Ups voorde modebewuste man. Oude oorkonden over Soest 50 jaar geleden in Soest [CONTANT-BON Legt nu eieren in Waterglas B. Kraal .- Drogist VVV nieuws Gehannes... Nog zijn ze goedkoop. Met één flesch waterglas a 25 cent kan men 100-150 stuks inleggen. 4 Juni 1930 PIETER BOR'S KAASHUIS Boeren volvette Komijn en Kruidnagelkaas 500 gram6i25 kleine Goudse kaasjes Liebfraumilch per fles 4.95 PIETER BOR'S KAASHUIS Minimum 4 regels f6,00 ^oesteiMCouran^vat^oeri8dag^Jua^98(^ 17 Op do. 5 juni organiseren de Soester Vogelvrienden in het EHBO gebouw, Parallelweg 7a te Soest een grandioze filmavond, die U niet mag missen, als U van vogels houdt. De titel van de film Een vogelvriend kent geen verve ling. De film is gemaakt en wordt gedraaid door dhr. van Oostrom uit Utrecht. De toegang is gratis. Aanvang 20.00 uur. Van 1 t/m 23 juni zijn in Amsterdam en diverse andere steden weer vele bij zondere produkties te zien en te horen op het gebied van muziek, toneel, opera en dans, dankzij het Holland Festival. Medewerking verlenen dit jaar o.a. Die Schaubühne uit Berlijn, het Pilobolus Dance Theatre uit New York en vermaarde Nederlandse ge zelschappen als het Nationale Ballet, het Concertgebouworkest en het Ne derlands Dans Theater. Programma boekjes liggen hier voor de liefhebbers klaar. Tot en met 21 september wordt er op de Nieuwmarkt te Amsterdam iedere zon- 'dag een antiekmarkt gehouden. Een 'interessante slentertocht van meer dan 240 meter. Deze zondagsmarkt komt om 9.00 uur tot leven, en zal duren tot 17.00 uur. Op de Nieuwmarkt is ook het ïïiddeleeuwse Waaggebouw te vinden, "aarin het Joods Historisch Museum is evestigd. Op zondag is dit museum geopend van 13.00-17.00 uur. Vanaf 5 juni t/ 5 juli brengt Paul van Vliet in het Nieuwe de la Mar theater te Amsterdam een nieuwe Engelse one- man-show ,,An evening with Paul van Vliet". De show is samengesteld uit hoogtepunten van zijn laatste Neder landse one-man-shows. Dagelijks om 20.30 uur, maar niet op zondag en maandag. Kaarten hier te reserveren. Bassie en Adriaan komen ook naar Soest Op 16 en 17 juni geven ze drie voor- stellingen. Op 16 juni om 16.15 uur en om 19.30 uur. Op 17 juni alleen om 16.15 uur. Kaarten 10,- t/m 23,-, vanaf plm. 6 juni te verkrijgen bij de VVV. In de Stadsschouwburg te Utrecht kunt U op zo. 8 juni naar een matinee van Basilio Balletstudio. Leerlingen van de ïse balletstudio Basilio en van het Tilburgs conservatorium verzorgen een kleurrijke show. Aanvang 14.00 uur. Prijs 6,-. Op 11-12 en 13 juni komt Fons Jansen in de Stadsschouwburg te Utrecht voor het allerlaatst met zijn show ,,5". Aanvang 20.00 uur. Kaarten 11,. t/m 22,50, alhier te reserveren vanaf 3 dagen tevoren. Bij kasteel Sypesteyn in Nieuw Loos- drecht staan tientallen beelden en plas tieken te kijk van kunstenaars uit de nabije omgeving. Werken van Tineke Bot, Johan de Walde, enz. en een beeld van Charlotte van Pallandt. De ten toonstelling is geopend tijdens dezelfde uren als de kasteelpoort: van 9-17 uur, behalve op de zondagmorgen en de gehele maandag. Tot en met 8 juni. In het Singermuseum aan de Oude Drift 1 te Laren kunt U nog tot 15 juni naar een overzichtstentoonstelling van Anton Pieck n.a.v. zijn 85ste verjaardag Geopend öi. t/m za. van 10.00-17.00 uur. Zo. van 13.00-17.00 uur. Het Paleis op de Dam zal dit jaar te bezichtigen zijn van 18 juni t/m 31 augustus. Dagelijks van 12.30-16.00 uur, behoudens enkele dagen wegens officiële ontvangsten. Bezienswaardig zijn vooral de grote