Over huren gesproken. Voorlichting Dier-bare-praat VAARDERHOOGT Gaudeamus Strijkkwartet in Artishock VVV nieuws voor DOE-HET-ZELVERS Zo vlog' de duiv< Glaasje op DE VRIES Visstekkies voor gehandicapten Klimplanten (deel 4) DE VRIES Luchtmacht museum vanaf 6 mei weer open IVN-Eemlai natuurwand HAKKENBAP SCHOEI HERSTEL É.y. Soest P.V.„deZ „de Yrieni 19 18 Stichting Jeugdzorg Soest organiseert op 5 mei het ,,Spel zonder grenzen" op de Engh te Soest van 10.30 tot 16.00 uur. Deelname: in ploegen van 5 personen vanaf 12 jaar. Inschrijfgeld: 5,- per ploeg op het speelterrein. Geweldige prijzen. In de Stadsschouwburg te Utrecht spelen op 2. 3 en 5 mei Simone Roos- kens, Luc Lutz, Jo de Meyere en Evert Holtzer het toneelstuk ,,Uit pure lief de" van Sir Terence Rattigan. Regie Lo van Hensbergen. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 6.- t/m 17.50. Op 5 mei gratis, t.g.v. de Nationale feestdag. Tot en met 15 juni is in het Singermu- seum aan de Oude Drift 1 te Laren een tentoonstelling van Anton Pieck. Ge opend: Di. t/m za. 10-17 uur; zon. 13-17 uur. Zaterdagochtend 3 mei trekt I.V.N. Eemland opnieuw de Ankeveense Pol der in. Dit i.s.m. de Vogelwerkgroep 't Gooi. Van zes uur af zullen de dan wakker wordende vogels worden be spied bij hun „doen en laten". Na het gebruiken van een kopje koffie trekt men wederom het onvolprezen natuur schoon in om dan de daar aanwezige flora in ogenschouw te nemen. De excursie o.l.v. Rita Kuiper, wordt ge maakt per eigen vervoer. Auto-eigen- aren zijn zo vriendelijk de open plaat sen in hun wagen ter beschikking te stellen van niet-autobezitters. Een be perkt aantal plaatsen is nog open. Men kan zich opgeven bij: Joke Pidoux, Jacob Catslaan 15 te Soest, tel. 02155- 16487. Op ma. 5 mei organiseert het I.V.N. afd. Eemland een natuurfietstocht van ongeveer 20 km. en die duurt 2,5 uur. Start op het pleintje bij de Oude Kerk tussen 9.30 uur en 10.00 uur. De deelnemers krijgen een routebeschrij ving. Onderweg staan natuurgidsen, die uitleg geven. Voor opgave bij de heer P. Romein, tel. 11067. Op de SEC vélden te Soest worden op 5 mei Oranjefeesten gehouden met o.a. kinderspelen, showband P.V.O., para chutisten en een ballonwedstrijd. Aan vang 12 uur. Op 20, 21 en 22 juni organiseert de Koninklijke Marine weer haar jaarlijk se Nationale Vlootdagen in Den Hel der. In de noordelijke galerij van het Paleis op de Dam is van 4 t/m 18 mei de ver- zetstentoonstelling „1933 tot 19-nu" te zien. Onderwerpen zijn o.a.: de op komst van het fascisme, de concentra tiekampen die werden ingericht, bezet ting en verzet 1940-'45, en een verge lijking van dit verleden met het heden. Op 5 mei zal in Amsterdam een recon structie van de intocht die de Cana dezen in 1945 maakten, plaatsvinden. Hiervoor zijn 350 Canadese oud-mili tairen uitgenodigd, die bij de bevrij ding van Amsterdam betrokken wa ren. Deze feestelijke intocht zal plaats vinden in historische legervoertuigen, zoals jeeps, tanks en Bren carriers. Om 10.00 uur wordt vertrokken vanaf de Berlagebrug, en zal rond 12.00 uur op de Dam arriveren. In de Brabanthallen te Den Bosch zal op 11 mei de Internationale ruilbeurs „Zoete lieve Gerritje" worden gehou den. Geopend van 10-17 uur. Op 3 tnei is op de Lange Voorhout te Den Haag een geraniummarkt, tevens andere park- en balkonplanten. Toon Hermans komt op 13 en 14 mei in de Stadsschouwburg te Utrecht met zijn one-man-show. Prijzen 18,30 t/m 28.30. Aanvang 20.00 uur. Op di. 6 mei komen Robert Long en Leen Jongewaard naar schouwburg Gooiland in Hilversum met hun show „Duidelijk zo?". Aanvang 20.00 uur. Kaarten 12,- t/m 23,-. Op 9 mei komt Henk Elsink weer in Gooiland met zijn Henk Elsink Show. Aanvang 20.00 uur. Prijs 14,- t/m 25,-, alhier te reserveren. Nog enkele popconcerten: In sportpa leis Ahoy te Rotterdam komt op za. 24 mei Frank Zappa. Aanvang 20.00 uur. Prijs 15,- t/m 30,-. Op 13 juni is in de Ahoy te Rotterdam een concert van Fleetwood Mac. Aan-, vang 20.00 uur. Prijs 15,- t/m 30,-; van