbeeld. Maar ook zijn zij niet opgewassen tegen de welriekende stoom die opstijgt uit een pan kokend water waarin een handje van één van de volgende kruiden werd gestrooid: eucalyptus, rozemarijn, mqnt of thijm. Gewoon enkele minuten laten koken. Eucalyptusdamp is bovendien een uitstekend middel om.de winterse microben te verjagen. Aanrecht en keukentafel kunt U van tijd tot tijd eens opfrissen door ze af te soppen met een ge parfumeerd concentraat dat U zelf kunt maken. Los daartoe vier eetlepels zuivere zeepvlokken op in een kwartliter gloeiend heet water. Voeg erbij 1/8 liter alcohol van 90% (verkrijgbaar bij drogist) en 1/8 liter citroensap. Het mengsel bewaren in bijveen uitgewassen lege fles voor afwasmiddel. Na het gebruik hiervan zal er in de keuken een hele tijd lang een verrukkelijke frisse geur van citroenen blijven hangen. „Voor trimmen hoef je geen reclame meer te maken. Iedereen weet dat het goéd is voor je gezondheid. Alleen de manier waarop, hoe je en wie ermee begint, dat is heel belangrijk" zegt dr. Marleen van Baak. Enige tijd geleden stelde zij een onderzoek in naar de inspanningen die het lichaam te verduren krijgt bij het trimmen, waarvoor haar de Prijs voor Sportgeneeskunde 1979 werd toegekend. „Hoeveel trimmers er in Nederland zijn kan ik niet met zekerheid zeggen. Wel weet ik dat er veel zijn. Ik heb voor het onderzoek dat ik heb gedaan 80 personen begeleid die wilden trimmen om de meest uiteenlopende redenen. Voor de meesten was het gezondheids- aspekt toch wel het belangrijkste. Voor een betere konditie, om af te vallen of zomaar voor de lol, maar er waren er weinig die gingen trimmen omdat ze bang waren voor hart- en vaatziek ten". Marleen van Baak zelf heeft haar hart verpand aan de racefiets. „Al toen ik op de middelbare school zat moest ik elke dag een behoorlijk eind fietsen en daar had ik erg veel plezier in. En hoewel ik nu elke dag van Eys naar mijn werk in Maastricht met de auto rij, het duurt anders veel te lang, fiets ik per week nog heel wat uurtjes". Limburg is van oudsher al de provincie geweest waar veel wordt gefietst. Doc tor Van Baak schrijft dat toe aan het feit dat bijvoorbeeld hardlopen als trimsport in het zuiden van Limburg met de vele heuvels en dalen erg inspannend is. „Toch kijken de mensen nog wel eens raar op als ze een vrouw op een racefiets zien, al worden het er steeds meer." Ze is van mening, dat sinds we een steeds meer zittend bestaan zijn gaan leiden, de sport en het trimmen veel opgang heeft gemaakt. „Het is natuur lijk aardig als de mensen één keer in de week trimmen, maar om een optimaal effect op de conditie te krijgen moet je het toch wel een paar dagen per week doen en moet je wel gemotiveerd zijn. Trouwens de meesten die er eigenlijk niet van houden stoppen er toch al vlug mee.'* Toch is trimmen niet zomaar per definitie gezond. Dat bleek wel tijdens het onderzoek dat Marleen van Baak, mede op verzoek van de Nederlandse Hartstichting, verrichtte. „Het gevaar bestaat dat mensen een trimvorm kiezen die voor hen niet geschikt is. Het ligt bijvoorbeeld aan je conditie. Is die nou niet zo goed, dan loop je het gevaar dat je jezelf gaat forceren, overbelas ten dus. Zo iemand kan het beste beginnen met wandelen of fietsen. Daarvan kun je het tempo zelf bepalen, terwijl dat bij hardlopen veel moei lijker is. Je ziet dan ook dat bij beginnende trimmers die gaan hardlo pen veel meer blessures voorkomen. Ze voelen soms een beetje pijn en willen toch maar doorlopen". Het is dr. Van Baak gebleken dat het voor ieder een goed is om vooral rustig met trimmen te beginnen. Overigens wil zij wel kwijt dat, alhoewel zelf fervent fietster, ze niets tegen hardlopen heeft. „Want", zegt ze „het is een uitstekende manier om een goede conditie op te bouwen". Ook in