VAARDERHOOGT Springbokken turnden om kampioenschappen Hang de versierder uit Goed geluid slank verpakt. h Inspraak geen onderzoek naar volkswil b E B voor DOE-HET-ZELVERS Burgerlijke S Openbare bijeenkomst Humanistisc Verbond |j „De Tros" 1 maakt gebri i van„DeBoi VOOR AL I SP0RTE Soester bed sponsoren rally-rijderi Klimplanten - (deel 2) 18 Mei Ronde van Soest 19 12 iq 1±Soes ter Courant van woensdag 16 april 1980 GEBOREN: Peter Theodorus Henricus, z H. van Nleuwburg en M. J. T - Willem Bernhardt, zoon v Essen en E. M. de Jong. Frerlk, zoon van A. R. Kv Spoelstra. - Tamara Monic van G. F. Hut en J. W. Bou1 dochter van R. F. Schef Ramselaar. - Vincent, zoo Hulshoff en L. J, Knoppert, zoon van JZijlstra en H. Ei Mare Albert, zoon van A Hazeveld en S. M. Schriel dochter van A. J. van Slootei den Oude. ONDERTROUWD Franciscus Hendrikus Joha bers en Inge Maria Ruyte Anthonie Faddegon en Hen helmina Maria van Asch. - Toledo en Hendrina Maria Cochius. - Anthonius Corne denhil en Anna Johanna Lan Albert Berend Huisman en I nelia Gorter. - Johannes Cor drikus Bosboom en Maria Gelderman. - Hendrikus 1 Stalenhoef en Anna Maria V GEHUWD: Thomas ter Haar en Reint daal. - Willem Lambertus Houtman en Petronella van sel. - Johannes Wilhelm 1 Vliet en Beertje de Wilde. Pieter Maria van der Kruijs rina Maria Gerarda Gadella nes Maria Kors en Gesina M merswaal. - Antonie Hendri pen en Mathilda Johanna Brink. - Cornelis Gerardus Petronella Alberta de Jong. OVERLEDEN: Catharina Apolonia Maria mond, wed. van W. van Do< Werkhoven, wed. van P. Pieter Arij Kokelaar, ecl Alida Schutz. Doede de Jon van H. Mussche. - Karj Catharina Bertha Bakker. Gerardus Maria Taris, echt J. M. Peters. Tijdens een openbare bije maandagavond 21 april, o restaurant van de Brink, sestraat 122, Soest, zal jjSfll „vervreemding" nader i sproken door de heer All land. De heer Nieuwland studeert sociale wetenscha] sofie en is tevens raad F studenten. Het onderwerp vervreemi i J vrij ingewikkeld begrip, staande denkers als Marx, k; Marcuse hebben hier hu 'j.f. gegeven. Naast de protestantse en i f - visie zal de heer Nieuwlanc i i nistische visie plaatsen. l Driemaal in de komende w« l „de TROS" gebruik van huis „De Borg" voor avi programma's. Dat gebeur dag 5 mei; dinsdag 20 rr dag 17 juni. *?V. 5 Mei verzorgt de TROS S* dingsbal waaraan zullen Dixieland Allstars onder Frits Katee met zang vj ét .Corday en de Chiva's ondei Carel Caminada. Ron 1 E£ir is de presentator. Het opti 21.00 tot 01.00 uur en via 1 wordt tussen 22.00 en 23 ijj, rechtstreekse radio-uitze Zg zorgd. Dit bevrijdingsbal (*;'f voor publiek toegankelijk. De uitzendingen van 20 rr ni betreffen het programm Wijs, 's Lands eer"; een i&w- over Nederlandse comf t tekstdichters. Op 20 mei is mans de hoofdpersoon er Joop Stokkermans. Medev tiesten zijn Conny Greetje Kauffeld, Loeki P Paul en een orkest onder CeesSmal. *-■& Op deze twee dagen is di vanaf 's morgens elf uui jjfv voor de repetities. Om 20.0 de opnamen met publiek. SPORTHUl D. VAN VL NW. BAARNSTRAAT 39 TELEFOON 02154-1 Grootste sportzaak var ij i Drie Soester bedrijve i Loodgietersbedrijf G. v.d ko, hebben vijf equipes fc Noren en Denen, naar N haald voor deelname aai t Tulpenrally. Procar sponsort de Dener ro en zijn navigator El in een Opel Ascona 2000 neemt de kosten op zich se equipe Vjdar Christe nar Hansen, rijdend in e cort RS 1600 en de D( Jens Ole Christiansen e gen Aunsö. Zij rijden in cona. Van de Pol begeleidt equipes: de heer Birge met Per Odvar Nyborg, een Opel Ascona èn r Tangeland met Ellen vrouw Syberg komt uit Dit duo won vorig jaar ropese dameskampioens j rijden. Ariana