19 10 Zeventig jaar Van der Linden Merken van toen, Prijzen van toen. 70 jaar later... 1 aesssc dêFRANSCHE KROON y/n HARTEVELT ZOON L PLEZIER IET UW HOENEN )oooocx M.V DISTILLEERDERIJ LEIDEN 16 Soester Courant van woensdag 23 april 1980 17 erend: sierlijke sandalet i mooie suède-chevro- ihoenmode van iropese Klasse chines voor orte termijn 'aliteits- aan uit werkstukken persoon- et hebben, at spreekt voor len in e functie. de heer J. Egbers. 50 Itr. O ladiohuis. aluminium leiaar, dus i magneet- ooiwater In 1910 begonnen in de Burg. G rothe straat 6 Je moet in Soest geheelont houder zijn om de van der Lin den's niet te kennen. En dan nog is het waarschijnlijk dat de gemiddelde Soester in de Burgemeester Grothestraat of de Soesterbergsestraat wel eens oog in oog heeft gestaan met Ben sr., Ben jr., Corry of Toon. Per slot van rekening is een flesje finsdrank ook nooit weg. Dezer dagen herdenken de van der Linden's het niet geringe feit dat zeventig jaar geleden grootvader Jan van der Linden zijn café aan de Burgemeester Grothestraat in Soestdijk opende. Bij de oude glorie van Soest beter bekend als café DE TRAMHALTE. En die tram halte dan wel even vertalen in de jaren 1910, dus paarde- tram. Jan v.d. Linden, het moet een voortvarend baasje zijn geweest. Afkomstig uit een degelijk gezin waar het begrip werken, altijd maar werken, met hoofdletters stond geschreven. Graag geziene en beluisterde mensen. Begonnen met een vergunning voor zwak alcoholische dranken. Goed voor koffie, thee, limonades en bier. Ondanks deze beperkingen was café DE TRAMHALTE een druk bezocht etablissement. De reizigers moesten er wach ten, omdat de paarden werden verwisseld. Onwaarschijnlijke lage prij zen. Geserveerde koffie en thee werden afgerekend voor 3 cent per consumptie, en wie zich een knappe bolknak wens te te veroorloven telde daar voor de somma" van twee centen neer. Het getapte pils je vroeg een bedrag van vijf luttele centen. Ben v.d. Linden sr. weet zich uit die tijd onder meer te her inneren: „Het ivas voor kinderen, wat voor ouders je ook had, vroeg aanpakken. Toen ik nog een snotneus was van acht, negen jaar wachtte het werk na mijn schooltijd. De vaat afwassen. Dag in dag uit totdat lagere school, ULO en Handelsavondschool een eind maakten aan de jongens jaren. Vanuit de schoolbanken rechtstreeks in de zaak van vader". Of dat laatste voorwaarde was of vrije keuze is niet duidelijk. Ben sr. kwam in ieder geval in een bedrijf dat na vijf jaar in het bezit kwam van alge hele vergunning. Reeds vroeg demonstreerde hij zijn stuurmanskunst. Op de bok en later achter het stuur wanneer het uit Amsterdam vervoerde bier in Baarn moest worden afgehaaldv Met v.d. Linden sr. terugblik ken in die tijd. „Het was geen gemakkelijke, maar toch wel leuke tijd. Het café had aan klanten geen gebrek. Het was er gezellig. De zaterdagavonden waren het leukst. Klanten bedienen, pilsje drin ken en mijn vrienden speelden piano. Half twee sluiten. De volgende dag weer vroeg in de benen. De kerk wachtte". In het begin van de dertiger jaren kwamen de grote veran deringen. Jan v.d. Linden moest kiezen uit een café en slijterijvergun ning. Zoon Ben had intussen zijn te genwoordige echtgenote leren kennen, en wellicht dat met het oog op zijn toekomst Jan v.d. Linden zijn keus op de slijte- GEDISTILLEERD. p. heele per lA vierk. vierk. Lr. fl. Lr. fl. Schiedamsche Jenever f 2.90 f 1.45 Brandewijnf 3- Citroen -f 3.- f 1.50 Schilletje f 3.