beide concerten is de voorver koop van kaarten al begonnen en kunt U reserveren aan de VW, Steenhoff- straat 9a. In de Groenoordhallen te Leiden is op vr. 6 juni een optreden van Santana. Aanvang 20.00 uur. Prijs 30,-. Filmhuis Artishock aan de Steenhoff- straat 46 draait op do. 1 mei de kleuren film „The army of lovers" onder regie van Rosa von Praunheim. De film duurt 120 min. Aanvang 20.30 uur. Toegang 4,50; leden 3,50. In Artishock te Soest is op za. 3 mei i.v.m. het Soestock festival '80 een Variéte-avond, met dia- en dans en een optreden van Colin Scot. Toegang 6,-; leden, cjp en 65+ 5,-. Aanvang 20.30 uur. Op zo. 4 mei is in de grote expositie zaal van Artishock te Soest een kamer concert, het Gaudeamus Kwartet met Jan Wittenberg. Aanvang 15.00 uur. Toegang 6,-; leden, cjp en pas 65 5.-. In galerij „De Drie Ringen" aan de Kerkstraat llb te Soest is t/m 24 mei een expositie van 5 kunstenaressen uit onze regio n.1. Astrid Reinders, schil derijen en pastels; Carla Kleekamp, Kleuretsen; Gemma van den Brink, bronzen beelden; Marianne Giltay, aquarellen en litho's en Mieke Pontier, keramiek. Geopend di. t/m za. van 11-18 uur. Onder auspiciën van de VW Soest wordt op 15 mei. Hemelvaartsdag, in de Oude Kerk te Soest een concert gegeven door het Nederlands Motet en Madrigaalkoor, o.l.v. Carel Laóut. Sopraan: Christine Jansen-Kooy; bas: Peter Kooy; blokfluit: Lex Vos; orgel en clavecimbel: Jan Jansen. Strijk kwartet bestaande uit: Mariëtte Hol- trop, viool; Bronver Puvh, viool; Jan Stolk, altviool en Willen Bouten, cello. Aanvang 20.15 uur, kerk open 19.30 uur. Prijs 3,50. De programma's, tevens bewijs van toegang kunt U verkrijgen bij de VVV, Steenhoffstraat 9a te Soest. Op de Burgemeester Grothestraat werd in de nacht van vrijdag op za terdag een 65-jarige autobestuurder uit Amsterdam aangehouden. Hij viel op door zijn rijgedrag. Dat klopte want de beide blaasproeven vielen in zijn nadeel uit. Na de bloed proef kreeg hij een rijverbod. Soester Courant van donderdag 1 mei 1980 Op 1 juli 1979 is de huurwetgeving in ons land belangrijk gewij zigd. In het hele land gelden nu voor elke huurwoning dezelfde regels. Die regels hebben betrekking op de hoogte van de huur prijs en de huurbescherming. Uitgangspunt voor de huurprijs is nu de kwaliteit van de woning en de woonomgeving. Die kwaliteit kan zowel door de huurder als de verhuurder uit gerekend worden aan de hand van een puntensysteem. Zo kun nen ze ook vaststellen, of een huurverhoging al dan niet redelijk is. De nieuwe regels hebben verder betrekking op de bescherming bij opzegging van de huur. Voor de huurder is het van belang te weten, dat hij slechts op bepaalde gronden en dan nog uitsluitend door een rechterlijke uitspraak kan worden gedwongen zijn huis te verlaten; een ver huurder dient te beseffen, dat hij zich bij een eventuele huur- opzegging heeft te houden aan een flink aantal wettelijke voor schriften. Al met al legt de nieuwe wetgeving nogal wat verplichtingen op, maar er kunnen ook een heleboel rechten aan worden ont leend. Dan is het natuurlijk wel zaak om te weten om welke rechten en plichten het gaat. In enkele artikelen zal daarom aan deze wetgeving nadere aan dacht worden besteed. Lang niet alles kan echter in zo'n bestek worden behandeld. Uit gebreide en gedetailleerde informatie is te vinden in de bro chure „Nieuwe regels voor huur en verhuur van woonruimte". Wie alleen iets wil weten over de gang van zaken bij de jaarlijkse huurverhoging kan volstaan met de brochure „Huur- aanpassingen voor woningen en kamers in 1980". Beide publi- katies zijn gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis, gemeen telijk informatiecentrum of bij het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening (tel. 070 26 42 01, toestel 2301 of 2983). Verder zullen in de artikelen de instanties worden vermeld, waar meer hulp of informatie te krijgen is. De huuraanpassingentabel wordt jaar lijks herzien. Brochure nodig Wie zelf wil vaststellen