De Duizendpoot Inspraak grotendeels aan insprekers overlaten 2 TIPS VOOR MOEDER DE GOUDEN SNAAR S.O. Soest Atletiekpupillen in Zomercompetitie iSENTIHfNi JfgLiCStT SENTIMENTAL CDA-standpunt 30 APRIL 1980 JOURNEY Foto: Herman van Dam AUDIO- r% VIDEO CENTRUM LJ STEENHOFFSTRAAT15 SOEST TELEFOON 12132 Soester Courant van woensdag 7 mei 1980 De Gouden Snaar ontvingDuizendpoot'1980 Enige tijd geleden ontvingen de heer JMeeder en zijn medewerkers van De Gou den Snaar een opmerkelijke prijs: een duizendpoot. Over de achtergronden die de toekenning van deze onderscheiding rechtvaardigden verscheen deze week een artikel in BULLETIN, voorlichtingsblad van haagtechno b.v. Zakenmensen als Meeder c.s. moeten zich met hun produkten - kwaliteit en ser vice meestal zelf op een voetstukje plaatsen teneinde zich met sukses in de kijker van het kopende publiek te plaatsen. Dit keer liggen de zaken anders. De produ cent steekt de loftrompet over een Soester detaillist. Aanleiding voor ons de Soes ter „duizendpootjes" van de Gouden Snaar van harte met deze opmerkelijke prijs te feliciteren en U kennis te laten nemen van wat anderen over en van de prijs winnaars denken en schrijven. De 7. Spirits van Matsushita komen voort uit de 7 Spirits van Boedha, die op elke afbeelding altijd in één van de 7 levenshoudingen te zien is. Die 7 levensnormen vormen de basis van het Boedhisme. Geloof en symboliek zijn in Japan onverbrekelijk met elkaar verbonden. Bij ons in het Westen zijn de symbolen grotendeels verdwenen uit het dagelijks leven. Wij menen er goed aan te doen om in Nederland het symbool en de daar achter liggende gedachte, in ere te herstellen. De Pro-dealer die, naar onze mening hiervoor het meest in aanmerking komt, is nl. een Duizendpoot! En zoals deze hier is afgebeeld symboliseert dit de ondernemersgeest zo als die vereist is in onze moderne tijd, op talloze manieren. Bijvoorbeeld een veelheid aan akti- viteiten, dynamiek, kennis en inventiviteit! ,,Ik kan er niet tegen zijn" lacht hij „ik ben er tenslotte zelf een. Ik geloof dat het een goede gedachte is, om, naar de consument toe, van de impor teur uit te laten zien, dat er een groep mensen is, die ge zamenlijk een groot vertrou wen in deze merken hebben. Dat is per slot van zaken niet niks omdat je als winkelier een belangrijk gedeelte van je reputatie ter plaatse, met die bepaalde merken opbouwt. Voor mij is het een extra aan sporing geweest, nadat ik mij van de kwaliteit van deze mer ken had overtuigd, om mijn klanten te vertellen dat zij bin nen hun besteedbaar budget, bij mij het beste voor hun geld krijgen. Ik kan dat doen omdat ik, en dat is mijn eigen vrije wil, niet alleen aan de omzet denk, maar ook aan het geza menlijk oplossen van proble men binnen onze branche. Als Prodealer kun je meer inventi viteit kwijt dan bij een groot bedrijf". Met een twintigtal pupillen zal S.O. Soest Atletiek dit jaar deelnemen aan de door de K.N.A.U. georganiseerde Zomercompetitie. Voor vele pupillen is dit de eerste con frontatie op de baan met hun tegen standers van B.A.V. uit Baarn, G.A.C. uit Hilversum, F.I.T. uit Zeist, Tempo uit Bussum en Altis uit Amersfoort. De eerste, van de vier te houden wed strijden, werd zaterdag 26 april geor ganiseerd door Altis uit Amersfoort en vele S.O. Soest atleetjes verbeter den hun persoonlijke prestaties. Bij de Jongens Pup. B liep Maurits Jansens de 40 m. in 7,6, balwerpen 21,50 en hoog 80 cm. Kasper Moree 40 m. in 6,9, bal 24 m., hoog 70 cm. David Brouwer 40 m. 7.0, bal 14.50, hoog 90 cm. Op de 1000 m. was Kas per Moree het snelst 3.53, Maurits Jansens 4.07 en David Brouwer 4.31. Bij de Meisjes Pup. A. liep Sacha Bos de 60 m. in 9,8, ver 3.06 en ko gel 5 meter. Na een ferme eindsprint eindigde zij haar 1000 m. in 4.16. Bij de