Binnenkort alle Soester heren met lang haar? t Koffieconcerten in „De Borg" voldoen Geen ingrijpende veranderingen in beleidsplan Geslaagd concert van The Messengers GROOT KADO Soest II kampioen „Kiezen vóór vrijheid van onderneming is kiezen vóór werkloosheid" Burgemeester opent „Markt Oude Ambachten" op Hemelvaartsdag Herstelkosten kraakpand 13.000 gulden Stichtingsraad „De Borg" optimistisch DE VRIES Vossenjacht voor 27 MC-ers Recalcitrante steunzoeker Ruud Knaack op thema-ochtend: Soester herenkappers verdwijnen kleine moeite Schaken: 13 Soester Courant van woensdag 23 april 1980 13 Foto: Herman van Dam Foto: Herman van Dam The Messengers tijdens hun optreden in het kerkcentrum aan de Nieuwerhoek Ongeveer driehonderd bezoekers hebben vorige week donderdag genoten van een haast perfect concert van de gospelgroep The Messengers onder leiding van Peter Houtzagers. De grote zaal van het kerkcentrum aan de Nieuwerhoek bleek een uitstekende akoestiek te hebben, al zullen de muziekliefhebbers die onder de balkonnen terecht kwamen daar mogelijk wat anders over denken. De combo was voor dit concert ver sterkt met de contra-bassist Pardi Leop- polds, wat zeker aan de swingende begeleiding ten goede is gekomen. Het concert bestond globaal genomen uit twee delen; de populaire lie deren en de wat serieuzer muziek, al moet daar direct bij gezegd wor den dat een en ander toch wel door elkaar liep. Het na de pauze gezongen „Hawa Na- guila" was uiteraard weer een mee- klapper, terwijl ,,Oh, happy day" met als soliste de sopraan Marijke Welle- man en „Kalinka" met als solist de bas Bert Overbeek gebisseerd werden. Het „Otsje Nasj" dat menigeen zich zal herinneren uit het repertoire van het Utrechts Byzantijns Koor, wérd ook door The Messengers zeer gedis ciplineerd en met mooie stemverhou ding gebracht. Uitstekend was ook ,,Love is sprea- din' over the world" en ook ,,Loch Lomond" qua harmonie en toonzetting. In ,,I heard the voice" soleerde zeer acceptabel een trio-tje, terwijl het koor met ,,Deep river" en „Ev'ry time I feel the Spirit" sfeerbepalende num mers brengt, die uitzonderlijk goed in het gehoor liggen. En om in dit zo geslaagde concert toch nog een wat minder nummer te noemen: „Maria in Dornwald" leek het koor niet aan te kunnen, maar dat lag ongetwijfeld vooral aan de wat al te iele begeleiding. The Messengers zullen wij nog dik wijls in Soest horen en daar is wat ons betreft niets op tegen. OPEN HAARD...? 02155-10652 SOEST Op maandag 5 mei wordt door de lo- katie Baarn/Soest van de 27 MC-ers een groots jopgezette vossenjacht ge houden. De aanvangstijd is 19145 uur en de deelnemers worden twintig minuten voor de het begin op de startplaats bij de hockeyvelden aan de Konings weg te Soest verwacht. De deelname is voor iedereen vrij. Daar een grote opkomst verwacht wordt kan men voor een vlotte organi satie zich reeds nu aanmelden bij „Eimar" en Babyion te Soest en bij .Calypso'te Baarn „Er is nog slechts korte tijd verlopen sinds de vaststelling van het beleidsplan 1979. Dit betekent dat u geen ingrijpende wijzigingen kunt verwachten", al dus burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeenteraad tot vast stelling van het beleidsplan 1980. Wel is nu het Welzijnsplan Ingepast en dat betekende een doorschuiving in de nummering van de hoofdstukken. Het voor stel wordt volgende week in diverse commissie-vergaderingen behandeld en komt op donderdag 22 mei in de raad. De belangrijkste wijzigingen zijn de volgende: - er is