occasion^ Soest op weg naar tweepolig winkelcentrum 175.000 gulden schade door brand nieuwbouw woningbouwver. Soest I 0.98 I Zo gezien... 8.98 4.75 Geen hotel bij „Darthuizen Transportbedrijf Becker wil naar Randstadcomplex -• i1 i mél UNIEKAAS KOM KOMMERS Honsbergen VARKENS LAPPEN K0KIN0JES Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Soft tennisset Alleenstaande heer zoekt... <Goednieuws m Auto Vandermêer Van Weedestraat en Soesterbergsestraat gelijkwaardig Auto Vandermeer Amersfoort b.v. Woensdag 2 juli 1980 58e jaargang no 45 Pr - V e HAt, 'V 'V ALLEEN DONDERDAG EXTRA BELEGEN KILO, van 13.60 voor ALLEEN DONDERDAG 2 STUKS door GEKARD PAUL ALLEEN DONDERDAG MAGERE KILO ■UKH DEZE WEEK Uiteraard de enige echte 250 GRAM nu van 2.50 voor AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboedelverzekering v.a.f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a.f 3,95 Rechtsbijstandverzekering v.o .f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f 30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f 24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. f65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf f1500,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. van ROUWENDAAL Burg. Grothestr. lla Stórtxsdl Soest-Tel. 02155-16467 ALLEEN DIT WEEKEND GRANDIOSE voor slechts Zie onze advertentie Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152# Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar f 10.40 Buiten Soest per half jaar f20.80 Verschijnt iedere woensdag Vastberadenmet vlugge pas jes was hij de lounge van het hotel binnengestapt en na even om zich heen gekeken te heb ben regelrecht toegelopen op een ook niet meer piepjonge dame met een rose anjer. Daarna zaten ze wat onwennig achter een glaasje jus d'oran- ge, elkaar beurtelings obser verend zodra ze zich onbespied waanden. Toen het gesprek weer eens stokte keek ze hem geamuseerd aan, waar hij wat onzeker van werd. We passen niet erg bij elkaar, vindt u ook niet?" vroeg hij en degradeerde daarmee de rendez-vous tot een min o) meer toevallige ontmoeting, zonder verplichtingen zijner zijds. Zelfs tot een dinertje leek hij op dit etensuur niet meer bereid te zijn, want hij maakte aanstalten om te ver trekken. Samen wandelden ze door het winderige park, waar de motregen weinig toevoegde aan wat een romantisch decor had kunnen zijn. Bij zijn huis aangekomen wees hij met de punt van zijn paraplu op een vers aangebracht naambordje. „Zo heet ik" zei hij, maar noch zijn naam noch zijn uitgebrei de titulatuur vermochten in druk te maken op zijn tegen speelster. In het portaaltje struikelde ze over zijn vuile en versleten schoenen en in de keuken stond een afwas van drie dagen, hoog opgetast. De inmiddels sterk geredu ceerde jeune premier viste een pannetje rijst uit de koelkast om althans de ergste honger te stillen. De ervaren alleen- staande overwon het gemis aan een schoon tafellaken met be hulp van een paar theedoeken en kartonnen wegwerpbordjes, terwijl zij heimelijk dacht aan de royaal belegde broodjes die ze veiligheidshalve bij zich had gestoken. Zich bewust van een toekom stig eenzaam leven had hij zijn ivoren toren naar eigen ont werp gebouwd en zich daarin teruggetrokken. Het verlies van zijn levensge zellin probeerde hij vreugde loos te verwerken door heel even vrijgezelle dames, ver ontwaardigde feministes en wanhopige gescheiden vrou wen via kontaktadvertenties in zijn bolwerk toe te laten. Toen hij zag dat haar ogen bleven rusten op een ver schrompeld Kerststukje met reeds lang uitgevallen denne- naalden, zei hij: „Dat heb ik van m'n secreta resse gekregen. Aardig hè?" Goed nieuws voor olie mensen die voor minder geld een betere auto willen rijden. Mogen wij U eens alles haarlijn uitleggen? Voor alle inlichtingen bezoek onze showroom aan ie Ftuorweg SOESTER COURANT Soest lijkt nu op weg te gaan naar een tweepolig winkelcentrum met de Van Wee destraat en de Soesterbergsestraat als twee ongeveer gelijkwaardige polen. Daarnaast krijgt de