Redelijke voorstelling van een zwak blijspel: DE„GOEDE" GOKKER in première jRietpluimers' 9 in DE „GOEDE" GOKKER Op zere tenen? DE„GOEDE"GOKKER Kasper de Wit, heer des huizen Cees Ouwens Klara, zijn vrouw Diana, hun nichtje Frederik, huisknecht Bets, zijn vrouw, huishoudster Merie, dienstmeisje Johan, stalknecht Emiel de Bontee, vriend des huizes Janssen, huwelijkskandidaat Jansen, veearts REGIE SOUFFLEUSE GRIMEUR Ria v.d. Biezenbos Jeannet van Kleef Hen Hagen Marion Posthuma Dilvia Timmerman Ton Ruizendaal Gerard de Bruyn Dick te Slaa Henk Tromp Cees Ouwens Hanny Hilhorst C. Rouwendaal Foto: Goos van der Wilt „Kasper de Wit leeft er goed van, en „ze zeggen" dat hij zijn geld „verdient" met gok ken op alles wat los en vast zit en met zijn paarden. Waar zou hij anders van leven? Wer ken, ho maar. Daar heeft hij zijn personeel voor. Een huis knecht plus huishoudster, dienstbode en een stalknecht. Toe maar. Zijn goklust en zijn paarden zijn hem alles. Geen wonder dat zijn vrouw bij hem tekort komt. Die gaat afleiding en genegen heid zoeken en vindt die bij een vriend des huizes, eigenlijk een nutteloze blaag, waarvan ze amper in de gaten heeft dat die alleen maar uit is op de centen van een inwonend nichtje, dat haar ouders verlo ren heeft. En terwille van dat nichtje gaat zij zomaar bui ten medeweten van iedereen op een huwelijksadvertentie in. En dat leidt niet alleen tot gro te misverstanden maar ook tot de nodige hilariteit als de vee arts met de huwelijkskandi daat wordt verwisseld. Hun le ven is een spel geworden en in een spel is er altijd een ver liezer. Kasper raakt met zijn gokkerij aan de grond. Hij moet zijn paarden verkopen en ook het personeel moet een kant heen. Waarheen? Geluk kig blijken die mensen zo ver standig te zijn geweest een eigen weg te zoeken. Kasper heeft alles verspeeld, maar on danks dat was het voor het eerst in zijn leven een goede gok. Want nu alles verandert, is er alle tijd voor wat meer aan dacht voor elkaar. Happy end. Ernst wat de klok slaat? Geen sprake van, want het is ondanks alles voluit lachen geblazen rond de gok lust van Kasper de Wit. Een leuk verhaal, met een warm aandoende humor verteld door de bekende schrijfster Hem- mink-Kamp". Ziedaar de tekst die de vele toeschouwers vrijdag j.1. onder ogen kregen bij hun bezoek aan de première van De Goede Gokker in zaal De Rank door de bekende toneelvereniging' De Rietpluim. Teksten en programma-boek jes hebben natuurlijk een funk- tie, maar wat is het jammer dat de samenstellers ervan zich kennelijk niet hebben gerealiseerd dat een toelich ting op welk toneelstuk dan ook niet meer mag zijn dan het nippen aan de inhoud. Met het schrijven van deze toelichting werd het element verrassing voor het publiek weggehaald. Niets werd aan hun fantasie overgelaten, men behoefde alleen maar te slikken. Wat de voorstelling zelf be treft: De Rietpluim had geko zen voor het gemoderniseerde toneelzaaltje van De Rank. Ge zien wat er in Soest voor ama teurtoneel voorhanden is een begrijpelijk besluit. De Rank is allerminst een ideale toneel zaal, maar er kunnen decors geplaatst worden en met goede wil en vereende krachten is er gebruik te maken van funktio- nele gordijnen. De cabaretsgewijze indeling van de zaal heeft sfeer en in deze entourage heeft een goed gevulde De Rank kennis kun nen maken met De Goede Gok ker. Een blijspel waarvan er dertien in een dozijn gaan. Op zichzelf is daar 'niets tegen, omdat het bij het amateurto neel in de eerste plaats nog al tijd om acteerprestaties lijkt te gaan. De rest is soms bijzaak. Wat die rest betreft: alle waar dering voor een zeer sfeervol decor, de fraaie kleding van de dames en het prima kapwerk. Een zeer ruime voldoende. Daarmee kan tegelijkertijd duidelijk worden gezegd datter aan dé aankleding dé meest gróte zorg is besteed. Op mini male schoonheidsfoutjes na eveneens een compliment voor rolkennis en de mise-en-scène. De uitkomsten van de beoor deling van de acteerprestaties zijn echter zeer verschillend. Het meeste sukses werd weg gehaald door de huwelijkscan- didaat Janssen. Een rol waar van Dick te Slaa een prachti ge vertolking maakte en waar voor hij tenminste een open doekje had verdiend. De wij ze waarop dit typetje werd neergezet was amateurtoneel van de bovenste plank. Veearts Jansen (Henk Tromp) kan eveneens op een goede voorstelling terug zien. Natuurlijk spel, zonder enige overdrijving. Van de echtparen in dit stuk gaat de meeste waardering uit naar huis knecht Frederik (Henk Hagen) en zijn echtgenote huishoud ster Bets (Marion Posthuma). Qua uiterlijk was het bijna be reiken van de A.O.W.