Animato vierde zilveren jubileum GiMfS fMXsiïÖ 5ü GD uïl 1979 voor Rabobank Soest goed jaar DIK VOOR MEKAAR met HIT VOOR MEKAAR D@ffü 0@BD De speelfilm: Speels boek vol foto's Reünie: Showavond in Artishock Har Uitnodiging fi®afég@!r©§g» 1 V.V.Z.'49 start met F-pupillen DaHLk^T.^ wmm. sr^fp iciai Van Soester auteur: J. R. van Poppelen herkozen als voorzitter 21 Soester Courant 21 „Animato" tijdens het feestconcert Onder een nieuwe vlag heeft de Soester accordeonvereniging ANIMATO i.1. =apf, ,n restaurant van het Soester Natuurbad met leden en oud leden zijn zilveren bestaan gevierd. vervaardigd en aangeboden door de dames B. v en,W- de„Wl* Baarn- ter vervanging van de zoekgeraakte, oor- spronkelijke vlag welke 25 jaar geleden door de familie Ben v.d. Linden is ge maakt. Hoofdschotel van deze reünie was vooral het samenzijn en hernieuwd kontakt van die accordeonisten welke bij Animato hun muzikaal begin hebben beleefd. Gezien de stemming en de spontane uitingen op deze bijeenkomst, is Animato er beslist in geslaagd de vriendschap welke bij het gezamenlijk musiceren ont staat te hernieuwen en te accentueren. Onder de aanwezigen was ook de oud voorzitter en erelid de heer H. G. Scholtmeijer, alsmede het erelid de heer E. Rademaker. Na jarenlang uit Soest te zijn weggeweest, was het een verrassing drs. M. v.d. Broek als oud bestuurslid te ontmoeten, die niet alleen als eerste de basaccor- deon heeft bespeeld, doch voorals ook de Animatomars als ,,tune" heeft ge- komponeerd. Dat deze mars in 25 jaar een onverslijtbaar stuk is gebleken, werd bewezen in een uitvoering van een nieuw arrangement van de diri gent de heer A. Pot, door het geza menlijk A en B orkest met 28 accor deonisten. Voor het eerst hebben zich ook 15 leer lingen van de muziekschool in het openbaar gepresenteerd in een B or kest van Animato. Onder leiding van Mevrouw J. Hageman werden enkele volkswijsjes ten gehore gebracht. Door de heer P. W. Engberink met zijn vrouw en 2 zoons werd bewezen dat musiceren in hot gezin niet uit de tijd is. Met hun nummers ,,Ein lustige Schiffahrt" en „Am Trapeze" oogsten zij veel bijval. Overigens het gehele optreden van het B orkest werd met applaus beloond en menige aanwe zige accordeonist zal 2ich nog de tijd herinneren hoe men zelf ook op deze wijze heeft moeten beginnen om het bespelen van het Instrument onder de knie te krijgen. Wat dan te bereiken is toonde het A orkest in diverse muziekstukken, waarvan het sterke spel in de selectie uit de operette ,,Im weissen Röss 1" van Ralph Benatzky wel het meest door de kenners (oud-leden) werd ge- Foto: Herman van Dam waardeerd in de 5 partijen bezetting onder leiding van de dirigent A. Pot. Een gelegenheidsorkest van oud-leden bleken het spelen nog niet te hebben verleerd en brachten onder directie van Truus Kruten spontaan de Ani- mato-mars ten gehore als geste aan hun oude vereniging. Dit muzikale intermezzo was echter niet de hoofdschotel en het hoofddoel van deze dag en bleef maar beperkt tot enkele kwartiertjes met daartus sen nog een komische uitvoering van „Der Student geht vorbei" Het eten, het borreltje, het praatje signeert een feest en dat heeft dan ook het grootste gedeelte der dag ge vraagd, terwijl de nostalgie hoogtij vierde vooral bij de expositie 25 jaar Animato. Mevrouw Ria v.d. Bedum had dan ook eer van haar werk met het samenstellen hiervan om enerzijds niet alleen te laten zien welke invloed de mode in deze jaren heeft gehad op het uniform, maar anderzijds ook met oude foto's, kontributieboeken, krantenartikelen en wat dies meer zij. Tijdens een gezamenlijk genuttigde koffiemaaltijd "werd de heer Ben v.d. Linden het goud op de stropdas gezet voor zijn 25 jaar penningmeesterschap bij Animato, want voor zo'n groot aantal jaren is zilver wel goud waard in een mensen- en verenigingsleven. Waar vindt men nog een vereniging die