l Nieuw type gevechtsjagers voor Amerikaanse luchtmacht op Soesterberg Aktie voor behoud „Ons Belang" Actie voor slimme spaarders. Giro Spaar van de NCB Nederlandse Credietbank Tien jaar Pinksterkollekte In Soester Kerkebuurt is Hemelvaartsdag veel te doen Historische Vereniging op Ambachtenmarkt De panfluit van Gheorge Zamfir en het orkest van Harry van Hoof (KWEKERIJEN enservice snservice ZANUSSI Kikkerkaravaan op de Eng Zuid-Limburg, reisdoel excursie I.V.N.-Eemland EIGENTIJDS WOONCOMFORT Sparen met de hoogste rente. Zonde van uw goud Aaron Sassoon PI ETER BOR'S KAASHUIS Belegen Noordhollander c cn Portugese rosé Kruikje4.95 Camembert monopole 9 oe PIETER BOR'S KAASHUIS ENERGIE BESPAREN??? p SPOUWMUUR-ISOLATIE!11 DELTA B.V. 14 Souster Courant van woensdag 14 mei 1980 15 tijd goedkoper ERWEG 2A Jenservice /oor Amerikaanse omobielen alle maten iden uit )rraad leverbaar lijnapparatuur ke prijzen 02155-18747 Ouur 15 mei, "wannec/h^ we °°k morg™' donderdag druk worden od de we Jón vüïf^T. een beetje redelijk Is, zal het zeer Artis en de Efteiinir »ni? ey®nementen, zoals Keukenhof, Madurodam, S en oSS weer duizenden bezoekers trekken. De bewoners van Dlek rondom de 5°®8t te doen is in de historische Kerkebuurt. De leefden en werkten. WaaF d® vroegere bewoners van Soest woonden, Dauwtrappen 's Morgens tussen 5 en 6 uur bestaat er voor de „vroegers" gelegenheid om per fiets deel te nemen aan het dauw- trappen. De start is bij restaurant 't Hoogje in de Kerkebuurt. De kosten bedragen één gulden, waarvoor men o.a. een routebeschrijving krijgt en een deelnameformulier voor een prijs vraag met vele prijzen. Na afloop van de ongeveer twee uur durende tocht kan men in het restaurant tegen een speciale prijs een kopje koffie/fris drank met een broodje gebruiken. Ambachtenmarkt Vanaf half 11 's morgens tot 5 uur 's middags is er rondom de Oude Kerk de markt met een zeer gevarieerd gezelschap Oudhollandse ambachten. Niet minder dan tachtig ambachtslie den zullen aanwezig zijn zoals bijvoor beeld een rietdekker, stoelenmatter, gutsenmaker, mutsenmaakster, spin sters, midwinterhoornmaker, tingie ter, nettenbreier, bijenkorfvlechter, mandenmaker, poppenmaakster, ko perslager, klompenmaker, rijdende smederij, beeldengieter, sigarenma ker, Delfsblauwschilder en Hinde- looper schilderes. Al deze en andere niet-genoemde am bachten zullen die dag weer een stuk je uit het verleden doen herleven! Zij zullen niet alleen aantrekkelijk zijn voor de generatie die zich één en an der nog herinnert uit de jeugdjaren, maar ze zullen ook zeer leerzaam en interessant zijn voor de jongeren die deze vaak inmiddels verdwenen beroe pen in het geheel niet kennen. De ambachtslieden worden omgeven door standhouders met bijvoorbeeld folkloristische stoffen, pentekeningen, bloemen, bijenhoning en antiek. Ook voor het inwendige van de mens wordt gezorgd: poffertjes, kaas, stroopwafels, koffie, vis en noten. Van de ambachtenmarkt kan terecht gezegd worden dat deze inmiddels uit gegroeid is tot de grootste Oude Am bachtenmarkt van ons land. Schapenscheren Tijdens de openingsuren van de markt wordt in een weiland langs de looprou te een zestigtal schapen geschoren. Dit gebeurt zowel met de hand als electrisch. Via een microfoon wordt voor een deskundige uitleg zorg ge dragen. Poppenkast Voor de allerkleinsten en misschien ook wel voor de groten, is er op de markt de Poppenkast van de Dam in Amsterdam, Teatro Cabalzi. De jeugd kan gratis naar de voorstellingen in de openlucht kijken. Een draaiorgel zorgt op de markt voor de vrolijke noot. Concert Om kwart over 8 begint 's avonds in de Oude Kerk een