Geldboetes en gevangenisstraf voor Jeugdfront-sprekers Soester Paul Maaskant start in AMAC-tulpenrally Clubkampioenen Selfoy 30 jaar Brandweer vliegbasis Soesterberg INSTALLATIE SERVICE B.V. Toertocht van 265 km Uitstekend P.V.O. voorjaarsconcert van Sportuitwisseling 7.90 1.95 2.50 4.95 °r 18.95 Badminton: PIETER BOR'S KAASHUIS Zacht belegen Cracottes Pak nu slechts Notenkaasje van 3.95 nu Boekweithoning Natuurzuiver, pot l PIETER BOR'S KAASHUIS Tuin-Adviescentrum ,,'t Vaarderhoogt" B.V. 16 Soes ter Courant van woensdag 16 april 1980 17 navigator den kenne over. dankzij van stai zal ople Leifheit rollfix auto matische wanddroge Biedt op 5 lijnen ruim digd te hebben. Buitenlanders van een ander ras, die met een vuurwapen rondliepen, waren volgens Clabou geen mensen. De derde verdachte, de 66-jarige H. Heringa uit Rotterdam, was verre van bekeerd. Hij bleek in 1935 al eens ver oordeeld te zijn voor belediging in ge schrifte, maar hij voelde zich nu niet schuldig aan aanzetten tot haat en ge welddadig optreden en discriminatie. Heringa had het in Soestduinen over de „biologische substantie, die gevaar liep", en meende ook nu nog dat hij niet anders gedaan had dan „zijn ejgen tenen verdedigen' De verdediger van Duisterhof, mr. P. Kamminga, vocht de „openbaarheid" van de bijeenkomst aan. Een bijeen komst in de buitenlucht op een open bare plaats, betekende niet dat er ook sprake was van échte openbaarheid. In feite had de meeting een besloten' karakter en waren de toespraken al leen voor de eigen gelederen bestemd. Van aanzetten tot haat was bij deze „reeds gemotiveerde" toehoorders ze ker geen sprake meer. Kamminga vroeg daarom vrijspraak van het ten laste gelegde. Mr. Droessen dacht er anders over; de bewijzen waren zeker geleverd. Hij eiste tegen Duisterhof en Clabou een geldboete van 500 gulden of tien dagen alsmede een voorwaardelijke 18 meter drooglengte. Inklusief ophang- materiaal. Leifheit prijs 28,75 Wij delen U hierbij mede, dat wij de activiteiten van F. H. van Dijk b.v., Soesterbergsestraat 20 hebben overgedragen aan voor al uw Loodgieters- en verwarmingswerkzaamheden Korte Ossendam 53, telefoon 02155-21188 te Soest. Wij danken u voor de prettige samenwerking en het in ons gestelde vertrouwen en wij hopen u via Installatie Service b.v. nog beter van dienst te kunnen zijn. Namens F. H. van Dijk b.v. F. H. VAN DIJK Paul Maaskant met zoon Mark en Ruud Oosterbaan voor de GOLF GTI Foto: Herman van Dam zeker wordt de veiligheid niet uit het Na deze Tulpenrally volgen nog vier a A.s. vrijdagavond om 22.00 uur, wor- bij De Flint te Amersfoort de weggeschoten van de AMAC-Tulpenrally. Onder hen de Soester Paul Maaskant [27] met zijn Ruud Oosterbaan [29]. Bei- elkaar van de rijkspolitie waar zij rijinstructeur zijn. Zij zijn beiden gehuwd en hebben één extra liefhebberij gemeen: de autosport. Maaskant kwam vele jaren uit in merkraces op Zandvoort; hij bestuur de met veel sukses een GOLG GTI. Oosterbaan diende zijn liefhebberij op een geheel andere wijze. Hij was official op datzelfde Zandvoort en ook secretariaatsmedewerker van de Ne derlandse Autorensport Vereniging. Maaskant werd vorig jaar de racerij voor het eerst ontrouw door in oktober aan de AMAC-rally te gaan deelnemen. Hij eindigde, na lang redelijk uitzicht op de tweede plaats gehad te hebben, wat schlemielig op de zesde plaats. Maar hij trok door zijn rijstijl wel de aandacht. En zo kreeg Maaskant een uitnodiging van Opel en van een lande lijk dagblad. Voor Opel werd in Zwe den in een Opel en niet in de vertrouw de Golf) een rit van een uur gereden over sneeuw en ijs en Maaskant liet op één na alle Opelrijders