-leeftijd er niet van af te zien, ze speel den daarentegen de bijiia 65- jarigen op een voortreffelijke manier. Vooral Frederik in zijn rol als „doorgeefluik" groeide naar een grote vorm. De dra gende rollen van Kasper de Wit (Cees Ouwens) en Klara (Ria van de Biezenbos) kwa men eerst in het tweede be drijf, toen het „spel der ver gissingen" goed op gang kwam, uit de plooi. Het nicht je Diana (Jeannet van Kleef) speelde een mooi en allerliefst meiske, terwijl Merie het dienstmeisje (Silvia Timmer man) na een aarzelend begin steedé meer wist te. pvertuigen. De Goede Gokker i,s een blij spel waarin voor stalknecht Jo han (Ton Ruizendaal) een wei nig dankbare rol is weggelegd. Dat laatste kan niet worden gezegd van de mogelijkheden die aan Emiel de Bontee (Ge rard de Bruyn) worden gebo den. Hij had er beter en anders gebruik van kunnen maken. Eerst aan het eind van het laatste bedrijf werd dit duide lijk, maar toen was „de nood" wel op zijn allerhoogst. Samen vattend luidt de conclusie dat De Rietpluim met de opvoering van De Grote Gokker de aan wezigen best heeft vermaakt. Een première telt schoonheids foutjes. Die waren er vrijdag avond j.1. ook. Wanneer speel sters en spelers er in slagen meer vaart in de voorstelling te brengen dan zullen de voor stellingen van 22 en 25 april a.s. met nog meer sukses kun nen worden afgesloten. Dat sukses was overigens vrijdag avond wel aanwezig. Veel en langdurig applaus bloemen waren de waardering van een dankbaar-publiek. Het onver mijdelijke „bal na" werd door de combo van Ton Steenbeek op de van ouds bekende wijze verzorgd. Dus voortreffelijk. Lr. Foto: Goos van der Wilt In Soest hardop praten over fusie is in negen van de tien gevallen op het zelfde moment op zere te nen staan. Desondanks, wij wagen 't er op. Aanleiding de twee toneeluitvoeringen die ik binnen betrekkelijk kor te tijd zag van Soester Applaus en De Rietpluim. Voorstellingen met grote verdiensten, maar niet van een kwaliteit dat er een nieuw kijkerspubliek mee zal worden getrok ken. Dat is jammer, want de ware amateur-tonelis ten hebben er alleen maar baat bij wanneer hun creatieve talenten ook ybuiten de familie-kennis- sen en verenigingskring 3 te aanschouwen zijn. Dat J zal nog meer inzet, ent- housiasme, kwaliteit en B kritischer keuze van het repertoire vragen. Beide verenigingen beschikken S over onmiskenbaar aan- J wezig talent. Nee, namen noem ik niet. Een fusie B zou die talenten kunnen bundelen, waardoor ook het brengen van beter to- neelrepertoire tot de mo- gelijkheden gaat behoren. H Zonder op een fusie voor- B uit te lopen zou het best eens aardig en nuttig kun- nen zijn de mogelijkheden te toetsen door een ge- zamenlijke toneelproduk- m tie tot stand te brengen. S Zeker weten dat met de getalenteerde tonelisten van beide verenigingen een in artistiek opzicht acceptabele voorstelling B te brengen is. Het Neder- B lands amateurtoneel, ze- ker in grote en middel- grote steden, is de laatste jaren zeer sterk vooruit gegaan. Een constatering b die in vele gevallen ook B mede te danken is aan de financiële injecties van de plaatselijke overheid. Om daarvoor in aanmer- king te komen dienen er aanwijsbare prestaties te worden geleverd. Presta- B ties die qua publieke be- 2 langstelling in een behoef - te moeten voorzien. Zover is het in Soest nog lang niet. Het zou voor alle betrok kenen best aardig zijn wanneer het ooit nog eens zover zou komen. Hope lijk is deze suggestie de aanzet tot een nieuw, of in ieder geval experimen teel begin. Het betere amateurtoneel is er in 'ie der geval mee gediend. Lr.

Soester Courant | 1980 | | pagina 21