van de Maand Zestig jaar in het klooster „Driekwart van onze informatie is in handen van enkele bedrijven" NOU VOORUIT U MAG ÖOK OVERMORGE KOMEN KL BIJ ARTIHOM NI KEN 88 artihome Auto Vandermeer viert lustrum - M Uitbreiding begraafplaats Veldweg blijkt noodzakelijk Pub Van Homoet „versiert" Tempo toerrijders INSTALLATIE SERVICE B.V. f Spullenhulp in ernstige moeilijkheden Woning door brand verwoest Woonerf Overhees II boekhandel Cees Hamelink op thema-ochtend over censuur: Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! Het BROOD van de welbekende BAKKER KUIPER uit BAARN Éis dagelijks vers verkrijgbaar bij TUIN BROEKEN 25 korting OVERALLS f69.75 Weekmarkt Soest volgende week op woensdag „Open Dag" Kathedrale Koorschool Utrecht HANS PIETERS Soester Courant van woensdag 7 mei 1 fstraat 37 .aande villa met c.v.-gasen jarage (25 m2| op 488 m2 eigen :hter de robuuste gevel gaan lime vertrekken schuil. Woonkamer met niet alleen maar ook een bijzonder Hijke afwerking. Open keuken, ileten hal. 1e verdieping: 3 ers, badkamer, afzonderlijk 2e 'aste trap naar grote zolder met 1 bergkamer. Inklusief and woonhuis met garage en loyale achtertuin met een Ie zonligging en mocht u oldoende uit de voeten n heeft u nog een uitgestrekt vlak bij uw deur. Voonkamer, keuken, toilet en dieping: 3 slaapkamers, nte en vaste trap naar zolder 56 w vrijstaand woonhuis met ibbele garage, opslagruimte >es)tuin. U zit hier in een 3 L-vormige woonkamer van Extra grote pannen hoeft u loen immers de open eet- lijn 14 m2 kan ze makkelijk ruime kelder. Vijf slaap kamer met ligbad, overloop at van onderhoud is prima, r huis dat u beslist moet zien n buiten. e eerste etage met vrije gging van deze flat waar- imale privacy. Vanuit de n vanaf het zonnebalkon nbelemmerd uitzicht op de nvelden van de Eng. inkamer, zeer grote slaap- <t van oorspronkelijk ;on, royale verbouwde )t inb. app., doucheruimte, erging op de begane iveneens een logeerruimte toffeerd luxaflexen ig 14 nd woon huis met c. v.- Modern, vrijstaand, en verhoudingsgewijs Is die argumenten u aan- llen wij u voor nu de en en met ons een en. Indeling: woon- jken, kelder, toilet en ïg: 3 slaapkamers, erloop. Berging. I woonhuis met c.v.-gas n van de plezierigste est binnen te rijden is weggetje, de Insinger- jke mengelmoes van in en bossen. Plezierig rijden, dubbel plezierig deling: woonkamer, er, toilet en spiltrap naar .'t 3 slaapkamers. Achter jat een dubbele garage. '6 uismet c.v.-gas en 14) die geheel onder- kunnen zijn dat dit huis opgeleverd is, in zo'n srkeert het. Toch is het 30. Vandaar die be- tie van oude bouwstijl :ectie. Indeling: Woon- alafond en schuif- Moderne open al. 1e verdieping: dkamer met ligbad en bungalow gebouwd, s gelijkvloers. Het huis i en nadien zorg- )dat u een modern en eur aantreft, ner, royale keuken, 2 amer met ligbad. i met rieten kap, 3ebouwd in 1978 naar jels landhuis met een niet alleen in het ook in het souterrain oppervlakte heeft van 'erdeeld in 4 ver- -vormige woonkamer open keuken, ieping: 3slaap- afzonderlijk toilet, op. Zolderverdieping: >or 1 slaapkamer. En isolatie, thermopane !e spouwmuren met is! trook grond van temming tot de >xen kan mee ste prijs f125.000, w 12155-16251 12/03404-51365 3147/033-30488 Spullenhulp Soest is door diefstal van een gehuurde geluidsinstallatie in ernstige moeilijkheden gekomen. Als de apparatuur niet boven water komt, moet er achthonderd gulden aan de verhuurder betaald worden. De installatie werd gehuurd in verband met de feestelijke opening van een nieuw magazijn aan de Veldweg op Koninginnedag. Aan het eind van de geslaagde dag, bij het opruimen, toen het toezicht wat minder was, hebben onbekenden hun slag geslagen. Elly Joosten veronderstelt dat de da ders mogelijk te goeder trouw waren en meenden dat de installatie ook voor de verkoop bestemd was. Zii hooot dat de apparatuur alsnog wordt terugbe zorgd. Gebeurt dat niet dan moet Spul lenhulp achthonderd gulden ,,uit het niets" te