k mee?! 50 jaar geleden in Soest Ondeugdelijke argumenten tegen verkeersdrempels P. B. Rademaker PAASCHBROOD [CONTANT-BON Expositie in „De Borg Gehannes... Minimum 4 regels 6,00 Miskleun van drie ton „De hond en het wasbeertje" in Artishock Burgerlijke Stand Duopassagier breekt been 11 April 1930 Weer zomer kampen van Stichting Jeugdzorg Luxe Brood- en Banketbakkerij LAWSTRAAT 15 - SOESTDIJK Voor de a.s. FEESTDAGEN extra fijn vanaf 40 cent. „Tulpen voor Canada" uur bij de Vangrail, de adressen met het De voor herstelwerkzaamheden „ingepaakte braandweertore' In het dorpscentrum „De Borg'* exposeert Rob Noordeman gedurende de maand april een vijftiental etsen. Deze in Nijkerk wonende Amersfoorter heeft al jaren tekenen als hobby. De laatste tijd legt hij zich vooral toe op etsen en het experimenteren in verschillende ets-technieken. Sinds drie jaar volgt hij de cursus grafiek van het creatief centrum „De Hoer' in de Flint te Amersfoort. Met deze cursus als stimulans en de natuur als groots te inspirator ontstaan nieuwe etsen in een stijl die steeds een beetje sur realistisch aandoet. Vijftien van zijn creaties zijn deze maand te zien en te koop in De Borg. De prijzen liggen tussen de 25 en 125 gulden; betaalbare kunst. in lang!!! Soester Courant van woensdag 9 april 1980 De argumenten die zijn aangevoerd tegen verkeersdrempels zijn ondeugdelijk. Dat blijkt uit een artikel dat medewerkers van de Directie Verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat hebben geschreven voor het blad Verkeerskunde van de ANWB. Zij reageren hiermee op een artikel van G. A. Alink, verkeersschout en G. J. Timmermans, verkeersadviseur van de rijkspolitie, beiden in Breda. Beide amateurs plaatsten vraagtekens bij de noodzakelijkheid en de wettigheid van verkeersdrempels. De snelheid van het verkeer zou er amper door verminderen en het nut zou gering zijn. Er ontstaat volgens Alink en Timmermans een onrustiger verkeersbeeld. De drempels zouden alleen moeten worden toegepast in samenhang met andere snelheidsbe- perkende elementen, zoals in woonerven gebeurt. Ook zijn er volgens de auteurs wettelijke belemmeringen voor verkeersdrempels zonder meer, die zij zien als modeverschijnselen. De medewerkers van de Directie Ver keersveiligheid nemen stelling tegen deze zienswijze in het jongste nummer van Verkeerskunde. Zij leggen de na druk op de verkeersleefbaarheid met „Een onverkoopbare miskleun" noem de heer W. Blaauw [VVD] de over schrijding met ruim 66% van de door het Intergemeentelijk Automatise ringscentrum Midden-Nederland [I.A.M.] ingediende begroting voor werkzaamheden ten behoeve van de invoering van de onroerend goedbe- lasting. „In het bedrijfsleven zou zo'n zaak allang failliet zijn verklaard of de directie ontslagen, maar hier bij de overheid gebeurt niets. We kleunen maar door en dat gaat maar straffe loos",'aldus de heer Blaauw. als achtergrond het streven om de rol van de auto in woon- en verblijfsgebie- den terug te dringen. De praktijk is nu eenmaal dat in woonwijken toch op de rijbaan gespeeld wordt. Dat hoort niet te worden afgestraft met een dosis verkeersonveiligheid. Daarom kunnen drempels wel degelijk van nut zijn. Nog afgezien van de noodzaak, is het om redenen van technische en finan ciële aard lang niet altijd wenselijk en mogelijk om woonstraten tot woon- te bouwen. Foto: Goos van der Wilt De wettelijke bezwaren van Alink en Timmermans worden door de Directie Verkeersveiligheid evenmin gedeeld. Alink en Timmermans hebben naar de wetsartikelen verwezen, zonder dat op de werkelijke betekenis en inhoud wordtingegaan. De wet zegt niets over het profiel van een weg of over wijzi ging daarvan. Als een drempel maar goed gemarkeerd is en geen verwar ring kan stichten is er van gevaar ook geen sprake. Het gaat erom dat het rijden met naar omstandigheden te hoge snelheden met drempels niet meer mogelijk is. De drempel moet gezien worden als een keuze in het wegontwerp. Tot slot stellen de functionarissen van de Directie Verkeersveiligheid in hun weerwoord, dat de schrijvers van het artikel onvolledige gegevens hebben gebruikten door het selectieve gebruik ervan een ander beeld aan de lezer