School „De Schakel" 4400 gulden rijker M'80 deze maand in beslissend stadium. Drukke receptie voor brandweercommandant Groart m Zo gezien... 12.45 1.59 6.98 9.98 UITLATEN TREKHAKEN weet..." Openingstijden De kosten Doel 5-jarige jongetje zwaar gewond Granny Smith UNIEKAAS SNOEPGOED Honsbergen Honsbergen Honsbergen Kippebouten Honsbergen Dobbelman blauw Honsbergen Woensdag 14 mei 1980 58e jaargang no 38 SOESTER Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Foto: Gaos van der Wilt Burgemeester mr. P. Scbolten speldt brandweercommandant J. Groart de me daille voor veertig jaar brandweerdienst op COURANT Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Kopers en verkopers op de fancy-fair van „De Schakel" Foto: Herman van Dam Fancy-Fair's en Rommelmarkten zijn niet te verslane middelen om aan geld te komen. Dat is met de fancy-fair voor de school de Schakel in de wijk KI aarwater weer eens bewezen. In slechts vier uur tijd werd ruim 4400 gulden bijeengebracht. Hoog scoorden de afdeling „rommel" met een opbrengst van 890 gulden en het Rad van Avontuur met 820 gulden. De voortreffelijke produkten van de handenarbeid leverden een verkoop van 795 gulden op; de spelletjes 570 gulden, het restaurant 540 gulden en tenslotte de bloemen- en plantenverkoop 490 gulden. De interesse voor boeken en platen was wat minder, maar de opbrengst toch altijd nog 200 gulden. Alles bij elkaar was de opbrengst véél groter dan verwacht werd en algemeen was de tevredenheid dat de vele maanden voorbereiding niet voor niets was geweest. Opmerkelijk was het gTote bezoek van Turkse ouders met hun kinderen; voor hen waren heel attent in het Turks gestelde opschriften bij de diverse stands aangebracht. Van het nu bijeengebrachte geld gaat de school een kleuren-t.v. aanschaffen, alsmede een werktafel voor handenarbeid, gereedschap, zo mogelijk een geluidsinstallatie en boeken voor het eigen documentatiecentrum. maar aan iedereen eigenlijk. Alle men sen hebben elkaar wel Iets te tonen, te vertellen, te laten zien hoe het werkt en waarom. Commercieel heeft die manier van met elkaar communiceren immer grote kracht. Voor de een wat meer dan voor de ander, maar dat hangt weer af van de manier waarop je het doet. Je wijze van presenteren is uitermate belangrijk. En die presentatievorm hangt weer samen met de kosten. Die moeten eruit komen of het komt op quitte uit. Gewichtig is ook, en dat is het geheim van een succesvolle beurs of tentoon- stéllihg, dat je 'er met zoveel moge lijk deelnemers staat. Dan kan het publiek vergelijken. Het kan zich op een breed terrein oriënteren, en daarom komen zij. Hoe meer er ge beurt, hoe gezelliger alles eruit ziet, hoe drukker het in de tent wordt: ge garandeerd! Doel dus: alles wat woont, leeft en werkt in en om Soest en Soesterberg toont met elkaar wat het waard is. Prijst produkten aan, demonstreert, verkoopt, werft leden, breidt zijn of haar klantenkring uit, communiceert. In de tenten van de Manifestatie '80. Aan de Koningsweg. In September. GEKARD PAUL De receptie voor brandweercomman dant J. Groart was er weer eens een waar half Soest van zijn dankbaarheid kwam getuigen en daar best een half uur in een rij staan voor over had. In de rij was het overigens uiterst gezellig, want sinds de soos-en uit de tijd zijn, is dit zowat de enige gelegenheid om elkaar nog eens wat langdurig te ontmoeten. Het was ongelooflijk druk en meer dan twee uur duurde het voor de W. G. Hilhorst: „Wanneer dit verhaal in de krant verschijnt dan rekenen wij er op dat de helft van de beschikbare oppervlakte (totaal 1800 vierkante me ter) zal zijn verkocht. Momenteel zit ten wij al tegen de 800 vierkante meter De Manifestatie zal geopend zijn van vrijdag 5 september tot en met zater dag 13 september. Iedere dag van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdags boven dien van 14.