Nederlands Motet- en Madrigaalkoor concerteerde in Engeland MODELWONING TbilMNENhuiS Hatië Netoer voor DOE-HET-ZELVERS einig interesse voor winkelnota Palet en Camera in de Krijgsmacht Kretolo giemixer De vijver beplanten deel I) controles Snelheids- GEKARD PAUL Voor hen die vol bewondering opzien naar goed van de tong riem gesneden vergaderaars bestaat een kretologiemixer, die heel effectief gebruikt kan worden als hulp bij een zinvol le discussie. Het spiekbriefje ziet er als volgt uit: kolom 1 1. geïntegreerde 2. funktionele 3. systematische 4. multidisciplinaire 5. normatieve 6. sociaal-psychologische 7. dynamische 8. geobjectiveerde 9. structurele 0. Kolom 2 1. benadering van 2. organisatorische 3. ontwikkeling van 4- technologische 5. relationele 6. coördinatie van 7. bureaucratische 8. prognose van 9. conservatieve 0. begeleiding van kolom 3 1. managementtechnieken 2. modelontwikkeling 3. gedragsalternatieven 4- organisatievormen 5. spanningsvelden 6. machtsstructuren 7. informatiesystemen 8. communicatiepatronen 9. strategiebepaling 0. veranderingsprocessen De handleiding moet u even onthouden anders valt u door de mand als iemand die over uw schouders meeleest. Met enige training is dit echter best te doen. Vlak voor het moment waarop u van plan bent uw gedachten naar voren te brengen en bij te dragen tot vertraging van de besluitvorming, neemt u een willekeurig getal in uw gedach ten. Een getal van drie cijfers. Elk van deze cijfers correspon deert met één van bovenstaan de kolommen. We nemen bijvoorbeeld 726. Uit de eerste kolom nemen we dus het zevende woord, uit de tweede kolom het tweede en uit de derde kolom het zesde woord. Deze drie woorden moet u dan in uw bijdrage in één zin ach ter elkaar gebruiken, het geeft niet wanneer, maar de uitdruk king „dynamische ontwikke ling van machtsstructuren' doet het altijd. Het doet er wei nig toe of u weet wat het be- tekent-dat weten de anderen ook niet-en ze zullen zich wel wachten om ernaar te informe ren. Op deze wijze krijgt u de be schikking over een duizendtal verschillende termen, die aan de gebruiker een klank van au toriteit verschaffen, die uitslui tend het produkt kan zijn van brede kennis en helder inzicht. U moet het echter wel met een zekere overredingskracht brengen en er een gezicht bij trekken, alsof u alles afweet van de multidisciplinaire prog nose van communicatiepatro nen (488). De leden van het koor in hun kleurrijke middeleeuwse kleding in de tuin van „Merchant Adventures Hall" in York, waar hen o.a. een middeleeuwse maaltijd wachtte Het Nederlands Motet- en Madrigaalkoor uit Soest onder leiding van Carel Laöut is vorige week teruggekeerd van haar reis naar Engeland. De groep, bestaande uit ongeveer 90 mensen begon haar reis don derdag 22 mei j.1. per touringcar naar Rotterdam-Europort, om van daaruit met de nachtboot de oversteek naar Huil te ma ken. Tijdens de gehele reis logeerde men op een groot landgoed in Masham. Het doel van de jaarlijkse buitenlandse reis, was deze keer een optreden in de Minster van York en in de kathedraal van Ripon. Met medewerking van Jan Jansen, bekend organist even eens uit Soest werd door het koor onder leiding van Carel Laöut verder ten gehore ge bracht het „Magnificat" en „Sancta Maria" van Mozart en de „Missa brevis" van Haydn. Het geheel werd aangevuld een optreden van, de jon- veelbelovende fluitist Jan v.d. Berg uit Bunnik, met Jan Jansen aan het orgel. Op Pinkster-zondag luisterde het koor de Anglicaanse Mis op in de kathedraal van Ripon, eveneens met eeiï uitvoering van o.a. de „Missa brevis" van Haydn. Naast het musiceren gaf het programma de nodige ruimte om York te bezichtigen. Tevens werd per autobus een bezoek gebracht aan de goed bewaarde resten van de Ri- vaulx Abbey, waar eeuwen te rug geestelijken van de cister- ciënser-orde woonden en werk ten. Deze ruïne ligt in een om geving die in dit jaargetij bij zonder mooi is: heuvels met groene weiden, afgewisseld met gele velden vol