of een huurprijs of een voorstel tot huurverhoging rede lijk is, kan niet buiten de brochure „Huuraanpassingen voor woningen en kamers in 1980", uitgegeven door het Ministerie van Vólkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Deze is gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis en bij het secretariaat van de huurcom- missie. Sommige verhuurders plegen de brochure met de aanzegging tot een huurverhoging mee te sturen. In de brochure staat een volledige uitleg over het waarderingsstelsel, zodat men zelf in staat is zijn woning op punten te waarderen. Verder is natuur lijk de tabel afgedrukt, waaruit af te lezen valt of de huurprijs of de huur verhoging wel of niet redelijk is. Er wordt ook in verteld op welke wijze een voorstel tot huurverhoging of huur- verlaging moet worden gedaan. Onder andere, dat zo'n voorstel altijd schrif telijk moet gebeuren, tenminste één maand van tevoren en vaak op een speciaal formulier. Is bijvoorbeeld de huurder het niet eens met een voorstel van de verhuurder, dan kan hij daar tegen bij hem bezwaar maken op en speciaal bezwaarformulier. Blijft men het-met elkaar oneens, dan moet de huurcommissie om een uitspraak wor den gevraagd. Verplichte huurverhogingen In een tweetal kan er niet worden afge weken van het wettelijk huurverho gingspercentage. In de eerste plaats als de woning met subsidie is gebouw: dan stelt de minister van Volkshuis vesting een Ruimtelijke Ordening de beginhuur vast en vervolgens wordt die huur gedurende de eerstvolgende vijf jaar verplicht met het wettelijk percentage verhoogd. Toegepast op de situatie van dit moment vallen dus alle woningen, die op of na 1 juli 1974 met subsidie zijn gebouwd, onder deze re geling. In de tweede plaats is huurverhoging met het wettelijk percentage verplicht als de woning ingrijpend en met subsi die is verbeterd: dan heeft inmiddels dezelfde minister de nieuwe, na verbe tering te betalen huurprijs vastgesteld en gelden ook hier vijf jaar lang verplichte huurverhogingen. In beide gevallen kunnen partijen na die vijf jaar weer vrij onderhandelen, uiteraard met inachtneming van de regels die de wet daartoe stelt. Wijziging van de huurprijs Éénmaal per jaar kan de huurprijs van woningen worden gewijzigd en soms is dit zelfs verplicht. Veelal vindt die wijziging plaats per 1 juli, waarvoor de verhuurder al in mei of nog eerder een voorstel tot huurverhoging doet. In de krant heeft dan al gestaan met welk percentage de huren mogen wor den verhoogd. Met ingang van 1 juli 1980 is dat dus 6% geworden. De verhuurder zal meestal dit percentage aanhouden in zijn voorstel. Dit hoeft echter niet! Dat zogenaamde wettelijke percentage is namelijk al leen bedoeld voor die gevallen, waarin een juiste verhouding bestaat tussen de kwaliteit van de woning en de huur prijs. Is de huur te laag, dan mag de verhuurder een hoger percentage vra gen; is de huur te hoog, dan is een lager percentage op zijn plaats. Het kan zelfs voorkomen, dat de huur helemaal niet mag worden verhoogd en zelfs, dat de huurder met recht een voorstel tot huurverlaging kan doen. Het hangt er helemaal van af, hoeveel huur er wordt betaald en welke wo ningkwaliteit er tegenover staat. Het puntenstelsel De kwaliteit van de woning kan worden bepaald met het waarderingsstelsel. Er worden punten toegekend aan type woning, oppervlakte van kamers, woongerief, ligging, ouderdom en der gelijke; hoe meer punten de woning scoort, hoe hoger de kwaliteit. Met dit puntenaantal kan in een huur aanpassingentabel worden opgezocht welke huurprijs redelijk is voor die kwaliteit en ook of een voorstel tot huurverhoging wel of niet redelijk is. Onderhoud Is er sprake van ernstig achterstallig "onderhoud of dringend noodzakelijke reparaties, waardoor het woongenot min of meer ernstig wordt geschaad, dan hoeft de huurder niet eens naar het puntenstelsel te kijken, maar kan hij zonder bezwaar maken tegen een voor stel tot huurverhoging. Op één voor waarde: hij moet de