27 MC-ers verrassen gewonde collega Stommelmarkt Don Bosco een tegenvaller Exploitatietekort van bijna 8% ton 1 1 7.90j 2.951 Bewoners „Ons Belang"' in verzet tegen krakers Informatie-braderie bij Nijhof zelfbouw VVV nieuws DOE-HET-ZELVERS PSP/ Soest stelt vragen over „Ons Belang" Bromfietster Vlaamse kunst in „De Zonnehof" Zonde van uw goud Aaron Sassoon Geslaagd De vijver beplanten deel 3) Schoemaker 1 l (voörl l 1 brand/inbraak- D beveiliging D Onderdelen uit auto gesloopt PIETER BOFt'S KAASHUIS Zacht belegen kaas Küo Boursin Japanse mix o QR Ruime keuze uit meer dan 10 soorten honing. PI ETER BOR'S KAASHUIS 13 Soester Courant van woensdag 18 juni 1980 13 Foto: Herman van Dam p de exploitatie van het bestem mingsplannetje Gouden Ploeg is een tekort van 660.340 gulden; vermoede lijk wordt dit zelfs 847.340 gulden. Aan de gemeenteraad wordt de vraag voor gelegd of het verantwoord is dat be drag voor rekening van de gemeente te nemen. In het plannetje Gouden Ploeg" gaat het om de bouw van 8 woningen voor bejaarden, 16 woningen voor tweeper soonshuishoudens en 24 woningen voor eénpersoonshuishoudens. De totale op brengst wat de grondprijzen betreft is maximaal 489.660 gulden, exclusief BTW. Dat bedrag is echter niet vol doende om de exploitatiekosten van dit terrein goed te maken. Die exploitatiekosten zijn: boekwaar de inclusief de waarde van enkele kleine nog aan te kopen strookjes grond 800.000 gulden; kosten bouwrijp- maken 350.000 gulden (in de raads vergadering van 17 april werd er evenwel 537.000 gulden voor beschik baar gesteld); totaal 1.150.000 gulden (of 1.337.000 gulden). De totale opbrengst van de grond is 489.660 gulden, waardoor het tekort komt op 660.340 gulden (of 847.340 gulden). Er bestaat een kans, en de onderhan delingen daarover lopen reeds, dat het tekort verminderd kan worden dankzij een bijdrage op grond van het besluit „Bijdragen reconstructie- en sane ringsplannen" en tevens dankzij de aangevraagde locatiesubsidie. Mochten deze bijdragen niet gegeven worden, dan moet de gemeente het exploitatietekort op de grond geheel voor eigen rekening nemen. Het college is van mening dat dat dan inderdaad moet gebeuren. Men spreekt van een bijzonder geval en zegt: „Het terrein is aangekocht voor de aanleg van een weg. De hieraan verbonden kosten, die ongetwijfeld veel hoger zouden zijn geweest dan De afdeling Soest van de Pacifistisch Socialistische Partij is bezorgd over de toekomst van de wijk „Ons Belang" en vraagt schriftelijk opheldering over een aantal zaken aan de Soester ge meenteraad. De afdeling wil weten of deze Soester- bergse wijk binnen het bestemmings plan Amersfoortsestraat valt en of er dan voor dit gebied een voorberei- dingsbesluit is genomen. Dan wil men weten waarom de nu leegkomende huizen onbewoonbaar worden gemaakt en welk beleid men denkt te voeren ten aanzien van de krakers van deze hui zen. En tenslotte vraagt de afdeling of de gemeenteraad kennis genomen heeft van de veranderde inzichten omtrent Ie normen voor geluidshinder uitge drukt in Kostereenheden" 660.340 gulden, zouden geheel voor rekening van de gemeente zijn geble ven. Het gaat thans om een alterna tieve en aanvaardbare bestemming van het terrein, waarbij het tekort zo beperkt mogelijk wordt gehouden. De aankoopkosten en aanlegkosten zouden ten laste van de algemene dienst zijn gekomen. Wij achten het daarom ver antwoord het tekort ten laste van de algemene reserve van de algemene dienst