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs voor het publiek be draagt 3,-. Informatie over deelne mers- en relatiekaarten worden u graag door ons secretariaat verstrekt. Wij willen niet dat u het te duur maakt. En dat kan gemakkelijk als u te veel vierkante meters bestelt. Liever zien wij veel deelnemers op kleinere opper vlakten. Eén vierkante meter kost 57,- inclusiefBTW. Voor gas-, licht- en wateraansluitingen kan worden gezorgd. U dient daartoe een aanvraag in bij ons secretariaat. Telefoon: de Manifestatie heeft een eigen nummer: 02155-23230. Er wordt bij de hoofdingang een tele fooncel geïnstalleerd. Die staat, tegen betaling van het normale cel tarief, tot uw beschikking. Wilt u telefoon in uw stand, dan gelieve u dat vroeg tijdig kenbaar te maken. De aanvraag wordt dan door ons ver zorgd. Standbouw: de maximale hoogte van uw stand mag de 2.75 m niet over schrijden. Er kan, zonder overleg met de commissie niets buiten de stand worden geplaatst. Over het gebruik van geluidsinstalla ties in uw stand dient vooraf contact met de commissie te worden opgeno men. Brandweer- en andere voorschriften krijgt u overigens direct na inschrij ving toegezonden. U kunt, zo u dit wenst gebruik maken van de diensten van een met ons sa menwerkend standbouwbedrijf. U kunt daar rechtstreeks afspraken mee ma ken. Het adres luidt: Standbouw Stegman b.v., Wierselaan 128, Nieuwegein. Telefoon: 03402-39628. rij van gelukwensers voorbij was. Alle notabelen waren er: oud-burgemeester Bentinck met echtgenote, oud-burge meester mevrouw Corver met echtge noot, burgemeester Scholten, de wet houders van Soest en vele raadsleden, vertegenwoordigers van de lucht macht en de marechaussee, politie commissaris Adema met echtgenote en de commandant van de Oldenzaalse politie, de heer J. Hoogma met echtge note; vertegenwoordigers van het Soes- aan. Gecontracteerd werden tot nu toe de firma's Maaswinkel - Practi cum - Installatie-service - Slijterij v.d. Linden - De Gooi en Eemlander - Vis handel Spruit - Lazonder - Supermarkt van Dam - Aannemer Frank - Delta Keukens - Nationaal Boekenbeheer - Gasbedrijf - Amersfoortse Courant - Aannemer De Vries - Antiekhandel Boerentiek - Holland International - Gereedschappenhandel Davo - reis bureau Gerth in combinatie met Ot- to Zoetelief - Veilig Verkeer Neder land - Radio en televisie-centrum Au dio - Vorkheftruckbedrijf Koenen b.v. - Boutique des Fleurs - Woning inrichting Steitner en een politieke partij: de VVD. Vergevorderde on- ter zakenleven, de sport, de kulturele verenigingen, het Rode Kruis erF-de EHBO, talrijke Soester ambtenaren van hoog tot laag en vele commandan ten van brandweerkorpsen. Het Duitse Kevelaer kwam met een zware deputa tie: burgemeester Dingemann, de re gionale kringcommandant Betteray en de brandweercommandant Leukers. Zij brachten een schitterend wandbord mee. Niemand kwam overigens met lege handen; een van de eerste geschenken was een schellekoord voorzien van èlle brandweer-rangonderscheidingste kens. Ook boeken, maar opvallend was het groot aantal flessen met „blus water". De collegae uit Soesterberg, Amers foort, Doorn, Zeist, Leusden, Bussum, Loosdrecht, Veenendaal, De Bilt, Hil versum, Zevenaar en zelfs Texel weten wat een jubilerende collega toekomt. In zijn toespraak zei burgemeester Scholten dat veertig jaar bij de brand weer echt wel een jubileum was om even bij stil te staan en dan zeker als het een Groart betrof. Want de naam Groart heeft in brandweerverband echt wel iets betekend voor Soest. De vader van de jubilerende commandant gaf vele jaren leiding aan dit vrijwil ligers korps en legde de basis voor wat er nu staat. De dank van de gemeente ging dan ook uit naar wijlen Groart sr., maar ook naar zijn zoon, die op deze dag de veertig jaren vol maakte. Dankzij hem beschikt Soest over uit stekend materieel en