Hoe kwamen we de oorlog door met knijpkat en wonderkacheltje 50 jaar geleden in Soest Herdenking gevallenen Tweede Wereldoorlog CONTANT-BON Inspraak veel meer dan gesprek met bevolking BoeTc van de Maand: n v r u p v Bh i y Café „Centraal", van uieenasiraaii (Dij de nafta soesuinio JOS IWORTMANN Glazenverkoop Don Bosco een sukses Gehannes... Heden Zaterdag 10 Mei, nam. 4 uur, li h ak ah An i n ft 2 Mei 1930 lady Brax - Kina - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray o 3 -? Nu óok voor dames. o Wilson Glenny - Vico - Bleyle SS LaCoste Lichte straffen voor jeugdfróntleden Minimum 4 regels 6,00 8 Soester Courant van donderdag 1 mei 1980 Als er ooit eens een Boek van de Maand op een bijzonder gunstig moment is verschenen, dan is het dit keer wel. Met „Dat kan ons niet gebeuren..." speelt de organisatie, de CPNB, precies in op de actualiteit van vandaag: 35 jaar be vrijding. En het aardige van dit boek is, dat het het leven van „toen", van de jaren '40-'45 beschrijft; het dagelijkse leven met de gewenning aan de bezet ter en de steeds toenemende belemmeringen en beperkingen. Gedurende de aktieperiode, tot 31 mei, kost het 23,50; daarna 32,50. In enkele maanden tijds 800.000 leden Er zijn over de Tweede Wereldoorlog al heel wat boeken geschreven. De echte geschiedschrijving staat op naam van dr. Lou de Jong met zijn in vele delen verschijnend: Het Ko ninkrijk der Nederlanden in de Twee de Wereldoorlog". Maar waar tot nu toe nauwelijks aandacht aan besteed werd, was het leven van alle dag on der de Duitsers. Het leven dat na de verlammende eerste dagen weer op gang kwam; door ging. In 't begin ei genlijk nauwelijks anders dan we ge wend waren, zij het dat er verduis terd moest worden. Van lieverlee kwam er meer op de bon; traden ook de pro-duitsers wat meer voor het voetlicht en leerden we onze mond te houden en voorzichtig te zijn. De NSB claimde het beste met Neder land voor te hebben en de haat te gen deze verraders groeide met de dag. Via de „Nederlandse Unie", de snelst groeiende politieke beweging die Nederland ooit gehad heeft, werd aan die NSB-ers en de Duitsers duide lijk gemaakt hoe men over hen dacht. en de duizenden vrijwillige verkopers van het weekblad van de Unie hadden geen probleem met het kwijtraken van de oplage. Zo kwam ook de Winterhulp van „di recteur-generaal C. Piek" en wie her innert zich niet het gezegde: „geen piek voor Piek". Wie herinnert zich ook niet de gang naar de distributielokalen; de opkomst van de bonvrije artikelen, de surroga ten. De bonkaarten voor vlees, textiel, brandstoffen, boter en vet, brood en rookwaren; de inlegvellen, de stam kaarten. De kreten dat aardappelen in de schil voedzamer waren; dat we er verstan dig aan deden zelf groente te gaan te len (de gemeenten stelden er plant soenen voor beschikbaar)de distribu tie van electriciteit en gas en de tal loze raambiljetten waarmee wij attent gemaakt werden op wat we moesten doen en wat we moesten laten. Er zijn in dit voortreffelijke boek tal loze foto's opgenomen, kranteknipsels, Dat acties, petities, brieven enz. geen inspraak zouden zijn, zoals in de con- cept-lnspraaknota (van het ambtelijk apparaat) wordt gesteld, is volgens de afdeling Soest van de Pacifistisch Socialistische Partij „pure nonsens". Dergelijke zaken laten juist zien dat de mensen en vaak grote groepen, betrok ken zijn bij een onderwerp en daar op georganiseerde wijze hun bezwaren, meningen en wensen over formuleren. En dat is juist wat de P.S.P. van groot belang acht. De afdeling reageert op de door de ge meente ter visie gelegde concept-in spraaknota. Men vindt dat inspraak onlosmakelijk verbonden is met open-, heid en democratisch bestuur en dat het sukses ervan afhangt van de wil van het gemeentebestuur om tot ech te openheid en democratisering te ko men. De collegevergaderingen zouden bij voorbeeld openbaar moeten zijn en ook de ambtelijke adviezen zouden voor iedereen ter inzage moeten liggen. Verder zou het bestuur ook steeds met alternatieven moeten komen aandragen en de standpunten