Vreedzame demonstratie tegen kernwapens KOElEM/lfU BV Geen eenstemmigheid over voorbereidingskrediet %UDIO Uit een brief aan „ijzeren hertog" de Alva Einduitvoering van de Regionale Muziekschool Amersfoort Soest bouwt komende jaren 1226 huizen St. Theresiaschool in radioprogramma VIDEO 2000 2998,- L00DGIETERSI3EDRIJF Bouw politiebureau en gemeentehuis: Muziektheater" NU LEVERBAAR: 8 uur VHS 2698.- BETAMAX 1998.- PORTABLE VIDEO 4998.- Laatste KVP/ Soest ledenvergadering Kindertoneel in „De Borg" Dronken autobestuurder pleegt verzet Fietspuzzeltocht voor sportrecreanten De ZJxuJjfe. borstprothese van Camp. loodgieterswerk sanitaire installaties dakbedekkingen gas- en waterleiding Verwijzings bordjes ziekenhuis G.K.N.-aktie in Soest .Soest in 1569' Recidivist 11 Soester Courant van woensdag 11 juni 1980 Het Europese systeem met de aan twee kanten bespeelbare video-compact cassette met een maximale speelduur van Normale en professionele uitvoering met afstandsbediening Tot 72 uur vooruit te programmeren, digitale bandteller, afstandsbediening voor stilstaand beeld Nu met de nieuwste smalle videokamera, niet groter dan een super 8 kamera. Kompleet met portable videorecorder, oplaadbare accu, 6 x zoom etc. Voor a.s. vrijdagavond, aanvang 20.00 uur, is in de zaal van restaurant van den Brink aan de Soesterbergsestraat een algemene ledenvergadering uitge schreven van de KVP afdeling Soest/ Soesterberg. Het zou de laatste verga dering van de afdeling kunnen zijn, gezien de fusie van KVP, ARP en CHU, welke op 11 oktober a.s. voor elkaar zou moeten komen. Over die fusie gaat deze vergadering en daarom verwacht het bestuur op deze ongebruikelijke vergaderdag toch nog een flinke op komst. Voor de pauze wordt de agenda afge werkt met jaarverslagen en wordt gestemd over de fusie en na de pauze spreekt mevrouw mr. E. Boot over haar werkzaamheden als lid van het Europese Parlement. Het wordt een bijzonder korte inleiding maar met aansluitend veel tijd voor het stellen en beantwoorden van vragen. De wijkvereniging Overhees organi seert op woensdag 18 juni a.s. een to neelmiddag voor kinderen. Door ouders en leerkrachten van de basis school ,,de Wiekslag" wordt het span nende stuk „Ijzerlijm" opgevoerd. De voorstelling begint om 16.00 uur en iedereen is welkom. Op de Beetzlaan werd in de nacht van zaterdag op zondag een 22-jarige auto bestuurder aangehouden. Hij pleegde daarbij verzet en werd geholpen door zijn ouders. Er vielen enige klappen, waarvan de vader van de jongeman er enige kreeg te incasseren. Op aanra den van een arts werd de man naar het ziekenhuis gebracht, maar hij kon na behandeling naar huis terugkeren. De jongeman reed met grote snelheid over de Van Weedestraat naar zijn ouder lijke woning op de Beetzlaan. Daar aangekomen vroeg de politie hem mee te gaan naar het politiebureau. Hij weigerde dat en pleegde verzet tegen zijn aanhouding. Zijn ouders schoten hem te hulp, met het eerder vermelde gevolg. In het politiebureau vernielde de knaap in het passan ten-verblijf twee stoelen en rukte een verwarmingselement van de muur. Volgens zijn verklaring koelde hij zijn woede omdat zijn vader in de strijd gewond was geraakt. Het gezin zal vermoedelijk gezamenlijk de aangerichte schade betalen. Het seizoen van de sportieve recrean ten wordt dit keer afgesloten met een fietspuzzeltocht. Die is dan bestemd voor de deelnemers aan de