Over huren gesproken. O «R „Waarom moeten schoolkinderen dat doen en volwassenen niet?" Kikkerkaravaan 15 mei in Soest Boeiende ledententoonstelling van Artishock VAARDERHOOGT VOOR MOEDER voor DOE-HET-ZELVERS Mïlieuaktie: Vlaggenparade BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM De Rotstuin 9 Soester Courant van woensdag 7 mei 1980 9 Als Nederlands staatsburger ontkom je er niet aan. Op be vrijdingsdag moet de vlag uit. Nu heeft die nationale drie kleur 5 mei vrolijk in top ge wapperd. Zonder de minste /problemen want wind stond er voldoende. Dat was anders gesteld op k mei. Ter gelegenheid van de plechtige herdenking aan de gevallenen uit de 2e wereldoor log werd afgesproken dat we rond -4 uur s middags als te ken van rouw de vlag halfstok zouden hangen. Een handeling die elk jaar weer problemen met zich mee brengt omdat het haakje dat zich halverwege de stok be hoort te bevinden, op onze stok al jaren ontbreekt. Nu zou ie dere buitenstaander de tip aan de hand kunnen doen, even een haakje in de vlaggestok te draaien. Maar zo eenvoudig is dat niet. In een huishouden waar een doe-het-zélver ontbreekt, is het zoeken naar een haakje en een hamer een onmogelijke opga ve. Dus wordt ieder jaar de vlag met behulp van garen uit de naaimand op een klungelige manier halfstok gehezen. Zo ook dit jaar. De voorberei dingen werden zondagochtend getroffen om er vooral verze kerd van te zijn dat de vlag dit jaar echt om vier uur naar buiten kon. De middag werd in huiselijke kring doorgebracht. Een ver trouwd tafereeltje van een spelletje kaart, wat handwer- kerij en het voorbereiden van het eten in de keuken. We besloten om vroeg te eten. Rond zes uur, nog genietend van een pittige bak koffie kwam één van de huisgenoten tot de konklusie dat ook dit jaar de vlaggestok te laag in de houder was geplaatst. Plotseling stond de helft van de aanwezigen, inclusief een luidkeffende hond op het bal kon om die bewuste vlag uit te hangen. De overburen keken met lede ogen toe. Groot was de hilariteit aan de overkant toen de vlag met stok op een onverklaarbare wijze beneden in de tuin belandde. Om kort te gaan, tegen halfzeven zaten we achter ons tweede bakje troosten hing de vlag bui ten. Nu hadden we enige dagen ge leden een andere buurman, ook aan de overkant, met een vlaggestok met toebehoren zien thuiskomen. De beste man scheen geen flauw benul te hebz ben van wanneer en hoe je een vlag moest ophangen. Hem trof het ongelukkige toeval, ons als voorbeeld te nemen. Tegen half zeven verscheen ook hij op het balkon. De vlag, even klungelig met touw halfstok gebonden, werd in de stan daard geplaatst. Wij kregen een perfekte kopie van wat er enkele minuten geleden met onze vlag gebeurd was. Inclu sief het vallen van de vlag. Nu wil het nog weieens ge beuren dat de vlag tegen het balkon aanwappert. Omdat het hekwerk net ge verfd was, besloot de jongste inwoner van ons huis de punt van de vlag op te pakken en aan de vlaggestok vast te bin- den, zodat de driekleur niet een vierkleur zou worden. Onze overbuurman, die nauw lettend onze handelingen in het oog hield verscheen even later ook op het balkon en besloot ook een punt van zijn plag aan de stok vast te binden. Even na zevenen kwamen wij tot de conclusie dat de vlag be ter een keer extra gewassen kon worden dan dat we 'm nu op zo'n idiote wijze lieten hangen. Dus werd de punt los geknoopt. De twijfelachtige buurman be sloot ook dit voorbeeld maar te volgen. Het hoofd onzes huizes kreeg genoeg van het gesol en gaf opdracht de vlag binnen te ha len. Ook aan de overzijde verdween toen de vlag. De daarop volgende dag, 5 mei, werd er aan de overkant niet gevlagd. Wel zagen we 's avonds in een der landelijke dagbladen een