Eerste sleuteluitreiking wijk Bloemheuvel Beelden expositie N assauplantsoen Zo gezien... 3.98 2.59 Oorlogsslachtoffers massaal en stijlvol herdacht Soester Natuurbad gaat zaterdag 10 mei open Een teken van leven Kermis Soest van 14 tot en met 17 mei Kop en schotel Schouderham Sinaasappelen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen PINDA'S Woensdag 7 mei 1980 58e jaargang no 37 Foto: Goos van der Wilt DEZE WEEK (Bloemmotief) Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 150 GRAM Zie onze advertentie GERARDPALL Toen we het afgelopen week end samen op de hort gingen, hebben we twee ansichtkaar ten verstuurd. Eén naar de met een bakje melk achtergelaten kinderen en één naar een zieke vriend, die zelf altijd heel trouw zijn adressenlijstje af werkt als het oude jaar afge dankt wordt of wanneer hij met vakantie is. Eigenlijk hebben we altijd een beetje het land aan die flauwe kul. Je ziet elkaar soms in maanden niet, maar zodra je er eens even helemaal uit bent moeten er zo nodig aan jan- en- alleman kaarten wor den geschreven. Om te laten zien hoe ver het was? En hoe warm Mei dit enige verplichte num mer in de vakantie blijf ik wat moeite houden - wie wel? wie niet? zijn we nou nog niet klaar? - en daarom wordt de operatie vaak tot het laatste toe uitgesteld of - het andere uiterste direkt na aankomst de hele partij tegelijk verzon den. Toch heb ik zelf de beste her inneringen aan de vele brieven en kaarten die ik destijds in het ziekenhuis ontving. Het is een merkwaardige ervaring om een teken van leven te ont vangen van mensen die je ei genlijk alleen maar van ge zicht kent. Juist tijdens zo'n ziekteperiode ben je extra ge voelig voor dergelijke attenties en een gevoel van warmte schiet door je heen als de zus ter weer een stapeltje post voor je meebrengt. Ik heb oprechte bewondering voor hen die nauwlettend om zich heen zien of iemand een bemoediging nodig heeft en dat prompt omzetten in het verstu ren van een kaart of een brief je. Dikwijls ligt de grootste waar de van een attentie in het on verwachte, de verrassing. Dezer dagen dacht ik dat we er goed aan zouden doen onze schrijfgewoonte in die zin te veranderen dat we de verplich te kaarten in het vervolg maar laten vervallen en die sturen naar mensen die onze aandacht harder nodig hebben. Dat kwam allemaal omdat er bij thuiskomst ook een kaart lag van de zieke vriend uit het begin van dit verhaal. Of liever, van zijn ouders want hij zelf was in het weekend overleden. Zevenentwintig jaar jong. Als ik de kaart opnieuw kon versturen zou ik op deze af scheidsgroet het gebruikelijke „Van harte beterschapgraag vervangen hebben door „Tot ziens in Jeruzalem AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. 7 20,75 Brandinboedel verzekering v.a. 7 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. 7 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.a.7 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. 761,60 Kinderen v.a. 730,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. 724,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. 765,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf 71500,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. ^vanJROUWENDAAL Burg. Grothestr. 11a I NBlli XteJ Soest-Tel. 02155-164671 ALLEEN DONDERDAG 15 STUKS voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG VERS GEBRAND 500 GRAM Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Sbest - Tei. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 710.40 Buiten Soest per half jaar 720.80 Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Burgemeester mr. P. Scholten met de krans op weg naar het monument Foto: Herman van Dam Aanzienlijk meer mensen dan de laatste jaren het geval was hebben zondagavond bij het monument in Braamhage de jaarlijkse dodenherdenking bijgewoond. Naar schatting achthonderd Soesters namen de twee minuten stilte in acht en luisterden vervolgens naar het mannenkoor Apollo dat onder leiding van dirigent Gerard van de Schepop een psalm en twee coupletten van het Wilhelmus zong. Daarna volgde de kranslegging: door burgemeester Scholten namens de gemeente; door de heer A. Reehorst namens het verzet en door de heren B. J. v.d. Linden en W. G. Hilhorst namens het Oranje Comité. De stijlvolle plechtigheid werd afgesloten met een défilé langs het monument. In Soesterberg legde loco-burgemeester G. Plomp een bloemstuk bij het ter gelegenheid van de 35ste herdenking op het Dorpsplein geplaatste monumentje. Amerikaanse militairen betrokken daar de erewacht. Ook deze plechtigheid trok grote publieke belangstelling. De voorzitter van de huurdersvereniging Ons Belang, de heer B. J. Rabelink, zal dinsdag 13 mei a.s. om 14.30 uur de eerste sleutel officieel overhandigen aan één van de toekomstige be woners van de wijk Bloemheuvel. De te betrekken woning maakt deel uit van een complex van 78 woningwetwoningen, welke gebouwd worden in opdracht van de woningbouwvereniging St. Joseph. Zoals bekend is die nen de 78 woningen in de wijk Bloemheuvel ter vervanging van de 78 woningen in de wijk Ons Belang. De toenmalige staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, de heer J. N. Schaefer, heeft op grond van de geluidsoverlast van het vliegveld Soesterberg geweigerd finan ciële medewerking te verlenen voor renovatie van de oude 78 woningen en tevens opdracht gegeven tot vervanging van de gehele wijk. Met de officiële uitreiking van de eerste sleutel zal tevens een aanvang moeten worden gemaakt met de ontruiming van de oude wijk. In overleg met de eigenaar van de oude woningen en het bestuur van de huurdersvereniging zullen de oude woningen onmiddellijk na leegkomen door de dienst van gemeentewerken voor bewoning onklaar worden ge maakt. Hiertoe zullen de sleutels van deze woningen aan voornoemde dienst worden overgedragen. Voordat de bewoners de oude wo ningen zullen verlaten zal een inventa risatie worden opgemaakt van de door de bewoners in het verleden aange brachte verbeteringen. De bewoners kunnen in aanmerking komen voor een vergoeding voor die verbeteringen, die normaliter bij een renovatieplan zouden zijn meegenomen. Sloop De afbraak van de 78 woningen is on ontkoombaar. Twee en een half mil joen stelde het ministerie van volks huisvesting beschikbaar voor het aan brengen van geluidwerend materiaal in de nieuwe huizen. De voorwaarde daarbij was, dat de oude wijk Ons Be lang zou worden afgebroken. In een brief aan de bewoners maakt de gemeente dat nog eens duidelijk. ,,De Staatssecretaris van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening heeft besloten dat de 78 woningen in de wijk Ons Belang uit de exploitatie moeten worden genomen. Dit houdt ondermeer in dat u de sleutels na ontruiming van de oude woning niet aan derden mag overdragen doch slechts in handen mag stellen van de medewerker van de dienst van ge meentewerken. De oude woningen zullen onmiddellijk na ontruiming voor bewoning onklaar worden gemaakt", aldus b. en w. aan de bewoners. Het Soester Natuurbad gaat zaterdag 10 mei open. Met ingang van dezelf de datum is het instructiebad De Turf voor recreatief zwemmen gesloten. De openingstijden van het Soester Natuur bad zijn: maandag tot en met vrijdag van 7 tot 20 uur en zaterdags en zon dags van 10 tot 19 uur. In het volgende week beginnende zwemseizoen bestaat de mogelijkheid