goed voor hun taak berekende vrijwilligers. Daarbij is er sprake van een uitstekende sfeer binnen het korps en Soest heeft wat de brandweer betreft een uitstekende naam tot ver buiten de gemeentegren zen. Het belang van de brandweer wist Groart, zo zei de burgemeester, steeds uitstekend te behartigen en de wensen, waaronder ook die voor een nieuwe ladderwagen, goed te verdedigen. Het gemeentebestuur is hem dankbaar en hoopt nog vele jaren van zijn deskundige adviezen te kunnen profi teren, zo besloot burgemeester Schol ten zijn felicitatie. Hij speldde hem vervolgens de medail le voor 40-jaar trouwe brandweer dienst op en bood, namens het gemeen tebestuur een filmcamera aan. De festiviteiten voor dit jubileum wa ren wat vroeg begonnen, want nog vóór half acht 's morgens werd Groart (en met hem een deel van Soestdijk) luid ruchtig gewekt door een aubade van loeiende brandweersirenes. Dat was het begin van een drukke dag die besloten werd met een enorme feestavond tot in de kleine uurtjes. derhandelingen zijn gaande met Meu- bidick - Snoopy - Middelman - Adema - De Ster en Winkelkring 't Hart. Ieder een is ons even lief, maar vooral de aanwezigheid van zo'n winkelkring is belangrijk. Een aantal bedrijven van die winkelkring zal zich in een geslo ten blok op de M'80 kunnen manifes teren. Belangrijk voor de winkelkring 't Hart, belangrijk ook voor de M'80, omdat het puur Soest is wat de klok in zakelijk opzicht slaat". Klinkende en bekende namen, dus toch goede vooruitzichten voor de M'80? Manifestatie-voorzitter Hilhorst is vooralsnog niet bereid het achterste van zijn tong in deze te laten zien. „Er zijn" stelt hij zeer voorzichtig „altijd eigenaren en directies van be drijven die een duwtje nodig hebben in de richting van M'80. Met dat over de streep trekken gaan wij deze maand een begin maken. Een organisatie als de M'80 vraagt, om alles in detail te Over de hele wereldbol verspreid zijn altijd tentoonstellingen aan de gang. Grote, kleine, algemene, gespeciali seerde, publieks- en vaktentoonstellin gen, zelfs wereldtentoonstellingen... Allemaal met één groot hoofddoel voor ogen: laten zien wat je hebt en wie je bent. Dat geldt voor bedrijven, dat geldt voor landen, regeringen. Het geldt ook voor particulieren, die bijvoorbeeld met hun hobby's aan de weg timme ren. Denk maar aan dieren-tentoon- stellingen, aan fancy fairs. Ach, denk laten slagen, een lange tijd van voor bereiding. Daarom gaan wij in de Mei maand op zakelijk „huisbezoek". Het is absoluut noodzakelijk dat er, vier maanden voor de M'80, spijkers met koppen geslagen worden. Ik heb er best begrip voor dat zakenmensen wel iets anders aan hun hoofd hebben dan de a.s. M'80, maar ze zullen toch moe ten begrijpen dat wat de organisatie betreft organiseren toch vooruitzien betekent. Buiten Soest ziet men dat kennelijk wel. Wij zijn door bedrijven benaderd die wij bewust hebben afge wezen, omdat er anders sprake zou kunnen zijn van een stuk concurrentie vervalsing. Dat willen wij in ieder geval proberen te voorkomen. Anders ligt het natuur lijk met kopers die van buiten komen maar met hun produkten het Soester zakenleven geen concurrentie aan doen. Die zijn welkom, al gaat mijn persoonlijke voorkeur toch uit naar al les wat uit Soest komt. Daarvoor is tenslotte ook deze M'80 weer in het le ven geroepen. Alles is er op ge richt de Soester Ondernemer het vol le pond te geven. Laten die Soester Ondernemers die wel willen, maar nog niet hebben ingeschreven, het ons als organisatie toch niet zo moeilijk maken. Straks moeten wij door hun laksheid misschien noodgedwongen nee verkopen of dreigt er een situatie te ontstaan dat de meest aantrekke lijke punten al zijn verkocht. Reken er op dat Soest dan in last is. Je hoort wel eens geluiden die er op neer ko men dat men min of meer garanties vraagt met betrekking tot de