Concours^ Soester Zondagsdichters BEZIG MET dS Begrafenis Angst Ostia Groei I' 18 Soester Courant van woensdag 23 april 1980 Familie was hij niet, al noemden zij hem „ome" zij hadden hem gekend sedert hun kindertijd, 't Contact was lang verflauwd, maar toch - uit piëteit - was hun besluit te gaan haast woordeloos genomen. Uit voorzorg waren zij per vroegste trein gekomen. Hun dorp, na zoveel jaar, bleek danig uitgebreid. Zij raakten zelfs de weg naar 't kerkhof kwijt: een grauwe huizen-rij in plaats van wilgebomen. Zij schuifelden verkleund met andere bejaarden, de eerst nog vage trekken in gezichten diep-gegroefd herkennend, rond het graf. Gearmd als in hun jeugd, verwonderd nog te leven en door dé dood bedroefd, worden zij - zelf herkend - verwarmd door deze vreugd. En langzaam daalt de kist steeds dieper in de aarde. eerste prijs Concours Soester Zondagsdichters Klimmend over de muur Van mijn angst Ben ik het Allerbangst om mijzelf Te zijn. Klimmend over de muur Van mijn angst Doe ik mijn Beide handen Aan de ruwe stenen Pijn. Gewond Laat ik me vallen Aan de andere kant Nog banger dan voorheen Nu met mijzelf alleen. tweede prijs Concours Soester Zondagsdichters Ostia; een flat een mozaïek meisjes in shag en spijkerbroeken zoeken de zon tegen tweeduizend jaar stenen, waarin ik de slang zoek de krijgsman met acht rossen Neptunus en in een kamer achteraf de eeuwige omhelzing. derde prijs Concours Soester Zondagsdichters Klein, toen ik dat was, droomde ik om groot te worden, zoals reeds velen waren om mij heen. Klein, toen ik dat was, speeld eik beschermd met m'n fantasieën, getoetst aan het grote mensenbestaan. Klein, toen ik dat was, besefte ik niet dat het zo gauw zou gaan. M'n spel werd waar en m'n dromen gingen heen. Groot worden bleek een probleem. Waarom was het niet zoals in m'n kleine wereld. Onbekommerd en zonder schroom zijn, zoals je dacht. v Maar eenmaal met hulp daar doorheen, kwamen dromen weer op mij af. En wist ik weer, dromen om te zijn zoals ik ben, kunnen altijd blijven. Volwassen zijn was opeens fijn, m'n dromen bleken waar te zijn. Ze zijn de wensen van m'n bestaan. Ik vond een weg om te gaan. eervolle vermelding Concours Soester Zondagsdichters Poëzie is het achterste van je tong laten zien. Vaak voelt de toeschouwer (lezer) zich een voyeur, omdat de dichter zo veel van zich zelf bloot geeft. Hij probeert zijn diepste gevoe lens, zijn intiemste gedachten onder woorden te brengen. Dit gaat in je om als je bijna 100 verzen leest van 32 Soester auteurs, die mee hebben ge daan aan het Concours Zon dagsdichters voor de Gouden Lier. Ieder jurylid heeft zo zijn eigen mening over de wedstrijd. Het jongste en meest critische lid van de jury NELLEKE DE HAAN Gemeentebibliotheek ,,Ik had gehoopt op iets nieuws. Maar dat viel tegen. Ook de onderwerpen zijn beperkt, wei nig origineel. Als je de gedich ten hardop voorleest, is er veel rijmelarij bij". Haar keuze bleef beperkt tot twee winnende gedichten. Lang heeft de jury gediscus sieerd over het verschil tussen een zondagsdichter en een „echte" dichter. Eveneens werd gesproken over de crite ria die je moet hanteren bij het bepalen van het winnende gedicht. In Amersfoort hoorde je zeggen: „Jullie hebben in Soest echt „volksgedichten" uitgezocht". Mevrouw P. J. ORANJE- ENTINK (ex-gemeenteraads- lid): „De ingezonden werkstuk ken heb ik eerst even vluchtig doorgelezen, vluchtig te verta len met gewone menselijke nieuwsgierigheid. Vertrouwen mensen