bieden. GEHUWD: Karei Albert Tiaso Winter en Johanna Ruttenberg. - Dirk Johannes van der Veer en Karin Hendriks. OVERLEDEN: Nicolaas van Es. echtgen. van J. P. J. Tiggelaven. - Harmina Geessina Mellina Bouman, wed. van J. L. P. Beekink. - Huberta Maria de Jong, echtgen. van A. J. J. Vrakking. - Adriaan Bruns, echtgen. van M. J. Andeweg. Hendrika Pieternella de Bruin, wed. van F. Spruijtenburg. Bernardina Rudolfs, wed. van F. Mei er. Zondagmiddag 13 april wordt in Arti shock de kinderfilm „De hond en het wasbeertje" van Walt Disney ge draaid. Het is het spannende verhaal over een jachthond, die optrekt met een wasbeertje. Daarna wordt de Ne derlands gesproken film „Stoptrein" van Karst van der Meulen vertoond. In deze film gaat het over een avon tuurlijk aangelegd jongetje, dat er met een trein vandoor gaat. Beide films zijn geschikt voor de leef tijd vanaf ongeveer zes jaar. De toe gangsprijs is twee gulden. De voorstel ling begint om half drie. GEBOREN: Mare, zoon van G. J. den Hartog en C. J. Stolker. - Sander, zoon van J. Bouma en W. C. Hilhorst. - Eric Mar- tijn, zoon van P. J. de Wit en E. van Rossum. - Martijn, zoon van M. A. Boshuis en C. A. M. Koerts. - Karin, dochter van J. N. Butzelaar en I. Smits. - Vivienne Laura Wilma, doch ter van A. L. M. N. Vreeswijk en W. K. Kramer. - Michel, zoon van P. van Hunen en W. C. Westerveld. - Richard, zoon van J. Koldewijn en I. J. Mooij. - Marianne Catrina, dochter van N. Spaink en H. G. Schut. - Pa- tricia, dochter van E. S. Brouwer en M. T. H, G. Bleeker. - Jeanine Cecile Cornèlie, dochter van C. J. M. van Dijk en J. C. M. Andriessen. - Hidde Elmar, zoon van H. P. Moerman en E. Bakker. ONDERTROUWD: Gerardus René Brinkman en Geertrui- da Frederika Wahlen. - Berend Bok dam en Johanna Henriette Brink. - Antonius Aloysius Duco de Koning en Wilhelmina Oskam. - Mare van Dalen en Wilhelmina Maria Woerdeman. - Adolf Wilhelmus Maria Lieverse en Sophia Jozina Borstel. - Adrianus Ge rardus Wilhelmus van den Oord en Anna Maria Versteeg. De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: ■advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Ook de overige leden van de financiële commissie, waar het voorstel een aan vullend krediet van 394.628 gulden beschikbaar te stellen voor de invoe ring van de belasting, spraken hun afkeer uit over deze gang van zaken. „Eens te meer is duidelijk dat krediet bewaking bij de overheid noodzake lijk is", zei de heer A. Bolhuis (CDA) en zijn fractiegenoot de heer J. van Poppelen informeerde of dit nu de laatste fout van het I.A.M. was. In 1978 stelde hij voor maar uit de regeling te stappener ging jaarlijks zoveel geld bij dat uitbesteding bij een particulier bedrijf De raad len mee, maar besloot even aan te zien. De regeling was overigens ook zo, dat men er niet zomaar uit kon stappen. Wethouder Plomp meende dat het ipderdaad de laatste fout van het I.A.M. kon zijn, want er had inmiddels een personeelswisseling plaats gevon den. Men mocht daar vertrouwen in hebben. De financiële experts van de gemeenteraad gingen, ook al omdat het gewoon niet anders kon, met het aanvullend krediet akkoord. Op de Nieuwstraat raakte de motor rijder L. B. (18) de macht over het stuur kwijt. Hij schampte langs een boom en kwam daarna te vallen. Zijn duopassagiere, de 17-jarige J. K., hield er een gebroken been aan over. Zij werd met de ambulance naar het Ziekenhuis Zonnegloren gebracht. Opening Chr. Fröbelschool Zaterdagmiddag te half drie uur had in „Religie en Kunst" de opening plaats der eerste Chr. Fröbel school, onder zeer veel belangstelling. O.m. waren aanwezig de heer Burgemeester, weth. Endendijk, ds. Alkema, dr. Donker, hoofden van de chr. scholen enz. Ds. v.d. Meulen, geref. pred., liet allereerst zingen Psalm 25 6, las daarop Mareus 10 vs, 1-16 en ging in gebed voor. Daarop deelde Z. Eerw. allereerst mede, dat bericht van verhindering was ingekomen van Jhr. de Jonge van Zwijnsbergen, Mevrouw Loten van Doelen Grothe, het hoofd der Fröbel school te Baarn, den heer Holst e.a. Hierna riep spr. namens het comité allen een hartelijk welkom toe, daar zoo velen aan de uitnoodiglng gevolg hadden gegeven, om tegen woordig te zijn bij