advertentie met de volgen de tekst: Te koop, nieuwe vlag met stok. Slechts éénmaal ge bruikt. Te bevragen bij... Inderdaad, weer onze overbuurman. Wij hebben er wel wat van geleerd. Er is nu een hamer en een haakje gekocht. Kan dat tenminste volgend jaar niet meer mis gaan. JANNY. De nieuwe huurwetgeving in ons land kent ook een regeling om een onafhankelijke instantie in te schakelen als huurder en ver huurder het niet met elkaar eens kunnen worden. Het is de zoge naamde huurcommissie, een voortzetting van de vroegere huur adviescommissie. In grote lijnen zijn de taken dezelfde gebleven, met dien ver stande dat er nu geen advies meer wordt gegeven, maar een uitspraak wordt gedaan. En deze uitspraak bindt beide par tijen, tenzij binnen twee maanden de kantonrechter wordt inge schakeld. trakt enig niet redelijk voordeel is be dongen, zoals bijvoorbeeld het vra gen van sleutelgeld. En verder kan de huurcommissie ook adviseren over de hoogte van de huur na het aanbrengen van kleine verbe teringen en niet-gesubsidieerde, ingrij pende verbeteringen, als daar nader hand toch een meningsverschil over ontstaat. In de laatste drie gevallen is er spra ke van een advies: dit bindt de par tijen niet. Maar stapt men met dit advies naar de rechter, dan houdt de ze daar wel rekening mee. Secretariaat De huurcommissie wordt ondersteund door een secretariaat. Dit helpt de commissie bij het voorbereiden van de uitspraak of het advies. Ook geeft het inlichtingen over procedures en wettelijke regelingen en worden er spreekuren gehouden. In bijgaand ka dertje staan het adres en de spreek uren. Op het secretariaat wordt het verzoek van de huurder of verhuurder in be handeling genomen. Vaak wordt door een ambtenaar eerst een voorberei dend onderzoek ingesteld. Dan wordt de onderhoudstoestand van de woning bekeken, de puntentoekenning gekon- troleerd, enzovoorts, al naar gelang de aard van het verzoek. Vervolgens wordt een rapport opge steld ten behoeve van de huurcommis sie. Zitting bijwonen Voordat de huurcommissie een uit spraak doet, krijgen beide partijen een In het rechtsgebied van elk kantonge recht is een huurcommissie werk zaam. Zo'n commissie bestaat uit een onafhankelijke voorzitter, benoemd door de Kroon, en een aantal leden, benoemd door Gedeputeerde Staten. Bij het benoemen van de leden wordt er op gelet, dat noch het belang van de huurder noch dat van de ver huurder overheerst, met andere woor den, dat er evenveel vertegenwoordi gers van huurderszijde als van ver huurderszijde in de commissie zit ten. Bevoegdheden Huurder of verhuurder moeten de huurcommissie inschakelen als ze het niet met elkaar eens kunnen worden over de huurprijs of over een wijzi ging daarvan. En zoals gezegd, de uit spraak van de huurcommissie is bindend, tenzij men binnen twee maan den naar de kantonrechter stapt. Maar de huurcommissie doet meer: ze kan ook - op verzoek - een advies uitbrengen over de hoogte van de bij komende kosten die de huurder bui ten de „kale huur" moet betalen, ook wel servicekosten genaamd. Ook kan haar advies worden ingewon nen over de vraag of in een huurkon- uitnodiging om op een openbare zit ting de zaak nog eens mondeling te komen toelichten. Zij hebben voor de zitting al het rapport van het voorbe reidend onderzoek toegestuurd gekre gen. Men mag zich tijdens de zitting laten bijstaan door een deskundige, bijvoor beeld een advokaat, of zich laten ver tegenwoordigen door een gemachtig de. Partijen krijgen bovendien de ge legenheid elkaar vragen te stellen. Tijdens de zitting wordt geen uitspraak gedaan. Zo spoedig mogelijk na de uit spraak wordt een afschrift daarvan aan huurder en verhuurder gestuurd. Brochure Over deze en andere zaken van huur en verhuur geeft het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening een speciale brochure uit, ge naamd „Nieuwe regels voor huur en verhuur van woonruimte". De brochu re is gratis verkrijgbaar op het ge meentehuis en bij het secretariaat van de huurcommissie. Huurbescherming Met de invoering van de nieuwe huur wetgeving is ook de bescherming van de huurder drastisch gewijzigd. Voor het gehele land geldt voortaan dezelf de regeling. Het is zowel voor verhuurder als voor huurder van het grootste belang te weten wat wel en wat niet mag. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Vanr Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. PRAAMGRACHT5 - SOESTDIJK TEL. 02155-17552. De Kikkerkaravaan zal op 15 mei a.s., Hemelvaartsdag, tussen 16.00 en 11.00 uur Soest aandoen; ze komt dan van Hoogland. De volgende dag is .de kara vaan in Baarn en EenineS; .17 mei in Spakenburg/Bunschoten enNijkerken 18 mei in Amersfoort. De Kikkerkaravaan ontstond naar aan leiding van het door dr. Sybren De Hoog geschreven boek: Eemland, be schrijving van een weerbarstige land streek". De auteur besloot de op brengsten beschikbaar' te stellen voor de lagere school leerlingen. Daartoe werd de stichting „De Kikker" opge richt. De opzet, de lagere scholen te laten profiteren van de revenu en van het boek, werd na ampele overwegingen verlaten. Men vond dat er iets schortte aan het omgevingsonderwijsbeschik bare boekwerken blijven ongebruikt in de schoolkasten staan. De inhoud van die boeken is te algemeen en dat is nooit een stimulans gebleken om er-, mee te werken. Om toch de aandacht op de eigen omgeving gevestigd te krijgen ont wierp de stichting een spel, waarin Eemland centraal staat. Mén kan kris kras door Eemland reizen en daar bestaande situaties tegenkomen: men kan elkaar in dit spel in verschillende gedaanten tegenkomen; men kan het kleuren en afwerken. De spelen zullen gratis worden aange boden aan de hogere klassen van alle basisscholen in Eemland en dat ge beurt dan tijdens het bezoek van de Kikkerkaravaan. Het Belgische Thea ter „Radeis" verleent daaraan mede werking. In jaren heeft de Kunstenaarsvereni ging „Artishock" niet zo'n boeiende ledenexpositie georganiseerd dan tij dens dit negende Soestock-festival. Vanaf 2 mei tot 26 mei stellen 22 Artishock-leden hun werken ten toon in de drie expositiezalen van het Arti- shockgebouw aan de Steenhoffstraat- In alfabetische volgorde doen de vol gende Soester kunstenaars mee Frits van de Born (43) is aanwezig met drie potloodtekeningen. Hij werkt sinds 1965 bij Gemeentewerken, tekent voor zijn ontspanning en volgde teken lessen bij Jaap de Ruig in Baarn en bij Artishock. Bernard Daniels (38) schrijft gedich ten en tekent daarbij zijn eigen il lustraties. Naast het nieuwe autobio grafisch gedicht „De bewoonde wereld dichtbij" zijn op deze verkoopexpositie 12 pentekeningen van hem te zien van het afgelopen jaar. Ivan Dilrosun (42) is leraar tekenen en ruimtelijke vormen aan de Academie van Beeldende Kunsten te Amersfoort. Hij heeft lange tijd in Suriname ge werkt en is al tien jaar lid van Arti shock. Zij aquarellenen pentekeningen zijn vooral geïnspireerd door vakantie reizen. Henk Fugers (69) begon 30 jaar gele den met een klein groepje te tekenen en heeft hier en daar lessen gevolgd. Hij is ook lid van de tekenclub Hamdorff en van de vereniging Beeldende Kunste naars in Baarn. Hij is vertegenwoor digd met vier nieuwe olieverfschil derijen. Wim Groart (24) tekende tijdens de lesuren op school „om wat te doen". Van hem hangen in de tejaterzaal vier pentekeningen. Zelf zegt hij: „Het tekenen is voor mij een stukje rust in m'n eentje. Voornamelijk uit luiïgheid - ohdanks andere ideeën - is het nog steeds bij deze tekeningen