Toegang alle leeftijden Dansschool SLINGERLAND Soester Courant van woensdag 21 mei 1980 Het begin aan de Parallelweg Foto: Herman van Dam Slow... quick, quick, slow... - Slow... quick, quick, slow... Ondanks bijna zomerse temperaturen is het dansseizoen 1979-1980 nóg niet ten einde. Weliswaar heeft het af dansen in de afgelopen weken onder grote publieke belangstelling reeds plaats gevonden, er zijn en blijven altijd een aantal danslus- tigen die er nooit genoeg van krijgen. De avond dat wij op bezoek waren bij dans school Slingerland werd er getraind alsof de Nederlandse kampioenschappen nog moesten plaats vinden. Onvermoeibaar en met grote accuratesse en toewijding geeft Wim Slingerland zijn aanwijzingen. Hij heeft een aandachtig gehoor. Begrijpelijk, want de mensen die hij op dat moment onderricht behoren tot de ere divisie van zijn dansschool. Een dansschool die in het afgelopen seizoen opnieuw opmerkelijke suksessen behaalde. Het langzamerhand befaamde Slingerland for- mation-team werd Nederlands kampioen en in alle wedstrijdklassen behaalden de leerlingen van Slingerland -bij de nationale kampioenschappen^opmj^l^lijpke resultaten. Wim Slingerland, wat dansen betreft, een soort duivelskunstenaar, bezeten van zijn vak. Daarnaast een professional die aan zichzelf en zijn cursisten hoge eisen, stelt. Die avond verlieten zijn leerlingen circa tien uur de school, de baas zelf strekte een uur later, in zijn. eerste luie zit van een lange werkdag, de benen. Een boeiend vak dat beroep van dansleraar, maar wel gedurende acht maanden zeven dagen per week op of rond de dansvloer en wekelijks zo'n 90 werkuren maken. Er zijn werkgevers en werknemers die accuut onwel worden wanneer ze de helft van Wim Slingerland's werkweek zouden moeten volmaken. Vrijages, ik vind het prachtig hoor, maar dan wel buiten de school. En wat de bar betreft wordt er nauwlettend op toege zien dat de hoeveelheid ver strekte drankjes binnen aan vaardbare normen blijft. Wat het dansen zelf betreft zijn er natuurlijk wel een paar zaken veranderd. Vroeger mocht je niet met je hand de blote rug van je partner aanraken. Om dat te voorkomen had je een zakdoek in je hand. De jeugd van vandaag zou daar nu geintjes over gaan maken. Kun je niet meer maken. Je moet je wat dat betreft wel aanpassen, maar dan wel met een stuk begeleiding. Vroeger zaten op een dansschool de jon gens en meisjes, de dames en heren gescheiden. Bij mij niet, want ook dat is uit de tijd. Egards als bijvoorbeeld meis jes naar hun plaat terug te brengen zijn vanzelfsprekend onveranderd gebleven. Ik hou natuurlijk van stijl mits je het niet tot het extreme door gaat voeren. Ze zouden je trouwens zien aankomen. Het is hier in feite een grote familie. Op les kent iedereen - iedereen. De leef tijden van de leerlingen va riëren hier van 12 tot 70 jaar, wat mij betreft toegang voor alle leeftijden, mits men zich aan de regels van het huis houdt. Dat gebeurt. Wie dat niet doet ontvangt waarschu wingen en wanneer ook dat niet_ Jbelpt is het de hoogste tijd Jdat hij of zij zich bij een an der instituut laat inschrij ven. Baas in eigen huis is een van de kurken waarop een suk- sesvolle dansschool drijft. Veel 'aandacht wordt besteed aan de selectie van de leerlingen. Je kunt bijvoorbeeld niet star vasthouden aan de indeling qua leeftijd. Een lange slungel van .een jaar of zestien moet je Adje en Wim, een klasse apart lessen of lid zijn van een club ook in financieel opzicht voor practisch iedereen haalbaar' Onbesproken in de Slingerland- story zijn het wedstrijddansen en het formation-team. Wim Slingerland heeft vele kampi oenen afgeleverd en zal dat zonder enige twijfel blijven doen. Zijn formation-team heeft intussen internationale vermaardheid gekregen. Het formation-team, een verhaal apart. /Evenals de getalenteerde wed strijddansers beschikken de le den van dit team over een groot muzikaal gevoel, een voortref felijke lichaamsconditie, een uitstekende balans. Op het ge voel voor ritme en muziek na eisen die men ook aan topspor ters stelt. Het brengt ons op de vraag of dansen als sport kan worden beschouwd. Wim Slingerland: „.Wat mij betreft wel, al wordt het jammer ge- Wim Slingerland (52) soms