weerge ven van een politieke minderheid. „Inspraak is natuurlijk een mooi goed, maar het betekent pas werkelijk iets als de mensen mee kunnen beslissen over hun eigen situatie", zegt de PSP- Soest. Men verwijst naar de gemeente wet en stelt dat bijvoorbeeld bij het opstellen van een bestemmingsplan, commissies van buurtbewoners de taak van de gemeenteraad moeten overnemen. „Dat is pas echte participatie, omdat de gemeenteraad dan een deel van de macht afstaat", aldus de PSP. Men tekent daarbij aan dat een gemeente raad voor vier jaar gekozen wordt, dan vast in het zadel zit, niet terug geroepen kan worden en aan niemand verantwoording heeft af te leggen en dat alles bij elkaar zou volgens de afdeling Soest van de PSP de voor naamste oorzaak zijn van de ver vreemding tussen gekozene en kiezer. Inspraak mag niet gezien worden als een methode om kritiek eerder weg te nemen en daardoor een situatie te krijgen dat het beleid gladder kan verlopen. In de PSP-visie betekent inspraak dat buurtbewoners zich organiseren om gezamenlijk hun belangen en wensen te formuleren en hard te maken ten opzichte van het gemeentebestuur. Men betreurt het dat in de nota niet gesproken wordt over het beschik baar stellen van vergaderruimten, fa ciliteiten voor drukwerk en dat de in sprekende burger niet direct, nog voor het plan gereed is, kan meepraten. „Het is nu nog zo dat min of meer kant en klare plannen uit de gemeen telijke koker komen en worden voorge schoteld aan hen die willen inspre ken", aldus de PSP. Dat zou anders moeten; het bestuur zou „blanco" de buurt in moeten gaan en zo zal naar de mening van de PSP de betrokkenheid van de buurtbewo ners het grootst worden. Het is volgens de afdeling toch wel duidelijk dat juist de meest bij een plan betrokken bewoners vaak de beste des kundigen voor hun eigen situatie zijn. Heel gevaarlijk vindt de afdeling Soest de stelling van het gemeentebestuur dat eerder genomen beslissingen en be slissingen „van hogerhand" niet meer gewijzigd kunnen worden. Het tegen deel is al vaak gebleken. „Beslissingen zijn meestal toch maar resultaten van politieke wil en als die verandert blijkt er vaak veel moge lijk", aldus de PSP Soest. Ingenomen is men overigens wel met de opvatting van het Soester gemeente bestuur dat de inspraak niet in een verordening moet worden vastge legd; daarvoor is een verordening te statisch. Ook is men het eens met het aanstellen van een niet al te gebonden inspraak-ambtenaar. afbeeldingen van raambiljetten, illega le blaadjes, proclamaties, bekendma kingen en tal van zaken waarvan het aardig is ze weer eens onder ogen te krijgen. Voor de ouderen, die de oorlog aan den lijven meemaakten, levert het boek een enorme hoeveelheid gespreksstof op en aan de jongeren geeft het een beeld, een inzicht, hoe het dagelijks leven toen was. Uiteraard wordt ruime aandacht be steed aan de hongerwinter, de honger tochten, de knijpkat, de wonder- kacheltjes en dan uiteindelijk de be vrijding. De auteur zegt: „Bij lange na niet al le Nederlanders zaten in het verzet. Ze probeerden allemaal, arm en rijk, het hoofd boven water te houden. Hoe ze dat deden en in hoeverre ze daarin slaagden, daarover gaat dit boek". Os middag en avond zal worden opgeluisterd door een Pianist en Humorist. Hopende met een trouw bezoek vereerd te worden, telken ik, mij aanbevelend, met hoogachting. Wed. W. VERKERK-BROUWER HEROPENING Zaterdag 10 mei a.s. zal de heropening plaatsvinden, van het geheel verbouwde, van ouds bekende Café Centraal aan de Van Weedestraat 1, bij de halte Soestdijk, van de Weduwe W. Verkerk-Brouwer, alhier. Door verbouwing en de geheele nieuwe installatie, inclusief een nieuw biljart geleverd door de Utrecht- sche Biljart Fabriek, van D. D. van der Meijden, te Utrecht, zal deze inrichting stellig niet nalaten, inwoners en reizend publiek te trekken. Ie Meidag Soest le MEIDAG SOEST Arbeldersleden van de N.V.V., de S.D.A.P. en V.A. R.A. hebben den le Mei gevierd in de zaal van het Café Verschoor, aan de Laanstraat. De vergadering was matig bezocht. De wanden waren versierd met verschillende leuzen. De aanwezigen droegen allen een roode tulp in het knoopsgat. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd. De avond werd besloten met declamatie en muziek. Alles verliep zeer rustig. SCHOUW Het bestuur van het waterschap de Langendsche Maten doet te weten dat op Donderdag 8 Mei e.k. de gewone jaarlijksche voorjaarschouw zal gehouden worden, zullen de onderhoudsplichtigen die op genoemde datum niet aan de vereischten voor een behoorlijken onderhoud gesteld, hebben voldaan, onmiddellijk een boete worden opgelegd van een gulden. Het bestuur voornoemd, P. v. Roomen. J. G. A. Batenburg. EMMABLOEMCOLLECTE De j.1. Zaterdag gehouden Emma-bloemcollectie, waarvan de opbrengst strekt tot bestrijding der tuberculose, heeft opgebracht 378.10. GEWETENSGELD Een bedrag van ruim 53.000 De inspecteur der directe belastingen te Breda heeft onder de letter X een bedrag van 53.627.95 aan gewetensgeld ontvangen. HUMORISTISCHE AVOND Ten einde alle zeilen bij te zetten, om daardoor zoo spoedig mogelijk het plan te verwezenlijken in 't bezit te komen van de voorgestelde Ziekenauto, werd Dinsdagavond in het Patronaat-gebouw der R.K. Jongelingsver. St. Joseph, bovenstaande avond aan belangstellenden door de commissie aangeboden, welke in groote getale waren opgeko men. Medewerking voor dezen avond verleende Dr. G. O. Meulman, lid van het hoofdbestuur der N.V. E.H.B.O. en dames en heeren van dat gezelschap te Amsterdam, terwijl als conferenciers fungeerden, Dr. J. Gajentaan en H. A. Polak. Na opening door een der heeren van het gezelschap zong Mej. Manny Ligthart, begeleidt door Mej. Alice Heksch een 4-tal soli waarvan vooral de beide eersten en apart compliment verdienen. Jammer was het dat geen mooi Hollandsch lied op het programma prijkte. Vervolgens gaf de begeleidster een schitterende pianosolo ten beste, waarvan intiem genoten is. Voor de pauze werden door een der heeren van het gezelschap diergeluiden geïmiteerd, welke zeer goed tot hun recht kwamen, In de gezellige pauze werd thee en koffie geserveerd. Daarna trad op Prof. Kuit? met zijn goocheltoeren, waarmede hij succes oogste en zeer veel helpers uit het auditorium de vingervlugge goochelaar as sisteerde. Prof. Julot vermaakte het auditorium met zijn clownerie, terwijl tot slot de dames Tilly d'Amoud en Bep Foort een schitterend menuet ten beste gaven, welk insloeg. Alles bijeen een geslaagd feest, maar niet speciaal een humoristische avond, waarbij men de lever voelt schudden. CHRISTELIJKE ORANJE VEREEN. JULIANA VAN STOLBERG Naar aanleiding van de Verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana werd door boven bedoelde Vereeni- ging in de Rembrandtzaal een feestelijke bijeen komst gehouden, welke druk bezocht was. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van eenige Psalmen en gebed. De voorzitter bracht op toepasselijke wijze naar voren het drievoudige Snoer God, Nederland en Oranje. Ds. Gillebaard uit Zeist herdacht de geboorte van het prinsesje, om daarna de beteekenis van haar naam aan de aanwezigen uit te leggen. Na het zingen van bet le en 2e couplet van het Wilhelmus, 't welk staande geschiedde, werd door het Dubbel Mannenkwartet uit Baarn eenige num mers ten gehoore gebracht. Nadat Ds. Gerdt v. Wijk de tegenstelling in het licht had gesteld tusschen de Prinses Julianadag en de le Mei-viering, werd de bijeenkomst met gebed geslo ten. UIT DE ADVERTENTIËN: 2 POND OUDE KAAS zeer fijn van smaak: 1,30. Het Kaashuis is goedkooper. Burgemeester Grothe- straat 45-47. Telefoon 2040. ZUIVEL-NOTERING: Melk per L. 13 ct; Karne melk per L. 8 ct.Gortepap per flesch 14 ct.Boeren Boter per pond 85 ct.; Yoghurt per L. 25 ct. Beleefd aanbevelend W. H. Onwezen, Steenhoff- straat 20. VERZEND UWE GOEDEREN naar en van Amster dam per Expeditie J. van der Woord. Soest Toren straat 8, tel. 2086; Soestdijk: Feenstra's, Ons Boekenhuis, Autokluis. S 00 0) ka X O CJ HERENKLEDING net even anders! LAA.ASTUA AT ai 7S. CO De herdenking van de gevallenen uit de Tweede Wereld oorlog