E Eén gulden per inwoner voor P.V.O. Koninklijk zilver voor A. Beernink Geen herinnering voor Soester schoolkinderen Zo gezien... 1.19 Oud- schoolhoofd Taris overleden UITLATEN TREKHAKEN Over boeken gesproken Komkommers UNIEKAAS Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Speklappen goede verzekering Rechtsbijstand verzekering Troonswisseling Vergadering commissie bosbeheer Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM (250 gram normale prijs) door GEKARD PAUL ALLEEN DONDERDAG 2 STUKS Zie onze advertentie mHm/na ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN KILO wan 11.60 NUUellJU Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MAGERE zonder zwoerd Zie onze advertentie Woensdag 16 april 1980 58e jaargang no 34 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per halfjaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Uw auto is een waard! Informeer eens bij ons. noodzaak! Ijrwil II IJ Demmers en vpr vsW de Wolff b.v. Torenstraat 17 - Soest Tel. 02155-15451 SOESTER COURANT Foto: Herman van Dam Naar aanleiding van de publikaties rond het besluit van B. en W. te Soest om met koninginnedag geen aanden ken te verstrekken aan de Soester schooljeugd, vraag ik mij af waar het om gaat: hebben we daarom minder respect voor 't koninklijk huis, is het een politieke zaak, is het 'n prestige kwestie tussen de gemeenten onder ling? Wij menen dat de Soester schooljeugd in deze tijd van bezuiniging 'n bijdrage levert aan de nationale roep tot bezin ning en bezuiniging. Wanneer men 'n aandenken dan werkelijk noodzakelijk vindt, dan vraag ik mij af waarom niet vanuit 't Min. van Onderwijs deze zaak centraal wordt aangepakt: het is 'n nationaal gebeuren en geen gemeente lijke aktiviteit, al liggen we onder de rook van 't paleis. HENKKROPS Er is een grote kans dat de Soester schoolkinderen, voorzover zij althans in Soest op school gaan, geen blijvende herinnering aan de a.s. troonswisseling zullen ontvangen. Het gemeente^ bestuur is volgens het gemeentelijk bureau voorlichting inge gaan op het advies van een ambtenaar van de afdeling onder- wijsom maar van de uitreiking van een herinnering af te zien. Dat advies was gebaseerd op des ambtenaars bevinding dat de schoolhoofden niet enthousiast waren en zij bovendien de tijd te kort achtten om nog wat te organiseren. Volgens de voorzitter van het hoofdenconvent, de heer Th. Krops, kwam het verzoek van H. G. M. Taris Vorige week woensdag is het oud-hoofd van de St. Wiliibrordusschool de heer H. G. M. Taris plotseling overleden. In 1977 nam hij om gezondheidsredenen, afscheid van het onderwijs. De heer Taris werd op 29 mei 1915 in Zeist geboren. In 1933 slaagde hij voor de onderwijzersacte, waarna hij als volontair voor de klas kwam te staan. Op 1 september 1939 werd hij aange steld als onderwijzer aan de St. Bonifa- ciusschool en op 1 september 1952 volgde zijn benoeming als hoofd van de toen pas geopende St. Wiliibrordus school te Soest-Zuid. Dat was de eerste gemengde katholieke school in Soest. De school telde toen 300 leerlingen. De her Taris had een uitstekende naam bij het voortgezet onderwijs, vanwege zijn duidelijke adviezen en beoordeling van leerlingen. „Leren" stond bij hem op de eerste plaats. Bij zijn afscheid in 1977 noemde de toenmalige onderwijs- inspecteur, de heer J. Verburg, hem „een hoofd met stijl; een representant van goed onderwijs". De begrafenis heeft inmiddels plaats gevonden. de gemeente om wat ideeën aan te dragen, pas vlak vóór de Paasvakantie binnen. De tijd Was te kort om alle school hoofden te raadplegen. Het be perkte aantal dat bereikt kon worden, vond de uitreiking van een herinnering niet nodig. Wel ging het advies uit eventueel een sinaasappel of iets derge lijks te geven. De vraag van de gemeente werd eigenlijk teruggespeeld met de opmerking: Vindt het nodig?" Persoonlijk zegt de heer Krops van mening te zijn dat Soest landelijk een voorbeeld kan ge ven door in een tijd van bezui niging dergelijke dingen ach terwege te laten. Dagelijks praten wij met de kinderen over de problemen van werk loosheid, het gebrek aan geld, de duurte en de