)0D i 1 i s 4.95 4.50 *2.98 14.95 5.50 Huiswerkcentrales in Landelijke Stichting VAARDERHOOGT I 50 jaar geleden in Soest 8 HEROPENING Nieuwe voorjaarscollectie Unieef-kaarten is uit CONTANT-BON voor DOE-HET-ZELVERS JOS WORTMANN Voor alle gelegenheden: Gehannes... Speciale diploma's voor studiebegeleiders DAGTOCHTEN Leden vergadering Hockeyclub Eenjarige tuinplanten (deel I) aBKKKHaEtfKKHHHIHHHKKHKKKKKK 88 38 88 88 Zaterdag 17 Mei nam. 3 uur Brood, Koek en Banket Nieuweweg 19 J. H. A. VAN VUURE 88 88 88 88 38 88 88 88 88 88 88 K 88 38 18 88 88 88B38S83&B&38S83S36SB8SB8BS838888838883838888888 16 Mei 1930 38 38 lady Brax - Kina - Burberry - loden Frey - Gor-Ray 8 - oo -§ 3 S Nu óók voor dames... 5" ni V r» <3 Wilson Glenny - Vico - Bleyle - laCoste Minimum 4 regels f6,00 12 13 Soester Courant van woensdag 14 mei 1980 13 jand: Het functioneren van de huiswerkcen trales is aan kritiek onderhevig. Meest al komt die kritiek van de ouders en naar de mening van de heren G. Douma uit Maarsen en H. H. Meiners uit Soest, is dat dikwijls terecht. Bei den beheren een huiswerkcentrale, Douma is directeur van een huiswerk- cursus en Meiners is studiecoördina tor, en zijn derhalve insiders. Wat hen naar hun zeggen het meest tegen de borst stuit is dat sommige studiebege leiders, al dan niet in een huiswerk centrale werkzaam, er op uit zijn te verdienen aan de problemen van een ander, zonder ook maar enige capa citeit te hebben die problemen op te lossen. Zij spreken van wantoestanden waaraan een eind gemaakt moet wor den. I Een stap in die richting hebben zij inmiddels gezet met de oprichting van de Stichting Landelijk Overleg- en Keuringsorgaan van Huiswerkin stituten; de SLOKH. Douma is er voorzitter van; Meiners secretaris en mej. Bijlsma uit Soest, een studiebe geleidster, penningmeester. De vierde man in het bestuur is accountant. Het doel van de stichting is het opzet ten van een onderlinge samenwerking van huiswerkcentrales; het bevorde ren van de kwaliteit van de huiswerk begeleiding van die centrales; het creëren van een bepaalde bevoegdheid en een erkenning door de overheid van deze huiswerkinstituten. Verder wordt gestreefd naar een aparte plaats van deze instituten in de onderwijswet- geving en wil de stichting ook een vestigingsbeleid voeren. Meegenomen wordt voor de bij de stichting aangeslo ten instituten het voordeel van de gezamenlijke inkoop. Bij de presentatie van de SLOKH, vorige week in Soest bleken inmiddels 76 instituten door de initiatiefnemers benaderd te zijn. 29 daarvan reageer den positief; 27 negatief en weigeren verder ieder contact, terwijl 20 institu ten een afwachtende houding aanna men in afwachting van een nader Van toelating van de 29 positief reage- rende instituten tot de Stichting is evenwel nog niet direct sprake. Zij moeten een ballotage periode van een jaar doorlopen, waarin door het stich tingsbestuur wordt bekeken of zij aan de door dat bestuur geformuleerde voorwaarden voldoen. Die voorwaarden betreffen ondermeer de kwaliteit van de studiebegeleiding en derhalve van de studiebegeleiders, de opzet van het instituut maar bij voorbeeld ook de lokaliteit waarin de begeleiding plaats vindt. Voor de geïn teresseerde instituten wordt in septem ber een studiedag georganiseerd. Noodzakelijk „Het is in het belang van het kind dat er iets aan de huiswerkinstituten gedaan wordt. Het is noodzakelijk dat de bestaande wantoestanden bestreden