Jongens Pup. A werden de volgende prestaties geleverd: Arnold Vonk 60 m., 9.90 sec., bal 19,5 m. hoog 115 cm. Angelo v. Leijenhorst 60 m., 9,6 sec., bal 24,5 m., hoog 115 cm. Christiaan Vonk 60 m., 9,5 sec.; bal 16,5 m. en hoog 90 cm. Erik-Jan v. Ransdorp 60 m., 9.8, bal 27.5 m., hoog 105 cm. Patrick Post- ma 60 m., 10.6 sec., bal 29 m., hoog 95 cm. Gert-Jan Mulder 60 m., 10 sec., bal 23 m. en hoog 105 cm. Christiaan Smit 60 m., 9,8 sec., bal 14,5 m. en hoog 100 cm. Lars Alkema 60 m., 10.6 sec., bal 20,5 m. en hoog 85 cm. Martijn Wevers 60 m. 10.2 sec., bal 14,5 m.hoog 80 cm. Gert-Jan v.d. Burg 60 m., 10.2 sec. bal 21,5 m. en hoog 90 cm. Karei Mezger 60 m. 10.3, bal 16 m., hoog 85 cm. Op de 1000 m. was hier Arnold Vonk de snelste S.O. Soest atleet. 3.38, An gelo v. Leijenhorst 3.44, Christiaan Vonk 3.45, Erik-Jan v. Ransdorp 3.50, Patrick Postma. 4.10, Gert-Jan Mulder 3,54, Christiaan Smit 3.45, Lars Alke ma 3.58, Martijn Wevers 4.20, Gert- Jan v.d. Burg 4,39 en Karei Mezger 4.31. doening geeft is dat video om echt goede begeleiding vraagt. Een cash en carry artikel kan het gewoon niet worden omdat de afstelling en afregeling van zo'n apparaat, door een goed vakman moet worden gedaan. Anders benut je gewoon het apparaat niet goed. En voor alles geloof ik in een goede be geleiding en sérvice naar de klant toe. Dat is voor ons het allerbelangrijkste in ons vak. Mensen, en ik vermoed dat dat een gevolg is van hun eigen be tere kennis, willen ook meer service. De tijd van het rela tief goedkopere „wegwerp spul" is voorbij". In zijn zaak kan Jac Meeder goed merken dat men in het algemeen ge sproken, graag meer uitgeeft voor iets werkelijks goeds, dan om de paar jaar weer es iets nieuws te kopen. Hij meent zelfs, dat hoewel de consument veel prijsbewuster is gewor den, men daarom geen gebruik maakt van voordelige aanbie dingen zoals bijvoorbeeld een overjarig, technisch uitstekend apparaat dat in de uitverkoop wordt aangeboden. „Het lijkt erop" aldus de heer Meeder „Dat de mensen den ken, als het zo goedkoop is, kan het niet goed zijn. Maar, dat is beslist niet waar. „Wat vindt de heer Meeder van het principe PRO-DEALER. De heer J. Meeder (eigenaar) en de heerB. Renne verkoopleidervan „De Gouden Snaartonen vol trots de Duizendpoot. Klankreportage van de abdicatie van Koningin Juliana en de inhuldiging van Koningin Beatrix in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Een uniek dokument «Q Qf| voor LJfUU Enige tijd geleden besloten wij, Haagtechno, een trophee in te stellen voor de beste „Prodea ler". Het symbool werd een Duizendpoot met de bedoeling om onze waardering tot uit drukking te brengen voor de huidige ondernemer, die door de gecompliceerde maatschap pij waarin wij leven, werkelijk een duizendpoot moet zijn om zijn zaak goed draaiende te houden. De eerste die deze ere titel krijgt is de heer Meeder, eigenaar van „DE GOUDEN SNAAR" te Soest. De onder scheiding was voor ons aanlei ding om met de heer Meeder te gaan praten. De Gouden Snaar is gevestigd aan een van de drukste straten van Soest, zeer centraal gele gen dicht bij het gemeentehuis en naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat 15. Een overzichtelijk ingerichte ruim te, waarin de afdeling HIFI installaties een behoorlijk deel van de totale oppervlakte in beslag neemt. Op het moment dat wij binnenkomen is het er gezellig druk. De ontvangst is bijzonder vriendelijk en even later verschijnt de heer Mee der zelf, een goed ogende man (veertiger) met een duidelijk aanwezig gevoel voor humor. Om een goed beeld te kunnen geven van Jac Meeder begin nen we eerst met een stukje verleden. Van muziekschool naar stereo adviescentrum Vijf en twintig jaar geleden be gon Jac Meeder met een mu- ziekinstrumentenhandel an nex