nee, uit. De kleuranalyser: de ideale hulp in de doka Oranje boven. Hughes Trofee voor Amerikaans 32 Squadron ntie K° Kunstbloed\ Fluorcarbonen als Advocaten stellen openbaar declaratie tarief vast t 10W .X zuurstofdragers toegepast Zuinig autorijden Militaire sporthal Ouderen op de fiets t1' Hl Cliënt moet weten waar hij aan toe is Brochure lio uraan passingen 1980 en Huur- en Subsidiekrant verkrijgbaar 28 Iversum Wa, telefoon 035- 44255 it Diependaalselaan 77 7.950,- 78 8.950,- 77 5.750,- 78 8.750,- 79 12.500,- 79 17.900,- 77 8,950,- 78 8.950," 77 8.250,- 78 11.400,- 78 12.950," 77 11.750,- 78 12.500.- 78 13.500,. 79 16.950,- 77 14.500,. 79 22,500,- 76 13.500,- 77 9.750,- 77 7.950,- boven f 4000, nden Gouden >vag garantie eiligheidskeuring I ïurt ANWB gekeurd l mogelijk 'pende Rollin je om- i voor Soester Courant van donderdag 1 mei 1980 29 Het nieuwe kunstbloed bestaat uit fluorcarh transport te regelen. Een Japanse firma heêft®.'. S'6 ü\staa' rijn het znurstnf. markt gebracht onder de verkoopnaam F1um.i1 n/6!? ï.et kuns,l'l»«t op do kei® patiënten het leven gered, o.a. patiënten 01 hlorn"'c a' en- wone bloedtransfusie weigeren. om rel,ffleuze motleven ge- je bedoeling het bloed defteittet^ bl0elJ ov«rnemeni het is niet bet kunstbloed in gevallen van ernstig bteed Jeri? verwacht toepassingen van plantatie-organen, en open-hart-operatlesbÏliUe„s' conse"ertng van trans- biuistbloed helemaal zonder risico's voor dè gezondheid n0g nlf>t Z®1"Jr het lieer dan tien Jaar heeft men in de V.S. met fluorcarbonen (koolwater stoffen waarbij het waterstof is ver- vangen door fluor) geëxperimenteerd. Fluorcarbonen kunnen zuurstof en looizuur bijzonder goed binden De Amerikaan Clark slaagde er al ln'1066 in muizen ln een fluorcarbonen-bad in leven te houden. Omdat de muizen he- lemaal ln de fluorcarbonenvloeistof on dergedompeld waren, moeten zij hun suurstof aan deze vloeistof hebben ont trokken om het experiment te overle- ven. In 1973 slaagde Clark erin een fluor carbon te vinden dat door uitademing langzamerhand het lichaam verlaat. Proeven met o.a. muizen en apen we- mï* iUlu dat he' deze dieren moge lijk is het natuurlijke bloed door fluor carbonen te vervangen en de dieren niermee enige tijd in leven te houden. ïffilt106" a5ht6raf Se|iii schadelijke ?»n rS? I™1 £et exPerl"ient aangetrof- f bewijst echter niet dat er he lemaal geen schadelijke effekten kun- nen zijn. Het heeft tot vorig jaar geduurd voor men in Japan en de V.S. tot toepas sing bij de mens overging. De kans be staat namelijk dat de fluorcarbonen verstoppingen in een bloedvat veroor zaken. In de hersenen kan dit dodelijk zijn. Bovendien bestaat het gevaar dat de fluorcarbonen zich toch ln het lichaam opstapelen, met name ln de lever en de milt. In Nederland wordt geen onderzoek naar kunstbloed gedaan. In het Cen traal Laboratorium van de Bloedtrans fusiedienst te Amsterdam doet men wel al enige tijd onderzoek naar een andere methode om het zuurstofver- voer te regelen. Daarbij maakt men gebruik van hemoglobine, die stof die ook ln de rode bloedlichaampjes voor het zuurstoftransport zorgt. Men pro beert oplossingen van hemoglobine buiten de rode bloedlichaampjes te maken, die net zo goed zuurstof kun nen binden en weer afstaan als de rode bloelichaampjes in het bloed. Dr. J. C. Bakker van het Centraal Laboratorium zegt over het kunst bloed: „Een probleem met de fluor carbonen blijft dat ze niet af te bre ken zijn. Mocht er zoiets in het lichaam ophopen dan