Eindverslag van de inspraak over de Winkelnota Soest" Enorme„verkeersdrukte" in 't Vinkennest en de Groen van Prinstererschool 50 jaar geleden in Soest HOMEE Viswedstrijd Baarn-Soest Straatverlichting Geslaagd Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool M. LOS VAMOR Zo vlogen de duiven 27 Juni 1930 Dixiaansche Rijmen 13 Soester Courant van woensdag 25 juni 1 13 SCHEMATISCH OVERZICHT SCHRIFTELIJKE REACTIES Donderdagavond j.1., stonden de beide Prot. Christelijke scholen in de wijk 't Hart geheel in het teken van het vervoer. Alle klaslokalen waren omgebouwd in enorme vervoersemplacementen, waar alle vervoersvormen en -midde len door de kinderen waren bijeenge bracht, c.q. gemaakt. Deze tentoonstelling was opgezet naar aanleiding van een gezamenlijk onder werp, dat gekozen werd in het kader van het op het lesrooster staande vak wereldverkenning en meer in het bij zonder de open wereldverkenning ook wel genoemd: Belangstellingspunt. Voor dit vak worden algemene onder werpen genomen, die gekozen worden door de kinderen of door de leerkrach ten. Deze onderwerpen kunnen zijn: de postbode, ziek zijn, de boerderij, ge dragsregels, het weer, vervoer, enz. Elke klas heeft hiervoor één uur in de week op het rooster staan. Er kan ook één onderwerp door de hele school heen genomen worden, waar dus alle klassen mee bezig zijn, iedere klas op haar eigen niveau. Dit gebeurt in alle klassen in dezelfde tijd (2 of 3 weken). De resultaten kunnen van elkaar beke ken worden, als het onderwerp zich daar tenminste voor leent. Bij deze vorm van wereldverkenning neemt de Taalvorming een belangrijke plaats in. Denk maar aan: klassegesprekken, groepsgesprekken, verslagjes maken, toneelstukjes, vragen beantwoorden en nog vele andere mogelijkheden. De kinderen zijn er vaak enthousiast mee bezig en leren: naar elkaar te luisteren, goed te spreken, enz., verder zijn ze ook creatief bezig als er iets gemaakt moet worden. Dit wordt o.m. bedoeld met „open wereldverken ning". Het is hierbij een kwestie van spontaan, spelend en indirekt lerend bezig zijn. Gekozen was dus voor het onderwerp ,;Vervoer". De tentoonstelling was zo opgebouwd, dat men via de kleuter school naar de basisschool een goede opbouw van mogelijkheden kon zien van de jongste naar de oudste kinde ren. De belangstellenden konden zien dat er enorm hard en enthousiast door de leerlingen aan was gewerkt. Uit de klassen 3 t/m 6 waren enkele kinderen gekozen, die vertelden wat er in de betreffende klassen voor werk was verzet. Ook de leden van het onderwijs- team lichtten één en ander toe. Er was werkelijk aan alles gedacht en men kon er alles wat maar met vervoer te maken had vinden, vanaf het simpelste wagentje, via interviews op cassette recorders tot en met een heuse pas- poortenkontrole op Schiphol toe. Er was van de zijde van de ouders en familieleden een enorme belangstel ling. In de gemeenschapsruimte stond de oudercommissie paraat om de be zoekers een kopje koffie aan te bieden en zonodig vragen te beantwoorden over algemene schoolzaken. Ook was er in diezelfde gemeenschaps ruimte een doorlopende dia-voorstel ling te zien van dia's die genomen waren tijdens het heropeningsfeest van de school eind vorig jaar. Van deze aktiviteiten werd druk gebruik ge maakt. Om plm. 21.30 uur nam de drukte wat af en werd het in en om de scholen weer rustig. Wij kunnen stellen dat deze tenstoon- stelling een groot succes was en dat leerlingen, schoolteam en oudercom missie van beide scholen terug kunnen zien op een drukke, maar zeer geslaag de avond. De ouders - dit bleek uit gesprekjes - waren vol lof en hopen zeker op herhaling van dergelijke akti viteiten. VOOR FIJNE VRIJETIJDSKLEDING STEENHOFFSTRAAT 66 TELEFOON 10880 A.s. zaterdag 28 juni, aanvang 05.00 uur, wordt aan de Kleine Melm de jaar lijkse viswedstrijd gehouden tussen Baarn en Soest. De organisatie is in handen van de Hengelsport Vereniging „De Snoekbaars" en de inzet is de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de heer De Bruin. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij de heer W. v.d. Kraats, Laanstraat 72, Soest, tel. 02155-16895 of bij de heer J. W. Post, Leestraat 34 te Baarn, tel. 02154-14156. Het parkeerterrein 'bij het bejaarden centrum Molenschot aan de Albert Cuyplaan zal worden voorzien van twee lichtmasten. Aan de Scholengemeenschap Gode linde te Naarden slaagde voor het eind examen in de administratieve rich ting MEAO onze plaatsgenoot P. Bak ker. - TELEFOON 16621 A.N.W.B. ERKEND VAN LENNEPLAAN 47 Postduivenvereniging „De Zwaluw" nam afgelopen zaterdag deel aan een wedvlucht vanaf Compiègne. In concours 333 duiven die om 8.00 uur in vrijheid werden gesteld bij een krachtige ZW wind. De eerste duif werd geklokt om 11.31.23 en de snel heid was 1668.07 p.m. De laatste prijs winnende duif bereikte haar hok om 11.52.06 en de snelheid was 1558.78 m.p.m. De afstand bedraagt circa 352 km. Uitslag: H. de Bree 1 2 4 6 11 21 27 46. - G. Rijksen 3 5 20 26 35 36 41 48 66 67. - J. v.d. Brakel 7 52 58. - A. van Gin- kel 8 22. - J. v.d. Belt 9 18 24 42. G. Visser 10. - A. de Bes 12 38 47. - E. v.d. Brakel 13 14. - C. Bokma 15 44 45. - J. van Blokland 16 19. - J. Schim mel 17 33 43 51 53. - B. Roest 23. - C. v.d. Hoek 25 54. - R. Voskuilen 28 29 34 50. - J. Croon jr. 30' - H. Nap 31 55. - A. v. 't Riet 32 37 61 64. - P. Ben schop 39 40. - Th. Wigtman 49 59 63. - A. van Dorresteijn 56 62. - R. v.d. Mast 57. - L. v. 't Klooster 60. - H. Post De Vriendschap Ook PV „De Vriendschap" nam deel aan de wedvlucht vanuit Compiègne in concours 204 duiven, gelost om 8 uur, Aankomst eerste duif 11.31.55. Snel heid 1661.42 m/m. Uitslag: P. Rauch 1 15 43. - Altenaar/Reyer- se 2 3 7 26 28 53. - J. Kamerbeek 4 10 21 24 44. - Sukel van Klooster 5 31 33 47. - B. Schimmel 6 49 51. - H. van Dyken 8 29 48. - D. de Zoete 9 14 25 42 54. - C. Vaessen 11 23. - J. Koster 12 13 16 20 37 40. - A. Stol- ker 17 30 32. - Comb. Westerveld 18 35. - A. Grift 19 27. - J. Kruseman 22 38. - Mevr. Ottens 34 45. - J. Wijnands 36 52. - G. den Blanken 39 46 50. - H. Rauch 41. - N. v. Burgstede 55 56. - F. Groenestein 57. HET MOLENVRAAGSTUK Doorman Is het B. en W. bekend, Dat zoo'n Mulders van een vent, Onzen laatsten Soester molen -'k Vraag het U hier onverholen- In de toekomst wil gaan sloopen, Of voor afbraak zal verkoopen? B. en W. Ja, helaas, 't is ons gebleken, Dat de molen heeft gebreken En voor afbraak is bestemd. Als men hier niet spoedig remt. Doorman 'k Wil uw oordeel daarom vragen, Of 't niet is naar uw behagen, Als deez laatste molen draait Jaren nog zijn wieken zwaait? Waar kan 't Soester schoonheidsleven Mooier aanblik wel beleven? Met 't verdwijnen van „de Vlijt" Raakt Soest weer een parel kwijt B. en W. 't Antwoord op deez' vraag is kort. Wijl hier in 't College schort Eenheid over 't groot belang Weggelegd in dezen zang. Doorman Zou er niet een middel wezen Om den molen te genezen? Met wat geld en goeden wil Staat „de Vlijt" niet langer stil B. en W. Hier zijn wij niet ongenegen, Maar we zitten wat verlegen. Of de Raad ons toe zal staan, Zooveel als we vragen gaan. Doorman Dus 't College is bereid Om te waken, dat „de Vlijt" Lang z'n wieken nog zal zwaaien, Lustig er op los zal draaien? B. en W. Ons college, met permissie, Stelt hier voor „een Vlijt-commissie", Om den molen niet te sloopen Of voor afbraak te verkoopen. Slot Maandag kwam 't op stemmen aan, - Meester Jan was uit de laan - 't Is toen zes om zes gegaan En wordt over dus gedaan. Autobusbedrijf Zooals wij reeds eerder schreven is het autobusbe drijf van den heer J. Geerestein, dat de bussen Baarn-Amersfoort exploiteerde overgegaan aan de heeren Tensen en Bruidegom. De concessie werd door Ged. Staten op deze combinatie overgedragen. Pleiziervluchten Van 2 tot en met 6 juli a.s. zal de K.L.M. wederom te Soesterberg pleiziervluchten organiseren. Gem. Arbeidsbeurs Tot en met 25 juni 1930 werden in de Gem. Arbeids beurs alhier ingeschreven 57 werkeloozen, verdeeld als volgt: 16 Metselaars. 