zo maar hun gevoe lens en gedachten aan het pa pier toe? Durven ze deze echt prijs te geven aan anderen, vreemden? Ik kreeg een gevoel van schroom zomaar inzage te krijgen van herinneringen (al of niet dierbaar), gods dienstbeleving, natuur, angst en liefde. Jonge mensen, oude mensen, ze aarzelden blijkbaar met hun gevoelens in poëzie vertaald (versluierd?) weer te geven. En alles zo doodernstig. Nergens een grapje. Humor maakt toch ook deel uit van het leven. Is lachen soms iets zondigs? Is lachen alleen maar toege staan in Sinterklaasrijmen? Hier komt immers een subtiel verschil tussen rijmen en dich ten om de hoek kijken. Na zorgvuldiger lezing werd het al moeilijker tot een keus te ko men, vooral waar faktoren als belezen en naïviteit ook een ei gen rol gingen spelen' Artishock heeft het initiatief genomen om in samenwerking met boekhandel v.d. Ven, de Gemeentebibliotheek en de Soester Courant dit plaatselij ke Concours Zondagsdichters te organiseren, waaraan net zoveel manlijke deelnemers als vrouwelijke hebben mee gedaan. Een keuze uit de onderwerpen: kinderen, de koning, leven, meeuwen, geboorte, twijfel, Soest, mist erfenis, vriend schap, voorjaar, welvaart, gekken, de duivel, het hoog lied, vergadering, geluk, schei ding, baby, weemoed, symfo nie, etc. daan. Het aantal inzendingen overtrof de verwachtingen. Amersfoort (56 inzendingen) heeft het Concours georgani seerd voor de regio N.W. Velu- we en een deel van Eemland: Barneveld (2), Bunschoten (3), Ermelo (1) Harderwijk (5), Hoevelaken (3), Hooglander veen (1), Hulshorst (1), Leus den (14), Nunspeet (2), Nij- kerk (4), Nijkerkerveen (1), Putten (2), Spakenburg (2) en Woudenberg1 Landelijk berust de organisatie bij de Kon. Ned. Uitgeversbond die dit jaar 100 jaar bestaat en bij de C.P.N.B. Dit gebeurt in het kader van de 45e Boe kenweek 1980, die dit jaar twee weken duurt van 17 april tot 30 april. BERNARD DANIËLS (Arti shock) schrijft zelf gedichten: „Fijn dat mensen gedichten schrijven. Het belangrijkste criterium voor mij was vin dingrijkheid, het leuke idee, de vonk. Opvallend is dat veel zon dagsdichters zoveel mogelijk woorden gebruiken, terwijl ik zelf vind dat je juist in een ge dicht zo weinig mogelijk woor den moet gebruiken". Een willekeurige greep uit de ingezonden poëzie Uit „Meeuwen" van mevrouw J. v.d. H.-W. uit Molenschot: - Een witte zilvervloot, die blijde uitvaart, in een zee van licht. Foto: Herman van Dam Mevrouw Oranje reikt de tweede prijs in het concours van de Zondagsdichters uit aan mevrouw A. C. M. van Luytelaar-Pouw Een strofe uit „Droom" van iemand uit 't Oude Zusterhuis (Soesterbergsestraat) Dan o grote Koning mag ik komen in Uw woning en voor eeuwig bij U zijn dat vind Ik nu al zo fijn. Uiteindelijk heeft de Soester jury haar keus bepaald. Unaniem kwamen dezelfde auteurs boven tafel, al is er wel gediscussieerd over hun win nende gedichten. Donderdagavond 17 april maakte mevrouw Oranje voor een talrijk publiek de uitslag bekend in de grote expositie zaal van het AS-gebouw. Dit gebeurde nadat Ton Elde- renbosch, secretaris van de Werkgroep Soest van A.I., de expositie „Kijk op Amnesty" opende met het schrijnende ge dicht van de Portugese dichter Egito Goncalves „Tijdens het verhoor gestorven' Een moeilijke overgang voor mevrouw Oranje, die de prij zen uitreikte. PETER BRINKERS (boek handel v.d. Ven)„Ernst voer de de boventoon. Ik vond het erf? moeilijk om een prijs te bepalen. Alle gedichten heb ik gelezen