zich voor te bereiden op de zwem diploma's I tot en met TV en voor het zwemdiploma B. De kosten bedragen 37 gulden. Tot 10 mei kan men zich opgeven bij het bureau Sportstichting, Steenhoffstraat 6 (Naast het gemeente huis) en vanaf 10 mei aan de kassa van het Soester Natuurbad. De lessen voor genoemde diploma's worden gegeven op dinsdag en vrijdag van 7,15 tot 7.45 uur en op woensdag en zaterdag van 7.15 tot 7.45 uur en van 10.15 tot 10.45 uur. De opleiding voor het zwemdiploma B vindt plaats in de maanden juli en augustus 's ochtends van 9 tot 10 uur. Het afzwemmen voor alle diploma's is op zaterdag 30 au gustus. Inventarisatie In verband met de door de minister toegezegde uitkering van maximaal duizend gulden per (oude) woning voor in de loop der jaren door de bewoner op diens kosten aangebrach te verbeteringen, zal de gemeente deze verbeteringen inventariseren. Het is eigenlijk een zaak van bewoners en bestuur van de woningbouwvereni ging Ons Belang, maar het contact is dusdanig gefrustreerd, dat deze twee partijen niet met elkaar willen overleggen. Om de afwikkeling van deze aangelegenheid niet verder te vertragen, is de gemeente inge gaan op het verzoek van het bestuur van de huurders (vereniging) om be hulpzaam te zijn bij de inventarisatie. Dubieus Dubieus in deze afwikkeling wordt de rol van de politieke partij Progressief Soest, die thans aktie voert voor het behoud van de oude wijk. In de commissie vergadering van Ruimtelijke Ordening, liet de heer Nuijten blijken de waren motieven voor de afbraak riiet te kennen. Nuijten meende dat de huizen gesloopt moes ten worden vanwege de zeer slechte bouwkundige staat. Gemeentesecreta ris Kruitwagen hielp Nuijten uit de droom. De geluidsoverlast van de vliegbasis, (de wijk ligt in de lawaaizöne van 65 tot 55 Kosteneenheden) was er immers de oorzaak van dat de toenmalige Staatssecretaris Schaefer besloot dat voor het onderhoud van de woningen geen geld meer beschikbaar mocht worden gesteld. Als uiterste grens, waar binnen wo ningbouw toelaatbaar is, wordt mo menteel nog 40 KE aangehouden. (Volksgezondheid gaat zelfs naar 35 KE). Progressief Soest tekende nooit bezwaar aan tegen de ministeriële beschikking en deed dat ook niet toen in een later stadium de minister 2% miljoen beschikbaar stelde voor de nieuwbouw woningen in de wijk Bloem heuvel. Aanvechtbaar zijn dan de vragen wel ke Jan Visser, fractievoorzitter van Progressief Soest, in het openbaar stel de tijdens de feestelijkheden op Ko ninginnedag op het terrein van Spul- lenhulp. Visser vraagt het college hem de brief te laten zien, waarin zwart op wit staat dat de huizen gesloopt moeten worden. Dan vraagt hij een enquête te willen houden onder de huidige bewoners wat zij met hun oude huizen willen. En tenslotte merk te hij op: „Ik wil dat Soest zich in zet voor het behoud van dit wijkje in Soesterberg als men zich inderdaad ernstig zorgen maakt over het te kort aan woonruimte in deze gemeen te". De landelijke norm van 40 KE, geno men met het oog op het „welzijn" van de mensen, zeggen Progressief Soest op dit moment niets. De partij sug gereert dat er nog van alles aan te doen is en roept daarmee in bedekte termen op tot verzet tegen een over- heidsbeslissing. Het is al van het begin af aan bekend dat de Soësterbergers en met name ook de bewoners van Ons Belang de ge luidsoverlast van Soesterberg anders „ervaren" dan „Den Haag". De kreet dat het vliegveld Soesterberg moet verdwijnen wordt zeker door het merendeel van de Soesterbergers niet gedeeld vanwege de geluids overlast. Toch is de beslissing van de minister geen geld meer beschikbaar te stel len voor het onderhoud van de wijk Ons Belang