te brengen" aldus burgemeester en wethouders. Wachten op de mogelijke bijdragen van de rijksoverheid zou kunnen bete kenen dat de uitvoering van het bouw plan minstens zes maanden opgeschort moet worden. In die periode zal, zo oordeelt men, de bouwprijs ook wel stijgen en daarom wil het college dat de raad met spoed beslist of men het tekort voor eigen rekening wil nemen. Op de Nieuweweg bij de afslag naar de Bosstraat reed een 28-jarige auto bestuurder uit Soest een 35-jarige bromfietster omver. De automobilist verleende geen vrije doorgang. De bromfietster hield aan de val een ge broken onderarm over Ln „de Zonnehof" te Amersfoort loopt tot 4 augustus een tentoonstelling van hedendaagse Vlaamse kunst. Het is werk van meer dan dertig kunste naars, bijeengebracht ter gelegenheid van de viering van 150 jaar Koninkrijk België. Kunstenaars als Jan Burssens, Octave Landuyt, Pol Mara, Roger Raveel en Panamarenko zijn ook in ons land geen onbekenden. In de tentoonstelling is ook het werk van minder bekende, vaak jongere kunstenaars opgenomen, waarmee een inzicht wordt verkregen- in de vele facetten van de hedendaagse kunst in Vlaanderen. Ook in het museum Flehite wordt Vlaamse Kunst tentoongesteld. Men kan er dagelijks terecht van 10 tot 17 uur; in de Zonnehof zondags van 13 tot 17 uur en in Flehite zondags van 14 tot 17 uur. Flehite is maandags gesloten. OPEN HAARD? VERBOUWING? SHOWROOM DE VRIES SOEST KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652 Eind vorige week zijn de bewoners van de Soesterbergse wijk Ons Belang in aktie gekomen tegen de krakers van leegkomende huizen. Daarbij liepen de spanningen zo hoog op dat de krakers om bescherming van de politie ver zochten. Die bescherming werd overi gens niet gegeven. De wijk moet afgebroken worden om dat er volgens de minister van volks huisvesting niet te leven valt; het lawaai van opstijgende en dalende vliegtuigen gaat alle perken te buiten en de lawaaigrens van 35-40 Kosten eenheden wordt daar ver overschre den. Vorig jaar werd, óók in Soesterberg, gestart met de bouw van vervangende woningen in de wijk Bloemheuvel. Die woningen worden successievelijk opge leverd en de huizen in de wijk Ons Belang komen dan leeg te staan. In overleg met de woningbouwver eniging „Ons Belang" worden die hui zen onmiddellijk daarna door gemeen tewerken van Soest, onbewoonbaar gemaakt. Vloeren worden opgebroken en vloerbalken doorgezaagd, terwijl gas, water en electra worden afgesne den. Er is van een woning eigenlijk geen sprake meer. Desondanks worden de „huizen" ge kraakt en dit tot groot ongenoegen van een deel van de oorspronkelijke bewo ners. Men nam het recht min of meer in eigen hand en maakte de leegstaan de huizen grondig onbewoonbaar. De krakers voelden zich bedreigd en riepen de hulp van de politie in. Om de gemoederen wat tot bedaren te bren gen kwamen met de politie ook loco burgemeester Plomp en wethouder van volkshuisvesting mevrouw Van Stiphout mee. Op zaterdag 21 en 28 juni a.s. van 9.00 uur tot 12.30 uur zal een unieke markt te bezoeken zijn, waar met na me de doe-het-zelver een schat aan informatie kan vinden. Een 20-tal le veranciers en fabrikanten van doe-het- zelf materialen zullen op deze Infor matie-Braderieën aanwezig zijn om uitgebreide informatie en voorlichting te geven over materialen, toepassin gen en recente vindingen. Tijdens deze informatieve middagen zal de consument ook zélf diverse produkten en materialen kunnen