17 opperlieden, 6 grondarbeiders, 6 losse arbeiders, 2 schilders, 7 timmerlieden, 1 chauffeur (ook magazijn-bediende, looper enz.) 1 reiziger, 1 monteur. De zaak Belt Naar wij vernemen is de ambtenaar van het Openbaar ministerie bij het Kantongerecht te Amersfoort op last van hooger hand in hooger beroep gegaan tegen het vrijsprekend vonnis van den Kantonrechter, waarbij het dansen bij Belt op Zondag in besloten gezelschap niet strafbaar werd verklaard. Binnenkort dient dus deze zaak voor de Rechtbank te Utrecht. Ongeval De knecht v.d. H., in dienst bij den landbouwer v. R., had het ongeluk achter over van een hooiwagen te vallen, waarbij hij zich erg heeft bezeerd. Per ziekenauto is hij naar „Mariënburgh" ter verple ging overgebracht. Gevonden voorwerpen Omtrent onderstaande voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen aan het bureau van politie. Kinderschortje, R.K. Schoolboekje, portemonnaie met inhoud, Lot Beemster loterij, damesrijwiel, Duitsch leerboek, rozenschaar, aangeloopen Hol- landsche Herder. UIT DE ADVERTENTEËN U HEEFT SUCCES als Uw kippen gevoederd worden met ons prima ochtendvoeder en zwaar gemengd kippenvoer. Uw bedrijfskosten zullen lager zijn en als gevolg Uw winstcijfer grooter. Zaadhandel W. S. Veltman, Beukenlaan 31A, Soest. PUBLIEKE VERKOOPEN: a. een perceel bouw land te Soest op den Eng naast Engenberg, 56.20 aren, te veilen in 2 perc. en comb. Betaling koop penningen 14 augustus 1930; b. Te veld staande haver en rogge op bovenvermeld perceel bouwland te veilen in 4 perceelen, elk van plm. 100 roeden: c. Te veld staande haver in het Vossenveld achter de Kinderkolonie, te veilen in 3 perceelen elk van plm. 80 roeden. Inlichtingen Notaris F. P. E. Van Ditzhuijzen te Baarn. Verkoop ten verzoeke van den heer R. van Duinen te Soest. BE LAN GR IJKSTE OVERWEGINGEN WINKEL MODELLEN VOORGESTELDE VARIANTEN TOTAAL A) B) C) D) cogc ogc ogcog cogcogcogcog Zo veel mogelijk koopkracht binden Zo goed mogelijke en evenwichtige verzorging Eénpolig model is niet uitvoerbaar Het aantrekkelijkst voor consument Beste mogelijkheden liggen in Soest- Zuid Kan het snelst en het goedkoopst Sluit het best aan bij situatie en ontwikkeling Verzwaring Soest- Zuid is ongewenst 1 9- - 11 2 24 3 12 11 7 10 29 1 3 - - 11 4 - 1 1 ,1 - - 13-1 10 13 52 4311 -2-1- 1 - - 1 - - 12 59 A) een hoofdwinkelcentrura aan de Dalweg; B) een hoofdwinkelcentrum in Overhees; C) de tweede pool in omgeving Parklaan; D) hoofd centrum in Van Weedestraat en twee verzwaarde buurtwinkelcentra in Soest-Zuid en Overhees. Uit het vorenstaande overzicht blijkt,, dat hebben gereageerd: 11 consumenten (inwoners van Soest); 68 ondernemers; 6 groeperingen, te weten: Winkelcentrum Smitshof, VVD-werkgroep R.O., P.S.P., Vrouwenraad en Stichting Ontwikkelingen Soest. Dit verslag bevat een samenvatting van alle binnengekomen reacties in het kader van genoemde inspraak. Doel en opzet In de winkelnota Soest is uiteengezet waarom deze nota is opgesteld. De nota is door het buro Stad en Land schap in nauwe samenwerking met de gemeente opgesteld en vormt de eerste stap om te komen tot een win- kelbeleid in Soest. Deze eerste stap heeft ten doel de gewenste winkelstruktuur voor Soest te bepalen, daartoe zijn in de nota vier fundamenteel verschillende wjn- kelmodellen gepresenteerd. Het