voorschijn zien te halen. Op 5 mei, 's avonds rond negen uur, brak brand uit in de vrijstaande villa van de familie N. aan de Amersfoortse- straat te Soesterberg. De woning brandde geheel uit en de schade wordt geschat op een half miljoen. De brand ontstond vermoedelijk door het aan steken van de open haard. Deze wilde aanvankelijk niet trekken. In verband met een telefoongesprek liet de alleen thuis zijnde bewoonster, de haard een ogenblik zonder toezicht. Toen zij te rugkwam had het tapijt vlam gevat en kort daarop stond de hele villa in lichterlaaie. Mevrouw N. slaagde er in de hond uit het huis te halen en een pony los te laten. De Soesterbergse brandweer trad voortvarend op, maar kon de villa niet behouden. Burgemeester Scholten en ook politie-commissaris Adema, woon den een deel van de blussingswerk- zaamheden bij. Het publiek werd op grote afstand gehouden. Een bewoonster van Overhees II heeft het college van b. en w. geattendeerd op het te hard rijden op de Draailier binnen het Woonerf. Zij heeft als ant woord gekregen dat het woonerf aan de wettelijke eisen van een woonerf vol doet. Door gemeentewerken zal in de Draailier een zodanige voorziening worden aangebracht dat haastige auto mobilisten gedwongen worden rustig te rijden. Verder is aan directeur ge meentewerken verzocht alle woonerf gedeelten op vermeende verkeersge- vaarlijke situaties te onderzoeken en het college een aantal vooretellen te doen met betrekking tot eventueel te treffen maatregelen. rfafk/MOM metmemm... ,Dat kan ons niet gebeuren.."is een ander verbaal van de bezettings tijd. Over Nederlanders die tot nu toe de geschiedenisboeken niet haalden. Rijkelijk voorzien van uniek documentatie materiaal, t/m 31 mei ƒ22,50 Daarna ƒ10,- duurder. Zolang de voorraad strekt. Zie ook onze advertentie op pagina 4 Soesterbergsestraat 53 - Telefoon 12419 Foto: Goos van der Wilt J.l. vrijdag 2 mei herdacht zuster Placida (Bosboom) in Mariënburg de dag waarop zij zestig jaar geleden intrad in de Congregatie van de Zusters Augustinessen van Heemstede. Zij werd al vlot als wijkverpleegster te werk gesteld in de Rotterdamse wijk Katendrecht. Daar reed zij vele jaren rond op een motorfiets, die later werd ingeruild voor een wat eleganter scooter. In de meidagen van 1940 haalde zij onder Duits vuur, gewonden weg van de Maasbruggen. Zij was een populaire „non", die echter haar standplaats, toen het op rusten aankwam, inruilde voor haar geboortedorp Soest. Temidden van haar uitgebreide familie en vele kennissen, vierde zij er j.l. vrijdag dit niet zo heel veel voorkomende jubileum. „Enkele gebeurtenissen van de afgelopen tijd laten nog eens duidelijk zien, hoe dicht we tegen allerlei kwaadaardige vormen van censuur aanzitten. De moeilijkheden rond de stakingen bij enkele grote kranten, de uitzending van de film „Dood van een prinses", het interview van Wiegel met Henk van Hoorn en de gebeurtenissen op Koninginnedag zijn duidelijk aanwijsbare tekens hoe het met de censuur in onze „vrije pers" gesteld is. Als we het over censuur hebben, dan zal dit herkenbaar moeten zijn door drie te nemen stappen: ten eerste de kontrole en het toezicht hierop, ten tweede de beoordeling en toetsing aan de geldende normen en ten derde de te nemen sankties. Als deze drie stappen geheel genomen zijn, praten we over totale censuur. In bns land zijn bij de gebeurtenissen rond de kroning twee van de drie stappen genomen, terwijl Wiegel al gedreigd heeft met maatregelen tegen de VARA-radio". Met deze duidelijke bewoordingen il lustreerde Cees Hamelink j.l. zondag in het Artishoekgebouw op de thema ochtend „Censuur en de massa-me dia", hoe slecht het gesteld zou zijn met onze vrije informatie. Vervolgens ging Hamelink in op allerlei vormen van censuur die in onze samenleving plaatsvinden. „Het fundamentele van de openbare media is, dat zij dingen in de openbaarheid brengen. Uit dien hoofde zijn de media maatschappelijke instellingen, die opereren vanuit de geldende normen