Burgerzaal, de Galerijen en de Vierschaar, die alle kunnen bogen op schitterend beeld houwwerk. Entree 1,-; kinderen 0,50. In Den Helder zijn weer op 20-21 en 22 juni de Nationale Vlootdagen. Er zijn dan veel schepen opengesteld voor bezoek, o.a. hr. Ms. Tromp: hr. Ms. De Ruyter; Hr. Ms. Zuiderkruis; onder zeebootjager Hr. Ms. Drenthe, enz. Een klein aantal folders ligt hier voor U klaar. In het Rijksmuseum Prentenkabinet te Amsterdam kunt U van 31/5 t/m 20/7 1980 tekenkunst van de 18e eeuw uit het Ashmolean museum te Oxford bewon deren. MIDZOMERPOP 80 op zaterdag 14 juni a.s. in Sportpark Orderbos te Apeldoorn m.m.v. o.a. de New Adven- tures, Sniff'n the tears, Wild horses, Mink deville, Ian Gillan Band (ex Deep Purple). De kassa's zijn om 10 uur open12 uur aanvang programma, 19 uur einde. Voorverkoop kaarten: alle VW-kantoren. Prijs 30,- aan de kassa's: 25,- bij de voorverkoop- Begin juni krijgt Amsterdam er een belangrijke attraktie bij. Tussen Nieu- wendijk en Stromarkt wordt dan een complex geopend waar ca. 35 Neder landse ambachten permanent uitge oefend worden. Uiteraard zullen de produkten hier ook te koop zijn. Het „Nederlands Centrum voor Ambach ten" is het gehele jaar geopend, dage lijks van 9.30-19.00 uur. Vijf dagen lang is in Warffum weer het internationale dansfestival „Op Roa- keldais". Deze happening is van 10 t/m 14 juni a.s. Volksdansliefhebbers kun nen groepen zien uit o.a. Amerika, Jordanië, Oost-Europa en natuurlijk uit Nederland. Er is ook een beurs, demonstraties oude ambachten enz. Toegang beurs 5,-, Volksdansen 7,50 en 10,-. Een speciale bejaarden dag is op 13 Juni, entree 5,- voor beurs en volksdansmanifestaties. Wanneer U Drente weer eens bezoekt, gaat U natuurlijk ook even aan in Barger-Compascuum. Hier ligt het unieke museumdorp ,,'t Aole Com- pas". Dit veenmuseumdorp ligt bij Emmen. Men laat U zien hoe tussen 1850 en 1900 in Oost-Drenthe turf gesto ken werd en onder welke omstandig heden. Geopend t/m oktober, ma. t/m zo. 9-18 uur. Toegang 3,50, pas 65 2,50. Bereikbaar vanuit Emmen DVM buslijn 23. Bruinisse heeft zijn visserijdagen op 17,18 en 19 juli. De vlootschouw is op de laatste dag en de liefhebbers kunnen dan met de fraai opgetuigde schepen een tochtje maken door het Grevelin- genmeer. 's Avonds is er nog een groots vuurwerk, terwijl op alle dagen een braderie, kermis en barbecue (waar de mossel op verschillende ma nieren klaargemaakt wordt) Uw aan dacht proberen te trekken. Bereik baar vanuit Rotterdam Metro-station Zuidplein ZWN, buslijn 33 (uurdienst). Een beetje dichterbij is het Nieuw- Luchtmachtmuseum in Soesterberg, dat op 2 mei j.1. werd geopend. Ieder een met interesse voor de luchtvaart kan zijn hart ophalen. Luchtmacht museum Kampweg (tegenover café restaurant 't Zwaantje Soesterberg. Geopend 1/4 t/m 1/12, maandag t/m vrijdags van 10-16 uur. Sportief de zomer in met nieuwe kreaties van Bleyle en Melka. Exklusief voor Soest bij Middelman. De sportieve mode wordt duidelijk mooier. Met o.a. perfekt op elkaar afgestemde kleuren in pantalons, shirts, pullovers en jacks. Prachtige kombinaties, heerlijk draagbaar enbest betaalbaar. Opvallend ook weer de prachtige dessins in pullovers en shirts. Onze tip: kombineer zo'n shirt met een plezierige katoenen ofstretchcord pantalon, daarover een vlotte spencer of pullover en uw nieuwe outfit is kompleet. Middelman Midman. Vrijetijdsmode volgens de laatste trend. Kwaliteitskleding die er niet om liegt. HERENKLEDING Van Weedestraat llc, 3761 CA Soest Telefoon 02155-12424. In het Rijksarchief te Utrecht bevinden zich oude oorkonden over Soest, waar van wij hier de korte inhoud laten volgen. 