Raadscommissie verkeer en openbaar vervoer zonder „burgers" Vroegtijdige gevechten om de gunst van de kiezers Gemeente alert in de wijk „Ons Belang" I Tekort „Gouden Ploeg"-plan bijna IV2 ton Raad akkoord met aanloopkrediet voor nieuwbouw gemeentehuis en politiebureau Gemeenteraadsvergadering De Volksuniversiteit vraagt vrijwilligers {DENOORD OVE" M Domconcert op zaterdagmiddag Burgerlijke stand Tuin-Adviescentrum ,,'t Vaarderhoogt" B.V. Soester Courant van woensdag 25 juni 1980 Ï811 HG AMERSFOORT jen onzer medewerksters ril werken aan de verzor- inde diensten. itereenvolgende nachten apwacht) wil waarnemen. varing, full-time of part- -enddiensten 1 x per 14 feestdagen en volgens C.A.O. voor bejaarden ichten aan het bestuur luritius, Herenstraat 1 Opnieuw heeft de raad zich in meerderheid uitgesproken tegen het opnemen van niet-gekozen burgers in raadscommissies. De commissie culturele zaken blijft de uitzondering in het Soester bestuur. Toch zag het er, door de opstelling van de W'D-fractie, aanvankelijk naar uit dat ook de nieuw in te stellen commissie voor r verkeer en openbaar vervoer, de tweede commissie met „burgers" zou worden. Dat het uiteindelijk niet zover kwam was een gevolg van het feit dat men f. genoegen nam met de mogelijkheid deskundigen uit te nodigen de commissie vergadering bij te wonen teneinde inlichtingen en adviezen te verstrekken. De WD-woordvoerder stelde eerst dat laten bestaan uit vijf raadsleden (van Jzijn fractie het nodig achtte aan deze ^nieuwe commissie „speciale deskun- ligheid" toe te voegen. De fractie had zich daar uitvoerig op beraden en was tot de overtuiging gekomen dat deze L oevoeging van burger deskundigen nderdaad nodig was. „Dus, ik zeg dit net alle respect, niet belangstellende, meedenkende burgers met slechts de jverkeersdeskundigheid die wij alle- naal ons vaak graag toedenken, deze zijn vanzelfsprekend evenzeer nodig fmaar op andere besprekingsniveaus B waarbij ik denk aan inspraak e.d., maar burgers die op verkeersgebied ■zeer speciale, erkende deskundigheid I bezitten, die niet eens per se uit Soest 1 afkomstig behoeven te zijn", aldus de heer Onderdelinden. I Hij voegde daar aan toe dat de fractie er van uit ging dat regelmatig in de I nieuwe commissie „van deze speciale I deskundigheid gebruik gemaakt kan en zal worden tot verrijking van de discussie en tot optimalisering van de resultaten daarvan". I Naast de zeven raadsleden (2 CDA, 2 I WD en 1 van PvdA, D'66 en PS) dus 1 enkele niet-raadsleden, eventueel niet afkomstig uit Soest. D'66 en Progressief Soest waren het daar mee eens, zij het in wat gewijzig de vorm. Mede names Pr.S. vroeg de heer Jonker (D'66) de commissie te iedere fractie één vertegenwoordiger) én drie burgers uit Soest. Jan Visser (PS) citeerde volledigheids halve nog even uit het CD A-gemeente- program, waarin gesteld werd dat burgers „zoveel mogelijk" moeten kunnen bijdragen aan het bestuur van hun gemeente en dat het CDA even tueel" niet-raadsleden wil opnemen in de door de raad ingestelde commissies. Geen heil in het opnemen van die burgers zag mevrouw Van Gelder (PvdA); aan wie waren deze burgers verantwoording schuldig? De techni sche deskundigheid kon van het ambte lijk apparaat en van externe deskun digen komen, vond mevrouw Van Gel der, terwijl zij zich een voorstander toonde van vroegtijdige inspraak. Mevrouw Greefhorst (CDA) sloot zich daarbij aan, waarna de heer Nuijten PSzich tégen het instellen van deze commissie verklaarde. Naar zijn me ning was de noodzaak niet aangetoond om „verkeer" uit „openbare werken" te halen en hij vermoedde dat het alleen maar gebeurde omdat Soest een nieuwe burgemeester gekregen had. In dat verband sprak hij van een „stoe lendans", die hij uitgesteld wilde zien tot de verkiezingen in 1982. Nuijten zei tenslotte dat hij voorstander was van het opnemen van burgers in alle com missies. J. Nuijten Het kwam er uiteindelijk niet van, omdat zoals gezegd de VVD, overstag ging. „Met de „Verordening op de vaste raadscommissies" in de hand „bewees" burgemeester Scholten dat het feitelijk ook niet mogelijk was. Er werd geschorst en daarna volgden wat stemverklaringen; ondermeer van de WD dat men de burger-deskundigen liet vallen. Met zestien tégen vijf (twee D'66 en 3 PS) werd de commissie voor verkeer en openbaar vervoer ingesteld. Daar van zijn nu lid de heren Beijen en Blaauw van de VVD; Stam en van Poppelen van het CDA; mevrouw Al- lard van D'66; Kingma van de PvdA en Nuijten van PR.Soest. Mevrouw Allard is uit de commissie openbare werken gestapt en daar op gevolgd door de heer H. Gerth. Met de stemmen van de twee aanwe zige D'66-fractieleden tegen, is de raad vorige week akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van 1,1 miljoen gulden voor de voorbereiding van de nieuwbouw van gemeentehuis en po litiebureau. Over de noodzaak van de nieuwbouw bestond geen enkel me ningsverschil, maar D'66 wilde eerst orde op de gemeentelijke financiën stellen, voordat de bouwplannen, al thans van het gemeentehuis, verder werden uitgewerkt. Het college en de meerderheid van de raad stelden zich echter op het standpunt dat eerst het bouwplan opgesteld moest worden en dat daarna kon worden bekeken hoe de nieuwbouw gefinancierd moest worden. Men wilde niet uitgaan van de hoeveelheid geld die beschikbaar was en daar het bouwplan op aanpassen. Veel waardering voor het voorstel kwam er van de kant van het CDA, de VVD en PvdA. Progressief Soest waarschuwde voor eventuele tè late inschakelen van insprekende bur gers, terwijl D'66 voorlopig niet ver der wilde gaan dat geld beschikbaar te stellen voor grondonderzoek en me tingen. De heer J. van Poppelen (CDA) vond dat zo spoedig mogelijk gestart moest worden met de nieuwbouw. Er moest uiterste soberheid betracht worden en het nieuwe gemeentehuis moest doel matig en efficiënt zijn ingericht. Alle luxe moest vermeden worden. Van Poppelen vroeg om regelmatige informatie van de financiële commis sie en scherpe kredietbewaking. Ook de bevolking moest zo spoedig mogelijk geïnformeerd worden waar door een zinnige inspraak op gang kon komen. Visser van Progressief Soest meende dat het met de voorbereiding van de bouw van het nieuwe gemeentehuis niet goed ging. Naar zijn mening werd de bevolking buiten spel gezet. Hij vond het onaanvaardbaar dat de beleids groep, welke de plannen voorbereid, achter gesloten deuren vergaderen zodat de bevolking er nog steeds niet van op de hoogte was dat er elf spreekkamers gepland waren en een burgemeesterskamer van 36 vier kante meter. Ook wist men nog niet dat er gesproken werd over een zaal voor 450 personen; een zaal waar nie mand om gevraagd had. Hij was geen tegenstander van de nieuwbouw en wilde ook het voorberei dingskrediet wel beschikbaar stel len, maar dan moest er rekening ge houden worden met het verlanglijstje van zijn fractie, waardoor 2 miljoen gulden bespaard kon worden. Mevrouw Allard (D'66) legde de na druk op de financiële haalbaarheid en zij wilde het krediet niet beschik baar stellen zolang niet bekend was, hoe mis het was met de gemeente