„Catalogus" Anton Pieck-tentoonstelling een wondermooi boek Kronings diner- dansant „Kijk op Amnesty Vijfenveertigste Boekenweek Concours Soester zondagsdichters ENERGIE BESPAREN??? 4 SPOUWMUUR-ISOLATIE!!! I Van 171/ 30 april World Press Photo 1980 Uit de band gesprongen EIGENTIJDS WOONCOMFORT Woensdag 30 april Feestelijk 6 gangen menu a f47,50 DELTA B.V. Drs. P. live in Artishock Hoe komt een boek tot stand? Gespecialiseerd in kvvaliteits- een buiten uw schuld restaurant Voor reserveringen telefoon 13807 MANAU - ROTAN MEUBELEN meubelstoffering en interieur verzorging Tevens mand- en rietwerk ('s Maandags gesloten) Vrijdagavond koopavond) I3CI:KIEN\VI:IEI< Voor alle duidelijkheid herinneren wij u er nog even aan dat morgen avond donderdag 17 april om 20.30 uur mevrouw P. J. Oranje-Entink (ex-gemeenteraadslid) als lid van de Soester jury de uitslag bekend maakt van het plaatselijke Concours Soester Zondagsdichters. Dit gebeurt in de grote expositiezaal van het Artishock-gebouw na de opening van het Soestock-festival en de opening van de expositie „Kijk op Amnesty" waarvoor alle 32 inzenders (plm. 100 gedichten) door middel van deze oproep worden uitgenodigd. Zo ook de vertegen woordigers van de overige organiserende instanties: de Gemeentebi bliotheek, boekhandel v.d. Ven, de Soester Courant en Artishock. De vier prijswinnaars (le, 2e en 3e prijs plus een eervolle vermelding) zuilen nun geaicnten voordragen als ze dat willen. Vrijdagavond zullen de eerste en tweede prijswinnaar uit Soest die meedingen naar de nationale „Gouden Lier 1980" hun prijs in ontvangst nemen uit handen van Jan Visser (voorzitter van de Soester jury) tij dens de regionale prijsuitreiking in de trouwzaal van het Amers- foortse Stadhuis om 19.30 uur. Op 23 april dingen beide Soester inzenders in Utrecht mee naar de pro vinciale prijs. Deze avond wordt door de NOS opgenomen. De landelijke finale vindt plaats in De Flint (Amersfoort) en wordt door de NOS-televlsie uitgezonden op zondag 1 juni. In de Soester Courant van 23 april wordt in het kader van de Boeken week 1980 („Bezig met Boeken") uitvoerig aandacht besteed aan de inzendingen (de winnende gedichten worden volledig afgedrukt), de uit slag van de Soester jury en de prijsuitreikingen. p TORENSTRAAT 8 - SOEST - TEL. 19979 Drs. P. in Artishock tijdens de Boeken week is een bijzondere belevenis. Zijn eerste LP was „De Stille Odysse" opgenomen in 1955 en 1957 in Djakarta, New York en Baarn. Hij genoot toen nog slechts in een zeer kleine kring be kendheid. Evergreens als De Zusters Karama- zov, Ripspiqué, Café Chantant, Trap portaal en De Meisjes van de Suiker- werkfabriek zijn onvergetelijk. Een ander LP is „De Wilde Orchidee", die ruim 50 minuten live opnamen bevat uit 1976 en 1977. Het tekstboek „Het Geheim van het Bestaan" van Heins Polzer is in de boekhandel verkrijgbaar. Een vrolijke en unieke avond in het kader van Artishock's negende Soes- tockfestival op zaterdagavond 19 april a.s. om 21.30 uur in de grote expositie zaal van AS-gebouw. Waarschijnlijk is er geen betere ma nier om bij de jeugd belangstelling te wekken voor het ontstaan van een boek dan door de kinderen in de ge legenheid te stellen zelf een boek te maken. „Broodje Boek" is een lees/werk boek, dat geschreven werd door Mies Bouhuys en geïllustreerd door Herman van Elteren. Paul Biegel vertelt erin hoe een boek tot stand komt. Om er over te lezen is leuk, maar het is veel boeiender het zelf eens te proberen. Daarom is er een werkmapje bijge voegd, waarin de produktie van een boek duidelijk wordt uitgelegd. Het kind krijgt een „plano", dit is een ongesneden vel met tekst en illustra ties, waarqit het zelf een boekje over boekbinden kan samenstellen. De „koppen" en een deel van de tekst worden los bijgeleverd op zelfklevend papier, zodat het kind zelf de indeling kan bepalen. Eventueel kan het boek je van een fleurige band worden voor zien. Als dit bindboekje klaar is heeft de jonge doe-het-zelver