— f 1.50 't Vink Schilletje f 4.f Fladderac f 3.f 150 Voorburg f 3.f 1-50 Oranje Bitterf 3-f 1-50 Hellebrekers Bitter p. 1/4 fl. f 1.20 f 4.f 2.15 p. flesch p. y« fl. Fransche Brandewijn f 4.10 f 2.10 Zoete Bessen Jenever (tn. flesch) f 3.f 1.60 Zure Bessen Jenever (m. flesch) f 3.f 1.60 Vlammetje Cooymans (m. flesch) f 3. Dry Gin (Eng. Jenever) (m. fl.) f 5. Brandewijn Jenever Citroen per luxe zakflacon f 0.60 Schilletje V Voorburg Schilletje (|esch 150 Voorburg (Prijzen zonder kruik of flesch). OUDE GENEVER. p. L. p. L. p. 1/4 L. kruik kruik kruik Bols f 4.25 f 2.25 f 1.30 Wijnand Fockink f 4.25 f 2.25 Hulstkampf 4.— f 2.15 f- 1.10 Hellebrekers f 3.70 f 1.96 Bootz Record Oude Snikf 3.75 f 1.95 Oude Vlekf 3.60 f 1.90 rij bepaalde. In 1935 deed An Stalenhoef definitief haar in trede in de van der Linden-fa milie. Ze zou na haar huwelijk de grote gangmaakster voor echtgenoot en kinderen wor den. Intussen vulden vader en zoon van der Linden duizenden flesjes bier en limonade, was de groothandel opgericht en werd een grote klantenkring opgebouwd. Alle bestaande ho- reca-bedrijven in Soest en om geving werden bezocht. Vader en zoon namen de orders in ontvangst en rekenden af. Voor bezorging stonden transport fiets en hondekar in eerste in stantie ter beschikking. Dag in dag uit, in weer en wind. Moe der v.d. Linden: „Ik heb veel respect gehad voor de ouders van mijn man. Dag en nacht hebben ze gewerkt om van hun zaak iets te maken. Ze waren rechtschapen. Hard voor zich- Zelf,, goed voor iedereen". Vandaag, april 1980, wordt er soms met een zekere weemoed over nostalgie gesproken en geschreven. Wat Ben van de Linden sr. betreft nostalgie ook met betrekking tot de kwali teit van de dranken. Ben van der Linden sr.„De kwaliteit van vroeger, vooral met be trekking tot de borrel, bestaat niet meer. De smaak van de jenever is volkomen veran derd. Vroeger was de jenever zacht maar toen werd hij ook van graan gestookt. Daar is tegen woordig geen sprake meer van, alhoewel ik verwacht dat dat in de toekomst wel eens zou kunnen veranderen. Het pu bliek wordt immers steeds meer smaakbewust en is be reid voor werkelijke kwaliteit meer geld neer te tellen. De tijd dat wij weer te maken zullen krijgen met graanjene ver, moutjenever, om precies te zijn, is niet meer veraf. Het is een ontwikkeling die ik alleen maar kan toejuichen". Vult zoon Toon aan: „Scher mer in Hoorn en de oude Co- renwijn van Bols zijn voorbeel den van jenever met een voor oorlogse smaak. Wat de cognac betreft liggen de zaken anders. Ik ben pas met mijn vrouw Nolly in Frankrijk geweest. Daar cog nac gezien van honderden ja ren oud. De prijzen van kwali tatief goede cognac mogen gi gantisch zijn veranderd, het eindproduct van gerenomeer- de merken is onveranderd ge bleven". Wat voor de van der Linden's ingrijpend verander de waren de oorlogse jaren. Tot 1943 kon er nog mondjes maat worden verkocht, daarna was het met de klandizie ge beurd. Zoals in zovele zaken, lege stellages, lege toonban ken. Zowel in de Burgemees ter Grothestraat als de Soester bergsestraat, waar Ben en An van der Linden zich in 1935 hadden gevestigd. Evenals va der Jan had ook zoon Ben in die beginjaren een moeizame start. De geschiedenis herhaal de zich. Weliswaar waren ze in de Soesterbergsestraat niet met een café van start gegaan, een algehele vergunning ont brak evenwel. Tot 1938 kon Ben sr. zijn klanten slechts vqn zwak alcoholische dranken en flesjes fris voorzien. Wie er iets sterkers bij wilde bestellen werd geholpen, maar dat bete kende dat Ben sr. wel op de fiets een bezoek bij vader ging afleggen teneinde daar een of meerdere maatjes sterke drank af te nemen. In 1938 werden de fietsuren van Ben sr. drastisch verminderd. Het koffiehuis, annex café, van wij len mevr. Kooy werd gesloten en van haar werd een volledige vergunning gekocht. Terug naar het tweede deel van de oorlogsjaren. Wat zijn zaak be trof, in letterlijk opzicht weinig werk aan de winkel. Op ander terrein