rekening gehouden met de vast stelling van de nota voorlichting en de verschijning van de inspraaknota en het functioneren van het gemeentelijk voorlichtingscentrum; - de passages betreffende medezeggen schapscommissies en inspraak van personeel bij benoemingen zijn aan gepast aan de totstandgekomen rege lingen; - voor de aankoop van een drukpers voor de huisdrukkerij, een veegmachi- ne en een huisvuilauto zijn inmiddels voorstellen gedaan; - de sector gezondheidszorg is aan het beleidsplan toegevoegd; - een rampenplan is vastgesteld; - bij de opstelling van bestemmings plannen zullen voortaan ook eisen voor een goed milieu meetellen; - de nota uitgangspunten verkeersbe leid wordt binnenkort aangeboden; - recentere ramingen voor de riolering zijn opgenomen, alsmede de tijdstip pen van uitvoering; - het gereedkomen van de nota win kelvoorzieningen is vermeld alsmede het tot standbrengen van een buurt winkelcentrum Overhees; - de sectoren cultuur en jeugdzaken zijn aan het beleidsplan toegevoegd; - de raming van de kosten van de aan leg van een atletiek-accommodatie is teruggebracht tot één miljoen; - de sector maatschappelijke dienst verlening is aan het beleidsplan toege voegd. Na de vaststelling van het beleidsplan 1980 zullen b. en w. voorstellen doen tot vaststelling van een lijst waarop alle projecten worden vermeld ver deeld over de drie categorieën: nood- zakelijk-belangrijk - gewenst. Daar na zal de vaststelling van de priori teitsvolgorde van de categorie „nood zakelijk" volgen. Een 22-jarige Soester richtte in het gebouw van de gemeentelijke sociale dienst aan de Lange Brinkweg enige vernielingen aan. Hij was er op bezoek in verband met het verstrekken van enige gegevens. Toen het allemaal niet naar zijn zin ging vernielde hij wat aanduidingsbordjes en sloeg hij. een ruit van het loket in. Daarbij verwondde hij zijn hand. De politie maakte proces verbaal op. „De overheid of de vakbeweging moeten de randvoorwaarden vastleggen voor het gebruik van investeringen ten gunste van een goede werkgelegenheids- aanpak. Werkloosheid is, indien dit niet gewenst is, gemakkelijk op te lossen, maar dat betekent een drastische verandering van de sociale orde. In Nederland kiest men dus in feite vóór werkloosheid, omdat men kiest vóór vrijheid van onderneming". Met deze eenvoudige konklusie, besloot Ruud Knaack, wetenschappelijk me dewerker aan de Universiteit van Amsterdam waar hij een leerstoel heeft op het gebied van centraal geleide volkshuishoudingen en werkgelegenheidspro- blematiek, de schaars bezochte thema-ochtend j.1. zondag in het Artishockge- bouw. De thema-ochtend, die als onderwerp had „Werkloosheid... en Rusland dan?" was van het begin tot het eind een boeiende aangelegenheid, dank zij de heldere verteltrant van Ruud Knaack, die uitvoerig inging op de werkgelegenheids-situatie in Rusland en China. „We moeten niet vergeten, dat het werkloosheidsprobleem met name een probleem is voor hoog-geïndustriali- seerde landen en grote steden. Het is qooit een probleem geweest voor agrarische landen. Werkloosheid is historisch gezien ontstaan, door de opkomst van de grote industrie en de trek naar de steden. Ook in Rusland en China zijn na de machtswisselingen grote problemen ontstaan door de mas sale volksverschuivingen van het platteland naar de steden. De eerste maatregelen die genomen worden te gen deze overgangs-werkloosheid zijn administratieve maatregelen met als doel mensen terug te sturen naar het platteland en om te voorkomen