Zo gezien... de Autoweg door de polder lost verkeersprobleem Soest op 2.49 11.98 /V g Idee van Baarns architectenbureau: Bloedserieus |S Gebied waarin doorgesard if verkeer in ieder gevat V ontoeiaatbaar is ï|iS1. Becert gerealiseerde beöouwi Honsbergen TOPPING UNIEKAAS Auto vandermeer I Amersfoort b.v. I mS, Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Goed nieuws van Auto Vandermeet Randstad Verslag van bespreking met omwonenden Woensdag 18 juni 1980 58e jaargang no 43 Hoofdcentrum Verzwaard buurtcentrum C Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM van 3.50 nu voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG De mooiste die er is KILO Zie onze advertentie door GEKARD PAUL DEZE WEEK DEVOS-LEMMENS (Een heerlijke saus over ijs of pudding) Nu van 3.40 voor ALLEEN DONDERDAG OUDE KILO van 14.50 voor Zie onze advertentie Fluorweg 49 51 Amersfoort Industrieterrein de Isselt wak fl AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboedelverzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkherdsverz. v.a. f 3,95 v.a. f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. 761,60 Kinderen v.a. 730,80 4a kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. 724,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgobreide munt/postzegelver zekering v.a. 765,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf 71500,- vindt aen kosteloze taxatie plaats door aen deskundige. m/ \van ROUWEND AAL Burg. Grothestr. lla Soest - Tel. 02155-16467 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar 710.40 Buiten Soest per half jaar 720.80 Verschijnt iedere woensdag SOESTER COURANT Goed nieuws voor alle mensen die voor minder geld een betere auto willen rijden. Hogen wij U eens alles haarfijn uitleggen? Voor olie inlichtingen bezoek onze showroom aan de fluorweg Men stelt verder voor: Albert Heijn te verplaatsen naar het terrein waar nu de verpleeginrichting „De Linden- hof" is gevestigd; het politiebureau en ook het gemeentehuis te verplaat sen naar de Dalweg (of langs de rijksweg); een busstation in te rich ten op de plaats waar nu het politie bureau staat; de weekmarkt weer te houden op het plein naast het hoofd postkantoor (het VVV-gebouwtje moet afgebroken worden); de Soesterberg- sestraat te zien als een verzwaard buurtcentrum voor Soest-Zuid en bij het dorpshuis De Borg in Overhees een soortgelijk centrum te realiseren voor de nieuwe wijken. Voor de weekmarkt worden nog twee alternatieven genoemd; het terrein te genover de Petrus en Pauluskerk (het oude parochiegebouw, en parkeer voorzieningen combineren met Arti- shock) èn bij de Oude Kerk. Tenslotte stelt men voor kantoorgebou wen te situeren nabij de winkelconcen traties. Fietspaden-net In een korte afzonderlijke nota wordt gepleit voor het aanleggen van een veilig fietspaden-net. Er moeten door gaande fietsroutes komen, waarop de fietsers voorrang hebben. Dat betekent dan ook voor de fietsers een directe verbinding tussen scholen; zo weinig mogelijk omrijden en vi sueel aantrekkelijke routes: weinig fysieke en psychische overlast van het snelverkeer; zo min mogelijk ge combineerde kruisingen voor lang zaam en snelverkeer en een goede aansluiting op groen- en winkelconcen traties. Het huidige fietspadenstelsel zou aangevuld moeten worden met enkele duidelijke dwarsroutes gericht op bij voorbeeld het Griftland College en het Baarns lyceum. Qua fietsroute moet de route over de Eng (Verlengde Kolonieweg, Kolo- nieweg, Molenweg, Soesterengweg en aansluitend op de Vredehofstraat) verbeterd worden. Deze route kan het winkelgebied aan de Van Weede straat aan de westzijde ontsluiten. Het vervolg van het Kerkpad moet aan de oostzijde op de Korte Brinkweg uitkomen en splitst zich dan uit in een pad langs de Burg. Grothestraat, één langs de Insp. Schreuderlaan en één langs de Anna Paulownalaan. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum aan de Steenhoffstraat ligt het verslag van de bespreking met omwo nenden van Randstad ter inzage. Deze ter inzagelegging is toegezegd op woensdag 21 mei j.1. Een betere detaillering van de vele kruispunten is ook een vereiste, ter wijl volgens het bureau de steile hel ling in de Kolonieweg en de kruising met de spoorlijn om maatregelen vraagt. Men denkt aan afvlakking van de steile helling. Met de aanleg van een autoweg door de polder, parallel aan de A.P.Hil- horstweg kan het (doorgaand) ver keersprobleem van Soest best opgelost worden. Dat is de mening van het Bu reau voor Architectuur en Ruimtelij ke Ordening Zuiderhoek en van der Veen B.V. te Baarn dat in een twaalf pagina's tellend rapport[je] aan het gemeentebestuur is aangeboden. Daarbij Is ook nog een drie pagina's tellende nota van het bureau, om Soest aan een veilig net van wegen te helpen voor het langzame verkeer. Soest heeft aantrekkingskracht op plannenmakers; de historische lintbe bouwing met in de loop van een eeuw daaraan gekoppelde „faciliteiten" en het na-oorlogse verkeersprobleem zijn blijkbaar een „uitdaging". Al dan niet in opdracht werden oplossingen aan gedragen en er is nu zoveel op ge studeerd, dat er nauwelijks iets nieuws meer onder de zon is. Zo ook dit plan van het Baarnse bu reau, want de weg door de polder-werd zo'n tien jaar geleden in de raad min of meer verdedigd door de VVD- fractie. Kennelijk op de hoogte met de Soes- ter gang van zaken heeft het Baarn se bureau echter ook nog een alterna tieve route ontwikkeld en wel döor het verkeer vanaf het paleis via de Praamgracht, en een nieuw aan te leggen weg naar het kruispunt Dal- weg/Steenhoffstraat te leiden. Want het Baarnse bureau startte met het plan naar aanleiding van de Soester Winkelnota, waarin het winkelcentrum Van Weedestraat een belangrijke func tie werd toegedacht. „Zuiderhoek en Van der Veen" zijn door omstandigheden goed ingevoerd in deze Soester materie. Ing. v.d. Veen woont in Soest, was enkele jaren ver bonden aan de Provinciale Planolo gische Dienst en óók enkele jaren medewerker van het adviesbureau „Stad en Landschap". Het Baarnse bureau meent dat in Soest in de loop der jarèn een beeld ontstaan is van „een toevallige" sa menvoeging van deeloplossingen uit tegenstrijdige planconcepties in het verleden. Dat heeft dan geleid tot onduidelijkheid en onzekerheid in het gemeentelijk beleid. „Uit onze studie blijkt", aldus het Baarnse bureau, „dat het mogelijk is het verkeer zodanig af te wikkelen, dat ruimte wordt geboden aan een passende centrumontwikkeling, die aansluit bij de huidige trends' Als een van de grootste problemen van Soest onderkent men het feit dat het doorgaande verkeer, het belang rijkste winkelcentrum (Van Weede straat) doorkruist. In 1979 maakten op een gemiddelde werkdag 13.000 motor voertuigen (van 07.00 tot 19.00 uur) gebruik van deze route. Tweederde van dat verkeer rijdt door het winkel centrum zonder er een bezoek af te leggen en met een gemiddelde snelheid van 40 km per uur, waardoor het een veilige route is en er weinig verkeers ongevallen plaatsvinden. Het doorgaande verkeer is er wel me de de oorzaak van dat er sprake is van koopkrachtafvloeiïng De ander oorzaken daarvan zijn volgens het Baarnse bureau de spreiding van het winkelapparaat en het gebrek aan kwaliteit. „De opbouw van het winkelapparaat is niet meer afgestemd op de aard, omvang en ligging van de belangrijk ste voedingsgebieden. Daarnaast is het winkelapparaat stedebouwkun dig onoverzichtelijk gegroepeerd in enkele stroken, meestal slecht bereik baar voor alle verkeersdeelnemers en visueel niet attractief", aldus het bureau. De goede bereikbaarheid van de cen trale voorzieningen en alle wijken was het belangrijkste aspect, bij vroeger opgestelde plannen, voor de afwikke ling van het doorgaande verkeer. Daarbij mocht dat tracé niet barriè revormend werken en de gebiedsdoor- snijdingen moesten gering