duidelijke aanwij zingen hoe het uit tekeningen bestaan de „Dromenboekje" kan worden sa mengesteld. In de eerste plaats moet er bij de tekeningen een leuke tekst worden geschreven, waarna ook dit boekje vakkundig kan worden ingebon den. Ook dit is nog maar een begin want de jeugdige boekbinder kan nu ook een grotere taak aan, b.v. het inbinden van een jaargang tijdschriften. H. VISSER BRINKSTRAAT 34 - BAARN TELEFOON 02154 - 20396 De werkgroep Soest van Amnesty In ternational organiseert een tentoon stelling over het werk van deze belang rijke organisatie op donderdagavond 17 april a.s. om 20.00 uur in het Artishockgebouw. Nadat de voorzitter van Artishock het Soestock-festival officieel heeft ge opend, zal de secretaris van de werk groep Ton Elderenbos het hoe en waarom van deze tentoonstelling toe lichten waarbij iedereen die het werk van A.I. (bestrijdt vervolging en be schermt vrijheid van meningsuiting) een warm hart toedraagt zeer welkom is. Deze expositie „Kijk Op Amnesty" duurt tot 27 april en is dagelijks gratis toegankelijk van 2 tot 4 uur. Dankzij financiële bijdragen van velen is de werkgroep in staat 6 panelen met in formatie-materiaal, posters, collages en foto's uit te rusten onder leiding van Mark Luinenburg. Belangrijkste facet van deze expositie zijn verder een zestal bijzondere aqua rellen over het werk van Amnesty van de Rotterdamse kunstenares Emma de Block - van Weringh (28). Zij zegt zelf: „Deze zes aquarellen zijn ontstaan terwijl ik als adoptiegroepslid van A.I. werkte voor een politieke gevangene in Brazilië (1977). Doordat wij een uitge breide correspondentie met deze ge vangene hadden, kregen wij te maken met de invloed van o.a. censuur. Zo werd ik geboeid door de censuur- stempels die op iedere brief werden gezet, een stempel als controle op iedere persoonlijke uiting en uitleg. Zonder een censuur-stempel werd geen brief verstuurd. Dit thema héb ik vorm gegeven in de 6 aquarellen die nu tentoongesteld worden". Voor nadere inlichtingen over deze expositie en de Soester werkgroep bij het secretariaat: Draailier 23 in Soest. Telefoon: 17001. In het Slnger Museum te Laren wordt a.s. zaterdag een overzichtstentoon stelling geopend van het werk van Anton Pieck. Dit naar aanleiding van zijn 85ste verjaardag. Er zullen daar ongeveer 400 werken te zien zijn. Bijna gelijktijdig is bij Van Holkema Warendorf een boek over Pieck ver schenen dat ongeveer 350 illustraties in kleur en in zwart-wit bevat. Een groot aantal ervan is nimmer gepubliceerd geweest. De 85ste verjaardag van Anton Pieck, „een wonderlijk fenomeen" staat er op de stofomslag van het boek, heeft Wim Verhagen doen besluiten de werken van Pieck ook in een boek bijeen te brengen. Zo kan deze uitgave ook als catalogus gezien worden. Verhagen's bedoeling gaat evenwel verder want na 15 juni 1980, de sluitings datum van de expositie, zullen alle tentoongestelde werken teruggaan naar hun plaats van herkomst. „Alleen de herinnering blijft maar zal afzwakken en uiteindelijk in de verge telheid wegebben", aldus Verhagen in zijn „verantwoording". Om dat te voorkomen werd de catalogus in boek vorm uitgegeven in een zodanige uit voering dat hij als waardevol docu ment bewaard zou worden. De uitgever is daar zeker in geslaagd; van weggooien zal geen sprake kunnen zijn. Naast enige toelichting bij de in het boek opgenomen werken van Pieck zijn er ook tekstbijdragen van dr. mr. O. ter Kuile, conservator van het Rijks museum te Amsterdam; van de Vlaamse auteur Gerard Walschapvan de Minister van CRM, mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen; van de burgemeester van Amsterdam, de heer W. Polak; van de directeur- generaal van de PTT, de heer Ph. Leenman; van Mieke de Visser-Kruse- man en van Hans Vogelsang. „Eigenlijk wil, je je bewondering voor Anton Pieck in superlatieven uiten", zegt Mieke de Visser. „Toch kom je hier niet toe. Het lijkt immers in strijd met de levensstijl van deze bescheiden