zo lang een bestuurslid in ere houdt? Aan de heer A. Pot werd als dank voor zijn bijna 20 jaar dirigentschap een polshorloge aangeboden, terwijl Mevrouw J. Hageman als dirigente van het B orkest een muziekstudieboek ontving. Mevrouw G. N. Kanters, die onafgebroken 14 jaar de basaccordeon bespeelt, verkeeg voor haar trouwe dienst waarderende woorden en een boeket bloemen op deze feestdag van Animato. Door Ben v.d. Linden werd de voor zitter Hans Kanters bedacht met een vochtrijke attentie voor het vele werk, dat hij in de laatste 13 jaar voor Ani mato heeft gedaan. In het kader van Artishocks Soestock- festival treedt zaterdagavond 3 mei de bekende gitarist en zanger Colin Scot op. Hij zingt folk, rock en eigen songs en begeleidt zichzelf op een 12-snarige gitaar. COUN SCOT Scot werd geboren in Engeland en studeerde aan de universiteit van Cali- fornlë. Vijf jaar speelde hij in Disney - land, waarna hij twee jaar lang optrad met een amerikaanse folk-rockgroep in het Casino de Paris in Parijs. In 1868 keerde hij naar Engeland terug, maakte drie l.p.'s en 7 singles en woont sinds 1975 in Amsterdam van waaruit hij regelmatig tournees maakt door Europa en Amerika. In het voorprogramma van deze show avond treden- Lolita en Niels van Mechelen op in een programma van gevarieerd gitaarspel ondersteund doordans en diaprojektie. Hierna volgt een exclusieve dansshow, waarbij door middel van nog niet eerder vertoonde vorm van dia-projektle (dienstdoend als kostumering) op de dansers, zeer boeiende en kleurrijke „creaties" ontstaan, begeleid door ritme-instru menten en gltaa. menten en gitaar. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: 6,- en ƒ5,-. De leeftijd, waarop de Soester jeugd voor voetbal bij VVZ'49 terecht kan is verlaagd. Voorheen moest een jongen de leeftijd van acht jaar bereikt heb ben om als lid ingeschreven te kunnen worden. Nu kan dat al als hij zes jaar is. Dit is het gevolg van een onlangs genomen besluit van het VVZ-bestuur om met ingang van het seizoen 1980/ 1981 te starten met voetbal voor F- Pupillen, zoals de KNVB de leeftijds- groep van 6 tot 8 jarigen noemt. Het spreekt vanzelf dat de wijze waar op deze voetballertjes het voetbalspel zullen leren geheel is afgestemd op hun jeugdige leeftijd. De KNVB heeft voor hen aangepaste spelregels ontworpen het wedstrijdelement is daarin onder geschikt gemaakt aan het spelelement. Het WZ-bestuur hoopt dat vele Soes ter Johan Cruljffen in dop" zich op de Eemweg bij VVZ zullen aanmelden. Vergeet U bij het zoeken naar een kado die handige Soester Kadobon niet als mogelijkheid om'iemand te verrassen? André van Duin. Wil de eerste Soester opstaan die deze naam vandaag voor het eerst leest of hoort. Zijn suksessen in theaters en het blauwe kijkoog zijn onmeetbaar groot. Keeds geruime tijd is hij zo ongeveer 52 zaterdagmiddagen via de Hilversumse N.C.R.V. te beluisteren. De omroep die hij uitsluitend voor ra diowerk heeft gereserveerd. In zijn door wekelijks bijna 2 mil joen luisteraars gehoorde „DIK VOOR MEKAAR-show" brengt hij typetjes als Dik voor Mekaar - Ome Joop, het duo Bep Toos en Harry Nak. Zijn trouwe secondant is Ferry Maat, beter be kend als meneer de Groot. Een in artistiek en technisch opzicht voortreffelijk op elkaar afgestemd 2-tal dat, wanneer ze in Ame rika werkten, waarschijnlijk al multi-miljonair was. Ai ver dienen ze in eigen land ook iets meer dan droog brood, het blijft jammer dat zoveel talent uitsluitend in een zo klein taalgebied te beluisteren en te bewonderen is. André van Duin neemt in de Nederlandse amusementswereld een aparte plaats in, met niets en niemand te vergelijken, in zijn genre op zeer eenzame hoogte. Door velen verguisd in de beginjaren van zijn carrière, vandaag de meest gevraagde televisie en radio-artiest. Wat bij zo'n con statering niet kan uitblijven is het verschijnen van grammo