achter zich. Op uitnodiging van het landelijk dag blad nam hij deel aan een rallyproef in Zuid Limburg en weer werd Maaskant tweede. De „Joop Zoetemelk" onder de autocoureurs had de handicap dat hij als enige deelnemer een standaardauto reed; de tweede plaats kreeg er extra cachet door. Maaskant kreeg door dit alles wel de smaak van het rally-rijden te pakkenzó zelfs dat hij. het racen er nu geheel aan gegeven heeft. Met Oosterbaan, die vooral veiligheid in zijn vaandel voert, vormt hij een koppel waar men geducht rekening mee zal moeten houden. Zij rijden om te winnen en hebben daar veel voor De AMAC-Tulpenrally is een soort 24-uursrit, waarin 700 kilometer moet worden afgelegd. De „wedstrijd" wordt op afgesloten circuits gereden; er zijn een honderd deelnemers. Voor twee rij-instructeurs, ook al zijn zij van de rijkspolitie, is de autosport een (té) kostbare zaak om die alleen te financieren. Daarom is steun nodig van andere autosport-liefhebbers. En die steun is gevonden bij het Soester autobedrijf TEVACO, waar de werkplaats beschikbaar is gesteld en de monteurs Herman Blommestein en René Wassenaar een onvoorstelbaar aantal uren „sleutelen" in de Golf van het rally-duo heeft gestoken. „Hulpverlener" werd ook Kareisen Autobanden Soest; de firma Trimline Soest (die de auto een aardig aanzien heeft gegeven) en H. de Bruijne Hout import te Zeist. Het rally-koppel gaat vrijdagavond en zeker ook mét hun „zegen" start in de hoop dat het een „zege" opleveren. De instructeurs rijden gezegd op de overwinning, maar oog verloren. Onaanvaardbare risico's worden niet genomen ook niet bij dit nationaal sportgebeuren, dat volgens Ruud Oosterbaan „niet extreem ge vaarlijk is". vijf van dergelijke wedstrijden die allen meetellen voor het Rally-Kam pioenschap van Nederland. Maaskant en Oosterbaan hebben het vaste voor nemen hoog te eindigen. P.V.O. gaf zaterdagavond zijn aange kondigde voorjaarsconcert in de Open Hof. Wie in de bomvolle Open Hof aanwezig was, zal deze avond als een complete manifestatie ervaren heb ben. Dat Jop Tazelaar zondagmiddag in sportzaal De Borg opnieuw de titel bij de senioren in het herenenkelspel voor zich opeiste verbaasde niemand. Zijn tegenstander in de finale was wel een verrassing. Frank Kok, 16 jaar oud, schakelde in de voorronden geroutineerde spelers na inspannende gevechten uit. Deze inspanning brak hem in de finale op, want met 2-15 en 6-15 moest hij ge noegen nemen met de 2e prijs. De titel in het damesenkelspel was dit jaar een open zaak, omdat de finalis ten van vorig jaar ontbraken. Marjan Schuyt en Joos Dingemanse bereikten de finale, waarin Joos de sterkste bleek. In het damesdubbelspel nam Marjan Schuyt samen met Mirjam Hilgers op sportieve wijze Wraak op Joos Dinge manse, die samen met Yvonne Doorne kamp ook een finale-plaats verover de. Marjan en Mirjam hadden aan 2 games genoeg om kampioen te wor den. De finalisten in het herendubbelspel hielden tot het einde de spanning erin. Jop Tazelaar en Wim Dingemanse wonnen de eerste gelijkopgaande ga me met 17-16. De tweede game verloren zij royaal van Roland Godthelp en Jack Wee huizen. Na de beslissende derde game, die bij 14-14 nog verlengd werd, gooiden Jop en Wim verheugd de rackets in de lucht. Zij blekèn toch de sterksten. Het gemengd dubbelspel leverde de zelfde finalisten op als vorig jaar. Hoewel Ab van Driest en Mirjam Hil gers in de eerste game snel een 7-0 voorsprong namen, moesten zij even als vorig jaar de titel-laten aan Jop Tazelaar en Joos Dingemanse. Uitslagen senioren Heren-enkel: Jop Tazelaar - Frank Kok 15-2,15-6. Dames-enkel: Joos Dingemanse - Mar jan Schuyt 