klachten wel tijdig bij de verhuurder hebben gemeld. En het moet bijvoorbeeld ook niet gaan om een - op zichzelf gewenste - verfbeurt van het houtwerk buiten, want dat schaadt de huurder zelden in zijn woongenot binnen. Maar als bijvoor beeld het dak lekt, waardoor de slaap kamers grote vochtplekken vertonen of als er gaten vallen in een doorgerot kozijn, dan heeft de huurder grote kans de huurverhoging uitgesteld te krijgen tot de gebreken zijn verholpen. Nieuwe huurder Vraagt een verhuurder aan een nieuwe huurder meer dan de vorige huurder moest betalen, dan is hij verplicht dit te melden bij de huurcommissie, tenzij hij de oude huurprijs alleen vermeer derd heeft met het wettelijk percen tage. De nieuwe huurder krijgt van deze melding een afschrift. Vervolgens zal de huurcommissie on derzoeken of de nieuwe huur wel rede lijk is in verhouding tot de kwaliteit van de woning. Zoniet, dan wordt de huur teruggebracht tot het niveau dat maximaal is toegestaan. Heeft de ver huurder de verhoging niet gemeld, dan is de huurder hetgeen boven de oude huurprijs is er wordt betaald niet verschuldigd. Kamerhuur Op kamers en andere onzelfstandige woonruimten, zoals onvrije etages is de hele wettelijke regeling net zo goed van toepassing. Hier en daar echter met enige afwijkingen. Zo is er een apart puntenstelsel om de kwaliteit van kamers te berekenen en dientengevolge ook een aparte tabel om de redelijkheid van de huurprijs te beoordelen. En verder geldt de hier voor genoemde meldingsplicht alleen voor zelfstandige woonruimte. VERBOUWEN...? 02155-10652 SOEST Bij twee vijvers aan de Koningsweg, beide ter hoogte van de flats langs de Veenbesstraat, zullen voerderplaatsen voor eenden, ook geschikt gemaakt worden voor gehandicapte vissers. Die vissers zullen dan wel eerst een ver gunning moeten halen. In principe, zo stelde de leden van de bos- en recreatiecommissie kunnen gehandicapte sportvissers aan ieder viswater hun sport beoefenen. Officieel kan dat echter niet in de bovengenoem de vijvers, maar daar zal dan een uitzondering voor hen gemaakt wor den. Wel zullen drie vijvers in de wijk Overhees verpacht worden aan de hengelsportvereniging De Snoekbaars. Uitgezocht gaat nog worden hoe het staat met de openbaarheid van het jaagpad langs de Eem. De vraag ligt al jaren bij Gedeputeerde Staten, njaar werd nog nooit beantwoord. Voor de vierde en voorlopig laatste keer verdiepen wij ons in bekende en minder bekende klimmers. Hopende hiermede bij te dragen aan een wat uit gebreider en gevarieerder gebruik van klimplanten in de particuliere tuin. Aangeland bij de letter L. komen wij terecht bij de Lonicera ofwel kamperfoelie, waarvan vele kleur- variaties worden aangekweekt. Enkele goede culti- vars zijn „Lonicera Belgica" een overwegend rose- rood gekleurde kamperfoelie, de „L. Serotina" geel-purper, „L. caprifolium" wit-geel, „L. Tel- manniana" oranje-geel en de „L. Keckrottii" die rood-geel van kleur is. Alle kamperfoelies geven de voorkeur aan een halfbeschaduwde standplaats en zullen u ondanks hun aanpassingsvermogen toch dankbaar zijn voor een regelmatige bemes ting. Dit alles bevordert de algehele gezondheid van de plant en werkt preventief tegen luisaan- tasting. Kamperfoelies zijn ideaal als pergolabe planting maar doen tegen een niet te warme muur ook hun best. In dit geval dienen ze regelmatig te worden aangebonden. Ideaal voor grote blinde muren, zelfs tot 20 meter en hoger is de wilde wingerd ofwel „Partheno- cissus tricuspidata", die zich zelf vasthecht d.m.v. zuignapjes aan de groeischeuten. Het driepuntig toegespitste blad heeft 's zomers een rood-groene kleur en verkleurt in de herfst lichtgevend rood. Erg mooi. Een erg makkelijker groeier die het niet zo nauw neemt met de grond. Ook halfscha duw wordt door de wingerd nog goed verdragen. De plant is goed winterhard. Klim of liever gezegd lei-planten, die langzaam weer steeds meer aangeplant worden (en gelukkig maar) zijn de klimrozen met hun niet aflatend