worden", aldus de heer Meiners, die de VAMOR-organisatie van autorijschool houders als voorbeeld wil nemen. Het verschijnsel huiswerk/studiebege leiding alsmede bijles dateert volgens de heer Meiners niet van de laatste jaren. Vroeger heette het echter „pri vaatles". De instituten kregen echter de wind mee bij de invoering van de mammoet wet: grotere scholen; beter begrip bij de ouders omtrent hun kind en de wens dat het kind een betere opleiding moet krijgen dan zijzelf. Velen wierpen zich, volgens de beide stichtingsbestuurders, op als studiebe geleider, zonder daarvoor gecontro leerde capaciteiten te bezitten: hou ders van middelbare akten, ex-HTS- ers, HEAO-ers enz. „Zij beheersen", aldus de heer Mei ners, „één, hooguit twee vaken, maar problemen ontstaan op het moment dat zij zich kennis aangaande alle school vakken gaan toemeten". Hij heeft daar frappante voorbeelden van. Zelf begon hij een huiswerkcen trale met een niet afgeronde studie Engels M.O., een personeelsfunctie bij een Utrechts uitzendbureau en het i volgen van cursussen personeelsbeleid en pedagogiek. Hij heeft een algemene belangstelling voor het studerende kind en wil hen de ervaring besparen die hij zelf had met studiebegeleiders, gedurende zijn mid- delbare schooltijd. I Meiners: „Ik wil een opleiding inge- I steld zien waardoor iemand het recht I krijgt zich studiebegeleider te noe- 1 men". I Het stichtingsbestuur heeft daartoe I kontakt opgenomen met de Konink- llijke P.B.N.A, te Arnhem en stelt daarmee een leerplan op. Dat moet in gereed zijn. Met het Ministerie Ivan Onderwijs wil men dan examen- I eisen uitwerken. De SLOKH houdt bij ldit alles de supervisie. ■Men rekent op medewerking van de ■scholen en hoopt op den duur het daar bestaande wantrouwen tegen huis- werk centrales te kunnen opruimen. Men heeft als einddoel een erkenning ivan deze instituten binnen de onder- wijswetgeving. Het programma van Central Holland Tours is verschenen. Gratis verkrijgbaar bij HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO Steenhoffstraat 15A Telefoon 14905 -16571 Financien Nadrukkelijk stellen de heren Douma en Meiners dat het de Stichting niet gaat om de bescherming van zakelijke belangen. Toch wil men iets doen aan de nu berekende tarieven. Ze variëren op dit moment van vijfhonderd tot net tweehonderd gulden per maand. De SLOKH streeft naar uur-tarieven, afgestemd op een normale exploitatie van de desbetreffende huiswerkcenta- le. De kosten van de lokaliteit zullen daarin een rol spelen. Voorlopig zal het stichtingsbestuur doorgaan met de be nadering van de naar schatting 300 400 in Nederland gevestigde huiswerk instituten. lOp donderdag 19 juni a.s., aanvang 20.30 uur, wordt de jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden van de r Mixed Hockey Club Soest. Aan de orde J komen ondermeer een bestuursver kiezing en benoeming van leden in diverse commissies. Nu de kans op nachtvorst grotendeels geweken is, kunnen we veilig starten met het planten van een jarigen, het zogenaamde zomergied. We zullen daarom deze en de volgende keer eens kijken wat er op het gebied van eenjarigen zoal gekweekt en aangeboden wordt, hoe ze gebruikt kunnen wor den in de tuin en in potten, schalen en bloem bakken. Wat zijn eenjarigen eigenlijk? Het zijn veelal plan ten opgekweekt uit zaad die gedurende een groei seizoen een groot aantal bloemen voortbrengen en zaad maken om daarna in de herfstweer geheel af