'9 Rommelmarkt bij ,,De Vangrail" 9.75% f VAARDERHOOGT Bijna 200 klaverjassers Ontwikkeling Wieksloterplas overbodig Hypotheek rente v.a. op huizen uit de Eekhoorn krant! v ngen! VVV nieuws zaterdag: Peters bv voor DOE-HET-ZELVERS Nieuwe commandant vliegbasis Soesterberg ijs: Makelaardij o.g. voor wonen in de groene zone J. F. Groart 40 jaar bij de Brandweer Nieuw eethuisje Klimplanten deel 3) mmmi ■BÉT* mmm mm ■<m •M$mm Zonde van uw goud Aaron Sassoon Schrijfmiddag Amnesty International 1 Mei viering Poppenkast „Dijn" in Artishock 10 11 Soester Courant van woensdag 23 april 1980 11 ;im. en. ïpmg- ilijetijds- ti gewend erbeste n prettig ping- De Stoomtram Hoorn-Medemblik start in het voorseizoen op 6 mei met ritten op dinsdag en zaterdag tevens op 25 en 26 mei - Pinksteren). Vanaf 1 juli t/m 17 augustus wordt dagelijks met de tram gereden. Aansluitend op de tocht kunt U eventueel een boottocht maken van Enkhuizen naar Medemblik. Een foldertje met prijzen en vertrektijden hebben wij voor U klaarliggen. Vanavond komt de Hoofdstad Operette in De Flint te Amersfoort met „Die Csardasfürstin" van Emmerich Kal man. Prijzen 25,-; 21,-, pas 65 en cjp. 20,-. Kaarten aan de kassa. Aanvang; 20.15 uur. Zaterdag, 26 april om 20.30 uur is in Artishock een literaire avond met Bel gische dichters. Toegang 3,50; leden, cjp en 65 2,50. Zondag, 27 april om 14.30 uur begint een kindermiddag met poppenkast „Dijn". Toegang 2,-. Op woensdag 30 april (koninginnedag) om 13.30 uur een popconcert door Soester muziekgroepen op het school plein achter Artishock tot 17 uur. Toegang gratis. Om 14,15 en 16 uur die dag beginnen kinderfilms, waarvoor de toegang ook gratis is. Het Artishock - programma t/m 5 mei hangt in onze etalage. Tot eind april kunt U met de kinderen uit in Utrecht en wel iedere woensdag middag om 3 uur naar theater 't Hoogt, Hoogt 4, tel. 030-312216, iedere 2e woensdagmiddag van de maand naar Rasa, 030-316040, iedere zaterdag middag 14.30 uur naar Theater Kikker, Janskerkhof 14, tel. 030-319666, iedere zondagmiddag 15 uur naar De Blauwe Zaal, Lucas Bolwerk 24, tel. 030-331343, kassa 310241. Daarna hopen we dat het mooi weer is en de kinderen buiten kunnen spelen. De Stadsschouwburg Utrecht brengt t/m 24 april van Tennessee Williams „Glazen speelgoed" en op 1 mei het oorspronkelijk nederlands toneelspel van Manuel van Loggem: De Divan". Aanvang: beide 20 uur. In de blauwe zaal te Utrecht op 24 april om 20.30 uur Peter Wyssbrod in „Hom mage au Theatre en op 25 en 26 april De meiden (Ro Theater/Genet. Kaarten kassa 10-14, tel. 11-14 uur, tel. 030- 310241. De Memobeurs, een milieuvriendelijk ondernemen, is op 9 en 10 mei van 10-21 uur en op 11 mei van 10-18 uur. Deze beursmanifestatie voor een klein schaliger samenleving vindt plaats in de Expohal te Hilversum. Toegangs kaarten 6,- p.p., kinderen 3,- p.p. De vierde tentoonstelling in een reeks van zes in samenwerking met het Kunsthistorisch Instituut van de Rijks universiteit te Utrecht is „een schilde rij centraal" in het centraal museum Utrecht, Agnietenstraat 1, Utrecht t/m 18 mei a.s. Van 2 t/m 5 mei wordt in de Beurshal Florida de Boskoop Show 1980 gehou den. De toegangsprijzen zijn 4,-, 65 en kinderen tot 12 jaar 2,50. U ziet er door de bomen het bos niet meer. Voor openingstijden zie het affiche. De fikse wandelaars onder U, die het eens een eindje verder willen zoeken, kunnen met de ANWB wandeltocht meedoen op 26, 27 april en 3 en 4 mei vanuit Orvelte in Drente. Er kan ook gefietstworden op die data. Op dezelf de data kan de Cunerawandeling van uit Rhenen gemaakt worden en van 11 mei tot en met 18 mei de „Natuurmo numentenwandeling" vanuit Hilver sum. Verdere inlichtingen kunt U aan ons kantoor krijgen over vertrektijden en lengte van de routes. Een band met een nostalgisch tintje is The Chris Barber Jazz and blues