/V Vaten met giftige chemicaliën op verlaten terrein Randstad Eerste woning wijk Bloemheuvel opgeleverd Beis van P.V.O. naar Bischofsheim een grandioos sukses Zo gezien... 10.- 5.98 9.25 Exameneis Interkerkelijke- ^^ORGANISATIE SOEST FOR CHRIST Golden delicious 2 verse kippen Gemengde noten KAAS Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Opbrengst Vastenaktie 28.703 gulden Zonder voorkennis van gemeente afgevoerd Sluitingstermijn advertentie-aanname i.v.m. Pinksteren Provinciale dag Zorg voor Geestelijk Gehandicapten Pinkster samenkomst Woensdag 21 mei 1980 58e jaargang no 39 Alleen dit week-end KRAT 24 flesjes (afhaalprijs) Nu slechts ALLEEN DONDERDAG FRANSE 2 KILO door GERARDPAUL ALLEEN DONDERDAG van 13.60 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Versgebrand 500 GRAM ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN KILO Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Sbest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Na een langdurige periode van extra stevig aanpakkenwaar bij twaalfurige werkdagen eer der regel dan uitzondering vor men, moeten ze bewijzen in die tijd ook werkelijk iets gepres teerd te hebben en de verwor ven kennis ook nog op helde re wijze foutloos over te dra gen aan mensen die het hun zelf doorgaven. Voor deze middeleeuws aan doende toestanden heeft tot nu toe geen enkele vakbond inte resse getoond. Sterker nog: hun eigen kinderen zijn onge twijfeld ook slachtoffer van de jaarlijks terugkerende exa menkoorts, terwijl de bonzen zelf in spanning wachten tot de crisis voorbij is. Waarom kunnen examens niet afgenomen worden op een con ferentieoord in een bosrijke omgeving met ontspannen sfeertje, waar de leerlingen ernst en luim kunnen afwis selen met sport en spel? De test zelve kan bestaan uit het gedurende één of twee we ken maken van een werkstuk over een tijdens de eerste ont moeting bekend te maken on derwerp, aan het eind waarvan de leerlingen elkaar beoorde len en al of niet geschikt ach ten om zich in de grote-men- sen-maatschappij te storten. Direkt na deze slijtageslag zijn ze toch ook genoodzaakt om met volslagen onbekenden sa men te werken en worden ze door collega's al of niet geac cepteerd en beoordeeld. Sociale vaardigheden zullen een belangrijke plaats in het lesrooster moeten innemen want leerlingen die het laten afweten en anderen hun mede- candidaten teruggewezen wor den. Bovendien zullen zij in een ge zonde boslucht zonder twijfel hun ei beter kwijt kunnen dan in de intellectuele legbatterij en waarin gymnastieklokalen tijdelijk omgevormd worden. Leerlingen aller scholen ver enigt u! De Vastenaktie van de r.k. parochies in Soest heeft in totaal het toch wel ver bluffende bedrag van 28.703,39 opge bracht. Het streefbedrag van 17.000 gulden werd ruim overschreden. Het geld gaat naar India en wordt besteed aan de uitbreiding van een pensio naat voor kinderen. Gespecificeerd was de opbrengst: pa rochie Soesterveen 5.852,86; parochie Soest-Zuid 5.270,95; parochie Soest- Midden 10.937,04 en parochie Soest- dijk 6.642,54. Het interparochieel Missie-Comité Soest dankt alle gevers hartelijk voor hun gulle giften. AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboedelverzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkheklcverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a f65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf f1500,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. f ;;:;.;;;;\van ROUWENDAAL Burg. Grothestr. lla Soest-Tel. 02155-16467 SOESTER COURANT De ervaring die de honderdveertig leden van de Soester Harmonie P.V.O. afgelopen week in het Duitse Bischofs- heim hebben opgedaan zullen zij niet licht vergeten. Op zoveel hartelijkheid van de gehele bevolking van het klei ne plaatsje had men niet gerekend. Dat het planten van een uit Nederland meegebrachte kastanjeboom en het spelen van het Duitse volkslied door het Nederlandse P.V.O. tranen in de ogen van de Duitsers bracht, was een mo.nent dat diepe indruk heeft ge maakt. Geruime tijd voor de aankomst van de Soesters stonden alle rijen Duitsers langs de weg. Uitbundig werden ze daarna toegejuicht. Woorden van welkom sprak de voor zitter van de plaatselijke zangvereni- De aankomst van PVO in Bischofsheim ging „der Liedertafel", de heer R. Reitz. Deze zangvereniging luisterde in 1979 bij ons de Koninginnedag op met een zanguitvoering bij de Oude Kerk. 