raak je het niet gemak kelijk meer kwijt. Niemand kan voor spellen wat daar de gevolgen van kunnen zijn. In noodsituaties, zoals bij de toepas sing van kunstbloed in Japan toen er te weinig gewoon transfusiebloed voor radig was, is het begirjpelijk dat men zijn toevlucht neemt tot dit kunstbloed. Wat moet je doen wanneer iemand in levensgevaar verkeert? In Europa ma ken we ln dergelijke gevallen gebruik van de bloedbank die ln Amsterdam Is gevestigd. Maar ook dan duurt het nog ongeveer anderhalf uur vóór ln noodgevallen het bevroren bloed Is ont dooid en van het oplosmiddel ontdaan. In een kritieke situatie zou kunstbloed, dat bovendien niet eerst op bloedgroep onderzocht hoeft te worden, de redding kunnen betekenen. Maar wij zouden dan toch liever de hemoglobine-oplossing van de plank halen, omdat dit heel wat dichter bij de natuurlijke situatie staat dan de fluorcarbonen", aldus dr. Bakker. benzineverbruik ^^^c^u^verniinderd^vordt^^automobieftatei- SSinïTeSerk. aï?3t0tVf brulk van hm nie™e ™dellen xoveel mogelijk te beperken. De moderne auto's hebben biivoorhpiairi pon betere stroomlijn waardoor de luchtweerstand en dus de energiever spilhng aanzienlijk wordt verminderd. Ook de bandenfabrikanten hebben ingezien dat zij een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de energiebesparing. Het gevaar bestaat echter dat dit ten koste zal gaan Van« „Vte !«i Smalle en kelhard opgepomte banden zijn welis waar energie-zuinig, maar ze hebben te weinig remvermogen en vrijwel geen ..p^P op bochtige wegen. Brede banden hebben een veel groter contactvlak met de weg en zijn dus veiliger. Men nam aan dat de rol weerstand en dus het energie-verlies hiervan altijd groter was, hetgeen niet het geval blijkt te zijn. Met de uitvinding van de radiaalband verminderde de rolweerstand aanzienlijk. Sindsdien richt- J?e bandenindustne ^ch volledig op de ontwikkeling van brede radiaalbanden met een laag energieverbruik. Zo ls er onlangs een brede radiaalband ontwikkeld die een 20% lagere rolweerstand heeft dan de huidige radiaalbanden, waarmee de fabel dat brede banden energie verspillen uit de wereld is geholpen. Buiten alle technische ontwikkelin gen blijft de rijstijl van de automobilist de belangrijkste faktor voor het brandstofverbruik van de auto. De Nederlandse Orde van Advocaten heeft voor het eerst aan zijn leden een aanbeveling gedaan voor het vaststellen van het honorarium van de Nederland se advocaat en deze aanbeveling ook openbaar gemaakt. Daarmee wordt de rechtzoekende op de hoogte gebracht van de wijze waarop advocaten declareren in zaken die niet onder de wettelijke regeling van de gefinancierde rechtshulp vallen. De aanbeveling is in zijn geheel gepubliceerd in een aparte bijlage van het Advocatenblad. De belangrijkste punten ervan zijn o.m. de jaarlijkse vaststelling en publikatie van het basisuurtarief voor alle advocaten in Nederland en de bespreking met de cliënt van de financiële consequenties aan het begin van elke zaak. Basisuurtarief Het belangrijkste bestanddeel van de declaratie van een advocaat is het Zelf een goede kleurenvergrotlng maken: niet moeilijk meer vooral dank zij de kleurenanalyser, die zuiver aangeeft hoe de goede kleurbalans kan worden verkregen. Eigenlijk zijn alle mensen een beetje kleurenblind. Als we bij helder weer de sneeüw bekijken, dan is die sneeuw zuiver wit. Maar dan blijkt op een foto, dat die sneeuw een blauwe tint heeft. En als we in de avond, wanneer de zon ondergaat, een