te sterven. Dat betekent intussen wel dat door het gebruik van dit zomergoed de tuin de hele zomer een fleu rige aanblik kan hebben. Hoe het zomergoed gebruikt wordt is natuurlijk grotendeels afhankelijk van de smaak van de tuin- bezitter, maar enkele tips voor het aanplanten zijn misschien wel welkom. Het werkt erg storend om al te schreeuwende kleuren naast elkaar te poten, zoals oranje afrikanen naast rode salvia's etc. Bo vendien is het erg verstandig om verschillende bloemvormen te combineren zodat niet alles te zwaar wordt. Een combinatie van vaste planten en of heide (zowel zomerbloeiend als winterbloeiend), eventueel aangevuld met wat groenblijvende hees ters en coniferen geeft meestal toch het meest fraaie effect. In dit geval verandert namelijk in het na jaar de tuin niet ineens in een doodse ruimte waar niets meer te beleven valt. We kunnen eenjarigen daarom het beste zien als een welkome aanvulling om extra kleur te brengen in de tuin en zeker niet als hoofdbestanddeel. Als we gaan kijken welke eenjarigen er gekweekt en dus te koop aangeboden worden blijkt dit voor al de laatste jaren een reusachtig assortiment te omvatten, dat niet ophoudt bij salvia's, afrikanen en petunia's. De rode altijd doorbloeiende salvia's ofwel sintjans-vuur is zeker een erg dankbare zo- merplant. Ook de afrikaan of Tagetes heeft een vrijwel niet te stoppen drang tot bloeien zelfs on der minder gunstige omstandigheden. De afri kanen 2ijn in te delen in drie typen nl. de groot- bloemigen of bolafrikanen, die met hun grote oranje of gele bollen de tuin de neie zomer sieren. Vroeger werden deze alleen geleverd in hoge soor ten, terwijl deze tegenwoordig voornamelijk in la ge variëteiten tot zo'n 25-30 cm. worden verkocht. Een tweede hoofdgroep is de laagblijvende varië teit, met een geringe groeihoogte (20 cm.en klei nere bloemen. De kleuren variëren van lichtgeel via oranje naar donker bruin. Een derde groep die erg mooi is, de Tegetes Te- nuifolia, heeft zeer miniscule afrikaanbloempjes en zeer fijn afrikanenblad, zodat deze eigenlijk weinig doet denken aan de rest van de afrikanen. Alleen de geur brengt direct duidelijkheid. De plant is he laas erg moeilijk te krijgen omdat hij nog altijd veel te onbekend Is en daardoor weinig wordt aan gekweekt. Een leuke bijkomstigheid van afrikanen is het vermogen tot het afschrikken van lastige insekten als luizen en mieren. Volgende week bekijken we de rest van het assor timent. mijner modem ingerichte zaak in Ruime «orteering Koekjes, Bonbons en Chocolade. BELEEFD AANBEVELEND, leder kooper Voor f 1.— contant ontvangt een eigen ge bakken bus koekjes cadeau, en een proefpakje cacao bij een half pond koekjes. „ZOMERTIJD" 'k Ging in Mei een wandeling doen Door slik en regenplassen, Ik houd nu eenmaal van natuur Maar droeg twee dikke jassen. Van koude bevend, kraag omhoog, Een windvlaag stal mijn hoedje, En nam het mee - floep in een sloot Dicht bij een bibberend koetje. Ik grijp mijn hoofddek, 't was nog droog, De sloot - die was... bevroren. 