lijke financiën. Zij sprak van „een lichtzinnig beleid", om nu al een ar chitect aan het werk te zetten en zij wilde geen tonnen verspelen aan lucht kastelen". De heer A. Onderdelinden (VVD) had geen enkel bezwaar; ook hij drong aan op een voortvarende start. De heer F. Kingma (PvdA) waar schuwde voor uitstel; dat zou de bouw kosten alsmaar hoger maken. In spraak van de bevolking leek hem pas zinnig als er iets bespreekbaar was. Eensgezind Burgemeester Scholten noemde het be langrijk dat de gemeenteraad het in ieder geval eens was op het punt dat voor politie en gemeenteambtenaren nieuwe gebouwen werden neergezet. „Het is belangrijk in deze gemeente dat vast te stellen". Verder meende hij dat inspraak pas zinvol was als er een bespreekbaar plan op tafel lag. Dan kon er immers pas sprake zijn van een waardevolle inbreng. Niet eens was hij het met mevrouw Allard; haar voorstel haalde de vaart eruit, terwijl Soest toch zo dringend de twee nieuwe gebouwen nodig had. Mevr. J. Allard-Knol D'66 Ook hij wees op het verband tussen het tijdverlies en de hogere bouwkos ten. De kredietbewaking zou in handen ge geven worden van de aan te stellen projectcoördinator en wat de vooruit zichten op goedkeuring van het nu verleende krediet betrof: met gedepu teerde staten waren de eerste bespre kingen gevoerd en hij verwachtte een positieve opstelling van dat college. Daarmee weersprak hij een veronder stelling van mevrouw Allard dat juist door de hoogte van dit krediet een ver traging zou optreden omdat g.s. voor de goedkeuring een volledige finan ciële opzet zouden vragen. De heer Kingma (PvdA) stelde de zaak tenslotte scherp met de opmerking: „We moeten reëel bezig bij ven en er van uitgaan dat we het gemeentehuis willen. Of we zeggen ja en dan ver lenen we het krediet öf we zeggen nee en dan verlenen we het krediet niet". De goedkeuring van het krediet kwam er, zij het met de stemmen van me vrouw Allard en de heer Jonker tégen. Je kunt je na iedere raadsvragen blijven afvragenwaar zijn ze daar mee bezig? Met besturen of met het winnen van de gunst van de kiezer? Gaat het om de toekomst van Soest of om de toekomst van een politieke partij? Gaat het om de realiteit of gaat het om wensdromen en luchtkastelen? De toeschouwer zal twijfelen. Neem nou dit keer eens de discussie rond de Soesterbergse wijk „Ons Belang". Met enthousiasme nam de raad enkele jaren geleden zo'n slordige twee en een half miljoen gulden in ontvangst van de minister, om de nieuw te bouwen woningen voor de bewoners van die wijk goed geluidsdicht te maken. De oude wijk was volgens de hoogste landelijke overheid niet bewoonbaar vanwege de geluidsoverlast van de vliegbasis Soesterberg. Een milieu-be slissingen dus, waar de bewoners van de wijk wel wat anders over dachten, maar waar gewoon niet aan te tornen viel. Omdat er geen geld besteed mocht worden aan het onder houd van die huizen, waren zij tot vervallen gedoemd. Mooi is het dan dat die overheid elders nieuwe huizen laat bouwen en een flink deel van de bouwkosten voor haar rekening neemt èn logische is het dan ook dat die overheid eist dat de leegkomende „krotten" waar jaren geen onderhoud aan gepleegd is, laat afbre ken. Een woningbouw véreniging zou eens enkele jaren geen onderhoud aan haar bezit moeten plegen; het zou protestbrieven regenen. De huizen van „Ons Belang" moeten dus tegen de grond. De raad heeft zich tot dan toe nergens tegen verzet, maar dan komt een politieke groepe ring die bij de laatste gemeenteraadsverkie zingen 138 stemmen kreeg en derhalve