Zo gezien... Hopman Masselmangroep tien jaar ouder dan gedacht 250 zakken afval. 2.50 3.19 Koor „De Schellebellen" opgeheven [olensoos sluit seizoen iet diso-avond Honsbergen EDAMMER PEULEN Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen CHOCOLADE PINDA'S Zomerse lusten en lasten Bromfietser breek sleutelbeen Steunfraude van 23.000 gulden Twee inwoners ran Soest gedood bij verkeersongeval Jnwel geworden lutobe stuur der >verleden Toy-riders gepakt Vlarcel Uarenbeek ïaar Moskou De fascinerende wereld van Leentje Linders Woensdag 25 juni 1980 58e jaargang no 44 Leerlingen van de LTS in de prunus-slag aan de Zoom Foto: Herman van Dam Foto: Herman van Dam voor een „taie ippgDepen"; een al os -iding organiseer Jfophid Hitkrant, m fchepij Phonogram Aj pez geheel op d.^3 ftabtenjacht kent (r-QA de ry hebben zitti a Tcv.d. Bremer r> Jf Wem Jan v.d. Ekrant en Jan .Je trv. 2e onze advertentie ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN 2e onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM 7Je onze advertentie ALLEEN DIT WEEK END HEINEKEN KRAT, nu slechts 2e onze advertentie door GERARDPAUL ALLEEN DONDERDAG 250 GRAM SOESTER COURANT bureau voor redactie en administratie: 'an Weedestraat 29, Sbest - Tel. 14152* 'ostgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Kleuren smaakstoffen van talloze eigenhandig geplukte paardebloemblaadjes worden in een hoekje van de huiskamer via een ingewikkeld chemisch proces omgezet in één van de lekkerste wijnen uit mijn huisbrouwerij". Voor mij een levend teken dat de lentewind de pluizébollen in middels verstrooid heeft om een goede oogst in de toekomst zeker te stellen. Ook de tijd dat we bij mooi weer een glas paardebloemenwijn van het vorig jaar op het terras kunnen drinken. Samen met de wes pen, de muggen, de vliegen en de mieren, want die horen er in ons klimaat nu eenmaal bij. Als ze al te lastig worden biedt de middenstand ons een arsenaal aan chemische ver delgingsmiddelen, maar wie daar niet zo gecharmeerd van is staat toch niet helemaal machteloos. Wist u trouwens dat mieren een gloeiende hekel hebben aan bloeiende goudsbloemen en dito afrikaantjes? Het nadeel van goudsbloemen is dan wel weer dat de stelen soms stijf staan van de luis, maar die kun nen we dan weer bestrijden met brandnetelgier: een kilo brandnetels in een liter water, minstens 24 uur laten trekken. Of de luizen dan de kraaien mars blazen door de gier zelf of vanwege de ondragelijke stank is mij niet bekend. Het kan ook met uiengier, gemaakt van een halve kilo fijngesneden uien in een halve liter water. Een uur afgedekt laten staan, zeven en sproeien maar. Misschien dat we de mieren beter kunnen laten wandelen of er afrikaantjes in de buurt zetten. Die stinken altijd en dat went wel. Wespen zijn bepaald niet dol op ammoniak. Wie ze dus op een afstand wil houden zet ge woon een schaal water buiten met een scheut ammoniak er in, tenzij men de voorkeur geeft aan een individuele ver- delgingsaktie via een fles met nauwe hals waar op de bodem wat limonadesiroop ligt. Muggen zijn zó sterk dat ze al leen maar met ook voor andere levende wezens gevaarlijke stoffen (chemisch) bestreden kunnen worden. Anderzijds zijn ze zó zwak dat de agres sieve mep die de bloeddorsti ge mug op het behang doet uiteenspatten, gerust ver vangen kan worden door een lichte aanraking met een bad doek of een ouwe sok. Nog een voudiger is het om de zaak even te laten doortochten zodat ze op de adem van de wind naar de buurman verhuizen. Misschien vonden de mensen in vroeger tijden een hardblauw geschilderde keuken helemaal niet mooi, maar ze wisten wel dat de vliegen er ook een he kel aan hadden en dus mooi buiten bleven. Al dit soort huismiddeltjes zijn al zó oud dat we ze haast vergeten waren, net als het re cept voor