'ik Dacht: arm koetje in de wei, Zou de stal je niet bekoren? Mijn voeten stijfden van de kou, Ach, lente mijner droomen... De storm neemt toe en giert en huilt, Rukt takken van de boomen. Een hagelregen daalde neer, 'k Ging onder een afdak schuilen En wilde toen zoo wonder graag Die lente voor kolen ruilen. Tehuis gekomen, vlug ontdaan Van natte jas en schoenen, De kachel brandde lekker hoor, 'k Kon het zwarte beest wel zoenen. Zoo, winterachtig knus bij 't vuur, Neem ik de avondbladen En lees: „Verzet de klok een uur - Zomertijd" - 't vroor zeven graden. T.K. 40-Jarig Priesterfeest 15 Augustus e.k. hoopt de Zeer Eerw. Heer Pastoor Vossenaar zijn 40-jarig priesterjubileum te her denken. Postdienst Het aantal bijbussen der posterijen is vermeer derd met die aan het Julianaplein. Onze Winkelstand Zaterdagmiddag 3 uur heropent de heer J. H. A. van Vuure, Nieuweweg 19, zijn naar de eischen des tijds verbouwde zaak in Brood, Beschuit en Banket, wat een zeer goede verbetering is. Wij hebben een kijkje genomen in de bakkerij en win kel, alles ziet er frisch en fleurig uit, en voor toe- voer van licht en lucht is zorg gedragen. In den winkel werd en hoektoonbank geplaatst met graniet bedekking, wat hygiënisch is, een flinke toonkast bergt splinternieuwe trommels, waarin het ge bak langen tijd versch blijft. De etalage werd ge heel omgebouwd, van spiegel en cathedraal glas voorzien en een flinke riante winkelpui aange bracht. Het geheel is in frissche kleuren geschilderd. Het glas in lood geeft aan het interieur een warm ge temperd licht. Ter gelegenheid der opening had men den eigenaar in de bloemetjes gezet. De met selaar H. den Hoed, de timmerman C. S. Boelen en de schilder J. Kaats hebben eer van hun werk. Mannenzangver. „Apollo" De onderafd. Kinderkoor, gaf, in samenwerking met het mannenkoor, onder leiding van den heer H. J. v. Maurik, uit Utrecht, verleden week Don derdagavond een uitvoering in „Religie en Kunst", welke tamelijk bezocht werd maar waar het onder de verschillende nummers erg rumoerig was. Allereerst trad op de kleine klas van 6 jaar en daar boven, van dat leuke goedje, dat verlangt te zingen, omdat vader, moeder en de tantes in de zaal zijn en om te laten hooren, hoe goed zij dat doen. Nu dat laatste werd bewaarheid; de leuke, teere kin derstemmetjes zongen met lust de leuke en pit tige liedjes van Mevr. Nellie v.d. Linden, Van Snelrewaard, Boudewijns en van Jos. Rekkers, precies geknipt voor de stemmetjes. Het ging heel goed, de dirigent heeft er slag van om met dat goedje om te springen; aller oog was op hem gericht. Dat genoten werd bewees het klaterend applaus. De groote klas (in tweeërlei opzichten), begreep heel goed wat gezongen werd, daar sprak leven en bezieling uit; die frissche, onopgesmukte natuurstemmen deden het wonder wel. Hoe teer was het „Mei-liedje" en het alom bekende „Vogelnestje", men genoot ervan. Alleraardigst was de uitbeelding van Grootmoeder en kleinkind, van Manna de Wijs-Mouton; dat wa ren een paar prachtstemmen. Dat lied, zoo intens mooi, werd subliem gezongen. Het applaus nam den vorm eener ovatie aan. Het mannenkoor had wederom zijn avond. Hoe innig klonk „Middernacht" en 't teere „Omhoog" wat een prachtmateriaal heeft de dirigent ter zijner beschikking, men werd er als het ware door om hoog geheven. Alles was leven en beweging, er zat pit in; er ging gloed van uit. Het toegiftje „O, Pepita" deed het ook nu wederom opperbest. Wat een leuk humoristisch liedje; er werd geschaterd en ook na het zingen luid toegeklapt. Onze winkelstand Wij hebben zaterdagavond een kijkje genomen bij de opening der zaak in sanitaire, electrische en gasartikelen, benevens een mooie collectie koperwerk, alles op z'n voordeeligst geëtaleerd, wat direct een gemakkelijk overzicht geeft. Achter den ruimen winkel is een knus salonnetje