niet in de raad vertegenwoordigd is met vragen over deze zaak, waarvan men de antwoorden eigenlijk al in alle kranten had kunnen lezen. De vragenstellers hadden kunnen weten dat de huizen niet van de gemeente zijn en dat het besluit om ze af te breken van de minister komt. En wat doet dan de Soester -raad? In plaats van kort en netjes te antwoorden: „U moet uw vragen ergens anders stellen!", gaat men zowat een uur besteden aan futiliteiten. Of het ja dan nee een kwestie van geld is dat de oude huizen afgebroken moeten worden; of het niet-optreden van de politie nu wel of niet te wijten is aan gebrek aan mankracht in het weekend; of de afbraak niet anders geregeld kan worden. Alsof men bang is dat de 138 stemmers er 1380 zullen worden; dat de verleende medewer king, of beter gezegd het niet indienen van bezwaren, stemmen zal gaan kosten; alsof men hoog nodig eerder ingenomen standpun ten moet verdedigen. Allemaal onzin natuurlijk. Een staatssecre taris, die woningbouw hoog in zijn vaandel voert, besloot jaren terug dat er in „Ons Belang" niet te wonen viel. En dat was het dan. Jammer genoeg duurde het vele jaren voor de vervangende woningen gereed waren, maar nu is het dan toch zover. En dat er dan verzet komt tegen de afbraak van al dertig jaar niet meer onderhouden is logisch. Als je niks hebt, neem je, dat zie je dagelijks op televisie, genoegen met rioolbuizen of kisten. Vanzelfsprekend zijn er heel wat woningzoe kenden die graag in zo'n Ons-Belang" huis willen starten, maar zij weten heel goed dat ze in „Den Haag" moeten zijn. Alleen de vragenstellers doen voorkomen dat de Soester gemeenteraad er nog wat aan doen kan, want zij hopen op stemmenwinst en dan gaan de andere partijen in de verdediging. Moeilijk deed men in deze vergadering ook over het goedkeuren van een krediet van 1,1 miljoen gulden om te kunnen starten met de nieuwbouw van politiebureau en gemeente huis. D'66 redeneerde: kijk nu eerst eens hoeveel geld je in de portemonnee hebt en of je eigenlijk die nieuwbouw wel betalen kunt! Een redenatie van het gezonde verstand, die menig huisvader en ondernemer zeker zal aanspreken. Maar de overige fracties stelden zich op het standpunt: We hebben die gebouwen ver schrikkelijk hard nodig; we gaan uitrekenen hoeveel het allemaal gaat kosten en dan zien we wel hoe we het betalen. Achter deze laatste redenering zit de gedach te: de overheid kan altijd aan geld komen. Het is een kwestie van belastingen verhogen of het laten draaien van de bankbiljetten- machine. En frappant is toch eigenlijk dat de raad, bestaande uit huismoeders en huis vaders. dan in meerderheid plotseling zo heel anders redeneert. Ze hebben niet het gevoel dat het om hun geld gaat. hoewel dat wel zo is. Want zij krijgen, nou ja... krijgen, van ons geld om de gemeentelijke huishouding draaiende te houden. Aardig was in deze discussie overigens wel dat burgemeester Scholten vastlegde dat de raad van Soest het er in ieder geval er eens was dat er een nieuwe huisvesting moet ko men voor de politie- en de gemeente ambte naren. Inderdaad is het belangrijk in Soest eens vast te leggen dat er althans één punt is, waarover men het eens is. Het instellen van een nieuwe raadscommissie voor verkeer en openbaar vervoer had ook nogal wat voeten in de aarde. Het ging daarbij om het al dan niet toelaten van stem gerechtigde burgers (niet-raadsleden). Ver keer werd duidelijk een politieke zaak en daarom vertrokken de aanwezige belangstel lende politie-functionarissen al vlot. Zij mo gen zich immers niet met