wijk Overhees in ieder geval een buurtwinkelcentrum on geveer zo groot als de Smitshof en het winkelcentrum Honsbergen tesamen. In de maandagavond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ordening schaarde men zich eenstemmig achter deze ook uit de inspraak naar voren gekomen voorkeur, zij het dat met name de CDA-er Oldenboom de ge meentelijke financiële bijdrage aan de realisering van de plannen tot vrijwel nul reduceerde. Oldenboom stelde dat ook in de komende tien jaar niet gerekend mocht worden op een bijdrage in de kosten, door het rijk. Nadrukkelijk werd verder door alle commissieleden gewezen op de samenhang van de winkelplan nen met de oplossing van het Soester verkeersprobleem. om dienst te doen in de culturele sector. Nuijten drong tenslotte aan op het spoedig nemen van verkeersmaatrege len. De heer G. Oldenboom (CDA) was ook voorstander van een tweepolig-cen trum, maar hij dacht daarbij ook aan een groter winkelcentrum in Overhees, naast de Van Weedestraat en de Soes terbergsestraat op een buurtniveau handhaven. Was een groot winkelcen trum Soesterbergsestraat economisch wel haalbaar, vroeg hij en kon met het tweepolig plan het verkeerspro bleem wel opgelost worden? Waren er nog mogelijkheden het centrum Over hees uit te breiden tot bijvoorbeeld 8000 m2? Wethouder Menne hield hem voor dat dat niet mogelijk was. Er was voor Overhees 2500 vierkante meter be schikbaar met nogeens 500 meter in reserve. Groter kon het nooit worden. Menne meende dat de commissie nu tot een principiële beslissing moest komen en alle details later bij de uitwerking in brengen. Als gevolg van het principe besluit zouden in de toekomst de bestemmingsplannen van Soestdijk en van Soest-Zuid gewijzigd moeten worden. Nu een keuze maken betekende ook dat een keus gemaakt werd voor de betere bereikbaarheid van de beide centra en ook daarop zouden de bestemmingsplannen aan gepast moeten worden. In die zin was de verkeersregeling belangrijk, maar dat probleem was dan toch een af geleid probleem. De keus voor de win kelcentra stond voorop. De heer Menne stelde verder dat de gemeenteraad de slechte opkomst op de informatie-avonden ook zou kunnen uitleggen als een vertrouwen van de bevolking in de raad. Overigens zou in alle verdere stadia van ontwikke ling nauw voeling gehouden worden •met de inwoners. Wat de financiële haalbaarheid betrof meende de wethouder dat het ook een kwestie van prioriteitstelling werd. Wat de economische haalbaarheid betrof, zei de heer Menne dat ook re kening gehouden kon worden met een kwalitatieve verbetering van het win kelaanbod en dat mede daardoor het kooplek gedicht kon worden. De „verspreide winkel" kon blijven bestaan; de gemeente voerde in die richting beslist geen aktief beleid. Het voorstel te kiezen voor het twee- polig-centrum komt in september in de raadsvergadering. Op verzoek van de r.o.-leden zal in het voorstel aange geven worden hoe aan de uitwerking gewerkt zal worden. Met name zal er directe parkeerpro blemen in de Van Weedestraat. Foto: lierman van Dam Een felle en hevige brand heeft j.1. zaterdagmiddag voor 175.000 gulden schade aangericht in het in aanbouw- zijnde kantoorgebouw van de woning bouwvereniging „Soest" op de hoek van de Vrijheidsweg en de Laanstraat. Men denkt aan brandstichting omdat het gedeelte waar de brand woedde op één opening na, geheel afgesloten was. Voor de opening was betongaas vast gezet, dat echter bleek te zijn omgebo gen. De brand werd omstreeks half vier ontdekt. Grote rookwolken kwamen uit het achterste deel van de nieuwbouw naar buiten. In dit deel zal in de toekomst de werkplaats van de wo ningbouwvereniging gevestigd zijn. Nu lagen er ondermeer rollen teerpapier opgeslagen. De brandweervrijwilligers gingen het vuur met zes stralen te lijf. Aanvan kelijk kon men, ondanks het gebruik van persluchtmaskers, de brandhaard niet ontdekken. Toen de gewaar schuwde aannemer v.d. Grift eenmaal de grote toegangsdeur had geopend, had men de brand snel bedwongen. Door de enorme