Baas op eigen bord I Internationaal sukses voor Ealph Polak Nu probleemloos filmen voor later Stoppen met roken mogelijk niet zonder risico NIEUW... DE CINEMASTER Record belangstelling voor autocross Een miniprojektor voor kinderen 21 Soester Courant van woensdag 21 mei 1980 21 Zo'n jaar of tien geleden, toen de tweeling net zes jaar was, heeft een aardige oom op een zonnige zondagmiddag een filmpje van hen gemaakt. Dat filmpje hebben we toen op zijn projektor bekeken en daarna in een kast opgeborgen. Eigenlijk waren we het vergeten, tot iemand het ergens onder in die kastla ontdekte. Omdat we nu zelf een projektor hebben kon het nog eens worden afgedraaid. Roerend weerzien Dat is vooral voor de tweeling een roerend weerzien geworden, want het is een bijzondere ervaring als je ziet hoe klein en parmantig je vroeger bent geweest. Het filmpje is wel driemaal geprojekteerd en er is veel om ge lachen. Op zo'n moment realiseer je je pas goed hoe waardevol het is om te kunnen beschikken over zo'n uniek bezit: een deel van je jeugd die voorbij is. Filmen gaat vanzelf Nu zullen er lezers zijn, die denken dat zij zoiets nooit zullen kunnen maken omdat filmen een tamelijk ingewikkel de hobby lijkt, die je pas na veel proberen onder de knie krijgt. Dat is een vergissing, want filmen is eigenlijk gemakkelijker dan fotograferen. Zo'n filmkamera is namelijk bijna volledig geautomatiseerd, zodat ook wie met filmen begint, al direkt goede resulta ten kan behalen. Filmen gaat met recht vanzelf. Alleen maar bewaren Dat filmpje van die tweeling was gewikkeld op een spoeltje, precies hetzelfde spoeltje van tien jaar gele den. Er was niets mee gebeurd: niet in geknipt - niets in gemonteerd. Toch was het voor alle huisgenoten en vooral voor de tweeling een kostbaar stukje film, want de beelden waren nog even mooi als indertijd en wat er ook veranderd was, de film had het verle den bewaard en voor altijd vastgelegd. Monteren niet nodig Daaruit blijkt, dat wie filmt niet beslist hoeft te monteren. Je kunt het doen, maar 't is niet nodig. Het belangrijkste is: nu filmen voor later. Als u op dit moment al, of in de toekomst van al die herinneringen een echte film wilt ma ken, dan kan dat, maar 't hoeft niet om toch altijd van die filmbeelden te kunnen genieten. Als u wilt monteren Dan kan smalfilmen een boeiende hob by worden, want er zijn dan talloze mogelijkheden om op een kreatieve manier van al die losse fragmenten een kompleet geheel te maken. Door te zoeken naar grappige overgangen, door te spelen met de tijd en de ruimte, misschien ook door te werken met titels voor de film of tussen de delen van de film. Ook met geluid Wie met een geluidskamera filmt, kan behalvè de beelden ook de geluiden vastleggen. Ook hier geldt, dat de film na het opnemen en ontwikkelen gereed is voor projektie. Ook over tien of twintig jaar zullen die beelden nog zichtbaar en de geluiden nog hoorbaar zijn. Zelfs als u het filmpje in een kast legt en u er verder niets mee zou gaan doen. Monteren met geluid U kunt ook als u daar zin in hebt, die filmpjes met geluid in een later sta dium verder gaan bewerken. Door muziek of kommentaar toe te voegen en de overgangen beter op elkaar te laten aansluiten. Maar ook hier geldt, dat het niet nodig is. Alleen wie het leuk vindt om zo'n geluidsfilm tot een echte en goede film te monteren, waarbij beeld en geluid een eenheid vormen, zal zijn filmmateriaal op deze wijze verwerken! Wie die behoefte