11-5,11-1. Dames-dubbel: Mirjam Hilgers - Mar jan Schuyt - Joos Dingemanse - Yvon ne Doornekamp 15-10,15-4. Heren-dubbel: Jop Tazelaar - Wim Dingemanse - Roland Godthelp - Jack Weehuizen 17-16, 3-15,17-14. Gemengd dubbel: Jop Tazelaar - Joos Dingemanse - Ab van Driest - Mirjam Hilgers 17-14,15-10. Uitslagen junioren (29-3-1980) Heren enkel: René Hilhorst - Paul v.Ginkel 21-18. Dames enkel: Marina Zimmerman - Ingrid Ligthart 21-1. Dames dubbel: Marina Zimmerman - Lucienne Schuyt - Ester v. Zwieten - Patricia v.d. Brink 21-9. Herendubbel: Paul v.;Ginkel - Mark Gruyters - René Hilhorst - Michel La- gemaat 21-17. Gemengd dubbel: Paul v. Ginkel - Marina Zimmerman - René Hilhorst - Lucienne Schuyt 21-13. Mirjam Hilgers en Marjan Schuyt pakken de titel in het damesdubbelspel. Foto: Herman van Dam De opening door de Eemlander Blaas kapel ging aan de toespraak van de voorzitter de heer Reulen, vooraf. De heer Reulen verwelkomde iedereen en vertelde in het kort over de vele facetten bij P.V.O. Na de voorstelling van de lady-speaker, mevr. Daalhui- sen nam deze de taak van de heer Reulen over. In bonte afwisseling passeerden de groepen de revue. De vlaggengroep, met de uiteraard feestelijke vlaggen en stoklintjes, de Puppyrettes met hun eigenwijze showtjes, de majorettes met als nieuw onderdeel de pompoen batons. Bijzonder vermeldenswaard. de steeds maar groeiende drumband met tymbaal en 8 lyra's, het was een ware overspoeling van beweging, rythme en muziek. Dat, terwijl het concert nog moest beginnen was alleen maar een prettige gedachte. Na de pauze volgde het leerlingen- orkest dat 3 stukjes ten gehore bracht. Meisjes en jongens die aan de muziek studie zijn begonnen kunnen zo in hun eigen orkestje aan samenspel doen. Bravo voor deze dapperen die veelal voor het eerst voor het voetlicht ver schenen. Voor het groot orkest te beluisteren viel, kwam als een speels intermezzo, het kinder-boerendansgroepje. Aan doenlijk hoe deze groep van P.V.O. de oude dansjes in nieuwe belangstelling zet. Jammer dat het publiek achter in de zaal, veel van dit aanvallige schouwspel moest missen. Het groot-orkest onder leiding van de heer G. P. Daalhuisen, speelde daarna 6 werken waarvan Four Contrasts for Wind en Instant Concert de uitblinkers waren. Na een muzikale wedstrijd van de Blaaskapel onder leiding van de heer Overstegen was het tijd voor de finale. Op de muziek van de mars „Over and Out" marcheerde als een eindeloos lint de gehele vereniging naar binnen voor een grootse finale. Spijtig dat voor een vereniging als P.V.O. geen betere ruimte beschikbaar is voor zo'n mooie presentatie. Nog spijtigerdat „cultuur" en „onderwijs" het deze avond af lieten weten. Wisten ze dat het zó vol en zó warm zou zijn in de Open Hof? Complimenten aan be stuur en leiding van P.V.O. voor deze presentatie! In het kader van de sportuitwisseling met Soest-Duitsland vertrekken vrijdag ochtend 16 mei om 7 uur, 15 leden van Ren- en Toervereniging Tempo voor een ongeveer 265 km lange toertocht naar het Duitse Soest. Ze fietsen deze afstand niet alleen, want donderdag 15 mei arriveren 15 Duitse toerrenners in Nederland om de volgende dag samen met de Nederlanders naar hun woonplaats terug te fietsen. De tocht zal onder meer langs de Postbank bij Arnhem gaan. Ongeveer tegelijkertijd met de bussen, die overige sporters van de uitwisseling naar Duitsland brengen, hopen de fietsers in het Westfaalse Soest aan te komen. blesseerd. Toch wordt een zeer span nende strijd verwacht. In 1978 won Nederland. Bij de loopnummers had Nederland een voorsprong, maar na de technische nummers waren de Duit sers op gelijke hoogte gekomen. De