krant inkijken, dan zien we alles zwart op wit. Dat denken we, maar de overdosis rood in het licht maakt, dat die krant in werkelijkheid een roze tint heeft. De kleurbalans Het verschijnsel, dat ons oog ons onjuiste signalen doorgeeft, is het ge volg van een ingewikkeld proces, dat zich afspeelt in onze hersenen. Daar wordt het beeld, dat ons oog ziet, zo aangepast, dat we die blauwachtige sneeuw en die licht-roze krant allebei als zuiver wit zien. We brengen dus automatisch de kleuren om ons heen in balans. En daarbij is het merkwaar dige, dat we dat niet doen als een foto ons die zelfde werkelijkheid toont. Sterker nog: we vinden die blauwgetin- te sneeuw en die roze krant lelijk en onwerkelijk. En het ergste vinden we het als op zo'n foto de huidskleur van een mens bijvoorbeeld te blauw of te rood is weergegeven. Nog meer oorzaken Wie enige ervaring heeft met het maken van kleurenfoto's weet, dat het vinden van de goede kleurbalans niet gemakkelijk is. Er zijn namelijk nog meer oorzaken voor deze verstoring van het evenwicht. Dat kunnen o.a. zijn de aamenstelling van de emulsie, die gebruikt is om het papier lichtgevoelig te maken, de lichtsterkte van de ver grotingslamp en de samenstelling plus de temperatuur van de ontwlkkelba- den. Vergroten in kleur is eigenlijk gemakkelijk; het enige probleem is: hoe bereik je het juiste evenwicht in de kleuren? Helper in de doka Voor dat probleem hebben de specia listen een apparaat ontwikkeld, dat beter dan het menselijk oog in staat is om kleuren te beoordelen. Een appa raat, dat zich niet laat bedotten door die blauwige sneeuw of het roze krantenpapier. Dat is de kleuranaly ser, de kleurontleder, die exakt aan geeft hoeveel het licht moet worden bijgemengd met één of twee kleuren om straks een honderd procent goede kleurbalans te krijgen. Hoe gebeurt dat? Heel eenvoudig: er wordt in de doka eerst een proefstrook gemaakt, een soort proeffoto, die aangeeft hoelang de definitieve foto belicht moet wor den. Daarna wordt de kleuranalyser ingeschakeld: hij meet elektronisch precies de samenstelling van het licht van dat negatief en geeft in enkele cijfers de korrektie: één of maximaal twee kleuren moeten worden gekorri- geerd en dan zal het Ideale kleuren- evenwicht ontstaan. Op het vergro tingsapparaat worden de betreffende kleurfilters in de juiste stand gezet. De analyser rekent zelfs uit welke korrek tie er moet worden aangebracht in de belichtingstijd om een goed resultaat te verkrijgen. Ideale hulp Zo'n kleurenanalyser ls dus een ideale hulp in de doka. Want in het verleden was juist dat vinden van de goede kleurbalans een veel tijd en materialen kostend werkje; zelfs met een behoor lijke ervaring waren er meestal vier, zes of soms wel tien proeven nodig voor men de goede kleurvergroting in han den hand. De kleuranalyser werkt zo zuiver, dat gewoonlijk al na één proef- belichting de definitieve vergroting wordt verkregen. Fijne hobby Wie al gestart is met de nieuwe hobby kleurvergroten of er serieus over denkt om er mee te beginnen: oriënteer u eens over de voordelen van een kleur analyser. Natuurlijk ls de aanschaf ervan een investering, maar de prak tijk leert, dat voor wie regelmatig kleurvergrotingen maakt, de bespa ring aan materialen en tijd zo belang rijk is, dat de aanschaf verantwoord is. Vooral ook, omdat het werken ln de kleurendoka zich dan volledig kan konsentreren op dat waar het om gaat: het zelf maken van vergrotingen in kleur van alle hoogtepunten in onB