Rood-wit-blauw Symbool van nationale eenheid Rozen Sedert eeuwen meest bezielend vaderlands lied Champagne voor een vorstelijke dronk op de nieuwe Koningin groei en bloei A Het WILHELMUS Twee» van d« ongesl Geme wint ii van d< Onze vlag Ons volkslied Koning der Wijnen in paleizen een graag geziene gast: ^7 27 26 Soester Courant van donderdag 1 mei 1 26 Boven de verscheidenheid van provinciale en gemeentelijke symbolen, uitgedrukt in wapens en vlaggen, is er één waaraan alle rechtgeaarde Nederlanders gezamenlijk hun hart hebben verpand. Namelijk de door de loop der jaren ons dierbaar ge worden rood-wit-blauw driekleur. Wie toch wordt, als hij of zij zich de betekenis van ons dundoek realiseert, niet met een zekere trots en vreugde vervuld wanneer men dat symbool der vrijheid in de wind ziet wapperen? We ervaren dan dat het een hechte band is, die ons allen bindt. Hoe heeft men in bange oor logsjaren de vlag als een dier baar pand verstopt om deze op het tijdstip waarnaar zo vurig werd uitgezien, te kunnen ontplooien en vrijuit te laten wapperen op onze torens en huizen! Hoe groot was de ont roering toen eindelijk op de dageraad der vrijheid overal dit symbool der vrijheid met vreugde en niet in woorden uit te drukken dankbaarheid, werd uitgestoken! Toen heb ben we als enkeling en als natie begrepen welke de onschat bare betekenis is van het vrij uit wapperen van onze natio nale driekleur en voelen dat telkens wer als we haar ont plooien. Haar oorsprong Over de oorsprong van de kleuren van onze vlag heeft in de loop der jaren nogal wat verschil van mening bestaan. Velen, waaronder mannen van naam, hebben beweerd dat de oorspronkelijke kleuren oran- je-wit-blauw waren, afkomstig van de zogenaamde ..prince- vlag". De historicus J. ter Gouw toonde aan dat deze ver onderstelling niet juist was en dat de rood-wit-blauwe kleu ren van onze vlag hun oor sprong vinden in de livrei-kleu ren van de Prins van Oranje. Hij toonde tevens aan dat de geschiedenis van onze vlag da teert van omstreeks 1572. Op basis daarvan werd bij Ko ninklijk Besluit van 19 februari 1937 officieel afgekondigd dat de kleuren van onze vlag: rood- wit-en blauw zijn. Symbool Als het hoge symbool van de eenheid en de onafhankelijk heid van het Koninkrijk moet de vlag, wanneer deze op Ne derlands grondgebied wordt ontplooid, een ere-plaats heb ben. Zonder toestemming van de Koningin mag op de vlag geen enkele versiering of ande re toevoeging worden aange bracht. De stok of mast waaraan de vlag wordt opgehangen moet wit zijn, voorzien van een ver gulde knop. Wanneer de vlag plechtig wordt voorgehesen of neerge haald, maken allen die daar bij aanwezig zijn front naar de vlag en ontbloten het hoofd of brengen het militair saluut. De ontplooide vlag mag nim mer de grond raken en moet vrijuit kunnen wapperen. De valg moet steeds behoorlijk gereinigd zijn. Een onbruik baar geworden vlag behoort nimmer te worden uitgehan gen. Elke ontplooide vlag moet bij zonsondergang worden binnen gehaald. Geen vlag mag na zonsondergang gehesen blij ven. Ook niet wanneer meer dere dagen achtereen wordt gevlagd. Op 4 mei wordt halfstok ge vlagd van 18.00 tot ongeveer 20.15 uur. De nationale vlag mag nooit voor louter versiering worden gebruikt. Wanneer de vlag wordt ontplooid is een gehoor zaal of bij een bijeenkomst waar een podium voor de spre ker is, is de plaats van de vlag rechts van de spreker als de vlag moet steeds behoorlijk rechts van het auditorium als de vlag in de zaal met het front naar het podium staat. Andere nationale vlaggen staan in deze gevallen aan de tegenoverge stelde zijde. Bevestigd tegen de wand achter de spreker moet de vlag achter de lesse naar hangen en met de onder