Gedrukt journaal over het „tijdperk Juliana" 50 jaar geleden in Soest FX-3 de sportieve vanYashica! CONTANT-BON FILMAVOND VVV nieuws Jaarvergadering van de Nederlandse Bond van Gepensioneerden Gehannes... Boekennieuws ,-Ml k 1 M Gymnastiek-Vereeniging „De Soester Turnclub" op Vrijdag 16 Mei a.s. Inleider: de WelEd. Heer Haitsma 9 Mei 1930 nu 399.- m Benzine-diefstal opgelost Minimum 4 regels f6,00 17 17 - Huish. artikelen TEL 02155-12969 Uiteraard, zouden we haast zeggen, met een Oranje kaft, is bij het Spec trum een boek verschenen over „de 32 jaren van Juliana". Een zwart/wit ge drukt foto-journaal met tekst over de meest opvallende en ingrijpende ge beurtenissen van de periode 1948 -1980. Het is een boek in de Spectrum-serie: „Het aanzien van", dat jaarlijks ver schijnt, maar dan nu over de 32 ja ren dat Juliana onze koningin was. Dat er in 32 jaren, een halve mensen leeftijd, heel wat gebeurt is is duide lijk. Van di. 6 t/m vr. 9 mei wordt in het Klu. Museum, gebouw 10 in het Kamp van Zeist aan de Kampweg te Soester- berg een tentoonstelling gehouden over de bezetting en bevrijding van Neder land in de Tweede Wereldoorlog 1940- 1945. Openstelling voor publiek van 10.00 tot 16.00 uur. Het I.V.N. afd. Eemland zal haar maandelijkse natuurwandeling in de Meimaand organiseren op woensdag- AVOND 7 mei. Aanvang half acht, tijdsduur een kleine twee uur. De start is bepaald, onder aanbeveling van het aantrekken van laarzen, te Eemnes. Van Baarn uit richting Spakenburg rij den, onder de snelweg door direct links de B-weg pikken, de Geerenweg volgen en op 2^ km. verder aan het einde rechtsaf. Let hier op I.V.N.-Eem- land-bord. Op za. 10 mei organiseert de Autobus Dokumentatie Veren, de Internationa le Autobusshow 1980 in Haarlem en IJmuiden. Een dertigtal autobussen zal acte de présence geven, zowel his torische autobussen als het allernieuw ste, dat chassis- en carrosseriebouwers te bieden hebben. Van 10.30 tot 11.30 uur staan alle wagens in IJmuiden op het Marktplein. In sportpaleis Ahoy te Rotterdam is op do. 22 mei het N.C.R.V.-Zaal voetbal Interland Nederland-België. Tevens Minivoetbalwedstrijd Rotterdam kampioen)-All Star Team. Omlijstingsprogramma: Wielrennen en atletiek. Aanvang 19.00 uur omlijs- tingsprogr. 20.00 uur Hoofdprogram ma. Plm. 23.00 uur einde. Prijs 7,50. Op Hemelvaartsdag 15 mei wordt in de Oude Kerk te Soest een concert ge geven door het Nederlands Motet en Madrigaalkoor o.l.v. Carel Laöut. Pre sentatie: Cees van Drongelen. Mede werkenden: Christine Jansen-Kooy, sopraan; Peter Kooy, bas; Lex Vos, blokfluit; Jan Jansen, orgel/clavecim- bel; Mariëtte Holtrop, viool; Bron ver Puvh, viool; Jan Stolk, altviool; Wil lem Bouten, cello. Aanvang 20.15 uur. Programma, tevens bewijs van toe gang a 5,- af te halen bij de VW, Steenhoffstraat 9a. De Kermis in Soest is dit jaar van 14 t/m 17 mei aan de Talmalaan (Eng). Openingstijden: wo. t/m za. aanvang 13.00 uur. Sluitingstijd 's avonds 24.00 uur. Tot en met 26 mei kunt u naar de nationale bloemententoonstelling Keu kenhof te Usse. Ook de kassen zijn de moeite waard met o.a. een over dekte tuin, duizenden tulpen, de ama- rylliskas, een foto-tentoonstelling van het Wereld Natuur Fonds, een informa tiestand van de Bloembollenraad en natuurlijk prachtige staaltjes van bloemsierwerk. Geopend dagelijks van 8.00-20.00 uur. Prijs 6,-; kind. t/m 12 jr. en pas 65 3,-. Op woensdag is het gezinsdag; ouders mogen hun kinderen tot 12 jr. gratis meenemen. In theater Carré te Amsterdam is op 11 en 12 mei een uitvoering van „Der Zigeunerbaron" van Johan Strauss. Aanvang 20.15 uur. Prijs 20,- t/m 40,-, alhier te reserveren. Van 20 t/m 28 mei komt Jos Brink in theater Carré met zijn musical „Mas kerade". Aanvang 20.15 uur. Prijzen 7,50 t/m 25,-, alhier te reserveren. In het Concertgebouw te Amsterdam geven de Stylistics op 12 mei een con cert. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprij zen 20,- t/m 30,-. Op vr. 16 mei treden Billy Preston en Syreeta op in het Concertgebouw. Toegang 25,- t/m 35,-. Op wo. 2 juli wordt in de Zwolse IJs- selhal een concert gegeven van de groep „Santana". Aanvang 20.15 uur. Prijs 30,- p.p. Op vr. 6 juni zal de groep „Santana" optreden in de Groenoordhallen te Leiden. Aanvang 20.00 uur. Prijs 30,-. In de Grote Kerk te Vreeland wordt op 17 mei een kaarslichtconcert gege ven door Amphion barok ensemble uit België, m.m.v. Max van Egmond, ba riton. Aanvang 20.15 uur. Aan de boulevard te Scheveningen is op 15 mei de opening van het bad seizoen, met o.a. wedren naar zee, taptoe vuurwerk, concours d'ele- gance en flaneerparade. 10 Mei is het Nationale Molendag. Bij gunstige weersomstandigheden zullen ongeveer 500 molens laten zien dat zij geen statische monumenten zijn. De molens die bezichtigd kunnen worden zijn herkenbaar aan een vlag. Deskundige molenaars zullen u alles vertellen over het reilen en zeilen van zo'n molen. Ook geven wij u de raad eens twee nuttige zaken te combineren en de molens op de fiets te bezoeken. De nationale molendag valt nl. samen met de A.N.W.B. landelijke fietsdag. Bij de VW's Hilversum en Amersfoort en bij de A.N.W.B. zijn de routes ver krijgbaar. Filmhuis Artishock draai top do. 8 mei de film in kleur „The Naked Civil Servant". Aanvang 20.30 uur. Prijs 4,50; leden, enz. 3,50. In de pauze gratis thee. De Memobeurs, een milieuvriendelijk ondernemen, is op 9 en 10 mei van 10-21 uur en op 11 mei van 10-18 uur. Deze beursmanifestatie voor een klein schaliger samenleving vindt plaats in de Expohal te Hilversum. Toegangs kaarten 6,- p.p. kinderen 3,- p.p. Achteraf gezien zijn dat niet alleen maar wereldschokkende zaken ge weest, maar ook treurige, gekke merkwaardige dingen waarbij we nu de vraag kunnen stellen: „waarom toen die opwinding? Velen zullen zich ongetwijfeld het „eerste bloot" op de televisie nog her inneren en de opwinding die er daar na ontstond. Dat was in 1967. Nu der tien jaar later vinden we het eigen lijk mal en wat bekrompen als be paalde scenes niet wat verder door gezet worden. Alhoewel ook nu nog de film „Spetters" toch wat al teveel „van het goede" wordt gevonden. Maar wie herinnert zich nog dat in 1948 Amsterdamse huisvrouwen met borden de straat optrokken om te pro testeren tegen de nog steeds gelden de vleesdistributie. Nu trekken we zo wat de straat op tegen de vleesver kwisting. Wie ziet in 1980 het volkomen ver- commercialiseerde Nederlands elftal in voetbalkleding nog defileren langs Paleis Soestdijk. Dan zal er heel wat geld op tafel gebracht moeten worden. Maar in 1949 was dat wel een feit bij gelegenheid van het koperen huwe lijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard. In 1951, op 2 oktober vond de eerste televisie uitzending plaats; het jaar dat Willem van Est met gele trui en al in de Tour de France in een ra vijn terecht kwam. Het werd als een soort nationale ramp gevoeld. Op de radio vierde in 1952 de Fami lie Doorsnee hoogtij en een jaar la ter bereikte Edmund Hillary in ge zelschap van de Sherpa gids Tensing Bhoetia als eersten de top van de Mount Everest. In dat jaar ook over leed Stal in en won de KLM de handi caprace Londen-Christchurch. In 1955 overleed Kardinaal De Jong en werd hij opgevolgd door Kardinaal Alfrink. In 1956 werd het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam onthult en daar was burgemeester d'Ailly nog bij. Zijn problemen waren te klein bij