lag Turks kinderfeest in „De Borg" Recreatieve instuivers moeten veld ruimen voor georganiseerde sport Met het oog op september M'80 De Stichting 8.50 1.75 Gezin en opvoeding Krisiscentrum gaat per 1 mei 1980 open PIETER BOR'S KAASHUIS 1 PIETER BOR'S KAASHUIS Tentoonstelling van Amnesty International in Honsbergen Groest 10Jf Hilversum: Ia ons et 1 Zaalverenigingen claimen eerste-gebruiksrecht Jonge kaas Kilo Hangop uit grootmoeders- Zeer oude komijnekaas en s kruidnagelkaas c 7c l............... Kursus beatballet Bestrijding prunus verloopt goed 17 Soester Courant van donderdag 1 mei 1 17 16 795.- arner ~hr- afel 895.- 65.- >r nog natuurlijk u meer idick kunt e itie. eden: mpleet, i 'l ig 9-17 uur. Het Turkse kinderkoortje Foto: Herman van Dam In het dorpshuis „De Borg" vierden de in Soest woonachtige Turken j.I. zondag het nationale kinderfeest. Dit feest wordt sinds 1920 gevierd en wel op de 23ste april, de dag waarop Mustapha Kemal in Ankara een regering vestigde, het begin van de stichting van de Republiek Turkije. Mustapha Kemal bood de republiek aan de jeugd van zijn land aan. Dat wordt over de gehele wereld door de Turken gevierd. Vijftig kinderen namen er in Soest aan deel. Zij droegen gedichten voor, gewijd aan de nagedachtenis van Kemal; zij speelden toneel, zongen en dansten en er was volop gelegenheid de Turkse specialiteit „shiskebab" te eten. Het feest werd in Soest georganiseerd door de Turkse oudercommissie onder voorzitterschap van N. Calikci. Op de foto een vol vuur zingend kinderkoortje. In het komend seizoen zuilen de sportinstuiven voor de niet bij sportverenigingen aangesloten jeugd van zes tot dertien jaar, niet meer in de sporthal Beukendal georganiseerd kunnen worden. Zes van de tien leden van het sportstichtingbe- stuur offerden deze jeugd op aan het verlangen van zes sportverenigingen, te weten de korfbalverenigingen Oranje en Eemvogels, respectievelijk uit Soesterberg en Soest, de volleybalverenigingen SW en Olympia, de handbal vereniging BDC en de basketbalvereniging Red Stars, de zaal voor jeugdwed strijden te mogen gebruiken. Tegen dit eensgezinde optreden .dat in de sportstichtingsvergadering gesteund wera dóór de vertegenwoordigers van het voetbal,de atletïek?de gymnastiek én het badminton, legden de beide gemeenteraadsleden en de vertegenwoordiger van dè hockey-en van de^ tennissport het af. In het verzoek van de zes verenigingen werd gesteld dat de sportinstuiven ook best gehouden zouden kunnen worden in de sportzalen van De Borg en De Bunt. Voor de georganiseerde sporters kwam daar bij dat, zoals zij beweer den, 80% van de deelnemers aan de sportinstuiven toch al lid waren van een vereniging en zodoende ook geor ganiseerd sport konden bedrijven. En tegenover deze, naar hun mening wat al te grote service van de sport stichting, stond de realiteit dat de in verenigingen georganiseerde jeugd voor het spelen van competitiewed strijden, óók tegen elkaar, moesten uitwijken naar Amersfoort en zelfs Nijkerk. „We moeten voor het vervoer bussen huren, want ouders krijg je daar haast niet voor en de kosten die daarmee gemoeid zijn worden steeds groter", zo zei het sportstichtingsbestuurslid, vurig pleitend namens de zes, de heer F. van Busschoten. Van Dusschoten becijferde dat kort geleden in Amersfoort de 500ste sport hal in Nederland geopend werd en dat bracht het gemiddelde aantal sporthal len op één op de 27.000 inwoners. Soest, zo concludeerde Van Dus- schoten had méér dan wat ook, een tweede sporthal nodig. Naar zijn mening en naar de mening van de eerder genoemde zes vereni gingen hadden de georganiseerde spor ters, voorwat het gebruik van de sport hal Beukendal betrof, voorrang op de recreatie sporters. Deze stellingname werd aangevochten door de voorzitter van de commissie zaalruimteverdeling, het gemeente raadslid de heer J. van den Brakel. Van de instuiven werd ruim gebruik gemaakt en wilde men voor deze sporters het gevarieerde aanbod hand haven, dan kon de sporthal Beukendal niet opgeofferd worden. Hij bleef erbij dat de instuiven