concert, waar aan onder meer medewerking wordt: verleend door het Nederlands Motet en Madrigaalkoor o.l.v. Carel Laoüt, de sopraan Christine Jansen en de bas Peter Kooy. Op het programma staan werken van Vivaldi, Haydn, Scarlatti, Mozart en Bach. Het programma wordt gepresenteerd door Cees van Drongelen. Kaarten voor dit op een hoog peil staand concert zijn verkrijgbaar a 5 gulden bij de V.V.V. Soest, Steenhoff- straat 9a (tel. 02155-12886) en op de markt „Oude Ambachten' Parkeren Binnen een straal van 250 meter van het Oude Ambacht-gebeuren zijn twee grote parkeerplaatsen ingericht. Borden ter hoogte van de Peugeot/ Volvo garages aan de Kerkstraat (Rijksweg) geven de juiste plaatsen aan. Verkenners van de Paltz en Eem- geuzen zullen voor bewaking en orga nisatie op belde terreinen zorg dragen. Het 32ste Tactical Fighter Squadron van de Amerikaanse luchtmacht in Eu ropa gestationeerd op de vliegbasis Soesterberg, zal deze zomer worden uit gerust met het C en D (twee-zitter) type van de McDonnell Douglas F-15 Eagle. Het squadron vliegt momenteel met het A en B type van de F-15. Het ligt in de bedoeling dat de conversie op dit nieuwere type in de herfst van dit jaar vol tooid zal zijn. De drie op de vliegbasis Bitburg, W. Duitsland, gelegerde F-15 squadrons van de 36ste Tactical Fighter Wing (Amerikaanse luchtmacht in Europa) zullen eveneens met dit vernieuwde type worden uitgerust. Beide onderdelen zullen dan in de herfst van 81 met dit type vliegen. Niet op Hemelvaartsdag maar één dag later, op vrijdag 16 mei, tussen 11.00 en 12.00 uur, komt de „Kikkerkara vaan" in Soest en wel bij de kermis op de Eng. De komst kan aan iemands aandacht ontsnappen want het is een vrolijke tocht met traktoren en muziek. De „Kikkerkaravaan" heeft alles te ma ken met de uitreiking van het zgn. kikkerspel aan alle basisscholen in Eemland. Van elke school wordt een deputatie verwacht om de spelen in ontvangst te nemen. Dit spel is speciaal gemaakt door de Stichting „De Kikker" om de jeugd op een vrolijke speelse manier wat omgevingsbewust te maken. Het spel is verder ook tegen kostprijs te koop, zodat velen in de toekomst via het mooi geïllustreerde spelbord hun om geving kunnen verkennen. Tijdens het bezoek aan Soest zal ook het mime-theater Radeis optreden. De toegang is uiteraard gratis. [Nog een beperkt aantal plaatsen be schikbaar] Het Geul- en Gerendal hebben een enorme rijkdom aan zeer interessante: flora. Komt daar nog bij, dat in het ui terste zuiden van ons land immer de thermometer een aantal graden hoger wijst in deze tijd, dan kan men zich voorstellen, dat daarheen door I.V.N.- Eemland een excursie wordt georgani seerd. Zaterdag 31 mei wordt even voor half zeven van Baarn-station ver trokken en via de bekende opstap plaatsen naar Amersfoort gereden. Vandaaruit gaat de neus van de bus richting Valkenburg. Er werd o.l.v. Rita Kuiper een zodanig programma opgesteld, dat de tijd van thuiskomst rond acht uur ligt voor de laatste halte. Mede dankzij de vriend schappelijke contacten met I.V.N.- afdeling Valkenburg, zal 31 mei met volle teugen kunnen worden genoten. Waarom? Omdat dan een aantal na- tuurgidsen, en wie zijn er beter op de hoogte met wat een ware natuurlief hebber het liefst bekijkt, de hun beken de plekjes aan de excursisten zullen prijsgeven. Na om half elf gearriveerd te zijn op het reisdoel, zal na de kennismaking lange de Geul worden gewandeld naar Oud-Valkenburg. Aldaar wordt de meegebrachte boterham genuttigd en kan een kopje koffie o.a. worden ge bruikt. Daarna gaat het Gerendalwaarts en zal onderweg een bezoek worden ge bracht aan de welbekende