estafette deed de weegschaal naar Nederland doorslaan. De verwachting is dat ook dit jaar de estafette de beslissing zal moeten brengen. Op het programma staan zowel voor de da mes als de heren: 100., 4 x 100 m., verspringen, hoogspringen, kogelsto ten, discuswerpen en speerwerpen. En apart voor de heren de 1000 m. en voor de dames de 800 meter. Voor de zaterdag staat voor de toerren ners nog een toertocht van zo'n 100 km op het programma. Deze rit zal zeker Hoog-Sauerland aandoen. Vorig jaar tijdens de viering van het 950-jarig bestaan van Soest is ook een dergelijke toertocht Soest-Soest gehou den. De Nederlanders zullen zaterdag avond 17 mei per auto weer naar Nederland vertrekken. De atletiekvereniging S.O.Soest zal aan de tweejaarlijkse sportontmoeting met 2 jongens- en 1 meisjesploeg deel nemen. Twee Nederlandse coryfeeën gaan niet mee. Marcel Klarenbeek zit in de voorbereiding voor de Olympi sche Spelen en Pauline Groen is ge- v/h A, van Dijk S KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 S J waar het Kaasboertje buiten staat) Mr. H. Droessen, officie? van justitie bij de rechtbank te Utrecht heeft j.1. vrij dag in de zaak tegen drie verdachten, die tijdens de geruchtmakende bijeen komst van het Nationaal Jeugdfront te Soestduinen, vorig jaar 20 oktober, het woord voerden, geldboetes en voorwaardelijke vrijheidsstraffen en een geldboete plus een onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Volgens de offi cier, hebben de verdachten aangezet tot haat en gewelddadig optreden, in hun sterk discriminerende toespraken, tegen personen van een ander ras. Twee van de verdachten zeiden ook nü nog geheel achter de inhoud van hun toespraken te staan; de derde verdachte verklaarde openlijk dat nu niet meer te doen. De openbare bijeenkomst in Soestdui nen trok dankzij vroegtijdige publika- tie in landelijke dagbladen andere be langstelling dan de organisatoren, waarvan Peter Duisterhof (21) een eer stejaars geschiedenis student er een was, bedoeld hadden. Met het „tippen" van de VPRO-televisie had hij het er, volgens de officier wel naar gemaakt. Van een „besloten" herdenking van het eenjarig bestaan van het Nationaal Jeugdfront kwam niets meer terecht. Ook de geplande overreiking van de vlaggen aan de „gewesten" Amster dam, Den Haag, Friesland en van de commandovlag ging niet door. De bijeenkomst werd door circa veer tig aanhangers, waaronder een afvaar diging uit Vlaanderen, bijgewoond. Duisterhof verzond met zijn twee me debestuurders schriftelijke uitnodigin gen en had gerekend op een opkomst van zeker honderd man En wat zijn toespraak betreft zei Duis terhof nu, dat deze mogelijk wel wat al te generaliserend was geweest, alhoewel het probleem van de bevoor deling van buitenlanders, en dan met name Surinamers en Turken, nog steeds bestond. Duisterhof kon zich evenwel nu indenken dat hij met zijn toespraak, waarin hij sprak van zwar te, gele en bruine schooiers, discrimi neerde, maar van aanzetten tot haat en gewelddadig optreden was toch geen sprake. De tweede verdachte, de Amsterdam mer M. Clabou (49) was een „sponta ne" spreker, die een zelfgemaakt rijm voorlas met een sterk discriminerende inhoud. Clabou had de vlaggen ge maakt; had er nog wel meer willen maken, want het was leuk werk. Hij had echter na 20 oktober niets meer van het Jeugdfront gehoord. Wel stond hij nog achter de inhoud van zijn rijm. In „gewone volkstaal" had hij gezegd wat nog iedere dag in de grote steden gebeurde en hij kon zich niet indenken ook maar iemand bele- gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een jaar en tegen Heringa eveneens 500 gulden of tien da