de paardebloemen wijn. Op de kruising Koningsweg-Dorre- steinweg kreeg de 48-jarige bromfiet ser M. uit Zeist maandagmorgen geen vrije doorgang van de Soester autobe stuurder v.d. B. (23). Bij de val brak de bromfietser zijn sleutelbeen. Hij werd met de ambulanceauto naar het zie kenhuis Zonnegloren gebracht. Door de politie werd een 63-jarige dame aangehouden in verband met steunfraude. In de periode van februa ri 1978 tot december 1979 kreeg zij van de gemeentelijke sociale dienst een uitkering van totaal 23.000 gulden. Zij gaf echter bepaalde inkomsten niet op en pleegde daardoor valsheid in ge schrifte. en verkeersongeval op de provinciale sg onder Bilthoven heeft het leven kost aan twee inwoners van Soest, •ijdagavond om zeven uur botste de er J. L. A. van Dorrestein (35) ontaai met zijn auto op de hem gemoet komende auto bestuurd door evrouw D. S. van Os (50). De beide stuurders waren vrijwel op slag >od. t een reconstructie van het ongeval komen vast te staan dat de heer Van irrestein, rijdend in de richting recht, in de berm van de weg terecht komen moet zijn en bij het terug uren te ver naar links is uitgeweken. 2 beide personenauto's werden totaal rnield. j een zaterdagavond voor het ge- eentehuis onwel geworden autobe- uurder, de 37-jarige H. Hendriks uit -nersfoort, pasten twee agenten van •litie zowel mond op mond-beade- ing als hartmassage toe. Zij slaag- in erin de man weer bij te brengen, aar een uur later overleed hij in het ekenhuis Zonnegloren. samenwerking met de politie van nersfoort slaagde de bemanning van n Soester politiesurveillanceauto er op de Stichtse rotonde twee jongens t het rijks jongensinternaat Den Engh Den Dolder aan te houden in een jor hen in Zeist weggenomen auto. arcel Klarenbeek, lid van de atleti€k deling van de Sport Organisatie )est, is opgenomen in de afvaardiging in de Koninklijke Nederlandse Ate- ekUnie naar de Olympische Spelente oskou. Klarenbeek zal uitkomen op 4x400 meter estafette. Daarvoor jn ook aangewezen Harry Schulthg. oen Gijsbers, Mario Westbroek en enk Brouwer. Groepleider W. Borreman (rechts) neemt het fotoalbum, het geschenk van de gewestelijk spelleider van Scouting Neder land, de heer Hulsink, in ontvangst. Het eertijds bekende kinderkoor „De Schellebellen", ruim dertig jaar ge leden opgericht door Paula van Alphen, bestaat niet meer. J.l. zater dag werd in de stampvolle zaal van De Vangrail het laatste concert gegeven. Oorzaak van de opheffing is dat diri- gente Ellen Pollema-Lustenhouwer, die het koor indertijd van Paula van Alphen overnam, door verhuizing naar Hoogezand, geen kans meer ziet het koor in stand te houden. Zij voldoet nu aan de uitdrukkelijke wens van de oprichtster om het koor op te heffen, zodra zij ermee zou stoppen,. Paula van Alphen, indertijd onderwij zeres aan de Mariaschool en later aan de St. Theresiaschool, begon met een zangklasje onder de naam „Blokhut- koor". Later werd de naam veranderd in „De Schellebellen". Het gros van de leden in de leeftijd van zes tot veertien jaar woonde in de wijk Soest- dijk. Landelijke bekendheid kreeg het kin derkoor door het wekelijkse optreden in het KRO-radioprogramma „Van Twaalf tot Twee", waarin ondermeer Kees Schilperoort furore maakte met zijn spelletje „Raden maar". Er verschenen ook talloze grammo foonplaten ondermeer samen met Conny Vink. Aanvankelijk repeteerde men in de Mariaschool. maar later gebeurde dat in de woning van Paula van Alphen aan de Van Straelenlaan. Toen Paula van Alphen ziek werd nam Ellen Pollema- Lustenhouwer, die als driejarige al bij het koor kwam, op haar verzoek de leiding van het koor over. Uitdrukke lijk sprak Paula van Alphen af dat als de nieuwe dirigente ermee stopte, het koor opgeheven zou worden. Paula van Alphen, die de laatste jaren van haar leven in Zeist