gebleven." Ivo Hauer (29) laat drie tekeningen zien die drie weken geleden in IJsland zijn gemaakt. Zo registreert hij regel matig zijn reiservaringen in vreemde culturen. Al eerder exposeerde hij bij de Utrechtse Kring voor Kunstbe oefening. Pieter Henke (42) calligrafeerde drie gedichten van Jan Visser (46). Beiden zijn bestuurslid van Artishock. „Moe der", „Poëzie" en „De hoer van Jeric- ho" werden in 1979 geëxposeerd en verkocht in Ezinge (Groningen). Ze zijn in bruikleen afgestaan. Marion Holtrop heeft een schitterend wandkleed („Uitzicht op zee") ingele verd en maakte twee glasschilderijen. Zij woont sinds 1970 in Soest en is sindsdien lid van Artishock. Haar op leiding volgde ze in Groningen en Breda. Zij exposeerde al eerder in Rotterdam, Eindhoven, Baarn en Amsterdam. Nadja van Ittersum maakt zogenoem de „broodpoppen". Opvallende mens jes van deeg, die in de grote expositie zaal onmiddellijk de aandacht trekken in hun hokjes. Freek de Jong (50) heeft altijd gete» kend en geschilderd. Zijn opleiding beeldhouwen kreeg hij in Rotterdam. Hij is lid van de (maandag)avond- tekenclub van AS-leden en doet mee met een aantal fraaie aquarellen, te keningen en olieverfschilderijen. Bert Kinderdijk (27) heeft na een korte opleiding verder alleen gewerkt, om dat hij vindt dat je tekenen, net als schrijven, niet van anderen kan leren. Hij leeft vrij afgezonderd en heeft vooral belangstelling voor dingen om hem heen. Vandaar zijn vier grote stillevens. Marco Kooreman (20) is de jongste van alle exposanten. Hij doet mee met vier tekeningen en ontwierp ook de Soes- tock-affiche van dit jaar. Volgend jaar gaat hij bij Artibus studeren. Zijn werK belooft veel voor de toekomst. Lambertus van de Kooy is in Soest een bekende huisschilder, die al e'erder in Artishock exposeerde met religieuse voorstellingen. Thans is hij aanwezig met vijf kleurrijke olieverven op hout, die men zou kunnen aanduiden als eigentijdse ikonen. Cristel Mineur (60) heeft nog niet zo lang geleden, samen met haar man Henk Fugers, in Artishock geëxpo seerd. Zij laat nu vijf nieuwe olieverf schilderijen zien. Zij heeft vele jaren in Soest als verloskundige gewerkt en de laatste 25 jaar als kunstenares. Bram Portengen werkt op afdeling I van de Gemeentesecretarie. Hij is lid van de werkgroep Kamermuziek en tekent elke maandagavond in Arti shock. Het resultaat is vier werkstuk ken in olieverf en krijt. Hansje Prinsen-de Heus (45) is negen jaar lid van Artishock. Ze tekent sinds enige jaren en debuteert met enkele schetsen, lijntekeningen en een drietal studies. „Tante" Anna Rommers-de Bree (78) is de oudste van alle exposanten. Geboren Soesterse. Ze begon met het maken van poppen en wandkleden en later naïeve schilderijen. Ze exposeer de nog onlangs in Soest en een paar jaar geleden op Curacao. Haar werk is overbekend. Geertje de Roovere (40) vindt tekenen en schilderen haar grootste liefhebbe rij. Stukjes opleiding bij Artibus, Toon van Ham en Gérard Grassère. Sinds 8 jaar lid van Artishock (tentoonstel lingscommissie) en lid van de teken club op maandagavond. Ze debuteert mét 4 olieverfschilderijen. Fred Schilder (38) is de enige fotograaf van het gezelschap. Hij exposeert nieuw werk. dat opvalt door de chemi sche kleurbehandeling die de drie fo to's hebben ondergaan waardoor een schitterend effect ontstaat. Het gaat hier om een geheel nieuw procédé. Cor van Tol (50)' hield zijn eerste expositie in 1976 op de Raadhuïszolder van Naarden. Een tweede eenmans- expositie volgde in '78 in Haarlem, Verder neemt hij regelmatig deel aan groepstentoonstellingen (o.a. in '78 in Frankrijk). Een aantal van zijn teke ningen zijn door de gemeente'Soest aangekocht en één van zijn schilde rijen is door de Drentse