politiek bemoeien. De politie heeft op dat gebied heel wat deskundigheid in huis, maar aan die op de realiteit afgestemde deskundigheid heeft men geen behoefte. Eerst moeten er „pra ters" komen en dan pas gaat men kijken of het ook haalbaar is. Na afloop gingen de raadsleden en het college naar „De Kuil"; het café aan het Kerkplein. In juli vergadert de raad niet; een soort zomervakantie en daarom déze afsluiting. Het lijkt verstandig om in het vervolg met een café-bezoek te beginnen want aan de stam tafel werden heel wat ontspannen gesprekken gevoerd. En dat is vast een betere basis om besluiten te nemen. Opvallend was overigens dat de damesraads leden het langst bleven zitten en daarmee is toch wel aangetoond dat de emancipatie al heel ver gevorderd is. Of zouden alleen de heren de volgende dag weer een dagtaak hebben? P. RESS Het exploitatietekorten van het be- stem/ningsplannetje „De Gouden Ploeg" zal niet ruim 660.000 gulden bedragen en ook niet bijna 8% ton. maar uitkomen op bijna 750.000 gulden. Dit werd vorige week medegedeeld in een gezamenlijk vergadering van de commissies financiën en ruimtelijke ordening. Alhoewel de commissieleden het bedrag hoog yonden, gingen zij er toch mee akkoord. In het plannetje gaat het om de bouw van vier woonblokken elke bevattende twee bejaardenwoningen op de begane grond; drie wooneenheden voor één persoons huishoudens en zeven woon- Onopvallend maar waakzaam volgt de plaatselijke overheid de gang van zaken in de Soesterbergse wijk „Ons Belang". De bewoners van de wijk verhuizen naar nieuwe woningen in Soesterberg en de verlaten huizen worden op last van de woningbouwvereniging „Ons Belang" onbewoonbaar gemaakt, om later te worden afgebroken. Enkele inmiddels onbewoonbaar gemaakte huizen zijn toch gekraakt en daardoor zijn in de wijk spanningen ontstaan. Vragen van de afdeling Soest van de Pacifistisch Socialistische Partij aan de raad, waren aan leiding voor een vrij langdurige discussie in de vorige week gehouden raads vergadering. Burgemeester P. Scholten verklaarde dat het college bijzonder nauwlettend de ontwikkelingen volgde en er op had toegezien dat het door de raad uitge stippelde beleid op een zo rustig mo gelijke wijze werd gerealiseerd. Daarbij werd weloverwogen afgezien van een optreden van geüniformeer de politie-ambtenaren, omdat het agressie zou kunnen opwekken. De politie was echter wel aanwezig en ook steeds bereikbaar. Het lag zeker niet, in de bedoeling daar verandering in te brengen. De raad kon zich daar geheel mee ver enigen. Minder enthousiast waren en kele fracties over de beantwoording van de door de PSP gestelde vragen. Met name gold dat de vragen ten aanzien van de houding van het col lege ten opzichte van de krakers en de veranderde inzichten omtrent de geluidshindernormen. Het college beperkte zich tot de op merkingen dat „het beleid erop gericht is in overleg met de woningvereniging in medebewind uitvoering te geven aan het beleid van de minister" èn „dat ter plaatse van de woningen van „Ons Belang" de geluidshinder de aan vaardbaar geachte norm verre over schrijdt". De heer F. Kingma (PvdA) vond die beantwoording wat aan de magere kant en ook wat vaag. Hij stelde voor ten aanzien van kraken in het alge meen te antwoorden met: „De ge meente voert in overleg met de com missie woonruimteverdeling en zo rechtvaardig mogelijk woonruimtebe- leid op basis van het zogenaamde pun tensysteem, ten aanzien van die wo ningen die onder dit beleid val len. Leegstand komt daarbij niet voor. Kraken van die woningen