BEZIG MET BOEK1 Waardevol amusement voor weinig geld ■boekB Wonen en Werken in Soest: Meer dan alleen letters en papier Met een goed boek ben je mooi uit" Van Donald Duck naar Vestdijk Education permanente n van de maand 18 ,t Soester Courant van woensdag 23 april 1980 19 van Donald Duck naar Vestdijk Wie hoorde ik daar zeggen dat boeken zo duur zijn? Zullen we samen naar de bios coop gaan voor de prijs van één boek? We stellen de duur van de film op anderhalf uur en de tijd die we nodig hebben om een boek te lezen op vijf uur, bij elkaar, want we zouden het beiden lezen, op tien uur. Voor het gemak laten we even bui ten beschouwing dat sommige mensen een boek wel drie keer lezen. Dat is niet zo erg want het lezen van boeken blijkt toch al aanzienlijk voordeliger. De rekenaars onder ons moe ten hetzelfde nog eens probe ren met een avondje uit eten. Het gemak waarmee we voor een intiem dinertje honderd gulden op tafel leggen staat in geen enkele verhouding tot de kommervollegezichten bij de kassa van de boekhandel. Ondanks het kleine taalgebied waarin Nederlandse uitgevers moeten opereren, zijn boeken in ons land aanzienlijk goedko per van bijvoorbeeld in Duits land, waar je voor een gewone roman al gauw dertig tot veer tig mark betaalt. Bij ons ligt 25% van de boeken nog onder de tien gulden en kunnen we bovendien profiteren van uit geversrestanten en introduc tieprijzen. Een goed voorbeeld van zo'n voordelige aanbieding is het vier maal per jaar verschijnen de ,,Boek van de maand", waarvan de lage aktieprijs een maand blijft gelden. Tegen een gemiddelde oplage voor een Nederlands boek van zo'n 3.000 exemplaren staan aantallen die variëren van 60.000 tot 120.000 exemplaren voor het ,,Boek van de maand". En natuurlijk zijn daar de le veranciers van bestsellers als Jan Wolkers, bij wie de uitge ver het best aandurft om een eerste druk in een oplage van 90.000 exemplaren uit te bren gen. Daar tegenover staan moei lijk verkoopbare en dus wei nig rendabele dichtbundeltjes in oplagen van 500 exemplaren, waarvan je echter als boekhan del wel voorraad moet aan houden. Toch is het zelfs voor de allergrootste assortiments boekhandel, alleen al vanwege de ruimte, ondoenlijk het he le titelaanbod in voorraad te hebben. De boekhandelaar is verplicht een selectie te ma ken, die hem tevens de moge lijkheid biedt zijn bedrijf een eigen gezicht te verschaffen. Wat niet in voorraad is kan als gevolg van samenwerking en automatisering binnen een week geleverd worden en omdat de boekverkoper ook zijn be perkingen heeft, gebruikt hij moderne hulpmiddelen zoals een computeraansluiting en een microfiche-apparaat. Wie bijvoorbeeld het boek „Twee vorstinnen en een vorst" van Peskens wil bestellen en zich niet méér weet te herinneren dan dat het over twee konin ginnen gaat, kan deze uiterst summiere gegevens kwijt aan zijn boekhandelaar, die ge bruik makend van recente computerinformatie de com plete titel tevoorschijn tovert. Deze pagina werd, samengesteld door Gerard Paul met welwillende medewerking van boekhandel Van de Ven en boekhandel „De Stadhouder". e finale vindt 2rdag 31 mei in lersfoort. naakt daar een 3ie de volgende ezonden. p de hoogte. 1 26 april liggen ïdichten van de iers ter inzage 'ouw tijdens de Literaire Salon, 2gen begint (zie elders in deze t ook mevrouw i dan meldt. Ver dingen telefo- ij JAN VISSER. 'I. van Luytelaar-Pouw rijs is gewonnen ester huisvrouw M. van LUYTE- r, Pijperpad 97 licht „ANGST". rijswinnaar me- l v.d. BROEK- reprijsstraat 209 /ezig. Haar adres Ve hopen dat zij meldt voor haar won met het ge vermelding ging rige audimetrist YNIUS, van Ha- oor „GROEI". 