1 oktober 1312 De Bisschop bepaalt als scheidsrechter hoe groot de boete is die betaald moet worden door Albrecht Woutersen, zijn broeder Ghize (Gijs), Jan van Amers foort en Pieter Biensdoen, allen te Zoes, wegens geweldadige pandwe- ring, die zij gedaan hebben tegen Jan van Coudenhoven, schout van Adam van Lockhorst, en wel op 80 pond. (De schout moest bij de vier ingezetenen van Soest beslag leggen op hun goed en dan er zoveel van verkopen, als hun schuld groot was. Maar toen de schout verscheen om tot de verkoping over te gaan, pleegden zij verzet, zodat de schout onverrichterzake moest terug keren. Dit was een zwaar vergrijp, dat met 80 pond (gulden) gestraft werd; voor die tijd een heel bedrag). 22 augustus 1398 Bisschop Frederik vergunt aan Evert Reijverssoen van Lodensteyn, Rut- ger Jacobs, Henric Note en Johan Goedens om uit hun veen in het gerecht van Zoes achter Zoesenghe (Soester- eng) een kanaal te graven naar de Eem. (Dit is de Wieksloot, die naar de Praamgracht gaat en gegraven werd voor de afvoer van turf. Voor het graven van de gracht had de Bisschop reeds in 1239 vergunning verleend; n.1. van de Vuursche tot de Eem). 6 augustus 1399 Bisschop Frederik geeft ter beëndiging van de geschillen aan de St. Paulus- abdij te Utrecht de tienden in de kerspelen Loesden (Leusden) en Zoes in eeuwigdurende erfpacht voor een jaarlijkse vergoeding van 18 mart zilver (omstreeks 72 gulden). 18 juni 1424 Hubert de Wolf, rentmeester 's lands van Utrecht; Aert van Amerongen, maarschalk van Eemland en de steden Utrecht en Amersfoort maken met VAN WEEDESTRAAT 20 TELEFOON 2121 EEN WIJS WOORD VOOR IEDEREN DAG ZONDAG De hygiëne van den geest, de invloed van edele ge voelens kan op weldadige wijze het vroeg veroude ren tegenhouden. MAANDAG De echtgenooten moeten niet alleen met elkander huwen, omdat zij elkander liefhebben, maar elkan der ook liefhebben, omdat zij gehuwd zijn. DINSDAG De wereld is een wonder boek, Het maakt zijn lezer wonder kloek, Maar wie het zonder oordeel leest, Die blijft gelijk hij is geweest. WOENSDAG Die over de gebreken van anderen zwijgt, geeft blijkt van zelfkennis. DONDERDAG Wilt ge iets gezwegen hebben zwijg zelf. VRIJDAG Beoordeel den welstand van een man nooit naar zijn eigen kleeren, maar steeds naar die van zijn vrouw. ZATERDAG Wees wat ge graag zoudt willen lijken. Of (moge U dat wat moeilijk blijken). Wordt: - wat ge graag zoudt willen lijken. „Soest Vooruit" Vrijdagavond hield deze vereeniging een buitenge wone vergadering in hotel Okhuysen. Allereerst werd het Huishoudelijk Reglement gewijzigd, waar door 5 leden in den vervolge het recht hebben een candidaat voor te dragen voor elke vacature in het bestuur. Bij de bestuurverkiezingen werden benoemd in de vacature wijlen L. den Bliek, de heer M. Hornsveld, terwijl de heeren Dammers, Pieper en Stalenhoef werden herkozen. Thans was door den heer Brou wer, architect alhier, een gewijzigde teekening in gezonden voor een te stichten verkeershuis. De begrooting was nu 1300. Aan het bestuur werd thans toestemming gegeven een geldleening aan te gaan voor de stichting en inrichting van een dergelijk huisje op een gemeenteterrein nabij de halte Soestdijk. Bij de rondvraag werd nog eens uitdrukkelijk gewezen op den grooten ijver die den heer Zwarts aan den dag legt bij het winnen van