doorkruist dan ook een rechtvaar dige toewijzing en is ontoelaat baar. In andere gevallen zal per geval bekeken moeten worden of en hoe opgetreden zal moeten worden", aldus de heer Kingma. Mevrouw J. Allard (D'66) noemde het concept-antwoord onvolledig en ondui delijk. „Het mag niet onze stijl zijn en worden". Wat hield dat medebewind in en op welke grond gebeurde dat? Verder wilde zij weten wat het college ver stond onder „verre overschrijding". Welke norm hanteerde het college en was ook niet juist het argument „geld" dat zwaarder woog dan het argument „geluid?" Ook de heer Nuijten (Pr.S.) vond dat aan de vragenstellers geen recht werd gedaan, terwijl mevrouw Kort- huis (WD) vroeg om een korte zake lijke beantwoording van alle vragen. Mevrouw Greefhorst (CDA) infor meerde of ontruiming van de wonin gen niet uitgesteld kon worden tot alle nieuwe huizen opgeleverd wa ren terwijl Visser (P.S.nog een vraag stelde met betrekking tot de beschik bare mankracht van de politie gedu rende het weekend. Wat dit laatste betrof zei burgemees ter Scholten dat altijd, indien nodig, mensen in dienst geroepen kunnen worden. Gelijke verhuizing was volgens wet houder mevrouw Van Stiphout niet doenlijk. Men zou er afspraken met de woningbouwvereniging St. Joseph mee doorkruisen. Die woningbouw vereniging zou dan voor de huur van de opgeleverde huizen opdraaien. Het verzet van de bewoners, die vori ge week ten einde kraken te voorko men, het recht in eigen hand namen, kon niet door de beugel en zij was het eens met de heer Kingma voor wat betreft de toewijzing van leeg komende huurhuizen. Kraken kon niet getolereerd worden, ook al had zij be grip voor de krakers. Niet juist was het naar haar mening nu een uitspraak te doen over het beleid ten opzichte van krakers. In dit geval was het een zaak van de ei genaar van de huizen en het was aan hem wat hij wilde ondernemen. Over het kraken van niet onder de huur wet vallende woningen wilde zij geen algemeen oordeel uitspreken. Natuur lijk moest ook dat van geval tot geval bekeken worden. En wat de geluidshinder betrof was zij van mening dat, omdat de geluids- grens van 55 Kosteneenheden midden over de wijk Ons Belang liep, hier de zelfde geluidwerende maatregelen getroffen zouden moeten worden als bij de nieuw opgeleverde huizen. „Waarom kan het dus niet? Omdat we 2% miljoen reeds op tafel hebben ge- Burgemeester P. Scholten legd voor Bloemheuvel (waar ae nieu we huizen voor Ons Belang gebouwd worden) en uiteraard niet bereid zijn nu weer eens 2% miljoen te stoppen in geluidwerende maatregelen in Ons Belang", aldus wethouder Van Stip hout. Op een interruptie van mevrouw To massen van Progressief Soest dat dat duidelijk gezegd moest worden, ant woordde zij: „Het zal wel aan mij liggen, maar soms ga ik twijfelen aan de goede trouw van de mensen, want juist de mensen die dit direct aangaat, de groep jongerenhuisvesting Soesterberg, is het precies zwart op wit uitgelegd en als dan een buiten staander dan ook die vraag nog eens gaat stellen mag je wel eens vraag tekens zetten". Mevrouw Tomassen constateerde dat het nu niet ging om de jongeren huisvesting maar om de PSP en dat beantwoordde mevrouw Van Stiphout met: „Ik begrijp het allemaal best". Mevrouw Allard merkte tenslotte nog op uit de woorden van wethouder Stiphout goed begrepen te hebben dat het dus niet alleen om de Kosteneen heden ging, maar dat het een kwes tie was van geld. Geen sprake derhalve van een „verre overschrijding", maar van finan cien. De heer Nuijten (P.S.) was het met