ingericht, waar de cliënten alles op hun gemak kunnen overzien, wat voor zeker eene eerste ver- eischte is. Ter gelegenheid van de opening der zaak waren door vriendelijke handen bloemen ge offreerd, wat het geheel ten goede kwam. Wij wenschen den ondernemer der zaak aan de Soester- bergschestraat no. 10 een stijgend debiet. De beken de zaak van den heer Ekel, van ouds de Toren straat, is hierin opgenomen. UIT DE ADVERTENTIËN StÖOTAFVAL voor het weghalen. Tevens eenige boomen voor het rooien. Adres Nieuwe Prov.weg Soestdijk-Pijnenburg (Keet Veenhuizer Tol). ||i HERENKLEDING ryf net eren anders! •TEL 15 UH r l. VWSTU \A 1' 65 HVAKN ai 00 60 CD W Om de belangstelling voor de hulp aan kinderen óók na het Jaar van het Kind niet verloren te laten gaan, heeft Unicef extra aandacht besteed aan de nieuwe voorjaarskollektie wenskaarten. De verkoop van deze kaarten levert een belangrijk deel van het geld dat Unicef nodig heeft om de uitvoering van projekten ten gunste van kinderen, overal in de wereld, mogelijk te maken. Een veelheid van onderwerpen Bij het zoeken naar sprekende motie ven voor de kaarten is de keuze geval len op een veelheid van onderwerpen. Bijzonder in het oog springend zijn de kaarten waarop borduurwerk uit ver schillende werelddelen is afgebeeld. Zoals bekend nemen dieren vaak een speciale plaats in in het kinderleven; een thema, dat eveneens een serie fraaie kaarten heeft opgeleverd. In de nieuwe kollektie heeft ook het thema „bloemen" de nodige aandacht gekregen; er is een serie bloemmo tieven van de hand van de Zwitser Philippe Robert, maar ook een „bloe- menassortiment" waarvoor schilderij en uit de 19e eeuw van o.a. de Engel se kunstenaar J. M. W. Turner en de Franse kunstenaar O. Redon model hebben gestaan. Opnieuw Nederlands werk in de Unicef-kollektie De grote hoeveelheid ontwerpen die Unicef elk jaar vanuit de hele wereld ter beschikking wordt gesteld, maakt het de internationale jury mogelijk hoge eisen aan de kwaliteit van de illustraties te stellen. Hoewel Nederland een zeer beroemde schilderstraditie heeft, is het toch bij zonder wanneer werk van een Neder landse kunstenaar in de Unicef-kaar- tenkollektie wordt opgenomen. Dit voorjaar is dat het ontwerp „De^ Levensboom" van mevrouw G. Van Es-van den Akker; in de serie „kind endier". Geschenkdoos De Unieef-kaarten worden geleverd in doosjes en zijn zeer geschikt om cadeau te geven. Ook is er een grote geschenkdoos met het gehele Unicef-assortiment kaar ten in de kollektie opgenomen. De doos - waarop als illustratie een bor- duurmotief uit Kasjmier staat afge beeld - is reeds op zichzelf een aankoop waard. Tevens zijn er korrespondentiemap- pen in twee verschillende uitvoeringen verkrijgbaar. Nieuwe Educoll Eén van de taken van Unicef is het bevorderen van de communicatie met volwassenen en kinderen elders in de wereld. Daarvoor is een serie knutsel- spelen ontworpen voor kinderen vanaf 8 jaar. Elk spel bestaat uit vier bouwplaten, waarmee modellen van woningen uit andere landen kunnen worden ge bouwd. Zojuist is Educoll 4 - met bouwplaten voor traditionele huizen in Indonesië gereedgekomen. Overigens maakt het onderwijs veel vuldig gebruik van de Educoll-bouw- platen als lesmateriaal. Opbrengst verkoop Zoals gezegd is de opbrengst van de kaartverkoop bestemd voor de hulp verlening aan kinderen. Omdat de kaarten worden verkocht door vrijwilligers, die hun tijd gratis ter beschikking