„Juffie" Onderwijzen is jonge mensen opvoeden tot goede leden van onze maatschappij. Receptie „juffie" Broeckman oooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 11 Soester Courant van woensdag: 4 juni 1980 11 Broeckman Op 26 november van het vorig jaar beleefde ze haar laatste schooldag. Een dag later lag ze tussen de witte lakens van het ziekenhuis Zonnegloren. Het was haar niet vergund de tijd die haar tot de pensionering restte uit te dienen. Want dienen heeft ze, in de meest positieve zin van het woord, gedaan. Formeel ging op 20 mei, de dag dat ze 65 werd, de schooldeur van de Prins Willem Alexander •school definitief voor haar dicht. De herfst van een mensenle- ven is begonnen. Hoe 't er uit zag in de lente en de zomer ver- Straks voltooid verleden tijd telt u deze pagina. De pagina van „Juffie Broeckman". Annie's tweede huis zo strak als vroeger, het is gezelliger en speelser. Voor de kinderen plezieriger, voor de leerkrachten minder eenvoudig. Vroeger moest je je aan het boekje houden, nu is het meer improviseren' Onaangeroerd in dit verhaal is tot nu toe gebleven de rol die de ouders spelen. Annie Broeckman kan er heel wat over vertellen en opnieuw blijkt dat iets van haar va der's opvattingen is overge plant. Annie Broeckman: „Mijn eers te vraag aan moeders die mij willen spreken is of de kinde ren het op school plezierig vin den. Als daar bevestigend op wordt geantwoord dan zijn de vorderingen die ze in de eerste klas maken het minst belang- Als er plekjes zijn waar het le ven goed is in Soest dan is het zeker de omgeving waar An nie Broeckman haar uit een sprookjesboek weggehaald huisje, heeft staan.. Het is^&r schilderachtig en stil. De na tuur lijkt 't hier nog voor het zeggen te hebben. Tegenover haar huis kijken enkele ge slachten hoog op de poten staande watervogels mij aan. Ik lijk kennelijk een vreemde die verdwaald is. Een juiste conclusie van de kleine batterij ganzen, want ik heb Annie Broeckman niet eerder ont moet. En daar staat ze dan in de kleine deuropening. Een lief, klein grijs en gebrild kop- pie. Sprekende, geestige ogen die duidelijk maken dat het le ven zo kwaad nog niet is. Blosjes op de ronde wangen verklaren dat het voor Annie Broeckman geen alledaags werk is om met iemand van de krant te praten. Ze zal de laats te zijn om zoiets te vragen. Anderen, die haar van nabij kennen en met veel respect en waardering over haar werk spreken, hebben dat gedaan. Binnen verraadt alles stijl en smaak. Geen minutieus opge ruimde kamer, gewoon gezel lig. Uit een bruine stenen thee pot daalt „het bakkie" in gla zen kopjes. Zo werd er vroeger thee geschonken, en zo hoort het nu nog. Roerend in de thee gaat ze van start. Aarzelend als ze over zichzelf spreekt, een kwetterende zich "steeds verplaatsende mus wanneer het onderwerp kinderen ter sprake komt. Wat wil je als een mens er zoveel heeft ge had? Annie Broeckman, een oorlogs kind. Ze werd in 1915 in Laren (N.H.) geboren. Ze maakte deel uit van een familie die uit twee broers, een zusje en een pleegbroer bestond. Middelen van bestaan kwamen van va der, kunstschilder. Afgaande op hetgeen er van zijn werk bij Annie bewaard is gebleven moet schraalhans in haar jeugd keukenmeester zijn ger weest. Annie: „Ik heb mij nooit mis deeld gevoeld, maar rijk had den wij het in financieel opzicht zeker niet. Welke kunstschilder had dat in die tijd wel? Wij woonden op de hei. Om iets bij te verdienen hield vader kippen, maar dat is nooit een sukses geworden. Er moest al leen maar geld bij, want vader had er helemaal geen verstand van". Dankzij het onderwijs dat ze op de humanitaire school volg de kon ze na de lagere school doorstromen naar de kweek school in Hilversum. Annie Broeckman: „Dat was heel wat in die tijd. Geen baantje zoeken en geld binnen brengen, nee studeren, werken aan een stukje zekerheid in de toe komst. Ik was twintig jaar toen ik de kweekschool verliet. rijk. Ze moeten er immers in de eerste plaats plezier in hebben om naar school te gaan. De rest komt dan wel, dat is toch een kwestie van aanleg en karak ter. Sommige mensen zijn overigens merkwaardige ou ders. Ik heb op de kleuter school eens een vader bij mij gehad die er op stond dat ik zijn zoontje van vier leerde le zen. Motief: de man was zeer laat getrouwd en wilde tijdens zijn leven ongeveer al weten waartoe zijn zoontje nu en la ter in staat zou zijn. Het is jammer dat ik het zeggen moet, maar veel ouders tonen weinig belangstelling voor het onderwijs. Als het nieuwtje van het