hoorbaar een kind uit Amster damse Klinkerbuurt. Makkelijke prater, rap van tong en niet het type dat ge wend is een blad voor zijn mond te nemen. Een man recht op zijn doel af, een vriend om mee uit vissen te gaan. Na zijn schooljaren was hij allerminst voorbestemd om zijn schoenen op een dansvloer te verslijten. Weliswaar behaalde hij met zijn partner Adje vele malen hét Nederlands kampioen schap bij de amateurs, in maatschappelijk opzicht hij het in eerste instantie in hoger sferen. Een grondige op leiding aan de Zeevaartschool bracht hem als radio-telegra fist bij de K.L.M. Het werd geen langdurig verblijf tussen hemel en aarde. Radiotelegra fisten werden voor de K.L.M. een overbodige luxe en Wim Slingerland keerde op de aarde terug. Voelde zich hoogst onge lukkig in baantjes tussen vier muren en schakelde over op handel. Laatstelijk als ver koopleider bij heerlijk-helder- Heineken. Vijftien jaar lang bracht hij het gerstenat aan de man en de vrouw, totdat inge wikkelde reorganisaties hem ook daar overbodig maakten. Een bui die hij overigens al ge ruime tijd had zien hangen. Zeven jaar geleden werd hij door brandweercommandant Joop Groart in Soest geïntrodu ceerd. Tijdens een „brand weerfeestje" demonstreerden Joop en Adje hun kwaliteiten voor een etnhousiast publiek, waaronder de toenmalige bur gemeester van Soest mevr. Corver van Haaf ten. Het werd 't begin van een langdurig suk- ses dat nog steeds voort duurt en waaraan voorlopig geen eind lijkt te komen. In het ge bouw van de E.H.B.O. werd zijn eerste „dansschool" ge vestigd. Twéé avonden per week stroomde de Soester jeugd naar de Parallelweg en leerde er op de dansvloer lo pen. De belangstelling was zo groot dat het zaaltje van Kerk gebouw Credo als „filiaal" werd aangetrokken. Intussen waren Wim Slinger land en Freddy Heineken na een gouden handdruk als goede vrienden uit elkaar gegaan, en kreeg hij dankzij de medewer king van de gemeente Soest de gelegenheid grond in de Weegbreestraat aan te kopen en er zijn, voor Nederlandse begrippen, zeer fraaie en lu xueuze dansschool te bouwen. Zeven Nederlandse kampioen schappen alle categorieën, een tomeloze inzet en een niet ka pot te krijgen enthousiasme stonden er borg voor dat de nieuwkomers in Soest het zou den gaan maken. Vier jaar na de opening van zijn dansschool lijkt hij in alle opzichten een gearriveerd man. De belang stelling voor zijn school en werk is onverflauwd gebleven, zijn woonruimte boven de school ademt een luxe die niet van het Leger des Heils af komstig is. Schijn bedriegt? Wim Slingerland: „Niemand hoort mij klagen, maar cadeau krijg je het natuurlijk niet. In een beroep als het mijne moet je een duizendpoot zijn. Alles draait om mij. Een wer kelijk goede vervanger is nooit te vinden. Als hij er zou zijn dan ben je hem binnen de kort ste keren kwijt, want de man zal zeer snel voor zichzelf gaan beginnen. Bovendien wil ik wat het behalen van prestaties be treft zo'n beetje alles. Ik ben niet de man die een dansschool leidt waar het uitsluitend om gezelligheid gaat. Mensen die zich, ongeacht in welke sector, verder willen bekwamen en mikken op de absolute top moe ten bij mij terecht kunnen. Het wedstrijddansen wint de laatste jaren steeds meer ter rein. Wat de begeleiding, trai ning en coaching van leerlin gen betreft heb ik op dat punt door mijn routine een enorme voorsprong. Uit een boekje le ren dansen is practisch onmo gelijk en dus sta ik er voor. Met plezier, want er is nog geen dag geweest dat ik niet gemotiveerd of zonder een stuk arbeidsvreugde aan mijn werk ging beginnen. En wat die dui zendpoot betreft, naast dans vloer moet je helaas ook zaken man zijn. Er gaat tegenwoor dig nog al wat om. Je hebt een vrij kostbaar pand met hoge afschrijvingen en je moet het in acht maanden tijd voor twaalf maanden verdienen. Het is daarom dat het leven van een dansleraar zich niet uitsluitend op de vloer afspeelt. Slingerland's formation-team, Europese topklasse Iedere dag begint voor mij met een stuk administratie. Niet mijn sterkste kant, maar ge lukkig word ik door Willeke voortreffelijk op mijn vingers gekeken". Dansen, leren dansen heeft in het begin van de cursus iets te maken met een eerste