stellen, kunnen de kos ten laag worden gehouden. Uit de winst van de kaartverkoop en andere Unicef-artikelen wordt onge veer 10% val alle Unicef-hulp gefinan cierd. Prijzen Doos Unicefkaarten 11,— per stuk Korrespondentiemap 17,50 per stuk Geschenkdoos 40, - per stuk E ducoll bouwplaat 14per stuk De Unicef-artikelen zijn overal in Ne derland verkrijgbaar via de Regionale Unicef Comités. In 67 steden zijn secre tariaten van deze Comités gevestigd. Ook in uw woonplaats kunt u Unicef helpen via de aankoop van kaarten en artikelen. We hebbe toch moar een haard- stikke mooi zwembaad op Soest, 't Legt wel een bietje vaar weg, moar daat hettut voordeel daajje in een mooie natuur te woater ken goan. Doarom hiette ut vrogger noatuurbaadschaat ik. Ik weet nog heul best daattut in '34 egroave wier. Hoechtum, zoö'n groot gaat waas daat. En een plaas woater d'r in; 't waas heul baar maan. Je kon heule ende zwemme zong- der je poot teuge de raand of de bojem te stoóte. Ik het doar toen ok al gauw lere zwemme op een ouwe au- tobinnebaand. Daat gong best en noeng kaank ut nog. Ik goat niet meer zo haard as toeng en ik wor wel gauwer moei, moar daan ben'k ok zo weer an de kaant. Ak vortemee weer begint hek eerst wel knaap gebrek an oa- sem, moar daat went wel weer. Vrogger in 't ouwe baad, waas 't woater allenig moar waarum as 't mooi weer waas en daan zaag ut ter ok voak niet zo schoon uut. 'k Schaat daat de Eem toeng nog zuverder waas. Doar hek' ok wellus in eploeterd ak geejn cengte haad. 'k Haad toeng een kwaartje zaakgeld en doat waas doaluk op an ieswoavels. De leste joare hewwe aaltied waarm woater om te boaje en daat trekt ok wel klaante en ik vin ut ok lekker, aanders gong ik vaast niet zo voak. Ak ut zo bekiekt, daan ben een groot gedeelte vaan de zwem mers wel kindere. En noeng sting d'r in de kraant daazze 't woater in 't loange baad niet meer waarm stoöke vaanwege de gaasbespoaring. Motte aal die haalze doar noeng lope te klaappertaande? Daa's toch ok geejn waark! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Droait aal die laampe vaan 't kluphuus vaan ge- meengtewaarke s oaves moar us uut. Daat liekt wel Schiphol bie naacht moar daan zongder passoagiers. Die laampe braande wel niet op gaas, moar 't bespoart een poep cengte en energie. En daan hek nog een vroag. Kenne aal die baadmeesters niet een bietje geliek paakkie an hebbe f 'De eejn loop in een spiekerbroek en de aander in z'n bloóte böve baast. Doar wor je wel lekker bruun vaan moar je ken nooit zien wie of de boas is as ter waat gebeurt. En daat hejje gauw as ut drok is. 't Hoef geejn sjiek paak te we- ze, veur ming paart aallenig moar een geliek wit hempie met ut Soesder woape d'r op. En ok wel een broek, aanders wor ut te veul noatuur. HANNES VAN DE NENG. voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Naam: Straat: Woonplaats: Tel verzoektmaal plaatsing Op woensdag ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten Ondertekening 1 2 3 4 5 5 regels f 8,00 6 6 regels f 10,00 7 regels .1 12,00 8 regels 1 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 7 8 9 10 11 12 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer: f 2,50 extra (De binnengekomen brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: •advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136,3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) DENK AAN DE ONDERTEKENING!

Soester Courant | 1980 | | pagina 13