00D EL „De Borg"Concertstudio van de Tros Publiek welkom Afscheid van Braamhage-bestuur Rommelmarkt en fancy-fair in Overhees in 15.95 4.25 81 3.75 "9.95 1.89 1.59 Winnende ballon landt in Engeland LMAIM UW Demonstratie tegen kernwapens Toch schoolvoetbal in Soesterberg Breuken in nieuwe persleiding riolering Sig Hinderdael exposeert in Artishock Tweede beroepskracht „Molensoos" >ans, muziek en film bij Youth for Christ Bloedproef geweigerd „Informeel" over liberalen Vechtpartij in Overhees Herbestrating Dr. Schoonenbeeklaan Foto: Goog van der Wilt Gladys v.d. Maat met haar gewonnen fiets nu van 5.98 ïaar Soester Courant van woensdag 4 juni 1980 stuk 1.65 Burgemeester en wethouders stellen de raad voor de staf van de Molensoos uit te breiden met een 2e beroeps kracht. Daarmee wordt een van de verlangens ingelost, welke in de door de raad vastgestelde prioriteitenlijst werd opgenomen. Met de aanstelling is een bedrag van 50.000 gulden per jaar gemoeid. ,,De Molensoos" is een van de voorzie ningen van de Stichting Jongeren centrum Soest. Op het ogenblik is er een beroepskracht werkzaam, waar door de openingstijden beperkt moeten zijn. Met de aanstelling van de tweede .beroepskracht zal de soos gedurende meer dagen en ook een groter aantal uren per dag geopend kunnen zijn en jan er ook meer aandacht besteed an worden aan vormende en crea,- tieve aktiviteiten. Zaterdag 7 juni organiseert Youth for ihrist een openluchtoptreden en een filmavond in Baarn. s Middags zullen op de Brink van 14.30 tot 17.00 uur de volksdansgroep ,,Hi- nematov" en het muziektrio „Van Den Engenweg" optreden. Tijdens dit op treden is er koffie e.d. verkrijgbaar. 's Avonds draait de film: „Where Eagles Fly" in de Youth for Christ- I koffiebar aan de Dalweg nr. 11. Aan- f vang 20.15 uur. De toegang voor beide evenementen is gratis. Iedereen is hartelijk welkom. Op de Koninginnelaan werd zondag avond een automobilist aangehouden die geheel zonder licht reed. Hij bleek niet alcoholvrij te zijn. Na de blaas- proeven afgelegd te hebben, weigerde j hij de bloedproef. Proces-verbaal werd opgemaakt en uiteraard een rijverbod opgelegd. De VVD bijeenkomst VVD INFOR MEEL is bij uitstek geschikt om in te gaan op aktuele ontwikkelingen binnen de VVD. Tot die aktuele ontwikkelin gen moeten zeker worden gerekend de discussies die hebben geleid tot een ingrijpend gewijzigd beginselpro gramma. Op vrijdag en zaterdag 30 en 31 mei j.1. is daarover uitgebreid in Nijmegen vergaderd. In nagenoeg alle dagbladen zijn daarover berichten ver schenen. Ook binnen de WD Soest/S'berg is veel werk daarvoor verzet. Werk dat uiteindelijk resulteerde in een forse delegatie van de afdeling Soest naar de algemene ledenvergadering in Nijme gen. Een delegatie die o.a. meewerk te aan uitspraken als „De. WD is niet langer de enige liberale partij" en zich verzette tegen uitspraken iirhet begin selprogramma die zouden moeten lui den dat de VVD open staat voor mensen „die het economisch leven niet willen zien verstarren in het keurslijf van socialistische dogmatiek die uit eindelijk in het staatsabsolutisme zal eindigen". Maar wat vinden de Soester liberalen daarvan? Wat vinden zij van al die wijzigingen op het beginselprogram ma? Wat viriden zij van de vooruitstre vende toon van dat beginselprogram ma? Om dat nu eens kenbaar te maken is er op 10 juni a.s. weer een VVD informeel. Een gespreksgelegenheid om te spuien wat je vindt over de VVD, het progres sief zijn, het progressief heten, dat nieuwe beginselprogramma. Voor deze gelegenheid zal er een uitgebreide collectie persverslagen beschikbaar zijn én feitelijke congresinformatie. Op dinsdag 10 juni a.s. in café-restaurant Boerderij 't Hoog je, Kerkstraat 10 in Soest. Aanvang 20.00 uur. De radio-sectie van de TROS heeft het dorpshuis De Borg in de wijk Overhees in Soest ontdekt als een uitstekende accommodatie voor het opnemen van radio-programma's. Het hoofd amusement TROS-radio, Piet Daalhuisen, wil er dan ook een regelmatig gebruik van maken. De eerste aanzet daartoe zijn de opnamen van het programma ,,'s Lands wijs. 