noodzaak een stapje terug te doen. De kin deren uit Soest dragen daar aan een steentje bij; zij le veren zo ook wat in", aldus de heer Krops. In de maandagavond gehouden CDA-soos zeiden de CD A-frac tieleden niet gelukkig te zijn met het standpunt van hét col lege van burgemeester en wet houders. Er zullen voor de morgen te houden raadsverga dering nog schriftelijke vragen gesteld worden over deze zaak het CDA voelt alles voor de uitreiking van een herinnering. Naschrift: Commentaar bij èen dergelijke gang van zaken lijkt ons nau welijks nodig. Schoolhoofden en gemeentebestuur zullen el kaar ongetwijfeld de zwarte piet toespelen en niemand heeft schuld. De vraag blijft waarom de vraag aan de schoolhoofden zó laat gesteld werd en waarom de betrokken ambtenaar het wat vlug tot stand gekomen advies doorgaf. Minimaal had geïnformeerd kunnen worden hoe in de om ringende plaatsen gehandeld werd. Ouderparticipatie is ,,in"; mis schien verwachtén beide i stanties nu dat de ouders in de feestviering participeren! Toch nog Volgens de allerlaatste berichten heb ben burgemeester en wethouders gis terenmorgen alsnog besloten alle kin deren een herirmeringsbeker te geven. A.s. woensdag 23 aprilvergadert de commissie recreatie en bosbeheer in de commissiekamer van het gebouw gemeentewerken. Aan de orde komen ondermeer het basisrecreatieplan; de inventarisatie van de aangepaste vis- plaatsen; het vissen in de vijvers van het Soesterveen; de Verharding van bospadende bestrijding van de Ame rikaanse vogelkers en de aanwijzing van plaatsen waar honden onaange- lijnd mogen lopen. Deze openbare ver gadering begint om 19.30 uur. De 82-jarige Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Omnia" [P.V.O. de op één na oudste vereniging in Soest, doet voor de zoveelste keer in haar bestaan een beroep op de inwoners van Soest de vereniging financieel te steunen. Met 40.000 gulden is men geheel uit de problemen en dat komt er op neer dat iedere inwoner van Soest één gulden voor het goede doel zou moeten schenken. Daarvoor staat open het rekeningnummer 68.43.47.458 bij de Nederlandse Middenstandsbank te Soest. Het gironummer van de bank is 134908. P.V.O. op 5 januari 1898 ter gelegen heid van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina. als fanfare opgericht, groeide steeds met de tijd mee. In de twintiger jaren werd de fanfare omge turnd in een Harmonie en in de zestiger jaren kwamen daar de majorettes en de drumband bij. Nu wórdt een nieuwe aanpassing doorgevoerd: de showband doet zijn intrede. Showbands zijn „in" zoals de interna tionale muziekfestivals in Kerkrade al enige jaren aantonen. De swingende muziek en de ritmisch bewegende show-gïrls trekken meer aandacht dan de marsmuziek blazende orkesten. VoorPiV.O. betekent deze aanpassing de aanschaf van ongeveer 115 nieuwe uniformen, van showvlaggen, show- pluimen en lyra's. Zoals de vereniging voorheen in zelf werkzaamheid bijvoorbeeld tachtig zwarte pieten pakken maakte, zo heeft men ook nu het maken van de nieuwe uniformen zelf ter hand genomen. Daarin zal het Soester-groen overheer sen: groene klokrokken, groen blou- ns, groene kolbakken met groen/wit te pluimen. Mevrouw Jaarsveld-de Wilt leverde het ontwerp en onder haar leiding worden de uniformen nu ge maakt. Het is de bedoeling om met de show band op bevrijdingsdag voor het eerst op te treden en volgens de plannen zal de band in ieder geval de zeskamp van de stichting Jeugdzorg op de Speelwei de op de Eng, muzikaal op luisteren. Ledenwerving „Een vereniging die stil blijft staan gaat achteruit", zegt voorzitter H. Keulen. „Vandaar dat we wat de groei betreft nog ruimte hebben om serieuze muzikanten in onze vereniging op te nemen". Het PVO-bestuur is er van overtuigd dat er in Soest heel wat mensen zijn die een instrument bespelen of willen gaan bespelen. De showband behoeft geen belemmering te zijn voor het lidmaat schap, want de vereniging kent ook een bloeiende concert-afdeling, die regel matig muziekuitvoeringen geeft in Soest (bejaardencentra e.d.) en wijde omgeving. De vereniging heeft een magnifiek clubgebouw aan de Rembrandtlaan 9, waar iedere maandagavond vanaf 19.00 uur geoefend wordt. Dirigent is de TROS-medewerker Piet Daalhuisen. De vereniging heeft momenteel 154 leden en kan buiten de concert-afdeling ook leden gebruik voor de drumband en de groep majorettes (leeftijd vanaf 12 jaar). De majorettes oefenen in het vèrengingsgebouw aan de Rembrandt laan iedere dinsdagavond vanaf 19.00 uur en de showband iedere donderdag avond vanaf 18.45 uur. Ter plekke zal men adspirant-leden gaarne informeren. Het P.V.O.