wat Polak nu meemaakt. In 1956 ook werd mevrouw Marga Klompé de eerste vrouwelijke minis ter van ons land en in dat jaar von den de eerste uitbetaling en van de AOW plaats. In 1957 gingen de Russen als eersten de ruimte in met de befaamde Spoet nik 1. - 'mm terwie» gaftfia %mn 1948-1880 En het is alweer ruim 21 jaar gele den dat Paus Johannes de 23ste geko zen werd. Wat bracht hij allemaal niet teweeg, evenals Fidel Castor die begin 1959 aan de macht kwam. Na 21 jaar blijkt het voor velen alsnog niet zo leuk te zijn in Cuba. In 1960 werd de Groningse gasbel ont dekt en nog steeds worden er nieuwe schattingen gemaakt over de hoeveel heid gas die er daar in de grond zou zitten. In 1962 vond de treinramp bij Har- melen plaats en dat is dan nog maar achttien jaar geleden. Zo is het ook nog maar achttien jaar geleden dat de miljoenste na-oorlogse nieuwbouw woning in gebruik genomen werd. Dat was in Zwolle en de Koningin was erbij. De Beatles zetten Amsterdam op zijn kop en dat was in 1964. Een jaar la ter vond de beruchte (en mislukte) coupe plaats in Indonesië. Eind 1967 verrichte prof. Barnard zijn eerste hartoperatie en het jaar daarop won Jan Janssen de Tour de France. In 1969 werd het Maagdenhuis bezet landde de eerste man op de maan en won Feyenoord de wereldcup. In 1970, tien jaar geleden al, veegden de mariniers de Dam schoon en daar zal door menigeen dezer dagen nog weieens aan terug gedacht zijn. In die jaren zorgden Ard en Keessie voor opvallende schaatsprestaties en het is al weer vijf jaar geleden, in 1975, dat dr. Herrema in Ierland 35 dagen door een IRA-splintergroep werd vastgehouden. In 1976 bevrijdden Israëlische com mando's gijzelaars op de Oegandese luchthaven Entebbe en zo draaide in een ijltempo de wereld verder. Dat gebeurde allemaal in de 32 jaren van koningin Juliana. Het is interes sant al die gebeurtenissen en nog veel meer in een boek samengebracht te zien. Misschien helpt het ons som mige zaken eens wat te relativeren; een „kunst" die wij juist tegenwoor dig best kunnen gebruiken. „De 32 jaren van Juliana", dit gedruk te journaal, is in de boekhandel ver krijgbaar. des avonds te 8 uur, in liet gebouw „RELEGIE en KUNST", Rembrand tlaan. Afihüetiek-official der K. N. A. U. Film! betreffende de Olympiade 1924 ter opwekking van de samenstelling eener athïetiek-afdeeling. Entrée voor niet-leden f0.25. Het Bestuur. De Zomertijd Met ingang van Donderdag 15 Mei a.s. begint de zomertijd. Men vergete vooral niet a.s. Woensdag vóór het naar bed gaan de klokken één uur vóóruit te zetten. Binnen zonder kloppen De bestellers zijn niet meer verplicht tot het bellen of kloppen aan gesloten woningen. Wordt evenwel op bellen of kloppen nog prijs gesteld, dan kan een desbetreffend verzoek tot de postdirectrice worden gericht, indien deze wensch niet blijkt uit eene aanwijzing aan de woning. Proces-verbaal Tegen den caféhouder B. is door de politie weder proces-verbaal opgemaakt, wegens gelegenheid ge ven tot dansen in een voor het publiek toegankelijke lokalitiet. De Hooge Raad heeft dezer dagen B. veroordeeld wegens bovengenoemd feit, zoodat het voor B. nu een vechten tegen de bierkaai wordt. Inwisseling van oude bankbiljetten van 10,- nog korten tijd opengesteld De Nederlandsche Bank Amersfoort meldt ons, dat de termijn, waarbinnen de biljetten van 10,- oud model, nog bij alle kantoren van de Nederlandsche Bank betaald waren, 1 Mei is verstreken. Aangezien op het moment nog ruim 500.000 biljeten van dit soort in omloop zijn, is het praktisch niet mogelijk houders van deze biljetten naar de hoofd- bank te verwijzen. De Directie van de Nederlandsche Bank heeft daarom besloten voorloopig bij al hare kantoren