vindt zondag 4 mei 's avonds om precies 8 uur plaats bij het Monument bij Braamhage Medewerking aan deze plechtigheid zal worden verleend door het Soester Mannenkoor Apollo. Na de twee minuten stilte en het optreden van het koor, geschiedt de bloemlegging, waarna het défilé langs het Monument. De commissie belast met de uitvoering van de herdenking dringt er bij de inwoners met klem op aan, tijdig aanwezig te willen zijn bij het Monument, zo dat er om 8 uur absolute stilte heerst bij het Monument. De inwoners worden verder verzocht in verband met de herdenking, 's avonds van 6 uur tot zonsondergang de vlaggen halfstok te hangen. Op enkele stuks na heeft de jubileren de verkenners- groep Don Bosco alle .loijgdrjnkrgla- "zen met de spéciale opdruk verkocht. Hét restant is nog te koop bij me vrouw E. Stolwijk, Kruisweg 2, Soest. Op Bevrijdingsdag 5 mei, betrekken drie verkenners van Don Bosco en drie zeeverkenners van de Paltz en Eemgeuzen de ere wacht bij de vlag- gemasten voor het verzetsmonument in Braamhage. Daar wordt om tien uur het in Wage- ningen ontstoken bevrijdingsvuur verwacht en begin nen met een korte officiële plech tigheid, de fees telijkheden. De laatste glazen van Don Bosco gaan van de hand Aalweer een kaapper die de knipscheer an de willige haangt. In de leste joare mok telkes noar een aandere knip- tent. En iedere keer weer uut- leg ge hoe Hannes z'n moane gekaamd wil hebbe. Veul moois is 't niet, moar wel lekker waarm ajje nooit een pet op het. Voortemee is ter heulemoal geejn baarbier meer op Soest en hoe mok daan m'n bos kwiet roake? ,k Het aallenig moar gewone hoa re; de wilde ben aallaang vurt. Ik laas daatter een historische klup komp die aalles vaan vrogger wil bewoare en be- schrieve. Licht kenne ze vaast probere om nog een kaapper- schoar en een scheerriem te kriege. Kaajje de jongere ge- neroasie loatte kieke hoe ovve ze daat vrogger deeje. D'r ben nog veul meer vaan die dinge vaan oud Soest om in een museum op te baarge. Een Tense bus, een koreschoóf, een braandspuutok oardig is een pleewoage, een daaglöners- huussie, een schoapskooi, een mestkaar. D'r is zaat waatter veur in oanmaarking ken kom- me. An aalle kaante stoan d'r schoöle leeg, licht kenne ze d'r eejn niet aafbreke en die in- richte. Daat wordt daan aalk een moniment op zich zelluf. Ben d'r op Soest nog luu die foto's of ploatjes hebbe vaan ouwe Soesders? Ik hetter nog zoveul gekend. Hoechtum! Ant Keu, Teus de Poepert, Gart Koops, Koarel I en Jan Muus. Daat woare noggus legedoa- rische figure! En daan haajje ok nog Zwaar te Hannoa, die zich nog nooit haad gewaasse. Awwe die as jonges teuge kwamme, daan riepe we aaltied: „Hannoa, de zeep is goeiekoper geworre!" en daan wier ze toch zo mooi vinnig. En wullie moar laache! Ajje t ming vroagt, daan mok nog ge, daa'k ut een mooi plaan vin om oud-Soest te bewoare. Ik hoop daattut lukt. Aast kloar is, kom ik doaluk kieke. HANNES VAN DE NENG De rechtbank te Utrecht heeft drie leden van het Nationaal Jeugdfront die op de meeting van de organisatie, vorig jaar 20 oktober, te Soestduinen het woord voerden tot geldboetes en voorwaardelijke straffen veroordeeld. Duisterhof kreeg een boete van 500 gulden en een voorwaardelijke celstraf van twee weken. De Amsterdammer Clabou kreeg eveneens 500 gulden boe te en twee weken voorwaardelijk, ter wijl de Rotterdam Heringa werd ver oordeeld tot een boete van 1000 gulden en twee weken voorwaardelijk. Tegen hem had de officier van justitie, mr. H. Droesen 500 gulden, één week onvoor waardelijk en drie weken voor waardelijke gevangenisstraf geeist; tegen Duisterhof en Clabou eiste de officier 500 gulden en twee maanden voorwaardeli j k. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT ..Tel. Naam: Straat: Woonplaats: verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons Het verschuldigde bedrag insluiten door middel bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart).) Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. DENK AAN DE ONDERTEKENING! t

Soester Courant | 1980 | | pagina 9