dat mensen van het platteland (waar de levensstandaard lager is) naar de steden komen. Dit systeem werkt nog steeds in China en Rusland, hoewel in Rusland de trek naar de steden tot staan is gebracht. In elke maatschappij kennen we naast strukturele werkloosheid (die totaal en globaal gezien in de Sovjet Unie niet bestaat door een intensief over heidsbeleid t.a.v. investeringen en om scholingen) de zgn. friktie-werkloos- heid die ontstaat als arbeiders een korte periode werkloos zijn omdat zij op zoek zijn naar ander, beter betaald werk. Afgezien van friktie-werkloos- heid bestaat er ideologisch gezien geen werkloosheid in de Sovjet Unie. Schat tingen hierover liggen in de orde van la 2%". „Een arbeidsmarkt moet voldoende banen kunnen scheppen voor school verlaters en mensen die vrijwillig van baan willen veranderen. Voor het in vesteren in nieuwe banen wordt in Oost-Europa een veel hoger percenta ge van de „nationale koek" (25 a 30%) uitgetrokken dan in Nederland waar dit percentage 10 a 12% bedraagt. Aanvankelijk lag het investerings-ak- sent in Rusland voornamelijk in de zware industrie, nu treedt een ver schuiving naar de dienst-verlenende sektor op. Door meer evenwicht in de diverse arbeids-sektoren te kweken en dankzij deze investerings-politiek is het aanbod van banen in Oost-Europa veel groter dan bij ons. In Nederland is bijvoorbeeld in het on derwijs de vraag naar leerkrachten sterk gedaald (door de daling van het geboorte-cijfer). In dit opzicht werkt de vrijheid van keuze in studie richting nadelig. De politieke keuze of de staat dit regelt of vrij laat, be paalt het werkloosheids-cijfer. Boven dien moet de overheids-konsumptie groeien om sociale voorzieningen uit te breiden met name voor het toene mend aantal bejaarden omdat veel meer mensen ouder worden dan 65 jaar. In Rusland worden overheids-investe- ringen en overheids-konsumptie ge waarborgd door een rationele lage- lonen-politiek. Daarom zijn de partiku- liere inkomens, behalve op het plat teland, de laatste jaren in Rusland nauwelijks gestegen. „Het hoge werkloosheids-cijfer in Ne derland wordt veroorzaakt door een daling van de invésteringen (in de jaren '50 ca. 20%, nu nog ca. 10%) wat niet alleen de schuld is van par- tikulieren, maar voornamelijk van de overheid. Een andere oorzaak is, dat vroeger geïnvesteerd werd vanuit een deel van de winst en tegenwoordig geleend wordt van financierings-maat- schappijen. In het midden- en klein bedrijf wordt niet of nauwelijks geïn vesteerd. Willen we werkloosheid oplossen, dan zal meer geïnvesteerd moeten worden. De konsekwentie hiervan is dat de particuliere konsumptie niet kan stijgen, evenals in de jaren na de oor log (1945-1952). De garantie, dat bij een nullijn-politiek geïnvesteerd wordt ontbreekt nu echter. Uitgaan de van de nullijn zal de politiek van Van Agt het niet redden de werk loosheid terug te dringen omdat de ze het gebruik van het geld om te in vesteren aan de ondernemingen over laat. Deze gebruiken het geld om schul den af te lossen of om te investeren in landen met lage loonkosten. Het be lang van de ondernemer is niet het belang van het land' I Laat een vergroting maken! Dat is nou écht wat voor moederdag. Eh met een leuk passend lijstje is het helemaal af! Breng het negatief van uw keuze (niet losknippen, maar de hele filmstrook inleveren!) naar onze fotovakzaak en wij verzorgen een prachtige ver groting voor u. Uiteiste opdrachtdatum: 26 april. VAN WEEDESTRAAT 17 - SOEST TELEFOON 02155-13917 