tes ten en uitproberen, onder deskundige begeleiding van ervaren vakmensen. Muzikale medewerking aan het feeste lijk gebeuren wordt verleend door de ..bekende Boerenkapel „Cresóëntio", terwijl fans van de kapel diverse war me en koude dranken aan bezoekers- zullen serveren. De kapel bestaat dit jaar overigens 85 jaar, hetgeen een ex tra feestelijk tintje aan het geheel geeft. Ter gelegenheid van de Informa tie-Braderieën zullen vele deelnemers tal van produkten en materialen te gen gereduceerde prijzen aanbieden; informatie hierover is te vinden in de speciale Braderie-folder welke ver- Oude sieraden Ijggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn krijgbaar is bij de organisatoren van de Informatie-Braderieën: Nijhof DHZ- Minervaweg 3 - Baarn. Lijst van deelnemers: B.C. Rolgordijnen; Allibert-Toilet- kasten en badkameraccessoires; Bos- tik-Pad; Black Decker; Deku-Steen- strips; Inca-houtbewerkingsmachines; Rockwool-steenwol; Rubson-water dichter; Sierpleister Specialist; Ub- binks-Dak- en tuimelramen; Parket Specialist; Talens Volksschilderkunst en Textiel Wandbekleding. Geslaagd voor het examen machine- schrijven op 29 mei 1980, afgenomen in hét Onderwijsinstituut Hulsdher, Mo- lenstraat.il te Soest de. volgende kandi daten: de dames: E. M. van Atten, C. B. Borreman, J. M. A. van den Breemer, E. den Broeder, W. van Grol, L. J. van der Horst, C. de Koning, C. W. van der Leer, A. E. Roest, M. Tabak, M. J. L. Tjoa, S. de Vries, A. A. Wehmann, W. O. van Zoeren. de heren: H. Kooistra, J. A. Kooistra, J. J. Schrijver. Op 30 mei 1980 de dames: M. J. den Boer, J. M. Heel van Donker, T. van Es, M. van Grol, T. D. J. Girrel, C. Y. Epping, S. A. G. Hartog, M. Y. van Hornsveld, I. Kei zer, E. C. Brouwer-Limburg, M. J. M. van Looyengoed, J. C. Koning, C. B. J. Mathijssen, H. Mooy, Y. van der Neut, A. Renes, M. J. E. Rodermond, M. N. J. Roel, C. H. Rentema, C. W. Schel- tens, J. M. Schippers, I. Scholten, M. C. E. Schuier, C. Slingerland, I. Smit, M. L. G. Stegers, J. van den Toorn, J. M. Voortman, C. J. van der Waals, F. J. Goebertus, G. M. Klomp. de heren: W. J. Boshuizen, R. van den Broek. D. W. Grijpma, L. van der Lee, E. R. Oldenboon, W. A. Plomp, M. de Putter, H. Schipper, D. S. Schreuders, R. J. Tijhuis. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Van 21 juni tot 5 juli staat Veenendaal in het teken van de Olympische Spelen voor Gehandicaptende zwemwed strijden worden gehouden in Sportcen trum „de Vallei", tentoonstellingen (World Press Photo, schilderijen, litho's op sportgebied), inl. VW Vee nendaal, tel. 08385-10848. Wilt U Den Haag wat beter leren kennen dan kunt U nu de Royal Tour Den Haag eens meemaken. Een tocht van plm. 3 uur langs alle paleizen en koninklijke gebouwen. U brengt een bezoek aan de Ridderzaal en aan het Prinsenhof in Delft, en bij Den Haag hoort natuurlijk Scheveningen. Tot 1 okt. dagelijks behalve 's zondags. Ver trek 13.00 uur bij Centraal Station VW kantoor. Prijs 18,50 voor volwasse nen; kind. t/m 10 jaar en 65+ 11,-. In Museum Boerhave, het Rijksmu seum voor de Geschiedenis van de Natuurwetenschappen en van de Ge neeskunde aan de Steenstraat la te Leiden is een tentoonstelling: „Ik lach me ziek". 