schooldag. De branie van veel leerlingen maakt zelfs in deze tijd plaats voor een stukje ver legenheid of passief wachten op de dingen die gebeuren gaan. Het „hoofd van de school" vertelt daar over: „Als ze op de eerste dansles komen begin ik met een verhaaltje. Je vertelt ze de spelregels van de school en ik probeer duide lijk te maken dat ze hier zijn om dansen te leren in een sfeer van gezelligheid. Wat de spel regels betreft, roken is toege staan mits de asbakken niét over het hoofd,worden gezien. Kauwgom mag hoor, maar de restanten niet onder tafels en stoelen plakken. Van mij geen boos gezicht wanneer er een glas wordt gebroken, maar wel even zelf opruimen. Verschij nen in blauwe spijkerbroeken niet toegestaan, ieder ander schone en frisse kleding wel. niet indelen bij de groep 12/ 16 jaar. Hij zou zich er hoogst ongelukkig voelen. Zo'n geval schuift dan een leef tijdsgroep op. Zonder enige dis criminatie zijn er verder ook andere groepsindelingen. Wij kennen lessen voor schoolgaan de jeugd, werkende jeugd, echtparen en niet echtparen. Verder specifieke echtparen- clubs tot 35 jaar en clubs bo ven deze leeftijd. Het is heel opmerkelijk dat vooral de wat oudere echtparenclubs op het ogenblik ontzettend populair zijn. Toen ik begon was het 80% jeugd en 20% volwasse nen. Nu, zeven jaar later is iedere categorie in even grote getale vertegenwoordigd. Dat heeft met tal van factoren te maken. De bevolkingsaanwas is geringer en de ouderen zijn gelukkig aan het ontdekken dat televisie wat recreatie betreft niet alleen zaligmakend is. Ze zijn het zat geworden iedere avond naar de buis te turen. Dat heeft te maken met de kwaliteit van de programma's en een stuk verzadiging. Het nieuwtje is er intussen vanaf. Bovendien zit men tegenwoor dig- wat ruimer in de vrije tijd en is het deelnemen aan Foto: Herman van Dam noeg als zodanig in Nederland nog niet erkend. Als je ziet wat de leden van het forma tion-team er voor moeten doen. Het is naast dansen een puur stuk lichamelijke ontwikke ling. Ook in ander opzicht is het een sport. Als je mij be schouwt als hun trainer dan houdt het ook in dat tijdens de training, net als bij andere serieuze sporters, de zweep er overheen gaat. Men heeft het er voor over en dan blijven resultaten niet uit. Bij het eers te internationale gebeuren, de Europese kampioenschappen in Brussel, werden wij derde. Het eerste uitkomen tijdens de Nederlandse kampioenschap pen werd bekroond met de na tionale titel. Ze werden vier de bij de open wereldkam pioenschappen in Blackpool. Na Japan, Amerika en West- Duitsland. Zo'n clubje komt dan alleen maar even uit Soest". Schijnbaar is het gewicht van deze unieke prestatie nog niet helemaal tot iedereen doorge drongen. Dit jaar blijft Slinger- lands formation-team thuis. Gebrek aan geld is er de eni ge oorzaak van dat men de zeer eervolle vierde plaats niet kan verdedigen. Wim Slin gerland: „Ondanks de steun van Soester-winkeliers is zo'n trip naar Blackpool in finan cieel opzicht niet meer op te brengen. Duizend gulden per persoon gaat het al gauw kos ten. Het is jammer dat dit Ne derlandse en vooral Soester vi site-kaartje niet gepresenteerd kan worden. Aan de mensen zelf ligt het niet. Ze hebben er, ook in financieel opzicht, genoeg voor over, maar er zijn natuurlijk grenzen. Zelf heb ik geen enkëFfinanci- eel belang bij hetj fprmatien- team. Ze hebben hun eigen clubkas en storten daarnaast wekelijks een bedrag dat be stemd is voor de aanschaf van kleding. Zelf heb ik ze op het figuurlijke paard geholpen door muziekbanden van Hugo Strasser te kopen, een choreo graaf naar Nederland gehaald, kortom noem maar op en vul maar in. Alles bij elkaar heb ik er zo'n 25 mille ingestoken. Waar wij wel zullen zijn is in Bremen. Op 25 oktober a.s. worden daar de Europese kam pioenschappen gehouden. Als Nederlands kampioen worden wij daar naar afgevaardigd, alleen wel zelf even de reiskos ten betalen. Als dansen ooit nog eens als sport wordt er kend dan komen de financiële zaken wat eenvoudiger te lig gen. Het lidmaatschap van de Nederlandse Sportfederatie biedt dan de mogelijkheid tot het krijgen van subsidies. Het is overigens mijn vaste over tuiging dat het zover moet en zal