's Avonds was het grootste zaal in Bischofsheim bom vol; ook met be langstellenden uit het nabijgelegen Hasselbach. De blaaskapel van MGV- Liedertafel opende het concert en daarna was de beurt aan P.V.O. De boerendansgroep, kinderen tot twaalf jaar, werkte vertederend en zij konden helemaal geen kwaad meer toen zij verscheidene hoge gas ten een „Kruukje Melm" en een paar klompen aanboden. PVO-voorzitter H. Reulen bood vervol gens de kastanjeboom aan, die de vol gende dag geplant werd. Door het wegvallen van Tweede Pinksterdag Is de sluitingstermijn voor aanname van advertenties voor de Soester Courant van woensdag 28 mei a.s. ver- vroegd. m Advertenties voor deze editie moeten uiterlijk W, VRIJDAGMIDDAG a.s. voor 16.00 uur in ons bezit zijn. De vaste acquisitie geschiedt deze week op donder- De eerste woning van de Soesterbergse nieuwbouwwijk Bloemheuvel is op geleverd; de sleutel van het huis werd overhandigd aan het chtpaar Oosten- brugge. Daarvoor was grote belangstelling en niet alleen van de kant van de toekomstige bewoners, allen afkomstig uit de oude wijk „Ons Belang", maar ook van officiële zijde. Burgemeester mr, P. Scholten was er en de wethouders mevrouw M. van Stiphout-Croonenberg en drs. J. L. Menne; verder het raadslid ing. J. Ebbers, de oud-directeur van gemeentewerken de heer v.d. Dussen, bestuursleden van de woningbouwvereniging St. Joseph en de architect van het complex, de heer A. Brandwijk. Ook een vertegenwoordiger van het ministerie van Volkshuis vesting woonde dit belangrijke moment bij. In restaurant ,,'t Zwaantje" werd later het glas geheven. De heer H. Snel, voorzitter van St. Joseph, memoreer de in een kort toespraakje de vrij lange bouwgeschiedenis van het pro ject. In 1975 werden de eerste be sprekingen over de nieuwbouw van de 78 huizen gevoerd en St. Joseph was er op 14 mei 1976 bij betrokken ge raakt, toen de woningbouwvereniging ,Ons Belang'het liet afweten. „Wij werden door de bewonersvereni- ging van Ons Belang aangezocht de nieuwbouw ter hand te nemen. Dat deed men omdat bij ons de inspraak optimaal is", aldus de heer Snel. Hij bracht daarna dank aan het Soes ter ambtenarenkorps en met name aan de heer v.d. Dussen; aan oud-wet houder Ebbers die als voorzitter van de studiegroep voor akoestische voorzie ningen, onschatbare verdiensten voor de toekomstige bewoners had. Dank bracht hij ook aan de architect en zijn medewerkers, die een voortreffelijk werk leverden en hij wenste tenslot te de toekomstige bewoners een goede toekomst in hun nieuwe wijk toe. „St. Joseph hoopt spoedig weer eens een nieuwbouw project aan te kunnen pakken'zo besloot de heer Snel. Namens de gemeente feliciteerde wet houder mevrouw Van Stiphout het echtpaar Oostenbrugge en alle andere bewoners van Bloemheuvel. Ook zij bracht dank aan de heer Eb bers voor zijn enorme inzet. Tot de heer Snel, zei, zij overigens dat de bewonersvereniging van „Ons Belang" mogelijk de meest deskundige van Nederland was en inspraak „ge nomen zouden hebben, als ze die niet gekregen hadden' Zij stelde deze vereniging ten voor beeld aan alle andere bewonersver enigingen in Soest en zei tot voorzit ter Rabelink: „Er ligt wat dat betreft voor u nog een groot arbeidsterrein open". Het laatste blok van deze wijk wordt 5 september opgeleverd. Foto: Goos van der Wilt Op de feestavond verzorgde de PVO blaaskapel Erica de dansmuziek. De volgende dag werd een bustochtje gemaakt naar de twintig kilometer verderop gelegen oost-duitse grens. Ook dat maakte grote indruk op de Soesters. Emotionele taferelen speelden zich tenslotte af bij het planten van de boom en niet veel Nederlanders zul len een Duitse burgemeester hebben horen zeggen: „Vergeef ons wat wij jullie in de jaren '40-'45 aangedaan hebben". Dankzij attendheid van bewoners van de Eikenlaan en dankzij de inzet van de Milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk" is de gemeente er achter gekomen dat op het terrein van de voormalige chemische fabriek Randstad aan de Eikenlaan mogelijk jaren lang vaten met gevaarlijke, vermoedelijk giftige chemicaliën hebben gestaan. Het niet meer in Soest gevestigde bedrijf heeft, zo vermoeden omwonenden, de