muziekschool. Hoewel de belangstelling en de animo be paald groot was, (alleen de mu ziekschool telde al zo'n twee honderd leerlingen) besloot de heer Meeder in 1958 toch, om de moderne trend, waarin een enorme opkomst van de gram mofoonplaten te zien was, te volgen en zijn muziekschool met de daaraan verbonden in- strumentenhandelaan de kant te doen en zich te gaan specia liseren op Geluid! Alle ontwikkelingen op geluids- gebied werden door hem nauw lettend gevolgd om daardoor steeds het allernieuwste op dit gebied aan zijn klanten te kun nen doorgeven. Iets van de ou de sfeer van de muziekschool is tot vandaag toe, in de Gou den Snaar te merken. Jac Mee der zegt daar zelf van: „Vroe ger en ook nu, werk je met mensen in een gezellige sfeer. De mensen zijn uiteindelijk be zig met hun hobby, waardoor je iedereen op z'n best mee maakt. Dat gaat natuurlijk niet altijd op, want mensen die een geluidsinstallatie kopen, geven daarvoor veel geld uit, en ei sen daarvoor terecht, veel aan dacht. En daar zitten uiteraard wel eens mensen tussen, die in onze ogen lastig kunnen zijn. „Dit brengt ons op een volgen de vraag. Er is de afgelopen jaren veel gesproken over de zogenaamde „Nieuwe Consu ment". Wat verstaat de heer Jac Meeder daaronder? Naar mijn mening bestaat die Nieuwe Consument allang! De mensen van mijn generatie (en ik ben nu 44) zijn opgegroeid met de techniek. Wij zijn niet meer onder de indruk van knoppen en druktoetsen, ter wijl onze ouders doodsbenauwd waren om de radio aan of uit te zetten. Wel geloof ik dat er een stuk toegevoegd wordt aan onze markt. Vroeger was het zo dat iemand van midden zestig zich geen nieuwe apparatuur kon of wilde veroorloven. Dat was niet nodig en ook eigenlijk zon de van het geld. Maar onze generatie, en uiteraard die na ons komen, hebben een andere levensinstelling. De mensen worden eerder ge pensioneerd, zij krijgen steeds meer vrije tijd, die ze, zonder het oude schuldgevoel, kun nen vullen met hun hobby's. Het is vandaag de dag al zo, dat er veel meer oudere men sen, goede installaties kopen. De mondige koper Een ander ding dat opvalt is de kennis van de mensen van nu. Vroeger in het begin van de stereo ontwikkelingen was het noodzakelijk de mensen echt uitleg te geven over wat stereogeluid inhield. Nu is het zo dat de mensen, voordat ze in de zaak komen, zich allang op de hoogte heb ben gesteld van de nieuwste ontwikkelingen en is onze taak meer het samen met de men sen oplossen van de problemen die zich voor kunnen doen om tot een optimaal gebruik van die mogelijkheden te komen". Iets anders waar wij nieuws gierig naar zijn: Welke plaats neemt de televisie en video markt in, binnen zijn bedrijf. „Met name door de opkomst van de video-apparatuur, zijn wij vorig jaar gestart met de verkoop van TV en video. Voor die tijd had ik er niet zo'n be langstelling voor. Maar als je ziet wat een geweldige moge lijkheden er zijn op videoge- bied, dan is dat haast onvoor stelbaar. Met name ook op ca- meragebied. Lang zijn veel filmers, (en ik filmde zelf ook als hobby met super 8), huive rig voor de videocamera ge bleven. Maar als je ziet wat een mogelijkheden dat ding heeft, ik praat dus nu over de draagbare en ook werkelijk handzame videocamera van Panasonic, dat geeft een prachtig beeld met een goed geluid. Voor veel mensen, en ik verwacht in de toekomst nog een enorme toename daar van, een geweldige vervanging van het super 8 filmen. Het is ook echt leuk om direct een resultaat te kunnen zien. Een ander ding dat mij grote vol- een bijdrage aan de meningsvorming geleverd. Het kan volgens het CDA ook niet de bedoeling zijn een poging te doen insprekers bij elkaar te krijgen die een wijks-gewijze representatie van de gemeente vormen. ,,Nee", zegt de CDA, „we zullen eerder