gebruik van Beuken dal moesten blijven maken. Hockeyvertegenwoordiger Stroband wilde ook de belangen van de recrea tieve sporters zwaarder laten wegen. Hij vocht de eerder genoemde 80% aan. Waar was dat percentage op gebaseerd? Niemand kon dat vertellen en het kwam er later ook niet uit. Stroband kreeg steun van tennisver- tegenwoordiger Dooper, die het natte vingerwerk met de 80% ook niet zinde. Het werd beaamd door een recreatieve sportleider vanaf de tribune, die de 80% naar het land der verzinsels ver wees. Decentralisatie van de instuiven over meerdere zalen betekende in ieder geval minder sport-aanbod; de mogelijkheden werden beperkter en aan de kennismaking met de diverse sporten werd daardoor veel tekort gedaan. Raadslid Van den Brakel hield zijn medebestuurders nog eens voor dat in Soest aan een tweede sporthal niet te denken viel. Als vergelijkende cijfers over kosten per inwoners voor biblio theek, muziekschool, cultuur e.d. ge steld werden tegen over de kosten per Inwoner voor sport, dan kon dat voor de sport best nog wel eens voordelig uitvallen. Maar dat nam niet weg dat Soest, zeker na gereedkomen van een nieuw gemeentehuis en politiebureau, een arme gemeente was. Op de sportinstuiven had de niet geor ganiseerde jeugd recht en de best geoutilleerde ruimte, de sporthal Beu kendal, moest daarvoor beschikbaar blijven. De georganiseerde sporters bleven echter onverzettelijk. Korfbalverte^ genwoordiger Van Vliet noemde het zo belangrijk dat de „thuiswedstrijden" in de eigen woonplaats gespeeld kon den worden en de gymnastiekver- tegenwoordiger mevrouw C. Olthof-de Beurs wees op de grote opkomst, landelijk gezien ook, van de recreatie sport. De georganiseerde sport moest haar positie verdediging tegen deze „horden". Voetbalvertegenwoordiger Wilhelm wees op zogenaamde aloude rechten: bij de opening van Beukendal hadden enkele zaalsportverenigingen het ge- J. van den Brakel...pleiter voor ongeorganiseerde sportjeugd. bruik gegarandeerd. Daar stond dan tegenover, zo wist tennisvertegenwoor- diger Dooper dat de tennissers hun ruimte afgestaan hadden voor de in stuivers. Van Dusschoten hield de vergadering nog voor, dat Soester sporters gebruik maakten van (sport)subsidie van an dere gemeentebesturen. Dat daar voor het gebruik van de zalen huur betaald moest worden, zette hij er niet tegen over. Het kwam op stemmen aan en de „georganiseerde" machten wonnen het van de sportiviteit c.q. sportieve recreanten. Deze vergadering werd niet bijge woond door de vertegenwoordigers van het basketbal, handbal en zwemmen; ook de vertegenwoordiger „algemeen" ontbrak. De drie vrijkomende uurtjes van de instuiven in Beukendal moeten nu ver deeld worden onder de zes eerder genoemde clubs. De instuivers kunnen terecht in De Borg en De Bunt en daardoor zullen ook daar verschuivin gen moeten plaatsvinden. Daar wordt de volgende vergadering nog over gepraat. v/h A. van Dijk tijd. Keuze uit 3 smaken, 2 potjes voor I 500gramUmm w 3 KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 (waar het Kaasboertje buiten slaat) Liefhebbers van beatballet kunnen voor een kursus in dit dansgeweld op dinsdag 6 en donderdag 8 mei terecht in het Baarnse jeugdcentrum „De Boemerang". Daar beginnen dan de lessen op hedendaagse muziek en voor de noodzakelijke algehele conditie wor den er ook nog verschillende oefenin gen gedaan. Zo'n kursus duurt acht we ken en welkom is iedereeen tussen de 14 en 30 jaar. De kursus kost twee endertig gulden. Voor informatie en aanmelding kan men terecht onder telefoonnummer 02154/17465 of 02541/ 13180. „De Boemeranf" vindt men aan de Plataanlaan 1 te Baarn. De bestrijding van de prunus (Ameri kaanse Vogelkers) loopt naar wens. De plantsoenendienst is volgens de leden van de bos- en recreatiecommissie op de goede weg, al zal er mogelijk voor een nog effectiever werken, meer geld beschikbaar moeten komen. Wel zal het nodig worden de burger meer informatie te geven waarom de boom bestreden moet worden en zo hoopt men medewerking te krijgen voor het weg halen van de bomen