niet voelt, kan het materiaal ongemonteerd bewaren en zo af en toe eens projek- teren. N u probleemloos filmen Het voorbeeld van dat kleine filmpje van de tweeling maakt het duidelijk: wie nu filmt heeft in de toekomst een kostelijk bezit in handen. Om nu te kunnen filmen heb je alleen een ka mera en een film nodig en beslist geen technisch inzicht. En wat u met die filmpjes gaat doen is nu niet belang rijk. Monteren kan, maar het hoeft niet. Waar het om gaat is: dat vastleg gen in kleur en beweging en misschien ook in geluid van wat er nu gebeurt. U hebt er later bijzonder veel plezier van! Zo'n tafereeltje van een zaterdags ontbijt... een halve minuut film van zo'n moment is een kostelijk bezit voor later. In de begin dit jaar door Simplicity Patters Ltd. uit Engeland georganiseerde etalagewedstrijd is het bekende Baarnse stoffenhuis Ralph Polak nationaal met de eerste prijs gaan strijken, terwijl de internationale jury de etalage met een derde prijs beloonde. De heer Ben Schaefers van het Etalagebureau Fred Beerbaum creëerde indertijd de fraaie etalage waarmee Polak onder de ruim 700 Europese mededingers zo goed voor de dag kwam. In Nederland waren 80 deelnemers en daar stak Polak wat de etalage betreft met kop en schouders boven uit. Vorige week werd door de directeur van Simplicity Nederland, ing. E. San Giorgi in Baarn de prijzen uitgereikt. Op de foto v.l.n.r. ing. San Giorgi; de heer en mevrouw Polak met zoon Loek en uiterst rechts Ben Schaefers. tadeliMtstedeOTmla^or^eel^^ai^nopgohouden^^ joalml verscheen echter onlangs een artikel over een on- ^r^k^uitgevoerd door de arts en statisticus P. N. Lee die tot de conclusie kwam dat er zeker een risico aan vast zit wan- neer men zomaar wil ^PI»^et roken. dlc in de periode 70 tot "12 stierven in Engeland, een gedaald Bterite- constateerde bij 660 ar*®f" k Hjj berekende dat door niet roken statistisch 34 sterftegevallen werden voor- cijfer aan o.a. hartziektenn long groep een toename met 60 meer overlijdensgevallen, die te wijten wa komen, maar tegelijkertijd oatidofmineen van de lever, allemaal doodsoorzaken die in verband gebracht kunnen ren aan vergiftiging, zelfmoord «n roncludeert hieruit dat wanneer men de samenleving wil dwingen het roken te ver- Sdorërm"n"TmoSot'MM dat dit - althans voor sommige rokers - averechtse gevolgen kan hebben. zijn. Maar als je ze dan meet en weegt blijkt dit helemaal niet het geval te zijn. Het komt door de veranderde vetverdeling in het lichaam. Het vet gaat bij ■''meer gevorderde leeftijd op-; een artdere''plaats zitten, bijvoorbeeld om de heupen en dit heeft niets met vetzucht te maken. Therapie voor mensen met overge wicht is niet altijd blijvend succesvol. ALS je ze gaat behandelen heb je er al gauw een aantal kilo's af. Maar houdt de therapie op dan zie je dat maar 10 tot 15% er profijt van heeft gehad". Vermageren is gedrag veranderen, blijvend. Niet met een lege maag naar een supermarkt gaan, niet slenteren bij het lopen maar flink stappen, eens een omweg maken bij het boodschap pen doen, trappen beklimmen in plaats van de lift nemen. Het is een samen gesteld patroon, dat op den duur auto matisch moet worden. Beweging is on derdeel van belang. Gewrichten en spieren moet je „oliën" om ze bruik baar te houden en de olie die ze no dig hebben om zowel het „verroes ten" tegen te gaan als de doorbloeding te bevorderen, is regelmatig bewegen, in principe liefst samen met anderen, dat is gezelliger. Dus