foonplaten. Deze week uw speciale aandacht voor zijn laatste LP: DE HIT VOOR MEKAAR SHOW, samengesteld uit zijn meest recente zaterdagmiddag radio-suksessen. LÏUK5TIP tHIDt UCH-OHK-SCH8TSHOW! Als u tot zijn fans behoort en het regelmatig betreurt dat u hem op een willekeurige zaterdagmiddag hebt gemist dan moet u zich deze nieuwe LP aanschaffen. Zijn parodieën op liedjes van Lenny Kuhr (Visite) - Willy Alberti Juliana bedankt) - Oma (Tol Hanse) zijn onovertrefbaar. Het is lachen-lachen-lachen, en aangezien wij dat veel te weinig doen mag de prijs van 19,90 voor een keertje geen bezwaar zijn. Bovendien een LP om in het jaar 2000 van te zeggen: weet je nog wel oudje? -~?fr r' voor een hernieuwde kennismaking een nieuwe naam voor een oud bedrijf met een enthousiast team blijvende medewerkers en een nieuwe direktie. pieter Arnhemsestraat 28, Amersfoort, 033-10449. Geopend: dinsdag t/m vrijdag 9.00-18.00 uur, donderdagavond 19.00-21.00 uur, zaterdag 9.00-17.00 uur. vju s_it_y v Volgende week verschijnt van de hand van de Soester publicist Thomas Leef- lang (43) het boek „De Speelfilm - de bewogen geschiedenis van het bewe gend beeld". Een kloek boekwerk (formaat A4), geïllustreerd met ruim 400 foto's uit de collectie van de auteur. In het boek gaat het vooral om de Hol- lywood-manier van filmen en reclame maken „van toen". Thomas Leeflang: „Het publiceren van filmboeken barstensvol foto's is een internationale trend aan het wor den. Logisch, want het gaat nog steeds op dat één plaatje meer zegt dan dui zend woorden. Beter haast dan aan de films zelf is bijvoorbeeld aan de film foto's te zien hoeveel vakmanschap er geïnvesteerd Is in die Hollywood- producten uit pakweg de jaren veertig, vijftig en zestig. De glamour van Hol lywood bestaat tegenwoordig niet meer. Het sterrensysteem van vroeger Is overboord gegooid. We gaan nu niet meer naar „de nieuwe Doris Day" of „de nieuwe Burt Lancaster", maar naar de laatste van Polanski, Spielberg of Coppola. Met andere woor den, de regisseurs worden gezien als de auteurs van de films, en zij zijn de eigenlijke sterren geworden. Alfred Hitchcock is de enige regisseur die het al decennia lang klaarspeelt zijn naam in grotere letters op de affiches te heb ben dan de spelers". „Niet dat het in wezen nou zo interes sant is (er zijn belangrijker zaken op de wereld), maar ook de foto's aan de gevel en in de hal van de tegenwoor dige bioscopen zijn qua sfeer en tech nische afwerking niet te vergelijken met de stills van zo'n kwart eeuw gele- den. Tegenwoordig zijn het papierdun ne kleurendrukjes met een grof raster en een ingeprinte tekst. Tijdens de, la ten we zeggen Gouden Jaren van Hol lywood had élke studio een aantal scè nefotografen op de set lopen. Die kun stenaars bleven lang anoniem, maar daar komt langzaam verandering in. In mijn boek staan veel prachtige op namen van in de filmindustrie beroem de fotografen als Whitey Schafer $an Paramount, Eric Carpenter van Me- tro-Goldwyn-Mayer, Scotty Welbourne van Warner Bros, en nog een aantal grootheden. Gelukkig ben ik als jochie van veertien al begonnen met het spa ren van filmfoto's. Ik schreef eerder naar Hollywood brieven, dan naar m'n oom en tante in Poppel in Bel gië. Na dertig jaar ben ik dan ook in het bezit van een heel interessant still collection. In de Verenigde Sta ten worden gigantische bedragen be- taald onder verzamelaars voor origine le zwart/wit-foto's van actrices en acteurs uit het Hollywood van de ja ren veertig en vijftig. Wie de bedragen ziet in bladen als Movie Collector'8 World en Hollywood Magazine denkt aanvankelijk dat het om renpaarden gaat, luisterend naar namen als Humphrey Bogart of Geor- geRaft". „De Speelfilm" is het vijfde filmboek van Thomas Leeflang. In 218 pagina's vertelt hij op inspire- rende wijze de historie van voorname lijk de Amerikaanse filmindustrie, the Art of