AUDIO-RACK MO 90. Schrik niet. Dun is de mode. Want waarom zou jouw geluidsinstallatie meer plaats innemen dan feitelijk nodig is? Kijk maar naar Aristona. Slanke, matzwarte componenten in een stijlvol audio-rack. Maar laatje vooral niet door de uiterst compacte verpakking misleiden! Er zit meer in dan je denkt. De eindversterker bijvoorbeeld is goed voor een uitgangsvermogen van 2 x 100 Watt. De regel- en filtermogelijkheden zijn vrijwel onbe perkt. Het audio-rack van Aristona. Je zult er dik tevre den over zijn. Aristona flat line audio-rack MO 90 Apart verkrijgbaar accessoires-rack MO 91 In uw omgeving verknigbaar bij Platenspeler SX 5829. automatisch en elektronisch, met frontbediening en direct contra,!. AM/FM tuner AR 2090,golfgebie- den AM-FM. Met signaalstrrktemeter en aparte afstemmeter. Schakelbare AFC en FM mute voor stille afstemming. Voorver sterker AR 1990, frequentiebereik 5 - 200.000 Hz - 3 dB, uiterst geringe harmoni sche distorsie, 0,004%, lage tonen regeling ±10 dB bij 50 Hz, hoge tonen regeling 10 dB bij 10 KHz. Eindversterker AR 1890, uit gangsvermogen 2 x 100 Watt bij 4 Ohm. 2 x 73 Watt bij 8 Ohm,gescheiden volumerege- aars. Beveiliging tegen oververhitting en kortsluiting met LED signalering. Cassette deck EK 3537/73, met o.a. frontloading, long-life koppen, schakelbare Dolby B ruis- onderdrukking,bandkeuzeschakelaar, auto matische afslag. Switch unit AR 1790. hier mee kunnen de aangesloten apparaten ge lijktijdig in- en uitgeschakeld worden. Een gratis brochure over de complete col lectie Aristona Hi-Fi-apparatuur kunt u ook aanvragen bij Radoma B.V., Postbus 4002 1009 AA Amsterdam. >4RISTOIMFV Om jarenlang plezier van te hebben. 9 SOEST: WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT TEL. 02155-10344 Het „grote" bloemschikwerk is overigens ook echt wel weggelegd voor de ama- teur. Met wat gevoel voor verhoudingen en goed materiaal is door bijna iedereen een smaakvol bloemstuk te arrangeren. Vorige week bespraken wij vier vrij onbekende klim- en slingerplanten, waarbij tevens hun ver schillende toepassingsmogelijkheden werden aan gegeven. Deze week vervolgen wij dit relaas en komen met een maar weer met een minder bekende klimmer op de proppen en wel de „Clematis alpina" een vrij krachtig groeiende bosrank, die al in april- mei bloeit met massa's kleine lila bloempjes die qua vorm nogal van de rest van de Clematis-fa milie afwijken. Een zeer winterharde plant die ook lichte schaduw kan verdragen. Erg geschikt voor het begroeien van pergola's of het wegwerken van een lelijke muur, omdat hij erg vol uitgroeit. Een vergelijkbare clematis, maar wat bekender dan de eerdergenoemde is de „Clematis montana", waarvan de cultivas „Rubens" en „Tetrarose" de mooiste zijn. De planten zijn erg opmerkelijk door het grote aantal bloemen dat zij voortbrengen in de maand mei. Ze bloeien helaas niet door. Zij zijn sterk en gedijen dan ook in bijna iedere grond en verlangen een ruime standplaats aan muur of pergola. Verder bestaan er in het geslacht Clematis ver schillende groot bloemige hybriden, die allen zo'n 2-3 meter hoog worden en na enkele jaren diezelfde breedte kunnen behalen. Dit alleen als ze in goed bemeste grond worden geplant en de onderste 15-20 cm. van de plant wordt beschermd tegen de zon. Dit gédeelte van de plant is n.1. erg gevoelig voor zonnebrand, waardoor de plant geheel kan af sterven. Dit afschermen kan heel goed gebeuren d.m.v. een plaatje hout of asbest, te plaatsen voor het onderste gedeelte van de plant. Mooier is een struikje lavendel of een dwergheester, die het zon licht breekt. Enkele goede grootbloemige