Soest tot hooge Ambachtsheerlijkheid verheven Dier-bare- praat Ook Kamer van Koophandel voor tweepolig winkelcentrum Concours-hippique op 30 augustus Open Jeugdtoernooi en Tennisvereniging Soest-Zuid VVV nieuws Grote nederlaag voor Knickerbockers Uit de Soester Courant van 1924 Piet Majoor naar EK-atletiek te Helsinki In memoriam Piet Lustenhouwer Hondje weg Hondje terug ,,'t Vaarderhoogt" B.V. De Snoekbaars Voeding II 11 Soester Courant van woensdag 9 juli 1980 11 In de Grote Kerk aan de Brink te Baarn worden op de donderdagavonden 10,17, 24 en 31 juli en 7 en 14 augustus orgelconcerten gegeven door Jaap Zwart. Aanvang 8 uur. Program ma 3,-. Scouting Amersfoort presenteert Groot internationaal Padvinderskamp: jam- borette 1980, open dag op 27 juli; presentatie van scouting activiteiten op het buitenterrein De Paltz (Heezer- spoor-Soestduinen) om 14.00-17.00 uur. Tot en met 13 juli kunt U in museum Flehite aan de Westsingel 50 te Amers foort een tentoonstelling „de jonge Mondriaan" bezoeken, tevens werken van de schilder Piet Mondriaan. Ge opend: di. t/m vr. 10-17 uur; za. en zo. van 14-17 uur. In het Slottuintheater aan de Zinzen- dorflaan te Zeist is op 16 juli een „pret- festival met Klukkluk". Aanvang 14.30 uur. Prijs 2,50. De ouderen kunnen ondertussen naar de tentoonstelling in het Slot Zeist van ,,de verzamelwoede van...", allerhande mooie, leuke, ori ginele en unieke verzamelingen uit heel Nederland. Op 17 juli wordt in de Fonteinkerk aan de Robert Kochstraat 4-6 te Amers foort een concert gegeven door de -Continental Singers and Orchestre. Aanvang 20.00 uur. Toegang 7,50 kaartverkoop VW Amersfoort. Op de woensdagen 23, 30 juli en 6, 13 aug. zijn weer de Spakenburgse dagen met oude ambachten, folkloristische markt, modeshow van de klederdrach ten e.a. Van 10-18 uur in het centrum aan het Spuiplein. In het sportfondsenbad aan de Bis- schopsweg te Amersfoort zijn van 12 t/m 17 juli de nationale zwemkam- pioenschappen 1980, met plm. 1100 deelnemers. De series worden ge zwommen om 9.30 uur en 14.30 uur. De finales 17.30 uur. Prijzen 3,50 per serie; 7,50 per dag en 30,- voor een pase-partout. Op zondag 31 augustus wordt op het circuit van Zand voort de „Marlboro Grand Prix van Nederland 1980". Prij zen vóór 14 aug. voor Duinterrein 30,- p.p.Hunsetribune 60,- p.p, Tarzantribune 75,- p.p. Vanaf 14 aug. kost het Duinterrein 35,-; Hunsetri bune 70,- en Tarzantribune 8 Voor het duinterrein kinderen tot 12 jaar 12,50 p.p. De voorverkoop alhier is reeds begonnen. De tentoonstelling van Anton Pieck tg.v. zijn 85-ste verjaardag in het Singer Musum te Laren is verlengd t/m augustus. Geopend di. t/m za. van 10-17 uur; zon.- en feestdagen van 13-17 uur. Maandag gesloten. Tot en met 31 augustus vinden in het Openluchttheater van het Amsterdam se Vondelpark weer vele voorstellin gen en concerten plaats, die alles gratis toegankelijk zijn. Iedere woens dag tussen 12.00-13.30 uur zal er een populair-klassiek lunchconcert te be luisteren zijn. Iedere donderdag van 19.00-21.00 uur zal er een traditioneel- getinte voorstelling zijn. Iedere zater dag staan er tussen 15-17 uur gevari eerde evenementen op het programma en 's avonds na 21 uur is er theater, mime en dans. Iedere zondag tenslotte als vast programmapunt om 16.00 uur een popconcert. Van 1 juli t/m 17 augustus kan men