kant boven de spreker uitko men. In optochten meegedragen pa pieren vlaggetjes mogen na be schadiging of onbruikbaar worden niet op straat worden gegooid. Mét en zonder wimpel De oranje wimpel wordt bij de vlag uitsluitend uitgehangen op verjaardagen van leden van het Koninklijke huis. De wimpel wordt ook gebezigd bij feestelijkheden waarbij de twee-eenheid Nederland- Oranje tot uitdrukking wordt gebracht; b.v. bij geboorte, huwelijk of bezoek van leden van het koninklijke huis. In andere gevallen wordt zon der wimpel gevlagd, zoals b.v. op 4 en 5 mei, en bij be zoek van vreemde staatshoof den, als daartoe van hoger hand wordt verzocht. Bij halfstok vlaggen - ten te ken van rouw - wordt eveneens geen wimpel uitgehangen. Aan vlaggen van vreemde na ties behoort dezelfde eerbied te worden betoond als van vreemdelingen voor de Neder landse vlag wordt verlangd. Moge dit artikel er toe bijdra gen dat aan onze nationale vlag die eerbied wordt betoond die haar toekomt als symbool van nationale eenheid en trouw. AFDELING SOEST Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Op dinsdag 6 mei a.s. sluit de KMTP „Groei en Bloei" afd. Soest het seizoen voor de lezingen af. Ditmaal komt de heer C. v.d. Berg een voordracht houden over „Rozen", met dia's en levend materiaal. De Roos is voor velen nog de Koningin der bloemen; de Nederlandse Rozenvereniging is daar een bewijs van. Bij anderen is deze bloem wat op de achtergrond geraakt toen het snijbloe men- assortiment steeds werd vergroot en de roos ook minder eenjuxe artikel werd dan voorheen. Maar toch, ziet U nu zo vaak die romantische roos, die U eigenlijk voor ogen staat: een wat gebogen stengel met een halfopen bloem in bijna wit porcelein-roze of zachtgeel, met een heerlijke geur? Nee, „de roos" van nu is kaarsrecht, met een wat volgepropte, keurige bloem, zonder geur en meestal rood vankleur. Niet aardig, natuurlijk, om dit van 'önzé voortreffelijke snijbloe men te zeggen en ook niet zó kwaad bedoeld, maar... er is oneindig veel méér. Aan rozen uit eigen tuin stelt men ook andere eisen dan aan snijbloemen en ja Aan rozen uit eigen tuin stelt men ook andere eisen dan aan snijbloemen en je mag ze dan ook eigenlijk niet met elkaar vergelijken. Zoals veel uit grootmoeders tijd zijn ook de oude rozen weer in opmarswe willen weer geur en nemen graag genoegen met een kleinere bloem. Er zijn ook soorten, die zó goed en sterk zijn, dat ze de kruisingsslag doorstaan hebben. De gewone rode klimroos „Paul's Scarlet" bijvoorbeeld, die jaren vast kan staan en weinig gevoelig is voor .ziekten. Met geen bloem is zoveel gekruist als met de roos; er zijn ontzettend veel soorten „gemaakt". Men probeerde de kleur van de ene te combineren met de geur van de andere, om maar een voorbeeld te noemen. Maar er zijn natuurlijk nog veel meer eigenschap pen, die in de kruisingsprodukten te voorschijn komen. De goede hybriden worden uitgeselecteerd en verder ge kweekt door stek- en entmethoden; door middel van zaad kan dat met kruisingsprodukten nooit. Alleen de allerbeste soorten worden in de handel gebracht en de keuze is dan nog enorm groot. Toch kopen nog té veel mensen gewoon „een" rode, „een" rose of „een" witte roos voor hun tuin. Dat zijn nu juist niet de beste, terwijl U voor weinig geld meer een zeer goede roos kunt kopen. Zoals U voor een auto naar de RAI gaat, zou U voor een roos naar een speciale rozentuin moeten gaan. Bij voorbeeld het Westbroekpark in Den Haag (Vlakbij Scheveningen), waar een enorm assortiment is opgeplant. Maar dichterbij zijn ook speciale ro zenkwekerijen te vinden. Rozen zijn eigenlijk gemakkelijke planten, al heb ben ze wel elk jaar wat zorg nodig. Ieder voorjaar moet er gesnoeid wor den (de meeste mensen snoeien veel te weinig'.) en ieder najaar moeten de planten, worden .