gemeentebestuur heeft de in spraak georganiseerd om een inzicht te krijgen in de mening hierover van de bevolking en te horen aan welke van de vier c.q. ander model de voor keur wordt gegeven. Organisatie Via de pers is aandacht geschonken aan de Winkelnota Soest met de daar bij behorende stukken zijnde een toe lichting en een vragenformulier. Daar bij is ook geattendeerd op de proce dure die gevolgd zal worden en de wijze waarop kan worden gepartici peerd. Na de sluiting van deze inspraak-ron de op 10 juni j.1. is een eindverslag opgesteld, waarin alle binnengekomen reacties zijn verwerkt. Dit eind verslag wordt aan allen, die hebben ge reageerd, toegezonden, gepubliceerd en op 30 juni in de openbare com missie Ruimtelijke Ordening behan deld. De wijze van inspraak Alvorens inhoudelijk op de reacties in te gaan eerst iets over de wijze waar op kon en is geparticipeerd. Er kon op twee manieren aan de in spraak worden deelgenomen, te we ten: - door het bijwonen van één van de inspraak-avonden en/of - door het afhalen van de Winkelnota met bijbehorende stukken bij het ge meentelijk informatiecentrum en het daarbij verstrekte vragenformulier in te vullen en naar het gemeentehuis te sturen. De inspraak-avonden Er zijn vier wijkgerichte inspraak avonden belegd, te weten op: 20 mei 1980 in Mariënburg voor Soest- dijk/'t Hart en omgeving; 27 mei 1980 in de Rank voor Soest- Zuid en omgeving: 29 mei 1980 in de Brandweerkazerne voor Soest-Midden en omgeving: 7 juni 1980 in de Borg voor het Soes- terveen en omgeving. De avonden zijn bezocht door respec tievelijk 3, 32, 4 en 19 belangstellen den. Genoemde avonden zijn geleid door medewerkers van de Stichting Hilver- sumse Gemeenschap (S.H.G.), die als onafhankelijke inspraakdeskundige bij deze inspraak-procedure is betrokken. Van iedere avond is een verslag ge maakt, dat door de S.H.G. is beoor deeld en gefiatteerd. Deze verslagen zijn als bijlagen aan dit eindverslag toegevoegd. In de bijlage van dit eindverslag is eveneens de presentielijst toegevoegd van degenen die op de verschillende avonden aanwezig waren. De vragen-formulieren Via de pers is bekend gemaakt, dat de Winkelnota Soest met de bijbeho rende stukken, waaronder het vragen formulier, in het gemeentelijk in formatiecentrum gratis verkrijgbaar was en dat degenen die de inspraak avonden niet konden bijwonen middels het vragen-formulier en de port-vrije enveloppe hun bijdrage zouden kunnen leveren. Van deze gelegenheid hebben 41 be langstellenden gebruik gemaakt en hebben 35 het vragen-formulier inge vuld teruggezonden. Het vragen-formulier is eveneens als bijlage aan dit eindverslag toege voegd. Beknopte inhoud van de via de vragen formulieren ontvangen reacties In totaal zijn 85 vragen-formulieren ontvangen, waarvan 50 vragen-for mulieren via de Soester Ondernemer. In de formulieren is een grote ver scheidenheid aan voorkeuren uitge sproken, waarvoor een nog grotere verscheidenheid aan argumenten is gebruikt. In onderstaand overzicht is getracht de reacties schematisch samen te vatten en de belangrijkste argumen ten, die zijn gebruikt, te rubriceren, waarbij. pnderscheicLis-.gemaakt naar reactiês van consumenten (c). onder nemers (p)en groeperingen (g). Door enkele inzenders is uitvoerig op de materie ingegaan, waarbij met na me aandacht is besteed aan de ver- keersstruktuur, welke nauw verband houdt met de winkelstruktuur. Daarnaast hebben vele inzenders van de in het vragen-formulier gegeven mogelijkheid gebruik gemaakt om sug gesties naar voren te brengen. Deze suggesties zijn als volgt samen te vatten - t.b.v. het parkeren in de Van Wee destraat, parkeervoorzieningen aan te leggen onder het Nassauplantsoen; - de .iLindenhof" te verplaatsen ten be hoeve van extra winkel- en parkeer voorzieningen