150 jaar medische cartoons. Geopend tot 28 september 1980 van 10-17 uur, zondag 13-17 uur. De Waterleidingbedrijf Midden-Neder land heeft haar terreinen in Soestdui- nen en het terrein „De Stompert" opengesteld voor publiek met een wan- delbewijs. Dit bewijs kunt U verkrij gen aan ons kantoor voor 10,- per' jaar. Tot en met zaterdag 21 juni kan men vrijblijvend een bezoek brengen aan de „Kruidhof De Drie Ringen" in de Ker- kebuurt te Soest. Zo'n 200 soorten kruiden en andere inheemse planten staan daar voorzien van naambordjes. Het Northsea Jazz Festival in het Congresgebouw in Den Haag is weer op 11-12 en 13 juli. Passé-Partouts hier voor zijn verkrijgbaar aan ons kantoor a 50.- per dag of 125,- voor drie dagen. Uiteraard kan men ook per concert reserveren. Samen met de WV uit St. Anton am Arlberg uit Duitsland organiseert de Stichting 55+ reizen een speciale Se niorenvakantie in begin september a.s. De reis gaat per touringcar en er worden veel trips in de omgeving gemaakt. Het is een 10-daagse vakan tie, waarvan 2 dagen heen en 2 dagen terug en ruim een week in een hotel in het centrum van St. Anton. Alle ka mers zijn voorzien van douche/toilet. De prijs is slechts 590,- p.p. inclusief de excursies en op basis* van vol-pen- sion. U kunt voor inl. en reservering aan ons kantoor Steenhoffstraat 9a te Soest. Alkmaarse kaasdragersgilde houdt weer kaasmarkt: iedere vrijdagmor gen om 10 uur tot 19 september. Speciale „Kaasexpresse" rijdt van Amsterdam naar Alkmaar van medio juni tot medio augustus, elke vrijdag morgen. De tentoonstelling van Anton Pieck t.g.v. zijn 85e verjaardag in het Singer Museum te Laren is verlengd t/m 3 augustus 1980. Geopend di. t/m za. van 10-17 uur; zon.- en feestdagen van 13-17 uur; maandag gesloten. In de Ahoy hal te Rotterdam is op 28 en 29 juni een hondenshow en internatio nale kam pioenschappen tentoonstelling voor honden van alle Van 3 t/m 7 juli is in het Singermuseum aan de Oude Drift 1 te Laren een lathyrus en zomer bloemen tentoon stelling. Geopend ma. t/m zo. van 10-17 uur. In de grote Kerk te Naarden aan de Marktstraat is op 3 juli een orgelcon cert door Herman Nieland. Aanvang 20.15 uur. Prijs 5,-; cjp/pas 65 3,50. Vanaf 26 juni is op het marktplein en de gedempte gracht te Schagen iedere donderdag van 9-13 uur een westfriese folkloristische boerenmarkt en boeren dansen vooraf optocht met oud-hol- landse wagens. Elke zondagmiddag t/m 7 september zijn in de doolhof te Tegelen de Passie spelen, Openluchtspelen van het lijden van Christus. Aanvangstijden 14.30- 17.30 uur. Van 1 juni t/m 31 augustus vinden in het Openluchttheater van het fameuze Vondelpark te Amsterdam weer vele voorstellingen en concerten plaats, die alle gratis toegankelijk zijn. Er treden o.a. op Jango Edwards, het Internatio naal Folkloristisch Danstheater, Bou- dewijn de Groot, 't Kliekske, de Amsterdamse Politiekapel en de In stant Composers Pool. Op het Lange Voorhout te Den Haag worden op 26 en 27 juni voor de zesde maal de Haagse Paardendagen gehou den. Uit een veld van meer dan 100 paarden zullen de hoogtepunten vormd worden door o.a. ca. 10 Lippiza- ners waaronder het enige West-Euro- pese Lippizaner vierspan van Willem Bonkink. Portugese raspaarden, optre den 'door ruiters van de Kon. Stallen. Tevens hippische markt en veel gezel ligheid in de nabij gelegen Denneweg. Aanvangstijden: 26 juni van 12-17.30 en van 19-22 uur; op 27 juni van 12-17.30 uur. In de Kerkstraatpromenade van Hil versum wordt op do. 19 en vr. 20 juni de traditionele kunstmarkt gehouden. Van maar liefst 53 kunstenaars uit heel Nederland is werk te zien en te koop. De kunstmarkt krijgt muzikale omlijs ting van de Leo-fanfare. die enige muziekstukken zal