mee met de beklimming van de onze- lieve-vrouwen-toren met uitleg aan de hand van een diavoorstelling. Di. t/m za van 11-16 uur; zo. van 13-16 uur. Prijs 2,-; t/m 12 jaar 1,50 te Amersfoort. In Exloo (Dr.) is op za. 19 juli een festival oude ambachten. Ruim 120 ambachtslieden geven demonstraties in en bij oude boerderijen; tevens show van antieke tractoren, draaiorgel, volksdansen en boerenkapel, kleder drachtenshow, antiekmarkt, geiten keuring enz. Open van 10.00-17.00 uur; Entree 4,-; kinderen 2,50. Het Waterleidingbedrijf Midden-Ne derland heeft haar terreinen in Soest- duinen en het terrein „De Stompert" opengesteld voor publiek met een wan- delbewijs. Het bewijs kunt U verkrij gen aan ons kantoor voor 10,- per gezin per jaar. Op 18 juli kunt U met het Inst. voor natuurbeschermingseducatie een wan deling maken. De start is om 19.15 uur in het cronebos te Hilversum. Het Paleis op de Dam te Amsterdam is t/m 31 aug. dagelijks te bezichtigen van 12.30-16.00 uur. Bezoekers' die door de vele zalen en galerijen dwalen, komen ogen te kort om al het prachtige beeldhouwwerk, de vele schilderijen en het meubelair te bekijken. Bezoe kers kunnen ook iedere woensdag en zondag tussen 13.00-15.00 uur een con cert beluisteren dat in de grote Burger zaal gegeven wordt. De entreeprijs voor het Paleis bedraagt 1,-; kinde ren 0,50. Voor de concerten hoeft niet afzonderlijk betaald te worden. Tot en met 16 juli 1980 zal „circus Krone" in Amsterdam voorstellingen geven op het IJsbaanpad, bij het Olympisch Stadion. De aanvangstijden zijn: 15.00 uur en 20.00 uur. Prijzen van 6,- t/m 28,-. Kinderen tot 3 jaar gratis. De kaartverkoop alhier is reeds begonnen. Op zondag 5 oktober is in de Groen- oordhallen te Leiden een concert van de popgroep: Kiss. Aanvang 19.00 uur. Prijs 30,- p.p. Kaarten aihier te reserveren. De Soester Kadobon is voor velen van U een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te zoeken dat hem/haar bevalt, de bon is immers 6 maanden geldig. Opnieuw zal de Soester veteraan Piet Majoor een poging doen om eremetaal te veroveren tijdens de Europese atle- tiekkampioenschappen voor vetera nen. Twee jaar geleden wist deze 48-jarige loper, lid van S.O.Soest, in Italië op de EK goud en zilver te winnen op zijn favoriete nummers de 800 m. en 1500 m. Ook nu start Piet Majoor op de 800 m. en 1500 m. De kampioenschappen wor den dit jaar van 4 t.m. 11 augustus in het Olympische Stadion van Helsinki (Finland) georganiseerd. Piet Majoor zal deel uitmaken van de officiële Nederlandse ploeg. Op 2 juli j.1. is, na een slepende ziekte overleden de heer Piet Lustenhouwer in de leeftijd van bijna 61 jaar. Lusten houwer genoot vooral belangstelling als mede oprichter van de ballet ver eniging „Soest" waarvan hij ruim 19 jaar bestuurslid is geweest. Veel werk heeft hij, samen met zijn echtgenote, voor deze vereniging gedaan, terwijl hij steeds zijn huis ter beschikking stelde voor de bestuursbijeenkomsten. Daarnaast was hij vele jaren aktief lid van de tafeltennisvereniging „Shot" alsmede van het Motet- en Madrigaal koor. Ook in het privé-leven zijn de moeilijk heden hem niet gespaard gebleven. Een ongeneeslijke ziekte maakte een einde aan dit vruchtbare leven. In de geest van de overledene heeft de be- gravenis in alle eenvoud plaats ge vonden. Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155)- 10667. Tevens is het raadzaam het Dierente huis, Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583, en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing of vondst van een huisdier. VERMIST: 26-6. Reu bastaard poedel, zwart, brui ne vlekjes boven de oogjes,, licht bruine pootjes, gecastreerd, 5 jr., rode halsband, „Peter", Fresco, Wiardi Beckmanstr. 50, 3762 HB, Soest, tel. 20009. 25-6. Kater, zwart, witte bef gecas treerd, witte vlooienband, 2^ jr-, „Tommie", Van der Vaart, Bérken- weg 15, 3741 BW Baarn, tel. 20417. 20-6. Kater, zwart, groene ogen, ge castreerd, 1 jr., vrij klein, Den Hoed, Leusderweg 197, Amersfoort, tel. 033- GEVONDEN: Ierse setter, vlooienband, halsband; Dierenpension Gooilandia, Eemnes, tel. 02153-82622. 27-6. Bastaard collie, donker dek, col- lie-kop, halsband; inl. Dierentehuis 't Hart, tel. 13583. BESTELAUTO HUREN? VANAF f 4Q,— PER PAG 03155-1 32 S7 KONINGSWEG 14 SOEST De „Winkelnota Soest" bestuderend is de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Eemland tot de conclusie gekomen dat het tweepolige winkel model, met de gelijkwaardige polen Van Weedestraat en Soesterbergse- straat, voor Soest de meest voor de hand liggende oplossing is. Naar de mening van de Kamer moet dit keer voorop gesteld worden dat het keuze model „zich gedragen weet door een meerderheid van consument èn ondernemers". In de schriftelijke reactie op de nota stelt de Kamer dat niet voorbij gegaan kan worden aan de vele discussies die zich in het verleden rond de toe komstige winkelvoorzieningen in Soest hebben voorgedaan. En ook moet volgens de Kamer nü re kening gehouden worden met de reali teit dat er sindsdien ontwikkelingen hebben plaatsgevinden en bestaande winkelconcentraties, met name de Van Weedestraat, zich hebben versterkt. Daar tegenover staat dan ook, volgens de Kamer, dat in het aantal verspreide vestigingen een dalende tendens te be speuren valt. Het in de nota genoemde „spreidings model", met ongeveer de handhaving van de bestaande situatie, wijst de Kamer als onvoldoende af. Het beant woordt niet aan de behoeften en wensen van de consument „om tot een kwali tatieve versterking van het Soester winkelapparaat te komen". Het rela tief omvangrijke kooplek zou er slechts verder door toenemen. Bij het éénpolige model (Van Weede straat) vormen naar de mening van de Kamer de excentrische ligging, als mede de verkeersfunctie van de Van Weedestraat, onoverkomelijk hin dernissen. Weliswaar, zo stelt de Ka mer, sluit het in zekere zin aan bij de in het recente verleden min of meer spontaan gegroeide ontwikkeling, maar om eerder genoemde redenen wijst men het af. Het driepolige model (Van Weede straat, Soesterbergsestraat èn Over- hees) is volgens de Kamer niet haal baar, omdat uitbouw van het in voor bereiding zijnde buurtcentrum Over- hees niet tot de mogelijkheden behoort. Resteert voor de Kamer het tweepolige model: een bepaalde mate van con centratie van winkelvoorzieningen èn een poging om de winkels dichterbij de woningen te behouden of te krijgen. Ruimtelijk gezien moet het volgens de Kamer mogelijk zijn ook in de Soester bergsestraat een winkelcentrum op wijkniveau te realiseren. Op zaterdag 30 augustus zal door het Groot Gaesbeker Gilde en de Warm bloed Paardenfokvereniging Eemland een concours hippique