met de inwisseling voort te gaan. De houders van genoemde biljetten worden inmiddels tot spoedige aanbieding aangespoord. In circulatie blijven alleen de biljetten van 10,- waarop een Zeeuwsche boerin voorkomt. Verkeersongeval Woensdag j.1. kwam een auto bestuurd door Mevr. J. v.d. H. te Baarn in botsing met een groentewagen van den handelaar Grift alhier. Dientengevolge werd deze wagen nog al aanmerkelijk beschadigd, terwijl ook de auto eenigszins werd gehavend. Mevr. J. was bereid de schade aan den groentehwagen toegebracht te vergoeden. Proces-verbaal werd niet opgemaakt. Vragen aan B. en W. Door het lid van den Raad, den heer Doorman, zijn de volgende vragen aan B. en W. gesteld: Is het aan B. en W. bekend of de geruchten omtrent aanstaande gedeeltelijke afbraak van den molen aan de Kerkstr. juist zijn? Zijn B. en W. niet van oordeel, dat behoud van den molen in ongeschonden staat uit schoonheidsoog punt een Soester belang genoemd mag worden, daar deze molen, van vele plaatsen gezien, een bijzonder schilderachtigen aanblik biedt, zulks in het bijzon der vanaf den Eng? Zoo ja. zijn B. en W. dan niet van meening, dat desnoods een klein geldelijk offer uit de gemeente kas gerechtvaardigd zou zijn, om het behoud van den molen in dien ongeschonden staat te waarbor gen! Zoo ook deze vraag bevestigend mocht worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid stappen te doen om tot dit doel te geraken? EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG Van alle zaken, waarop de spreuk: „Beter laat dan nooit" van toepassing is, moet het naar bed gaan zeker wel in de eerste plaats genoemd worden. MAANDAG Tijdverknoeiers zijn levensverknoeiers. DINSDAG Een helder verstand, een warm hart, brengen geluk. WOENSDAG De weg naar den roem leidt over de bergen der moeite. DONDERDAG De ergste vleier is het eigen ik. VRIJDAG Een zwijgend man is dikwijls waard aangehoord te worden. ZATERDAG Velen verstaan onder onafhankelijkheid niets an ders dan - te mogen doen wat ze niet doen moesten. UIT DE ADVERTENTEËN VENEMA HEEREN MODE-magazijn, benger's „Filetas" geknoopt tricot ondergoed. „Ribana" en „Tricodens" onder goederen. F. C. Kuijperstraat 10, telefoon 2169. GELEGENHEID TE SOEST tot het weiden van eenige pinken of ander vee. Adres: J. E. v. Coeverden, Beukenlaan 36. TE HUUR LANDHUIS; erkerkamer en suite, keu ken, groote tuin met schuurtje; boven 2 slaapka mers, gas, waterleiding en electra. Huur 7,50 per week. Gelegen Nieuweweg 15a. camera, ook onder extreme omstandigheden. Met Contax/Yashica bajonetvatting voorsnel wisselen van objectieven. Ondanks z'n professionele kwaliteiten zeer scherp geprijsd! De FX-3 van Yashica Kompakt, licht, gemakkelijk te bedienen en super-sportief. Helder zoekerbeeld met LED-O-MATIC meetsysteem. Met vertikale metalen spleetsluiter voor uiterste precisie. Perfekte flits- synchronisatie. Zeer betrouwbare FX-3 techniek: Standaardobjectief Yashica DSB f 2.0/55 mm. Sluitertijden Viooo tot 1 sec. Belichting/diafragma: volautomatisch LED-O-MATIC systeem. Zelfontspanner. Flitscontact. Sneltransporthandel. Afm.: 135 x 84,5 x 50 mm. Gewicht: 450 gr. (alleen body) tas 49.