zijn. Ook moest rekening gehouden worden met verantwoorde landschappelijke inpas sing; het zoveel mogelijk ontlasten van woongebieden; het beperken van ge lijkvloerse kruisingen. Zo ontstond de Weg-over-de-Eng „ten koste van bijna alles wat gewaardeerd werd"; daarna de Centrumweg, waar van evenwel het centrum Van Wee destraat weinig profijt gehad zou heb ben (wat het verkeer betreft), omdat de kortste verbinding tussen Hilver sum en Amersfoort nu eenmaal via de Van Weedestraat loopt. De Cen trumweg zou zeker ook het gebruik van sluiproutes (door Soest) tot gevolg gehad hebben omdat gebruik maken van de Centrumweg „sterk omrijden" betekende. (2 kilometer langer). Wat het „centrum aan de Parklaan" betreft zegt het Baarnse bureau dat naast de bezwaren uit de bevolking tegen deze realisatie het beslist geen „kwalitatieve verbetering" van het Soester winkelapparaat betekend zou hebben, ook al werd dat toen aange voerd. De uitbreiding van het winkel vloeroppervlak zou zich immers heb ben moeten beperken tot „een herha ling van de aanwezige branches". (Zij genoten immers voorkeur, red. Het plan „Hartje Zuid", waarin sprake is van twee gelijkwaardige winkelcen tra in Soest, wordt door de Baarnse plannenmakers ook verworpen; voor de bewoners van Soest's "nieuwe wij-' ken zal de spoorlijn een kleine bar rière vormen en een „drukke Ossen- damweg" wordt zo geïntroduceerd. Winkelnota Wat de door „Stad en Landschap" ont wikkelde winkelnota betreft, zegt het Baarnse bureau dat bij de opstelling van de vier „alternatieve modellen" in wezen niet probleemgericht en pro bleemoplossend te werk is gegaan. „Voor een fundamentele aanpak van de winkelproblematiek zijn maatrege len op het gebied van een goede ge leiding van het doorgaande verkeer door of langs Soest, in welk model dan ook, onvermijdelijk". Het spreidingsmodel noemt men „niet levensvatbaar"; in het tweepolige mo del wordt de problematiek van de grootste pool niet aangepakt. (Herinrichting van de Van Weede straat is eerder noodzakelijk dan van de Soesterbergsestraat èn terugdrin gen van de winkelomvang' in de Soesterbergsestraat in het tweepolig model Van Weedestraat/Overhees is weinig realistisch). In het driepolige model wordt de zwaarte van de drie polen gelijkge schakeld maar dan wordt voorbijge gaan aan de verschillend gerichte winkelbehoeften van de bevolkingscon centraties; aan de bestaande en ge groeide situatie; aan de noodzaak van een hoofdcentrum en aan het belang van de Van Weedestraat als huidig grootste centrum van Soest. De oplossing hoofdcentrum Van Wee destraat en twee verzwaarde buurtcen tra (Overhees en Soest-Zuid) heeft deze bezwaren niet. De Baarnaars vinden het merkwaardig dat juist dergelijk model niet als variant in winkelnota is opgenomen. Oplossing „Afleiding" vari het'verkeer is nood zakelijk en volgens het Baarnse bu reau zijn daarvoor twee mogelijkhe den: A: een zeer directe verbinding tus sen Amersfoort e'ri Hilversum door aanleg van een weg langs de spoor lijn Amsterdam/Amersfoort (bunde ling met de spoorbaan met als gevolg, visueel-ruimtelijk nauwelijks aantas tingvan het landschap B: zo er bezwaren zijn tegen deze weg door de polder,, afbuiging van het tracé zodat er verder gebruik gemaakt kan worden van het kruispunt Steen hoffstraat/Dalweg. Deze nieuwe weg moet in de visie van het Baarnse bureau direct ten noorden van de Korte Brinkweg lopen. Het bureau kiest voor route A, ook al omdat oplossing B niet direct een vlotte doorstroming van het verkeer tot gevolg heeft. Er komen nogal wat kruisingen in voor, hetgeen langere stoptijden tot gevolg zal hebben. B. geeft echter wel de noodzakelijke sou laas voor het hoofdwinkelcentrum Van Weedestraat. Voor de bestaande route (Burg. Gro thestraat aan de ene kant en Steen hoffstraat aan de andere kant) wil men éénrichtingsverkeer en het aan leggen van in- en uitvoegstroken. Het doorgaand fietsverkeer kan voor al via het