nieuwe leden. Brandweer Soesterberg A.s. Dinsdag10 juni, 's avonds te 8 uur, zal door de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg een oefening gehouden worden. Auto tegen een boom Een auto, komende van' de richting Amersfoort, is tegen een boom gereden, waardoor het voorste gedeelte ernstig beschadigd werd. Het ongeluk geschiedde, doordat deze auto en een auto komende uit de Banningstr. geen signalen gaven. Bovendien hield de auto uit de Banningstraat links aan, zoodat de andere auto ook plotseling moest zwenken, met het ongelukkig gevolg. Er zijn geen personen ver ongelukt. PLAATSELIJK NIEUWS De Zendtijdkwestie Vrijdagavond is in het gebouw Religie en Kunst alhier een protestvergadering gehouden tegen het besluit van den minister van waterstaat inzake de zendtijd-verdeeling. De vergadering die druk be zocht was, stond onder leiding van kapitein Wüst. Als sprekers traden op de heeren J. H. van Doorne, W. Vogt, De Ridder, uit Utrecht en de heer Busch, lid van den gemeenteraad van Soest, voor de Demo cratische Partij. Namens de Soester huisvrouwen werd aan den heer Vogt een lauwerkrans aangeboden. Telegrammen werden verzonden aan den minister van waterstaat en het bestuur der AVRO. Tenslotte werd met algemeen stemmen een motie aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen de benaming van liberale vereen, voor de AVRO. Er werd een collecte gehouden voor de AVRO-actie, welke 163 opbracht. Hoogtezon-installatie „Hanau" Ten huize van Mej. R. Westra, Julianastr. 53, heeft de vereeniging „het Groene Kruis" een hoogtezon- installatie daargesteld, welke voor geheele en gedeeltelijke bestraling in drieerlei vorm kan wor den opgesteld. De behandeling geschiedt alleen op medisch advies en wel voor de leden der vereeniging tegen gereduceerd tarief, terwijl ook voor niet-leden de prijs zeer laag is gesteld. Door de aanschaffing heeft de vereen, bewezen mèt haar tijd mede te gaan, om de lijdende menschheid ten allen tijde, indien zulks noodig is, hulp te verleenen. Het toestel is opgesteld in een knus vertrek, waar een gemakke lijke divan het behandelen ten goede komt. Zoo noodig kunnen drie kleine patiëntjes tegelijk gehol pen worden, wat voor sommigen gevallen zeer ge- wenscht is. De kosten worden daarvoor gereduceerd. Vorstelijk bezoek aan de Koningin Moeder Dinsdagmiddag te ongeveer half een arriveerden alhier met groot gevolg van het Loo H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana, Z.K.H. Prins Hendrik, de Groothertogin van Luxemburg en haar Gemaal in een achttal auto's voor het bezoek aan H.M. de Koningin Moeder. Reeds lang voor 12 uur wachtten vele belangstellen den, met oranje getooid, de komst der Koninklijke en Groot-Hertoglijke familie af. Van de omliggende gebouwen wapperde de vlag. Hoe meer het tijdstip van aankomst, dat was vastgesteld op half een, naderde, des te grooter werd het aantal belangstellenden, die zich in een dubbele rij schaarden bij den linkeroprit naar het Paleis, terwijl de auto's waarmede velen van buiten naar hier waren gekomen, een eind verder werden geparkeerd. Te 12.39 uur draaide de eerste auto nabij de Naald de Koningslaan in. Enkele minuten later was het Paleis bereikt. In de eerste auto waren gezeten de Koningin, de Prinses en de Groot Hertogin, terwijl in de tweede auto hadden plaatsgenomen Prins Hendrik en de gemaal van de Groot Hertogin. Deze beide auto's voerden behalve de Koninklijken Standaard ook de Luxemburgsche Groot Hertoglijke vlag. UIT DE