woonde, over leed drie jaar geleden. Thans is een eind gekomen aan haar koor, waarin talloze kinderen veel plezier beleefden en dat in de loop der jaren ontelbare fans had. Onder deze titel wordt in de maanden juli en augustus aanstaande in het Luchtmachtmuseum een unieke ten toonstelling gehouden van het werk van beeldend kunstenares Leentje Lin ders. De tentoonstelling geeft een over zicht van het gehele werk van deze uit Sijbekarspel afkomstige kunstenares en omvat ruim 50 etsen. Zowel door het onderwerp van haar meeste etsen, namelijk de luchtvaart, als door reeds bestaande kontakten kon het Luchtmachtmuseum dienen als lokatie voor deze expositie. Naast onderwerpen als ballonvaart, parachute-springen en de oude lucht vaart, wordt in haar meest recente etsen over de militaire luchtvaart ook de. nieuwe F-16 in beeld gebracht. De tentoonstelling die op 3 juli a.s. om 20.30 uur wordt geopend door de com mandant van de vliegbasis Soester- berg, de kolonel A. C. van Gorkum, duurt tot 20 augustus. De toegang, zowel tot het museum als tot deze bijzondere tentoonstelling, is gratis. De verrassing van de avond bij de viering van het 35-jarig bestaan van de Hopman Masselmangroep, j.l. vrijdag avond in het dorpshuis De Borg, was wel de mededeling van „een man van het eerste uur", de heer N. Carrière, dat de groep ai vijfenveertig jaar geleden werd opgericht. Weliswaar heette de groep toen „Paltz Scouts", maar door de na-oorlogse voortzetting onder een andere naam werd de oor spronkelijke stichtingsdatum toch geen geweld aan gedaan. Hopman Masselman was in het begin van de dertiger jaren lid van de Bizongroep in Zeist, waar hij voortrek ker was. Toen zijn ouders in 1935 naar Soest verhuisden, begon hij hier een scoutinggroep, die de naam Paltz Scouts kreeg. In 1936 vroeg hij de heer Carrière, die ook lid van de Zeister groep was, hem ie komen assisteren. Tot 1940, toen de padvinderij door de bezetter werd verboden, bleef de groep bestaan. In de oorlog lagen alle activi teiten stil, maar na de oorlog werd het scoutinggebeuren voortgezet. Inmid dels was Hopman Masselman het slachtoffer geworden van het oorlogs geweld. Na een sabotagedaad aan een spoorlijn in het zuiden van het land werd hij op jonge leeftijd door de Duitsers gefusilleerd. Als herinnering aan zijn initiatief tot oprichting van de groep, kreeg deze zijn naam. Doordat een groepje zich had afge scheiden, dat de naam Paltz Scouts was blijven dragen (de Hopman Mas selmangroep hield de dassen van de oorspronkelijke groep), waren er na de oorlog twee groepen actief in Soest. De Paltz Scouts verdwenen min of meer van het toneel door de fusie met de zee- li. zaterdag, 28 juni, sluihet jonge- peentrum De Molensoosiet seizoen af met een grotse disco- Bond. Er wordt op gne opkomst erekend. NCRV in het zaterdagmiddag radio programma van Jan Rietman. Het nieuwe soos-seizoen start officieel op de eerste vrijdag van de maand sep tember. verkenners, waardoor de huidige Paltz- en Eemgeuzengroep ontstond. Groepsleider W. Borreman verwel komde de talrijke ouders van welpen en verkenners die naar De Borg geko men warendaarnaast noemde hij met name de heren N. Carrière als één van de mensen van het eerste uur, alsmede oud-Hopman C. van der Schoor, die veel voor de groep heeft gedaan. Hij heeft zich zelfs zeer ingespannen om in Soest een padvindersdrumband op te richten, maar zover is het toch nooit gekomen. Na het welkomstwoord was het de beurt aan welpen en verkenners, nadat de horde de zin „35 jaar HMG" op het podium had gevormd. Er werden to neelstukjes opgevoerd en er was een dia-voorstelling die een beeld gaf van het hordekamp en het weekendkamp van de verkenners. Daarna werden dia's vertoond van het troephuis van de verkenners, dat drin gend aan verbetering toe is. Het is de