Burgemeester Mr. P. Scholten zal op donderdag 15 mei 's morgens om half 11 de dit jaar voor de vijfde keer te houden „Markt Oude Ambachten" offi cieel openen. Tot 's middags 5 uur zullen 80 oude ambachten - en hiermee is Soest de grootste „Oude Ambachtenmarkt" van ons land - rondom de Oude Kerk in de Kerkebuurt weer een stukje van het verleden doen herleven. Het gevarieerde gezelschap oude am bachten bestaat onder meer uit een rietdekker, stoelenmatter, gutsenma- ker, midwinterhoornmaker, netten- breier, mutsenmaakster, klompen maker, glasgraveren, houtdraaien, beeldengieter, linnen handweefster, Hinderlooper schilderes, kaarsenma ker, tingieter, bijenkorfvlechter, spin sters, zadelmaker, spinnewielenma ker en koperslager. De ambachtslieden worden omgeven door standhouders met bijvoorbeeld folkloristische stoffen, pentekeningen, bloemen, bijenhoning en antiek. Ook voor het inwendige van de mens wordt gezorgd: poffertjes, stroop wafels, kaas, koffie en bakkerswaren. Voor de jeugd is er op het parkeer terrein bij de Oude Kerk weer de be kende poppenkast van de Dam in Am sterdam. Op een weiland langs de rou te wordt die dag weer een groot aan tal schapen zowel met de hand als electrisch geschoren. Dauwtrappen Traditiegetrouw worden de festivi teiten op Hemelvaartsdag begonnen met dauwtrappen. Tussen 5 en 6 uur bestaat er voor de „vroegers" gelegen heid om per fiets deel te nemen aan het Dauwtrappen. De start is bij res taurant 't Hoogje in de Kerkebuurt. De route voert de deelnemers langs een aantal minder bekende plekjes in Soest en omgeving. Aan de tocht is ook weer een prijsvraag verbonden. De deelnemingskosten bedragen één gulden per persoon. De start is dit jaar anders dan voorgaande jaren, zo dat wachten verleden tijd zal zijn. Afgelopen vrijdag werd het tweede team van de Soester Schaakclub kam pioen van de derde klasse. Door de öVz-éVi overwinning op Loosdrecht I werd het Soester tiental namelijk on bereikbaar voor alle overige teams. Voor de wedstrijd was het alle Soester schakers duidelijk dat het „enige" wat nodig was om kampioen te worden, een winstpartij tegen Loos drecht was. Dit was waarschijnlijk de reden dat een aantal Soester schakers te nerveus waren eh hierdoor ietwat verkrampt speelden. Ook waren de Loosdrechtenaren niet van plan om zich zonder slag of stoot over te geven. Al met al 'n aantal factoren die er voor zorgden dat Soest het niet makke lijk zou krijgen. De situatie na 'n kleine twee uur spe len was dan ook zorgelijk. Mossing- Holsteyn, die normaal toch goed is voor 'n vol punt ging nu in record- Concert De Hemelvaartsdagfeesten worden ook weer besloten met een concert in de Oude Kerk, aanvang kwart over acht. Het muziekprogramma wordt gepre senteerd door Cees van Drongelen. Medewerking wordt o.m. verleend door het Nederlands Motet en Ma drigaalkoor onder leiding van Carel Laout en door de sopraan Christine Jansen. Het programma vermeld onder andere de „Bauern-Kantate" van J.S. Bach voor sopraan, bas, fluit en strijkers, delen uit de „Missa Brevis in B-dur" van J. Haydn, „Can tate Domino" van H. Schütz en „So nates in D dur" voor clavecimbel van Domeinico Scarlatti. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden. tempo ten onder. Gelukkig kon Sulen- ta de score vrij vlot weer rechttrek ken maar wat vooral verontrustte was het aantal bedenkelijke stellingen aan Soester zijde. Molenaar en van Vliet behaalden echter door zeer degelijk spel een vol punt. (voor beiden was het de derde achtereenvolgende overwin ning!). De overige partijen werden alle om streeks 11 uur, dus na ruim 3 uur spelen, beslist. Tas, Groen en Van de Berg verloren op ongelukkige wijze hun partijen, terwijl Balvers aan het eerste bord de beste man van Loosdrecht ver sloeg. Het beslissende halfje werd toen nog door Bakker binnengehaald. Het kampioenschap werd door de spe lers (en hun aanhang) met gejuich ontvangen en na een korte toespraak van de voorzitter „uitbundig" ge vierd. Ook voor het tweede koffieconcert in het dorpshuis „De Borg" bestond redelijke belangstelling. En men komt beslist voor de muziek, want de koffie is er in beide keren nog niet aan te pas gekomen. f Dit keer musciceerden vier jonge vrouwelijke musici, samen vormend het Anemos-kwartet. De opstelling was wat anders; de muscicerende en het toch weer zo'n tachtig man sterke publiek waren in de wat stillere hoek van het dorpshuis geze teld en dat kwam de toch ook bij koffieconcerten noodzakelijke stilte ten goede. De akoestiek zal er zeker ook niet minder geweest zijn. A.s. zondag weer om omstreeks 11.30 uur, concerteert het Nederlands Rieten Kwartet, bestaande uit Peter Bree, hobo; Jan Rouwenhorst, klarinet; Andrè Hemmers, saxofoon en Hans Vos, fagot. Zij spelen werken van Singelée (1857), Ted Ponjée (1953), Denise Roger, Johann Wenth en Pierre Max Dubois. Mogelijk kan er tussen ieder nummer iets meer pauze gegeven worden, zodat ook de „koffie" wat aan zijn trekken kan ko men. Op de foto drie van de vier dames van het Anemos-kwartet Soest dreigt een tekort aan herenkappers te krijgen. De laatste jaren hebben verschillende herenkappers besloten hun zaak te sluiten, vaak was de ouderdom daar een reden van. Binnenkort zullen de Soester heren van nog een kapper af scheid moeten nemen. Max Engberink aan de Laanstraat heeft besloten definitief met het knippen en scheren te stoppen. -VAN WEEDESTRAAT 17A quente gebruikers niet mals was. Na de aanstelling van de heer J. Lensing als directeur/beheerder zijn de zaken zo energiek aangepakt dat op deze vergadering geen wanklank ge hoord werd. Praktisch alle verzoeken werden ingewilligd; de toneelzaal werd inmiddels van een goede accom modatie voorzien en er werd een vloer bedekking gelegd; de bar is langer open terwijl de „service" werd opge voerd. Ook het probleem met de jeugd werd opgelost met als gevolg dat de gehele exploitatie aanzienlijk betere resulta ten gaat afwerpen. In behandeling is nog het verzoek een ringleiding aan te leggen voor slechthorenden. In de toneelzaal kan een extra bar voor de gebruikers worden bijgeplaatst. Ter voorkoming van dubbele reserve ringen wordt voortaan de huur van de zalen in een contract vastgelegd. De vergadering van de Stichtingsraad De herstelkosten van het indertijd gekraakte pand Laanstraat 93-95 belo pen een bedrag van rond 13.000 gulden. Ze zijn meegenomen in de totaal kosten voor het weer gebruiksgereedmaken van het pand dat aanvankelijk be stemd was voor afbraak. Het pand werd ooit door de gemeente aangekocht in verband met een betere aansluiting van de Vrijheidsweg op de Beetzlaan en een nieuwe weg over de Lazarusberg. Het feit dat aan voor sloop bestemde objecten geen onder houdskosten worden uitgegeven, leidde er toe dat het gebouw in verval raakte. Zodanig zelfs dat alsnog overwogen werd te slopen, ondanks dat de wegen aanleg „tot betere tijden" uitgesteld moest worden. „De nog steeds heersende woning- schaarste", zo zegt het college thans in het voorstel aan de raad, „heeft ons ertoe