bijna automatisch en gedachteloos streven naar representanten van de meest betrokkenen, representanten van belanghebbenden uit de betreffen de wijk of straat e.d.". Meningen en voorkeuren van meer-be- trokkenen zullen echter in principe altijd zwaarder moeten wegen dan meningen en voorkeuren van minder- betrokkenen. De rol van de insprekers moet ook niet beperkt blijven tot een categorie „bewoners" (winkeliers, be drijven enz.en het CDA geeft daarom in overweging in de nota de stimule ring van een inspraak „waarin alle categorieën belanghebbenden partici peren als beleidspunt op te nemen". En wat de begeleiding van de inspraak betreft zegt het CDA dat er beslist geen „speciale begeleider" moet worden aangesteld. De insprekers zijn mondig genoeg en behoeven alleen maar onaf hankelijke deskundige adviezen. De insprekers moeten zelf kunnen beslis sen welke interne of externe deskun digheid zij willen aantrekken. Wel moet per inspraakprocedure ad ministratieve ondersteuning verleend worden. Het CDA noemt daarvoor een richtgetal van twee mandagen per week per inspraakgroep, plus de nodi ge vergader- en copieerfaciliteiten en dan alles te zamen tot een richtbedrag van 20.000 gulden. Voor het raadplegen van externe, erkende deskundigen noemt het CDA nog een richtbedrag van 10.000 gulden per procedure, ter wijl de totaalkosten de 100.000 gulden per jaar niet mogen overschrijden. 40 onvergetelijke melodieën die de sfeer van de bevrijding terugroepen. Een feestelijk dubbelalbum met Vera Lynn, Mills Brothers, the Andrew Sisters, Glenn Miller en vele anderen. aa j-a 2elpee'svoor *j£f3U Volgens het CDA Soest moet de inspraak voor een groot deel geheel aan de insprekers overgelaten worden. De bemoeiing van de overheid moet beperkt worden tot: a. het treffen van alle voorbereidingen die voor een goed verloop van de inspraakprocedure nodig zijn; b. het verzamelen en ter beschikking stellen van informatiemateriaal aan de insprekers; c. er voor zorgdragen dat de resultaten van de inspraak goed worden vastgelegd en d. het geven van deskundig advies. Het CDA meent dat de bewering in de inspraaknota van het college, dat de'bevolking gemotiveerd moet worden tot deelname aan de inspraak en dat men de meningsvorming van de insprekers moet begeleiden, niet juist is. Volgens het CDA komen van de vier taken waar de bemoeiing van de overheid zich mee moet bezig houden er twee [voorbereiding en informeren] voor rekening van het ambtelijk apparaat. Daar berust immers de feitelijke kennis en kunde. In de reactie op de inspraaknota stelt het CDA-bestuur dat het in de nota aangenomen standpunt (dat er van aktieve deelname van het bestuur in inspraak al sprake is als het bestuur de inspraak een wettige basis heeft ver schaft) niet vol te houden is. „Wij hechten er aan dat naast de vorm geving van de aktieve rol van de bur ger in de inspraak, de aktieve rol van het bestuur in deze nota ge lijkwaardig wordt vorm gegeven' Men geeft twee momenten aan waarop die aktieve rol zou moeten blijken: in de beginfase van de inspraak, na de oriënteringsfase, als de insprekers hun opdracht geformuleerd hebben èn in een tussenfase wanneer de insprekers „de scope van in beschouwing te ne men alternatieven heeft geformu leerd". Op die momenten moet het bestuur zich verplicht zien met de insprekers van gedachte te wisselen en zijn me ning over de voornemens van de in sprekers te geven. Voorkomen moet worden dat het bestuur zich aan de inspraak kan onttrekken. Een verkeerd beeld is het ook, volgens het CDA, als men de betrokkenheid van de burgers alleen maar afmeet aan diegenen die rechtstreeks contact met het openbaar bestuur hebben onder houden. Veel meer burgers hebben immers, zo is in het verleden bewezen,

Soester Courant | 1980 | | pagina 11