laatste tijd nogal verwaarloosd, een gevolg vooral van het feit dat de Hopman Masselmangroep vorig jaar een inzinking kreeg door het ontbreken van voldoende leiding. Er werd toen zelfs met de gedachte gespeeld om de groep op te heffen. Dat kon worden voorkomen doordat zich op tijd nieuwe leiding aanmeldde. Nu de groep weer draait zoals voorheen, wil men het troephuis verbeteren. Van een opknapbeurt is eigenlijk geen sprake meer: het wordt meer een complete interne verbouwing. Het speeigedeeite wordt uitgebreid en de toilet- en wasruimte wordt vernieuwd. De uitvoering van het verbeterings plan zal naar schatting vier- tot vijf duizend gulden kosten. Namens de leiding deed vaandrig Hans Hilhorst een beroep op de ouders van de jongens om te helpen bij de verbou wing, waardoor de kosten laag kunnen blijven. Daarnaast is ook financiële steun zeer welkom. Aan het eind van de gezellige bijeen komst kondigde groepsvoorzitter Bor reman zijn vertrek bij de groep aan. In september zal officieel afscheid van hem genomen worden. Hij liet de leiding overigens weten, dat ze voor advies altijd bij hem terecht kan en dat hij op de achtergrond de groep zal blijven steunen. 250 Vuilniszakken gevuld met papier en andere rommel was het eigenlijk toch wel trieste resultaat van een milieu-uktie van zo'n 160 leerlingen van de L.T.S.-Eemland. Ondanks alle geroep om een schoner milieu laat „men" de boel maar waaien. Deze 250 zakken werden gevuld in de omgeving van de flats op de Eng èn langs de Soesterbergsestraat, vanaf de Dennenweg tot aan het Soesterhoogt. Evenzogoed deden de leerlingen van de scholengemeenschap Eemland, die aan hun laatste weken van het school jaar 1979/1980 bezig zijn, er een fantas tisch werk mee. De aktie ging van hen zeil' uit en kreeg het motto: „Doe mee met de natuur". Dat was ook de titel van het boek dat onze milieu-wethou der, drs. J. Menne, na afloop kwam aanbieden namens de gemeente. Hij deed dat met een toepasselijk toe spraakje dat hopelijk op deze jongelui een goede uitwerking heeft en waar door zij althans hun bijdrage aan een schoner milieu niet beperken tot déze aktie. Lovende woorden waren er ook van en voor Chris Uiterwijk, die ook voor deze aktie als coördinator optrad. Overigens maakten ook nogeens ze ventig leerlingen van de LTS zich verdienstelijk door in het zogenaamde cokesgat aan het eind van De Zoom, op de grens met Den Dolder, jonge zaai lingen van de vogelkers uit te steken. Het benodigde gereedschap, 66 steek^ schoppen en 15 bijltjes, leverden de Soester milieugroep „bijltjesdag", het Stichts Milieubeheer en de Soester brandweer. Er werd vakkundig mee gewerkt en gewonden vielen er niet. Rest nog te vermelden dat de plaatse lijke vestiging van de Coca Cola zorgde voor een gratis verfrissing. Be leiding van deze sooss er ook dit Jaar weer in geslaagd ,c jeugd een iLantrekkeiijk programm. te bieden. De filmavond op de woèsdagen werd druk bezochtf evenals weekeno-aktiviteiten. 1 IVeel sukies had ook ,e filmavond f welke georganiseerd wed samen met jeugcJmotorcross cïb Soest over het motrfcrossen. Wat de popgroepen bereft had men sukses f et Tarantula, lardware. Car toon eife Engelse forr.atie „The Old TenniJioes". Echte „uitschieters" warerfeker het optred-n van de disc- »Villem de Zwij/er en de groe- #ni Macaroni anl the swinging devif èn Long Tall ïrnie and the ShaL telt vijfhonderd leden en be- daarmee Jist bezochte neéntra in Nev^ (and. Vakanti programma urende de vakantie feriode zal de s toch nog een a jntal avonden töpeid zijn. Deze av jden zijn be- ;njacht voor iteit die de |imen met het platenmaat- NCRV. ïgd gerichte tl „finale". In :ier Koelewi jn, j Phonogram, ,,\'ing namens ttman van de -J openingstijden worden nader he md gemaakt, ondermeer via de

Soester Courant | 1980 | | pagina 1