„aangeaard" tegen, eventuele vorstschade; de entplaats teT\erk'énnèn aan èeri verdikking vlak-' bij de aarde) is namelijk de zwakste plek van de plant. Waar plant U rozen? De grond mag niet te zwaar en niet te licht zijn zandgrond, zoals hier, kunt U wat verbeteren door turf en klei en in elk geval een flinke hoeveelheid oude stal mest in de grond te werken. Kies een luchtige, maar geen tochtige plaats in de volle zon. Gebrek aan ventilatie bevordert de zo gevreesde ziekten meeldauw „het wit'en sterroetdauw („het zwart"). De grond moet voor het planten zeker 60 a 80 cm diep worden doorgewerkt en het plantgat moet beslist ruim zijn, zodat de wortels goed kunnen worden uitgespreid. Al deze voorzorgen zullen de gezondheid van de plant ten goede komen. Vertonen de planten toch ziektever schijnselen, dan zult U er iets aan moeten doen, wanneer U de planten niet weg wilt doen. Afwachten zal niet helpen, behalve misschien wanneer het om bladluizen gaat. Deze zijn trouwens al voor een groot deel te verwijderen door ze af te spuiten met een harde waterstraal. Knip uitgebloeide bloe men direct weg tot op het eerste vijfbladde plant vormt dan weer snel nieuwe knoppen. Wie meer wil weten en wil zien is van harte welkom in het'Medisch .Centrum, dinsdag 6 mei om 20.00 uur. Toegang niet-leden 3,00. Ons WILHELMUS, door de geschiedenis als ons volkslied aan gewezen, heeft voor ons Nederlanders een bijzondere bekoring. Vermoedelijk reeds in 1568 gedicht, is het Wilhelmus hét lied, dat zowel in voor- als in tegenspoed, zowel in druk als in vrijheid, zowel in blijde als in droeve dagen de harten der mensen warm maakt en sneller doet kloppen. Bestaande uit 15 coupletten, zijn het voornamelijk het le en het 6e vers, die, gezongen of gespeeld bij passende gelegenheden, een machtige indruk kunnen teweegbrengen. Hoewel daarover geen zeker heid bestaat wordt Philips van Marnix, Heer van Sint Alde- gonde als dichter van ons Wil helmus beschouwd. Marnix van St. Aldegonde was staats man en schrijver en de rech terhand van Prins Willem van Oranje. Hij was ook burge meester van Antwerpen. Het Wilhelmus'' getuigt van nationaal bewustzijn, geloof, moed en trouw van Prins Wil lem van Oranje, de Vader des Vaderlands, waarom het ge past en met eerbied dient te worden gespeeld en gezongen. Alle (te) weinig bekende ver- sen van het WILHELMUS 1. Wilhelmus van Nassauen Ben ik van Duitsen bloed, het vaderland getrouwe blijf ik tot in den dood. Een prince van Oranje ben ik vrij onverveerd, den koning van Hispanje heb ik altijcf geëerd. Helaas blijkt regelmatig dat een deel der bevolking niet de juiste houding weet in acht te nemen bij het spelen of het zingen van ons volkslied. Dit opvallend gebrek aan eerbied is voor onze overheid aanlei ding geweest dienaangaande enkele richtlijnen te geven. De verschuldigde eerbied voor ons volkslied vordert, dat men tijdens hét ten gehore brengen daarvan het hoofd ontbloot, danwel het militair saluut brengt en de nodige stilte in acht neemt. Ongepast is het wanneer men reeds tijdens het ten gehore brengen van het volkslied een bepaalde samen komst verlaat, of zich reeds gaat kleden voor vertrek. Af te keuren is het om na bij voorbeeld een avond van amu sement het volkslied als sluit stuk te gebruiken, aangezien bij zulke gelegenheden moei lijk kan worden verwacht dat de nodige eerbied zal worden betoond, reden waarom het be ter achterwege kan worden ge laten. Ons volkslied is een te groots nationaal bezit, dat het maar onder alle omstandighe den mag worden gebruikt als uiting van emoties die met na tionale eenheid en trouw geen enkel verband houden. Onze aanhankelijkheid aan land, volk en vorstin, de her innering aan dure offers der vrijheid en de vreugde om die herwonnen vrijheid, zijn hoofd zakelijk en bijna uitsluitend de redenen tot het doen weerklin ken van ons nationale volks lied, waarom elk ander gebruik als misbruik dient te worden beschouwd en daarom nagela ten. 2. In Godes vrees te leven heb ik altijd betracht, daarom ben ik verdreven, om land, om luid' gebracht. Maar God zal mij regeren als een goed instrument, dat ik zal wederkeren in mijnen regiment. 