17 PROGRAMMA THE MESSENGERS Donderdag april Tekstdichter gezocht 25 Soester Courant van woensdag 16 april 1980 25 Aanvang 20.15 uur „Eigenlijk is het merkwaar' dig: die grote populariteit van gospelliederen. Komt het door het veelal zo markante ritme? De eigenlijk toch zo simpele harmonische ophouw? Of komt het door de eenvoudi ge maar juist daardoor zo pure wijze waarop de destijds ver drukte slaaf zijn geloof, hoop en berusting tot uitdrukking bracht? Ergens moet dit alles toch weerklank vinden hij de mo derne mens, anders zou ons koor niet zo dikwijls voor me dewerking aan erediensten worden uitgenodigd. Het is zeker niet een (cwestie van leeftijd, want jong en oud beleeft er vreugde aan. Waar om die oude Engelse tekst aan houden? is een dikwijls gehoor de vraag. Een vertaling zou echter nage noeg alles van de eenvoud en waarachtigheid te niet doen. Dat we ook gaarne volksliede ren zingen, komt door de ver wantschap daarvan met de gospels: heide „volkse mu ziekHet is verder een pret tige afwisseling De voorafgaande tekst is een bijdrage van Peter J. Houtza gers en geplaatst in het pro gramma-hoekje voor het con cert van The Messengers. Een concert dat op donderdag 17 april a.s. vanaf 20.15 uur te be luisteren zal zijn in de Maria- kerk aan de Nieuwerhoek te Soestdijk. The Messengers, een van de weinige parels in het Soester culturele leven. Mor genavond zullen ze daar op nieuw een bewijs van leveren. Aan de vooravond van dit op merkelijke concert praten met Peter. J. Houtzagers, dirigent en arrangeur van The Messen gers en Hans Kraal, onver moeibaar p.r.-man van The Messengers, talentvol pianist. Peter J. Houtzagers (61), Sche- veninger van geboorte kwam laat, min of meer gedwongen, maar heel nadrukkelijk met de muze in aanraking. Zwaaide met de bekende gouden hand druk na 27 dienstjaren af en verliet de Koninklijke Land macht als luitenant-kolonel. Officier en muziek, het een lijkt moeilijk met t ander te rijmen. Daar was wat The Messengers dirigent betreft een oorlog voor nodig. In krijgsgevangenschap was het niemand minder dan de legen darische dirigent van de Konink lijke Militaire Kapel, de kapt. dr. C. L. Walther Boer, die hem muzieklessen gaf. Krijgsgevangenschap, compo neren, musiceren, dat ook. Een warme belangstelling voor jazz en klassiek hield hij er aan over. Platen - banden en cas settes getuigen er van. Wat de klassieke muziek be treft: voorkeur en belangstel ling voor muziek uit de middel eeuwen tot aan zijn eindpunt Strawinsky. Wat daarna op pa pier is gezet vindt geen toe gang in huize Houtzagers. El- lington, Basie, Kenton, zijn z'n „goden'* in de jazz. Na zijn afzwaaien werkzaam bij T.N.O., in de avonduren spelen met muziek, paardrijden en toneelregie voeren bij Soes ter Applaus. Hans Kraal, Soester in hart en nieren. Misschien wel een even talentvol drogist als pia nist. Stapte in 1940 bij zijn vader in de zaak, besteedde zijn vrije tijd aan componeren en musiceren. Kreeg van Eem- land-beheerder Sjors Goes het verzoek een band te formeren en ging met zijn muzikanten, De Cupido's, na de bevrijding in première. Het applaus kwam van Canadezen - Ameri kanen en Engelsen, het honora rium bestond voor Hans en zijn orkestleden hoofdzakelijk uit sigaretten. Toen de voorraden van drogisterij Kraal weer zichtbaar werden werd het de finitief kiezen: met de muziek mee of de drogisterij trouw blijven. Twee jaar de vingers krom spelen, ongeregeld leven en weinig harde guldens ver dienen deden hem besluiten voor de drogisterij te kiezen. Een keuze waar hij achteraf nooit spijt van heeft gehad, maar die zijn belangstelling voor muziek nooit heeft ver flauwd. Geen dag wordt zijn fraaie