's Lands eer", een serie over en met Nederlandse componisten. Het eerste programma met Pieter Goemans als middelpunt en Jules Croiset als presentator, is inmiddels opgenomen. Het wordt op maandag 21 juli 's middags om half vijf via Hilversum 1 uitgezonden. Het tweede programma, dat een week later op dezelfde tijd en via dezelfde zender wordt uitgezonden, wordt op dinsdag 17 juni in De Borg opgenomen. Dan is Joop Stokkermans het middelpunt. De opnamen beginnen 's avonds pas om negen uur; dit in verband met de voetbalwedstrijd van het Nederlands elftal in het kader van de strijd om, het Europese kampioenschap. Aan het programma over en met Joop Stokkermans werken mee Caroline van Hemert, die het presenteert; The- rese Steinmetz; Toots Thielemans; Louis van Dijk; Wieteke van Dort en Tetske van Ossewaarde. Zoals in al deze programma's, zijn de medewer kenden door de componist zelf uitge kozen. Voor het derde programma heeft Piet Daalhuisen Harry Bannink op het oog. „Ik hoop, dat Annie Schmidt het programma over hem wil presenteren", zegt hij. De TROS wil De Borg graag vaker gebruiken. Of dat inderdaad zal gebeu ren, hangt af van het feit hoe de door de omroep opgezette activiteiten van bui tenaf gestimuleerd worden. „Soest heeft een goed gebouw, wij willen hier goede programma's maken. Als er op deze manier een wisselwerking ont staat doordat er publiek komt, heeft onze opzet kans van slagen", aldus Daalhuisen, die zelf in Soest woont en er onder meer dirigent van de harmo nie PVO is. De TROS wil graag naar De Borg, maar het publiek moet dat ook willen. In de jaren dat Daalhuisen in Soest woont, heeft hij wel ervaren „dat de Soesters een moeilijk volkje zijn. Ze zijn niet gemakkelijk de deur uit te krijgen. Dat is volgens mij typisch Soesters. Ik heb dit nooit eerder ergens anders meegemaakt. Maar misschien is het een kwestie van wennen". Voor de TROS is het gebruik van De Borg een gok. „Het programma dat we er nu maken, is niet zo goedkoop. Het moet er dus wel uitkomen om het van de winter te kunnen continueren", aldus Daalhuisen. Dat hangt dus voorname- lij van de publieke belangstelling af. Tot nu toe zijn zes tot acht program ma's gepland. Piet Daalhuisen heeft voor een pro gramma met Nederlandse componis ten gekozen, „omdat ik een voorvech ter ben van Nederlandse muziek en omdat ik vind dat deze te weinig op de radio is te horen. Ik vind ook, dat Nederlandse composities te weinig kans krijgen. Door dit programma wil ik proberen daar verandering in te brengen, vooral ook door te proberen het publiek wegwijs te maken in de muziek". Daalhuisen weet dat er veel onbekende, maar schitterende muziek bestaat die niet op plaat of band is vastgelegd. Het is zonde als dit nooit bekend zal worden of als het maar bij één uitvoering zou blijven. De Stuurgroep Soesterberg, waarin vertegenwoordigers van kernen van het Interkerkelijk Vredesberaad en werkgroepen Stop de neutronenbom/stop de kernwapenwedloop, organiseert ook dit jaar weer een demonstratie tegen kernwapens in Soesterberg op zaterdag 7 juni a.s. start 14.00 uur vanaf Kontakt der Kontinenten. Vanuit plaatsen in de omgeving gaan mensen op de fiets er heen, als u mee wilt fietsen: vertrekpunten: 11.30 uur Stadhouderslaan Soestdijk. 