orchideeën- tuin, welke in dat dal gelegen is. Onderweg gelegenheid om alles goed te bekijken. Via het Sint Jansbos en de Biebosch gaat het naar het punt van uitgang. Met de koffiepauze mee, zal deze wandeling zo'n vijf uurtjes duren. Het kan niet anders, of het zal een zeer fijne en zeker leerzame Natuurdag worden! Goede wijn behoeft geen krans en daarom: het adres voor opgave (slechts een beperkt aantal plaatsen is nog open) kan geschieden bij Joke Pidoux, Jacob Catslaan 15, 3768 GP te Soest (02155-16487). Indien u er snel bij bent, kunt u nog mee: Leden 25,- en niet-leden 27,50. RITA, I.V.N.-Eemland. Gespecialiseerd in kwaliteits- MANAU - ROTAN MEUBELEN meubelstoffering en interieur verzorging mand- rietwerk H. VISSER BRINKSTRAAT 34 - BAARN TELEFOON 02154 - 20396 ('s Maandags gesloten) Vrijdagavond koopavond) Uiterlijk zit er niet veel verschil in. De verbeteringen aan de F-15 zitten voornamelijk in de vergrote radar capaciteit en de mogelijkheid meer brandstof mee te nemen (907 kg ex tra). Het landingsgestel is eveneens verbeterd en kan nu een maximaal startgewicht 30.844 kg. De twee extra brandstoftanks die de F-15 C en D langs zijn romp beves tigd kan meenemen, passen goed in de aërodynamische lijnen van het toe stel. Met deze brandstoftanks erbij kan de F-15 nog langer in de lucht blij ven zonder dat het moet worden bij getankt. De commandant van het 32ste Tacti cal Fighter Squadron te Soesterberg, kolonel Donald Delauter, zei er het vol gende over. „Aan het begin van dit jaar ontving het 32 Squadron te Soesterberg, kolo nel Donald Delauter, zei er het vol gende over. „Aan het begin van dit jaar ontving het 32 squadron voor de vierde maal de Outstanding Unit Award van de Amerikaanse luchtmacht, werd het winnaar van de Hughes Trofee als zijn de het beste luchtverdedigingssqua dron en nu krijgen wij dan de verbe terde versie van de beste gevechts jager in de wereld. Als commandant van dit squadron ben ik daar natuur lijk erg blij mee. Ik denk echter dat ons gastland, Nederland, evenzozeer blij zal zijn met deze gebeurtenissen. Zij hebben ons de afgelopen 25 jaar ondersteund en beschouwen onze aan wezigheid hier op Kamp Nieuw Am sterdam te Huis ter Heide als een wel kom en geïntegreerd onderdeel in hun nationale defensie. Ik ben blij dat wij voortdurend gedurende deze jaren in staat zijn geweest om te tonen dat het 32ste TFS hun vriendschap en ver trouwen waard is". De dreigende afbraak van de oude Soesterbergse wijk „Ons Belang" moet volgens de werkgroep Jongeren huisvesting Soesterberg voorkomen worden. Men is in feite tegen kraken en vooral alles wat daar tegenwoordig schijnbaar mee samengaat, maar toch wil men een poging doen de huizen nog enkele jaren te behouden. Ze zouden dan dienst moeten gaan doen als door- stroomwoningen voor jongeren. Vandaag, woensdag 14 mei start men met een handtekeningaktie, waarvan het resultaat aan de minister zal wor den aangeboden. In een rondschrijven aan alle Soester- bergers zegt de werkgroep dat er in de gemeente Soest circa 2700 werkzoeken den staan ingeschreven. Ruim 1600 daarvan zoeken woonruimte geschikt voor één/twee persoonshuishoudens en het leeuwendeel daarvan bestaat weer uit jongeren. Volgens de werkgroep wordt er in Soesterberg niets wezenlijks gedaan aan jongerenhuisvesting en ook voor de toekomst staan er wat dat betreft geen nieuwbouwplannen op stapel. Schril daartegenover staat volgens de werkgroep het op ministerieel niveau genomen besluit dat de huizen moeten worden afgebroken. Anno 1980 is sloop van huizen niet verantwoord. Het argument van de geluidshinder weegt ook volgens de werkgroep