ADVERTENTDÉN: Legt nu eieren in Waterglas. Nog zijn ze goedkoop. Met één flesch WATERGLAS a 25 cent kan men 100-150 stuks inleggen. B. Kraal - Drogist. BILLIJK TER OVERNAME aangeboden een aantal Weckglazen, van diverse grootte. Te bevragen Rembrandüaan 2, alhier. HAAKSTERS voor huiswerk gevraagd. Aanmelden Koninginnelaan. Nette jongen of LEERLING kan geplaatst worden bij F. H. Euwe, Banketbakkerij NieUwerhoek. goedvinden der geërfde (erfgenamen) een verdeling van de venen liggende tussen Zoesheze, Everheze, Baem en het veen van Frederik v. Drakenborch. (De bossen waren door het omhakken voor huisbrand en timmerhout angstig gedund, zodat er gebrek aan brand stof kwam. Gelukkig had men een goed surrogaat in het veen ontdekt, zodat zulke veengronden thans plotseling grote waarde kregen. Tussen Soest en Baarn lag ook een uitgestrekt veen dat nu verdeeld werd. Zoesheze is natuur lijk Hees; Everheze vermoedelijk het oude Fernhese. Frederik van Draken borch bezat reeds veen ten westen van Baarn, tussen Groeneveld en de grens met het Gooi). 12 juni 1458 Jacob, heer te Gaesbeke, verkoopt aan Anthonius van Bourgondië zijn heer lijke rechten en domeinen te Ameron gen, Woudenberch, Driebergen, Zeyst, Leersum, Renen. Langbroek, Zoest, Goy ('t Gooi een buurtje onder Houten) en Houten voor 10.000 Rijnsche gul dens, binnen 5 jaar in jaarlijkse ter mijnen te betalen. (Jacob van Gaas beek was een der rijkste ingezetenen van de provincie. Hij bezat o.a. te Soest het Huis Blijenburg, bij de Hervormde Kerk, waar hij zijn zoon in drift dood geslagen zou hebben en toen het Gaas beker Gilde stichtte). Later, op 22 april 1472, verkocht Antho nius van Bourgondië deze bezittingen aan Bisschop David van Bourgondië voor 12.000 Rijnsche guldens, (een gulden was 26 stuivers). 26 september 1472 Bisschop David verleent aan het Ge recht van Soest het recht om schepe nen te kiezen voor de rechtspraak. (Voortaan mocht Soest dus zelf zijn rechtbank kiezen; een onderdeel van de stadsrechten, hoewel Soest nimmer in het bezit van stadsrechten is ge weest). 28 februari 1474 Bisschop David vergunt aan Claes Albertssoen om tegen een jaarlijkse betaling van 3 lood fijn zilver een korenmolen te hebben in het Gerecht van Soest. (Dit zal vermoedelijk de „Windhond" zijn geweest, waarvan in de plakkaten later sprake is. Een lood zilver was omstreeks 25 cent). De molen „De Windhond" in de twin tigerjaren 26 november 1476 Bisschop David bevestigt enige inwo ners van Zoes, die een deel van de meent betimmerd, bezwaaid en ver graven hebben, in het gebruik daarvan en vergunt de ingezetenen van Zoes om palen en een werf aan de wal van de Eem te hebben, voor de inscheping van turf. (De meent was de grond die nog in gemeenschappelijk bezit van de Soes- ters was. Blijkbaar hadden enige in woners daarop huizen gebouwd. De laadplaats aan de Eem zal de Melm geweest zijn, die vijftig jaar later „Mellum" genoemd wordt. 19 juli 1517 De elect Frederik bericht aan het klooster van St. Bregitte te Zoest dat hij krachtens het recht van blijde inkomste, Maria, dochter van Peter Jansz., voordraagt om in dit klooster te worden opgenomen (Het Bregitten klooster stond bij de Hervormde Kerk, waar nog steeds de boerderij „Het Klooster" staat. Een „elect" was de nieuwgekozen bisschop, die nog niet namens de paus gewijs was. Bij zijn intrede (blijde inkomst) had elke nieuwe bisschop het recht voor ge noemd klooster een nieuwe zuster voor te dragen). v/h A. van Dijk Voorde vakantie om