11.45 uur hoek Dalweg-Veenbesstraat 12.15 uur bij stoplichten Soesterbergsestraatweg/Ossen- damweg. Aanvankelijk zag heter naar uit, dat de traditie van het jaarlijkse schoolvoetbal- toernooi voor de vier lagere scholen niet zou worden voortgezet, daar de nog vrij nieuwe jeugdcommissie van de v.v. Soesterberg geen kans meer zag het toernooi te organiseren. De voorgestelde data vormden bijna alle een onmogelijkheid, daar onder meer het oefen- en wedstrijdprogramma van de korfbalvereniging K.V.O. in overleg met de scholen al vroegtijdig was vastgesteld, terwijl na 31 mei niet meer op de velden gespeeld mag worden! Een speciale commissie, samengesteld uit enkele leerkrachten en ouders heeft, gelukkig voor de jeugdige voet ballers, kans gezien een volledige com petitie samen te stellen en wel op 24, 25 en 27 juni na de Avondvierdaagse en eventuele schoolreisjes. De wedstrijden zullen, dank zij de medewerking van de directie van de „Sterrenberg" op het voetbalterrein van de „Sterrenberg" worden gehou den. Er zal worden gespeeld om de „Laeti- tia"-trofee, een wisselbeker, thans in het bezit van de Titus Brandsma- school. Voor de overige prijzen en vaantjes heeft „sponsor" J. de Ridder b.v. (Montgomeryweg 55) zich garant ge steld, tot grote voldoening van de organisatoren. Van een zevental KNVB-scheidsrech- ters heeft de commissie al toezegging Op bevrijdingsdag werden er tijdens de befaamde SEC-kinderspelen, in to taal 576 ballonnen opgelaten. Er stond een flinke noord-oosten bries en daar door kwam één van de ballonnen, die op een uitzonderlijk goed moment los gelaten moet zijn, in Engeland terecht. Om precies te zijn in een weiland vlak bij het stadje Harrow in het graaf schap Essex, ten noord-oosten van London. Er moet een groot aantal ballonnen in zee terecht gekomen zijn. Kaarten werden ook teruggezonden uit Kat wijk aan Zee, Noordwijk, Leiden en veel plaatsen in deze strook (vanaf Soest) zoals uit Haarzuilen, Maarn en Woerden. De gelukkige winnares van de nieuwe fiets werd de 8-jarige Gladys v.d. Maat, wonende aan de Prunuslaan. Zaterdagmorgen werd haar de prijs overhandigd in de rijwielzaak van Ben Nijhuis aan de Nieuweweg. gekregen, dat zij de jeugdwedstrijden graag willen fluiten. Op de drie wed strijdavonden zullen er telkens vier wedstrijden gespeeld worden van ieder tweemaal 15 minuten, zodat de vier schoolelftallen twee wedstrijden per avond zullen spelen. Na loting is het volgende wedstrijd schema tot stand gekomen Dinsdag 24 juni: openingswedstrijd Carolusschool-Christelijke school, ge volgd door wethouder de Haanschool- Titus Brandsmaschool. Voor de tweede serie: Carolus-W. de Haanschool en Christelijke school-T.B.S. Woensdag 25 juni: Carolus-T.B.S. en Chr. school-Wethouder de Haanschool. Daarna beginnen de returnwedstrij den: Chr. school-Carolus en T.B.S.- Wethouder de Haanschool. Vrijdag 26 juni: Wethouder de Haan- school-Carolus en T.B.S.-Christelijke school; dan volgen de laatste twee wedstrijden van deze schoolcompetitie T.B.S.-Carolus en Wethouder de Haan- school-Christelijke school. Aanvang van het „schoolvoetbal- toernooi 1980" is elke wedstrijdavond om 18.00 uur. OPEN HAARD? VERBOUWING? SHOWROOM DE VRIES SOEST KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652 De Borg is volgens Daalhuisen uiter mate geschikt voor het maken van opnamen. Hij heeft het dorpshuis uit de grond zien komen. „In het begin ge loofde ik helemaal niet in het gebouw", bekent hij. Nog steeds betreurt hij het dat destijds geen rekening is gehouden met de mogelijkheid van televisie-op namen en -uitzendingen. De faciliteiten daarvoor ontbreken in De Borg. An ders zou de TROS er beslist ook voor haar t.v.