Terrein en omgeving Randstad worden grondig onderzocht Geld is op... aan rijkrekenen een eind gekomen D'66 boos uit raadsvergadering weggelopen Gemeenteraadsvergadering Geld voor speelterrein Koningsweg beschikbaar Verbod schutting te verhogen aanvechtbaar Groenzöne Vrijheidsweg mag van raad gehalveerd worden G.S. van Utrecht pakt zaak gedegen aan 2154-12764 mm' tektuur Tuin-Adviescentrum ,,'t Vaarderhoogt" B.V. Soester Courant van woensdag 28 mei 1980 ider soap dover soap id oü soap t J buttermilk tle, lavender, bath tonic x)'s lut shampoo Uein shampoo 089" v hair lustre drogist. subel? sns binnen, akke lijnen lliiliiiiliiiiiolIlR Met voortvarendheid gaan provincie en gemeente aan de slag om vast te stellen of de grond van de voormalige chemische fabriek Randstad aan de Eikenlaan verontreinigd is. Dat onder zoek strekt zich minimaal ook uit tot de tuinen van de omliggende woningen. Het terrein van Randstad zal nage zocht worden op eventueel begraven vaten en containers en ook zal de inhoud van het stortvijvertje geanaly seerd worden. Grond- en drinkwater zullen op kwaliteit gecontroleerd wor den en alles zal gedaan worden om op zo kort mogelijke termijn klaarheid in deze zaak te brengen. Vorige week woensdag, een week na dat de eerste melding over mogelijke grondverontreiniging van het terrein van Randstad bij de gemeente binnen kwam, werdén de omwonenden door burgemeester mr. P. Scholten en mi lieuwethouder drs. J. L. Menne tijdens een inderhaast belegde bijeenkomst in het gebouw Eltheto op de hoogte ge steld yan.de stand van zaken.Sgelter vijftig omwonenden waren daar aari- - wezig. Burgemeester Scholten gaf toe dat: de vaten zonder voorkennis van de ge meente werden afgevoerd. Het ging om vijf vaten, waarvan de inhoud, zo bleek later in de discussie, gedeeltelijk was overgegoten in plastic jerrycans. Voor het vervoer was geen vergunning gegeven en uitgezocht wordt nog of een en ander strafbaar is. Het terrein waar de vaten stonden is inmiddels afgezet, zoals ook een schuurtje waarin chemische restanten gevonden werden, is afgesloten. „Deze maatregelen zijn genomen", zo zei de burgemeester, „om te voorkomen dat dit gedeelte zonder meer kan worden betreden". Twee vaten met chemisch afval op het terrein van Randstad. (Foto's „Soest erbij") Provinciale taak Het provinciaal bestuur, i.c. het colle ge van gedeputeerde staten, is belast met de controle op de naleving van de provinciale verordening „Bescher ming grondwaterkwaliteit Utrecht". In verband daarmee moet de gemeente het onderzoek geheel aan G.S. overla ten. Gedeputeerde dr. B. Hofman be zocht vorige week dinsdag samen met burgemeester Scholten en wethouder Menne het terrein van Randstad, waarna het onderzoek officieel startte. Zo werden in Nijkerk, waar Randstad de eerder genoemde vaten naar had afvoeren, monsters van de inhoud van de vaten genomen. Een en ander conform het verzoek van het Soester gemeentebestuur voor en zo breed en volledig mogelijk onderzoek naar de eventuele verontreiniging van het grondoppervlak ter plaatse en naar eventuele verontreiniging van het grondwater in de omgeving. De directie van Randstad heeft daarbij alle medewerking toegezegd. Kobalt, chroom en zink Een kwaliteitsonderzoek van het grondwater heeft inmiddels chemische verontreiniging door zware metalen, waaronder kobalt, chroom en zink aangetoond. Deze verontreinigingen werden gevon den in een, op het terrein van Rand stad, door het Waterleidingbedrijf Midden Nederland geslagen peilbuis op diepten van 7 en 25 meter. Ook deze verontreiniging