mens". Rond deze „bescheiden mens" trokken in de loop der tijd, zij die zich kunsthis torici noemen, een barrière van mis kenning op. De barrière is definitief geslecht door dr. mr. O. ter Kuile die in zijn bijdrage vast stelt dat Pieck zich mag verheugen „in een grote en nog steeds toenemende waardering voor zijn werk in ruime kring". En minister mevrouw Gardeniers brengt hem oprecht dank „voor die vele ogenblikken van verstilde vreugde die hij aan minstens twee generaties heeft geschonken". En zo is het, want wie geniet niet in stilte van Pieck's tekeningen, ondanks de kunsthistorici. „Het kan ook zijn", zegt Verhagen dat men aan hem is voorbijgegaan omdat het lijkt alsof zijn wereld er altijd al is geweest". Gerard Walschap noemt Pieck „een der onzen"; een Vlaming. „Tenslotte, laten we er voor uitkomen, moest Anton Pieck een Vlaming zijn omdat iedereen kan leren tekenen en schilde ren, maar toch niemand zo goed als de Vlamingen. Alleen reeds zijn be kwaamheid maakt Pieck tot een der onzen", aldus Walschap. Burgemeester Polak van Amsterdam zegt daarentegen: „Voor Amsterdam is Anton Pieck al jaren een der beste ambassadeurs die de stad bezit" en drs. Ph. Leenman, directeur-generaal van de PTT schrijft in zijn voorwoord met verwijzing naar Pieck's Europa zegel (1978)„De fanmail naar aanlei ding van deze Pieck-zegel, onvangrij- ker dan ooit, vormde een stille hom mage aan de zo sympathieke ont werper". „Anton Pieck 85" is niet het eerste boek dat over hem verscheen, maar voor degenen die in de periode van 19 april tot 15 juni niet in de gelegenheid zijn de tentoonstelling in Singer te Laren te bezoeken, is deze magnifiek uitgevoer de „catalogus", die in iedere boek handel verkrijgbaar is 37,50), een uitstekende vervanger van het mu- seumbezoek. Het is een fantastisch „kijkboek". De vijfenveertigste Boekenweek, georganiseerd door de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek (CPNB), welke dit jaar van donderdag 17 april tot en met woensdag 30 april gehouden wordt, heeft als thema: „Bezig met boeken". De boekenweek is daarmee afgestemd op het honderdjarig be staan van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond, die dit thema koos voor tal van jubileumactiviteiten. In dit kader past ook het nationaal concours voor Zondagsdichters, om de Gou den Lier, waaraan ook Soester dichters deelnamen. De namen van de plaatse lijke winnaars worden morgenavond, donderdag 17 april, in de tentoonstellings zaal van Artishock bekend gemaakt. De opening van de boekenweek vindt morgenavond in het Concertgebouw te Amsterdam plaats met het Jubi leum-Boekenbal. Muzikaal wordt dit bal opgeluisterd door het Nederlands Blazers Ensemble, dat er een speciaal programma voor samenstelde. De zalen van het Concertgebouw zijn in tal van literaire sferen herschapen: de Grote Zaal wordt een vaudeville- theater uit 1880, waarin drs. P. onder andere zal presenteren: The Hercu- leans (acrobaten), the Halfwits, het vaudeville-ensemble Fondant, can candanseressen, goochelaars en kunst fluiters. Drs. P. komt overigens za terdag 19 april in Artishock. In de Kleine Zaal van het Concert gebouw treedt het cabaret Van Santen, Van Santen en Van Santen op met een speciaal programma. De overi ge zalen zijn ook in stijl ingericht, zoals Haagse Salon, Literair Café, Am sterdams Buffet, Bruin Café e.d. In het boekenweek „raam" zit ook de toekenning van de CPNB-prijs, die dit jaar werd toegekend aan Vara's „Zout in de pap". De uitreiking vond 24 maart plaats. De eerder genoemde „Gouden Lier" zal op zaterdag 31 mei uitgereikt wor den in het Amersfoorts Cultureel Cen trum „De Flint". De NOS-televisie maakt daar een reportage van, die op zondag 1 juni wordt uitgezonden. Verder kent deze boekenweek weer de boekenweekaffiche, de boekenweek tas. de boekenmolen (huis-aan-huis verspreiding in een oplage van 1,6 miljoen exemplaren) en het boeken weekgeschenk. Geschenk Het boekenweekgeschenk is dit keer het boekje „De verdachte