- compleet 448 (levering uitsluitend met tas) VAN WEEDESTRAAT 17 TELEFOON 13917 I De Nederlandse Bond van Gepensio neerden, afdeling Soest, hield dinsdag middag haar jaarvergadering in het dienstencentrum van Honsbergen. De vergadering, was, zoals dat ook bij andere verenigingen het geval is, zeer slecht bezocht. Van de 224 leden, waren maar 15 aanwezig. Doordat de voorzitter, de heer K. Oosthuis, schitterde door afwezigheid, opende de penningmeester, de heer H. A. Z. van Knobelsdorff, om drie uur de vergadering. Hij deelde mede, dat er drie vacatures in het bestuur zijn. Alleen de voorzitter wil nog een jaar aanblijven. Daarom zal de heer Van Knobelsdorff tijdelijk het secretariaat waarnemen. Hij las de jaarverslagen voor en herdacht daarin de overleden leden. Er was een voordelig saldo. Om half vier komt de voorzitter, de heer Oosthuis, ter vergadering en ver ontschuldigde zich. Als afgevaardig den naar de Algemene Jaarvergade ring van de Bond, die op 6 mei in Utrecht zal worden gehouden, werden benoemd de voorzitter en de penning meester. Intussen komt de heer Rozeboom, lid van het hoofdbestuur ook ter vergade ring. Hem werden enige yragen ge steld. Hij verwees naar „De Wachter" die ieder lid thuis krijgt. Alle vragen van afdelingen worden beantwoord, zoals belastingen enz. Er is een propagandacommissie die nauw samenwerkt met de C.S.P.O. Ook heeft het hoofdbestuur geregeld onder houd met de heer Wiegel. Alles wordt serieus behandeld, o.a. de pensioenen, ziekte of verzekeringen. Men moet De Wachter gaan verspreiden om meer leden te werven. Veurige week waas ik effe op de fiets weze kieke ovve ze Soest ok mooi versierd haadde veurde Koninginnedaag. 'k.Haad kouwe haangde toenk weer thuus waas, moar ok een bar koud haart. Zo ben 'k eschrokke vaan die koale boel op Soest. Heul niks te zien vaan feestgedoe. Eerst saacht ik daazze die ou we poalle met verkleurde laap- pe d'r an weer zouwe opzet te. Die hewwe aal heul waat joare kenne bekieke. Moar nee; ok aal niet. Zeker de mot te en de houtwurm d'r in ekom- me. Ik vin ut hiero moar een baar zunige boel. Hoechtum! Eerst zouwe de kinders een sinoas- aappel kriege en toeng wier ut toch nog een beker. Moar toeng woare de cengte veur de versiering zeker op. In de etoaloagies waas ok niet veul te kieke. Enkelt de baak kers haadde d'r nog waat vaan gemoakt. Moar die daachte aan de negosie met d'r oraan- jegebaak. De slokkiesboere haadde oraanje neutjes oppe- steld en doar hek wel een tied noar stoan kieke. Aalles waat ter op un end te beleve waas, haad te moake met de jeugd, moar ik schaat daat de ouwere Soesders ok wellus waat wille zien. Aachter Artisjok waas de heule middaag muziek; tenmingste ik daacht daat ut zoiets waas. Een aallemaachtiüe hoop la- vwai vaan een stel jaammer- houte en wel zo aallebaarstend haard, dajje op een kilometer nog doof wier. Ajje de jeugd vaan teugeswoor- dig ziet daanse, daan liek ut net ovve ze aachtermekoar keuk op d'r rug hebbe en d'r niet bie kenne om te kraabbe. Affing, me voader von ok niks aan de jaasmeziek toeng ik nog jong waas en zo het iedere generoatie z'n eige lol. Moar ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daat ik vin daazze op Soest moar us les motte ne me in versiere en feesies bou- we. Nog één keer bloeme brenge op 't Paleis en daan hewwe daat ok veur goed gehaad. Haardstikke jaammer. En vaanoavend goa ik moar us luustere bie de P. V. O. Daas veur ming echte muziek en aas ze mooi speule zda'k haard klaappe. HANNES VAN DE NENG. Voor het stelen van benzine werden twee Soester jongens, van respectieve lijk 18 en 19 jaar aangehouden. In de nacht van zaterdag op zondag zag een voorbijganger dat zij benzine overhe velden in jerrycans uit een personen auto, welke geparkeerd stond op de hoek Weegbreestraat-Eigendoimveg. Door de politie werden de jóngens aangetroffen op de Valeriaanstraat, waar zij juist bezig waren de jerrycans leeg te maken in hun motorfiets. Naam: Straat: Woonplaats: Tel. verzoektmaal plaatsing Op woensdag voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Ondertekening ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136, 3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart):)

Soester Courant | 1980 | | pagina 17