wordt door de provin ciale waterstaat nauwkeurig verder onderzocht, onder andere in samen werking met de Waterleidingsmaat schappij. Overigens heeft de Waterleidings maatschappij het gemeentebestuur van Soest verzekerd dat de kwaliteit van het drinkwater in orde is. De controle van het drinkwater vindt op een grotere afstand, ongeveer één kilometer van het terrein, en op een diepte van circa 100 meter plaats. Recidivist Het chemisch bedrijf Randstad, dat vitamine-producten voor veevoeder en de cosmetica maakt, bezorgde de plaatselijke overheid in de jaren zes tig, begin zeventig de nodige last. In 1971 haalde het bedrijf twee keer kort achter elkaar de publiciteit in verband met illegale lozingen. Begin van dat jaar werd in Weesp ontdekt dat liefst 7000 liter afvalwater van Rand stad in de haven van Weesp gestort werd; een half jaar later bleek 10.000 liter gelost te zijn in een sloot langs de Hofslottersteeg te Soest. In beide ge vallen ging de directie vrij uit; de vervoerders betaalden. In die tijd liep de procedure al om het bedrijf geheel gesloten te krijgen. Bur gemeester en wethouders namen dat besluit op 1 juni 1971, maar via be roepsprocedures werd het toch nog 10 oktober 1972 voor het doek voor Rand stad, althans wat de productie in Soest betreft, definitief viel. Het lijkt er nu op dat Randstad de omwonenden nog eens, maar dan hope lijk voor de laatste maal, overlast bezorgd. Tijdens de vorige week gehouden info- matieavond kwamen zaken uit het wat verdere verleden aan het daglicht. Zo zou er ooit een hoeveelheid zoutzuur gemorst zijn op het terrein, waardoor een knaapje practisch zonder schoenen en kousen thuiskwam en een ander ernstige problemen had met zijn slok darm. Ook werd nu gezegd dat op het terrein containers met afval begraven liggen. Bij een van de omwonenden gaan op dit moment nog bomen en struiken dood, naar hij nu vermoedt, door giftig grondwater. Bij weer een ander laat al jaren een pleisterlaag in de garage los en vertoont de vloer typisch gele vlek ken. Ook hij meent dat het een gevolg kan zijn van het in de grond gestopte chemische afval. Uiteraard werden vergelijkingen ge maakt met bodemverontreinigingen elders in het land, zoals in Lekkerkerk, maar zeer terecht wees het gemeente bestuur dat af; zeker zolang het onder zoek nog duurt. Overigens werd werd wel weer duide lijk dat met name ook de inspectie van de Volksgezondheid niet al te vlot reageert op klachten van burgers. Vorig jaar werd de eerder genoemde peilbuis door het WMN geslagen. Toen kwam er vies en stinkend water te voorschijn dat over de weg gepompt werd. Een brief van een van de omwo nenden over deze zaak aan de inspec teur van Volksgezondheid, is tot op heen onbeantwoord gebleven. Ook de gemeente Soest nam aanvan kelijk de brief van de milieuvereni ging „Soestdijk geen Stankwijk", wat laconiek op. Vorige week maandag wilde men ten koste van alles paniek vermijden en daarom ook „zichtbaar" nog niets doen. Toch besloot men later op de dag, nadat de burgemeester en wethouder Menne het terrein bezocht hadden, de plaats waar de vaten stonden, in ieder geval maar te omheinen. Inmiddels is gebleken dat in het labo ratorium nog gewerkt wordt en dat ook het kantoor van Randstad in Soest nog functioneert. Het bewuste vijvertje zou volgens zeggen van de directie slechts dienen om huishoudelijk afval van het laboratorium op te vangen. De inhoud wordt regelmatig, na het bereiken van een bepaalde hoogte, overgepompt in het gemeentelijk riool. Uiteraard wordt ook de inhoud van deze ongeveer