welke op particulier terrein groeien. Overigens waren de commissieleden vol lof over het bestrijdingswerk dat tot nu toe door vrijwilligers gedaan werd. „Kijk op Amnesty" is de naam van de tentoonstelling die wordt ingericht en gehouden van 6 tot met 17 mei aanstaande in de grote zaal van het Dienstencentrum „Honsbergen" Wiardi Beckmanstraat 475. „Kijk op Amnesty is een tentoonstelling die algemene informatie geeft over het werk van de organisatie. Tevens worden een zestal aquarellen getoond van de hand van de Rotter damse kunstenares Emma de Block. Zelf zegt zij van haar werk: „Deze Aquarellen zijn ontstaan terwijl ik als lid van een adoptiegroep van Amnesty International werkte voor een politieke gevangene in Brazilië (1977). Doordat wij uitgebreide korre sponden- tie met deze gevangene hadden, kre gen wij te maken met de invloed van onder andere censuur. Zo werd ik geboeid door de censuur- stempels die op iedere brief werden gezet, een stempel als kontröle op iedere uiting en uitleg. Zonder een censuurstempel wordt geen brief verstuurd. Dit thema heb ik vorm gegeven in de zes aquarellen die nu tentoongesteld worden." Bij de tentoonstelling zijn korte toelich tingen op het geëxposeerde alsmede informatiemateriaal over Amnesty In ternational gratis beschikbaar. De tentoonstelling is gratis te bezich tigen gedurende de openingstijden van het dienstencentrum. Nadere informatie verstrekt het sekre- tariaat van de werkgroep Soest en omstreken van Amnesty Internatio nal: Draailier 23, Soest tel. 17001. Vanaf vrijdagavond wordt in koffiebar „De Loofhut" een trainingsweekend voor koffiebarieiders uit het hele land gehouden. Zij komen samen om principes door te spreken betreffende bet trainen van jeugd tot volwassen dienstknechten van God in deze wereld. Zij zullen in de praktijk meebeleven hoe het goed florerende jeugdwerk van „In de Ruimte" funktioneert. Het trainingsweekend wordt afgesloten door een dienst in de Evangelie Ge meente op zondagmiddag. Afgelopen zondag is Ds. H. H. ter Wel le, voorganger van de Evangelie Ge meente een serie predikingen begon nen met als thema: Ontwikkeling naar verantwoordelij kheid Naar aanleiding van Spreuken 22:6 spreekt hij over hoe we kinderen kun nen doen opgroeien tot mannen en vrouwen, die hun door God gegeven verantwoordelijkheid aankunnen. Het gezin is de kleinste cel van onze maatschappij en wordt, juist in on ze tijd enorm ondermijnd. Maar juist in het gezin wordt het kind in belang rijke mate gevormd, daar worden ge woontes, gedrag en levenshouding ont wikkeld. Een taak van de ouders is dan ook, hun kind te leren kennen, zodat de opvoeding aan kan sluiten bij het ka rakter, de aanleg van het kind. Aanstaande zondag, 4 mei, zal ds. ter Welle deze serie voortzetten. De diensten beginnen om 14.30 uur en 17.00 uur. De muzikale omlijsting wordt dit keer verzorgd door koffiebar De Loofhut". U wordt hartelijk uitgenodigd een van beide diensten bij te wonen. De sfeervol ingerichte koffiebar „De Loofhut". Uniia Funktie Badpakken Maten 38 t/m 56 in B-C-D-DD Het Krisis Interventie Sentrum (KIS) voor het Gooi en omstreken is vanaf 1 mei a.s., iedere avond open van 18.00 uur tot 22.00 uur gedurende 7 dagen per week. Het krisiscentrum is gehuisvest op de Groest 104 in Hilversum (tel. 035-17641). Het krisiscentrum biedt hulp aan men sen in nood, die dringend hulp nodig hebben. Het centrum heeft geen bed den, en dus kan het geen overnachting aanbieden. Wel kan iedereen hulp vin den, die geen kant meer op kan, en dringend behoefte heeft aan een ge sprek. Iedereen maakt situaties mee, die moeilijk zijn, zoals mensen, die over zichzelf zeggen: „ik voel me doodongelukkig" of „ik zie het niet meer zitten". Dan kan onmiddellijke hulp nodig zijn om te voorkomen dat men helemaal vastdraait, wanhopig wordt of noodgedwongen toevlucht moet nemen tot medicijnen. Het krisiscentrum is er dus, voor ieder- een-in-nood, ongeacht leeftijd. Er is geert -vefcwijskaart nodig. Je kunt di- rekti naar hef centrum toegaan o£ de telefoon nemen en een afspraak ma ken. Van 