de opening der lste chr. Fröbelschool alhier. Reeds lang had deze gedachte post gevat, maar pogingen reeds eerder in het werk gesteld, waren gefaald. Mej. Pontier, die naar Rhenen vertrok, is begonnen met de opleiding der kleuters op beschikbare uren, maar momenteel was er niets in die richting, totdat de dames Brouwer en Donker een eersten stoot gaven en met Ds. Kruis- hoop e.a., het initiatief namen tot oprichting. Het geheele comité heeft met energie gewerkt ener was innige samenwerking. Spr. brengt volgaarne een woord van dank. Er werd door het comité geld ingezameld, een reglement vastgesteld, naar de aangestelde leidster geïnformeerd, zoodat uit alles blijkt, dat de vrouw een goede plaats inneemt waar het betreft Gods Rijk te helpen bouwen. Architect Beekman verzorgde het plan en door zijn zorgen is het lokaal geschikt gemaakt. Door de zeer billijke voorwaarden van het bestuur van „Religie en Kunst", kon hier begonnen worden. De weth. van onderwijs feliciteert daarop namens het Gemeentebestuur het comité met het behaalde succes. Spr. kent de moeilijkheden, die overwonnen zijn of nog moeten worden overwonnen. Hij bidt Gods zegen over de school af en ziet in dit comité, dat met energie is toegerust, een gedragen beginsel in opvoeding en onderwijs. Hij heeft hoop voor de jonge plant, die onder Gods zegen zal uitgroeien tot een krachtigen boom, met wijd uitgespreide takken. Hij dankt ook namens het gemeentebestuur voor de uitnoodiging en wenscht het comité Gods zegen toe. Ds. Alkema brengt namens het schoolbestuur de felicitatie over en als hij de stelling zou mogen verdedigen, was zijn inzicht, het jonge kind zoo lang mogelijk bij moeder thuis te houden, maar desniet temin hoopt hij, dat het comité ook in andere deelen der gemeente een dergelijke school zal oprichten. Dat er moeilijkheden zijn, vindt spr. een zegen, want die zijn er om overwonnen te worden. Hij feliciteert het actieve bestuur. Gods zegen rust op uw en op uw merk. Ds. Tenkink brengt als afgevaardigde der Geref. kerk de beste wenschen over, zij verblijdt zich hartelijk over de verkregen resultaten. Hij ver trouwt, dat in afhankelijkheid van Hem zal gearbeid worden aan de teere kinderziel. De leidstér dankt daarop het bestuur voor het vertrouwen in haar gesteld. Zij hoopt onder Gods zegen haar taak naar behooren te vervullen. Hierna ontvouwt zij het leerplan en den leergang. Eiken eersten dag der maand hebben ouders en belangstellende toegang tot de school. Ds. v.d. Meulen dankt de sprekers voor hun goede wenschen en beveelt de moeilijkheden ook bij het college van B. en W. aan. Hij wijst er verder op, dat de school levensvatbaarheid heeft. Zij vangt aan met 32 leerlingen. Verder beveelt hij warm aan het supple tiefonds, dankt voor alle hulp en steun en sluit de bijeenkomst. In de pauze werd thee geserveerd. Tijdrede Op Woensdag 16 April a.s. hoop Prof. G. Wisse, van Apeldoorn, te Soestdijk in de Chr. Geref. Kerk zijn tijdrede te houden over de Russische Godsdienst vervolging. De toegang is vrij. Men zie voor bijzonderheden de in dit blacf voorkomende adver tentie. Controle Rijks- en gemeente politie controleerden Donder dagmiddag eenigen tijd de bestuurders van voorbij rijdende auto's voor de noodige bewijsstukken. Excursie De leden van de Pluimvee- en Konijnenfokkers vereeniging „Soest en Omstreken" brengen heden Zaterdagmiddag een bezoek aan het Hoenderpark „De Rading" gelegen onder Maartensdijk. Om half drie vertrekt men vanaf Hotel „De Grift" gelegen aan de Utrechtschestr. Ook zij, die zich als lid wenschen op te geven, zijn welkom voor de excursie. Geen film Het lag in de bedoeling van de Pluimvee- en Konijnenfokkers Vereeniging alhier om deze maand nog een filmavond te geven voor hare leden en wel de reeds bekende mooie film van Sluis' Voederfa- brieken te Weesperkarspel. Deze firma meent echter dat het filmseizoen thans is afgeloopen, zoodat tot October a.s. moet worden gewacht. UIT DE ADVERTENTEËN: CHEVROLET (gesloten) te koop. Prijs 350,-. W. Sukel, Beukenlaan 22, telefoon 2187. UW BOEKHOUDING IN ORDE? Vanaf 5 gulden per maand door Administratiekantoor, Nassaulaan no. 26. R.K. ZIEKENVERPLEGING „St. VINCENTIUS- STIFT" te