gen, maar vier weken gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Overigens was mr. Droessen het niet eens met de rol die de pers bij de de monstratie 'gespeeld had. Er was naar zijn mening té veel aandacht aan be steed en beter ware geweest dat men de zaak doodgezwegen had. Vrijheid van meningsuiting was een goed recht maar dan diende men wel binnen de wet te blijven. Bijeenkom sten als in Soestduinen moesten niet verboden worden; het zou een aanval op het recht van vrije meningsuiting zijn. Het Soester gemeentebestuur, de Soester politie en het openbaar mini sterie viel dan ook niets te verwijten; hun optreden was juist geweest. Aan de rechter was het om achteraf te be palen of de wet overtreden was. Mr. Droessen achtte de mensen in Ne derland verstandig genoeg om derge lijke groeperingen als Jeugdfront niet groter te zien dan zij waren en hij hoopte daarom dat de pers die groepen niet groter zou schrijven. Men moest aan hen geen gewicht toe kennen, dat zij maatschappelijk niet hadden. Vrijdag 25 april doet de rechtbank uit spraak. Voor hen die zich niet graag diep in de schulden willen steken!!! Afdeling tuincentrum: POTGROND, per zak van 251f 5.- Aanbieding: 3 zakken voorf 10.- RONDHOUTPALEN van 60-400 cm. Vaarderhoogt's palen gaan 4 x langer mee, desondanks 25% korting - door ruimtegebrek. 60 soorten LOOFBOMEN 25% korting Als U van deze aanbiedingen gebruik heeft gemaakt, is het of deze lente alle vogels voor U alleen zingen. Plantaanwijzigingen, etiketteringen, ideeëntuinen, informatie- hoek en onze vakbekwame, behulpzame medewerkers, geven U alle gewenste adviezen. Afdeling plantenkas: POTCHRYSANTEN van ƒ1,75 voor0,95 ALLE TUINZADEN 30% KORTING Deze aanbiedingen gelden van vrijdag t/m donderdag. Vergroot parkeerterrein - speeltuin voor de kinderen - fris dranken - koffie - ijs etc. DORRESTEINWEG72A - SOEST - TEL. 02155-12883 Geopend: donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag van 8-6 uur. Zaterdag van 8-5 uur - Vrijdagavond van 7-9 uur. OOK TIJDENS DE KOOPAVOND ZIJN WIJ OPEN. Volgende maand bestaat de brandweer van de vliegbasis Soesterberg dertig jaar. Bij de réaktivering van de vliegbasis, begin 1950, werd deze sectie als een der eerste afdelingen opgericht. Het circa veertig man tellende corps doet vierentwin tig uur per dag dienst en heeft een hoge graad van geoefendheid. Men vindt hen altijd paraat langs de startbaan. Daadwerkelijk heeft men niet zo dikwijls hoeven op te treden in' de voorbije jaren. In 1968 was dat het geval bij een brand in een hangar op de basis en vorig jaar teen er een helicopter neerstortte. Wetenswaard is verder dat men ook in aktie komt als elders in Nederland een vliegtuig van Soesterberg, verongelukt. Weliswaar hoeft men dan doorgaans geen blus- singswerkzaamheden meer te verrichten, maar de zorg voor het wrak berust toch bij de basisbrandweer. Uiteraard verleent men ook assistentie aan de burgerbrandweer als daar om gevraagd wordt. Bij bosbranden in de omge ving van het vliegveld is dat dikwijls het geval. Ter gelegenheid van dit jubileum organiseert Soesterberg dit keer het jaarlijkse Luchtmacht-brandweer-voetbaltoer nooi. Behalve door alle Luchtmacht-brandweerkorpsen wordt hieraan dit jaar ook deelgenomen door de Brandweer van Zeist. Het toernooi zal op 10 mei in sportpark „Dijnselburg" gehouden worden. Jan Zwartkruis, de trainer van het Neder landse elftal en oud-luchtmachtofficier, zal de aftrap verrichten. Het elftal van de basis Soesterberg werd door Sportzaak Nic van Dam te Soest in de voetbalspullen gestoken. De uit reiking vond j.l. woensdag plaats (zie foto)

Soester Courant | 1980 | | pagina 17