bloeivermogen. Met een redelijke zomer kunnen goede doorbloeiers als „Pink Cloud" (rosé), „Sym pathie" (rood) em „Golden Showers" (geel) van juni tot eind oktober regelmatig bloemen produ ceren in grote getalen. De rozen waarderen het wel, als ze een vrij zonnige tot zonnige standplaats krijgen aangeboden en wensen een goed bemeste bodem. Klimrozen kunnen zowel tegen muren als pergola's worden geleid en zijn met name erg mooi als begroeiing van een rozenboogje. Een lei roos die zelfs op het noorden goed groeien wil is „Park director Riggers", die weliswaar een vrij kleine bloem heeft. De kleur is bloedrood. Voor een warme zuidmuur of een beschutte plaats, tegen een pergola is een „Vitis vinifera" ofwel druif erg geschikt. Naast het zeer decoratieve blad, is er nog het plezier dat u beleeft aan zelf gekweekte druiventrosjes. Als in het voorjaar de jonge trosjes goed gekrent worden en de zomer een beetje meewerkt is het heel goed mogelijk dat er in de nazomer goed eetbare druiven te nuttigen zijn. Krachtig snoeien in maart bevor dert de vruchtzetting. Goede druif voor ons kli maat is de „Boskoops Glory" een blauwe druif en de „Witte v.d. Laan". Tot slot bespreken we de Wisteria of blauwe re gen, die zowel op muren als pergola's wordt toe gepast. Het is een vrij snel groeiende plant met fris groen blad die in de periode van mei tot ok tober zijn lange blauwe bloemtrossen laat zien. De rijke hoofdbloei valt van mei tot half juni. OPEN HAARD...? 02155-10652 SOEST Na een verhuizing van enkele"maanden zal het Luchtmachtmuseum op 2 mei aanstaande weer voor het publiek wor den heropend. Het museum is nu gevestigd in een grote hal op het Kamp van Zeist, een luchtmachtkomplex even ten zuiden van het dorp Soester- berg (het verlengde van de Kamp weg). Bij de opening volgende week zullen nog niet alle afdelingen gereed zijn, er zal de komende tijd nog hard gewerkt worden om het museum zijn definitieve vorm te geven. In ieder geval staan er nu al meer vliegtuigen tentoongesteld dan in de oude museum- lokatie het geval was. Als bijzondere attraktie staan er ook enkele antieke auto's. Deze zijn afkomstig van het Automobielmuseum in Assen, waar mee het Luchtmachtmuseum dit jaar een uitwisselingstentoonstelling heeft. Het Luchtmachtrhuseum is met in gang van 6 mei aanstaande van maan dag tot en met vrijdag voor het publiek geopend van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang blijft gratis. Het is aan te bevelen voor groepsbezoeken ruim te voren telefonisch kontakt op te nemen met het museum (tel. 03404-34222, tst. 2270). Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft in elke provincie een voorlichter aangesteld. Belangrijkste taak van deze voorlichters is om aan de mensen duidelijk te maken hoe de nieuwe huurwetgeving in elkaar zit. Omdat zij niet alle huurders en verhuurders kunnen bereiken, richten zij hun activiteiten in de eerste plaats op gemeentelijke voorlichtingsdiensten, woningcor poraties, sociaal-culturele instellingen, wetswinkels, huurders verenigingen, instellingen voor buitenlandse werknemers enz. Deze instanties kunnen dan op hun beurt de informatie doorgeven aan het publiek. Op deze manier kunnen binnen korte tijd zoveel mogelijk mensen worden voorgelicht over de nieuwe huurwetge- ving. De voorlichter in de provincie Utrecht is gehuisvest aan de Malie baan 18 in Utrecht. Hij is daar telefonisch bereikbaar onder nummer 030-331125. De Huurcommissie aan de Drieharingenstraat 26 in Utrecht, tel. 030-317439, verstrekt inlichtingen aan mensen, die individuele huur- problemen hebben. Een medewerker van de Huurcommissie houdt elke vrijdag van 9 tot 12 uur spreekuur in het stadhuis van Amersfoort. Het maandelijks Kamerconcert in Ar tishock op zondagmiddag is dit keer een hoogtepunt in het Soestock-festi- val, omdat de Kunstenaarsvereniging kans heeft gezien niets minder dan het befaamde Gaudeamus Strijkkwartet uit te nodigen. Het Kwartet bestaat nu bijna 25 jaar en is internationaal bekend, vooral door de vertolking van werken van deze eeuw. Het is genoemd naar de Stichting Gaudeamus in Bilthoven die zich ten doel stelt steun te geven aan jonge componisten. Jan Wittenberg (viool) uit Soest Paul Hendriks (viool), Hans Neubur- ger (alt-viool) en Max Werner (violon- cello) hebben concerten gegeven in nagenoeg alle Europese landen. Ze speelden reeds drie maal in de Salzbur- ber Festspiele, I.S.C.M.