mee te nemen van plm. 4 kg in diverse leeftijden O E&i|g prijs per kilo vanaf UiuU per 6 flessen 27,50 KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 (waar het Kaasboertje buiten staat) Vaan wie kriegt een burge meester z'n saaloaris? Betoalt voadertje Stoat daat of komme de cengte uut de gemeengte kaas? k Zaal baarste ak daat weet. Moar as de gemeengte Soest z'n burgervoader mot betoale, daan zaal deze maan zich wel ut raambaam eschrokke hebbe ioeng die vaan de Road ver- naamdaat ongze baankreke- ning op blut sting. Aas tie daat eerder ewete haad, waas tie licht nooit op Soest an egoan. Wie weet het- tie d'r noeng aal spiet vaan, daat tie er an begonne is. Ik vin ut een vule streek vaan Soest. Eerst een profiel vaan um loate moake en um daan binnehoale met een doaveren- de receptie en daan paas zeg ge, daawwe omtrent fajjiet benne. Of ze in Delfzijl ut geld in de Eems gooie, doar hek geejn weet vaan, moar hiero hebbe ze op un end de Eem d'r mee gedempt ak ut zo bekiekt. De aakountent zaag ter geejn gaat meer in en zee: „Ajuu; knaap ut zelluf moar op! Ik wis nooit daazze hiero zoó'n rekenlinioal an 't waark had- de; in elk gevaal mooi daat- tie ut in de goate haad. Voor- temee moewe aallemoal weer biebetoale. Ajje daan moar weet daa'k eerst nog met vaacaantie Wouw. En ak heulemoal kwoad wor, blief ik nog een heule tied vurt uut Soest. Zitte jullie mooi zongder gehannes! Eerst belove ze een nieuw Roadhuus, een zwembaad en een nieuwe laadderwoage veur de braandweer en nog veul meer vaan die dure dinge en aas 't daan op betoale an komp, hebbe ze geejn cengte. Zo kaank ut ok. Daa's de Soes- ders blie moake met een dooie kroai. Ik kaan moeder wel een haardstikke mooi maantelpaak belove, moar as ze ut wil goan hoale, daan weer terugkraab- bele en zegge: 't goat niet deur, ik mot ter eerst nog veur spoare! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge teuge de Road: „Koop eerst moar us een goed reken boek met een telroam d'r bie". Plaanne moake is maakkeluk zaat, moar je mot eerst kieke of ut kaan. En ok groag de kluut niet veur 't laappie houwe. Eerst de kingders geld uut de zaak kloppe vor een zwemaabbenement en daan 't woater niet verwaarme. Zo kaank nog wel een poar zoake anhoale, moar ik schie d'r mee uut. Aanders hek de hele kraant nódig. HANNES VAN DE NENG. Kadobonnen voor Soest en Soesterberg in waarden van 5,-; 10,-; 15,-; 20,- en 25,- zijn het hele jaar door verkrijgbaar bij de Rabobanken en het VW-kantoor Soest, Soesterberg. Naam: Straat: Woonplaats: Tel. verzoektmaal plaatsing Op woensdag voor het opgeven van een KLEINE RUBRIEKADVERTENTIE in de SOESTER COURANT Ondertekening ATTENTIE: één letter of leesteken per hokje, tussen twee woorden een hokje blanco laten 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 5 regels f 8,00 6 regels f 10,00 7 regels f 12,00 8 regels f 14,00 9 regels f 16,00 10 regels f 18,00 11 regels f 20,00 12 regels f 22,00 De bon moet uiterlijk maandag 16.30 uur in ons bezit zijn voor plaatsing in de Soester Courant van woensdag daarop volgend. Bewijsnummer 75 ct. extra. Brieven onder nummer; f 2,50 extra (De binnengekomèn brieven worden u dan toegestuurd). Deze bon ONGEFRANKEERD zenden aan: advertentieafdeling SOESTER COURANT Antwoordnr. 136,3760 VB SOEST. Het verschuldigde bedrag insluiten door middel van groene bank-betaalcheque, Eurocheque of blauwe girobetaalkaart (geen giro-overschrijvingskaart) DENK AAN DE ONDERTEKENING!

Soester Courant | 1980 | | pagina 17