mevrouw Allard eens; voor hem ging het verder om de juiste beantwoording van gestelde vragen. En daar was de heer Kingma van de PvdA het weer mee eens. CDA en VVD lieten de beantwoording graag verder aan het college over. eenheden voor tweepersoons huis houdens. Aan dit aantal, zo werd in de maand januari op een informatieavond gezegd, kan niet getornd worden in verband met de hoogte van de rijks subsidie. Het tekort wordt mede daardoor ver oorzaakt. De totale opbrengst van de grond is 489.660 gulden, exclusief de b.t.w. De overige exploitatiekosten, zoals opgevoerd, in de aan de commis sieleden voorgelegde notitie waren: boekwaarde van de grond per 1 januari 1980, inclusief de waarde van enkele kleine nog aan te kopen strookjes grond - 800.000 gulden; kosten bouw- rijpmaken 350.000 gulden; te vermin deren met de opbrengst van de grond 489.660 gulden; resteert een tekort van 660.340 gulden. Voor het bouwrijpmaken was evenwel in de april vei'gadering van de raad 537.000 gulden beschikbaar gesteld, waardoor het. tekort op 847.340 gulden zou gekomen zijn. Aan het krediet voor het bouwrijpma ken werd nu getornd. Het kon met één ton verminderd worden, ondermeer omdat men geen gebruik zou maken van de diensten van een stedebouw kundig advies bureau. Die werkzaam heden werden in „eigen beheer" uitge voerd. Overigens bestaat de kans dat het tekort door subsidies en vergoedingen van rijk en provincie teruggebracht kan worden tot circa vier ton. Zeker heid daarover was echter nog niet te geven en dat houdt verband met het feit dat de vergoedingen pas aange vraagd kunnen worden als vast staat dat er woningen gebouwd worden. De commissieleden gingen daarom met het voorstel, het tekort maar te accepteren, akkoord. Geen waardering had men voor het door het college op gevoerde argument, dat een eventuele aanleg van een weg, waar het terrein oorspronkelijk voor aangekocht was, geheel voor rekening van de gemeente zou gekomen zijn. Ook daar zou men immers subsidie voor gekre gen hebben. Men zwichtte voor het argument dat aanhouden en uitstel van de beslissing gevolgen zou hebben voor de bouw prijs. Geen gehoor vond de VVD-frac- tie voor haar voorstel op het terreintje meer bejaardenwoningen te realise ren, waardoor het tekort zou kunnen worden teruggebracht. Het geheel zou duurder worden, beweerde wethouder mevrouw Van Stiphout, omdat er dan voorzieningen als een lift in aange bracht zouden moeten worden. Men was het er over eens dat woning bouw juist voor deze sectoren nodig is; „Er is voor deze categorieën woning zoekenden totaal geen aanbod", aldus de PvdA-er Kingma. Volgens mevrouw Van Stiphout kwa men er in Soest tachtig woningzoe kenden bij en zestig procent bestaat uit kleine huishoudens met een gemiddeld inkomen van 28.000 gulden bruto per jaar. Deze nood moet met spoed gelenigd worden. Volgens de wethouder hebben 450 be jaarden in Soest verklaard hun grotere woning in te willen ruilen voor een kleinere huisvesting, mits die van meer comfort voorzien is. De huren van de Gouden Ploeg-woon- eenheden gaan variëren van 250 tot 425 gulden en deze huurprijzen kunnen gehandhaafd worden indien nog dit jaar met de bouw begonnen kan wor den. Vooral voor dat laatste argument waren de commissieleden gevoelig en het tekort werd daarom geaccepteerd. A.s. zaterdagmiddag, aanvang 15.30 uur, wordt in de Utrechtse Domkerk weer een concert gegeven door de Domcantorij onder leiding van Maar ten Kooy. Uitgevoerd worden het con trabas-concert van Carl Ditters von Dittersdorf met medewerking van Hans