-uitzendingen gebruik van ma ken. Nu moet de omroep veel verder van huis, wat de kosten van de pro gramma's omhoog jaagt. In het begin geloofde Daalhuisen er dus niet in, „maar nu ik het ken. weet ik dat er heel wat van te maken is". Hij noemt De Borg „de kleine Flint", naar het cultureel centrum in Amersfoort. „Dat is voor het radiowerk dat hier gebeurt, te groot", zegt Daalhuisen. „De Borg is een fijn gebouw, er zit sfeer in en je kunt er gezellig zitten". Als TROS-medewerker wil hij graag een steentje bijdragen aan het popula riseren van De Borg bij de bevolking. „Het gebouw is immers van de bevol king. Laat ze dan ook proberen er iets mee te doen". Hij heeft de aanzet gegeven. Nu is de daad aan de Soester bevolking om de drempelvrees te laten varen „en om er doorheen te komen", zoals Daalhuisen zegt. Op dinsdag 17 juni zal blijken of het TROS-initiatief kans van slagen heeft. ia; uuuc- en ue nieuwe peiuiui^uiee»ier van oraaiiuiage geven eiKuar ae nuna Kinderen van de vijfde klas leggen de laatste hand aan hun bijdrage voor de fancy-fair. Foto: Goos van der Wilt Zaterdag 7 juni a.s., om precies 09.00 uur, opent de openbare basisschool In de wijk Overhees haar deuren voor een grootse rommelmarkt en fancy-fair. Daarmee wordt de viering van het eerste bestaanslustrum ingeluid. Brui send van energie hebben de lustrum commissie en het schoolteam de afge lopen weken gewerkt om het vijfjarig bestaan van de school luister bij te zetten. De afgelopen weken hebben de leerlin gen voor de kraam „handarbeid" veel kunstzinnige dingen gemaakt; er werd gekleid en kunstzinnig brood gebak ken. Ook veel ouders zetten zich inze haakten, breiden, borduurden en maakten poppen. Er zijn dus echte, eerlijke, handarbeidartikelen te koop; unieke werkstukken, waa/hvan geen tweede exemplaar gevonden kan wor den. Verder zijn er kramen met boeken en strips; met grammofoonplaten en cas settes; met speelgoed, aardewerk, an tiek en kinderkleding. En dan draait er een Rad van Avontuur, waarmee prachtige prijzen te winnen zijn. Gedu rende de markt is er voor de kinderen een „Disco" met een heuse disc-joc- key. Zij kunnen ook grabbelen, naam raden, sjoelen, spijker slaan en nog veel meer van die aardigheidjes voor slechts één kwartje per attraktie. Ook de inwendige mens wordt niet vergeten en naast zelf gebakken cake en poffertjes zijn er broodjes en slaat jes voor een redelijke prijs verkrijg baar. Het festijn, waarvan de opbrengst geheel aan de school ten goede komt, duurt tot 's middags drie uur. Afscheid van het bestuur van het bejaardencentrum Braamhage nam de heer W. v.d. Bunt, die ruim 12% jaar als penningmeester in functie was. In de zaal van Braamhage werd hij toe gesproken namens de bewoners door mevrouw A. Brems; namens het be stuur door voorzitter dr. G. de Vos; door zijn opvolger drs. F. B. Mansvelt Beek en door de directeur van Braam hage, de heer H. Busman. Uitvoerig dankte de heer v.d. Bunt voor al deze vriendelijkheid. Hij wenste de bewoners van Braamhage een goede onderlinge verstandhouding en samenspraak toe waardoor even tuele eentonigheid gedurende het ver blijf in het bejaardencentrum zeker voorkomen kon worden. Zowel dr. De Vos als de heer Busman dankte hij voor de prettige samen werking en zijn opvolger wenste hij veel sukses toe... De heer v.d, Bunt was ook twee jaar secretaris van de vergadering van de gezamenlijke besturen en directies van de Soester tehuizen en namens deze vergadering kwam de directeur van Groot Engendaal, de heer Cloo, een afscheidscadeau aanbieden. In de nacht van vrijdag op zaterdag, heeft de politie met enkele klappen met de wapenstok een eind gemaakt aan een vechtpartij tussen twee groepen jongens. De moeilijkheden ontstonden in het dorpshuis De Borg, waar de ene groep, leden van een sportvereniging, een gezelligheidsavond hadden. De tweede groep werd er niet bij toegelaten en daarom wachtten zij de sporters in het dorpshuis op. Nadat de politie tegen twee uur in de nacht te hulp was geroepen, werden de wachtende knapen met zachte drang naar buiten gedreven. Toen even later de sporters kwamen, ontstond het handgemeen. Er werden over en weer rake klappen uitgedeeld. De politie herstelde daarna de rust. Bij het gevecht verdween een politiepet, maar tenslotte past die