Artotheek in haar collectie opgenomen. Zijn - ter plaatse gemaakte - schetsen en teke ningen zijn meestal bedoeld om als uitgangspunt te kunnen dienen voor schilderijen. Lied Zwagerman exposeert voor de eerste keer met 10 beelden in Arti shock. Ze woont sinds '64 in Soest en volgde een opleiding aan de Akademie voor Beeldendè Vorming in Amers foort en heeft nu les van Joop Hollan ders (beeldhouwer). Ze tekent en schil dert eveneens en hield tentoonstellin gen in Soest, Hilversum en in Frank rijk. Vrijdagavond 2 mei is onder grote belangstelling de verkooptentoonstel ling van Artishock-leden muzikaal ge opend door Wally Bishop (drufns), Tom Jaanus (piano), Mare Schaars- bergen (bonga's) en Kees Bakker (elektr, bas) en is dagelijks gratis te bezichtigen van 2 tot 4 uur. Ook in het weekend. Het is wel eens interessant om wat meer af te weten van rotsplanten en hun eventuele toepassing in on ze tuin. Voor veel mensen betekent het waarschijn lijk een geheel nieuwe kennismaking met tuinplan ten, die wellicht wel reeds eerder werden aange kocht, maar nooit ideaal werden toegepast. Rotsplanten zijn namelijk het meest boeiend om mee bezig te zijn, als ze ook als zodanig worden gebruikt. Het maken van een rotstuin is in weze vrij eenvou- dig, maar bestaat niet enkel en alleen uit het be planten van een hoop keien. Uitgegaan moet wor den van een niet al te slechte grond, maar we be hoeven er zeker geen hoge eisen aan te stellen. Belangrijk is het natuurlijk dat we bij de aanleg uitgaan van redelijke hoogteverschillen die goed corresponderen met de afmetingen van de tuin. In een grote tuin zullen te kleine glooiingen gezien worden als een molshoop en andersom. We beginnen dus na een eventuele lichte bemes ting van de grond (met compost of koemest) met het grondwerk, waarbij we het gewenste model aanbrengen. In veel gevallen is het mogelijk de opgeworpen grond elders uit de tuin af te graven, waardoor het niet noodzakelijk is tuingrond te be stellen. Het aankleden van het nu ontstane berg en dal effect met zwerfkeien is niet voor iedereen even eenvoudig. Doordat ieder een andere smaak heeft zullen 10 verschillende mensen ook allen een ver schillend resultaat hebben. Dit Is natuurlijk geen probleem, maar het is mis schien toch raadzaam om wat tips te noemen. Laten we bedenken dat er in de natuur nimmer zwerfkeien mooi verdeeld over het landschap te vinden zijn. In een berglandschap vinden we gro tere en kleinere groepen keien bijeen, die ook sterk variërende onderlinge afstanden hebben. Die groe pen keien bestaan vaak uit een of meer grote exem plaren die een stel kleineren het doorrollen belem merd. Als we dit nu maar in gedachte houden moet het mogelijk zijn om een leuke ondergrond te cre- ëeren waartegen het interessant planten is. Als dragers in de rotstuin, d.w.z. planten die voor een groot gedeelte het tuin-aanzlcht bepalen, gebrui ken we eigenlijk diverse soorten grillige coniferen, zoals plnus, abiese en picea (of wel den en spar) met hun karakteristieke groeiwijzen en verschil lende soorten heesters, waarbij de dwergheesters het meest geschikt zijn. Belangrijk is het om te let ten op droogtegevoeligheid bij de planten, die bo venaan de glooiingen worden geplant. Bij het planten van de rotsplanten is het leuk om ze als het ware tussen de keien te drukken, waardoor de gelijkenis met de vrije natuur het meest gaat spreken. Van belang is natuurlijk wel een juiste plantkeuze. Sedumsoorten b.v. lenen zich uitermate goed voor het planten op extreme standplaatsen, doordat zij d.m.v. hun succulente blad vrij lange tijd kou en/ of droogte kunnen verdragen. Verder is er trouwens tegenwoordig een overmatig assortiment alpine planten in de handel, die u op de goede tuincen