Hollywood als het ware. De verhouding beeld/tekst is ongeveer 60% foto's en 40% geschreven informa tie. Thomas Leeflang: „De tekst is, wat in uitgeverskringen heet sterk inge houden. Dat is moeilijk voor mij ge weest. Ik vind het juist prachtig om in m'n boeken onverwachte zijspron gen te maken, of over de hoofden van de lezer heen een grap te maken die slechts één lezer(es) snappen kan. Dat soort egotripperij moest in „De Speelfilm" totaal achterwege blijven. Eindredacteur Johan Jongma heeft mij tactvol tot de orde geroepen als het nodig bleek. Mijn manuscript ge bruikte ik overigens als lesmateriaal op het Opleidingsinstituut Santbergen te Hilversum, waar omroeppersoneel onderwijs volgt. Ik heb er een half jaar als gastdocent filmgeschiedenis gedaan. Komend winterseizoen begin ik er met een nieuwe cursus. Daar kon ik m'n teksten verlevendigen met filmfragmenten, terwijl de lezer van het boek het met de foto's moet doen. Over het algemeen behalen filmboeken in ons taalgebied nooit al te grote ver koopsuccessen. Toch is het goed dat een Nederlandse uitgeverij een derge lijk boek desondanks aandurft. Het zo tot de verbeelding sprekende Holly wood van vroeger bestaat niet meer, dat is voorgoed verleden tijd. Metro-Goldwyn-Mayer bouwt nu liever hotels in Las Vegas, Paramount doet in benzine (Gulf), Warner in grammo foonplaten en Fox is, dankzij kapitaal van prinses Gracla van Monaco (zegt u maar Grace Kelly) eigenaresse ge worden van Coca-Cola. De Hollywood-moguls van nu zijn ano nieme zakenlui zonder affiniteit met het medium film. Ook wat de Ameri kaanse film betreft ziet het verleden er beter uit dan de toekomst. Het boek „De Speelfilm" zou ik zelf het liefdewerk van een hobbyist wil len noemen. Een boek van vader, die zich anno 1980 niet meer hoeft te scha men voor zijn rare liefhebberij films kijken en foto's verzamelen. De uitgever liet mij helemaal vrij in de samenstelling van het boek. Daar maakte ik schaamteloos gebruik van. Ik zette er dus direct mijn twee jeugd idolen in tekst en beeld in: James Dean, de jongen met hét rode nylon windjack en witte T-shirt, en uiteraard Doris Day, uitvindster van de intri gerend ruizende petticoat en eigena resse van een duizelig makende „glim lach". „De Speelfilm" is een uitgave van Amsterdam Boek in de serie „Het aan zien van...". De prijs is 16,90. Van af volgende week te koop in vrijwel alle boekwinkels. Wat Soest betreft kunt u terecht bij boekhandel Van de Ven. «te fewösw M&föri&v&r* Veel èerder dan andere jaren het geval was, hield de Rabobank Soest donder dagavond reeds de Algemene Leden vergadering, Het was de 74ste in de rij en 43 leden woonden haar bij. Met algemene stemmen en bij acclamatie benoemde ipen de heer J. R. van Poppelen opnieuw tot voorzitter en werd ook de M.A.H. van Veeren herko zen als lid van de Raad van Toezioht. In zijn openingswoord meldde voorzit ter Van Poppelen een stijging van het balans totaal met ruim 10 procent terwijl ook het winstsaldo 40.000 gulden hoger lag dan in 1978. Het bestuur was dan ook tevreden over de bereikte resultaten. De heer Van Poppelen wees er daarbij op dat als onderdelen van het bedrijfs beleid liquiditeit, solvabiliteit en renta biliteit belangrijke plaatsen innamen, die nooit los van elkaar gezien konden worden. De liquiditeit was voldoende en de bank voldeed aan de bepaling die in de Wet Toezicht Kredietwezen werd vastgesteld. Sprekend over het financieringsgebeu- ren zei de heer Van Poppelen dat de bedrijvensector geconfronteerd werd met een toenemende omvang en een ingewikkelder organisatie- en produk- tiestruktuur; een toenemende behoefte van vreemd vermogen en aan deskun dig financieringsbeleid en een kriti scher instelling van de ondernemer ten aanzien van de geboden mogelijkhe den. In de Rabobankorganisatie betekende het dat in de agrarische sector de kredietvraag minder sterk