sport-re- creatie, hun gezinnen, familie en ken nissen. Zondag 15 juni a.s., Vaderdag, kan voor deze puzzeltocht gestart worden vanaf de Heideweg. Vertrektijd zelf te bepalen tussen 13.00 en 14.30 uur. Via puzzelaanwijzingen en omschrij vingen moet men niet alleen de juis te route vinden, maar ook letters die met elkaar een toepasselijke zin vor men. Zit het weer tegen dan wordt er eén alternatief programma geboden in de gymzaal aan de Heideweg. De Camp prothese waar méér dan 20 jaren ervaring en research achter staan. Een prothese die de normale borst in vorm, gewicht én beweging zo natuurlijk mogelijk benadert. Een gediplomeerde Camp- adviseuse treft u aan bij: Laanstraat 70 - Baarn De bevolking van Soesterberg was j.1. zaterdag enige uren meer dan verdubbeld door de komst van zo'n 5000 a 6000 demonstranten tegen de vermoedelijke aanwezigheid van kernwapens op de vliegbasis Soesterberg en tegen deze wapens in het algemeen in Nederland. Het was een uiterst vreedzame demon stratie, georganiseerd door het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) in de provincie Utrecht, de werkgroep Stop de Neutronenbom/Kernwapenwedloop en de Stuurgroep Soesterberg. Onder het motto: „Dit nooit meer" herdacht men de slachtoffers van Hiro- shima en Nagasaki, waar de geallieer den de atoombom gebruikten en waar mee een snel einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. De stoet vertrok van het Kontakt der Kontinenten waar solidariteits verkla ringen werden voorgelezen van de jonge socialisten van de arbeiders partij, van de communistische partij Nederland, de landelijke wereldwinkel en de organisatie van toekomstige leraren. Via de Postweg trok men naar het sportcomplex aan de Kerklaan. Onder weg werden bloemen bevestigd aan het hek rond de vliegbasis. Op het sport complex werden enkele toespraken gehouden en las Laurens Portasse het verhaal van overlevenden voor. De Octopidians zongen antikernbewa- peningsliederen en Janny Rijtsma ver telde het verhaal voor kinderen. Aangekomen op het Dorpsplein vorm den de deelnemers een „tapijt van doden" en dat was mogelijk wel het indrukwekkendst deel van deze toch wel massale demonstratie. Men ging op de grond liggen om nogeens duide- Foto: Goos van der Wilt lijk te maken wat het resultaat is van het gebruik van een kernbom. Het slotwoord sprak Lex Heuperman uit Utrecht die de regering opriep met konkrete voorstellen voor ontwapening te komen. Er was ook een tegen demonstratie, uitgaand van het Oud Strijders Le gioen. Zij hadden een vliegtuigje in de lucht met op een doek de tekst: „OSL Navo, kernbewapening moet". Om vijf uur was de demonstratie voorbij. K Steenhoffstraat 55 Soest telefoon 02155-11555 b.g.g. 03404-31316 In de vergadering van de commissie financiën hebben de CDA-vertegenwoor diger (de heer Bolhuis) en de vertegenwoordigster van D'66 (mevrouw Allard) een vraagteken gezet bij het voorstel 1,1 miljoen beschikbaar te stellen voor het openstellen van een struktuurplan voor het gebied Dalweg-Noord. Dat is het terrein waar t.z.t. volgens de wens van de raad het nieuwe politiebureau en het nieuwe gemeentehuis gebouwd moeten worden. Bolhuis en Allard menen dat eerst maar eens bekeken moet worden of de bouw van de beide gebouwen voor de gemeente wel financieel haalbaar is. Die financiële haalbaarheid betreft voornamelijk de bouw van het gemeen tehuis, want het geld dat voor het politiebureau