drie meter diepe vijver aan een onder zoek onderworpen. Van deepwell- lozing via deze opslagplaats was het gemeentebestuur niets bekend, maar ook daar wordt nu aandacht aan be steed. Vragen over directe totale afsluiting van het terrein konden niet beantwoord worden, vanwege mogelijke juridische consequenties. Wel wordt het fabrieks terrein nu in de gaten gehouden, om te voorkomen dat er weer zonder vergun ning afval wordt weggehaald. De bewoners zullen regelmatig van de resultaten van het onderzoek op de hoogte gehouden worden en wanneer daar aanleiding voor is, bijeen worden geroepen. De burgemeester vroeg aan het slot van de avond, wat dat betreft, om enige clementie: „Ook de provincie moet werken met beperkte man kracht." Hij hoopte uiteraard dat het allemaal goed zou aflopen en hij be sloot met een ieder te wijzen op de eigen verantwoordelijkheid ook ten opzichte van de samenleving. In de Raad De bodemverontreiniging op het ter rein van de chemische fabriek Rand stad aan de Eikenlaan is ook onder werp van gesprek geweest in de don derdagavond gehouden raadsvergade ring. Burgemeester Scholten zette aan de raadsleden uiteen wat de gemeente sinds de bekendwording ervan gedaan had en dat was op dat moment nauwe lijks meer dan hij de dag ervoor aan de omwonenden had kunnen mededelen. Nieuw was een resultaat van een op 22 mei, de dag van de raadsvergadering, gedaan onderzoek door het Waterlei ding Bedrijf Midden Nederland gedaan onderzoen naar het drinkwater. Daar voor was gebruik gemaakt van een tappunt in een woning aan de Eiken laan. De uitslag was positief; het drinkwater was van uitstekende kwali teit. Aanleiding voor de behandeling waren twee schriftelijke vragen van het CQA, waarin de fractie bereidheid van het college verzocht om een grondige in ventarisatie te houden van terreinen in de gemeente waar zich nog meer gevaarlijke stoffen zouden kunnen be vinden. Ook verzocht de fractie het college richtlijnen uit te vaardigen waar Soes ter bedrijven afgewerkte gevaarlijke stoffen konden inleveren, teneinde ca lamiteiten te voorkomen. Wat deze laatste vraag betrof zei wethouder Menne dat een en ander genoegzaam bekend was bij de in Soest gevestigde bedrijven. Informatie konden zij ook krijgen bij de gemeentelijke milieu dienst. Bovendien zou hij de Kamer van Koophandel Eemland verzoeken die adressen op te nemen in de maan delijkse berichtgeving van de Kamer. Na enige aandrang van de raadsleden zei hij tenslotte ook toe het Soester bedrijfsleven rechtstreeks te zullen laten benaderen. De CDA-er G. Stam sneed het blijkbaar grootste probleem van de hele kwestie aan met de opmerking: Wij weten allemaal wel waar het naar toe moet, maar we mogen het niet vervoeren én niemand komt het ophalen. Wethouder Menne zou zich over dat probleem buigen. Het eindrapport van alle onderzoekingen kan mogelijk in de augustus vergadering behandeld wor den. Waar oud-burgemeester mevrouw Corver al voor gewaarschuwd had is dan uitgekomen. De centen zijn op; we hebben ons jaren... onder leiding van wie eigenlijk?... rijk gere kend. Maar nu er binnen niet al te lange tijd geld op tafel moet komen, blijkt dat we veel minder hebben, dan we elkaar voorhielden. We hebben met zijn allen nogal wat grond, volgens de aan de raad voorgelegde cij fers zelfs ruim 121 hectaren, waarvan we niet weten wat we er mee aan moeten, maar wat toch in de boeken staat voor ruim 21 miljoen. Voor dat bezit betalen we ieder jaar 1,8 miljoen gulden rente, met andere woorden volgend jaar zijn we dan bijna 23 miljoen gulden „rijk", want die rente moesten we volgens de deskundigen altijd bijschrijven. Zo hebben we ook huizen, die we zo'n tien, twintig jaar geleden gekocht hebben; steeds de rente bijgeschreven, de mensen er dikwijls voor niks in laten wonen en geen onderhoud aan gepleegd. De tijden zijn veranderd en in plaats van dat we nu de winst binnen kunnen halen, moeten wé blij zijn als we er voor de kostprijs van jaren geleden uitspringen. In onze gemeentelijke boekhouding kloppen de cijfers absoluut niet met de realiteit en de accountant die bezig was met de jaarreke ningen van 1976 en 1977 heeft, gezien wat hij nü in 1980 weet, zijn goedkeuring daaraan onthouden. Dat had hij natuurlijk veel eerder moeten doen, want uiteindelijk rekende de raad gewoon op die goedkeuring en hebben we altijd gewoon onze plannen gemaakt, gebaseerd op die cijfers uit de boekhouding. Oók de begroting voor het nu lopende jaar. We waren immers rijk zat; raadslid Visser heeft dat ons meermalen voor gehouden en het kon niet op. We maakten plannen a vele tonnen per stuk en schoven die weer onder tafel; we maakten vorig jaar zelfs een be leidsplan met hoopjes hoofdstukken en steun van veel, vooral deskundige, insprekers om voortaan gefaseerd te werk te kunnen gaan: zoveel miljoen voor riolering; zoveel miljoen voor het verkeer en niet te vergeten een ver- keerscirculatie planeen half miljoentje voor een tijdelijke voorziening voor de ambtena ren; een half miljoentje voor een nieuwe brandweerladderwagen; een paar miljoen voor een atietiekaccommodatievele mil joenen voor een nieuw gemeentehuis en een nieuw politiebureau; vele tienduizenden gul dens voor de aankoop van kunstwerken, om nog maar niet te praten over het geld dat we voor inmiddels verschoten schilderijen heb ben uitgegeven, enz. enz. enz. Het kon niet op. En vele jaren te laat, (want de raad wist het eigenlijk al lang) zegt er plots een accoun tant: „Ik doe niet meer mee!" en Soest zit in last. Tjonge, tjonge wat moeten we nu. In een bedrijf had men al jaren geleden ingegrepen, maar ja raadsleden zijn geen bedrijfsleiders en ambtenaren hebben zich immers nog nooit bij het „bedrijf" betrokken gevoeld. Geld was er altijd en kwam je te kort dan mocht je van de allerhoogste bazen de belastingen op schroeven. Da's de eenvoudigste manier en waarom zul je dan gaan zitten piekeren? Maar die tijd van piekeren is nu aangebroken zoals in zovele niet ambte(naar)lijke huizen al het geval is. In een eerste reactie werd er door enige raadsleden wild op de rem ge trapt geen rente meer bijschrijven maar nu ten laste brengen van de algemene reserve van de algemene dienst. Interen zoge zegd. Er werden heel wat wijze woorden over gezegd door de CDA-er Bolhuis en mevrouw Allard van D'66. U kent dat wel: Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Een direct effect heeft dat niet op de huishouding, maar het doet het wel goed voor de kiezers. De nieuwe leider van de raad je zult maar plotseling voor zo iets gezet worden!voelde terecht niets voor dat paniekerig gedoe en hij kreeg de meerderheid van de raad mee. Drie D'66-érs; drie CDA-ers en twee Progressieve Soesters voelden alles voor de noodrem, zonder even uit te stippelen wat er dan moet gebeuren. Men gaat nu becijferen hoe rijk men écht is en daar worden dan de plannen voor de toekomst afgestemd. Het zou best eens zo kunnen zijn dat de ambtenaren nog véle jaren moeten doen met die uitbreiding waar nu toestemming voor gegeven is. Het ook dit jaar al weer bijgestelde beleidsplan zal steeds verder bijgesteld moeten worden; kortom