Band. Zij treedt op, met op het programma jazz oude stijl, New Orleans Dixieland en blues, op 27 april om 20.15 uur in De Flint te Amersfoort. Toegang 16,25; 12,25, pas 65 en cjp. 11,25. Kaarten aan de kassa vanaf 1 week tevoren van 10-15 uur en 1 uur voor de voorstelling. Zet U Schagen eens op het programma voor Uw uitstapjes deze zomer. Vanaf 26 juni t/m 21 augustus wordt iedere donderdag de beroemde Westfriese markt gehouden vanaf 10 uur, met iedere keer een ander evenement en een grote optocht. Een echt vakantie uitstapje. Haalt U eens een foldertje. In Galerij De Drie Ringen aan de Kerkstraat 11b te Soest is van 26 april t/m 24 mei een expositie van 5 kunste naressen uit onze regio n.1. Astrid Reinders, schilderijen en pastels; Car- laKleekamp, kleuretsen; Gemma van den Brink, bronzen beelden; Marianne Giltay, aquarellen en litho's en Mieke Pontier, keramiek. Geopend di. t/mza. van 11-18 uur. Zaterdagochtend 3 mei trekt I.V.N. Eemland opnieuw de Ankeveense Pol der in. Dit i.s.m. de Vogelwerkgroep 't Gooi. Van zes uur af zullen de dan wakker wordende vogels worden be spied bij hun „doen en laten". Na het gebruiken van een kopje koffie trekt men wederom het onvolprezen natuur schoon in om dan de daar aanwezige flora in ogenschouw te nemen. De excursie o.l.v. Rita Kuiper, wordt ge maakt per eigen vervoer. Auto-eigena ren zijn zo vriendelijk de open plaatsen in hun wagen ter beschikking te stellen van niet-autobezitters. Een beperkt aantal plaatsen is nog open. Men kan zich opgeven bij: Joke Pidoux, Jacob Catslaan 15 te Soest, tel. 02155-16487. Op zondag 4 mei wordt er in de Nicolaaskerk te Baarn een Herden kingsdienst Concert gegeven. Aanvang 20.30 uur. Programma: 1. Requiem, Gregoriaans; 2. Toespraak van Mr. J. P. Miedema, Burgemeester van Baarn; 3. Requiem van W. A. Mozart; 4. Wilhelmus (gezamenlijk). Pro gramma, tevens plaatsbewijs 5,-. In het muziekcentrum Vredenburg te Utrecht is op 30 april een optreden van Suzie Quatro. Aanvang 20.15 uur. Prijs 20,-. De Orkestvereniging Amersfoort geeft op di. 29 april een Concert in de Johanneskerk aan de Westsingel 30 te Amersfoort. Aanvang 20.15 uur. De leiding heeft Jan Felderhof; Solist: Noor Kamerbeek-fluit. Programma: werken van J. Haydn, W. A. Mozart, C. Saint Saëns en N. Schuyt. Toegangs prijs/8,-; cjp/pas 65 en jongeren tot 15 jaar 5,-. Artishock draait op do. 24 april de film De blinde fotograaf. De regie is van Adriaan Ditvoorst en de film „De Eekhoorn", regie: Studenten N.F.A. Het filmprogramma voor de maand april staat geheel in het teken van de literatuur. De Eekhoorn is naar „De nagel achter het behang" van Anton Koolhaas. De plattelandsdokter wordt gespeeld door Kees Brusse. Aanvang 20.30 uur. Prijs 4,50; leden, enz. 3,50. In de pauze gratis thee. Foto: Herman van Dam A.s. zaterdag 26 april wordt op het terrein van het clubhuis De Vangrail", ingang Nachtegaalweg, weer de traditionele Rommelmarkt gehouden van de Stichting Jeugdzorg Soest. Het is de tiende keer dat dit evenement georganiseerd wordt. De opbrengst komt geheel ter beschikking van Soester Jeugd. In al die jaren toas de opbrengst steeds hoger. In 1973 bijvoorbeeld was dat 10.600 gulden; in 1971f bijna 12.000 gulden; in 197512438 gulden. In 1977 kwam men boven de 18.000 gulden; in 1978 werd de 20.000 gulden ruim overschreden en vorig jaar kwam men op 22.312 gulden. De stands met meubelen, huishoudelijke artikelen, boeken, electrische artikelen en „oma's tijd" zorgen voor hoge op brengsten. Zeer goed zijn overigens ook doorgaans de verkoopresultaten van kleding, speelgoed, schoeisel, fietsen en kinderwagens, huishoud- en baby textiel, schilderijen, sieraden en drogisterij artikelen. De grootste belangstelling gaat echter steeds en dan vooral in de eerste openingsuren uit naar het antiek. Vorig jaar was de opbrengst 3317 gulden; in 1978 ruim 