Wouda en het hobo-concert van dezelfde componist met medewerking van Piet Dhont. GEBOREN: Marcel Johan, zoon van J. F. de Rooij en P. W. van Hunnik. - Myriam Ma ria Stephani, dochter van F. J. H. van der Zande en F. W. Steenman. - Pieter Christiaan, zoon van C. T. Riet veld en W. C. van Dijk. - Joost André, zoon van G. D. G. Folkers en I. M. M. Spoorenberg. - Anna Maria, dochter van A. P. Voorn en J. C. M. de Wit. - Cindy, dochter van C. Plooij en W. C. A. Keja. - Maria Angelique, doch ter van H. van Holland en C. Bos huizen. - Annemarieke Laura Wilhel- mina J. J. Vrakking en W. M. van Rossenberg. - Vanessa Chantal Simo- ne, dochter van W. T. Reijersen en R. C. Mostertman. - Rutger, zoon van H. J. A. Beumer en G. J. Drieze. - Emile Christiaan, zoon van L. H. J. J. Lensink en M. Kraamer. - Marlous, dochter van P. Lansaat en Y. J. J. Heuts. - Bianca Johanna, dochter van J. P. Stevens en M. A. J. van der Geld. - Ibrahim Erkan, zoon van O. Parmaksiz en H. Gumusbas. - Sander Paul, zoon van P. J. Kolb en A. G. Roelse. - Joerij Alexander, zoon van A. E. Skovajsa en H. M. Smit. ONDERTROUWD: Jacobus Gerardus Franciscus Kol- brink en Maria Judith Gerarda Henri- ca Schrijvers. - Jacobus Postma en Diny de Lange. - Antonius Maria Sta lenhoef en Jacoba Wilhelmina Kops. GEHUWD: Reinold Alex van Wijngaerde en Anita Charlotte Veldkamp. OVERLEDEN: Gerrit Oppenhuizen, echtgen. van K. Annema. - Helena Kok, wed. van J. van Putten. - Wobbe Bloemsma, wed. van A. Koopsma. - Leopold Johan Schoor, echtgen. van S. C. S. Kooij- man. - Nuray Kerez. - Bertha Josephi- na Stultiens. UNIEKE SERVICE!!! Neerlands meest gesorteerd tuincentrum 't Vaarderhoogt in Soest, stelt al zijn af nemers in staat 12 maanden per jaar pro bleemloos te planten. Een weergaloos assortiment tuinplanten in containers vormt het zomeraanbod. Van bodembedekkers tot de grootste boom, alles op en top veilig verplantbaar. En als altijd vriendelijke prijzen. Afdeling tuincentrum: Duizenden zware PERKPLANTEN in groot assortiment. GERANIUMS in super kwaliteit.hang en opgaand. vele kleuren1.95 FUCHSIA'Sin vele kleuren 1,— Groot assortiment WATERPLANTEN, veel drijvende en zuur stofplanten keurig in pot. Kant en klare opgemaakte PLANTENBAKKEN voor terras en balkon, een lust voor het oog. Afdeling plantenkas: Een assortiment KAMERPLANTEN voor1 gulden CHRYSANTEN van 4.95 voor2.50 Alle DROOGBLOEMEN halve prijs. Deze aanbiedingen geiden van a.s. vrijdag t/m donderdag. DORRESTEINWEG 72A - SOEST - TEL. 02155-12883 Geopend: donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag van 8-6 uur. Zaterdag van 8-5 uur - Vrijdagavond van 7-9 uur. yy De „Volksuniversiteit" zal ook dit jaar weer een naaikursus voor Turkse 'en Marokkaanse vrouwen aanbieden. De ze kursus gaat van start 18 september met 24 lessen van twee uur. Deze wordt gehouden op donderdagavond van 19.30-21.30 uur in het naailokaal van de „Scholengemeenschap Eemland" Tal- malaan 42. Voor de afgelopen kursus- sen was er een vaste kern van enthou siaste vrijwilligers die met veel plezier assistentie hebben verleend. Maar he laas zijn door allerlei privé omstandig heden enkelen niet meer beschikbaar. Daarom deze oproep voor vrijwilli gers. Indien u interesse hebt voor dit plezierige en dankbare werk en gelijk kennis wilt maken met een andere kuituur bent u van harte welkom. Voor inlichtingen en aanmelden kunt u bellen naar mevrouw D. Palte tel. 13816 en mevrouw C. J. Kamphuis 03463-2529 beiden bereikbaar tussen 18.30-19.30 uur.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9