van de heersende samenleving. Er zitten dus bij voor baat strukturele belemmeringen in". „Verder is wat wel en wat niet gepubli ceerd wordt in kranten, sterk afhanke lijk van de keuze van de journalisten. Dit gebeurt vanuit de traditie van de krant en volgens de professionele nor men die ieder beroep met zich mee brengt. Journalistiek is ook wat weg gegooid wordt en dat is zeker 90% van alle kopy. Daarbij spelen financiële en kommerciële belangen een belangrijke rol. In wezen is er geen vrije pers: de krant wordt gekontroleerd door de adverteerders „Naast al deze belemmeringen voor de vrije informatie kan er dan nog kontro le plaatsvinden door instanties buiten de media, in de persoon van wereld lijke of geestelijke overheden. Zo werkt de verspreiding van informatie in tal van landen. In Oostbloklanden is daarbij de censuur van de overheid wel aanwezig, doch wordt niet als zodanig door de journalisten ervaren. In Zuid- Amerikaanse landen is die censuur openlijk en heel duidelijk aanwezig". Als we het overheidsoptreden in Neder land bekijken (zoals rond de affaire- Bidault in 1963 en de rellen in Amster dam op 30 april jongstleden) moeten we er van uitgaan dat er een grote mate van „persvrijheid", bestaat, mits de berichtgeving niet in strijd is met de veiligheid van de staat of met de zedelijkheid en de openbare orde. De interpretatie hiervan is echter per- soons- en tijdgebonden. Zo kunnen we ons ook voorstellen dat als Luns via de televisie een pleidooi houdt voor meer opslag van kernwapens, hiermee de veiligheid van de staat in het geding is. Als er namelijk in de troonrede gepleit wordt voor een grotere pluriformiteit, dan geldt dit ook voor de interpretatie. „Het optreden van de overheid in Nederland is nooit preventief, doch altijd achteraf door middel van sank ties. Sommigen zeggen dat dit minder erg is, doch repressief ingrijpen door het nemen van maatregelen, zoals het intrekken van zendmachtigingen is volgens mij in principe even erg als een preventieve maatregel". Tot slot ging Hamelink in op de groot ste bedreiging voor de verspreiding van informatie: de informatie-in dustrie. „Driekwart van alle informatie wordt verspreid door ca. 75 grote bedrijven. De beoordeling, toetsing en beslissing vindt voornamelijk plaats op grond van financiële en kommerciële over wegingen. Ook de berichtgeving van de zijde van de Derde Wereld wordt gemonopoliseerd door de kommercieel ingestelde Westerse persbureau's". In de diskussie na afloop werd nader ingegaan op dit grote gevaar. De meest treurige konklusie die kan worden getrokken is, dat ieder mens recht heeft op informatie, doch dat recht nergens kan halen. Het recht op infor matie gebeurt slechts in beperkte mate omdat het recht van de media hoger gehonoreerd wordt. Dan kunnen we u laten zien wat beter wonen betekent. Beter wonen begint bij een goed interieur-advies. Bij Artihome helpen binnenhuis-architek- ten u bij uw keuze uit een exclusief assorti ment meubelen, wandsystemen, eethoe- ken, slaapkamers en verlichting. Voor komplete interieur-verzorging: Artihome, Burg. Grothestraat la in Soest. Autobedrijf Vandermeer bestaat vijf jaar. Een gelegenheid die de direktie van het bedrijf niet onopgemerkt voorbij wil laten gaan. Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan wordt de werkplaats eens extra in het zonnetje gezet. Vee! feestaanbiedingen hebben dan ook betrekking op service die in de werk plaats verleend wordt. In de maand mei worden de auto's die voor een servicebeurt bij Vander meer worden gebracht gratis gewas sen. Bij aankoop van een auto wordt voor een bedrag van nog geen 400 gulden een kom naar mlddo I wij kat raa t 54 telefoon 02155» 13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. uitneembaar dak'van zonwerend glas geplaatst. Natuurlijk kunnen de vaste kliënten van Auto Vandermeer de vertrouwde werkplaatsservice genieten. Dagelijks staan 10 servicehuurwagens bij Vandermeer klaar vanaf 15,- per dag. Kleine reparaties