zwaar, maar toch niet zwaar genoeg om tot afbraak over te gaan. „Wij willen dan ook proberen deze 78 huizen voor jongerenhuisvesting te be houden, door ze als voorlopige oplos sing te gebruiken als doorstroomwo- ningen, met als doel het lenigen van de eerste nood". Rechtvaardig Een alleszins rechtvaardige aktie van in de knel komende jongeren, waar echter de politieke partijen in Soest geen steun aan kunnen geven. Zij immers waren zijdelings betrokken bij de onderhandelingen tussen de woning bouwvereniging „Ons Belang" en het ministerie en zij tekenden nóóit verzet aan tegen de „koppelverkoop" van de minister: subsidie voor de nieuwbouw mits de oude wijk afgebroken werd. De woningbouwvereniging „Ons Be lang" ging ermee akkoord, ook al werd de woningbouwvereniging „St. Jo- seph" opdrachtgever voor de nieuw te bouwen woningen. „Ons Belang" vroeg ook een sloopver gunning aan voor de oude wijk en die vergunning is afgegeven. Gesloopt zal er daarom worden in opdracht van de woningbouwvereniging. Merkwaardig Merkwaardig in het geheel is dat de kruidenierswinkel, welke deel uit maakt van het complex „Ons Belang" aan de afbraak ontsnapt. Via een rechterlijke uitspraak heeft de eige naar respijt gekregen tot 1 juli 1983. Naar Den Haag De werkgroep jongerenhuisvesting zal met de verzamelde handtekeningen naar Den Haag moeten om te elfder ure van de minister gedaan te krijgen dat de „koppelverkoop" (subsidie mits afbraak) ongedaan gemaakt wordt. Dan moet de woningbouwvereniging daaraan mee willen werken en tot een akkoord komen met de toekomstige bewoners. En dat akkoord houdt dan tevens de toewijzing in en de te betalen huurprijs. Met het „welzijn" waar vele politieke partijen hoog van opgeven moet men het op een gelegenheidsakkoordje gooien. Maar daar zullen de „te hooi en te gras"-bestuurders wel geen moeite mee hebben, vooral niet als het „wel zijn" van de partij daar maar mee gebaat is. Voor sommige politieke partijen is het lawaai van een kermis vreselijk, maar is, als dat zo uitkomt, het lawaai van opstijgende vliegtuigen (dagelijks) te overkomen. „Welzijn" is voor de politiek een „gebruiksartikel". Bon voor Giro Spaar* bij de N C B De gemakkelijkste spaarvorm met de hoogste rente. Giro Spaar+ is een nieuwe spaarvorm van de NCB, die net iets meer biedt. Giro Spaar"4" doet u van huis uit en elk kantoor van de NCB is net zo dicht bij als de eerste de beste brievenbus. Met Giro Spaar"4" schrijft u gewoon over van uw bank- of girorekening naar uw Giro Spaarrekening bij de NCB. j Dan weet u dat u altijd een rente krijgt die I minstens een kwart procent hoger ligt dan bij J gelijkwaardige spaarvormen elders. i De retourrente over opgenomen bedragen J is gewoon 2%. Zo is de NCB nu eenmaal: ho- I gere rente, meer service. Aantrekkelijk nietwaar? Met het invullen van de bon kunt u gaan girosparen en meteen een premie van f 7,50 meenemen. Doen dus! I Hierbij open ik een Giro Spaarrekening bij de NCB. Ik wil eerst uw Giro Spaar+folder. Mijn bank- resp. girorekeningnummer is: H 1 M I I I I I Dhr./'Mevr./Mej.: Adres: Postcode: Woonplaats: Datum: Handtekening: (bij minderjarigen moet ouder of voogd meetekenen) Opsturen in open envelop zonder postzegel aan: NCB Giro Spaar"4", Antwoordnummer 5857, 1000 AX Amsterdam. I U kunt natuurlijk ook persoonlijk langs gaan I bij één van onze kantoren en daar alles regelen. Rentewijzigingen voorbehouden-^J Op uw Giro Spaar* rekening staat meteen f 7,50 extra. Als u voor 23 mei a.s. een Giro Spaar"4 rekening opent bij één van de vele NCB kantoren (en u hoeft er niet eens naar toe, alles kan schriftelijk) en uw eerste inleg bedraagt