-festivals in Hamburg, Londen, Bazel, Reykjavik, etc. Volgend jaar staat een tournee door de Verenigde Staten op het programma. Ze spelen op zondagmiddag 4 mei a.s. om drie uur in de grote expositie-zaal (met ledententoonstelling) werken van Johannes Bree, Johannes Verhulst, Peter Schat en na de pauze van Claude Debussy. Toegang 6,- en 5,-. Zoals beloofd, deze maand extra aandacht voor de voeding van de hond. Om een duidelijk beeld te krijgen van wat er no dig is om een hond gezond te voeden, gaan we terug in de ge schiedenis. Oorspronkelijk was de hond een roof dier. Van de prooi werden vlees, bloed en ingewanden met hun inhoud van voorverteerd gras en groente als maal tijd verorberd. De tanden en kiezen van de hond zijn niet gemaakt om het voedsel fijn te malen, maar om te vechten en stukken los te scheuren. De hond eet dan ook grote brokken en werkt deze schok kend naar binnen. Dat is heel normaal. De oersterke hondenmaag heeft lie ver grote brokken vlees dan fijngema len voer. De maagsappen verteren het voedsel voor, zodat de darmen hun werk kunnen doen. Het is daarom raadzaam, een hond nooit gemalen vlees te geven. Al heeft het dier slechte of helemaal geen tan den, geef hem gerust brokken, zei het wat kleinere dan gewoonlijk. Wanneer U de ruimte heeft, geef dan Uw hond af en toe een lap pens en laat hem zelf het vlees in stukken scheuren. Hij is er een flinke tijd mee bezig en heeft meer plezier in zijn maal dan wanneer hij in twee minuten zijn hapklare brokken naar binnen werkt. Wat moet zo'n hondenmaal nu bevat ten? Op de eerste plaats eiwitten. Deze komen vooral voor in vlees, vis en eieren. Ook koolhydraten, welke voorkomen in brood en gekookte rijst. zijn voor het dier van belang. Verder het gebruik van vetten, mineralen, vi taminen en water niet vergeten. Bij het gebruik van vlees moet op de eerste plaats gedacht worden aan rund- en schapenvlees. Paardenvlees kan ook, doch kan laxerend werken. Varkensvlees moet altijd gekookt wor den, in verband met een dodelijke vi rusziekte voor hond en kat: De ziekte van Aujesky. Een gezond varken kan hiervan smetstofdrager zijn. Ook vis is erg gezond voor de hond. Wel altijd koken en zorgen dat er geen graat in zit. Ook het dure kippen vlees is goed voor uw huisdier. De botten van dit gevogelte zijn echter levensgevaarlijk. Ook eieren zijn pri ma voer. Wat betreft de goedkopere vleessoor ten is het verstandig, deze 5 a 10 minuten te koken. Uiteindelijk wordt er met een stuk pens minder voor zichtig omgesprongen dan met een len debiefstuk. Wordt het vlees gekookt, dan zijn de bacteriën in ieder geval vernietigd. Het is goed de vleessoorten te varië ren. Varieer bijvoorbeeld schapen vlees met hart, lever, kopvlees, pens en paardenvlees. Uw huisdier krijgt dan alle nodige aminozuren binnen om zijn lichaamseiwitten te maken. Deze aminozuren zijn de bouwstoffen voor de lichaamseiwitten die op hun beurt weer de bouwstoffen voor spie ren en organen zijn. Ongeveer 20 procent van het voedsel moet uit eiwit bestaan. Geeft men te veel vlees dan wordt het overtollige eiwit door het lichaam verbrand en komen er in het lichaam giftige stof fen vrij die de nieren van de hond te zwaar belasten. Bij veel oudere honden functioneren de nieren toch al niet zo goed en er zijn dan ook via de dierenarts spe ciale nierdiëten te verkrijgen waar weinig eiwit in zit. De eiwitten zijn zo op het honden lichaam afgesteld, dat de nieren zo min mogelijk belast worden, terwijl het dier toch de nodige aminozuren binnen krijgt. Geeft u uw hond teveel eiwit, dan merkt u dat ook aan de