sport beoefenen, eens spelen met de kinderen, een avondje ontspannen dansen, tennissen, touwtje springen. De „sporter" hoeft in het begin geen wonderen te ver wachten van zijn verwoed pogen. Om 1 pond lichaamsvet (ca. 16800 kjoules of 4000 kcal) kwijt te raken moet hij minstens 14 uur wandelen of 4 uur de trap op en af hollen. Normaal wandelen neemt 17 kjoules (10 kcal). Het belangrijkste echter is niet de ge zwindheid waarmee het „spek" weg- slinkt maar het afval-effect op de lan ge duur, de gezonde eetlust en daar door minder kans op overmatig vol proppen met voedsel. Onderzoekingen op dit gebied wezen uit dat juist bij mensen die het minst actief zijn, de kans op over-eten het grootst is. Bij bewegelijke mensen zorgt het lichaam voor een prettig gezond hongergevoel dat in zijn totaliteit is afgestemd op lichaamsBEHOEFTEN. Slome lieden hebben de seintjes verspeeld, die hen waarschuwt de lepel op het bord te leggen als ze genoeg gegeten hebben. Snoepen, vooral suikerhoudend lekkers nuttigen, zal geen arts aan dikkerd jes aanraden, maar vreemd genoeg zijn het vaak juist de damesmaten 46-48 (of hoger) die men aantreft ach ter de slagroom. Vooral bij de min der welgestelden wordt veel taart en suikerhoudend spul naar binnen ge slagen en treft men veel vetzuchtigen aan. Het schijnt dat men juist door meerdere beperkingen in financieel opzicht minder weerstand kan bieden aan de verleidingen van de banket bakkerswinkel. Taartjes eten en bon bons snoepen hoort bij het sub-cultu rele patroon, waarin het soms moei lijk is door discipline verandering te brengen. Het is als bij alle ver keerde. eetgewoonten: de mensen die het meest behoefte hebben aan ver andering hebben er ook het meeste weerstand tegen om doeltreffende „stappen" te ondernemen om uit de ban te raken. Afslanken: tweerichtingsverkeer Dokter J. A. Slappendel uit Scherpen- zeel (Gld.) heeft als representant van de Nederlandse Huisartsen zitting in de commissie „Gezond Gewicht". Hij ziet, als jong enthousiast medicus, het afslanken als een tweerichtingsver keer. „Wanneer een patiënt te zwaar is, is dit zijn probleem" is zijn me ning. „Pas als hij er zelf mee zit, kun je het tot je eigen probleem ma ken. Anders lopen alle pogingen op niets uit. Neemt iemand je hulp aan dan ga je samen de zaak oplossen. Ik zelf geef nooit een speciaal dieet, maas ik adviseer mijn patiënten wel te proberen van hun overgewicht af te komen. Wil iemand verder niet het advies, dan zijn er verschillende schema's voorhanden van het Neder landse Huisartsen Genootschap, waar mee de mensen hun voedingsgewoon ten kunnen bijsturen. We praten nu over gezonde mensen hoor, maar wij artsen hebben een signalerende taak bij het constateren van overgewicht. Het skelet wordt te zwaar belast en dit kan op den duur klachten geven. Zo'n advies is dus puur preventief. Aan overgewicht zitten trouwens meer vervelende kanten, die last kunnen veroorzaken. Wanneer een patiënt met dikke vetlagen moet worden geope reerd, ook al gaat het om een kleine ingreep, is het voor de chirurg een heel karwei. Een operatiewond heelt ook dikwijls moeilijker bij een zwaar gewicht-patiënt dan bij een mager ie mand. Ik zeg altijd - en dit geldt ook voor het roken - een mens kan kiezen tussen kwaliteit en kwantiteit. Wie niet rookt heeft een vlotte kans om langer te leven en zo zit het ook met vetzucht. Toch ben ik er niet voor steeds te roepen dat alle mensen nu maar eens aan het vermageren moeten