18 april werden in de trouwzaal lis „Begrafenis" •orgedragen door t, literair mede- K.R.O. de, voorzitter r jury, mocht op in de regio-orga- vinnaars bekend- een bos bloemen X inscriptie over- i men in de wan- luisteren dat de mdere en betere ^hanteerd dan de jury. in mevrouw Luy- ieer Majoor naar ee te dingen naar finale, die door wordt opgeno- Iedereen begrijpt dat je er niet bent met te zeggen dat een boek een verzameling vellen bedrukt papier is, die een ze kere waarde vertegenwoor digt. Boeken krijgen door de inhoud een bepaalde meer waarde die de schrijver tijdens het lezen aan jou persoonlijk overdraagt. Je denkt met de schrijver mee en je volgt zijn gedachtengang. Plotseling schiet je in de lach en je hoort jezelf omdat nie mand meelacht. Je leest over levensomstandigheden van andere mensen, andere volken en je ontdekt vreemde landen en behalve ontspanning geeft het aan je eigen ieen ook meer reliëf en inhoud. Dat geldt in het bijzonder voor hobbyboe- ken. Wie de natuur ingaat met een uitgebreide, geïllustreerde vogelgids in zakformaat bij zich kan de omgeving beter op zijn waarde schatten dan de argeloze wandelaar, die zijn gedachten de vrije loop laat. De natuur is in. Logisch dat de uitgeverijen daarop inhaken met als gevolg dat een goede boekhandel een grote sortering in huis heeft over het dierenleven, bloemen en planten en de laatste jaren vooral ook over de werking van geneeskrachtige kruiden. Evenals dichtbundels hebben kinder- en jeugdboeken weinig gemeen met strooigoed. Toch kun je zonder overdrijving stel len dat ze mede bepalend zijn voor de geestelijke vorming van onze kinderen. Kinderen die lezen hebben veel vóór op hun leeftijdgenoten en wie er éénmaal aan „verslaafd" is zal een belangrijk deel van zijn zakgeld omzetten in leesvoer. Want voor hen is het bezitten van een boek van Thea Beek man, Guus Kuyer of Jan Ter louw even waardevol als de grammofoonplaten van Status Qua of Abba. Als je dan be denkt dat het lezen van goede jeugdlektuur niet alleen vor ming en ontspanning biedt maar ook nog de fantasie sti muleert, dan is het voor ouders het overwegen waard het aan schaffen hiervan royaal te „subsidiëren". Maar als je kinderen nou geen zin in lezen hebben of niet ver der komen dan wat stripver haaltjes? In zo'n geval zullen we moe ten zoeken naar een boek(je) dat binnen hun interessesfeer ligt. Er zijn altijd onderwer pen te vinden waar zijn of haar belangstelling naar uitgaat: auto's, popmuziek, knutselen of handvaardigheid en als je helemaal niks meer weet te be denken (zo zei ooit een winke lier) dan geef je maar een voor- lichtingsboek. to: Herman van Dam „Zo nu en dan laat ik het bad vollopen met lekker warm wa ter, neem een mooi boek en een flesje wijn mee naar boven en dan ga ik fijn liggen lezen. Lek ker decadent hoor' Ze schaterde van het lachen. „Moet je ook 's doen, joh" raadde ze me aan en ineens zag ik het voor me. Even wegwezen van de wereld. Een beetje a-sociaal? Misschien, maar je accu moet toch soms ook gewoon weer op geladen worden? drempelvrees Het zelf bezitten van boeken spreekt ongetwijfeld het sterkst aan bij encyclopedieën: naslagwerken voor zaken waarvan je direkt wat meer wilt weten. Hier moet de boek handelaar een barrière over winnen die niet alleen gevormd wordt door het bedrag dat er voor moet worden neergeteld, maar bovendien is er op dit gebied erg veel verknoeid door agressieve verkoopmethoden van colporteurs. Veelal komt de bonafide boekverkoper niet eens toe aan het tonen van zijn collectie omdat de klant voor tijdig de benen neem.t uit angst dat hem een encyclopedie wordt „aangesmeerd". Jammer, want hij zou kunnen vertellen dat de gebruiksmo gelijkheden tegenwoordig veel groter zijn dan vroeger. Voor heen gaven deze alwetende werken in alfabetische volgor de uitgebreide verklaringen van losse begrippen. Mede als gevolg van vernieuwingen in het onderwijssysteem wordt nu veel meer de nadruk gelegd op inzicht en begrip en worden losse feiten in hun onderlinge samenhang besproken en uit gelegd. Het gevolg hiervan is dat een moderne encyclopedie zich als een uiterst leerzaam boek laat lezen. Boeiend om dat je een goed gedoculeerd verhaal krijgt voorgeschoteld over een begrip waarvan je op dat moment iets meer wilt we ten. Een gebruiksvoorwerp dat een duurzaam consumptiemiddel genoemd kan worden als je be denkt dat een encyclopedie al gauw 20 jaar meegaat. Ouders van opgroeiende kin deren voor wie zo'n vraagbaak haast onmisbaar is bij het ma ken van werkstukken - moeten hun boekhandelaar maar eens vragen hoe zo'n encyclopedie in elkaar zit. Misschien is de boekenweek daar een aardige aanleiding voor. Kunt u tegelijk een stapeltje boeken inslaan voor de vakan tie, want met een mooi boek ben je goed uit!

Soester Courant | 1980 | | pagina 19