voor 't eerst naar school gaan van de kinderen er af is dan daalt de interesse. Het zit niet zo diep. Ik geloof dat de tegenwoordige ouders allemaal veel te jong zijn. Ze hebben het vaak druk ker met zichzefl dan met de kinderen. Het klinkt niet erg aardig, maar het is wel zo. Neem nou ouderavonden. In het begin kom je als het ware ruimte tekort. Als er een jaar voorbij is zie je ze zelden of helemaal niet meer. Vaders die een ouderavond bezoeken zijn ook vrij zeldzaam. Schijnbaar gaat men ten onrechte van de gedachte uit dat opvoeding een zaak is die alleen de vrouw, de moeder aangaat. Het is zo belangrijk dat ook de vaders zich laten zien. Als je een kind wil leren begrijpen dan moet je soms beide ouders kennen. Vergeet niet dat de sfeer van thuis door het kind naar school wordt meegenomen. Willen wij de opvoeding van thuis op school in positieve zin een ver volg geven dan moet je meer dan de naam en het adres van een leerling hebben. Dan pas kun je het beste er uit halen en kun je proberen te redden wat er te redden valt. Zo denken ze er bij ons op school allemaal over. Als het met kin deren mis gaat of dreigt mis te gaan dan moet je je zelf altijd de vraag stellen: hadden wij er meer aan kunnen doen? Bijna altijd heeft het wel iets met thuis of de buurt te maken. Vader drinkt, moeder neemt het niet zo nauw en ruzie is dagelijks even vanzelfspre kend als het ontbijt. Kom daar maar eens achter, het kind zelf is de laatste die met zijn ellende te koop loopt. „Juffie Broeckman"is ze ooit een keer precies op tijd van school weggegaan? Haar leven is vele jaren uitsluitend afge stemd geweest op en met kin deren. Ieder schooljaar kende slechts één verdrietig dagje. De laatste dag. Afscheid ne men van de kinderen die ze het volgend jaar niet in haar klas terug zou zien. Het definitieve afscheid van school doet meer pijn dan in woorden is uit te drukken. „Misschien hebben ze mij nog wel eens nodig'is haar laatste houvast. Een mens zou eigenlijk twee maal geboren moeten worden. Al was het maar om kans te maken bij „juffie Broeckman" in de klas te komen zitten. JAN LEIJENDEKKER. De „lichting" 1979 die afzwaaide Geen schijn van kans op een baan in het onderwijs. Nie mand zat in 1935 op Annie Broeckman te wachten. „In Soest werd ze voor het eerst „jufü?" Vele Indiè-gangers keerden naar Nederland terug of stuur den hun kinderen. Een deel daarvan vond onderdak bij een particuliere kleuterschool in Soest. Het schooltje aan de Parklaan. Annie Broeckman over die tijd„Een merkwaardig begin. Kinderen, peuters nog, bezig houden in een schuur die eerst dienst had gedaan als berg plaats voor Angora-katten of konijnen. Toen de fokkerij mis lukte ging de eigenares met kleuteronderwijs beginnen. Toen ze ziek werd mocht ik er gaan werken. Iedere avond moest ik bij haar thuis verslag komen uitbren gen en kreeg ik opdrachten voor de volgende dag. Zelfs de liedjes die ik de kinderen moest leren werden dwingend voorge schreven. Met zoiets moet je bij mij natuurlijk niet aankomen. Er waren trouwens meer merkwaardige dingen. Op een dag mis ik een jongetje in de klas. Ik maak daar melding van en krijg te horen dat me vrouw uitsluitend elite-kinde ren op haar school wenste. De vader van dat kleine manneke was bezorger bij van Gend en Loos, in de opvatting van mijn werkgeefster was dat iets ge heel anders. Voor mij niet hoor. Voor mij zijn alle kinde ren gelijk en hebben leerkrach ten ook vandaag nog de op dracht jonge mensen op te voe den tot goede leden van de maatschappij. En een stukje van die opvoeding begint al bij het kleuteronderwijs. Twee jaar heb ik het er noodgedwon gen moeten uithouden. In die tijd trouwde ik Rien, raakte in verwachting en verdween van school". 1 Lange tijd heeft het er de schijn van gehad dat Annie Broeckman de school van bin nen niet meer zou zien. Huwe lijk en gezin eisten haar vol ledig op., Niet zonder trots ver telt zij hoe het haar kinderen vergaan is. Toon, nog steeds bij moeder thuis, is leraar aan een MAVO in Amstelveen, oud ste zoon Rien behoort tot het gilde van de timmerlieden, Dick heeft een vochtig beroep als badmeester in Vianen, en zoon Theo zocht het als verte genwoordiger in de handel. Twee jaar na de dood van Rien Broeckman stapte Annie Broeckman in 1961 het onder wijs weer binnen. Terugkij kend zegt ze: „Het is goed dat ik het heb gedaan. Ook al heb je vier zonen, de dood van mijn man kwam als een klap aan. Ik vloog zo'n beetje tegen de muur op, en daarbij kwam dat ik alleen voor de opvoeding stond. Ik