en onder houdsbeurten worden zonder wachttij den uitgevoerd. Op zaterdag is het be drijf van 9 tot 12 uur geopend voor alle voorkomende werkzaamheden. De doe-het-zelver kan bij Auto Vander meer tal van onderdelen en accessoi- reff krijgen tegen concurrerende prij zen. Ook staan de medewerkers klaar met deskundige en gratis adviezen voor deze doe-het-zelver. Herstellen en taxeren van schade wordt snel uitgevoerd en ook de com plete afwikkeling met Verzekerings maatschappijen kan door Auto Van dermeer worden uitgevoerd. Alle werkzaamheden in de moderne werkplaats worden uitgevoerd door monteurs die voor ieder merk ge schoold zijn en die volgens de juiste fabrieksgegevens werken. Op de lustrumshow van Auto Vander meer staan speciale aanbiedingen, zo als de Ford Fiësta Favoriet, de Escort en Tanus Bordeau en de Taunus Com fort. Voor de oude auto's worden deze maand exta hoge inruilprijzen betaald. Het vijfjarige bedrijf heeft sinds een jaar haar onderkomen gevonden in een pand met een showroom van 1800 m2. Voordien was het gevestigd aan de B. W.-laan, eveneens te Amersfoort. Tijdens de grote show ter gelegenheid van de opening van het pand aan de Fluorweg, een jaar geleden, was ook de verkoopdirecteur van Ford Neder land aanwezig. Tijdens zijn toespraak maakte hij dui delijk dat niet alleen de klanten ver trouwen in Auto Vandermeer stel len. „Ook Ford Nederland is trots zaken met Auto Vandermeer te mogen doen". Woorden van een jaar geleden, gesproken door verkoopdirecteur J. Erdelman van Ford Nederland. Toch een vertrouwd idee om, wanneer je een auto koopt te weten dat de grote im porteur achter het bedrijf van Auto Vandermeer staat. IHJIPTC Delicatessen JUK. IVItlO Wijnkoperij VAN WEEDESTRAAT 90 - TELEFOON 02155-12404 (behalve 's maandags) Voor de uitbreiding van de begraaf plaats aan de Veldweg zijn twee plan nen ontwikkeld door het Rotterdamse adviesbureau Stad en Landschap. Het een met een totaal capaciteit van 2000 graven, het ander met een totaalcapa citeit van 1600 graven. In de commissie Ruimtelijke Orde ning, waar beide plannen besproken werden, bleek een meerderheid te voe len voor de relatief kleine uitbreiding, terwijl alle leden de bouw van een ge heel nieuwe aula afwezen. Een kleine uitbreiding van het nu in gebruik zijn de gebouw werd voldoende geacht. In de commissievergadering, waar bijna twee uur over de toch door ie dereen als noodzakelijke geziene uit breiding gesproken werd, stond men geruime tijd stil bij de prognoses in zake de gif te van graven. De directeur van gemeentewerken, ir. J. Dubbeldam, legde er twee voor, die beide op 'ongeveer het zelfde resul taat uitkwamen: 1400 tot 1500 nieuwe graven per tien jaar. Verder gaf hij als zijn persoonlijke mening dat vol staan kon worden met handhaving van de huidige aula. De PvdA-er Kingma had daarna nogal wat kritiek op de plannen; kritiek die in meer of mindere mate gedeeld werd door de heren Nuijten (P.S.) en Jonker (D'66). Die kritiek betrof allereerst de aan tasting van de Eng, volgens de heer Kingma, die wel de noodzaak van de uitbreiding inzag, toch niet toelaat baar. Hij pleitten voor een gefaseer de aanleg, met een minder brede groenstrook (tussen het kerkhof en akkers); parkeerplaatsen langs de Veldweg; verplichte ruiming van gra ven na vijftien jaren; smallere paden op het kerkhof met goedkope, verhar ding; minder beplanting terwijl King ma instemde met een kleine uitjbr ei- ding van de aula. 1 De heer Nuijten (P.S.) informeerde naar de mogelijkheid tot inspraak voor de bevolking en hij noemde het aan brengen van een groenwal alleen als een aantasting van de Eng. Ook Nuij ten vond echter dat er iets gedaan moest worden, alhoewel naar zijn me ning over twintig jaar, als het zieken huis Zonnegloren zou zijn opgeheven, de bossen daar een uitstekende be graafplaats zouden opleveren. De heer Jonker (D'66) sloot zich bij hem aan. Jonker wilde eveneens een gefaseerde uitvoering en het geheel zo sober mogelijk houden. Een