we gaan, zoals dat in alle ordentelijke huishoudens gebeurt, de tering naar de ne ring zetten. En we gaan ook geen woningbouw meer tegenhouden voor een waardeloos stuk weiland, want protesteren betekent dat je straks wéér meer geld zult moeten neertellen. We gaan ook de straattegellichters niet meer toejuichen vanwege de ludiekheid, want we gaan aan de herstelkosten denken. We gaan echt de gemeente besturen en niet meer stoeien in de marge; we gaan denken aan de burgers en niet aan onze eigen raadszetel. Soest dus met twee benen op de grond. Men schrok ervan en was er héél lang over bezig. Zo lang zelfs dat er na elf uur doorgewerkt moest worden om de agenda af te krijgen. Doorgaan was goedkoper dan de volgende dag allemaal weer terugkomen, zo redeneer de de democratische meerderheid, maar de democraten '66-leider Jonker nam het niet en verliet woedend, zijn tranen net nog bedwin gend, de zaal. Hij voelde zich bedrogen, want de burge meesterhad om half elf gezegd: laten we nou even dat moeilijke punt van ons huishoudgeld uitpraten en dan verder zien. Dat „verder zien" is iets wat de raad gezamenlijk moet doen en gezamenlijk vond men dat men nog maar even moest doorha len. Jonker kreeg zijn zin niet en toen „stampvoeten" niet hielp, ging hij weg. Edel was het van zijn twee fractiegenoten, dat zij hem buiten de zaal hun schouders aanboden om uit te huilenwant zelf hadden ze best willen blijven zitten. Ook de CDA-er Oldenboom ging nog wat vroeger weg; letterlijk vijf voor twaalf, maar van hem is bekend dat hij er de pest aan heeft te laat thuis te komen. Hij laat iedere keer duidelijk blijken dat hij de volgende dag weer werken moet. Dat schijnt voor hém een bijzonderheid te zijn. Overigens had de burgemeester het deze tweede raadsvergadering in Soest moeilijk. Om in nette en ook nog vriendelijke woorden aan de raadsleden te zeggen dat ze er in het verleden eigenlijk maar op los geleefd heb ben, is een toer voor een (nieuwe) huisvader. Maar hij deed het, zij het dat hij de juiste woorden niet altijd bij de hand had. In zo'n situatie, maar dat weet iedere huisvader, liggen de krachttermen voor in de mond. Er is tegenwoordig gereedschap in de handel met uitschuifbare steel. Een hamer met zo'n steel was hem nu zeker van pas gekomen, (vermoedelijk ook in de toekomst wel) want er zijn „edelachtbare" mensen, die alleen door een klap met de hamer tot stilzwijgen te brengen zijn. De vergadering had er vast korter door geduurd en dan hadden we D'66 tenminste „in ons midden gehouden". We zullen maar hopen dat ze de volgende keer weer van de partij zijn, want ze hebben een vlotte prater in hun midden en zijn met z'n drieën een heel toonbaar, keurig in de kleren stekend en leuke tasjes dragend, stel. P. RESS De tweede raadsvergadering die bur gemeester Scholten in Soest leidde is er een van lange duur geworden. Tè lang in ieder geval voor de driemans fractie van D'66, die een half uur vóór de laatste hamerslag, toen was het pre cies 24.00 uur, in opperste verontwaar diging de vergadering verliet. Fractie-voorzitter Jonker had al een uur eerder te kennen gegeven er niets voor te voelen het later dan 23.00 uur te maken. Jonker beriep zich op artikel 8 van het reglement van orde waarin staat dat de vergaderingen „in de regel" niet later eindigen dan 23.00 uur. Hij liet zich echter overhalen het in behandeling zijnde agendapunt hele maal af te maken. Dat was het punt waarin het debacle van de Soester financiën, na jaren voor zich uit schui ven, nu eindelijk eens duidelijk werd. 5 speelde via