beschikbaar moet ko men, wordt tussen 1984 en 1989 groten deels door het Rijk terugbetaald. Dan zal Soest nml. pas op de departemen tale planlijst worden opgenomen; op de lijst voor 1981-'84 komt onze ge meente niet voor. Voor het argument van burgemeester Scholten dat van het gevraagd krediet van 1,1 miljoen ondermeer bekeken wordt „of de gemeente er niet onder door gaat", zwichtte de heer Bolhuis niet. Overigens meenden de overige com missieleden „dat de trein nu niet stil gezet moest worden". Wel stonden zij ook wat huiverig tegenover deze hoge beginkosten, maar de belangrijk heid van de realisatie van de beide gebouwen kreeg toch de overhand. Met de bouw van het politiebureau wil men in 1981 beginnen, terwijl vol gens de plannen één jaar later de bouw van het nieuwe gemeentehuis van start moet gaan. Gasbedrijf Op mevrouw Allard na zijn alle leden van de financiële commissie wel ak koord gegaan met het voorstel 188.000 gulden beschikbaar te stellen voor de herinrichting van de toonkamer bij het gasbedrijf. Daar komt een voorlich tingscentrum voor energiebespa ring en van het CAI-bedrijf. Mevrouw Allard wil met het krediet wachten tot september, wanneer de begroting voor het dienstjaar 1981 wordt samengesteld. Tennisbal Eensgezind was men over de verkoop van een stuk grond aan de Schrikslaan aan de LTC Soest. Daar moet een ten- nishal' gebouwd worden, waarvoor de tennisclub een aparte stichting in het leven wil roepen. BESTELAUTO HUREN? _VANAF f 4Q,- PER DAG O £3155- KONINGSWEG IA SOEST Op verschillende plaatsen in de ge meente staan wegwijzers met verwij zingsbordjes naar openbare gebouwen, bejaardencentra, bibliotheek etc. Naar aanleiding van de aanduiding „Zonne gloren" heeft een inwoner gevraagd of de aanduiding „Zonnegloren" niet ver vangen kan worden door „Zieken huis". Gebleken is dat mensen van buiten Soest problemen hadden bij het zoeken naar het ziekenhuis. Het college heeft besloten gemeentewerken op dracht te geven de naam „Zonneglo ren" te vervangen door „Ziekenhuis". In navolging van de landelijke aktie- groep „Geen Kernenergie Nou" (G.K.N.) wordt ook in Soest een aktie voorbereid om bij de elektriciteits maatschappijen aan te dringen de steun aan de gevaarlijke kernenergie te staken. Zo wil men dat de PUEM de steun aan de kerncentrale te Dode- waard stopt. In artishock wordt op maandag 16 juni a.s., aanvang 20.00 uur, een kleine vergadering belegd voor allen die deze aktie daadwerkelijk willen steunen. Voor inlichtingen kan men terecht bij de „Stoomgroep Soest" tel. 11462. KERKSTRAAT 3 SOEST TEL 15677 Eigen technische dienst. Grote parkeerruimte. De hertog van Alva, de Spaanse zet baas, had net als de huidige overheid geld nodig en hij wist ook geen betere methode om dat te krijgen, dan de burgers te laten betalen. Hij liet daar om informeren hoe het met de financië le draagkracht van de dorpen stond. Soest liet op „Bamise 1569" [st. Bavo of 1 oktober) het volgende weten: „Er zijn in ons dorp van Soest drie leenmannen, die elk een gedeelte be zitten. Het eerste leen is „Gaesback- sleen" genoemd; het tweede „Fran- ckenhoeff", dat door de Schout van Leusden beheerd wordt (hetgeen zeer onrechtvaardig is) en het derde heeft de abt van St. Paulus te Utrecht in beheer. De Schout van Soest ontvangt de boe ten en keuren op de overtredingen ge steld, zoals dat geregeld is door Kei zer Karei V 'hoogloffelijker gedach- Ons