Verheugt" van de auteur Janwillem van de We tering. Het wordt gratis verstrekt bij aankoop van tenminste 17,50 aan boeken. „De verdachte Verheugt" is een poli tieroman, die zich in Amsterdam af speelt. Het bekende duo Grijpstra en De Gier meent een moord te ontdek ken als een etage van een grachten huis plots leeg blijkt te zijn: de in boedel is weggehaald. Café-praat, typische Amsterdamse hu mor (ook van de politie) en open gebroken straten spelen een rol in de wat merkwaardige oplossing. Van de Wetering heeft, zoals bekend, zijn sporen verdiend bij de Amster damse politie. Daar kwam hij, na een wat merkwaardig verlopen leven, terecht in 1965. Hij werd er vrijwil lig agent en deed er de ervaringen op, die hem inspireerden tot zijn in middels over de hele wereld bekende politieromans. Hij woont sedert 1975 in een boeddhistische gemeenschap in de Verenigde Staten. Het „eerste exemplaar" van het boe kenweekgeschenk zal overhandigd worden aan Van de Wetering's oud collega, de huidige hoofdinspecteur G. Jorna. Een in politielinnen gebon den exemplaar krijgt de enige Neder landse politiefunctionaris met de naam De Gier. Tot en met 30 april is er al gelegen heid om „Bezig niet boeken" te zijn. Persfotografen kennen een soort competitie in de jaarlijkse toekenning van de onderscheiding „Persfoto van het Jaar". De deelname en de Interesse voor de onderscheiding is van lieverlee zeer groot geworden. De organisatie van deze van oorsprong Nederlandse competitie, is in handen van de Stichting World Press Photo Holland. In haar drieëntwintigjarig bestaan heeft de Stichting een grote naam verworven en met sukses haar onafhankelijkheid verdedigd. Het aantal inzendingen bereikte vorig jaar een recorddoor 905 fotografen uit 54 landen werden in totaal 4890 foto's ingezonden. Zij brachten een wereld in beeld vol grote spanningen, de triomf van het menselijk doorzettingsvermo gen, de overwinning van een volk of van een ideologische beweging, de natuur, sportprestaties, sensatie; af schuwelijke drama's, soms diepe el lende en ook heel merkwaardige za ken. De Persfoto van het Jaar 1979, een Cambodjaanse moeder met haar baby (de kleine voetjes onder de arm), werd genomen door de Amerikaanse foto graaf David Burnett. De foto is symbo lisch voor de menselijke tragedie, waarvan miljoenen het slachtoffer werden. Deze foto is uiteraard opge nomen in het „verzamelboek" dat van de persfoto's gemaakt werd en in de boekhandel verkrijgbaar. Het is een kijkboek in optima forma dat de mens aan het denken zet. Aan de uitvoering van een boek wordt veel zorg besteed. Uitgever, drukker en binder proberen er met elkaar iets waardevols van te maken. Natuurlijk gaat het in de eerste plaats om de in- houd, maar het uiterlijk is ook erg be langrijk. Aan een goed verhaal wordt afbreuk gedaan als het boek flodderig is uitge voerd. Vandaar die zorg. Toch kan het voorkomen dat een boek door een fabricagefout al bij eerste le zing „uit de band springt". Voor de eigenaar is dat meestal een bittere te leurstelling. De voldoening van het bezit gaat voor een belangrijk deel verloren. Maar weet u dat u dat boek mag rui len? Natuurlijk is het niet zo dat u ieder boek, waarvan de band loslaat, aan de boekhandelaar kunt teruggeven. Als u het van een stapel laat vallen en het duikt de trap af, dan is de uitgever niet verantwoordelijk voor de manke menten, die uw boek na die val ver toont. Het is altijd goed om een nieuwe aan- roinst thuis even te controleren want het komt een heel enkele maal voor dat de inhoud ondersteboven in de band is bevestigd of dat een katern ont breekt of verwisseld is. In dat geval is het goed het boek snel te retour neren voor het bij de boekhandelaar uitverkocht is. Dat zou o.a. bij het Boek van de Maand al gauw het geval kunnen zijn. Het ruilen van geschonden boek is één aspect van het uitgebreide servicepakket dat de boek handelaar de klant te bieden heeft.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9