Landau in der Pfalz (Beieren). Uitgifte van 830.000,- 8 pCt. Ie Hyp. 15-jarige Obligatien in stukken van 1000,- en 500,- aan toonder met coupons per 15 April en 15 October, tot den koers v. 100 pCt. Uitgegeven met goedkeuring van Z.D.H. den Bisschop van Speyer. Inschrijving opengesteld ten kantore La Porte Co. Straat: Woonplaats:Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag1 ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE inde SOESTER COURANT Ondertekening Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart Igeen giro-overschrijvingskaart):) Een van de activiteiten van de Stich ting Jeugdzorg, waarvoor op 26 april bij de Vangrail weer een grote rom melmarkt wordt gehouden, zijn de jaarlijkse zomerkampen. De kampen gaan dit keer naar kamphuis „De Meene" in Buurse bij de Duitse grens en wel van 5 tot 19 juli. Kamphuis „De Meene" ligt midden in de bossen en heeft leuke slaapzalen, een grote keuken en een gezellige eet- en speelzaal. Voor het huis ligt een groot grasveld, waar men balspelen kan doen en naast het huis ligt nog een specifiek volleybalveld. De Stichting Jeugdzorg heeft voor deze kampen een heel programma samen gesteld met allerlei verrassingen. Na tuurlijk zullen er ook spelletjes worden gedaan, speurtochten worden gehou den en zal er worden geknutseld. Voor kinderen van tien tot en met twaalf jaar is het kamp van zaterdag 5 juli tot zaterdag 12 juli. De andere groep, de kinderen van zes tot en met negen jaar, gaat van maandag 14 juli tot zaterdag 19 juli. Als u nog spullen heeft voor de Rom melmarkt voor Jeugdzorg op 26 april om negen uur bij de kunt u die kwijt op raambiljet. Op 12 en 19 april rijdt men bovendien weer door Soest om alles op te halen. U kunt hiervoor telefoon nummer 10672 bellen. Veurig joar haa'k un gehan neseschreve over de braan- weertore, die gebaarste waas vaan 't laacheKomt ik over de Schaans en ziet ik daazze d'r mee an 't waark benne om daat ding weer goed te moake. 't Kost een bonk cengte, moar licht vaalt He ongder monu mentenzorg en daan kriege ze wel subsidie denk Ik weet niet ovve ze vreuger ok een eerste steengelegd hebbe toeng die opgericht wier. Daan kenne ze d'r deuze keer wel eejn in metsele met de woorde„De eerste steen werd nu pas goed gelegd", deur joa deur wie? Is daat niet een oardig klussie veur ongze nieu we burgemeester? En daan moar hoöpe daat He ut goed doet met goeie haar de steejne en ze ook netjes recht legt Aalles groag goed vaast spieker e waant zoö'n ding vaangt veul wind. In elk gevaal hebbe ze een stel populier e vaan de Staad- houdersloan gehaald en die d'r aachter gepoot. Scheelt aal- weer; hoöge boöme vaange veul wind. Goed bekeke maan- neï An de Brink ben d'r ok nieuwe boöme geplaaht. t Het wel laang eduurd, moar noeng is 't doar toch wel oardig oppe- knaaptVeur ming waas 't best de moeite woard eweest om doar feestelijk te opene met een lint deurknippe en zo. Voortemee moar goed oplette daasze doar niet zo haard goan rieje, aanders legt de laange brink zo weer in de praak 't Waas zeker een goed boöme joar, waant de Standhouders- loan het ok aal nieuwe ekrege. Ik snaap aallenig niet waat of daat mot met die gele slaan- ge die d'r bie uut de grongd steke. Of hebbe ze teugeswoor- dig soms plaastik wortels Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k blie ben daasze hiero zoveul veur 't groen doen. Daan hoüwwe we ut nog een bietje laandelijk op Soest en daat is wel noödig met aal die verstaadsing. En ok moar goed daasze geejn willige hebbe ebruukt, waant daan haadde we Kris Uuter- wiek weer noödig om ze te knotte. Die het ut toch aal drok zaat. HANNES VAN DENENG. In verband met de viering van de 35ste verjaardag van de bevrijding is het Nationaal Comité „Thank you Cana da" van plan tulpenbollen te zenden naar Canada welke bestemd zijn voor nabestaanden van hen die in Neder landse oorlogsgraven begraven liggen, oorlogsveteranen en Canadese ge meenten. De Nederlandse gemeenten zijn benaderd of zij deel willen nemen aan het project „Tulpen voor Canada". Het gemeentebestuur heeft besloten mee te doen door een set van 1000 bollen te kopen.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9