spelen met de rij dende beiaard. De Soester Kadobon is voor velen van U een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. Om direct de onder-waterplanten maar weer te vervolgen beginnen we met de gele plomp, een prachtige plant, waarvan de ondergedoken bladeren haast doorzichtig zijn. De rest van het blad dat op het wateroppervlak drijft is fris-groes van kleur. In mei verschijnen de eerste dooiergele bloemen die boven het water uitsteken. De gele plomp heeft een geweldig aanpassingsvermogen, hij groeit zowel op de geringe diepte van 50 cm. tot ruim 1,50 m. diepte. Hetzelfde gedrag vertoont de watergentiaan, die echter veel kleinere bladen en bloemen voortbrengt. Een erg interessant plantje is de veenwortel. In dit geval zegt de latijnse naam Plygonium amphibium wat meer. Het plantje is namelijk net een amfibie, omdat het zowel boven als onder water groeit. In mei zien we de eerste lancetvormige bladeren aan _de oppervlakte, die in juli-augustus gevolgd worden door rose aren die aan kaarsen doen denken. De plant verwacht wel een zonnige standplaats en kan van 10 tot 30 cm. onder water worden geplant. Het pijlkruid heeft in tegenstelling tot de veenwortel onder en boven water totaal verschillend blad. Onder water groeien in mei de eerste lintvormige bladeren, die zich in juni boven het water als pijlvormig manifesteren. Het pijlkruid bloeit in de zomer met witte bloempjes in een pluim, dat aan grof gips kruid doet denken. De geschikte water stand is 10-50 cm. onder water. Enkele goede drijfplanten om algvorming tegen te gaan zijn krabbescheer en puntkroos. Ook de niet winterharde waterhyacint die drijft op met lucht gevulde balonnetjes, is erg leuk om te zien. De plant moet 's winters worden binnengehaald zodat U er het volgende groeiseizoen weer plezier aan kunt beleven. Wat eigenlijk in geen vijver mag ontbreken als planten maar enigszins mogelijk is, is de waterlelie, die op iedereen door zijn kleur en vaak zelfs geur een grote aantrekkingskracht heeft. Waterlelies gedijen het beste in de volle zon, dus niet in de schaduw van boom of struik. Verder verlangen ze een voedzame bodem, waarvoor trouwens in veel gevallen al door Uw leverancier van waterplanten wordt gezorgd. Deze poot de jonge waterlelies in een doorgroei-mandje met voedzame vijvergrond. Een leuke rijkbloeiende witte lelie is de Nymphaea albida, met zuiver witte bloemen en gele meeldra den. De waterstand mag van 30 tot 100 cm. zijn. Een goede lila-rose variëteit is de N. Laydeckeri, die ook zeer geschikt is voor kleinere vijvers, plantdiepte 20-50 cm. Een mooie rose - rode is de N. Rene Gerard. Erg mooi. Nog een tip voor de vele wanhopige vijverbezitters, die last hebben van algvorming. Dit wordt meestal veroorzaakt door een te grote hoeveelheid zon op het wateroppervlak en een gebrek aan zuurstofplanten in de vijver. Op langere termijn is dit op te lossen door het aanplanten van planten, als waterlelies, watergentiaan en puntkroos, die het wateropper vlak met hun blad voor een gedeelte ondoordring baar maken voor de zonnestralen. Verder kunnen eerder genoemde zuurstofplanten worden aange plant. Een korte termijn oplossing is het gebruik van „Goudal", een vloeibaar middel dat opgelost in het vijverwater algvorming tegengaat. Het regel matig verschonen van het water, tenslotte werkt alleen nadelig. Enkele maanden geleden kreeg „Flying Dildo", waar de Baarfraar Wim Bleker achter schuil gaat, een vrij ernstig