Clematis hybriden zijn de „Clematis Jackmannii", donker paars; „Clematis de President", blauw;, Clematis Nelly Moser", rose wit; Clematis Madame Le Coultre, dubbelwit en de Clematis Ville de Lyon", karmijnrood. Er bestaan slechts weinig klimplanten die blad houdend zijn, waarvan de verschillende Klimop soortert een belangrijk deel uitmaken. Deze komen voor in allerlei prachtige bladvormen en bladkleuren en nemen het over het algemeen niet zo nauw met de grondsoort. De bont-bladige vor men verlangen wel een zonnige of slechts licht beschaduwde standplaats, maar de groenbladigen kunnen zelfs volle schaduw verdragen. De klimop-achtigen kunnen toegepast worden ter verfraaiing van lelijke gevels of blinde muren, maar zijn evenzo geschikt als bodembedekker of aanplant op taluds. Enkele goede klimop-vormen zijn de Hedera col- chica „Sulpher Heart" een bonte vorm met vrij grote geel-groene bladeren. Een goede wit-bonte variëteit is de Hedera colchica „Dentalo Varie- gata en als groenbladige vormen staan de groot bladige Ierse klimop en de kleinbladige Hedera helix Pedata gunstig bekend. Alle Hedera's of klimop soorten hechten echter zelf aan min of meer rüige ondergronden d.m.v. zogenaamde hechtwortels, waarmede zij in de po riën van de muur of schutting waar ze tegen aan staan vasthechten. De fabel dat deze hechtwor tels hele muren zouden ondermijnen is uit de lucht gegrepen. Ook zouden met klimop begroeide hui zen vochtig zijn van binnen. Niets is echter min der waar, omdat de bladeren juist als scherm te gen alle neerslag dienen. Volgende week besteden we nog meer aandacht aan ons gevarieerde tuin-behang. De Sporthal Beukendal vormde zater dagmiddag 12 april j.1. het strijdtoneel van de persoonlijke kampioenschap pen van de Soester A.G.V. „De Spring bokken". De voorrondes van deze onderlinge wedstrijden hadden reeds eerder in maart plaatsgevonden: de eerste zes van iedere groep mochten over naar de finale. Daardoor traden er in totaal 152 meis jes en 29 jongens aan om te dingen naar het kampioenschap, onderver deeld in verschillende leeftijdsgroe pen, te weten: 6 t/m 8 jaar, 9 t/m 11 jaar en 12 t/m 15 jaar. Om precies 13.30 uur werd door de se lectieleider de heer W. v.d. Hooff het startsein gegeven voor de opmars van de eerste ronde. Het talrijke publiek kwam ogen tekort om alle verschillende oefeningen te be kijken. Er werd op maar liefst 3 banen tegelijk geturnd door zowel klein als groot. De meisjes kwamen tegen el kaar uit op de volgende onderdelen: brug ongelijk, balk, lange mat en kast. De toestellen voor de jongens waren: brug gelijk, rekstok, lange mat en kast. Naast deze finalisten van de gewone afdelingen werd ook door de geselec teerde groepen meisjes wederom de on derlinge strijd voor het kampioen schap aangebonden. Voor hen stond ook een vrije oefening op muziek op het programma, waar bij zij het publiek lieten genieten van prachtige series overslagen, flikflak ken en salto's. Dankzij de spontane medewerking van 12 juryleden en een telcommissie had het programma een vlot verloop en kreeg het publiek exact om 16.15 uur vast een voorproefje te zien van de de monstratie, die gehouden wordt bij de opening van de Olympische Spelen voor gehandicapten te Arnhem. Daar aan wordt ook deelgenomen door 24 Meisjes 12-15 jaar, gymnastiek: 1. Mar- gareth Ruiterkamp. 2. Simone Kremer en Ingrid Slingerland. 3. Marianne Groenestijn. 4. Yvonne van Opijnen Doris Kruyt en José Boekestijn. Meisjes 12-15 jaar, selectie: 1. Denise Toussaint. 2. Margreet Bos- ma. 3. Rineke van Dongen. 4. Jetty van Atten en Yvonnen Kieliger. 6. Louise Spelt. Jongens 6-8 jaar, gymnastiek: 1. Bart Wiegmans. 