was Ben van der Lin den sr. echter wel actief. Vrij gesteld van militaire dienst werkte hij bij de evacuatie- dienst en politie. Vrijwillig en onbetaald, hetgeen tot gevolg had dat in 1945 de kassa voor het eerst weer begon te rinke len. Broodnodig overigens, want de vooroorlogse centjes waren als sneeuw voor de zon verdwenen. Meer dan zeven vette jaren braken aan. Ach tereenvolgens kwamen Corry, Toon en Ben hun opwachting maken. De eerste leerde het vak op zeer jeugdige leeftijd van moeder, Toon en Ben kre gen volop de kans zich in bin nen én buitenland het vak eigen te maken. Een gelegenheid waar beiden een dankbaar ge bruik van hebben gemaakt. De grondige opleiding die zij na lagere school, voortgezette op leiding en het behalen van vak diploma's kregen is er in de bedrijven van de van der Lin den's van af te zien en te be luisteren. Beiden begonnen als werknemers in dienst van v.d. Linden sr. Kregen na verloop van een aantal jaren ieder een eigen zaak toegewezen. Toon en Nolly draaien de zaak in de Soesterbergsestraat, Ben jr. en zijn zus Corry behartigen de belangen in de Burgemeester Grothestraat. In '73 opnieuw een opmerkelijke verande ring. De eenmanszaak van der Lin den werd omgedoopt in een vennootschap onder firma waarin vader en zijn beide zoons de scepter zwaaien. Ben van der Linden jr. over deze koerswijziging: „Het is goed geweest dat wij het zo hebben gedaan. Vroeger waren Toon en ik gewoon werknemers. Nu zijn wij eigenaren.' Als ik voor mij zelf spreek constateer ik gewoon dat ik harder werk. Het is nu immers je eigen zaak. Je inzet en enthousiasme wordt daardoor groter en dat is aan de omzetten duidelijk merkbaar". Alhoewel het er niet op lijkt dat Ben van der Linden sr. het in zakelijk op zicht voor gezien houdt, feit is toch dat zijn beide zoons, met Corry en Nolly de laatste jaren het meest op de voorgrond tre den. Afgaande op de grote be langstelling die er in Soest voor de van der Linden-zaken be staat lijkt het er op dat ze de goede zakelijke toon duide lijk te pakken hebben. Ben van der Linden jr.„Dat hopen wij in ieder geval. Toon en ik wer ken dan wel in dezelfde bran che, onze karakters verschillen natuurlijk. Een ding hebben wij, en dat geldt ook voor mijn zus Corry, en Nolly gemeen: persoonlijke benadering van de klanten en de grootste aan dacht aan service schenken. Voeg daarbij de vakkennis en je weet waarom een zaak kan staan of vallen". De tijd dat het kopen van alcoholische ver snaperingen uitsluitend plaats vond bij rouwen - trouwen en verjaardagen is allang voorbij. Het dagelijks drankje - het pot je bier - het glas wijn zijn in menig huisgezin gemeengoed geworden. Geen exclusiviteit voor Soest, elders in het land is het niet veel anders. Verko pen de van der Lindens gezel ligheid of vloeibare drugs? Toon van der Linden: „Tijden en drinkgewoonten laten zich nooit vergelijken met vroeger. Natuurlijk zullen er best af nemers zijn die in drank vluch ten teneinde daardoor hun pro blemen tijdelijk te vergeten. De meeste klanten zijn echter gezelligheidsdrinkers en dat is van de gezichten af te lezen wanneer ze bij ons hun bestel lingen komen doen. „Klanten van vroeger, klanten van nu. Niet alleen in kwantitatief op zicht zijn de koopgewoonten aanzienlijk veranderd, ook de smaken zijn gaan verschillen. Toon v.d. Linden: „De tijd van brandewijn met suiker - boe renjongens en boerenmeisjes advocaat en noem maar op is voorbij: Als wij óp onze omzet afgaan dan is het zo dat 35% bestaat uit binnenlands gedis tilleerd, 20% buitenlands ge distilleerd, 40% wijn - sherry en port, de rest bier en limo nade. Van de bitters heeft de jonge jenever het duidelijk ge wonnen van de oude, winnen wijn en sherry steeds meer ter rein, terwijl