mevrouw Allard een belangrijke rol in de discussie. Zij wilde met de CDA-er Bolhuis stoppen met het eeuwig op-waarderen van het gemeentelijk bezit; een eind maken aan het rijk rekenen en terugkeren tot de realiteit. Voor de afloop van die discussie wilde de heer Jonker nog wel even doorgaan, maar toen de beslis sing gevallen was (anders dan D'66 wildestapte hij op. Bijzonder verontwaardigd was hij toen de burgemeester het al dan niet afhan delen van de agenda overliet aan het standpunt van de meerderheid van de raadsleden en die kozen op drie leden van D'66 en de CDA-er Oldenboom na, voor afhandelen. Jonker vond dit de mocratische besluit tegen zowel de letter als de geest van het reglement en verliet hoogst verbolgen de raadszaal. Duidelijk aarzelend volgden zijn frac tiegenoten mevrouw Allard en de heer Gerth. De vergadering ging daarna verder en vlot werden de overige punten met nogal wat schriftelijke stemmingen afgewerkt. Vijf minuten voor twaalf verliet ook de heer Oldenboom de raadszaal, nadat hij aan alle stemmin gen had meegedaan. De uitslagen inte resseerden hem niet zo. Met de stemmen van de CDA-ers Ol denboom en Storimans, de VVD-er Blaauw en Visser van Progressief- Soest tégen heeft de raad besloten een perceel grond van bijna één hectare (9567 m2) achter de IVO-MAVO school aan de Koningsweg in te richten als trapveld voor de jeugd. Omdat er voortaan ook de wat grotere evene menten als kermis, circus en winke- liersmanife staties gehouden zullen worden, hebben omwonenden bij de raad van State geprotesteerd tegen dit plan van de gemeente. Zij hebben steun gekregen van de te genstemmers, die de beslissing wilden uitstellen om eerst nog eens al ternatieve plaatsen uit te kijken. De heer Oldenboom ging zelfs zover te stellen dat hij de combinatie trapveld kermisterrein niet goed vond en zijn fractie-genoot Storimans wilde op het terrein twintig woningen bouwen. Het terrein heeft de bestemming woon gebied met dien verstande dat het ook gebruikt mag worden voor „voorzie ningen" die bij een woonbuurt horen. De vraag om er een trapveld van te maken was van omwonenden geko men en het college was van mening dat daaraan nu gevolg gegeven kon worden. Dat het enkele keren per jaar ook gebruikt zou worden voor evenemen ten, was een samenloop van omstan digheden. Het terrein dat er tot nog toe beschikbaar voor was, wordt bouw rijp gemaakt voor het bestemmings plan Albert Cuyplaan. „Een andere, even geschikte plaats had men niet gevonden", zei wethou der Menne, „Woningbouw was ook een kwestie van afwegen en het college had gekozen voor het trapveldje De raad had in meerderheid met de- ze motivering vrede. Overigens zal het geld niet gebruikt worden, zolang de uitspraak van de Raad van State niet bekend is. Het perceel heeft een boekwaarde van 369.100 gulden. Door het in te richten als trapveld verminderen de jaarlas- ten, voorwat betreft het grondbedrijf, met 40.601 gulden. Vaarderhoogt's aktiviteiten zijn als de onrust in een klok. Afdeling tuincentrum: ÏWEKvCT Deze haagconiferen, kwalitatief niet te overtreffen kwamen er door naar het Vaarderhoogt, volop verplantbaar, 1.50 m. hoog, van 21.50 voor14.50 Waterplanten, w.o. diverse soorten waterlelies, 25% in prijs verlaagd. Perkplanten in minstens 100 soorten, kwalitatief het beste wat er is, sterk wisselend assortiment enzeer betaalbaar. Een assortiment heide, kosten u nu de helft n.i. 1 gulden per stuk. Op alle tuinhout en bestratingsmaterialen, afgehaald 10% KORTING. Afdeling plantenkas: Trosanjers van 4.95 voor2.50 Alle soorten