vleugel onberoerd gela ten, daarnaast is hij een zeer gewaardeerd pianist in de com bo die begeleiding van The Messengers tot taak heeft. De kennismaking van Peter Houtzagers met The Messen gers is waarschijnlijk de meest merkwaardige die een dirigent zich kan voorstellen. Aanvan kelijk zou hij uitsluitend arran gementen schrijven. Twaalf jaar geleden kwam hij met zijn eerste arrangement het gebouw Credo binnenstappen, op zoek naar de dirigent. Hij trof alleen de koorleden die hem na ampel overleg verzoch ten tijdelijk de directie waar te nemen. Die „tjdelijke" aan stelling duurt nu al ruim 12% jaar, en geen van beide par tijen is met deze combinatie ongelukkig. Vandaag kan worden vastge steld dat de oprichters van The Messengers, Bert Over- beek en Ben Doorduin, een goed initiatief hebben geno men. Ook al zijn het dan geen rimpelloze jaren geweest, in artistiek opzicht heeft men ho ge ogen gegooid en ziet 't er naar uit dat die kwaliteit zich zal handhaven. Terugblikkend constateert Peter Houtzagers: Wij hebben altijd kunnen wer ken met zeer bekwame begelei ders. Ik noem mevrouw Enge- lien Borst, de heer Ristsjouw en tegenwoordig Hans Kraal. Jammer alleen dat wij altijd een chronisch tekort hebben gekend aan mannenstemmen, met name bassen. Het zou de kwaliteit van het koor ten goe de komen wanneer die balans wat meer in evenwicht kwam". Ondanks de gesignaleerde han dicap hebben The Messengers ook buiten de gemeentegrens een goede naam. Dat kwam tot uitdrukking door optreden voor radio en televisie en het verschijnen van 2 fraaie LP's The Messengers besteden veel aandacht aan klantenbinding. Tenminste eens in de veertien dagen wordt in of buiten Soest een concert verzorgd dat wijst er op dat de boodschap die The Messengers te brengen hebben op prijs wordt gesteld. Morgen avond „volkse muziek" voor de inwoners van Soest. Het lijkt onwaarschijnlijk dat er een plaats in de Mariakerk onbezet zal blijven. The Mes sengers van Soest, wij moeten er maar zuinig op zijn en de aandacht en belangstelling ge ven waarop zij door het hoge kwalitatieve peil van hun zang kunst aanspraak maken. Jan Leijendekker. The Messengers in concert The Messengers concerteren in Mariakerk voor het concert van o.l.v. PETER J. HOUTZAGERS JesuCristo (R. E. Carlos/Demarny Go teil it on the mountain Oh, happy day EHawkins Michael row the boat ashore Love is spreadin' over the world (Sedaka, Greenfield) PAUZE Dirigent-arrangeur Peter Houtzagers heeft in zijn muzikale leven één onver vulde wens. Zeer voor zichtig is hij bezig met het componeren van een musical die inhoudelijk wellicht overeenkomsten zal hebben met Jesus Christ Super Star. Geen musical met verkleedpar tijen, eerder een modern en aktueel oratorium. Een musical waarin naast koor en combo ook de toe hoorders een aktief aan deel zullen krijgen. Nog steeds is hij op zoek naar een tekstdichter die met hem de musical gestalte wil geven. Wie oh wie? In Dolce Jubilo Did'ntit rain Sometlmes I feel like a motherless child 'Zekiel saw the wheel Look down that lonesome road Shilkret Austin) Ev'ry time I feel the Spirit Soon and very soon AndresCrouch) I heard the voice of Jesus say (E. Hawkins) Yerushala'im (Naomi Shemer Maria in Dornwald Just a closer walk with Thee Joshua fit the battle ob Jerico De aarde was donker (Cockram, Twomy, Kuijk) Wade in the water Down by the riverside Deep river I was glad Otsje Nasj (E. Hawkins) (uit het repertoire van het Utrechts Byzantijns Koor) Greensleeves Terang Boelan Without a song (Youmans) Cielito Lindo Loch Lomond Auprès de ma blonde Hawa Naguila Kalinka Alle bewerkingen zijn van de dirigent i

Soester Courant | 1980 | | pagina 25