worden georga niseerd voor de volgende rubrieken. Springen 80 cm., Eénspan tuigpaarden t.m. 4 jaar, éénspan tuigpaarden 5 jaar en ouder, bestgaande rijpaard, één- span tuigpaarden gereden door dames, springen 1 meter, tweespan tuig paarden luxe aanspanning, tweespan tuigpaarden aangespannen voor de oogstwagen, puissance springcon cours. Het inschrijvingstermijn voor deze wedstrijden zal op 16 juli a.s. sluiten. Deelname kan alleen geschie den bij in acht nemen van de volgende regels: 1. Deelname aan de tuigpaardenru- brieken is alleen mogelijk als de eige naar lid is van het Groot Gaesbeker Gilde of van de Warmbloed Paarden fokvereniging „Eemland". Voor de rijpaardrubrieken moet de eigenaar inwoner van Soest zijn of lid van de W.P.E. 2. Bij te veel of onvoldoende deelname, dit ter beoordeling van het bestuur kan een rubriek in tweeën worden gesplitst of vervallen. 3. De jury beslist in hoogste instantie, tegen haar uitspraak bestaat geen appél. 4. De ring is voor niemand toeganke lijk, tenzij met toestemming van de jury of het bestuur. 5. Het bestuur stelt zich niet aanspra kelijk voor ongelukken of schade, die vóór, tijdens of na het concours gebeu ren. 6. Deelnemers, die bij eerste oproep niet in de ring verschijnen, worden van verdere deelneming uitgesloten. 7. Begeleiders moeten in het wit ver schijnen. 8. In de luxe tuignummers moet men „gekleed" optreden, d.w.z. voor heren colbert, stropdas en hoge- of bolhoed. In het damesnummer zal gelet worden op het schoonste geheel. 9. Met springpaarden mag men per paard maar aan één rubriek deelne men. Bij grote deelname zal er een voorselectie plaatsvinden. 10. In de springrubrieken wordt geklas seerd op fouten en in de barrage op fouten en tijd. 11. In alle gevallen waarin dit regle ment niet voorziet, beslist het bestuur van de W.P.E. Inlichtingen bij G. van Zijtveld (secr. W. P. E.), Jachthuislaan 19, Soestdijk. Tel. 02155-14265. Onder niet al te ideale weersomstandigheden zijn de afgelopen week voor de 4e maal de jaarlijks terugkerende open jeugdkampioenschappen tennis gehouden op het tennispark van Tennisvereniging Soest-Zuid aan de Bosstraat. Het begint zo langzamerhand het "Flehite-toenooi" in "zakformaat" te worden, zij het dan niet internationaal. Voor verschillende jeugdleden moest een "kosthuis" gezocht worden! Er waren ook jeugdleden die hun "tennisweek" doorbrachten met ouders in een caraven op een dicht bij Soest gelegen camping. De inschrijvingen varieerden vanuit Groningen, Winterswijk, Elburg, tot uit Den Haag. Er moesten van maandag tot en met zaterdag 210 partijen gespeeld worden op acht green-set banen plus 2 halbanen. Van deze laatsten werd door de veel vuldige regen een dankbaar gebruik gemaakt. Wie de afgelopen week de moeite genomen heeft om te komen kijken heeft kunnen genieten van uit stekend jeugdtennis. De junioren van 10 t/m 18 jaar beloven ons, binnen afzienbare tijd, toch wel toptennis. Het geheel was in handen van een gezellige wedstrijdleiding, t.w. de dames Loes Vink-Alessi, Gerda Brand- sma-Künz, Bep Smit-Beckers en de heren Piet Koppenol en Henk Vink. Het wordt zo kalmpjes aan een jaar lijkse reünie van tennisfamilies, want wie eenmaal in Soest-Zuid aan dit toernooi heeft meegedaan, komt als de leeftijd het toelaat, beslist weer terug. Vakanties worden er zelfs voor verzet of uitgesteld. Het jeugdtennistoernooi stond onder algehele leiding van Bondsgedelegeer- de de heer H.v.d.Vegt uit Amersfoort. De prijzen, beschikbaar gesteld door NIC. v. DAM SPORT te Soest, werden na afloop van de finalepar tijen j.1. zaterdag aan de volgende personen uitgereikt: Jongens enkel t/m 12 jaar: 1. Arthur v.d. Linden (Meyenhagen). 