gerecht (gemeentebestuur) heeft zeven schepenen, die elk jaar door af tredende schepenen vernieuwd worden en wel op St. Lambertusdag (17 sep tember). Zij worden beëdigd door den Maarschalk van Eemland (stadhouder van de bisschop) op 't Huis ter Eem. Het ene jaar treden er drie, het andere jaar vier af. Schout en Schepenen houden jaarlijks twee schouwen over de wegen en de watergangen. Wegen, die overlopen, moeten binnen éen etmaal „gerepa- reert" worden op een boete van veer tien Brabantsche stuivers. Het is hier gewoonte, dat ieder, die op zijn land andermans beesten vindt loo- pen, die dieren mag opvangen en naar den stal van de gemeente brengen; de eigenaar kan ze alleen tegen beta ling der boete van anderhalf Brabant sche stuivers terug krijgen. Ook mag degene, die aan zijn koren door derge lijke losgebroken beesten schade lijdt, die dieren naar de gemeentestal (schutbank) brengen en door twee bu ren de schade laten schatten. De eige naar van de beesten zal dan de scha de moeten vergoeden. Ook met de schapen mag dit gebeu ren; elke kudde die naar de schutbank wordt gebracht, kan alleen tegen de somma van zeven Brabantsche stui vers ingelost worden; de ene helft voor de eigenaar van het land, de an dere helft voor de schout. Ook is er in het dorp van Soest nog een boogschuttersgild, genoemd „Gaesbeecksschutterije". Dit gild heeft van de Keizer het recht ontvan gen tijdens het gildefeest boeten op te leggen (bijv. voor rustverstoorders). Als alle plannen gerealiseerd kunnen worden staan er eind 1984 in Soest, inclusief Soesterberg, 15328 woningen. Dat zijn er dan 1226 méér dan eind december 1979, maar 133 minder dan een in 1978 opgemaakte prognose aangaf. Volgens de op 19 mei van dit jaar opgesteld prognose zouden dit jaar nog gereed moeten komen: 12 bungalows in het Slangenbosje; 150 wooneenheden van Mariënburg; 15 huizen aan de Clauslaan; 10 huizen aan de Mecklenburglaan; 78 in de Soesterbergse wijk Bloemheuvel [vervangende woningbouw voor „Ons Belang"]; 50 huizen in het Soesterbergse plan Steenberghe 2 en tenslotte 15 huizen „hier en daar". Voor 1981 stond gepland: 4 bungalows in het Slangenbosje16 huizen aan de Clauslaan; 10 aan de Mecklenburg laan 48 wooneenheden in het plannetje Gouden Ploeg; 151 huizen, inclusief de bejaardenwoningen bij de Groot En- gendaal, in het plan Albert Cuyplaan een 15 „hier en daar". Dat jaar zullen de 78 huizen van de oude wijk „Ons Belang" afgebroken zijn. In 1982 zouden moeten gereed komen: 100 huizen in Overhees 2; 75 huizen in Overhees 3; 40 wooneenheden bij het buurtwinkelcentrum Overhees; 5 aan de Mecklenburglaan; 12 wooneenhe den op een terreintje aan de Beetzlaan, hoek Schrikslaan; 10 huizen in Eggher- monde 2; 14 huizen in het plan Zwarte- wegje te Soesterberg en nog eens 15 „hier en daar". In 1983 moeten opgele verd worden 121 huizen in Overhees 2; 157 in Overhees 3; 8 huizen in het plan Zwartje-wegje en weer 15 „hier en daar". Tenslotte staan voor 1984 op de nomi- matie 125 huizen in Overhees 3; 20 op een terrein aan het Kerkpad zz en ook weer 15 „hier en daar". Pas na 1984 zal begonnen worden met de bouw van de 500 woningen in de wijk Overhees 4. Vergeleken met de prognose voor 1978 is het plan Overhees 2-2e fase vergroot van 197 tot 221 woningen; het plan Overhees 3 van 300 tot 357 woningen en het plan Overhees 4 van 400 tot 500 woningen. Ook sinds 1978 zijn er wat de prognose