2690 gulden. Bij de rij van protesterenden tegen het regionale- en provinciale plannetje in Soest een nieuw recreatiegebied, „De Wieksloterplas" te ontwikkelen, heeft zich ook de vereniging „Vrienden van Eemland" gevoegd. De vereniging vraagt zich af of de kans dat het doel, het af leiden - van recreatiedruk, wel gehaald zal worden in verband met de hoge kosten die er aan verbon den zijn. Het plan Wieksloterplas werd weer actueel toen het opgenomen werd in het Recreatiebasisplan dat op ver zoek van het Samenwerkingsverband Eemland werd opgesteld. Tijdens in middels gehouden hoorzittingen werd een vrij algemeen verzet duidelijk. In Soest zette men zich af tegen het plan Wieksloterplas; een plan dat in Soest gemaakt werd in de jaren dat men hier rekende op zo'n 60.000 of meer inwoners. Voor de ophoging van de wijk Overhees was'zand nodig dat op eigen gebied gevonden kon worden, maar waardoor dan de Wieksloterplas zou ontstaan. Soest voerde het plan al lang geleden af, maar het bleef levensvatbaar in de ogen van de provincie en nu ook volgens de opstellers van het concept- recreatiebasisplan. (Ook mogelijk wanneer u nauwelijks beschikt over eigen geld). 9,75% is uiteraard een heel aantrekkelijke rente, waardoor de jaarlasten bijna een kwart minder bedragen. Niet meer dan 4 villa's worden gebouwd in Soest-Zuid waarop deze rente van toepassing is. Aantrekkelijke ligging, fantasierijk ontwerp, tuin op het zuiden, grote living, luxe badkamer, afzonderlijke doucheruimte en niets meer verbouwen. Het wordt immers in overleg met u gebouwd. Reden genoeg om ons eens te vragen naar meer bijzonderheden. SOESTZ Oude Utrechtseweg/hoek Brs-imweg, vanaf f415.000,- v.o.n Soest Btrkstraat 87/ 02155 -16251 Amersfoort/stadsrlng 147/033-30488 2elst/A.c.Kerknofflaan2/03404-5l365 De „Vrienden van Eemland" stellen dat de Wieksloterplas eigenlijk ge creëerd wordt „voor de toch al zo ruim bedeelde inwoners van deze regio". „Wij vragen ons af of het macro- economisch wel te verdedigen is grote sommen geld te besteden aan mensen die toch al tevreden zijn'(onderzoeken tonen dat aan), waar in andere gebie den, zoals de regio Rotterdam, deze gelden heel wat beter op hun plaats zouden zijn", aldus de Vrienden. Men vreest dat het plan andere men sen gaat aantrekken. „Boswandelaars gaan waarschijnlijk niet naar een re creatieplan om zich te vermaken. Andersom kan een nieuw publiek wel in aanraking worden gebracht met de bossen, zodat de druk eerder vergroot wordt", aldus de brief van de Vrien den. In het concept-plan stelden de ont werpers vast dat Soest een tekort van 160 visplaatsen zou hebben; een reden volgens hen om de Wieksloterplas aan te leggen. De Vrienden vinden dat overdreven en menen dat het tekort ook opgehe ven kan worden door de vijvers in de nieuwbouwwijken voor de hengelaars open te stellen. De heer J. F. Groart is vrijdag 9 mei 40 jaar bij de Brandweer Soest. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt hem die dag van 16.00 tot 18.00 uur in de instructiezaal van de brandweerka zerne, Lange Brinkweg, een receptie aangeboden. Op 9 mei 1940 is de heer Groart bij de Brandweer in Soest gekomen. Sinds een groot aantal jaren is hij commandant. Aan de Molenstraat 2 wordt a.s. zater dag 26 april om 12.00 uur, het eethuisje annex snackbar „In den Houten Klomp" geopend. Het is een restaurant van Harry en Desirée van Rouwendaal en Rein en Vera Wareman. Men kan er terecht voor ondermeer een „snelle lunch". De snackbar draagt de naam ,,'t Klompje" en daar vindt men alles tussen „het (uitstekend) belegde broodje" èn de „halve kip". Voor thuis- feestjes biedt ,,'t Klompje" hulp in de vorm van bittergarnituren, salades, een kompleet koud buffet. Ter gelegenheid van de opening zijn er extra aanbiedingen; zie daarvoor de advertentie elders in deze krant. Met recht zeggen de Van Rouwen