koolzaad, bochtige weggetjes, met in de bermen vele blue bells en ver- geet-mij-nietjes. Vanzelfsprekend kwamen ook zaken als plezier en gezellig heid, waarop het koor zeker gesteld is, goed aan hun trek ken. Zo genoot men op zater dagavond van een echt middel eeuwse maaltijd in de Mer chant Adventures Hall in York, een voornaam handelshuis ten tijde van de middeleeuwen en nu ingericht als museum. Voor dit geweldige evenement had nagenoeg iedereen ter vergro- Dirigent Carel Laöut tijdens een repe titie in de kathedraal van Ripon York bestond ai in de Romein se tijd en is tot op heden nog steeds de tweede stad van En geland. In de Middeleeuwen was York een welvarende stad. In deze periode, om precies te zijn van 1220 tot de voltooiing in 1472 werd de Minster van York gebouwd. Deze kerk is de grootste gotische kathedraal van Engeland en bezit zeer ou de gebrandschilderde ramen. Het mag dan ook zeker als een grote eer beschouwd wor den om als buitenlands koor in deze kerk in Engeland, waar de koorzang op een hoog peil staat, te mogen musiceren. Tijdens het koor-optreden op de tweede pinksterdag werd a capella uitgevoerd „Locus Is- te" van Lotti, „Cantate Domi- ne" van Heinrich Schütz en muziek van Bruckner. Als we de gelukkige bezitter zijn van een vijver, dan is het nu volop tijd om deze te gaan beplanten, zodat we aan de jonge aanplant al deze zomer wat plezier kunnen beleven. Wat we in onze vijver kunnen beplanten is geheel afhankelijk van de afmetingen van de waterplas en vooral van diepte ervan. Een vijver die is aangelegd met verschillende dieptes biedt de meeste mogelijkheden, omdat we dan waterplanten kunnen aanplanten die verschillende waterstanden wensen. Hierdoor bestaat de moge lijkheid tot het gebruik van een levendig assorti ment. Een vijver met een diepte dwingt ons veelal tot het gebruik van eenzijdige plantmaterialen. In veel gevallen zal het daarom een vooruitgang zijn een dergelijke vijver te veranderen, zodat verschillende dieptes ontstaan. Dit kan o.a. gebeuren d.m.v. het gebruik maken van zwerfkeien en vijveraarde. In de nog lege vijver worden plantheuvels gecreëerd door hoopjes vijveraarde op te werpen die met zwerf keien worden afgedekt om het weglopen van de vijveraarde te voorkomen, hiertussen kan worden geplant. Iets minder natuurlijk doet het werken met asbest bakken aan, maar behoort toch wel tot de goede oplossingen, om diepte verschülen te verkrij gen. Minder kostbaar zijn de zgn. plastic doorgroei mandjes die d.m.v. stapeltjes oude stenen of tegels op verschillende nivo's worden geplaatst. In deze vijvermandjes die met vijveraarde worden gevuld planten we onze vijverplanten, die op deze wijze goed kunnen uitgroeien. Vermeld moet nog worden dat bakken van asbest en vijvermandjes voorname lijk in het begin wat onnatuurlijk overkomen, maar al vrij korte tijd groen aanslaan, waardoor ze niet meer opvallen. Nu we weten op welke manieren we kunnen planten en in welke grond, gaan we eens kijken wat we op welke diepte geschikt kunnen planten. Gaan we van ondiep naar diep dan komen we allereerst de overgangssituatie water- land tegen, die heel veel mogelijkheden biedt. Er wordt een eindeloos assortiment planten aangeboden, die zich in deze omgeving op hun gemak voelen. We zullen de meest bijzondere en leuke soorten er eens uit lichten om deze wat nader te bestuderen. Een moerasplant van geringe hoogte, maar erg decoratief is het kleine penningkruid, dat zijn naam dankt aan de kleine ronde blaadjes. Een rijke uitgroei en bloei zijn kenmerkend. De bloempjes zijn geel. Een vrijwel gelijke uitgroei geeft de moerasvergeetmijniet te zien. die echter wel wat hoger uitgroeit (tot ca. 30 cm.). Een niet aflatende bloei van mei tot september en een fris groen blad, zorgen voor Uw succes als U deze moerasplant een goede standplaats biedt. De moerasspiraea groeit wat hoger uit dan de twee voorgenoemde soorten, met de bloem mee zo'n 40-50 cm. De plant heeft een erg mooie room- witte bloempluim in juni-juli en