2. An- dy v.d. Mark (Hoogland). Meisjes en kel t/m 12 jaar: 1. Nathalie Riet hoven (Shot). 2. Marianne Joziasse (Soest-Zuid). Jongens enkel t/m 14 jaar: 1. Ronald v.d. Mark (Hoogland). 2. Hans Vial ('t Stort). Meisjes enkel t/m 14 jr.: 1. Nathalie Riethoven (Shot). 2. Esther v.Dijk (Mijdrecht). Jongens enkel t/m 16 jaar: 1. Peter Siemensma (Bedum-Groningen). 2. Leo Verdurmen ('t Spieghel). Meisjes enkel t/m 16 jaar: 1. Mariëtte Manet (Thor, Den Haag). 2. Joke Hylkema (Laren). Jongens enkel t/m 18 jr.: 1. Peter Siemensma (Bedum,Groning en). 2. Marco de Vries (Winterswijk). Meisjes enkel t/m 18 jr.(poule): 1. Margreet Gooselink (Naarden). 2. Margreet de Jong (Elburg) 3. Eva v.d. Molen (Soest-Zuid). 4. Jacqueline Goedhart (Leusden). Jongens dubbel t/m 12 jaar: 1. Arthur v.d. Linden en Jorn Dankaart (Meijenhagen). 2. Jan Joost en Rudy Roos (Larsheim Leersum). Jongens dubbel t/m 14 jaar: 1. Wouter Lindner en Ivo Smits (Spieghel). 2. Eric en Hans Spil (Hakkelaars). Jongens dubbel t/m 16 jaar: 1. Wouter Lindner en Leo Ver durmen (Spieghel). 2. Maarten en Sander Jonges (Lockhorst). Jongens dubbel t/m 18 jaar: 1. Edwin Abbring en Rick v. Vliet (Alta). 2. Marco en Alex de Vries (Winterswijk). DIT MOET U GEZIEN HEBBEN... Alles in pot van vaste plant tot boom van 5 m. - dus volledig ri sicoloos te planten. 100% garantie op hergroei en U kunt nu zien wat u koopt. Afdeling tuincentrum: geraniums, zowel hang- als staand1,50p.st fuchsia's1,00 p.st. Waterlelies in vele kleuren van 25,- voor17,50 Afd. plantenkas: hibiscus van 3.95 voor ....1,95 diverse kamerplanten slechts 1 gulden! diverse soorten veldbloemen om zelf te drogen van 3,95 voor per bos1,95 ALLE AANBIEDINGEN VAN A.S. VRIJDAG t/m DONDERDAG Tuinadviescentrum Dorresteinweg 72a, Soest. Tel. 02155-128 83. Tuincentrum geopend van ma. t/m vr. van 8-6 uur zaterdag van 8-5 uur vrijdagavond van 7-9 uur Zondag j.1. moest Knickerbockers naar Lelystad om daar tegen de Falcons in ieder geval de tweede plaats te behouden. Dat de Falcons daar anders over dachten, blijkt alleen al uit de eindstand van 17-3. De Knickerbockers impo neerden op géén enkel front en werden in 6y2 innings duidelijk door de Falcons overklast. In de eerste inning kon Knickerbock ers maar één man op het honk krijgen door een honkslag, terwijl Fal cons de wedstrijd aan slag veel beter begon door uit drie honkslagen één punt te scoren. De tweede inning was het veldwerk van Falcons weer de betere over de slagploeg van Knickerbockers en toen de Falcons aan slag waren, werd pitcher Van Piggelen door 5 honk slagen aardig op de proef gesteld. Deze 5 honkslagen leverde de Falcons 4 punten op, waardoor de stand na twee innings 5-0 was. De derde inning leverde beide partijen géén punten op, maar in de vierde in ning kon Knickerbockers eindelijk iets terug doen. Gamboa kwam op het honk door een honkslag, Zdrowski sloeg hem een honk verder, maar werd zelf uit gemaakt, en De Clippelaar kon door een honkslag Gamböa laten scoren. Het