heb beste kinderen, maar van leren moesten ze niets hebben. Ik heb ze wel kun nen helpen, eenvoudig was het niet. Vreemde ogen dwingen en daarom kun je kinderen van anderen meer naar je hand zet ten". Er zullen weinig leerkrachten in Nederland te vinden zijn die zoveel voor invalster hebben gespeeld als mevrouw Broeck man. Heel wat scholen in Soest en Baarn heeft ze van binnen gezien. Vele jaren als inval ster, meestal als juffrouw van de eerste of tweede klas. De oorzaak? Annie Broeckman: „Het kwam vroeger eenvoudig niet voor dat een juf in een hogere klas stond. Dat was gereserveerd voor mannelijke leerkrachten. Zelf heb ik daar nooit moeite mee gehad. Ik voelde mij het meest aangetrokken tot de kleinsten. Wat verdeling van werk betreft: discriminatie is het natuurlijk wel. Een van de vele Broeckmanklasjes Collega'souderswerkgever gemeente Soest, leer lingen en oud-leerlingen laten juffie Broeckman" niet zo maar vertrekken. Donderdag 26 juni a.s. zal tussen 17.00 en 17.30 uur in een nog nader te bepalen restaurant een afscheidsreceptie worden aangeboden. In verband met mevrouw Broeckman's gezondheid moet voor de te verwachten grote belangstelling een regeling getroffen worden. Het hoofd van de Prins Willem Alexander-school, de heer J. Suvaal, (telefo nisch bereikbaar 21538), verstrekt u nadere informa tie. En omdat u het ook best eens van een ander mag horen: een boeken- of platenbon is aan „juffie" best besteed. „Juffie"Broeckman... thuis Aan de andere kant is het ook wel logisch. Worden de kinde ren ouder dan zijn ze anders aanspreekbaar en willen ze lie ver bij een meester zitten. Les krijgen van een juf vindt een jongen in de vierde of vijfde klas kinderachtig' Aan het bestaan van invalster kwam voor Annie Broeckman een eind in 1972. In dat jaar kreeg ze haar vaste aanstel ling bij de school die later werd herdoopt in de Prins Willem Alexanderschool. Tot aan 26 november '79 deed ze met groot sukses wisselend de eerste en de tweede, zij het dat de la gere school-debutanten haar voorkeur hadden. „Dat komt „vertelt ze „omdat het heerlijk is met die kinderen op te trekken. Je kunt ze van af het allereerste begin iets leren. Kleine mensjes zijn won deren als je ze een beetje le zen en rekenen laat ontdekken. Dat is toch heerlijk. Ze komen in de eerste klas als kabou ters binnen en stappen als dwergen de tweede klas bin nen. Daar komt bij dat die eerste klassertjes je zo ver schrikkelijk hard nodig heb ben. Je bent in hun ogen zo'n soort tweede moeder. Ze zeg gen soms mama tegen mij. Ik vertel ze dan dat ik dat niet ben, maar het best zou willen zijn. Zoiets is toch heerlijk". Kinderen vroeger, kinderen nu. Zo er verschillen zouden bestaan dan heeft een leer kracht als Annie Broeckman deze vast ontdekt. Annie Broeckman: „In de kin deren die voor het eerst een klas zien zie ik geen verschil. Die komen, net als vroeger met hun angstjes en nieuwsgierig heid naar school. Ze praten alleen over andere dingen dan vroeger. Ze weten meer omdat ze meer hebben gezien. Wij konden niet over het buitenland spreken omdat wij er nooit geweest waren. Zij wel. In Ita lië en Oostenrijk, met de auto, caravan of vliegtuig. In hun opvatting hebben ze de hoogste bergen beklommen en de zwaarste rotsen getild. Heer lijk om naar te luisteren. Verschillen bestaan er wel wat de oudere kinderen betreft. Wij waren veel bedeesder, zij zijn vrijer, grover. En dan heb ik er nog weinig moeite mee, om dat ik humanitair onderwijs heb gevolgd wat in die tijd zeer progressief was. Groene schoolborden, gele krijtjes". Humanitair onderwijs, inspira tie-bron voor veel openbaar on derwijs. De voorkeur van Annie Broeck man gaat er- naar uit. Nie mand hoort haar zeggen dat openbaar onderwijs beter is dan de bijzondere scholen. „Ik heb geen religie en voel mij vooral tot het openbaar onder wijs aangetrokken omdat ik het gevoel heb dat alle kinde ren daar hetzelfde moeten en kunnen zijn. Ik heb het van va der meegekregen. Hij vond in zijn tijd dat onderwijzers niet aardig genoeg voor kin deren zijn. Kan best waar ge weest zijn hoor. Ik weet het niet. Na mijn eerste schooldag als leerkracht vroeg hij mij of de kinderen mij aardig von den. Ik heb hem toen geant woord dat ik daar niet naar had gevraagd en dat zelf wel zou ontdekken. Ik wil er mee zeggen dat hij wou dat kinderen je aardig vonden. Dat is tegenwoordig geloof ik ook meer het geval dan vroeger. Het heeft o.a. te maken met de methode van onderwijs. Het is niet meer

Soester Courant | 1980 | | pagina 11