1 mei tot 1 september '80 Iedere avond open van 6 tot 10 uur (ook in de weekends). Door deze openingstijden worden de bestaande hulpverlenings instellingen aangevuld, omdat die meestal 's avonds en in de weekends gesloten zijn. Van 1 september tot 31 december '80 ook overdag open, en wel van 10.00 uur 'smorgens tot 22.00 uur 's avonds. Vanaf 1 januari 1981 24 uur open ge durende 7 dagen per week, dus altijd. In het KIS werken beroepskrachten en vrijwilligers samen in de hulpver lening. De vrijwilliger in het KIS neemt een centrale plaats in, waardoor de hulpverlening dichter bij de mensen komt te staan en iedereen gemakke lijker naar het krisiscentrum komt vöor een gesprek. Bovendien hebben veel mensen kwaliteiten, die hen ge schikt maken voor hulpverlening in een bredere kring dan ze nu misschien spontaan doen. Vrijwilliger in de hulpverlening kan iedereen worden, mits hij of zij zijn eigen problemen verwerkt heeft, kon- taktgevoelig is en goed kan luisteren. Iedereen die uitvoeriger informatie over dit centrum wil hebben, of zich als vrijwilliger/ster wil opgeven, kan zich richten tot de koördinator van het KIS, Harry Breshamer. Begin mei schrijven over iets dat eerst in september te gebeuren staat. Is dat niet een beetje aan de vroege kant? Waarachtig niet. Achter de scher men van het Soester zakenleven wordt er door de bestuursleden van de stich ting „M '80" keihard gewerkt aan de aflevering die in september aan de Ko ningsweg van start zal gaan. De afleveringen '74 '76 - '78 slaagden cum laude en een bestuur dat voor het Soester zakenleven graag aan de weg timmert is er dan ook alles aan gelegen om van jaargang '80 nog iets groters, nog iets mooiers te maken. Over de bestaande plannen en de rea lisering er van spraken wij deze week met de heer Hilhorst, begonnen als ge spreksleider, later gekozen en be noemd tot voorzitter van de stichting Manifestaties Soest. „De laatste ,,M" in '78 hadden wij de beschikking over 1400 vierkante meter terrein. Iets min der dan een half jaar voor de start was daar al 1100 vierkante meter van verhuurd. De rest ging ook snel weg zodat wij in de laatste maanden voor de officiële opening meedere malen nee hebben moeten verkopen. Voor ons aanleiding om in '80 aan de Konings weg de beschikbare ruimte te vergro ten tot 1800 vierkante meter. En weer zien wij dat de belangstelling van de Soester ondernemers groot is. Vele ou de bekenden laten zich straks weer zien, en al is de verhuur van de be schikbare ruimte op dit ogenblik min der spectaculair; wij zijn er van over tuigd. dat straks geen enkele meter onbenut zal blijven. Zou dat wel gebeu ren dan laat de Soester zakenwereld een werkelijk unieke kans schieten om zich aan een groot publiek te presen teren. Persoonlijk zie ik het niet als een nadeel dat wij van de Engh gaan verhuizen naar de Koningsweg. In de eerste plaats treffen wij er meer ruim te aan en zal van parkeerproblemen geen sprake zijn. Verder manifesteren wij ons in nieuwe woongebieden waar zo'n 15.000 Soesters zijn gehuisvest. Veel mensen zullen naar mijn me ning voor het eerst kennis maken met de „M" van Soest. Daaruit volgt dat geen Soester zakenman zich deze kans mag laten ontgaan. Vanuit Soestdijk en Soest-Zuid zijn er goede toegangs wegen. Alleen de inwoners van Soest- midden zullen er een stapje meer voor moeten zetten". De Soester ondernemer maakt zich weer op in eigen woonplaats een groot publiek te ontmoeten. Het zullen niet alleen de stands zijn die aandacht trek ken. Een speciale evenementencom missie is in deze maanden druk in de weer het randgebeuren van de mani festatie, optreden van artiesten en spe ciale attracties, te versieren. Ook in publicitair opzicht wordt er veel Werk verricht. Gastvrouwen zijn en worden aangetrokken. Stickers - affiches - spandoeken en een reklamewagen zul len ruim voor de aanvang van de mani festatie de aandacht op het „M-80 ge beuren" vestigen. In de afgelopen week hebben alle as pirant standhouders een fraaie fol der ontvangen waarin de deelnemers- voorwaarden zijn vermeld en het