jogging ziet we weinig bezwaren, als maar rustig begonnen wordt. Bijvoorbeeld de eerste dag 5 minuten, de tweede dag 10 minuten. Gaat dat niet zo best, dan maar weer liever een dag of wat 5 minuten joggen. Marleen: „Voor iedereen die gezond is, is het lichaam een prima graadmeter om vast te stellen tot hoever je met het trimmen kunt gaan. Als je lichaam gaat protesteren is het gewoon tijd om het wat kalmer aan te doen". Het onderzoek van Marleen van Baak heeft ertoe geleid dat er enige tijd geleden een herzien trimboekje door de Neder landse Hartstichting is uitgegeven. Een vorig boekje, geschreven door een Amerikaanse arts, bleek wat onduide- lijkheiden te bevatten waardoor de kans op blessures niet denkbeeldig was. Dr. Van Baak heeft wel kritiek op het feit dat het voorkomt dat een huisarts iemand zomaar aanraadt om te gaan trimmen. „Het advies om te gaan hardlopen om. alleen daardoor wat pondjes overgewicht kwijt te ra ken bijvoorbeeld, heeft geen zin. Van alleen hardlopen val je namelijk nage noeg niet af. Voor fietsen, en dan bedoel ik niet direct racen, geldt het zelfde. Maar fietsen en tegelijkertijd op je gewicht letten - en dus je voedsel- opname controleren - is wel een goed en gezond hulpmiddel. In de opleiding van huisartsen tref je bijna niets aan over inspanningsleer, zodat die arts ook niet voldoende in die materie thuis kan zijn om een goed advies te geven." Ze vindt het jammer dat er jaarlijks zoveel geld aan het genezen van sport blessures moet worden uitgegeven. Ze zegt: „Dat geld kan beter gebruikt worden om goede voorlichting te ge ven, zodat er minder blessures ont staan. TwijfePje er nou aan of je een bepaalde vorm van trimmen wel of niet kunt doen zonder je gezondheid te schaden, dan kun je altijd een keuring laten verrichten bij een van de Sport Medische Adviescentra of bij een plaatselijk sportkeuringsbureau". Ondanks haar waarschuwingen blijft Marleen van Baak een warm voor standster van trimmen. „Als je gaat trimmen merk je na verloop van tijd dat je hartslag verandert. Het hart gaat langzamer slaan, waardoor het in staat is per slag meer bloed rond te pompen. Het fijne daarbij is dat je maximum hartslag niet verandert. Als je dus eens heel hard moet lopen, kan je hart toch even snel kloppen als vroeger. Die lager hartfrequentie heeft het voordeel dat de pompcapaci- teit veel beter is en er als het ware minder slijtage van het hart optreedt." Ook voor het hartpatiënten is het goed om te trimmen. Ze zegt daarover: „het is gewoon zo dat aangepast trimmen, dus wel heel voorzichtig en onder leiding beginnen, voor hartpatiënten een uitstekende vorm van revalidatie kan zijn. Het is jammer dat er op dat gebied in Nederland nog veel te weinig wordt gedaan". Na een periode van grote populariteit inmiddels enkele eeuwen geleden - raakte lamsvlees uit de gratie bij de Nederlanders. Tot op de dag van vandaag kan wor den vastgesteld dat lamsvlees miskend is, hoewel het in Frankrijk en tal van na bije Oosterse landen in zeer hoog aanzien staat. Over de voorkeur van de Fransen kunnen we kort zijn, die weten gewoon van huis uit wat lekker is. Voor wat de Oosterse landen betreft ligt de zaak iets an ders. Zowel de Joodse wetten als die van de Islam verbieden het gebruik van varkens- en bepaalde soorten rundvlees, waar nog bij komt dat deze vlees soorten in het droge en warme klimaat niet enkel schaars, maar bovendien slecht van kwaliteit zijn. Lekkerbekken die wel eens iets anders op hun bord wilden hebben dan de eeuwige bal gehakt, de varkenscotelet of de runderrollade, zagen zich, in dien hun keus op lamsvlees viel, veelal aangewezen op diepgevroren lam. Die tijd is echter voorbij. Vanuit het Britse koninkrijk komt dagelijks vers lamsvlees naar Nederland. Vlees van een uitstekende kwaliteit en niet