ook whisky en cognac in opmars zijn. „Af gaande op de prijzen die de veranderde koopgewoonten te weeg brengen ligt het voor de hand te veronderstellen dat het de van der Linden's en hun collega's in zakelijk opzicht voor de wind gaat. Nadere in formatie maakt duidelijk dat deze conclusie op z'n zachtst gezegd aan de voorbarige kant is. Kommer en kwel schrijven kranten en vakbladen. Hoe kij ken de jubilerende van der Linden's daar in deze feest maand tegenaan? Ben van der Linden jr.: „Als iemand van daag de dag zonder een eigen kapitaal een zaak moet begin nen dan moet hij heel wat in zijn mars hebben om een slij terij rendabel te maken. Wie in financieel opzicht wat meer spek op zijn rug heeft zal het ook moeilijk krijgen. Vaktech nisch en commercieel moet je bij blijven en je regelmatig aanpassen en vernieuwen. On ze winstmarges worden niet meer gehaald op gedistil leerd. Vijf jaar terug was het nog mogelijk een bedrag van vier of vijf gulden aan een li ter jenever te verdienen. Te genwoordig houdt het, ondanks de gestegen prijzen, bij een gulden op, en soms mag je bij speciale aanbiedingen blij zijn als je quitte speelt. De grote fabrikanten zijn door hun moordende onderlinge concur rentie voor deze situatie ver antwoordelijk. Die situatie ont stond omdat de belangstelling van het kopende publiek voor de gewone borrel afnam en het buitenlands gedistilleerd zoals whisky en cognac de markt ging veroveren. Met de winst marges op een artikel als bier is de situatie niet veel anders. Ons antwoord op die veran derde situatie is: scherp in kopen en kwaliteit leveren. Daarnaast beschikken wij over een indrukwekkend assorti ment wijn. Niets bijzonders, maar door opleiding en erva ring zijn wij ook in staat onze klanten te adviseren Onbesproken in dit artikel zijn de aktiviteiten van de van der Linden's t.o.v. hun eigen pro- dukten. Toon van der Linden vertelt over de volgorde van opkomst. „Zolang ik mij kan herinneren verkopen wij van der Linden's jonge jenever, zacht van kwaliteit en in ver gelijking met andere merken werkelijk van klasse. Vervol gens werd al ver voor de oorlog ons eigen merk advocaat geïn troduceerd. In de zeventiger jaren kwam het „KRUUKJE MELM" in de etalage. Een verhaal apart. Berenburger en Jagermeister waren in op komst en wij dus aan het prak- kizeren. Met Opa's kruiden boekje en Oma's kruidenpot- ten zijn wij aan het experi menteren gegaan. Toen wij het na verloop van tijd allemaal over de smaak eens waren is het KRUUKJE MELM op de markt verschenen. Niet alleen in Soest. Heel Nederland kent het langzamerhand. Ik ken geen provincie waar ons KRUUKJE MELM niet ver kocht wordt. Het is een typische kruiden bitter geworden". Vierde loot aan de van der Linden pro- duktietak is SOESTER JON GENS. Een artikel dat tijdens de Manifestatie Soest 1978 in première ging en tot op de dag van vandaag een groot sukses is gebleken. Aan het eind van de zeventiger .jarerï werden contracten met Duitse wijnboe ren afgesloten waardoor wat de Duitse wijnen betreft jaar lijks sprake is van exclusiviteit en topkwaliteit. Het eind in zicht qua aktiviteiten? Als het aan de van der Linden's ligt is daar geen sprake van. Het zeventigjarig bestaan wordt niet omgeven door ge wichtige toestanden. Het be lang van de klant prevaleert. Dat zal blijken uit een serie aantrekkelijke aanbiedingen in de komende feestmaanden. Aanbiedingen die vooral wat prijs en kwaliteit betreft de aandacht zullen trekken. En wat er verder gaat gebeuren wordt omgeven door een waas van geheimzinnigheid. Toch maar eens letten op de Soester Manifestatie '80. Wat is tenslot te een SOESTER JONGEN zonder een SOESTER MEIS JE? Foto: Goos van der Wilt

Soester Courant | 1980 | | pagina 17