heel ander geluid liet de CDA-er Stam horen. Hij meende dat men uit eerbied voor de dood en piëteit voor de nabestaanden de uitbreiding royaal moest opzetten. „Het moet er goed toeven zijn; de mensen hebben daar behoefte aan", aldus de heer Stam, die geen goed woord over had voor het voorstel van de heer Kingma alle graven na vijf tien jaar te ruimèn. De heer Oldenboom (CDA) weet dat voorstel van Kingma aan diens jeug dige leeftijd. „Doden als broodjes naast elkaar stapelen, gaat niet aan. U moet rekening houden met de ge voelens van de medemens", aldus de heer Oldenboom. Stam noemde evenals Oldenboom de „aantasting van de Eng" onzin en flauwekul'De Soester bevolking had recht op een waardige begraafplaats, waar, zo men dat wenste in alle rust gemediteerd kon worden. Mevrouw Korthuis en de heer Onder- delinden, beiden van de WD, waren het met de heer Stam eens, zij het dat mevrouw Korthuis koos voor het kleinere model eri de heer Onderde- linden zijn voorkeur uitsprak voor de grotere aanpak. Wethouder Menne had weinig moeite met de beantwoording van de vragen. Voor de uitbreiding is wijziging van het bestemmingsplan nodig en deze wijzi ging komt in de inspraak. De brede groenstrook was nodig voor de aanplant van bomen en de heer Dub beldam voegde daar aan toe dat ge faseerde aanleg van die groenstrook onmogelijk was. „We kunnen dat groen nu eenmaal niet op laten schuiven. Spoedige aanplant is nodig juist om te voorkomen dat het kerkhof „open" komt te liggen. Opgemerkt werd tenslotte nog dat het kerkhof aan de Daiweg, ongeveer drie jaar gesloten, nog zeker zevenentwin tig jaar onaangetast moet blijven liggen en dat het kerkhof aan de Kost- verlorenweg, weliswaar nog wat ruim te heeft, maar niet meer geaccep teerd wordt in verband met de lig ging temidden van het .industrieter rein. Op alle Opnieuw binnen!! vnjetijdskleding v.V\feedestraatHc tel.12424 Soest In verband met donderdag 15 mei Hemelvaartsdag, wordt de weekmarkt aan de Weegbreestraat verplaatst naar woensdagmiddag 14 mei van 1 tot 4 uur. De Kathedrale Koorschool is één van de twee koorscholen die Nederland nog rijk is. In dit unieke schooltje, er zijn slechts 40 leerlingen, wordt naast het gewone basisonderwijs veel aandacht geschonken aan muzikale vorming. Deze bestaat uit dagelijkse zangles sen, met bijzondere zorg voor stem- en gehoorvorming, uit koorzanf en instru mentale lessen. Al deze lesen worden gegeven door deskundige vakdocenten. Aan de school ontbreken de le en 2e klas. Nieuwe leerlingen beginnen in de derde klas. De oudste kinderen zingen mee in het kathedrale koor. Hoe dit allemaal gebeurt kunt u zelf ko men zien én horen in het gezellige grachtenpand, Plompetorengracht 5 te Utrecht. De school is open op zaterdagmorgen, 10 mei tot 12 uur. CENTRALE VERWARMING LOODGIETERSWERK Gespecialiseerd in energie besparende voorzieningen! KORTE OSSENDAM 53 - SOEST - TEL. 02155-21188 Foto: Goos van der Wilt De Ren- en Toeristenvereniging Tempo kent tegenwoordig twee afdelingen ieder met een eigen bestuur: de toerrijders en de wedstrijdrijders. Het doel van de afdelingen is duidelijk. De toerrijders doen bijvoorbeeld volgende week mee aan de sportuitwisseling met Soest in Duitsland. Met zeventien man maken zij de tocht naar Duitsland per fiets, begeleid en zelfs afgehaald door Duitse renners. Twee jaar geleden deden on ze plaatsgenoten dat. Om die toerrijders netjes voor de dag te laten komen, heeft de heer Z. van Homoet, van de bekende rijwielzaak aan de J Van Weedestraat, deze toerrijders in de „spullen" gestoken. Keurige truien met een keurige „opdruk". Vorige week don derdag kwamen deze toeristen hun truien en broeken halen bij Van Homoet en gewillig poseerden zij voor onze fotograaf. I (uiterst rechts de heer Van Homoet). Voor inlichtingen over de toerrijders kan men bij Van Homoet terecht en ook bij de voorzitter van de afdeling: de heer Th. Dessens, Varenstraat 63, tel. 21839.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3