publieke belangstelling. Dat is natuurlijk een vraagstelling die nergens op slaat. De deelnemers zelf hebben in eerste in stantie er voor te zorgen dat hun aan deel in M'80 zo interessant is dat het publiek wel moet komen. Wij van onze kant scheppen de mogelijkheid dat al le deelnemers zich voor de volle 100% met hun produkten kunnen manifeste ren. Daarnaast staat er een bedrag van maar liefst 10 mille op de begroting waarvoor gedurende de M'80 attracties worden gecontracteerd. Attracties in de vorm van evenementen. Alles staat of valt echter met de verkoop van de beschikbare ruimte. Is er voor de ko mende Pinksterdagen niet een totaal van 1400 vierkante meter verkocht dan dreigen wij in een impasse te gera ken". Of die impasse er zal komen? Koffie dik kijken is nooit onze sterkste kant geweest. Laat men onverhoopt de M'80 organisatie door gebrek aan belang stelling in de kou staan dan is het onwaarschijnlijk dat de M in Soest eens in de twee jaar met hoofdletters wordt geschreven. Zover is het geluk kig nog lang niet, maar veel tijd voor uitstel en aarzeling is er niet meer. Rebellennoemt de ex-ver zetskrant Trouw" de vrij heidslievende Afghanen die nog steeds zware strijd leveren tegen de Russen, die in hetzelf de bericht geen „invallers" maar Russische troepen ge noemd worden. Een net, gere geld leger dus, dat juist dezer dagen een nieuw offensief opende met maar liefst een kleine duizend tanks, met pant servoertuigen, helikopters en MIG-straaljagers. Deze overmacht werd ingezet tegen het „rebellenlegertje" van 10.000 man. Ook werden twee weken geleden in enkele dagen tijd 5.000 Afghaanse bur gers bij bombardementen ge dood; vrouwen en kinderen omdat de meeste mannen de vrijheid aan het verdedigen waren. Intussen wordt hun fa milie uitgeroeid. Nog eens 5.000 jongelui werden gearresteerd en 156 anderen gedood. Na deze dreun werd het even rustig in Kaboel, maar laaiden de onlusten in andere steden weer op. Misschien is het u ontgaan dat er in Afghanistan weer zo hevig wordt gevochten, dat vrouwen, kinderen en studenten met dui zenden tegelijk worden neerge- maaid en het land wordt om geploegd door honderden tanks en bommen werpende vliegtui gen. Wij waren tenslotte druk bezig met het herdenken van onze rebellerende verzetshelden van enkele jaren geleden en met het discussiëren over het hoofdartikel in de krant van diezelfde dag waarin melding werd gemaakt van deze ge welddadigheden: Loonmaatregel scheelt mo dale man 59 gulden". Hetgeen zoveel wil zeggen dat iemand die f 2.275,- per maand verdient, per 1 juli a.s. geen f 85,- maar slechts f 26,- per maand méér krijgt. Het oorlogsbericht uit Afgha nistan was opgemaakt over een breedte van één kolom. Op pagina 31... Op de Nieuwstraat kon een bromfietser de vijfjarige Mark v.d. B. niet meer ontwijken, toen het knaapje plotseling tussen twee geparkeerde auto's door, het wegdek oprende. Het jongetje werd met een been- en een sleutelbeenfractuur en vermoedelijk een hersenschudding op last van een huisarts direct met de ambulanceauto naar het Akademisch Ziekenhuis te Utrecht gebracht. Vrijdag en zaterdag OUDE GEHELE WEEK Vrijdag en zaterdag OUD-HOLLANDS Vrijdag en zaterdag GEMARINEERDE 250 GRAM van 1.90 voor KILO, van 14,50 voor Zie onze advertentie Zie onze advertentie KILO Zie onze advertentie GEHELE WEEK Zak 4 kg nu slechts Zie onze advertentie VERKOOP VAN EN MET GRATIS MONTAGE Nachtegaalweg Tel. 02155-16731 Ook 's avonds en zaterdags Vier maanden voor de opening van de „M'80" gaan de organisatoren van deze manifestatie, onbezoldigde vrijwilligers met slechts een doel voor ogen: de be langen van de Soester zakenwereld, de balans opmaken. Een balans waarvan de uitslag op dit moment onvoorspelbaar is. „M'80"-voorzitter W. G. Hilhorst geeft toelichting op de voorlopige balans.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1