betreft bijgekomen: Buurtwinkelcen trum Overhees 40 wooneenheden; Clauslaan 31 woningen; Gouden Ploeg 48 wooneenheden; Beetzlaan/Schriks- laan 12 wooneenheden; Kerkpad ZZ 12 wooneenheden. Wat het plan Albert Cuyplaan betreft tenslotte, waar dit najaar een begin gemaakt gaat worden: er komen in totaal 151 wooneenheden, waarvan 51 zogenaamde aanleunwoningen (bij Groot Engendaal); 70 wooneenheden voor kleine gezinnen; 12 premiekoop woningen en 18 huizen in de vrije sector. De op zaterdag 14 juni om 20.00 uur in „De Flint" te Amersfoort te houden einduitvoering van de Regionale Muziekschool Amersfoort draagt ditmaal een bijzonder karakter. Onder de titel „Muziektheater" zullen alle facetten van hetgeen op de muziekschool gebeurt over het voetlicht komen. In een non-stop-programma treedt een bonte rij van jonge en oudere leerlingen op, in ensemble- en orkestverband of als solist, spelend, zingend en dansen. Zij willen laten horen en zien, dat de R.M.A. een levende gemeenschap is, die niet alleen aandacht schenkt aan muziek uit het verleden, maar die ook wijd open staat voor eigentijdse uitin gen. In het programma zijn ook enkele fragmenten van musicals opgenomen (o.a. „Anatevka", „De Man van La Mancha"), waarbij het geprojecteerde fraaie dia-materiaal van Eef Balvers uit Soest als décor zal dienen. Speciaal voor deze avond werd het ballet „De Lift" gemaakt, in een choreografie van enkele balletleerlingen op muziek van Ernst Pels. Aan het bijzondere karakter van deze uitvoering draagt nog een tweede ele ment bij: de medewerking van het creatief centrum „De Hof". Leerlingen en leraren van dit centrum vervaar digden de drie grote décorstukken. Deze samenwerking tussen twee Amersfoortse kunstinstellingen krijgt nog een extra accent door de leerlingen expositie van „de Hof", die op deze avond eveneens in „De Flint" te be zichtigen zal zijn. Toegangskaarten ad 5,00 en 4,00 verkrijgbaar bij de administratie van de school (Muurhuizen 1) en vanaf 9-6-'80 aan de kassa van „De Flint". Een recidivist is een 22-jarige Soester die in de nacht van maandag op dins^-g met zijn auto slingerend op de Smitsweg reed. Hij had te veel op, zoals de beide blaasproeven uitwezen. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. De knaap moest ook zijn rijbewijs in leveren, dat hij overigens pas een half jaar terug had. Het werd indertijd ingetrokken vanwege rijden onder in vloed. A.s. dinsdag 17 juni doen leerlingen van de St. Theresiaschool mee aan het KRO-schoolradioprogramma „Wij verbinden u door met...". Dit is een onderdeel van het program ma „Lange Vingers" dat van 13.30 tot 14.30 uur uitgezonden wordt. Na de opening volgt het onderdeel „Sprekerhoek" waarin een leerling van de school de gelegenheid krijgt in hoogstens twee minuten iets te vertel len over wat hem of de klas hoog zit. Dan volgen gesprekken met de kin deren over wat hen interesseert, ge richt op hun eigen omgeving. Nadat de leerlingen van de school het eerste kwartier van het programma hebben gevuld, moeten zij verder luis teren naar de daaropvolgende pro gramma's (tot 14.30 uur). De minuten tussen deze programma-onderdelen worden opgevuld met gesprekjes met de kinderen over de zojuist beluis terde programma's. Voor het maandblad „Luisterwijzer" dat alles met dit schoolradioprogram ma te maken heeft, hebben de leer lingen Sandra Wessel, Mirjam van Nieuwburg, Lisette van Breemen, Es- ther