winden die de hond laat, die stinken dan ondraaglijk. De koolhydraten zijn er als brandstof. Het lichaam heeft energie nodig om op temperatuur te blijven. Ook het ver richten van spierarbeid kan niet zon der die energie. Om aan deze stoffen te komen, kan volstaan worden met bruin brood of gekookte rijst. Onge veer 50 tot 65 procent van het voedsel moet uit deze brandstof bestaan. Daar het normale voedsel een bepaalde hoe veelheid ruwe vezels moet bevatten, om zorg te dragen voor een goede stoelgang, is het raadzaam i.p.v. wit, bruin brood te geven. Ongeveer 7 tot 10 procent van het voedsel moet uit vetten bestaan. Hier bij is het voor de hond van belang dat hij de onverzadigde vetzuren bin nenkrijgt. Varkensvet is daarbij uit den boze. Rund-, schapen- en paar- denvet is goed bruikbaar. Ook mais- kiemolie kan gebruikt worden. Een te kort aan de onverzadigde vetzuren wordt vaak in verband gebracht met een droge schilferige huid met veel haaruitval. Merkt u bij uw hond dergelijke klach ten, probeer dan met wat extra vet in het eten dit euvel te verhelpen. Ër zijn overigens nog vele andere oorzaken die bovenstaande klachten teweeg kunnen brengen (zoals een te hoge kampertemperatuur of huidpara sieten (bijv. vlooien). De behoefte aan zout is bij de hond zeer gering. Het zout aanwezig in het brood is voor het dier voldoende. An dere mineralen zijn echter onmisbaar voor de hond. Kalk en fosfor bijvoor beeld. De hond heeft bij een maaltijd die bestaat uit brood en vlees een fosforrijk en kalkarm dieet. U moet dan iedere dag extra kalk toevoegen. De overige mineralen zijn te vinden in verschillende soorten groenten. De behoefte aan vitamine A-D is bij de hond zeer gering. Aanvankelijk wer den deze vitamines in hoge mate aan het voedsel van de hond toegevoegd. Nu is men echter tot de conclusie gekomen, dat een teveel aar, deze vi tamines problemen geven bij een juis te botvorming. De B-vitamines moeten wel aan de hondenmaaltijd worden toegevoegd. Deze groep van B-vitamines haalde de hond vroeger uit de darmen van zijn prooi. Om het dier van de juiste verhouding vitamines en mineralen te voorzien, zijn er goede vitamine-mineralen- mengsels verkrijgbaar. Deze mengsels zijn speciaal gemaakt om aan de brood-vleesmaaltijd te wor den toegevoegd. Een hond moet iedere dag de beschik king hebben over schoon en vers wa ter. Een pup mag melk drinken. Dit is bij een volwassen hond niet aan te raden, daar melk bij honden ouder dan 4 a 5 maanden lakerend werkt. Wel is het verstandig melk te geven aan honden die moeite hebben met een te vaste stoelgang. Tegenwoordig zijn er goede komplete droogvoer maaltijden voor honden. Deze maaltijden zijn nauwkeurig sa mengesteld door de fabrikanten en bevatten alle stoffen die de gemiddel de hond .nodig heeft in de juiste ver houding. Deze maaltijden zijn zo goed dat de dierenarts vaak adviseert grote honden die groeiproblemen hebben op droogvoer te zetten. Deze dieren krij gen dan de juiste hoeveelheid fosfor en kalk binnen voor een goede bot vorming. Honden die dit dieet volgen moeten altijd de beschikking hebben over vol doende drinkwater. Als versnapering mag de hond een klein stukje biskwie hebben. Geeft het dier dan een stukje van een droog mariabiskwietje. Bedenk wel dat zeven biskwietjes voor een dier van acht kilo evenveel is als 70 koekjes voor zijn baas van 80 kilo. Overdrijf het belonen met koekjes niet. Een andere vorm van versnaperingen zijn botten. Gebruik hiervoor harde soepbotten die u eerst laat trekken en geeft ze dan pas aan de hond. Wanneer de hond er stukken vanaf bijt, moet het bot de vuilnisbak in. Hetgeen in dit artikel over de voeding van de hond geschreven is, geldt in grote lijnen ook voor de poes. Een poes is echter meestal veel kieskeuriger dan de hond en heeft sterk de neiging om bijvoorbeeld alleen maar hart te eten. Een andere poes eet bijv. alleen maar vis. Een gevarieerde maaltijd is altijd be ter dan een eenzijdige maaltijd. Daar om is het verstandig een