in de Van Weedestraat; - te streven naar vermindering van het niet oorsprong- en bestemmingsver keer in de Van Weedestraat - situering van het marktplein op een „Historisch" logische plaats, te weten in de omgeving van de Oude Kerk, de Petrus en Paulus of het huidige gemeentehuis - verruiming van de bebouwingsmoge lijkheden voor de winkels aan de Soes- terbergsestraat en wijziging van het geldende bestemmingsplan ter plaat se; - financiële steun aan verspreid liggen de ondernemers, die zich wensen te verplaatsen; - onafhankelijk,van het te voeren win- kelbeleid beginnen met het verbeteren van de bestaande winkelgebieden; - het buurtcentrum Overhees qua om vang beperkt houden - nu niet meer lang studeren en pra ten maar snel tot realisatie overgaan „geen woorden maar daden' - onafhankelijk van het te voeren win- kelbeleid goede parkeervoorzieningen realiseren voor de Van Weedestraat en de Soesterbergsestraat; - verplaatsen van het busstation naar het NS-station „Soest-Zuid" (omge ving Parklaan); - op korte termijn aantrekkelijke voet gangersgebieden creëren (promenade in Soest-Zuid) - aandacht te schenken aan de ver spreid gelegen ondernemers o.a. door niet alles weg te bestemmen - het nieuwe winkelbeleid dient pro ces-matig te worden gerealiseerd, met andere woorden de ombuiging van het winkelbeleid gefaseerd uitvoeren; het verkeer uit de Van Weedestraat halen door het bijvoorbeeld te leiden over de route „Koningsweg" (slechts 1/3 van het verkeer in de Van Weedestraat is oorsprong- of bestemmingsver keer). Hiermede zijn de belangrijkste sugges ties weergegeven, andere suggesties met woorden van gelijke strekking worden geacht hiermee eveneens naar voren te zijn gebracht. Veel suggesties houden rechtstreeks verband met de door de inzender ge dane voorkeur voor een bepaald win kelmodel. Beknopte inhoud van de vier verslagen van de inspraak-avonden De vier avonden vertonen een grote mate van overeenkomst. Na een openingswoord door de wet houder van middenstandszaken geeft de gespreksleider, een medewerker van de Stichting Hilversumse Gemeen schap (S.H.G.een toelichting wat de S.H.G. is, waarom deze avond door hen wordt geleid, wat de bedoeling van deze avond is en hoe de inspraak procedure voor de Winkelnota Soest er uit ziet. Vervolgens licht de heer Risseeuw, van het buro Stad en Landschap, de Win kelnota toe, waarbij aan de hand van een kaart ieder winkelmodel uit de Winkelnota afzonderlijk wordt belicht. Achter de tafel en in de zaal zijn ex terne adviseurs en ambtenaren aan wezig, die nauw bij de voorbereiding van de Winkelnota betrokken zijn geweest. Na genoemde toelichtingen wordt ge legenheid gegeven tot het stellen van vragen over of naar aanleiding van de voordrachten. Na beantwoording van deze vragen wordt gepauzeerd. Na de pauze komt de discussie op gang. Hoewel de belangstelling in kwantita tief opzicht te wensen overlaat (zie hiervoor bijgevoegde presentielijst) is de belangstelling in kwalitatief opzicht groot. Vanuit Soest-Zuid zijn de meeste belangstellenden aanwezig, in enkele gevallen zelfs op meerdere avonden. Hieronder zijn de belangrijkste dis cussiepunten en opmerkingen weerge geven; sommige punten hiervan worden door meerdere aanwezigen onderschreven terwijl andere punten slechts de visie van een enkeling weergeven. - in z'n algemeenheid kan worden vast gesteld, dat model 2 (het tweepolige model) bij de overgrote meerderheid der aanwezigen de voorkeur heeft; - gepleit wordt om naast de struktu- rele aanpak op korte termijn ook aan dacht te besteden aan een kwalita tieve verbetering van de winkelgebie den; - het verkeer oefent een negatieve invloed uit op de winkelgebieden in de vorm van teveel doorgaand verkeer door de winkelgebieden en een tekort aan parkeervoorzieningen - gepleit wordt de omvang van de win kelgebieden zoveel mogelijk af te stemmen op het inwonertal (consu menten) dat op de betreffende winkel voorzieningen is georiënteerd; wanneer de keuze voor een bepaald winkelmodel vast ligt, zal aandacht ge schonken moeten worden aan de con sequenties van die keuze ten aanzien van koopgewoonte en de daarmee sa menhangende koopkrachtbinding; - in de hierop volgende fase zal zorg vuldig onderzocht en berekend moeten worden wat de kwantitatieve conse quenties voor de verschillende winkel gebieden zijn; - enkele aanwezigen hebben toch enige moeite met de in hun ogen theoreti sche benadering van de winkelproble- matiek, zij zijn van mening, dat het een enigszins kunstmatige aanpak is en dat beter op het natuurlijke pro ces, dat gaande is, moet worden inge speeld. - op de vraag waarom nu al niet be kende knelpunten (Koninginnelaan) worden opgelost wordt geantwoord, dat met het oplossen van bepaalde knelpunten nog geen winkelbeleid tot stand komt, hiervoor zal een integrale aanpak en visie nodig zijn - velen zijn van mening, dat het prak tisch niet mogelijk is de Van Weede straat uit te breiden - op vragen naar omvang, grootte en branche-verdeling bij bepaalde win kelmodellen wordt geantwoord, dat dit afhangt van het model, dat wordt gekozen en dat dit in de volgende fase, wanneer de winkelstruktuur is bepaald, zal worden onderzocht en aangegeven; - meerdere belangstellenden vragen naar de tijd, die er mee gemoeid is voordat op basis van het nieuwe win kelbeleid er iets kan gebeuren. Hierop wordt geantwoord dat, ervan uitgaan de, dat een planwijziging nodig is, op circa drie jaar gerekend moet wor den, te weten één jaar voor de uit werking van het gekozen winkélmodel, één jaar voor de voorbereiding c.q. wijziging van het bestemmingsplan en één jaar voor de planprocedure tot de vaststelling. In het algemeen zal eerst na de vast stelling van het plan een bouwvergun ning met toepassing van art, 19 W.R.O. en artikel 50. lid 8 van de W.W. kun nen worden verleend. Bij genoemde termijn is ervan uitgegaan dat er geen vertragingen ontstaan als gevolg van bezwaren of capaciteitsproblemen bij de voorbereiding. - op de vraag wat nu de principiële verschillen zijn tussen model 2 en 3 wordt geantwoord, dat deze verschil len klein zijn; in model 3 zal Over hees iets groter kunnen worden (van 2500 naar 3000 m2 bruto vloeropper vlak) en zal de branche-samenstelling iets anders zijn waardoor het karak ter enigszins wijzigt van buurtwinkel centrum naar verzwaard buurtwinkel centrum maar qua oppervlakte duide lijk kleiner zal blijven dan de andere twee polen. Model 2 biedt qua opper vlakte en branche-samenstelling wat ruimere ontwikkelingsmogelijkheden voor Soest-Zuid; - op de vraag of er niet te veel aan winkelvloer oppervlakte gaat ontstaan bij een bepaald model wordt geant woord, dat hiervoor inderdaad moet worden gewaakt en dat het daarom belangrijk is, dat eventuele nieuwe vestigingsmogelijkheden worden be nut door bestaande Soester onderne mingen, die zich wensen te verplaat sen; - een aantal belangstellenden wensen de koopkrachtbinding aan Soest te ver groten, dit komt de consument ten goe de (behoeft minder afstanden af te leggen) en biedt ruimere mogelijkhe den voor de Soester ondernemer (ver groting van omzet) - meerdere malen wordt de vraag ge steld, waarom in de winkelnota geen voorkeur voor een bepaald model wordt uitgesproken. Hierop wordt geantwoord, dat er de voorkeur aan is gegeven de partici panten aan de inspraak-procedure eerst in de gelegenheid te stellen hun eigen mening te geven zonder dat de ze op enige wijze door het gemeente bestuur of door de (deskundige) op stellers wordt beïnvloed - veel aanwezigen zijn van mening, dat Soest-Zuid planologisch, ruimte lijk en