3. Lijdt u, mijn onderzaten die oprecht zijt van aard, God zal u niet verlaten, al zijt gij nu bezwaard. Die vroom begeert te leven bidt God nacht ende dag, dat Hij mij kracht wil geven, dat ik u helpen mag. 4. Lijf en goed altezamen heb ik u niet verschoond; mijn broeders, hoog van namen, hebben 't ook u vertoond: Graaf Adolf is gebleven in Friesland in den slag; zijn ziel in 't eeuwig leven verwacht den jongsten dag. 5. Edel en hoog geboren van keizerlijken stam, een vorst des rijks verkoren als een vroom Christenman voor Godes woord geprezen, heb ik vrij, onversaagd, als een held zonder vrezen mijn edel bloed gewaagd. 6. Mijn schild ende betrouwen zijt Gij, o God mijn Heer! Op U zo wil ik bouwen, verlaat mij nimmermeer! Dat ik toch vroom mag blijven, uw dienaar t' aller stond: de tirannie verdrijven, die mij mijn hart doorwondt. 7. Van al die mij bezwaren en mijn vervolgers zijn, mijn God, wil toch bewaren den trouwe dienaar dijn dat zij mij niet verrassen in hunnen bozen moed, hun handen niet en wassen in mijn onschuldig bloed! 8. Als David moeste vluchten voor Saul de tiran, zo heb ik moeten zuchten met menig edelman. Maar God heeft hem verheven verlost uit aller nood, een koninkrijk gegeven in Israël zeer groot. 9. Na 't zuur zal ik ontvangen van God de Heer dat zoet; daarnaar zo doet verlangen mijn vorstelijk gemoed: dat isdat ik mag sterven met eren in dat veld, een eeuwig rijk verwerven als een getrouwe held. 10. Niets doet mij meer er barmen in mijne wederspoed, dan dat men ziet verarmen des konings land en goed; dat u de Spanjaard krenken, o edel Neerland zoet, mijn edel hart dat bloedt. 11. Als een prins opgezeten met mijner heires kracht, van de tiran vermeten, heb ik de slag verwacht. Die, bij Maastricht begrave» bevreesde mijn geweld; mijn ruiters zag men draven zeer moedig door dat veld. 12. Zo het de wil des Heren op die tijd had geweest, had ik geern willen keren van u dit zwaar tempeest. Maar de Heer van hierboven die alle ding regeert, die men altijd moet loven, en heeft het niet begeerd. 13. Zeer prins'lijk was gedreven mijn prinselijk gemoed, standvastig is gebleven mijn hart in tegenspoed. De Heer heb ik gebeden van mijnes harten grond, dat Hij mijn zaak wil reden, mijn onschuld doen oorkond. 14. Oorlof, mijn arme schapen, die zijt in groten nood, uw herder zal niet slapen, al zijt gij nu verstrooid! Tot God wilt u begeven, zijn heilzaam woord neemt aan als vrome Christen leven; 't zal hier haast zijn gedaan. 15. Voor God wil ik belijden en zijner grote macht, dat ik te genen tijden d ekoning heb veracht, dan dat ik God de Heere, der Hoogster Majesteit, heb moeten obedieëren in der gerechtigheid. Verklaring van enkele uitdrukkingen: (vers :l. duitsen nederlandsen, :2. om land, om luid' gebracht beroofd van land, volk, regi ment, :3. Lijdt u weest lijd zaam, :6. vroom betekent ook dapper, :ll. opgezeten te paard, :11. heires kracht legermacht, :12. tempeest storm, geweld, :13. wil reden wil behartigen, :13, Doen oor kont verkondigen, :14. oorlof vaarwel, .15. obediëeren gehoorzamen. ,De Koning der Wijnen" is een van de bijnamen die men aan champagne heeft gegeven. Met evenveel recht zou