van doorslag gevende aard geweest voor de start van de woningbouw in Bloemheuvel. Daar voor geld accepteren en alle mede werking verlenen en dan achteraf te g;aan vechten voor het behoud van'de oude wijk. maakt de bestuur der ongeloofwaardig. Overigens weet ook Progressief Soest dat de briefwisseling over het voort bestaan van de wijk, gevoerd is tus sen het ministerie en de woningbouw vereniging Ons Belang en dat de ge meente die correspondentie niet openbaar kan maken. Op het Nassauplantsoen zijn tot en met 16 mei 28 beelden te zien in de buiten expositie welke verzorgd wordt door de Caroluskring. Het zijn beeldhouwwerken en andere kunstuitingen van Agnes Berck, Ma rijke Deege, Jim Mulder, Dumont, Jan van Ipenburg, Marcus Ravenswaay en Fred Tuynman. Voor een klein gezelschapje opende wethouder mevrouw M. van Stiphout- Croonenberg vrijdagmiddag de ten toonstelling. Zij noemde het een goed idee in Soest ook eens een wat gro tere expositie te organiseren om de in woners te laten zien wat hedendaag se jonge kunstenaars presteren. De Caroluskring komt grote lof toe voor het organiseren van dergelijke exposities waar „de drempels van de musea", soms toch nog een belemme ring, geheel ontbraken. De Caroluskring werd in 1963 opgericht door een aantal jonge beeldhouwers, die een nieuwe expositievorm zochten in een vrij-werkende vereniging. Hun eerste expositie werd in dat jaar in Bennebroek op de Linnaeushof gehou den en toen ook ontstond de naam: Caroluskring, waarvoor het op de Lin naeushof geplaatste beeld van Carolus Linnaeus aanleiding gaf. Na een wat moeilijke beginperiode kwam de Kring tot grote bloei met zijn rondreizende openluchttentoon stellingen. Naast deze buitenexpositie heeft de Kring ook een kleinbeeldex- positie, op te stellen in ruimten waar de buitenbeelden te fors zouden uitval len. Voorzitter van de Caroluskring is de beeldhouwer Marcus Ravenswaay; zijn echtgenote Marijke Ravenswaay- Deege leidt het secretariaat. Zij leidde na de opening het officiële gezelschap, waarin het CDA-raadslid mevrouw Greefhorst, de heer De Jong van de culturele commissie, de heer N. Schrö- der cultureel ambtenaar van de ge meente en de heer Klandermans van de plantsoenendienst, langs de tentoon gestelde beelden. De opening van de beeldententoonstelling op het Nassauplantsoen: v.l.n.r. de heer P. Klandermans, mevrouw M. Ravens- waay-Deege, wethouder mevrouw Van Stiphout en de heer N. Schröder De jaarlijkse kermis wordt van woens dag 14 tot en met zaterdag 17 mei gehouden op het terrein Talmalaan hoek Soesterengweg. In deze periode vallen ook de festiviteiten op Hemel vaartsdag, donderdag 15 mei, in de Kerkebuurt, zodat ook op een grote be langstelling van buiten de gemeente Soest voor het Ke'rmisgebeuren op de Eng gerekend kan worden. De openingstijden van de kermis zijn van 13 tot 24 uur. Gedurende deze uren kan jong en oud zich vermaken met „draaien" en „behendigheidsspelen" en waarbij de traditionele „eetkra- men" vanzelfsprekend niet zullen ont breken. De Stichting Coördinatie Kermissen heeft de volgende attrakties naar Soest gehaald: autoscooter, calypso, stop lichtspel, round-up, super jet bob, holly cranes, hully gully en baby sport. Niet minder dan 74 verenigingen, wel ke werkzaam zijn op sociaal-cultureel of charitatief gebied, hebben een aanvraag bij de Stichting ingediend voor een bijdrage uit de kermispot. Te verdelen zal er ongeveer 47.500 gul den zijn. Omdat van enkele verenigingen en in stellingen nadere gegevens moeten worden gevraagd heeft de verdeling nog niet plaatsgevonden. Het streven is om uiterlijk juni de verdeling bekend te maken.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1