ten aanzien van de eigendoms verhouding goede mogelijkheden biedt om als 2e pool te gaan funge ren, dit zal echter niet ten koste mo gen en behoeven te gaan van het buurtwinkelcentrum Overhees; - op de vraag of buiten deze pro cedure nog mogelijkheden zijn om te participeren en te reageren wordt ge antwoord, dat de bevolking zowel bij de uitwerking van het voorkeursmodel als bij de daaruit voortvloeiende be stemmingsplanwijziging zal worden betrokken; - een der aanwezigen vraagt zich af of er wel voldoende rekening is ge houden met de omliggende winkelcen tra buiten Soest. Hierop wordt geantwoord dat dit is gebeurd en dat bij de uitwerking van het voorkeursmodel terdege rekening zal worden gehouden met de uitkom sten van het regionaal distributie pla nologisch onderzoek - meerdere malen wordt geconsta teerd, dat er in Soest een te grote spreiding van winkels is; - op een vraag waarom niet aan een nieuw hoofdwinkelcentrum elders in de gemeente is gedacht wordt geant woord, dat dit in de Soester situatie niet mogelijk en haalbaar wordt ge acht, waarbij argumenten uit voor gaande discussies worden aange haald; - gepleit wordt ervoor de ruimte die in de toekomst vrijkomt, wanneer het politiebureau en gemeentehuis worden verplaatst te reserveren voor winkel en parkeervoorzieningen ten behoeve van de Van Weedestraat; - ook wordt gevraagd of nog gebruik is gemaakt van de informatie van de ondernemers van enkele jaren gele den. Meegedeeld wordt, dat dit niet is ge beurd omdat de informatie als ver ouderd moet worden beschouwd en om dat een totaal nieuwe situatie is ont staan; - een andere vraag is of er geen ver schil van inzicht tussen consument en ondernemer bestaat over het meest wenselijke winkelmodel. Als antwoord hierop wordt meegedeeld, dat via on der andere deze overlegstruktuur de standpunten worden uitgewisseld waarbij duidelijk zal worden dat het een zaak van vraag en aanbod is de ondernemer heeft de consument en de consument de ondernemer nodig; - op de vraag of zich in de nieuwe winkelstructuur ook een grootwinkel bedrijf kan vestigen in Soest wordt opgemerkt, dat dit in principe mo gelijk is maar onwaarschijnlijk is, ge zien het voedingsgebied (aantal consu menten) dat daarvoor nodig is; - naar aanleiding van een vraag over de relatie tussen koopkrachtbinding en concentratie wordt opgemerkt, dat uit ervaring en onderzoek blijkt, dat de koopkracht toeneemt bij grotere concentraties; - op de vraag wanneer de Winkelnota in de Gemeenteraad wordt behandeld wordt meegedeeld, dat dit waarschijn lijk in september 1980 zal plaatsvinden, mits de adviserende raadscommissies, die hierover op 30 juni 1980 vergade ren, van mening zijn, dat vanuit de inspraak een voldoende duidelijk beeld is verkregen; - als reactie op een opmerking over het moeilijk leesbaar zijn van de Winkel nota delen een aantal andere aan wezigen mee de Winkelnota een goed, duidelijk en leesbaar stuk te vinden; - één der aanwezigen constateert ten slotte, dat er een grote matheid bij de bevolking moet zijn over deze ma terie gezien het geringe aantal belang stellenden op deze avonden. Hiermee zijn onzes inziens alle re levante punten, die op de vier avon den naar voren zijn gebracht aan de orde gekomen. Opgemerkt dient nog te worden, dat enkele deelnemers aan de inspraak twee keer een inbreng hebben gele verd middels het vragen-formulier en/ of tijdens de inspraak-avond(en). Dit eindverslag wordt geacht te zijn een complete samenvatting van alle ontvangen reacties op de Winkelnota Soest. Informatie In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum (tegenover het gemeentehuis) ligt voor iedere geïnteresseerde de to tale resultaten van de inspraakproce dure over de Winkelnota Soest ter in-

Soester Courant | 1980 | | pagina 13