gevaarlijke spullen inmiddels laten weghalen. Waar het naar toe gebracht is, kon wethouder Menne maandagmorgen nog niet zeggen. Wel is na enige aandrang besloten, uit voorzorg, de betreffende plek af te zetten „in afwachting van door de provincie na nader onderzoek, eventueel te nemen maatregelen". De kwestie werd vorige week woens dag, 14 mei, bij de gemeente gemeld door de milieuvereniging „Soestdijk geen Stankwijk". De vereniging was daarvoor benaderd door bewoners van de Buntweg. Binnen één uur was-een ambtenaar van bpuw- en woningtoe zicht van de gemeente ter plaatse, die Menne een rapportje over zijn der Menne een rapportje over zijn bevindingen zou opstellen. Door de vrije Hemelvaartsdag en voor de ambtenaar aansluitende vrije vrijdag en het weekend, had de wethouder maandagmiddag het rapportje nog niet op zijn bureau gekregen. Volgens de milieuvereniging ging het in eerste instantie om vijf verroeste vaten, vlak achter de omheining van de achtertuinen van de woningen Bunt weg 12 en 14. Twee van de vaten waren vol; drie leeg of gedeeltelijk leeg. De vaten waren te voorschijn gekomen bij snoeiwerkzaamheden aan een heg. Op het eerste vat van 260 kg. zat een etiket met vermelding van de inhoud, zijnde „Epi-Chlorohydrin" en de waar schuwing „Poison" en een doodshoofd alsmede „toxise if swallowed bij skin contact or inhalation avoid breathing vapour, contact with skin, clothing". In een open schuurtje stonden een aan tal vaten, kisten en flessen waaronder een verroest vat met een olieachtige vloeistof; een plastic vat met een aan tal zakken met wit poeder, een kist met twee flessen met ongeveer drie liter vloeistof met het opschrift „nitro- benzin". De milieuvereniging kon na enige informatie reeds vaststellen dat Epi-Chlorohydrin zeer giftig is en dat bij brand Phosgeen en corrosiegas (zoutzuur) vrijkomt. Met de bewoners dringt de milieu vereniging aan op onderzoek van de bodem. Dit mede met het oog op de door hen verbouwde groente en het gevaar voor spelende kinderen. Dezelfde dag dat de gemeente door de milieuvereniging gewaarschuwd werd, werden plotseling de vaten afgevoerd, vóór de gemeente ter plaatse een onderzoek kon instellen. Bij de milieuvereniging speelt de ge dachte dat de betrokken ambtelijke instantie direct de firma Randstad op de hoogte stelde en dat zo de afvoer geregeld werd. Randstad heeft het gemeentebestuur inmiddels meegedeeld dat zij de vaten heeft afgevoerd naar haar bedrijf in Nijkerk. Er rijzen over dit hele gedoe wel enkele vragen: Werd het terrein nadat Randstad noodgedwongen ver trekken moest, nooit door ambtelijke instanties afgezocht? Waarom werden woensdag wel direct de vaten afgevoerd en was een rappor tje maandag nog niet gereed? Wat bevat het vijvertje op het terrein van Randstad, waar volgens een oud- medewerker van Randstad jarenlang alle mogelijke afval in gedeponeerd werd? Waarom wist de milieuwethouder maandagmiddag nog steeds niet van het bestaan van dat vijvertje? Waarom werd eerst maandagmiddag besloten voor alle zekerheid een afzet ting om de betreffende vindplaats te zetten? Hoe sekuur werkt bouw- en woningtoe zicht? Wie gaf het Soester transportbedrijf toestemming om deze vaten zo maar over de weg af te voeren? Het provinciaal beraad „Zwakzinni genzorg Utrecht" zal op 5 juni 1980 van 13.30 uur tot 21.30 uur-'een dag organi seren met de naam „Provinciale dag Zorg voor Geèstelijk Gehandicaptèri in de provincie Utrecht". Deze dag wordt gehouden in „Sterrenberg", Amers- foortseweg 56, Huis ter Heide. Naast een inleiding van het Lid van het College van Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, mevrouw Mr. C. Venzelaar-de Boer, en het verschaffen van informatie over het beraad, heeft de dag als gespreksonderwerp „Func tionele Samenwerking en regionalise ring". Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer F. Witteveen, Lange Nieuw- straat 63 te Utrecht, Tel. 030-318648. Met het dansen van de „zevensprong" en tenslotte het aanbieden van zo'n hor.derd witte klompjes heeft PVO in Bischofsheim een onvergetelijke in druk achtergelaten. Bloemheuvel in aanbouw; straks de mooiste wijk van Soest 2e Pinksterdag 9.30 uur m.m.v. Ds. D. W. VELDKAMP ledereen is hartelijk welkom. Kinderoppas aanwezig.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1