tenminste f 100,-, dan krijgt u f 7,50 premie op deze rekening bijgestort De enige voorwaarde is, dat u uw eerste inleg en de spaatpremie minstens 2 maanden laat staan. Een Giro Spaarrekening kunt u heel eenvoudig en schriftelijk openen. U vult op de bon hiernaast uw persoonlijke gegevens en uw bank- of girorekening in, waarvan u de bedragen gaat overboeken naar uw Giro Spaarrekening bij de NCB. Zodra uw coupon binnen is, ontvangt u van ons de bescheiden en is uw Giro Spaar"4" rekening een feit. „Week voor de Nederlandse Missionaris"; het is in tien jaar een bekende en vertrouwde aktie geworden. Natuurlijk voor de vele duizenden gevers, die de aktie ieder jaar weer tot een succes maken. Maar meer nog voor de Nederlandse missionarissen, die er keer op keer van profiteren. Al die missionarissen zijn het er over eens,.dat de Week voor de Nederlandse Missionaris hun leven ver anderd heeft, vooral tijdens hun verlof. Zij hoeven zich geen geldzorgen meer te maken; zij hoeven - althans voor zichzelf - niet meer te bedelen. Geen vanzelfsprekendheid Toch is ook die aktie Week voor de Nederlandse Missionaris geen vanzelf sprekendheid. Veel mensen hebben het idee, dat missie toch eigenlijk niet veel anders is dan ontwikkelingswerk en dat het daarom door deskundigen moet gebeuren, die dan ook best door de overheid betaald kunnen worden Maar hoewel missie altijd ook een stuk ontwikkelingswerk omvat en ook nu de Kerken in de Derde Wereld hun taal op sociaal-maatschappelijk terrein se rieus opvatten, mag missie niet gelijk geschakeld worden met ontwikkelings werk. Missie zal altijd het element omvatten van de verkondiging - in woorden of in daden - van de Blijde Boodschap. Die verkondiging is een taak van de Kerk. Daar mag de Kerk de overheid niet in mengen. Maar, zo zeggen sommigen, als mis sie dan een zorg en verantwoordelijk heid van de Kerk is, laat de Kerk dan ook voor de missionarissen zorgen. En zij wijzen dan op de grote kloosters, op de kunstschatten van het Vaticaan en op andere werkelijke of vermeende rijkdommen van de Kerk. Nu is het waar, dat het inderdaad moeilijk is zicht te krijgen op de financiën vande Kerk en van de kerkelijke instellingen. Maar het is de vraag of het daar wer kelijk om gaat. We hebben onder hand toch geleerd, dat we - sprekend Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair-juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13D Laanstraat 18 - Baarn over de Kerk - ook en misschien wel op de eerste plaats, aan ons zelf moe ten denken.. Er zijn voldoende aanwij zingen, dat de Nederlandse religieu zen hun financiële middelen goed be steden en daarbij hoge prioriteit ver lenen aan de zorg voor hun mede broeders en medezusters in de missie. Zij zijn echt niet aan het potverteren. Maar hun zorg en hun verantwoorde lijkheden nemen de onze niet weg. Verantwoordelijkheid van heel de Kerk Als missie een verantwoordelijkheid van heel de Kerk is, dan mag niemand, die zich tot die Kerk wil rekenen, zich aan die verantwoordelijkheid onttrekken. Niet dat iedereen er ver op uit moet trekken. Ook „in eigen huis" valt er genoeg te verkondigen; we hebben een missie in onze eigen omgeving. Daarnaast kunnen we het tot onze plicht rekenen, voor hen te zorgen, die zich wel geroepen weten om ver van huis de Blijde Boodschap te brengen. Onze bijdrage aan hun ver lof, sociale verzekeringen, aan de kos ten van kursussen en lektuur e.d. stelt hen in staat hun werk zo goed moge lijk voort te zetten. En hun werk, hun missie is ook onze zorg. En niet alléén geld De Week voor de Nederlandse Missio naris wil niet alleen geld verzamelen. Even belangrijk