inge vroren, maar gewoon mesvers. Verwarring Als lamsvlees tot op heden door de kieskeurige Nederlander werd ver smaad, kwam dit doorgaans door drie faktoren. Weinig mensen weten vol doende over de wijze van bereiding, er was hoegenaamd geen invoer en ten slotte omdat lamsvlees vaak verward' wordt met het „sterker smakende" schapevlees. Aan al deze „maren" is een einde gekomen nu de Britten, wier keuken waarempel toch niet tot de wereldbe roemdste mag worden gerekend, op grote schaal hun kwalitatief uitsteken de lamsvlees naar de continentale lekkerbek komen brengen. Dat vlees - dat vers geslacht meteen naar ons land word geëxporteerd zonder dat het wordt ingevroren - komt van lamme ren die vrij gefokt worden in de majes tueuze heuvels van Engeland. De uit muntende smaak is voornamelijk te danken aan de grote verscheidenheid van planten waarmee het rondscharre lende lam zich voedt. En dankzij het speciale klimaat, Groot Brittannië heeft door zijn royale uitgestrektheid „verschillende" klimaten, worden het hele jaar door lammeren geboren. Lamsvlees (dus niet te verwarren met het sterker smakende vlees van de ou dere schapen) is in twe categorieën in te delen. Het beste vlees komt van lammeren die tussen de twee en de vijf maanden oud zijn, terwijl het zoge naamde zooglam of zuiglamsvlees (ag- neau de lait, zegt de Fransman) af komstig is van dieren onder de twee maanden. Dit laatste vlees is nogal prijzig en bovendien bpperkt voorra dig. Specialiteiten - zeker wanneer die vanuit al dan niet verre buitenlanden moeten worden ingevoerd - blinken niet zelden uit door hun gepeperde prijzen. Hoe liggen de prijskaarten bij het Britse lam? Er kan worden vastgesteld dat lams vlees beslist niet duurder hoeft te zijn dan de bekende soorten due uw slager onder het mes heeft. Want zoals rund-, kalfs- en varkensvlees biedt ook lams vlees de goedkope stukjes. En wanneer de gourmet meent dat een voortreffelijke lamsbout redelijk duur is voor de dagelijkse hap, dan moet worden opgemerkt dat er aan lamsvlees bitter weinig afval zit. De klant hoeft nimmer zijn goede geld te geven voor fikse botten waar u uit sluitend de hond een plezier mee doet. Voor de lekkerbek die straks avontuur lijk aan de lamsbout gaat: laat het u goed smaken! Eénpansgerecht Lamsschouder op Hongaarse wijze (4-6 personen) Koop hiervoor 750 gram in blokjes gesneden schoudervlees van vers Brits lam. Neem een stevige braadpan met deksel en verhit daarin 40 gram boter, vet of olijfolie. Braad de blokjes lamsschou der aan en voeg daar 250 gram in ringen gesneden ui, 200 gram grof ge sneden en van zaadjes ontdane groene paprika, 200 gram in stukken gesneden tomaten, 200 gram aardappelen in par tjes gesneden, wat zout, peper en een dessertlepel paprikapoeder aan toe. Het geheel begieten met een kwart liter bouillon (mag van een blokje) en ongeveer 30 minuten met deksel la ten smoren. Het gerecht zeer warm serveren, bestrooid met wat gehakte blaadjes peterselie. Wijnsuggestie: Egri Bikavèr, een rode Hongaarse wijn. Lamsbout met kruidenboter (6-10 personen) Neem hiervoor een mooie achterbout van vers Brits lam van 2 tot 2^ kg. Peperen en zouten met 2 theelepels zout en vers gemalen peper. De oven voorverwarmen tot 175 gra den. Door 50 gram boter, gedroogde salie, thijm en kervel (van elk 1 thee lepel) mengen. Het vlees hiermee be strijken en in aluminium folie wikke len. Eventueel een vleesthermometer in het dikste punt steken en ongeveer 2% uur braden tot de warmtemeter 77 graden aangeeft. Alvorens het vlees te snijden, 10 mi nuten laten rusten in de folie. Heel lekker hierbij is een garnituur van gebakken aardappeltjes, en ge- mengde knisperende sla. Een glas droge, rode wijn (b.v. Spaan se Rioja) smaakt er verrukkelijk bij.

Soester Courant | 1980 | | pagina 23