komen. Alleen in structu reel en organisatorisch opzicht zal er bij de Nederlandse Bond van Dansleraren wat moeten worden gladgestreken". Tussen het formation-team Slingerland en de verdwaalde beginneling die zich ook zo graag op de dansvloer wil be wegen ligt in meer dan één opzicht een wereld. Zo is het nog bestaanbaar in 1980 dat kerk en dansschool eikaars natuurlijke erfvijanden zijn en blijven. Wim Slingerland: „Geen leuk verhaal wat ik nu vertel, maar het is de waar heid. Ik mag bijvoorbeeld in de Bunschoter-koerier niet met mijn dansschool adverteren. Als er mensen uit Spakenburg of Bunschoten hier op dansles komen willen zij het niet voor elkaar weten. Het gaat alle maal heel erg geheimzinnig. Als je twee Bunschoters en twee Spakenburgers op een les hebt dan kun je er van opaan dat binnen de kortst mogelij ke tijd een stel zal verdwijnen. Het is onvoorstelbaar, maar het zijn wel uitzonderingen. Toen ik mij hier vestigde was het ook wat Soest betreft een probleem. Vooral op zondag. Dat is nu gelukkig helemaal over. Ik heb nu zondagavond, speciaal voor echtparen, vrij dansen en daar is van dit soort problematiek niets merkbaar. Het is gewoon een sukses, en dat heeft natuurlijk alles weer te maken met de sfeer van de school. Wij zijn geen dancing of verkapte nachtclub. Even min een kroeg, wij zijn gewoon een fijne dansschool waar je een stuk gezonde ontspanning en recreatie vindt. Die zondag avond voor echtparen heeft een lange aanloop gehad. Naar mate de drempelvrees ver dween werd de belangstelling groter. En wat ontdek je dan? De mensen komen niet alleen voor dansles maar zoeken ook een stuk gezelligheid. Andere mensen leren kennen. Om aan die wensen tegemoet te komen organiseren wij regelmatig een zeer speciale avond waar een koud buffet wordt geser veerd. Alles in eigen beheer, anders wordt het voor de deel nemers een onbetaalbare zaak"r •Wij cohstateerden het ai eer der in dit verhaal; Wim Slin gerland een duizendpoot. Verantwoordelijk voor lessen en training van beginnelingen - het jazzbalet - wedstrijddan sers - formation-team. Daar naast altijd op zoek naar iets nieuws. Introduceerde na een bezoek aan Amerika nieuwe disco dansen, waaronder The Latin- Hustle. Organiseert regelma tig wedstrijden in binnen en buitenland waar wedstrijddan sers en supporters onder zijn leiding naartoe trekken. Bin nenkort staat een wedstrijdge- beuren in Londen op het pro gramma. Verder is de baas de geestelijke „peetvader" van vele echtparen die elkaar in zijn school hebben leren ken nen. Menig trotse moeder heeft haar baby al bij hem geshowd. Tussen de bedrijven door is hij een veel gevraagd jury-lid bij wedstrijden voor amateurs. Binnen afzienbare tijd hoopt hij een diploma te behalen waarmee hij ook gerechtigd is als jury-lid bij professionals op te treden. En aangezien hem tot nu toe niets is komen aan waaien is het eind van zijn ak- tiviteiten nog niet in zicht. Slin gerland dreigt figuurlijk uit zijn jasje te knappen. Daarom is een van de weinige onvervul de wensen van Wim Slinger land dat hij ooit nog eens toe stemming krijgt zijn dans school te vergroten. Wim Slin gerland: „Ik wil er in de leng te circa zeven meter bij heb ben. Dat heeft vele voordelen. Er kunnen meer dan de 1000 danslustigen die ik nu weke lijks heb worden ingeschreven, hetgeen weer tot gevolg heeft dat „levende" muziek tot de mogelijkheden gaat behoren. Er moet een kelder komen waar bergruimte wordt gecre ëerd. Lukt dat allemaal dan zit er zelfs de mogelijkheid in de zaal geschikt te maken voor toneelvoorstellingen' Ambtelijke hindernissen, er mag niet tot aan de rooilijn gebouwd worden, staan voor alsnog realisering van zijn plannen in de weg. Deze maand ontving Wim Slingerland de mededeling dat hij zijn plannen maar moet vergeten. Deson danks neemt hij de handschoen opnieuw op. De dansleraar die nagenoeg in Soest met niets is begonnen is er de man niet naar is om zich gewonnen te ge ven wanneer niet alle mogelijk heden tot op de bodem zijn be nut. Daarom zal de grotere dansschool met zoveel meer mogelijkheden voor zijn leer lingen er ooit nog wel eens ko men. Al zouden ze het zelf moeten bouwen. JAN LEIJENDEKKER.

Soester Courant | 1980 | | pagina 15