heeft als bijzonderheid, dat hij een groot gedeelte van het jaar door zijn blad aantrekkelijk is. Het loopt in het voorjaar n.1. erg vroeg fris- groen uit en blijft er zo fris groen uit zien tot laat in de herfst. Volgende keer vervolgen wij ons vijverplanten relaas. Het koor na het concert in York. Op de achtergrond een klein gedeelte van de imposante Minster van York ting van de feest-stemming, zich in middeleeuwse kledij ge stoken. De buitenlandse reis van het Nederlands Motet en Madri gaalkoor mag ook dit jaar in meerdere opzichten weer ge slaagd worden genoemd. De vele inspanningen vooraf om dit te kunnen bereiken, zo wel van de organisatoren als van dirigent en koorleden zijn, zeker beloond geworden. Wij houden „Open Huis" in de door ons ingerichte modelwoning. Vrijdag van 19.00 - 21.00 uur Zaterdag van 11.00 -16.00 uur kunt U een bezoek brengen in het appartementen-gebouw „PARKRESIDENCE" Parkstraat te Baarn. k.de boer zoon bv adviseurs voor interieur en binnenhuisarchitehtuursvm Het blijft kwakkelen met de belangstel ling voor de winkelnota. Kwamen er de eerste informatieavond op Nieuwer* hoek slechts drie man opdagen, de tweede avond in gebouw De Rank waren er zo'n vijftig belangstellenden. En daarmee leek men op de goede weg te zijn. De derde avond in de brandweerkazer ne was het echter weer mis: slechts negen bezoekers. &"y Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Morgenavond wordt de vierde en laatste informatie-avond in de zaal van het dorpshuis De Borg" gehouden. Op veel bezoekers hoeft men ook daar weer niet te rekenen, want enkele weken geleden werd in gebouw De Open Hof een aparte informatieavond gehouden over het buurtwinkelcen trum Overhees. Overigens heeft iedere Soester nog de mogelijkheid schriftelijk op de nota te reageren. Tijdens de avond in de brandweerka zerne stelde het WD-raadslid Beijen de relatie van Soest met zijn omgeving (Utrecht, Amersfoort, Amsterdam) aan de orde. Hij miste die in de nota en hij achtte de standpunten daarover, met betrekking tot de koopkrachtaf vloeiing, een belangrijke zaak. In de nota wordt de kwestie wel aangeroerd, zij het in de zin van: bij spreiding van winkels wordt het koop- lek groter. Winkelconcentratie is de remedie. BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Vorige week werden op diverse plaat sen in de gemeente snelheidscontroles gehouden. Op de Middelwijkstraat en Stadhouderslaan passeerden in totaal 729 voertuigen de radarapparatuur van de politie. 28 Bestuurders reden te hardde hoogst gemeten snelheid was hier 94 km p/u. Op de Burgemeester Grothestraat werden 985 voertuigen gecontroleerd en hier werden 32 bestuurders be keurd. De hoogst gemeten snelheid was 80 km. p/u. Het koor tijdens de kerkdienst opgesteld voor een prachtig detail in de kathedraal van Ripon Vorige week vrijdag werd in het offi ciers-casino te Soesterberg de jaar lijkse tentoonstelling „Palet en Came ra in de Krijgsmacht" geopend door de generaal A. J. W. Wijting. Hij reik te ook de twee legpenningen uit, be schikbaar gesteld door Prins Bern- hard, voor de beste inzendingen van dit jaar. De ene legpenning ging naar de ser geant-majoor A. A. M. Cornelisse ge legerd in de Trip van Zoudtlandka- Het onderwerp was: „Nederland, 35 jaar bevrijd". Het was een moeilijk thema, wat wel tot uitdrukking komt in het feit dat slechts 47 deelnemers zich er aan waagden. De tentoonstelling heeft Soesterberg inmiddels verlaten, maar is wat de foto's betreft, voor een expositie aan te vragen bij de Sectie Welzijnszorg te Den Haag. (tel. 070-731545 kapt. A. Vaartjes). Foto: Goos van der Wilt zerne te Breda en de andere naar de heer R. M. Eebes, werkzaam op het ministerie van defensie te Den Haag. Dit jaar namen er 359 militairen en burgers in dienst van defensie aan de ze foto-, teken- en schilderwedstrijd deel. In totaal werden er 963 werkstuk ken ingezonden, waarvan er 246 ge selecteerd werden voor de tentoonstel ling.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9