trabo Den Dolder oudt open huis! 0 B 1 sza&x 'j 16 17 Soester Courant van woensdag 28 mei 1980 17 De fabriek van Strabo in Den Dolder Zoals in veel bedrijven bestaan er onbezette arbeidsplaatsen bij Strabo. Daar zou men tegenover kunnen stellen, dat als men die plaatsen eens ging bezetten, dit het werklozenaantal drastisch zou ver lagen. Dit is een begrip dat ieder duidelijk is en afgezaagd dreigt te worden. Bij Strabo praat men niet graag over arbeidsplaatsen, want dat zijn onpersoonlijke zaken. Men praat over mensen, mede werkers, collega's maats e.d. Dit moge opmerkelijk klinken voor iemand, die in een ander vak wil, of die nog aan een carriëre moet beginnen, maar zo is het daar. Neem de jongeren nu eens voor u. Daar zitten veel flinke kerels tussen die waard zijn om opgeleid te worden voor mooi, ver antwoordelijk en schoon werk en wat er bij Strabo verder nog aan moois van valt te vertellen. Velen bezoeken nog de, óf zijn geslaagd voor, MTS, LTS, MA VO, HAVO. De ouders uiten echter vaak de klachtin de geest van: „Ach het is een prima jongen, maar niet om op een stoel te zitten. Hij moet wat met zijn handen kunnen doen". Kom met zo'n jonge kerel of laat hem alleen gaan naar Strabo in Den Dolder waar een prettige ontvangst te wachten staat op 2 juni a.s. vanaf 2 uur n.m. en dat mag uitlopen tot 20.00 uur. U ziet dat er voor de bezoeken ruim de tijd genomen wordt. llilll Interieur overzicht De „schatkamer" van Strabo Op een van de bovenverdiepingen vinden we de schatkamervan Strabo. Wie verwacht daar al het mooie der aarde aan te treffen, komt bedrogen uit. Het gaat om de opslag van de cilinders voor de diepdruk, klaar voor nieuw ge bruik, dan wel - voordien van beeld - wachtend op herdruk van bepaalde verpak,: kingen. Weinig imponerend, al weegt zo'n cilinder toch altijd nog een 60 kilogram. Meer indruk maakt wellicht het aantal. Er hangen zo'n 3000 van die „rollen", die een gezamenlijke waarde van vele miljoenen guldens hebben. I l Terug te betalen in 60 mnd. f 50,79 f 120,93 f241,85 f356,85 f475,80 Dezer dagen stuurt Strabo een prachtige, in diepdruk uitge voerde volledige beschrijving van het bedrijf naar iedere in woner van Soest. Vis dit ge schrift uit de stapels reclame en huis-aan-huis periodiekjes en lees het eens goed door. De lezer zal dan gemakkelijk tot het besluit komen„Dat wil ik wel eens zien". De „reis" naar Den Dolder vanuit Soest is zeer gemakke lijk. Het bedrijf ligt langs de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, vlak bij het station, slechts 5 minuten gaans. En voor automobilisten of bromfietsers bestaat ruime parkeergelegenheid. Er leven naast jonge mensen gelukkig ook ouderen in onze samenleving, waarvoor, bij gebleken geschiktheid Strabo de deuren graag wagenwijd openzet. Mensen die in hun hui dige vak geen mogelijkheden meer hebben of geen bevredi ging meer vinden. En dan valt meteen dat zware woord.omscholing' Strabo leidt zelf haar mensen op, omdat er voor de fabricage van verpakkingen geen oplei dingsscholen bestaan. Men leert dus in de praktijk een nieuw vak en dat men aan kennis en ervaring in een ander bedrijf heeft opgedaan, komt vaak bij het nieuwe werk van pas. Denk maar eens aan het om gaan met zeer mooie, grote en dure machines. Omdat het lezen vap de infor matiekrant van Strabo, die u dezer dagen in de bus vindt, voor wat „driftige lezers" wat te uitgebreid zou kunnen zijn, lichten wij er een aantal pun ten uit, die u wellicht het meest zullen aanspreken. De grootste aandacht van Stra bo gaat