motorongeluk. Hij belandde er door in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht. Het toeval wilde dat de zendamateur „Peter" uit Soest in dat ziekenhuis een familielid bezocht en zo kennis maakte met de collega 27 MC-er. „Peter" startte een aktie en hij kreeg direct hulp van de calls „Albatros" en „Plumo" uit Soest en de Baarnaars „Romeo Shierra" en „Foxtrot Echo". Via de ether vroegen zij andere 27 MC-ers om een kleine financiële bijdrage en zo kwam er in de kortste keren van zo'n veertig zendamateurs vierhonderdvijftig gulden bij elkaar. Bleker werd vorige week bij thuiskomst uit het ziekenhuis, verrast door een bloemstukje. Later op de dag brachten de initiatiefnemers een complete visuitrusting en bovendien ook nog eens een aantal albums met QSL-kaarten; kaarten die zendamateurs elkaar sturen als zij voor het eerst contact met elkaar hebben gehad. Onze fotograaf was erbij toen de 27 MC-ers de cadeaus kwamen aanbieden. Foto: Herman van Dam Voor de jubilerende verkennersgroep Don Bosco is de j.1. zaterdag met veel tam-tam aangekondigde rommelmarkt en fancy-fair ronduit een teleurstelling geworden. Het bezoek bleef ver onder de maat en als gevolg daarvan was de op brengst slechts 900 gulden. Het was warm; zéér warm zelfs en daaraan wijdt men de uiterst geringe belangstelling van het publiek. Toch werden er nog wel driehonderd loten voor het Rad van Avontuur verkocht, maar voor de fietsenrally meldden zich maar zes deelnemers. Soest zou ook weieens rommelmarkt-moe kunnen zijn en als dat zo is, dan zijn de negenhonderd gulden toch nog mooi meegenomen. Het bedrag gaat in de pot waarvan het vijftigjarig bestaan van de groep dit jaar gevierd wordt. De foto laat, wat de opkomst van het publiek betreft, aan duidelijkheid niets te wensen over. De onveiligheid neemt toe de laatste jaren. Straatterreur, verkeer, vervoer van gevaarlijke stoffen, noem maar op. Maar ook in het zo veilig geachte Hollandse huis is het met de veiligheid vaak droevig gesteld. Brand, inbraak. Twee belang rijke bedreigingen van onze veiligheid die per jaar veel slachtoffers en schade veroorzaken. „Voorkomen is beter dan genezen" is het devies dat Schoemaker voor ogen heeft als hij U wijst op het feit dat veel narigheid kan worden voorkomen door elektro nische brand- en inbraak signalering. Waardoor men in staat is tijdig in te grijpen. Een techniek, waarin Schoemaker al vele jaren thuis is. Daarom zou het best eens zinvol zijn er eens over na te denken hoe üw huis een veilig thuis kan worden. Vooral nu de experts van Schoemaker Üw huis vakkundig kunnen beveiligen tegen een konkurrerende prijs. Kom er eens over praten of bel nu 10344*. Geen beter idee dan een veilig idee! Uit een op het parkeerterrein bij het dienstencentrum Honsbergen staan de personenauto sloopten onbekenden voor 1200 gulden aan onderdelen. Ver moedelijk bestond ook nog het plan de motor er uit te halen. De in Hons bergen wonende eigenaar van het voer tuig deed er aangifte van bij de poli tie. Een inbraak in een stacaravan te Soes terberg leverde de daders geen buit op. De eigenaar hield aan het bezoek wel een vernielde ruit over. VAN WEEDESTRAAT 78 SOEST - TEL. 10344* i ANTWOORDCOUPON I I i Graag ontvang ik nadere in- J formatie over brand- of in- braakpreventie. i f NaamJ Adres i i J Tel.nr --«i v/h A. van Dijk Klein, 2 stuks voor 250gramfaiwü KERKSTRAAT 40 - TELEFOON 12771 (waar het Kaasboertje buiten staat)

Soester Courant | 1980 | | pagina 13