2. Marcel Pappot. 3. Paul Schlebaum. 4. Jeroen Sleutel- berg. 5. Edwin Majoor. 6. Peter Broeckman en Remco van Herwaar den. Jongens 9-11 jaar, gymnastiek: 1. André Hooft. 2. Onno Tool. 3. Marcel v.d. Kraats. 4. Jeroen Komen. 5. Eddie Ba ron. 6. Rob Baltussen. Jongens 12-15 jaar, gymnastiek: 1. Bart v.d. Scheer. 2. Frank van Schalk wijk. 3. Marco van Schalkwijk. 4. Gert van Hofslot. 5. Rob Emmen. De Ren- en Toervereniging Tempo heeft toestemming gekregen om op zondag 18 mei de Ronde van Soest te houden op het parkoers Industrieweg, Belvedereweg, Koningsweg en Wete ringpad. De algemene gedachte is, dat bloemschikken een kunst is die je meester moet zijn om op dat gebied iets voor elkaar te kunnen boksen. Dat valt eenvoudig te weerleggen: Bloemschikken kan namelijk zeer eenvoudig zijn en met wei nig kosten kunt u heel veel plezier aan de door u gekochte bloemen beleven. Uiteraard kunt u niet gaan schikken met lege handen. Nodig zijn: bloemen, een schaal, vaas of bakje of een ander voorwerp waarin u uw bloemen wilt ver werken. Verder het materiaal om de bloemen in te prikken, zoals bijvoorbeeld een steekschuimprikker, een bloemenprikker (u weet wel, met de naalden) of oasis (steekschuim dat water vasthoudt). Een behoorlijk mes moet u ook bij de hand hebben en verder wat dun draad om eventueel de bloemen of ander te gebruiken materiaal in een vorm te zetten. Hiervoor wordt veelal het zo genaamde anjerdraad gebruikt. Met wat fantasie kunt uzelf velerlei stukjes maken, die alnaargelang de ge wenste vorm aan enige basisregels moeten voldoen om het juiste resul taat te kunnen-bereiken. Laten we nu eens de zogenaamde ronde schikking nemen. Deze wordt toegepast bij de steeds meer in zwang rakende tafel stukjes, die voor een werkelijk feeste lijk gezicht op tafel zorgen. Een ron de schikking moet van alle kanten be keken kunnen worden. Als basis kunt u een stuk met water volgezogen steek schuim in een schaaltje doen. Met vijf afgesneden bloemen geeft u e hoofd vorm van het stukje aan en wel door één bloem in het midden vertikaal te plaatsen en in de vier zijkanten horizontaal. Er ontstaat een denkbeel dige halve bolvorm, waarbinnen u de rest vanuw bloemen verwerkt. Iets dergelijks is te realiseren met alle maal dezelfde bloemen, doch uiteraard is het resultaat nog veel leuker als u wat andere materialen (b.v. takjes) of andere bloemen mee verwerkt. Let u er wel op dat het stukje niet te kolossaal wordt. Daardoor zal het Inspraak mag volgens de afdeling Soest van het Gereformeerd Politiek Verbond [G.P.V.] niet ontaarden in een onderzoek naar de volkswil, die vervolgens door de overheid uitge voerd zou moeten worden. Het moet bij inspraak vooral gaan om deugdelijke argumenten, die ondersteund worden door een aantal burgers of groepen, maar als doorslaggevende faktor bij de besluitvorming, mag dat niet worden beschouwd. beslist niet mooier worden. Niet dat grote bloemstukken niet fraai zijn. Het tegendeel zouden we willen zeggen. Maar men kan dergelijke imposante stukken nu eenmaal niet voor elk doel gebruiken, zeker niet op de tafel. Enorme bloemstukken worden wel heel veel gemaakt en gebruikt bij gro te manifestaties en dat kan dan nog in zeer grote aantallen gebeuren als dit een bloemen-manifestatie betreft. Een van de gelegenheden waarbij zo iets van toepassing is, is het Bloemen corso van de Bollenstreek. Op 26 april a.s. rijdt deze grootse voorjaarsparade haar jaarlijkse'rit in de streek tussen Haarlem en Noordwijk, daarbij gade geslagen door vele honderdduizenden. De ca. 40 praalwagens zijn letterlijk overdekt met bloemen en zeer veel grote bloemstukken