echter gesproken kunnen worden van de „Wijn der Koningen". Het Nederlandse protocol kent ten aanzien van wijnen weliswaar geen absolute voorschriften, „maar het gebruik wil dat voor een officiële drank op de koningin champagne wordt geschonken". Dat was ook al zo in 1948 toen prinses Juliana tot koningin werd gekroond. Het kroningsdiner op 6 september 1948 - of de „Avonddisch", zoals deze maal tijd toen werd genoemd - ving aan met champagne, die tevens het voorge recht (Meloen) begeleidde. Het menu vermeldde verder: Bouillon, Koude forellen in gelei met mayonnaisesaus, Gevulde kapoen met verschillende groenten, Praliné-ijs en Vruchten. Ook in de wordingsgeschiedenis van de sprankelende feestwijn champagne hebben vorsten een belangrijke rol gespeeld. In Frankrijk en Engeland en later onder meer ook in Rusland gold champagne als de wijn van het Hof en omdat de „hogere standen" hun le vensstijl zoveel mogelijk spiegelden aan de gewoonten van de hofhouding, zorgde deze vorstelijke voorkeur voor een geweldige populariteit van de Champagne. Kroningen Niet alleen de geschiedenis van de wijn champagne, maar ook die van de Champagnestreek in het noord-oosten van Frankrijk is verweven met konink lijke gebeurtenissen. Sinds Saint Remi in het jaar 481 Clovis tot koning der Franken zalfde, werden de Franse koningin in de kathedraal van Reims gekroond. Het bekendste verhaal over deze kro ningen is ongetwijfeld dat van Jeanne d'Arc. In 1429 - toen de Franse troepen op het punt stonden zich over te geven aan de Engelse overheerser - wakker de zij het verflauwde verzet aan en bracht de tegenstribbelende Dauphin Charles naar Reims waar deze tot koning werd gekroond. Op dit „ontzet van de Champagnestreek" volgde uit eindelijk de bevrijding van Frankrijk. Champagnestreek Koningen worden niet meer gekroond in Frankrijk, zodat de vorstelijke allu re van Reims en de Champagnestreek nu alleen wordt ontleend aan het ko ninklijke karakter van de mousserende wijn champagne (die uitsluitend in de Champagnestreek mag worden gepro duceerd). Een souverein vorst is de Koning der Wijnen zeker niet. De produktie van champagne is onderworpen aan een groot aantal strenge wettelijke bepa lingen, die alle tot doel hebben de kwaliteit op het hoogste niveau te houden. De wijnboer is bijvoorbeeld wettelijk verplicht om de wijnstokken meerdere malen sterk terug te snoeien. De wijn stok levert hierdoor weliswaar minder druiven die echter van een uitzonder lijk goede kwaliteit zijn (zoals ook een rozestruik mooiere bloemen geeft wan neer de struik goed wordt gesnoeid). Ook op andere manieren wordt de wijnboer in de Champagnestreek ge dwongen om altijd de kwaliteit van de druiven te laten voorgaan op de kilo opbrengst van de wijnstokken. Voor iedere wijnoogst wordt een maxi male opbrengst weet te behalen die boven dit maximum uitkomt, dan mag van dit restant geen champagne wor den gemaakt. Deze „extra-druiven" mogen ook niet tot een andere wijn worden verwerkt, zodat de wijnboer ze uitsluitend mag verkopen aan fabrieken waar er azijn of industriële alcohol uit wordt ge maakt. Hetplukloon weegt daar echter niet tegenop, zodat de meeste wijnboe ren een eventueel overschot aan drui ven aan de wijnranken laten hangen. Bodem De hellingen in de Champagnestreek, waarop de druiven worden verbouwd, bestaan uit kalksteen waarop zich een dunne laag leemachtige aarde bevindt De wijnstokken dringen met hun wor tels wel zes meter (of nog dieper) in de krijtlagen door. Hieraan ontleent de champagne zijn karakteristieke smaak en bouquet. Ook om een andere reden is echter de kalksteen-onder- grond van de streek van belang voor de champagne. De wijnkelders Diep in de kalksteen zijn de keldergan