leven, die we op foto's hebben vastge legd. honorarium, dat wordt berekend naar het aantal bestede uren vermenigvul digd met het .basisuurtarief" en een factor die de declaratie aanpast aan de bijzondere omstandigheden van de zaak en aan de ervaring van de behan delende advocaat. Dat jaarlijks aan te passen basisuur tarief is per 1 januari voor 1980 vastge steld op 217,-, waarbij als uitgangs punt voor de berekening is genomen het vergelijkbare norminkomen van een rechter in een arrondissements rechtsbank buiten de drie grote steden. In dit tarief zijn tevens verdisconteerd de kosten van de voorzieningen voor o.m. pensioen, arbeidsongeschiktheid en bedrijfsrisico. Vanzelfsprekend is het basisuurtarief geenszins het uur loon dat een advocaat werkelijk ver dient. Alle praktijkkosten als kantoor- huur, personeelskosten, inventaris en andere bedrljfsonkosten, die volgens berekeningen gemiddeld rond de 40% liggen maar tot 60% kunnen oplopen, gaan daar af. Het tarief is voorts gebaseerd op het op ervaring berustende uitgangspunt dat een advocaat gemiddeld van de ruim 2000 uur die hij werkt er niet meer (en vaak minder) dan 1200 in rekening kan brengen. De overige tijd moet hij namelijk besteden aan de organisatie van zijn kantoor, personeelsaange legenheden, de opleiding van jongere advocaten, overleg met en advies aan kantoorgenoten over zaken, het onder houden en opvoeren van eigen vakbe kwaamheid, het bijwonen van studie bijeenkomsten en vergaderingen en het deelnemen aan werkzaamheden in de organen van de balie, kortom niet- declarabele tijd, die echter wel onont beerlijk is voor het goed functioneren van de advocatuur. Het basisuurtarief wordt overigens ge differentieerd toegepast. Volgens in de richtlijnen vastgelegde factoren dient hij een advocaat met minder ervaring of een zaak met betrekkelijk laag finan cieel belang naar beneden te woiften afgeweken, terwijl in gevallen waar specialistische kennis van een advo caat is vereist of het belang zeer groot is, het tarief hoger ligt. Tevens moet volgens de aanbeveling van de Nederlandse Orde van Advoca ten van het tarief worden afgeweken als de toepassing ervan tot een onaan vaardbaar resultaat mocht lelden, het zij tot een onredelijk lage, hetzij tot een buitensporig hoge declaratie. Voor een advocaat en zijn cliënt blijft overigens altijd nog de mogelijkheid bestaan om in onderling overleg van het aanbevo len declaratie-tarief af te wijken. Foto: Goos van der Wilt Nu het bestuur van de gemeente uit een soort bezuiniging, maar indirect ook door de opstelling van de raad, de verslering uiterst sober heeft gehouden, komt gelukkig het particulier initiatief in aktie. Eén voorbeeld daarvan Is Boutique Classi- que in de Kerkebuurt, dat de gevel opsierde met magnifieke oranje boeketten. Het staat bijzonder aardig, ook in de avond, als dit echt oud-Soest feeëriek verlicht ls. Er zijn nog andere partikulieren die wat dat betreft aktief zijn, zoals bijvoor beeld aan de Aagje Dekenlaan. „Officieel" Soest laat het dit jaar bij vlaggen aan masten op de invalswegen. De andere verslering, de masten met wimpels, zijn versleten en de raad stelde geen geld beschikbaar om, naar een planne tje van de culturele commissie, wat nieuws aan te schaffen. En daarom ziet Soest, zo vlak bij het Paleis, er wat sober uit. Met zelf de vlag uit te steken is daar nog wel wat aan te doen. Het amerikaanse 32ste Tactical Fighter Squadron [USAFE], gestationeerd op de vliegbasis Soesterberg, is winnaar