hitte-ontwikkeling van het brandende teerpapier is de staal constructie kromgetrokken, wat weer zijn invloed heeft gehad op het dak en de muren. Het dak is bol komen te staan en de muren zijn gescheurd, waarmee de hoge schade wordt ver klaard. Dit gedeelte zal vermoedelijk geheel opnieuw opgetrokken moeten worden. Wat een en ander voor gevolgen heeft voor de oorspronkelijke opleverings datum (augustus/september) kon men ons nog niet mededelen. Bij het onderzoekis komen vast te staan dat kinderen in de werkplaats een hut bouwden en op twee verschillende plaatsen, onder meer tegen de rollen aan, een vuurtje gestookt hebben. Het plein bij het restaurant Darthuizen aan de Prins Hendriklaan een hotel te bouwen, gaat niet door. De eigen aar de heer A. van Keken ziet er om financieel economische- en organisato rische redenen vanaf. De bouw van het hotel zou een in vestering van zeker twee en een half miljoen gulden vergen, exclusief de daaraan verbonden verbouwing van het restaurant waarvoor nog eens drie ton op tafel zou moeten komen. Daarvoor zou „vreemd" geld aange trokken moeten worden wat een jaar lijks terugkerende rente- en aflos- singslast gaat betekenen. Het restaurant alleen floreert op het moment echter dusdanig, dat de di rectie er de handen vol aan heeft en in feite nauwelijks tijd beschikbaar heeft om het hotel op te zetten. Een verbouwing van het restaurant zal wel worden uitgevoerd maar deze is niet zo ingrijpend, dat men de rea lisatie niet uit eigen middelen kan financieren. Het gaat om een uitbrei ding met een zaal, welke op de eerste etage moet komen en het uitbreiden van de eetzaal met een serre. Het hotelplan voorzag in de bouw van veertig kamers; 28 twee- en 12 éénper soonskamers allen voorzien van bad, douche en toilet, schrijfbureau en koel kast. Omdat Soest eigenlijk geen hotel-ac commodatie rijk is, werd het initia tief van de heer Van Keken, vooral door het Soester bedrijfsleven, van harte toegejuicht. Pogingen van het aan dp Beukenlaan gevestigde transportbedrijf Beeker, om zich te vestigen op het complex van Randstad aan de Eikenlaan, heeft voor de nodige onrust onder de omwonenden gezorgd. Men vreest lawaai en ook stankoverlast. Er is inmiddels een werkgroep van omwonenden gevormd, die gisteravond een gesprek had met de wethouder van milieuzaken, de heer J. L. Menne. De omwonenden hebben met dit be drijfsterrein heel wat te stellen. Eerst was er de chemische industrie Rand stad gevestigd dat met illegale lozin gen de landelijke pers haalde en mede daardoor verdwijnen moest. De betrekkelijke rust werd enkele weken geleden verstoord toen vaten met onbekende, van Randstad af komstige, inhoud op het terrein ontdekt werden. De illegale, wat heimelijke en zeer snelle afvoer van deze vaten, leverde de veronderstelling op dat men met giftige stoffen te maken had. Een hoorzitting met de omwonenden bracht aan het licht dat er mogelijk zelfs nog ingegraven tanks met chemische in houd op het terrein aanwezig zouden zijn. De provincie heeft het onderzoek in handen en de uitslag daarvan kan nog wel enkele weken op zich laten wachten. Thans heeft het internationaal trans portbedrijf Becker zich als gebruiker aangemeld. De gemeente heeft een principiële medewerking toegezegd, ondanks dat het bedrijf niet past in de vastgelegde bestemming. In het bestemmingsplan Soest-Zuid is sprake van een terrein voor „verzor gende bedrijven" en daarvan is in dit geval, ook volgens de gemeente, geen sprake. Mèt medewerking van de om wonenden zou vestiging eventueel mo gelijk gemaakt kunnen worden en met het oog daarop verstrekte de gemeen te, Becker een lijst met namen van omwonenden. De individuele benadering door het transportbedrijf van de omwonenden heeft, althans niet voor het bedrijf, het gewenste effect gehad. Er zijn ook bij de omwonenden geen namen bekend van mensen die deze lijst getekend zouden hebben. Men is falikant tegen de komst van Becker omdat men te maken heeft met een internationaal transportbedrijf, waardoor rekening