slaan. Huisartsen dienen al leen wel te wijzen op de risico's van overgewicht, maar de beslissing om daarin verandering te brengen aan de patiënt zelf overlaten. Ik vind het ver keerd om de mensen bang te maken. Je mag ze niet ziek praten, zo van: „Je kunt eraan doodgaan of zoiets". Je moet altijd relativeren. Ik maak hierbij natuurlijk wel een uitzondering voor patiënten met suikerziekte of die een hart-infarct achter de rug hebben. Bij hen is een waarschuwing noodzaak. Maar als commissie hebben we be wust gepiekerd welke naam we onze campagne moesten geven. Het gaat in wezen om „gezond" gewicht. Dit houdt ook geestelijke gezondheid in, je happy voelen, is een belangrijke bijdrage tot gezondheid. Dit slaat niet altijd op zwaarlijvigen; die lijden niet zelden onder hun figuur. Een goede zaak vind ik instellingen als de „weight- watchers" en „Slimming Internatio nal". Daar stimuleren de leden elkaar. Soms verwijs ik een patiënt ook naar een diëtiste als het om een gecompli ceerde voeding gaat. De Utrechtse Kruisverenigingen hebben uitstekende voedingsdeskundigen: ze vormen ook vermageringsclubjes waar kookadvie- zen worden gegeven. Je leert er ook verstandig bewegen. Het valt mij steeds weer op dat er een levensgroot misverstand heerst over de samen hang van eten, bewegen en werken. De mensen denken altijd dat ze veel moeten eten omdat ze anders hun dagelijkse werk niet kunnen doen. „En dat is nu juist niet waar. Het gaat om een vaststellen van het verzadi gingspunt. Je moet niet meer kjoules tot je nemen dan je nodig hebt. Men moet een appèl doen op zelfbeheersing op het gebied van eten is nu juist waarmee veel mensen het zo moeilijk hebben. Als een mens langzaam eet en goed kauwt bereikt men veel eer der een gevoel van verzadigd zijn. Het is gebleken dat zwaarlijvige men sen snel eten, zo snel dat hun maag niet de gelegenheid krijgt het signaal „ik heb genoeg" door te geven. Goed kauwen betekent op elke TkTélriê) hap 30 kauwbewegingen ma ken en dan pas doorslikken. Normaal eten en toch afvallen is een haalbare kaart voor bijna ieder gezond mens, die van plan Is te blijven volhouden waaraan hij begonnen is. Zeker 2500 enthousiastelingen hebben op Hemelvaartsdag genoten van een stuk onvervalste autosport. De Koningsweg heeft wat d^tt betreft heel wat moeten verwerken. Niet alleen het geluid van twee omroepinstallaties (voUeybaltoer- nool en auftwr09s) inaar bovendien het pittige geluid van de crossdeelnemers. En daarby kwamen dan nog de vele bon- CrosskSLmms^h^rvoor een aantrekkelijk parkoers gezorgd en tevens voor royale ^^^cc^we^'i^^Mèndoo^^rrifdetJrootulfAbcoude; ÏÏtert van den Brink uit Soest en 3. Jan Bakker uit Maarssen- Indesneciaalklasse was de zege voor Jan van de Kraats uit Nijkerk, met Hans Kous uit Nijkerkerveen op de tweedeplaats. De eerste Soester was C. Minnee die op de negende plaats eindigde. 0p de foto de ongelooflijke wirwar direct na de start. Voor sommige mensen is zwaarlijvigheid een kruis dat ze bijna niet „torsen" kunnen. Toch hebben ze het vaak getimmerd met eigen hand. Ze beginnen er 's mor gens vroeg al aan. Krantje lezend.verdwijnen er ettelijke kopjes thee door het( keelgat in het gezelschap van een dik besmeerd boterhammetje met boeren- kaas. Om elf uur is het tijd voor een buurbabbel onder het genot van ëeo;moor- kop! Voor de lunch staat er in de koelkast nog een prak van de vorige dag, eitje erbij en „dan is er koffie". Veel koffie met veel suiker. Bij het