Bömer, Rob Gruyters, Boudewijn Innemee en schoolhoofd Krops een bij drage geleverd. Zij hebben daarin iets verteld over het ISIIÏ te «T liet' siest van nu Soest, avnuoi en wat er zoal in Soest voor de jeugd gedaan wordt. Alle goederen in Soest versterven op de oudste zoon; bij ontstentenis daar van op de oudste dochter. (Dit wil zeggen: de oudste zoon erft alles; zijn er geen zoons dan komt de oudste dochter in aanmerking) Van alle tienden in het dorp Soest ontvangt de abt van St. Paulus te Utrecht het twee-derde deel en het overblijvende derde deel gaat naar de pastoor van Leusden. Deze pastoor ont vangt jaarlijks meer dan 400 gulden en de pastoor van Soest niet eens 40 gulden. Daarom moesten deze tienden aan de kerk van Soest komen, die noodlijdend is. Immers het gehele dak van de kerk is bouwvallig en ovefal lek, zodat al les in de kerk bederft. Voorts is hier een zeer schamele be volking, die meest allen hun brood met hun handen moeten winnen. Zij wonen veel op gehuurde hofsteden of in huur huisjes; zij moeten van turf bestaan, de een die ze graaft en de ander die ze dagelijks naar de markt brengt op kleine wagentjes, naar Amersfoort of naar Utrecht. Ook hebben de inwoners van Soest geen inkomsten uit gemeentelijke goe deren of landerijen. Ze bezitten alleen een kale brink (dat is een gemeen schappelijk stuk land), waar de gan zen nauwelijks hun kost kunnen vin den. Verder hebben de inwoners van Soest een gemeenschappelijk bezit nl. de Heiberg (d.w.z. de soesterberg) met de heidevelden daaromheen. Daar halen zij hun heidekruid om dat onder hun koeien, paarden en varkens te strooien, of ook om er bezems van te maken. De schapen worden er op ge weid, zoals dat vanouds gebruikelijk is. Ook heeft het dorp Soest een „hogen Eng" waarop zij koren verbouwen. Over de Eng gaat een weg, die 32 voeten (d.i. tien meter) breed moet zijn. Ook is er nog een andere weg, de Doodweg geheten, die 60 voeten breed moet zijn. (huidige Toren- straat). Nog hebben zij een voetpad (Kerkpad) dat 8 voeten breed behoort te zijn. Maar daarop mag men niet met wagens, karren of paarden rijden; anders zal de Schout ze beboeten. Alle verordeningen van de Koning van Spanje, „onzer aller gehadigsten Heer", worden mét klokkeslag afge kondigd en door de schepenen tegen over de Maarschalk „bezworen". Ook betalen zij van al hun land de ver schuldigde belasting (het oudeschild geld genoemd). Verder geven zij accijns, van elk vat bier drie stuivers, welke accijns elk jaar door een gevolmachtigde van de Rekenkamer uit Den Haag verpacht wordt. Ook wordt elke drie jaar het ambt van Schout door dezelfde gevol machtigde verpacht. Verder heeft de abt van St. Paulus te Utrecht het recht de pastoor van Soest te benoemen. Nog hebben de inwoners van Soest een Oude Gracht (het Oude Grachtje) waarop de venen afwateren. Maar op dit ogenblik wordt deze gracht en wa tergang door een schut verstopt" van wege zekeren Johan Boll, burgemees ter van Utrecht". Over deze water gang ligt een hoge brug, waarover men moeilijk met paard en wagen kan rij den. Bovendien is er nog „een hoge slag boom, daar niemand zonder toestem ming van Johan Boll door mag, het welk indruischt tegen het welvaren en de gewoonte van den dorpe van Soest". Of Alva door dit minder ro9skleurig verslag over Soest, milder gestemd werd, blijkt niet direct. Soest moest „betalen".

Soester Courant | 1980 | | pagina 11