gehouden moet worden met af en aan rijden, 's mor gens vroeg of 's avonds laat, van grote vrachtwagencombinaties. Nog afge zien van de overlast van het lawaai van startende auto's vreest men ook de stankoverlast en vooral is men beducht voor de veiligheid van spelende kinde ren. „Dat bedrijf en eigenlijk geen enkel bedrijf kan hier getoleerd worden. We zouden ons ook verzetten indien daar het busstation gevestigd zou worden" weet een van de omwonenden ons te vertellen. „Woningbouw is de enige oplossing" en men hoopt daarom dat bij de herziening van het bestemmings plan Soest-Zuid, die woonbestemming aan het terrein gegeven gaat worden. Voorlopig zit de gemeente evenwel met de nu geldende bestemming „verzor gende bedrijven in twee lagen met bij behorende erven". Daar is men nog niet vanaf, al zou de komst van het transportbedrijf er wel mee geweerd kunnen worden. Voor de vergadering bestond een ver gelijking met andere openbare com missievergadering vrij grote belang stelling. Met vijftien man was de tri bune overvol. Eén van de bezoekers, de heer P. J. Waals, maakte gebruik van het spreekrecht en stelde een aantal vragen over de tot nu toe ge volgde inspraak procedure. Was er een verklaring voor het feit dat de Van Weedestraat zo gering vertegenwoor digd was op de informatieavonden? Hoeveel vragenformulieren werden er ingevuld door respectievelijk winke liers uit Hartje-Zuid en uit de Van Weedestraat? Had de Soester Ondernemer niet als groep gereageerd? Was de respons (85 formulieren) nu wel voldoende om te kiezen voor het tweepolig-model? Ook wethouder Menne legde de vraag over het inspraak-resultaat aan de commissieleden voor. Waren de resul taten voldoende om de maatschappe lijke haalbaarheid te waarborgen? Er was kwantitatief gezien, sprake van teleurstelling; Soest had nauwe lijks gebruik gemaakt van de moge lijkheid om te kiezen, terwijl ook het bezoek aan de informatie-avonden wel erg was tegengevallen, „Had deze geringe belangstelling mo gelijk te maken", zo vroeg de wethou der", met het feit dat er dit keer, in tegenstelling tot het Centrumplan, geen sprake was van een ingrijpende verandering van de struktuur van Soest?" De commissieleden waren het, wat de ze laatste veronderstelling betreft, met hem eens en men wilde daarom met de nu verzamelde gegevens door gaan. „Het is weliswaar niet representatief", merkte de heer H. Jonker (D'66) op. „maar allen die niet reageerden heb ben dat aan zichzelf te wijten" Voor alle commissieleden was het dui delijk dat het tweepolig-model de voor keur verdiende. Men had dan in ja nuari van dit jaar ook zo gezien, maar daarbij aan het winkelcentrum Over hees een soort derde-pool functie toe gekend. De heer G. Beyen (VVD) vond even wel dat het op dit moment moeilijk was verder te gaan zonder de oplos singen voor de verkeersproblemen gelijk mee te nemen. Deze twee za ken konden nu eenmaal niet los van elkaar gezien worden. De heer Jonker (D'66) sneed ook het verkeersprobleem aan en meende dat aan het door het Baarnse bureau Zui- derhoek en van der Veen (weg door de polder, red.ingediende plan zeker aandacht besteed moest worden. Mevrouw E. Korthuis-Elion (VVD) be treurde het dat van de inspraak zo schaars gebruik gemaakt was, maar ook zij kon zich verenigen met het tweepolig-model. In principe moes ten de beide polen gelijkwaardige centra kunnen worden en verder stel de zij nadrukkelijk dat de overheid niet alles-regelend moest optreden. De heer J. Nuijten (pr.s.) sloot zich daarbij aan. Hij deed een beroep op het gemeentebestuur de verspreid lig gende winkels in ieder geval niet weg te bestemmen. Het buurtwinkelcentrum Overhees wilde hij in eerste instantie beperkt houden tot de sector „voedings- en genotmiddelen" en verder stelde hij voor de leegkomende plaats na af braak van het politiebureau aan de Van Weedestraat, toe te voegen aan het winkelcentrum. Het gemeente huis diende gehandhaafd te blijven Fluorweg 49-51 Amersfoort Industrieterrein de Isselt vak A

Soester Courant | 1980 | | pagina 1