samen met een aantal andere boekverkopers. Daar bij heb ik niet gezocht naar het „verantwoorde gedicht" maar ik heb getracht te kijken door de ogen van een zondags dichter". Alle juryleden waren unaniem van mening, dat deze plaatse lijke, literaire wedstrijd een succes is geworden en dat zo veel mensen hebben meege- Uit een gedicht van R. S. van de Rubenslaan: die dag ligt niet op zijn plaats Hij zwerft en je komt hem overal tegen In bed, op straat en naast je bord die dag van dood en een broer Een strofe uit een gedicht van G. P. over „Soest": Soest, een trein die driemaal stopt een rijksweg met zes namen akkers op het centrum Amerikanen in de lucht. Een gedichtje van Rosemary A. van de Braamweg Leven is brood. Leven is geld. Maar echt leven is anderen liefde geven. C.U. van het Kerkpad eindigt zijn gedicht „Voorjaar" met: De merels spelen hun liefdesspel zingen daarbij het hoogste lied. Gelukkig de mens, die dat hoort en ziet. Floris Krijger, pseudoniem voor H.B. begint „Soiree d'hi- ver" zo: Vuurbuiken vol lood vreten bloemen van geheimzinnig trillende vingers. M.N. van de Varenstraat schrijft o.m.: mens verlangen tot vernietiging en schepping Mevrouw P. J. OranjeEntink Zij deed dat op haar eigen, specifieke wijze. Alle winnaars ontvingen hun gedicht gecalli- grafeerd op oud perkamentpa pier door de Soester kunstena res Ineke Talen. Artishock organiseerde deze bijeenkomst in het kader van het negende Soestock-festival, dat op deze zelfde avond van start ging. De eerste prijs ging naar de heer TON MAJOOR (49), een administrateur wonende in de Van Straelenlaan 10 voor zijn gedicht „BEGRAFENIS". Hij las zelf zijn gedicht voor en kreeg als prijs de poëzie bundel „Duizend gedichten", samengesteld door Gerrit Komrij plus het Boekenweek geschenk. Deze prijzen zijn beschikbaar gesteld door boekhandel v.d. Ven. De tweede prijs is gewonnen door de Soester huisvrouw (32) A. C. M. van LUYTE- LAAR-POUW, Pijperpad 97 vóórhaar gedicht „ANGST". De derde prijswinnaar me vrouw ELLY v.d. BROEK KRACHT, Ereprijsstraat 209 was niet aanwezig. Haar adres klopte niet. We hopen dat zij zich alsnog meldt voor haar prijs, die zij won met het ge dicht „OSTIA". Een eervolle vermelding ging naar de 31-jarige audimetrist Chr. W. BRUYNIUS, van Ha melstraat 82 voor „GROEI". Vrijdagavond 18 april werden in Amersfoort in de trouwzaal van het Stadhuis „Begrafenis" en „Angst" voorgedragen door de heer Houet, literair mede werker van de K.R.O. Ondergetekende, voorzitter van de Soester jury, mocht op uitnodiging van de regio-orga nisatie beide winnaars bekend maken en hen een bos bloemen en een pen met inscriptie over handigen. Algemeen kon men in de wan delgangen beluisteren dat de Soester jury andere en betere criteria had gehanteerd dan de Amersfoortse jury. Vanavond gaan mevrouw Luy- telaar en de heer Majoor naar Utrecht om mee te dingen naar de provinciale finale, die door de NOS-radio wordt opgeno men. De landelijke finale vindt zaterdag 31 mei in De Flint m Amersfoort. De televisie maakt daar een opname van die de volgende dag wordt uitgezonden. Wij houden u op de hoogte. Zaterdagavond 26 april liggen alle zondagsgedichten van de Soester inzenders ter inzage in het AS-gebouw tijdens de pauze van de Literaire Salon die om half negen begint (zié persbericht elders in deze Krant). Wij hopen dat ook mevrouw v.d. Broek zich dan meldt. Ver der alle inlichtingen telefo nisch (14283) bij JAN VISSER.

Soester Courant | 1980 | | pagina 18