thee-uurtje hoort de koekjestrommel voor gezelligheid met het kroost en als pa om vijf uur doodmoe binnenstrompelt, staat de genever koud! Maar wat is deze vaderlandse drank waard zonder een knabbeltje erbij, een stukje wordt, wat zoutjes of pinda's? Tijd voor het diner: soep, vlees met veel saus, groente, aardappelen en toetje met veel saus. Bij het avondje teevee voor vader enige pilsjes en kaas uit het vuistje voor het hele gezin. Wie verbaast zich dat meneer en mevrouw steeds ronder worden en erger: zich gaandeweg zo gewennen aan deze gang van zaken, dat de maag steeds gretiger wordt en op elk uur van de dag jammert om vulling. Geen nood, daarvoor dienen dan weer de „tussendoortjes", een vlugge hap en een snap, in de keuken, aan het bureau op kantoor (een croquet uit de muur, even gehaald door de jongste bediende), teevee kijkend of terneergeslagen piekerend- Want tobben maakt ook hongerig. De arme vetzuchtige komt te recht in een vicieuze cirkel, want hoe meer hij tot zich neemt hoe meer etens- trek hij krijgt. Om zijn ellende nog te vergroten wordt de dikkerd vaak een beetje kritisch benaderd. „Die smulpaap", denkt zijn omgeving, „kent zijn maat niet. Hij stopt zich vol en heeft nog nooit van zelfbeheersing gehoord". Dat dit niet waar hoeft te zijn, kan ieder weldenkend mens weten. Er zijn tal van lieden die zichzelf als het om eterij gaat strenge tucht opleggen en zich elk krummeltje suiker ontzeggen, terwijl de weegschaal toch wreedaardig blijft doorslaan. Welbekend bij velen is de View-Mas- ter, een k ij kapparaatje voor stereo dia's met bekende beeldreeksen van Pinokkio, de Bereboot enz. Moderne kinderen vragen echter naar een "bewegend beeld". Daar om heeft GAF een handige mini- filmprojektor geconstrueerd voor kinderen. Een 8 mm. viewer met een cassette waarin 2 films zijn ge wikkeld. Het model is zo gemaakt dat het "lekker in de kinderhand" ligt. Het apparaatje wordt door een kleinelectromotor, gevoed door één simpele AA-batterij, aangedre ven. De filmcassettes zijn ook los lever baar. Er zijn al zeker 10 cassettes met 20 titels leverbaar, waaronder bekende "acteurs" als Superman, Pinokkio, en „de reddertjes". De Cinemaster wordt geleverd via de speelgoedhandel of fotozaken voor f 24,50 met een cassette met 2 films. Foto: Herman van Dam Om deze categorie mensen, maar ook de verstokte volproppers te helpen is het' jaarlijkse thema dat door de Hart stichting behandeld wordt, ditmaal ge heel gewijd aan „Gezond Gewicht", met nadruk op het eerste woordje. Het richt zich tot alle mensen die te dik zijn en hieraan met inzet van geest en lichaam iets willen doen. De geest gaat hierbij misschien voorop! Want „Gezond Gewicht" bereiken heeft iets te maken met discipline en de vast beslotenheid baas op eigen bord te blijven. Uit een aantal instanties, het Neder lands Huisartsen Genootschap, het Voorlichtingsbureau voor de Voeding e.a. werden leden-deskundigen gere- cruteerd om een commissie te vormen waarin ook vertegenwoordigers van de Arbeidsinspectie, de Afdeling „Hu mane Voeding" van de Landbouw Ho geschool in Wageningen, en „Vrienden van de Hartstichting", lichamen die elk voor zich in het belang van de gezonde- en de zieke zwaarlijvige wil len optreden. Dokter P. J. van Wijk ui,t Nuenen (Br. die deel uitmaakt van die commissie, vindt dat de huisarts in zijn praktijk veel te maken heeft met overgewicht. Door te veel vet aan het lijf ontstaan veel klachten, zoals rugbezwaren, kortademigheid, algemeen