-ge bouw is ook telefonisch bereikbaar onder nummer 22268. Foto: Herman van Dam „Met wie zou je op een onbe woond, eiland willen zittenf" is een vraag die eenzelfde bezin ning oproept als: Welke drie boeken zou jij willen meene men naar datzelfde eiland Eén ervan zou wat mij betreft „Het schetsboek van Robinson Crusoëzijn om op die manier nog enige kans van overleven te hebben, want de gelijknami ge fantasiefiguur beschrijft hierin zelf zijn belevenissen, verlucht met tekeningen van bijvoorbeeld talrijke vormen van touwknopen, gereedschap pen maken en manden vlech ten. Het tweede boek hebben we al meerdere malen aan vrienden cadeau gegeven omdat we het zelf zo goed vinden. Iemand die hetzelfde boek gekregen had toen hij ziek was, wilde tijdens de daaropvolgende vergade ring bedanken voor de attentie. Op het fatale ogenblik wilde hem de titel niet te binnen schieten, waarop de regelaar ster van het potje van lief en leed" hem te hulp schoot en riep: „Menslief, ik hou van je!". De succesvolle pater/ schrijver zou deze hartekreet waarschijnlijk noteren als één van de bloemen van geluk, die je zelf moet planten. Een boekentitel kan natuurlijk ook helemaal verkeerd vallen. Een patiënt op de chrirur- gische afdeling van het ziekenhuis „Zonnegloren" ont ving als hartversterking het boek van Hélène Nolthenius „Geen been om op te staan", terwijl nog dezelfde dag ie mand „Het afgehouwen hoofd" van Irish Murdock voor haar meebracht. Met een boekenbon loop je weliswaar geen gevaar om zul ke builen te vallen, maar ik weet nooit wat ik met zo'n en veloppe aan moet. Zal ik hem direkt open maken of met een theatraal gebaar bij de andere geschenken leg gen? Enthousiast reageren op een volstrekt fantasieloos en onpersoonlijk cadeau en het daarna achteloos in je binnen zak frommelen kan ook niet helemaal de bedoeling zijn. Ik word pas blij rhet zo'n na- maakcheque als ik in de boek handel urenlang aarzelend loop te grasduinen en slechts uiterst moeizaam tot een besluit kan komen, want op hetzelfde mo ment dat je het uitverkoren boek naast de kassa legt ben je dat rijke gevoel weer kwijt. Hoewel... op een onbewoond ei land doe je meer met een boek dan met een bon. VERKOOP VAN EN MET GRATIS MONTAGE Nachtegaalweg Tel. 02155-16731 Ook 's avonds en zaterdags Enige dagen voor zijn officiële pensio nering is de heer A. Beernink in zijn woning aan de Dorresteinweg onder scheiden met de Eremedaille in zilver behorend bij de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester mr. P. Scholten speldde de bijbehorende versierselen op. „Het is", zei burgemeester Scholten, „een goede zaak om bij het afsluiten van een loopbaan toch even stil te staan, temeer als men u met lede ogen ziet gaan". - Vierendertig jaar werkte de heer Beer nink bij de Willem Arntsz Stichting, waar hij in de keuken begon en als arbeidstherapeut eindigde. Het werk werd niet alleen met veel plezier ge daan, maar ook tot grote tevredenheid van allen die met hem te maken hadden. Het vertrek wilde men daar om niet ongemerkt laten voorbijgaan en de dank van de verpleegden en de medewerkers onderstrepen met een Koninklijke onderscheiding. „Een teken van erkentelijkheid van de gemeenschap voor wat u voor de mensen heeft gedaan", aldus burge meester Scholten. Hij wenste de heer Beernink een lange en prettige pen sioentijd toe. Voor mevrouw Beernink waren er bloemen. Het was de eerste keer dat de heer Scholten in Soest een koninklijke on derscheiding uitreikte. Burgemeester P. Scholten wenst de heer A. Beernink geluk met de koninklijke onderscheiding; rechts mevrouw Beernink

Soester Courant | 1980 | | pagina 1