doel en practisch nut van deze beurs wor den uiteengezet. Hoe daarop zal worden gereageerd is een kwestie van afwachten. Dat laatste is zeker niet van toepassing op de ge meente Soest. Met de aanwijzing van het terrein op de Koningsweg werd een snelle beslissing genomen, toezeg gingen dat de honderd en een facili teiten tijdig tot stand zullen komen werden reeds ontvangen. De Stichting „M-80" Soest en de ge meentelijke overheid werken maanden voor de openingsdag in september hand in hand om van de „M '80" iets heel bijzonders te maken. Op vrijdag 5 september a.s., openings dag van de „M '80", zal blijken of Soester ondernemers, om in voetbal termen te blijven, kansen voor open doel weten te benutten. W. G. Hilhorst Mevr. G. H. Meijer- Klein Kranenburg De M is niet van gisteren. Als we naar de eerste tent terug moeten grijpen ge beurt dat in het jaar 1968. Schuchter werden de eerste huishoudbeursschreden gezet. Twee bescheiden tenten, maar wel lekker gezellig vol meteen. De „beurs", zo wordt 'ie overigens nog steeds genoemd, was van oorsprong een aktiviteit van de „Soester Ondernemer". Afwisselend georganiseerd onder de namen Wiso- en Sowi-beurzen. Beide na men, in een wat andere opbouw, duidelijk doelend op de winkeliers in Soest. En daar is dan al dadelijk een verschil tussen nu en toen te constateren: de Stich ting van vandaag wil méér dan winkeliers. Trouwens wie wil er nou nog winkelier worden genoemd. Wat is dat eigenlijk: een winkelier? Er is wel een betere naam te beden ken voor de lang niet gemakkelijke „baan" die de zelfstandige onderne mer heeft en waarmee hij tracht zijn of haar dagelijks brood te verdienen. Het woord Ondernemer is lang niet misplaatst en laten we het daar dan maar op houden. Die Soester Ondernemers hebben dat organiseren van die beurs met succes volgehouden tot en met 1972. Tussen 1972 en 1974 was er een hang naar een nieuwe aanpak te bespeuren. Was het tot op dat moment zo dat de organisatie in handen werd gelegd van een extern bureau, vanaf 1974 werd dat anders. Werd er ook gepoogd meer en andere geïnteresseerden voor deelname te vinden dan uitsluitend zaken uit de middenstand. Vooral het verenigingsleven kreeg goede kansen, de agrarische bevolking werd uitgenodigd, de jeugd kwam op dagen. Onder het motto „wonen, werken en leven" in Soest, hetgeen overigens een gevleugelde uitdrukking is geworden binnen onze gemeente-grenzen, ging de M'74 van start met drie tenten. Gevolgd, twee jaar later, door de M'76. Daarna kwam de zelfstandige Stich ting tot stand. Met twee vaste vertegenwoordigers uit de belangengroepering de „Soes ter Ondernemer" bestaat de commis sie van de Stichting Manifestaties Soest uit niet direct belanghebbenden. De huidige samenstelling staaft die uitspraak weliswaar niet helemaal, maar de statuten voorzien in een der gelijke opzet. Boven en beneden treft u een aantal foto's aan van de commissieleden die thans hun beste beentje proberen voor te zetten. Het zijn foto's van vergaderingen van vorige M's en het is daarom dat b.v. de heer Pieters ontbreekt. De heer Pieters, directeur van het technisch bureau Installatie Service weet zich in dat ontbreken gesteund door de heren Adama, van Adama Mode, en Schippers van Centra. Wel treft u aan de heer Hilhorst, directeur van de Rabobank en voorzitter van deze club. Mevrouw B. van Essen- v. Klooster van Foto Van Essen, Me vrouw I. Meyer-Klein Kranenburg van Drukkerij Prakticum, de heer Ott van Restaurant Van den Brink, de heer van der Linden van de bekende slijterij, de heer Mout van Brandsma Behang en Verf b.v., terwijl de heer Van Schalkwijk als toegevoegde veel technische hand- en spandiensten verleent. De Stichting compleet aan u voorge steld, staat voor u op de bres. Met man, vrouw en macht zullen zij de M. '80 tot een goed einde weten te brengen. Ze hebben ervaring, weten waar ze over praten, en weten waar u recht op hebt: op een puike organi satie, goede tenten, goede plaatsen daarin, veel publiek en veel succes. September zal het ons leren.

Soester Courant | 1980 | | pagina 17