Kerkpad worden geleid en verder langs de Lange Brinkweg. Hoofdcentrum Winkelcentrum Van Weedestraat wordt dus hoofdcentrum. Daarvoor js in de eerste plaats nodig een verho ging van de attractiviteit van het winkelgebied. De ruimte die er ontstaat door aflei ding van het doorgaande verkeer, is nodig voor uitbreidihg van de par keergelegenheid; voor verbetering van dedwarsrelatie tussen 'de winkel fronten (aantrekkelijke mogelijk heden om van de ene zijde van de straat naar de andere te lopen) èn voor het aanleggen van fietsenstal lingen op de daarvoor geschikte plaat sen. De breedte van de Van Weedestraat maakt het ook mogelijk een weg met een „erffunctie" van 5 a 5,5 meter breed te realiseren en aan beide zij den parkeerplaatsen te maken, die loosdrecht op de weg staan. Op deze wijze kan volgens het bu reau voldoende parkeergelegenheid worden gerealiseerd zonder wezen lijke aantasting van de bebouwing. Realisatie Het plan is, zoals gezegd, niet nieuw, maar is mogelijk daardoor juist het bestuderen méér dan waard. Als na vele jaren plannen maken „de weg door de polder" weer opgevoerd wordt, dan kan dat zoveel betekenen als: alles afwegende, alle in de ijs kast gestopte plannen erbij halend, blijft dit, gezien de winkelproblema tiek, als énig, werkelijk afdoend plan, De Eng moét immers behouden blij ven en het weidevogelgebied mag niet aangetast worden; de Van Weede straat moét hoofdwinkelcentrum wor den en daarvoor moét het verkeer wijken. Dan resteert één weg, die de Eng onaangetast laat en de weide vogels met rust; de weg aan de Soes ter kant van de spoorlijn Baarn/ Amersfoort. De A.P. Hilhorstweg wordt dan de ontsluitingsweg voor de agrariërs, die er ooit grond voor afstonden en de aanleg van deze weg zo mogelijk maakten. Het neemt niet weg dat óók deze op lossing het wel niet halen zal, want het „groene front" zal zich er zeker tegen verzetten. Tenzij leden van dat front zich als neringdoenden willen vestigen in het winkelcentrum Van Weedestraat! Waar ik in mijn geboortestad- wonend het gekrakeel tussen aanhangers van Feyenoord, Sparta en Excelsior rustig langs mij heen kon laten gaan, werd ik na het verlaten van „de stad waar ik eens kind ben geweest" door alle voetbalfa naten geacht vóór Feyenoord te zijn. Hetgeen zo veel wil zeggen dat je oprecht van me ning bent dat er eigenlijk maar één echte voetbalclub bestaat en d-xe overtuiging ook daad werkelijk uitdraagt. Omdat je dus in Rotterdam geboren en getogen bent zijn scheids rechters partijdig en de tegen standers viezerikken als Feye noord te lamlendig is om er iets van te bakken. Daarentegen is jouw club „weer helemaal de ouweals de keeper van de tegenpartij de bal een paar maal doorlaat. Niemand zal je betichten van hoogmoed wanneer je beweert dat je de overwinning heus wel had verwacht. Het zat er ge woon in en volgens stilzwijgen de afspraak mag de supporter de glans van de overwinnaar best even op zichzelf laten af stralen, want de overtroefde voetbalkijker weet dat hij de volgende keer aan de beurt is. De hoogste wijsheid en het eind van alle tegenspraak is de vast stelling dat de bal rond is en dus alle kanten uit kan. Het is een rare wereld met enge „ketting"reakties op de publieke tribunes en volstrekte rechtsongelijkheid: binnen de krijtlijnen mag alles wat er buiten strikt verboden is. In een land waar de democratie eerder doel dan middel is, heerst de scheidsrechter met dictatoriale macht als een haan in het kippenhokIn zo'n sfeer passen lijfstraffen op de middenstip en politie te paard die overtreders aan de haren oppakt en buiten spel zet Toch mag ik graag een voetbal wedstrijd op de televisie zien en ben ik laatst zelfs (voor het eerstin de Galgenwaard ge weest. Toen de Rotterdammers het winnende doelpunt scoorden zag ik mezelf ineens rechtop staan. De Utrecht-fans zaten somber voor zich uit te sta ren.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1