vinden daarop een plaats. U kunt dit Corso uiteraard gaan be zichtigen. U kunt het zelfs van heel dichtbij bekijken tijdens de opbouw en expositie op donderdag 24 en vrijdag 25 april a.s. In samenwerking met de Lions Club Bollenstreek wordt rond dit gebeuren in de HOBAHO-hallen te Lis- se een grandioos Corso-festival georga niseerd, waarvan de baten worden besteed aan een goed doel. Indien u vooral geïnteresseerd bent in de wijze waarop Nederlands beste bloemenar- rangeurs en binders de enorme bloem stukken maken, is met name de don derdag de dag bij uitstek om dit te komen bekijken. De toegangsprijs tot het festival bedraagt 4,50 per persoon (kinderen onder de 16 jaar en 65-plus- sers/2,25). Dit schrijft het G.P.V.-Soest naar aan leiding van de concept-inspraaknota welke voor een ieder ter inzage ligt. „Besturen", zegt het GPV, „is meer dan het afwegen van allerlei belangen en rechten. Het is ook besef hebben verantwoordelijk te zijn voor de gang van zaken in de gemeente, boven alles verantwoordelijk aan God, Die tot regeren roept". Het GPV verwerpt ook de opvatting dat de bevolking aftief zou moeten deelnemen aan de uitvoering van het overheidsbeleid. "Wel kan men ermee instemmen dat bij een aktieve deel name van de burger aan de voorbe reiding van het overheidsbeleid, ook de wijze van uitvoering van dat beleid ter sprake komt. Maar de uitvoering zélf is een specifieke taak van de overheid. „Het gemeentebestuur moet zich be wust zijn van zijn regerende functie met de reeds genoemde verantwoor delijkheid", aldus het GPV. De te geven voorlichting bij het in spraakproject moet meer omvatten dan zakelijke informatie en uitgangs punt moet daarbij steeds zijn dat de gegeven informatie nodig is om tot een afgewogen oordeel te kunnen komen. Het G.P.V.-Soest wijst het standpunt af dat de inspraak soms beperkt kan blijven tot een bepaalde groep van de bevolking. Projecten ten bate van zo'n bevolkinsgroeps gaan in principe de héle bevolking aan. Als voorbeeld stelt men: projecten voor jongeren staan niet op zichzelf, maar zijn nauw ver bonden met de mening van de ouders. De ouders kunnen dus bij de inspraak niet gepasseerd worden. meisjes van de selectiegroepen van de Springbokken en zij lieten zien, dat ze deze oefening al helemaal onder de knie hebben. Direkt daarna marcheerden alle deel nemers en deelneemsters voor de laatste maal op voor de prijsuitrei king. De spanning werd er nog even ingehouden, doordat eerst de prijswin naars van een in maart georganiseerde kleurweöstrijd naar voren geroepen werden. Daarna werden de einduit slagen bekend gemaakt door mevrouw Kerstholt en mochten de gelukkige winnaars hun medailles in ontvangst nemen uit handen van de heer Meen- ken. Alle deelnemers kregen na afloop een diploma met daarop de door hen be haalde punten. Nadat de juryleden, telcommissie en leiders feestelijk in dé bloemetjes gezet waren kon de heer Van Vloten deze geslaagde finale af sluiten. Einduitslagen: Meisjes 6-8 jaar, gymnastiek: 1. Mo nique van Dorresteijr. 2. Laura Calis. 3. Ingrid Knijpstra. 4. Edskea Ver- hoeff. 5. Mirjam Knoope en Paulien van Ossenbruggen. Meisjes 6-8 jaar, selectie: 1. Ingeborg Uyland. 2. Nousch van Vloten. 3. Inge Brandes. 4. Carla Schaper. 5. Ciska Teunis. 6. Angelique de Haard. 7. Miriam Koomen. Meisjes 9-11 jaar, gymnastiek: 1. Elsa Slingerland. 2. Anniek Pellis. 3. Jolan- da Kuyer. 4. Marjan Dobben. 5. Caro- lien Hilhorst. 6. Daniëlle van Dam. Meisjes 8-11 jaar, selectie: 1. Marieke de Bree. 2. Anja Wester- veld. 3. Linda Daselaar. 4. Esther Bak ker. 5. Ingrid Schouten. 6. Fiona van Elk.

Soester Courant | 1980 | | pagina 12