minder welbevinden. „Als een patiënt met een van deze klachten bij mij komt, kan ik twee dingen doen", zegt deze jonge arts, „wat algemene informatie geven of de betrokkene naar een diëtiste sturen. Als we overgewicht willen be strijden - en dit is soms noodzaak, want het is duidelijk gerelateerd aan hart- en vaatziekten - dan moeten we in de eerste plaats aan de voeding denken. Maar vetzucht ontsnapt soms aan logische redenering. Veel men sen zeggen: „Ik word dik van lucht". Dan ben je geneigd om te denken, kom kom, ieder pondje gaat door het mondje. Maar daaraan blijken haken en ogen te zitten. Sommige mensen hebben meer energie nodig als waak vlam om hun levensfuncties in stand te houden. Daar kun je als arts niet omheen. Als de een 420 kjoules (100 calorieën) gebruikt voor een werkje dat de ander 840 kjoules (200 calorieën) kost, zit hierin een uitgesproken indi vidueel verschil. Er is nog heel weinig bekend over de „in"- en „output" van de mens, dus wat hij voor enèrgie opneemt en afgeeft. Daarvoor zijn er in de hele wereld maar een paar onderzoekings faciliteiten. Onderdeel van onze cam pagne is de ontplooiing van weten schappelijke activiteiten op dit gebied, verricht door Nederlandse onder zoekers in de voedingssector. Ze wor den „geplant" in een nog op te richten „Energiekamer" waar de inname en afgifte van energie precies gemeten kan worden. Het zijn nog plannen en voorlopig een „vrome wens" van be trokken wetenschappers' Voorts staat er een schriftelijke cursus „Vermageren" op stapel, die is opge zet naar het Stappenplan (Prof. de Waard, Utrecht), maar dan aangepast en gemodificeerd. Dit Stappenplan be helst een uitgebreide inventarisatie van het eetgedrag. In een aantal, gedurende acht weken aan de geïnteresseerden toe te sturen, formulieren worden eetgewoonten in de meest brede zin des woords behan deld. Gedurende deze periode wordt men met de neus op de eetfouten gedrukt en houdt zich bewust bezig met niet alleen de hoeveelheid eterij die per dag naar binnen wordt ge speeld, maar ook hoe laat men ging eten, in welke stemming, in welk ge zelschap, en op welke plaats men eet. En hoe SNEL? Al deze onderdelen van het „eetgedrag" hebben niet alleen invloed op het verteringsproces, maar ook op het kweken van goede eetgewoonten, die nodig zijn om het eetgedrag definitief onder controle te krijgen. Via zo'n project krijgt de „cursist" wekelijks instructies om stap voor stap te wennen aan een be langrijke leefregel, waarbij hapjes tussendoor, schrokken zonder het voedsel behoorlijk te kauwen en tal van andere slechte aanwendsels taboe zijn. Het programma is natuurlijk niet al gemeen, maar moet aan de eigen stu- atie worden aangepast. Een mens kan pas gaan afvallen wanneer het hem duidelijk voor ogen staat wat afvallen feitelijk is? Gezond idee: de zaken op een rijtje zetten met de steun van de omgeving en zich vastklemmen aan de valse stappen, die een uitgekiende strategie vormen om verantwoord te „lijnen". Dokter Van Wijk ziet voor de huis arts wel een taak om te proberen het eetgedrag van niet alleen de daardoor zieke, doch ook gezonde mens te or denen. „Dit is preventief werken, maar de patiënt moet er zelf wel het nut van inzien. Op jonge vrouwen heb je meer greep door de pil-contröle. En die willen over het algemeen ook wel graag slank blijven. Wat mij op valt is dat mensen van middelbare leeftijd vaak klagen dat ze „te dik"

Soester Courant | 1980 | | pagina 21