momenteel uit naar flexo-drukkers, diepdrukkers, snijders en lamineerders. Wat deze mensen in het bedrijf doen, kunt u komen zien en men zal er u een uitleg bijge ven. Maar wij stellen ons voor, dat men tevoren wel iets meer wil weten waarover het allemaal gaat. Iedereen kent doorschijnende verpakkingen. U komt ze tegen als verpakking van nootjes, ontbijtkoek, overhemden, chips en nog veel meer, te veel om op te noemen. En dat noemt men allemaal plastic. Dat woord plastic is voor de meeste verpakkingen bij Strabo onjuist. Polyethy leen - of zo u wilt plastic - is vaak een onderdeel van een be paalde film, waaruit zakjes of wikkels worden gemaakt, maar die aanmaak van zakjes en het afsnijden van de wik kels gebeurt óp de verpak kingsmachines van de bedrij ven, die de inhoud daarvan op de markt brengen. De film voor die verpakkings machines levert Strabo op rol len, die zó precies bedrukt en afgesneden moeten worden, dat zij bij de verpakkers sto- ringvrij door de machines kun nen. En hier ligt de taak voor de snijder. Die films moeten ook bedrukt worden. Dat kan op twee ma nieren, die bepaald worden door de afnemer aan de hand van de uitvoering die hij wenst en de hoeveelheid meters die hij nodig heeft. Het gaat dan om rubber stem pels waarmede in veelvoud, al naar gelang het aantal kleuren in èèn gang bedrukt moet wor den, of door middel van stalen walsen waarin het te drukken beeld is geëtst, ook weer in een veelvoud naar gelang de gewenste hoeveelheid kleuren. Dat doen de flexo- en diep drukkers. Omwille van schoonheid en bestaande voorschriften wor den de films aan de achter zijde bedrukt. Die bedrukking moet worden afgeschermd, hetgeen dan vaak gebeurt door er b.v. een film van plastic tegenaan te brengen. Die hech ting moet zo perfect geschie den, dat er dan een geheel nieuwe film ontstaat. En dat is het vakwerk van de lami neerders. Uit de folder lichten wij nu eerst een afbeelding van wat men de „snijkamer" noemt. Dan ziet u de flexo-drukker die zijn stempels op zijn machine dusdanig monteert, dat alle kleuren goed in elkaar passen. Verder de diepdrukker, die aan zijn panel zijn diepdruk machi ne electronisch bestuurt. Daar deze dure walsen nodig voor het diepdruk-procedé, voor hergebruik steeds be schikbaar moeten blijven, heeft Strabo een eigen schat kamer ingericht. En die heeft ook een beheerder. Bij het beschrijven van die werkzaamheden hebben wij ons zoveel mogelijk van het ge wone Nederlands bediend. Het is natuurlijk veel omvattender, zoals u in de informatiekrant kunt lezen en het vakjargon hebben wij als gevaarlijk ter rein vermeden. Dat leert u bij Strabo vanzelf in de prak tijk. Uit een paar interieurfoto's kunt u opmaken, dat u werkt met prachtige machines in een schone, ruime en frisse behuizing. Strabo vraagt om mensen, die het vak willen komen leren. Wat heeft men daar voor men sen. De vakspecialisten en de lei ders van de afdelingen beijve ren zich bij Strabo om met de medewerkers directe con tacten te bevorderen. Niet via hiërarchische kronkelwegen met de nodige belemmeringen, maar in onderlinge collegiali teit en met een openheid, waar door iedere aanwijzing bij het werk als logisch of terzake doende gemakkelijk opgevolgd kunnen worden. Verder wil men bij indienst treding graag de arbeidsvoor waarden kennen. Die vindt u uitgebreid in de informatie krant onder het hoofd „Wat we bieden' Wat als aangenaam ervaren wordt is in de drukkerij-sfeer bij Strabo de ploegendienst. En die ploegendienst wisselt el ke week. De eerste ploeg begint