groente- en bloemenzadenhalve prijs Alle droogbloemen voorhalve prijs Deze aanbiedingen gelden van a.s. vrijdag t/m donderdag. DORRESTEINWEG 72A - SOEST - TEL. 02155-12883 Geopend: donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag van 8-6 uur. Zaterdag van 8-5 uur - Vrijdagavond van 7-9 uur. Het door burgemeester en wethouders begin dit jaar genomen besluit een ver gunning voor het verhogen van een be staande schutting aan de Draailier in de wijk Overhees 2, te verhogen is op zijn minst aanvechtbaar. Een voorstel van burgemeester en wethouders om Grift Trappen BV te berichten dat aan zijn verzoek om uitbreiding van de fabrieksruimte geen gevolg kan worden gegeven, is door de raad niet overgenomen. Volgens het college zou daardoor de groene buffer- zóne langs de Vrijheidsweg aangetast worden, maar die zienswijze deelde de raad niet. Zowel de heer H. Jonker (D'66) als J. Nuijten (PS) wezen het college op de, zoals zij noemden, toevallige breedte van de groene strook langs de weg. Die was aanvankelijk bedoeld geweest voor de verdubbeling van de rijbaan van de Vrijheidsweg en daar hoefde nu niets meer van te komen. Nuijten maakte daarbij nog attent op de groenwal rond het toekomstig woonwagencentrum aan de Koninginnelaan. Volgens het college was daar een groensingel van tien meter .voldoende om het centrum aan het oog te onttrekken. Zou aan de Vrijheidsweg dan twintig meter, want die bleven van de veertig meter over als Grift zijn uitbreiding kon realiseren, niet voldoende zijn. In de commissie ruimtelijke ordening was uitgebreid de idee besproken om die groenstrook eens aan een ander onderzoek te onderwerpen. Was het erg bezwaarlijk om daar een gedeelte van af te halen en zo enkele Soester bedrijven toch nog aan wat grond te helpen. Zowel de heer Kingma (PvdA), als de heer Oldenboom (CDA) en de heer Beijen (WD) vonden dat het college geen recht gedaan had aan de bespre kingen in de r.o.-vergadering. Men verzocht de aanvraag van Grift daar om nog maar eens in die commissie te behandelen. Het college ging daar zonder verdere discussie meè akkoord. Strikt genomen, zo bleek tijdens de zitting van de commissie voor de be roepschriften, moet de vergunning ge weigerd worden, maar omdat in de voor deze wijk geldende richtlijnen géén vrijstellingsmogelijkheden zijn opgenomen, is er sprake van een on volkomenheid. De richtlijnen zijn op de theorie geba seerd en moeten nu aan de praktijk aangepast worden. In de vergadering van de commissie werd het beroepschrift van mevrouw J. Dilweg behandeld, die nadat zij haar woning gekocht had, door de gemeente verrast werd met de aanleg van een autoparkeerplaats pal tegen haar tuin. De toegestane schutting van één me ter bleek nu niet te voldoen om het binnenschijnen van de autolampen te voorkomen, maar ook de vrijheid in de eigen tuin wordt door een schut ting van die hoogte niet gewaarborgd. De commissieleden waren het, zeker gevoelsmatig, met haar eens vooral ook toen tleek dat er bij de verkoop van de huizen met erg onduidelijke schetstekeningen gewerkt was. Omdat bij deze huizen ook schuurtjes ontbreken, sprak commissievoorzitter mr. J. Beijering van een „unieke si tuatie". Commisslied J. v.d. Brakel vatte de discussie kernachtig samen door te stellen dat men in Soest de mond vol heeft over welzijn en dat wonen daar ook bij behoort. „We moeten naar mo gelijkheden zoeken om juist dat wel zijn optimaal te maken", aldus de heer v.d. Brakel. De raad krijgt een advies van de com missie.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9