gebracht u voor te stellen het pand op te knappen en zodanig in te richten dat het geschikt wordt voor huisvesting van een tweetal gezinnen en dat het onderdak kan blijven bieden (zoals voorheen, red.) aan de Stichting Amersfoortse Kredietbank". Daarvoor is in totaal 176.000 gulden nodig, inclusief de 13.000 gulden voor de herstelkosten. Met de Kredietbank is evenwel overeengekomen dat deze 13.000 gulden gezamenlijk betaald zul len worden. Max Engberink sluit zijn zaak op 23 april a.s. Hij is vooral voor de ou dere generatie Soesters een begrip. Sinds 1039 was hij werkzaam in het pand aan de Laanstraat. Het kappersvak leerde hij al vanaf zijn 13de jaar. In Apeldoorn begon hij zijn kappersloopbaan als leerling. Voor 1,- per week mocht hij klan ten inzepen. Niet met de kwast, maar gewoon met blote handen. Vaak kreeg hij mensen onderhanden die een baard van weken hadden staan, zodat aan het eind van de werkdag, zijn handen kapot waren van „het schuurpapier", zoals Max dat zelf noemt. Na drie jaar had hij het in Apeldoorn wel bekeken en verhuisde hij op 16- jarige leeftijd naar Soest. Zijn nieu we baas had een pand aan de Ko- ninginnelaan. Daar was de heer Eng berink niet langer leerling, en hij mocht er knippen en scheren. Toen hij achttien was trok het hoge noorden hem, en Max verhuisde naar Noord-Holland, waar hij zijn vrouw leerde kennen. Voor vier gulden per week werkte Max van 's ochtends zeven tot 's nachts half twee. Geen wonder dat hij de kans op 23-jarige leeftijd aangreep om in Soest een zaak over te nemen. De eerste weken Soest waren niet erg winstgevend. Een omzet van nog geen gulden per week kwam voor. En dan te bedenken dat de huur van de zaak 4,- per week bedróeg. Op basis van 16,- per week werd besloten vrouwlief, die nog steeds in Noord-Holland woonde, te trouwen. Herenkapsalon Engberink werd he ren- en dameskapsalon. Inmiddels was de Tweede Wereldoorlog uitgebroken. Als betaalmiddel werden stukjes hout aangeboden die als brandstof voor de kachel dienden. Na de oorlog braken voor kapper Eng berink betere tijden aan. Hij verzorgde voor toneelverenigingen het schmink- Kapper Max Engberink... de schaar aan de willigen werk en deed dat op vakkundige wij ze. Ook de decembermaand ging niet on gemerkt aan hem voorbij. Pruiken en baarden maakte hij zelf. Zijn vrouw verzorgde de kieding. Nu is dat allemaal bijna voorbij. De vergrijsde klantenkring zal uit moe ten kijken naar een andere herenkap per. Een die zijn klanten zonder poes pas knipt en die tevens nog scheert. Een kapper ook waar iedereen welkom is. Of ze nu in het nette pak of in overall verschijnen. Want dat is iets wat kapper Engberink ongetwijfeld voor ogen heeft gehad. Iedereen had recht op een gelijke behandeling en dat kom je tegenwoordig lang niet over al tegen. voor hem gedistingeerd bij uw nieuwe krijt-streep pak 182.- Onder voorzitterschap van de heer P. werd dit keer bijgewoond door een J. Moerkerke vergaderde vorige week tiental frequente gebruikers van ,De voor de tweede keer in enkele maanden Borg". De tevredenheid met de gang de Stichtingsraad van het dorpshuis van zaken was algemeen. „De Borg". De geluiden waren dit keer aanzienlijk optimistischer dan begin februari toen de kritiek van de fre- Persoonlijke uitslagen: Balvers Marx 1-0 Mossing-Holsteyn Bakker de Raaff v. Vliet de Gier 1-0 Groen R. Eylders 0-1 Tas Bottelier 0-1 Jonker v. Dam 1-0 Sulenta Kassemeyer 1-0 v.d. Berg P. Eylders 0-1 Molenaar Veraar 1-0

Soester Courant | 1980 | | pagina 13