tra ruimschoots wordt aangeboden. Voor diegenen die wel wat zien in een rotstuin, maar niet zo goed durven is het aan te raden om eens wat te proberen in een hoekje van de tuin. -C? Dit was één van de uitspraken, die we optekenden uit de mond van een leerling van de Van der Huchtschool n.a.v. de achtste rommelprikaktie, geleid en ge organiseerd door Chris Uiterwijk. De Van der Huchtschool, gelegen aan de Paulus Potterlaan, tussen een woon wijk met flats en een wijk met woningen met tuinen, kreeg de flatwijk aangewezen als werkterrein omdat bleek, dat daar een „dankbaar gebied" lag. Vóór, tijdens en na de aktie werd met de kinderen gepraat over het waarom en het nut van dit werk. Allereerst werd geconstateerd, dat je je eigen straatje schoner houdt, dan gebied dat dient voor gemeenschap pelijk gebruik en verder, dat daar waar mensen „opgestapeld" wonen, zoals een leerling de flatwijk betitel de, je- altijd meer rommel aantreft, dan daar waar de mensen verder uit elkaar wonen. Het merendeel van de leerlingen vond de aktie nuttig, omdat de mensen kon den zien aan al die rommel, hoe ze hun eigen omgeving vervuild hadden en omdat de kinderen zelf zagen, wat er gebeurt, als je maar van alles zo weggooit. Behalve papier en plastic werd steeds trots (vanwege 't vinden) of veront waardigd (hoe kun je zoiets nu doen) gereageerd als ongebruikelijke voor werpen werden opgeprikt, zoals: nylons, hemden, onderbroeken, luiers, tampons, een hoofdkussen, een para plu, grammofoonplaten, twee gordij nen, een vloerkleed, oude schoenen, handschoenen enz. Eén van de kinderen zei, dat je na tuurlijk niet alle flatbewoners de schuld van die rommel mag geven; dat er genoeg mensen bij zijn, die hun afval niet zo maar weggooien en zich net zo goed aan die rommel er geren, waarna een ander opmerkte, dat je dat wel kon merken, want één mevrouw stond voor ons te klappen en drie anderen gaven ons lekkers. Verder werd gezegd, dat een flatbewo ner twee maal per week zijn vuilnis emmers een heleboel trappen moet afsjouwen, terwijl een huis-met-tuin- bewoner niet „zo moeilijk hoeft te doen". Vandaar dat het woord stortkoker ter sprake kwam. Eén meisje vond die aktie onnodig en nutteloos, omdat ze gemerkt had, dat het bij de meeste mensen toch niets hielp; ja misschien als' een ander 't zag, dan deden ze zich netjes voor, maar stiekem smeten ze toch hun troep maar op de straat. Ook werd gezeg, dat het als voorbeeld wel eens goed was om zo'n prikaktie te houden, maar dat schoolkinderen er niet waren om geregeld andermans rotzooi op te tmimen Een suggestie, waarover ook druk werd gediscussieerd, was het idee om veel meer openbare prullebakken te plaatsen, waarop o.a. als antwoord kwam, dat je wel goed moest kunnen mikken om vanaf je balkon je rommel in zo'n bak te gooien. Veel waardering was er voor de per soon van Chris Uiterwijk. Een jongere leerling vond zelfs het leukste van de hele aktie „dat kleine oude mannetje op dat kleine bromfietsje". Toen alle 160 medewerkende leerlingen na afloop applaudiseerden voor de woorden van wethouder Menne en het mooie natuurboek, dat de school als herinnering kreeg aangeboden, had Chris alweer gezorgd, dat alle prik stokken en vuilniszakken (met een recordopbrengst) door de mensen van de gemeentereiniging, die we gezien hun hulp beslist niet mogen vergeten, waren afgevoerd. Tenslotte een frappante uitspraak van een van de kinderen: „Als we nu al lemaal helpen om onze natuur schoon te houden, kunnen we later misschien in een paradijs lopen". Een toeschouwer. kunnen wij elk gewenst pakket maken. in onze etalage vindt u een ruime keuze. Steenhoff- straat 64 Telefoon 02155-12551 U kunt eerst alles proeven voordat u koopt!

Soester Courant | 1980 | | pagina 9