pet iedereen. In diverse commissies wordt deze week een voorstel van burgemeester en wethouders behandeld een over eenkomst te sluiten met betrekking tot het inwinnen van een bindend ad vies. Dat advies betreft de deugdelijk heid van een aangelegde persleiding voor de afvoer van afvalwater. Het gaat om de persleiding in het Soester industrieterrein. Deze leiding werd enkele jaren gele den gelegd naar aanleiding van de bouw van een nieuw gemaal aan de Dorresteinweg. Dat gemaal en ook de persleiding werden ontworpen door het Amèrsfoorts Ingenieursbureau Dwars Heederik en Verheij. Nadat het gemaal op 3 januari 1979 in bedrijf werd gesteld, zijn er breuken ontstaan in de persleiding. Voor de of ficiële ingebruikstelling is de perslei ding tweemaal afgeperst en geen van beide keren werden gebreken ge constateerd. Toen de breuken ontdekt werden, is de en legde, formeel aansprakelijk ge steld voor gebreken aan het mate- steld voor gebreken aan het materiaal en later ook nog voor de vervorming. Het Ingenieursbureau kreeg de op dracht een onderzoek naar de moge lijke oorzaken in te stellen enjdat on derzoek had betrekking op het ont werp, de materiaalkwaliteit, de uitvoe ring en mogelijke aantasting van de leiding. Inmiddels is vastgesteld dat een an der onderzoek naar de materiaal eigenschappen, de vervorming en aan tasting noodzakelijk is. Voorwaarde voor dat nadere onderzoek is dat het geschiedt door een onafhankelijk on- derzoek-instituut, waarbij de voorkeur van het college uitgaat naar TNO te Delft. De uitslag van dat onderzoek zal bindend zijn voor alle partijen. De leden van de commissie openbare werken zijn daarmee akkoord ge gaan; ook met het feit dat het TNO- onderzoek 20.000 gulden kost. Op vragen van de commissieleden zei wethouder Hoekstra dat in het rapport van DHV als mogelijke oorzaak een combinatie van factoren aangeeft: ma teriaal en chemische belasting öf ma teriaal en grondwerking. DHV wijst alle verantwoordelijkheid voors hands af; er zijn geen fouten in het ontwerp geconstateerd. Commissielid Nuijten zette daar voor lopig nog een vraagteken bij en meen de dat het ingenieursbureau in ieder geval buiten het TNO-onderzoek ge houden moesten worden. Uit de antwoorden op de vragen van de commissieleden kwam wel vast te staan dat het geschil voorlopig be perkt zal blijven tussen opdrachtgever (de gemeente) en de aannemer (Al- mere) en dat in het ongunstigste ge val, bij algehele opgraving van de persleiding, er tonnen mee gemoeid zijn. Dat lozingen van chemisch afval oor zaak van de breuken (vijf in getal) zou kunnen zijn, werd overigens niet waarschijnlijk geacht. Dat afvalwater wordt regelmatig ge controleerd door de provinciale milieu dienst en tot nog toe waren er geen klachten over binnen gekomen. Het TNO-onderzoek zal zo spoedig mo gelijk starten. In verband met herbestratingswerk- zaamheden is de Dr. Schoonenbeek laan vanaf dinsdag 3 juni voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten. De werkzaamheden zullen ongeveer drie weken duren. Sig Hinderdael [69] exposeert drie series karikaturen in het Artishockgebouw. Ter afsluiting van het seizoen hangen deze karikaturale tekeningen van 6 juni t/m 29 juni in de kleine theaterzaal voor iedereen dagelijks te bezichtigen van 2 tot 4 uur. De eerste serie heet „Cater's Contradicties" over de moderne fysica met een bepaalde limerick als onderschrift. De tweede serie karikaturen van deze Soestenaar, een ontdekking van Fred Schilder, stelt „Vrouw met kind" voor in de stijl van verschillende beroemde schilders zoals Paul Klee, Miro, Picasso, etc. De derde serie beeldt een aantal verschillende dirigenten uit: „Valse lente et triste", „Appassionato", etc. De tentoonstelling wordt vrijdagavond 6 juni om 20.30 uur geopend door Daan van de Rest.

Soester Courant | 1980 | | pagina 15