poes al heel jong te wennen aan een gevarieerde maaltijd. De meeste poezen schrokken minder dan de honden en kauwen het voedsel beter. Katten hebben minder behoefte aan koolhydraten (35%) maar wel meer aan vet (10%) en hebben ook meer eiwit (55%) nodig. Vlees mag men rauw geven. Vis en varkensvlees altijd koken. Voeg iedere dag een vitamine-mineralen mengsel aan de maaltijd toe. Dat poezen vaak gras of planten eten, heeft niets te maken met de maaltijd, maar wel met de reinigende functie op de maag. De ruwe stengels prik kelende maag zodat de hierin aanwe zige haren of hEiarballen uitgebraakt kunnen worden. Volgende maand zullen we nog even op het onderwerp voeding terug komen en zullen we uitgebreid aandacht be steden aan de vakantie. Vragen en reakties kunt u kwijt bij de redaktie VEin de Soester Courant, t.a.v. JANNY In plaats van de op elke tv van de maand door IVN houden maandelijkse n ling, zal deze in de Mel-m die zondag (Moederdag, zijn en/of hebben een Moe georganiseerd, doch op avond 7 mei a.s. Aanvang tijdsduur een kleine twee Zoals te doen gebruikelijt maand, is het onder de aa gen van de flora en fau schitterende Eempolders Thans staan deze eens te belangstelling door de ac weidevogels Eemland", w uw medewerking kunt behoud van die vogels dc op giro nummer 256070 devogels", Nieuwegein. meter zal daartoe vier vergen... Vorig jaar schreef Sybrer boekje „Eemland, besc een weerbarstig landsch brengst van de verkoop e eens bestemd voor een doel. Bij lezing ervan anders of ook bij u komt dit prachtige Eemlandscl IVN-Eemland houdt zij dus in de avonduren var mei en heeft de start ei -onder aanbeveling van h< van een paar laarzen- te Van Hilversum uit gaa Eemnes via de Wakkert snelweg neemt u dus d rechts en let u in het bij; IVN-Eemland bord. U rij verder en vindt dan aan gidsen, die u verwachten Van Baarn uit gaat het waarts. Althans die richt snelweg neemt u de den en let u in het bijzonder Eemland bord. U rijdt laten voor wat die is) e verder gaat u aan het eir ook hier op het IVN-E< Hond mee? Best, maar v en rustig houden. R! RITA KUIPER Jacob Catslaan 3768 GP-Soest, Tel. 02155-16487. vraagt Zelfstandig kuni werken. Inlichtingen tel. Q De vereniging van pos< Soest deed d.d. 26 apri wedvlucht vanaf Duffe stand van plm. 133 km. Er waren 143 duiven ir om 14.00 uur werden wind. De eerste prijsc om 16.44 uur. Deze haal van 811,22 meter pe; laatste prijsduif kwam aan. De gedetailleerde i volgt: E. Veerman 1 8 17 24 27 Ruiter 2 31. G. H. v.d. Br 30. Monsjou Zn. 4 6 7 Berghuis 5 20. R. v. Comb. Vogel 11 14 23 3 man 12. R. v. 't Net 15 16 26. Uitslag wedvlucht vai stand circa 132 km. g april. In Concours 694 14.00 uur in vrijheid we: een matige N.O. wind wolkt weer. Traag ver] eerste duif 16.21.45 uur meter per minuut. Aa prijswinnende duif 17. heid 673.86 meter per n G. Rijksen 1 15 30 37 38 59 66 71 93 101 116. L. V. 70 89. C. Bokma 3 5 19 3 A. v. Riet 4 62 80 86 96 1 6 2228 42 57102 117. J. v. 124 133. H. de Bree 8 39 148. Th. Wigtman 9 43 9 B. Roest 10 14 26 50 78. 337485 104 123. G. Viss< Bes 13 87 103105 112118. 73. E. v.d. Brakel 20 21 Ginkel 23 60 61 113 122 Gro-Cro 24 54 139. A. J. 27 29. A. Boeklagen 31. 121. W. Grift 34 91. Fr, 92. J.v. Blokland 49 94 5181. J. v.d. Brakel 64 Nap 65 75. J. Rams Groenestein-Croon 88 1 ker 106 107 110130. R. v v.d. Deijssel 125. P. B 137. Tijdens de wedvluch waren in concours werden gelost om 14.<N eerste duif 16.18.01 ui meter per minuut. A; prijswinnende duif 17 slag: Altenaar-Reijerse 1 33 106 112. R. de Bruin 2. 59 66 114. Fr. Groenest Grift 511 63 85. A. Snij< den Blanken 7 79 121. i 75 103. J. Koster 9 Vaessen 10 18 20 38 Kamerbeek 12 13 22 32 73 74 88. Mevr. Otten: Zoete 15 21 31 67 90. Rietveld 17 57. J. C. W 119. P. Rauch 23 44 92 Burgsteden 24 107. Su 25 45 51 61 95. A. Kc Westerveld 27 97 115 1 30 50 53 55. A. Meeste; Rauch 47 54 76 116. B. R. Scheffers 81 100. V 98. Blom Zn. 89. E. v 102113. B. Oprins 105. 118.

Soester Courant | 1980 | | pagina 18