toenam, zij het dat het investeringsniveau nog altijd hoog was. „Hoewel bij onze gehele organisatie in 1979 een stijging van 15% nieuwe leningen te zien was in de sectoren handel, nijverheid en dienstverlening kan eveneens, zoals bij de agrarische sector is opgemerkt, een terugval in het groeitempo van de kredietverle ning worden toegeschreven aan een vermindering van de investerings- animo, waarbij de rentabiliteit, de hoge rentevoet, de energieproblemen en de inflatie temperend werkt", aldus de heer Van Poppelen. Hij constateerde vervolgens een terug val van de kredietaanvraag voor wo- ningflnanclering; een gevolg van de hoge rentestand» maar ook van de daling van de prijzen van woningen, die in 1978 inzette. Stijging van het groei- tempo van de kredietvraag werd voor 1980 niet verwacht, terwijl de prijs waartegen de bank de kredietvraag zou kunnen honoreren, sterk zou af- hangen van de toename van de spaar- middelen. Voorzitter Van Poppelen zei verder te verwachten dat de investeringsanimo van bedrijven voorlopig nog slechts op beperkte schaal zou plaatsvinden en ook geen sterke stijging te verwachten van de vraag naar woningfinancierin gen. De grondprijs was dalende; In Eem- land schommelend rond de 50.000 gul- den per hectare, maar elders ln Nede- den per hectare, maar elders in Neder land en vooral in het Noorden van het land al gedaald tot 20.000 gulden per hectare. De heer Van Poppelen zei, gezien de bereikte resultaten, tevreden te zijn en hij dankte tenslotte directie en personeel voor hun medewerking en inzet. Veranderingen In zijn toelichting op de balans en resultatenrekening wees directeur W. HUhorst op de vele veranderingen die in de jaren zeventig hadden plaatsge vonden. „Er is veel gebeurd in die tien jaren, waarbij ik denk aan de oliecrisis van 1973/74, de snel toegenomen economi sche problemen die uitmonden in de huidige werkloosheid; de inflatie en wat ons bijzonder interesseert, de ver anderingen en uitbreiding die op het bancaire gebeuren hebben plaatsge vonden". In dat verband noemde hij de persoon, lijke leningen waarvan men in 1970 nauwelijks gehoord had; de vele spaar- vormen, hypotheken en vormen van kredietverlening. „Het bedrijfsleven heeft in de jaren zeventig minder goed gefloreerd. Door de voortdurende stijging van de loon kosten en collectieve lasten kwam de rendementspositie, de winst, steeds meer onder druk te staan. De vermo gensverhoudingen werden steeds on gunstiger en de investeringen liepen terug, terwijl ook de internationale concurrentiepositie aanmerkelijk ver slechterde. En dat alles heeft mede geleld tot de huidige werkloosheid", aldus de heer Hilhorst, Hij wees vervolgens op het relatief gunstige werkgelegenheidsaanbod van het midden- en kleinbedrijf en hij voorspelde dat in de tachtiger jaren de automatisering een snelle ontwikke ling zou doormaken. Veel aandacht besteedde de heer Hilhorst vervolgens aan de rente-ontwikkeling en de oorza ken daarvan. Ernstige zorg baarde de terugloop van de spaarquote en het aantrekken van spaargelden zou grote aandacht blij. ven vragen. ,Na een verdere toelichting van de cijfers besloot de heer Hilhorst: „Re- sumerend zou ik willen zeggen dat de Rabobank Soest het laatste jaar van de zeventiger jaren tot een goed einde heeft gebracht". Daarvoor bracht hij dank aan zijn medewerkers, het be stuur,, de raad van toezicht en aan alle leden, rekening-courant houders en spaarders voor het vertrouwen dat zij de Rabobank schonken. De leden gingen na nog wat nadere toelichting accoord met het voorstel het winstsaldo toe te voegen aan de Algemene Reserve. Na de bestuursverkiezing deelde de heer Van Poppelen tenslotte nog mede dat het aantal leden in 1979 steeg van 2431 tot 2500; het aantal rekening- couranthouders van 5937 tot 6275 en het aantal spaarrekeningen van 15.303 tot 16.645.

Soester Courant | 1980 | | pagina 21