vindt het Curatorium onder voorzitterschap van Mgr. J. Bluyssen het, dat het inzicht in het werk en het leven van de missiona rissen groeit. Daarom wordt er de laatste jaren bij gelegenheid van de ze aktie steeds een klein boekje uitge geven, dat het leven en het werk van de missionarissen belicht. Zo ook dit jaar. „Zes dagen in de kelders van de mensheid" is de titel van een dag boek van de Nederlandse missionaris Carlos Mesters in Brazilië. Het is een boeiende beschrijving van de ontmoe ting van een mijnwerkerszoon uit Limburg met de armste boeren van Brazilië. U kunt dit boekje krijgen door een gift over te maken op giro 676 t.n.v. Week voor de Nederlandse Missionaris te Den Haag en bij uw gift te vermel den: „Dagboek". v/h A. van Dijk 500 gramWiwU 1 doosfcial/lJ KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 (waar het Kaasboertje buiterTstaat) De pas opgerichte Historische Vereni ging Soest zal ook acte de présence geven op de oude-ambachtenmarkt welke op Hemelvaartsdag 'rond de Ou de Kerk georganiseerd wordt. De vereniging zal zich presenteren in de stand van het „prentenkabinet" van de heer Huizinga. Men kan er alle in lichtingen krijgen die men wenst en zich zelfs aanmelden als lid of dona teur. TEL. 19979 dan TORENSTRAAT 8 - SOEST giniyle Duke Ellington heeft eens een naam bedacht voor muzikanten met een zo groot talent en zo'n aparte stijl, dat je hen niet met anderen onder een noemer kunt brengen. „Beyond category" luide zijn definitie. En inderdaad - met wie zou je violist Stephane Grappelli moeten vergelijken? Wie kan er in de schaduw staan van harmonika-virtuoos Toots Thielemans? Is er een genialer bandeonist dan Astor Piazzola? Staat Oscar Peterson technisch niet op eenzame hoogte? In die selecte groep uitzonderlijk begaafden moet Zamfir zich helemaal thuisvoelen. Als geen ander tovert deze Roemeen lieflijke klanken uit zijn instrumenten - ook hij is beyond category. Zijn enige handicap was lange tijd het feit dat er buiten de folklore geen speciaal repertoire voor de oer-oude panfluit bestond. Zamfir's eerste contact met arrangeur Harry van Hoof bracht gelukkig de grote ommekeer. Zamfir' s spel bleek ook in een totaal ander genre niets aan schoonheid en charme in te boeten. Integendeel, of het nu Chaplin's „Limelight" was of „Argentina" of „Thais" van Massenet... hij blies alles nieuw leven in. Sindsdien zijn miljoenen melomanen onder de bekoring gekomen van de toverfluit in het woud der violen. Deze tweede „Classics by Candlelight" behoeft daarom nauwelijks toelichting of aanbeveling. Nog dankbaarder is gebruik gemaakt van de mooiste thema's uit de klassieke wereld, nog harmonischer gaan de eigentijdse werkjes daar mee samen. Dit is een plaat om vele jaren van te genieten". De voorafgaande tekst werd door niemand minder dan Willem Duys geschreven en op de achterkant van de Zamfir/Van Hoof LP geplaatst. Een eerbiedig stilzwijgen past ons dus? Toch maar niet. De vergelijkingen die Duys maakt raken kant noch wal. Ook al heeft men slechts in zijn pink een sprankeitje muzikaal gevoel dan nog men objectief vaststellen dat het op deze LP uitgekozen repertoire niets, maar dan ook in het geheel niets met de panfluit te maken heeft. Het is pure muzikale commercie die op de luisteraar wordt losgelaten. De panfluit hoort bij folklore - bij Roemenië, en niet bij Vivaldi - Bizet - Schubert en Schumann. Wie wil zwijmelen bij deze plaat heeft er geen kaarslicht bij nodig. Hooguit een fles pittige Bourgogne om de banale muzikale verdoving nog intensiever te ondergaan. Goede smaak, waar is het toch te koop?

Soester Courant | 1980 | | pagina 15