geworden van de Hughes Achievement Award voor 1979. Deze onderscheiding, beter bekend onder de naam Hughes Trofee, wordt jaarlijks uitgereikt aan het beste luchtverdedigings squadron van de amerikaanse luchtmacht of de Air National Guard. De aankondiging van de winnaar van 1979 werd gedaan door een vertegenwoordiger van de Hughes Alrcraft Company. Hughes begon met deze trofee in 1952. De datum en het tijdstip waarop deze grote zilveren trofee zal worden over- handigd, zal binnenkort bekend wor den gemaakt. Het 32TFS won deze trofee voor het eerst in 1966 en werd tevens voorge dragen als kanshebber in 1977. In het begeleidend schrijven van de company aan kolonel Delauter, commandant van het 32ste, staat o.a. „Namens de Hughes Aircraft Company wilde ik U en de leden van Uw squadron bij deze van harte geluk wensen met het beha len van de Hughes Achievement Award 1979. Hun uitstekend werk doet stellig eer aan aan de amerikaanse lucht macht en geeft uitstekend weer dat zij hun taak kunnen vervullen ondanks soms moeilijke en lastige condities". Het squadron was voor deze onder scheiding voorgedragen door het hoofdkwartier van de amerikaanse luchtmacht in Europa, dat bevestigde: „Het 32 TFS heeft gedurende het laatste fiscale jaar een indrukwekkend record opgebouwd. De conversie op de F-15, verschillende oefeningen, inspec tie rapporten en periodes met verhoog de vliegactlviteiten tonen aan dat dit onderdeel een sterke mededinger is voor de Hughes Trofee". In het begeleidend schrijven bij het voorgedragen tot nominatie door kolo nel Delauter aan zijn hoofdkwartier van de amerikaanse luchtmacht in Europa te Ramstein (W. Duitsland), zei de kolonel o.a., „Als het 32 squa dron een scenario had moeten opbou wen die een garantie zouden hebben kunnen inhouden voor deze zo pres tigieuze onderscheiding zou het moei lijk geweest zijn om een nog grotere uitdaging van achtereenvolgende ge beurtenissen daarin te verwerken als in werkelijkheid geschiedde gedurende dat jaar". „De mensen van dit onderdeel hebben gezamenlijk de ene uitdaging na de andere aanvaard en deze op een posi tieve' en professionele manier ver werkt. De vele uitstekende verdiensten zijn een direct gevolg van de dikwijls zeer persoonlijke inzet van het perso neel, hun motivatie en toewijding. Het personeel van het 32. squadron en allen die betrokken zijn bij Camp New Amsterdam, hebben sinds de laatste fase van de conversie op de F-15, gevolgd door de periode van zeven dagen met verhoogde vliegactiviteiten, beantwoord aan en zelfs iedere mijl paal overtrokken die voor hen was gesteld". In het kader van de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan Amersfoort- sestraat heeft het college onlangs een bezoek gebracht aan de Dumoulinka- zerne in Soesterberg. Tijdens dit bezoek is een op het kazer neterrein te bouwen sporthal ter spra ke gekomen. Ook is van gedachten gewisseld over het gebruik van die sporthal door verenigignen uit Soester- sporthal door verenigingen uit Soester berg op die uren dat de sporthal niet door militairen gebruikt wordt. Een en ander heeft geresulteerd ln een schrij ven aan de minister van defensie over het medegebruik van deze sporthal. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een bro chure samengesteld over de huuraanpassingen in 1980. Met behulp van deze uitgave kan men nagaan of de huur van een woning mag worden verhoogd en zo ja, met welk percentage. De brochure is gratis verkrijgbaar in het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum, Steenhoffstraat 9a (tegenover het gemeentehuis). Eveneens is in het INFOrmatiecentrum gratis verkrijg baar de „Wegwijzer voor Jongeren - 1980". Dit boekje, dat bedoeld is voor jonge ren, geeft een overzicht van de rech ten en plichten van de sociale voor zieningen waar de jonge (aanstaande werknemer mee te maken krijgt. Ook is vanaf deze week gratis verkrijg baar de nieuwste editie (nummer 6) van de „Huur- en Subsidiekrant". In deze krant wordt de meest belangrijke informatie gegeven over de vele rege lingen die er zijn op het gebied van huren, kopen en subsidiëren van wo ningen. Vanaf 7 mei aanstaande bestaat er voor alle ouderen uit Soest weer gelegenheid wekelijks samen een fietstocht(je) te maken. De route en tijdsduur worden ln onderling overleg vastgesteld. Gedurende de zomermaanden vindt deze activiteit plaats op iedere woensdagmorgen, voor zover het weer geen spelbreker is. Evenals vorige jaren is het vertrekpunt: Honsbergen. Wanneer U hieraan wenst deel te nemen, dient U om 9.15 uur in de Centrale Hal aanwezig te zijn. Uiterlijk om 9.30 uur wordt er gestart. Het is raadzaam van te voren na te gaan of uw fiets nog wel in een goede conditie verkeert om moeilijkheden onderweg te voorkomen. Uit medisch oogpunt bestaat er voor ouderen als regel geen enkel bezwaar tegen fietsen. Integendeel. Dr. I. H. Page, voorzitter van de Amerikaanse vereniging tot bestrijding van hartziekten, verklaarde onlangs: „Bij mensen boven de 50 blijft juist door regel matig te fietsen de elasticiteit van de bloedvaten behouden. Fietsen is een van de beste manieren om gezond en energiek te worden en te blijven." praktische tips voor fotografen in de vorm van een foto-drieluik Beeldbuisfoto's maken... een steeds meer toegepaste manier om je kamera te gebruiken. Soms gebeurt het omdat één van de familie leden op de buis komt en zo'n belangrijk moment moet vanzelf sprekend worden vastgelegd. Een ander is zo enthousiast over de prestaties van z'n favoriete voetbalclub, dat-ie de Studio Sport- uitzending fotografeert. Een derde dweept met een televisie-serie en waarom zou je niet een foto maken van de hoofdpersoon, die je zo onweerstaanbaar vindt? Goed, we willen een paar foto's maken van de beeldbuis en de vraag is: hoe gaat dat? Hier is een "mini-kursus beeldbuisfotografie". Die begint met de raad: gebruik geen flitser, want dit zou het resultaat zijn: het beeld wordt weggeflitst. Een goed advies is verder om altijd te fotograferen met een belichtingstijd van l/25e of l/30e sekonde. Makkelijk praten, zegt u misschien, maar ik heb een pocketkamera, waar geen tijden op staan. Geen nood: zet een gebruikt flitsblokje op uw kamera en u hebt vanzelf de goede tijd. Gebruik een algemeen verkrijgbaar (21 DIN is 100 ASA) filmpje en stel de kamera in op een lensopening van 4 of - bij een kassette-kamera - op het symbool "bewolkt". Nu komt er nog één probleem: de afstand. De afstand is ideaal als het komplete beeld in de zoeker komt. Neem voor de zekerheid een iets grotere afstand, zodat er een kleine rand rondom het beeld zit in verband met mogelijke verschillen tussen wat u ziet en wat er op de foto komt (foto 2). De afstand is dan meestal i meter tot 1,20 meter. Stel het beeld scherp en u bent klaar voor de opnamen. Kies vooral beelden, die door de t.v.- kamera van dichtbij zijn genomen (foto 3) en zet de t.v. voor het maken van kleurenfoto's iets lichter dan normaal. Dat is alles!

Soester Courant | 1980 | | pagina 29