om 6.15 uur en gaat om 15.00 uur naar huis en de tweede ploeg begint om 15.00 uur en gaat om 23.45 uur naar huis, een tijd die op de trein aansluiting geeft. Dit geldt voor de eerste vier dagen van de week. Op de vrijdagen gaan de men sen die de vroege dienst ver vullen reeds om 12.30 uur naar huis en de mensen uit de la te dienst reeds om 18.45 uur. Dus uiterlijk vrijdagsavond is iedere medewerker van Strabo vroeg thuis. Zo blijft op iedere dag een flink stuk vrije tijd over, die men in de privé-sfeer graag ge bruikt voor allerlei klusjes en hobbies. Dan is er een personeelsver eniging. De doelstelling zoals die in de gortdroge statuten vermeld staat besparen wij on ze lezers. De praktijk is veel interessanter. Men belegt vrij regelmatig kaartavonden met b.v. er tussen door een wed strijdje tegen werknemers van een ander bedrijf. Zoetwater viswedstrijden en meestal jaarlijks een hoogtepunt zoals b.v. een bezoek aan het Rus sische staatscircus en dit laats te in gezelschap van de echt genoten en wat men verder verstaat onder het begrip aan hang. Strabo heeft hoge verwach tingen omtrent het aantal be zoekers op maandag 2 juni a.s. uit Soest. De reden is hiervan dat er relatief veel Soesters bij Strabo hun werkkring ge vonden hebben. Dat het blij vers bleken te zijn komt wel het best tot uitdrukking in de zeer lange dienstverbanden. Wij kunnen beter geen namen noemen, want dit zou naar on ze smaak inbreuk maken op de privacy waarop ieder recht heeft. Maar men kan niet door Soest fietsen, of men komt al tijd een Strabo-er of oud-Stra- bo-er tegen, wat tot afstappen dwingt en een van de eerste vragen aan degene die nog aktieve dienst is luidt: en is er nog veel werk en hoe gaat het met die of die. En dan doemt het aparte we reldje dat Strabo heet, weer springlevend voor ogen. Iedere medewerker is een aparte mens gebleven en om dat er veel echte typen tussen zitten, kruidt dat en maakt het de Strabo-gemeenschap zo smeuig. Door de goede werktijden zijn de mensen ook in hun privé- leven jong gebleven en wer den zij bespaard voor het leed van de afgeboerde tobber. Willem zit na 51 dienstjaren nog iedere dag - 's winters ver scholen onder een bontmuts - op zijn fiets. Arie foetert om dat eenden uit een naburige vijver tussen zijn pas gepote coniferen scharrelen. Een andere Willem begint in het najaar al aan de lente met het trekken van alisems, lobe lia's en ander kruid. Weer een andere Willem, die in ruste is, helpt van tijd tot tijd weer een andere Willem in zijn kleine drukkerij met zetwerk, compleet met de zet haak en de rest van zijn tijd vult hij met de interesse voor de beroemde harddravers van zijn schoonzoon. IJzersterke Rinus - van wie verhaald wordt, dat hij zijn ei gen heftruck kan optillen, heeft naast zijn dagtaak bij zijn huis een compleet akker- bouwbedrijfje voor eigen ge bruik. Herman is onmisbaar bij ie der feestje. Ernest is de gewetensvolle schatbewaarder van de perso neelsvereniging en zo lopen er nog méér rond. En als die al lemaal en ook de mensen die om een of andere reden de dienst verlaten hebben, ter ge legenheid van festiviteiten bui ten werktijd bij elkaar zijn, komt de vraag op: „Is het bij Strabo een bedrijf om te wer ken of is het een gezelligheids vereniging". Wij hopen bij iedere belang stellende elke vorm van schroom te hebben weggeno men, zodat men frank en vrij op 2 juni a.s. eens gaat kijken bij Strabo, Dolderseweg (vlak bij het station) te Den Dolder. S.K. Diepdruk De „snijkamer"

Soester Courant | 1980 | | pagina 17