gen uitgehouwen waar - bij een con stante temperatuur van zo'n 10° C - de belletjes in de champagne worden geboren. De champagnehuizen - die de druiven van de wijnboeren kopen en daaruit champagne maken - beschik ken over een gangenstelsel dat in totaal meer dan 200 km lang is. Het duurt gemiddeld zo'n drie jaar om van het druivesap champagne te ma ken. Allereerst wordt van het sap een „stille" (niet-mousserende) wijn ge maakt. Deze wijn wordt vervolgens gebotteld, waarbij een kleine hoeveel heid giststoffen en suiker wordt toe gevoegd. Daarna worden de flessen gekurkt. In de afgesloten flessen vindt nu een tweede gisting plaats waarbij de gistcellen de suiker omzetten in koolzuurgas en alcohol. De wijn is nu champagne geworden. De champagne maakt vervolgens een rijpingsproces door, waarna het be zinksel (dat zich tijdens de tweede gisting op de binnenwand van de fles afgezet) wordt verwijderd. Rondleidingen Een groot aantal champagnehuizen stelt belangstellenden in de gelegen heid een gratis bezoek aan hun kelders te brengen. Van deze mogelijkheid wordt ook door Nederlanders in toe nemende mate gebruik gemaakt, vaak als tussentop op weg naar het zonnige zuiden (de Champagnestreek ligt pal onder de Ardennen). Een gratis folder met de namen en adressen van de desbetreffende cham pagnehuizen, de bezoektijden ende verschillende talen waarin tekst en uitleg wordt gegeven, kan - per brief kaart - worden aangevraagd bij het Comité Interprofessionnel du Vin de Champagne, Raamweg 43, 2696 HN Den Haag. Op de briefkaart moet zijn vermeld.Rondleidingen Champagne kelders 1980". Kronings dronk Champagne, afkomstig uit de streek waar eertijds de Franse koningen wer den gekroond, Kan worden beschouwd als de ideale wijn om bij het aanstaan- de kroningsfeest de nieuwe vorstin toe te drinken. Het genieten van champag ne hoeft echter niet tot zulke „vorste lijke" gelegenheden beperkt te blijven. Het slagen voor een examen, het vie ren van een huwelijksverjaardag, er zijn talloze dagen in het leven waarop door de „Koning der Wijnen" op fees telijke wijze een kroon kan worden gezet. Het tweede 1-tal van d Na een 10-2 overwinn lokkers kampioen gev Het behalen van betk slechts een keer werd is mede te danken aa van het eerste. Dit als gevolg van ee deze competitie plaats Het team dat in d kring uitkwam zal de competitie in de twei men. Daarmee nog maar d het eerste team spe 4e klasse district uitkc Onder het motto: „D: tegenover elkaar staa een elftal van de geme ter P. Scholten verricli doelgebied terecht kwa Mechelen. Al direct werd duideli van de secretarie he' was, want het doel va ken kwam onder grot» Heel wat kansen ging ren en ook de hoekscl niet het gewenste re verdediging van E stond, zoals dat over mag worden, pal. De schaarse aanvalle. werden veelal afgebro tenspelval en ook d< optreden van doelrr Brink. In de loop van de eers de spelers van gem> beter in; drie hoeks leverden echter niets In de tweede helft wer ves in de strijd gewo had niet direct het Ook nu weer bleef de aanvallen en verded werken met sukses Wel werd een keer rakelings naast gesch< Na twintig minuten, schaarse aanvallen va ken, plaatste Daantje de vleugel de bal voor een diagonaal schot 1 Dijk de stand op 14). Even werd de strijd n< een gesneuvelde bril, Dick v.d. Bovenkamp pleister boven zijn o< voort. Martin van Vug verlaten wegens spierl liefderijk opgevangen Vijf minuten voor tijd Ruiter met een uitgeki de stand voor gemeer De laatste aanvallen v leverden daarna niets Voor de supporters hs iedere goede aanval doelpunt beloond moe De door het WZ-be terrein de strijd gest schikbaar gestelde wi! in handen van gemee voerder Ries v.d. Hc

Soester Courant | 1980 | | pagina 26