daars en de Wareman's: Wie eeten wil, of wenscht een dronck, is welkom in den houten klomp". Voor de derde maal achtereen willen we ons bezighouden met ons tuinbehang, met zijn vele kleuren, dessins en toepassingen. Wij zijn vorige week gestopt met de groenblijvende klimop, waar we deze week dan ook de draad weer opnemen. Een hedera die normaal in struikvorm uitgroeit is de struik klimop. Als de plant echter tegen een muur of boom geplaatst wordt dan vormen hoogtes van 15 tot 20 m. geen enkel probleem voor deze sterke doordouwer. De bloeitijd valt in de herfst met vrij onbeduidende bloemen. De zwarte bessen die daar na gevormd worden zijn van grotere waarde. Een niet onaanzienlijk aandeel in de klimplanten wordt geleverd door de kardinaalsmutsenfamilie ofwel Euonymus. Twee groenbladige vormen zijn de Euonymus fort. „Vegeta" en de E. fort. „Radi- cans". Eerstgenoemde heeft fraai glanzend blad en groeit vrij krachtig. Op oudere leeftijd verschijnen er oranje - roze vruchtjes die gedurende een groot gedeelte van de winter aan de plant blijven hangen. De plant hecht zelf en is groenblijvend en is daarom ideaal ter begroeiing van muren, talud etc. De tweede gedijt op vrijwel iedere plaats, zelfs in de volle schaduw en vormt een erg dicht groenblijvend bladerdek. Opvallender zijn de bontbladige familieleden die ook 's winters de bonte bladeren behouden, die dan juist de tuin nog wat kleur kunnen bieden. Een goede geel bonte variëteit is de Euonymus „Emerald 'n Gold" en als zilverbonte komt de E. fort. „Gracilis" in aanmerking. Deze twee verlangen wel een zonnige tot zeer zonnige standplaats en zijn zelf- hechtend. Een ijzersterke en toch decoratieve plant voor op het noorden is de nog veel te weinig aangeplante „Hydrangea petiloris of klimhortensia. Een door zijn frisgroene blad en zijn mooie witte bloemscher- men (in juni) erg aantrekkelijke klimheester, die bovendien ook nog zelf hechtend is. Ondanks het feit dat de klimheester zijn blad verliest in de winter is hij toch in dit jaargetijde niet onaangenaam om te zien, omdat reeds in december het oranje-bruine hout in contrast staat met de geel-groene bladknop pen van het komende groeiseizoen. De klimhorten sia loopt bovendien al voor eind maart in het blad. De uitgebloeide bloeiwijzen drogen aan de plant of kunnen gedroogd worden en zijn op deze wijze ideaal ter verwerking in droogstukjes of boeketten. Aan een standplaats in de volle zon heeft de plant een hekel en zal daarom niet of nauwelijks uit groeien. Voordat we de klimhortensia planten doen we er goed aan de grond goed door te spitten en te bemesten, omdat de plant de voorkeur geeft aan een luchtige voedzame bodem. Een weinig bekende althans zelden aangeplante lei heester is de Jasminum nudiflorum ofwel Winter jasmijn. De plant bloeit met heldergele trompet- vormige bloempjes van december tot april, bij niet vriezend weer. Wat erg leuk afsteekt tegen het kale groene hout. Lichte schaduw wordt goed gedragen door onze naaktbloeier, die een maximale groei- hoogte van 3 m. kan bereiken. Volgende keer vestigen we (voorlopig) voor de laatste keer onze aandacht op de klimplanten, waarbij o.a. diverse soorten kamperfoelies, blauwe regen wilde wingerd etc. aan de beurt komen. Het aantal kaarters dat op vrijdag 9 mei zal strijden om het klaverjaskampioenschap van Soest is begin deze week de 170 overschreden. Verwacht wordt dat er uiteindelijk meer dan 200 spelers aanwezig zullen zijn in het dorpshuis De Borg, waar dit evenement gehouden wordt. Het toernooi wordt georganiseerd door het bestuur van de Wijkvereniging Overhees en de staf van „De Borg". Op de foto staande: de heer C. Visch (Overhees), Margot Janssen (de Borg), Kees van Tricht (de Borg); J. Lensing (de Borg)me vrouw v.d. Akker (Overhees) en mevrouw Bosson (Overhees). Tot 4 mei kan men zich nog als deelnemer aanmeldenhet inschrijfgeld bedraagt 3,50 per persoon en moet vóór de aan vang van de wedstrijd betaald worden. Er zullen drie „boompjes van zestien" gespeeld volgens het Amsterdams systeem. De partneraanwijzing per ronde ge schiedt door loting. Er zijn drie hoofdprijzen te winnen en inzet is de door onze krant beschikbaar gestelde wisseltrofee. De wedstrijd begint om 20.00 uur. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair-juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Dinsdagmiddag 29 april aanstaande van 13.30 tot 15.30 uur houdt de Werk groep Soest en omstreken van Amnes ty International weer haar maandelijk se schrijfmiddag in het Amnesty Cen trum, Middelwijkstraat 72 (zij-in gang). Ditmaal wordt er geschreven voor gevangenen in de D.D.R., Uru guay, Argentinië, Roemenië, Soedan en de Sovjet-Unie. Voor schrijfmateriaal, postzegels e.d. wordt gezorgd. Ook zijn er voorbeelden van brieven in diverse talen beschik baar. Een ieder die mensen wil helpen die om hun overtuiging, godsdienst, ras of huidskleur gevangen zijn gezet, is wel kom. Dankzij de maandelijkse schrijfakties komen gemiddeld vijf gevangenen per dag vrij. Nadere informatie verstrekt de heer L. Heirman, Heideweg 4, Soest, tel. 22363. De leden en bewonderaars van de Partij van de Arbeid worden op don derdag 1 mei 's morgens om 11.00 uur in het „duivenzaaltje" aan de Schriks- laan verwacht voor een kopje koffie, 's Avonds vanaf 20.30 uur is iedereen welkom bij Nico van Waveren aan de Valeriaanstraat 149. Tot opvolger van kolonel W. van Gas tel, commandant van de vliegbasis Soesterberg is benoemd de kolonel A. C. van Gorkum. Kolonel Van Gastel, die vier jaar basiscommandant is ge weest, verlaat per 1 mei de Koninklijke Luchtmacht met functioneel leeftijds ontslag. De heer Van Gorkum is afkomstig van de vliegbasis Deelen, waar hij bij de groep lichte vliegtuigen de funktie Chef Operationele Dienst vervulde. De nieuwe commandant is 46 jaar oud, in 1934 in Amersfoort geboren, js gehuwd en woont met echtgenote en dochter in Maarn. Hij begon zijn militaire loopbaan in 1957 als kadet aan de KMA te Breda. In 1957 werd hij aangesteld als tweede luitenant bij de Koninklijke Luchtmacht. Van 1958 tot 1959 was hij inlichtingen-of ficier en foto-interpreteur op de vlieg basis Deelen en nadat hij met goed gevolg zijn vliegeropleiding had beëin digd, werd hij in 1960 gebrevetteerd. Daarna was hij tot 1960 helikopter vlieger, vluchtcommandant en ope- ratiën-officier bij diverse squadrons van de groep lichte vliegtuigen (GPLV). Van 1966 tot 1968 was kolonel Van Gor kum toegevoegd Hoofd Buro Operatiën, Inlichtingen en Opleidingen van de Staf GPLV en daarna tot 1971 Hoofd Opleidingsrichting Vliegers bij de KMA te Breda. In 1973 werd hem het stafbrevet uitgereikt en volgde zijn benoeming tot commandant van het 300 Squadron op de vliegbasis Deelen. In de periode 1975 tot 1978 was hij Hoofd Sectie Navo-zaken op de afde ling Plannen van de Luchtmachtstaf te Den Haag en begin augustus 1978 werd hij geplaatst als chef operationele dienst bij de GPLV. Kolonel A. C. van Gorkum, de nieuwe commandant van „Soesterberg" De Soester Kadobon is voor velen van U een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. Na de succesvolle première van twee nieuwe poppenkaststukken de vorige week zal „Dijn" zondagmiddag 27 april a.s. nog een keer een voorstelling geven in het kader van de Boekenweek en het Soestock-festival. Kinderen vanaf 4 jaar kunnen dan terecht bij het poppenkastgebeuren van Gerda Goossens, Hansje Prinsen en Nettie de Bruin. Voor de pauze wordt gespeeld „Jan Klaassen doet het huishouden" en na de pauze: „Jan Klaassen en de boef". De voorstelling vindt plaats in de theaterzaal van het AS-gebouw en begint om 2.30 uur. Toegang: 2,-. In de pauze limonade!

Soester Courant | 1980 | | pagina 11