antwoord van de Falcons was echter niet mis. Nu werd de volgende pitcher van Knickerbockers, Gamboa, op de proef gesteld, weer met een 5-tal honkslagen, echter dit keer goed voor 3 punten. De 5de en 6de inning scoorden de Knickerbockers niet, terwijl Falcons verder kon uitlopen. In de 5de inning moest Gamboa nog eens 6 punten in casseren, waarna Marshall het pitchen overnam. Deze begon de 6de inning met een 14-1 achterstand. Maar ook hij moest er varen dat de slagploeg van Falcons op scherp stond. Hij kreeg ook 5 honk slagen om zijn oren, waardoor het 17-1 werd. Alleen in de zevende inning wist Knickerbockers nog 2 punten te scoren, 0.a. door een fraaie honkslag van Paul van Halem. Met deze 17-3 stand was het na 6% innings afgelopen voor Knickerbockers. Knickerbockers is door deze nederlaag zo goed als zeker uitgeschakeld in de race op het kampioenschap. Stand in de standaardklasse 1. N.I.S.C.'71 11-18; 2. De Zuidvogels 11-14; 3. De Knickerbockers 12-14; 4. ESCA 12-13; 5. De Hazenkamp 12-12; 6. Falcons 11-11; 7. Sparta Animals 12-8; 8. Matchmakers 11-2. Zondag 13-7-'80; 13.00 uur ESCA- Knickerbockers. Alle overige teams van Knickerbockers hebben een vakantiestop tot 2 augustus. Men stelt tenslotte ook vast dat in dit model in belangrijke mate rekening wordt gehouden met de plaats die de Van Weedestraat recentelijk heeft we ten te nemen. Zaterdag 5 juli j.1. organiseerde de H.S.V. "De Snoekbaars" een jeugd wedstrijd in de vijver aan de Ooster straat. Ongeveer 30 a 35 meisjes en jongens waren naar de vijver ge komen. Bij de meisjes werd de win nares Hetty Vonk. Bij de jongens was dat Fred Saarloos. Beiden kregen een mooie herinneringstrofee. Alle meisjes en jongens die vis wisten te vangen, kregen een prijsje, en allen werden verrast met limonade en een versna pering. De uitslag was als volgt: Meisjes: 1. Hetty Vonk, 70 cm. 2. Jacelien v.d.Kraats, 25 cm. 3. Monique Coljee, 10 cm. 4. Anja Coljee, 10 cm. Jongens: l.Fred Saarloos, 61 cm. 2. Michel v. Riet, 47 cm. 3. Pim Roos, 46 cm. 4. Marcel v.d.Kraats, 42 cm. 5. Ro bert v. Wilsum, 40 cm. 6. Elbert Karei- se, 23 cm. 7. Raymond Veldhuizen, 23 cm. 8. Rles de Bruin. 22 cm. 9. Frans v.Soeren, 22 cm. 10. Cor Koenen, 22 cm. 11. Hans v.Eyk, 19 cm. 12. Martin de Bruin, 19 cm. 13. Erwin Bos, 12 cm. doorT. PLUIM Op Zondag 14 Sept. a.s. zal het 250 jaar geleden zijn, dat Soest door bijzondere banden aan het geliefde Oranjehuis verknocht werd: het werd n.1. op 14 Sept. 1674 door de staten van Utrecht als Hooge Ambachtsheerlijkheid opge dragen aan Prins Willem III. Laat ik dit gewichtig feit nader toe lichten. Men was nog steeds in den grooten oorlog van 1672, toen ons land door vier mogendheden: Frankrijk, En geland, Munster en Keulen gelijk tijdig was aangevallen. Donker had 't er uit gezien: de Fransche Koning had zelfs de Lelievlag op den U- trechtschen Dom geplant. En tot diep in Holland was het Fransche leger zegevierend door gedrongen; inderdaad het land scheen reddeloos verloren te zijn. Maar er was uitkomst gekomen, en dank zij het reeds onmisken baar talent van den jongen Oranje vorst, die in die donkere ure als Willem III door den wil des Volks tot Stadhouder was uitgeroepen, moest de vijand meer en meer te- tugtrekken, zoodat weldra het on middellijk gevaar voor ons land voorbij was. Voor het tijdelijk overwonnen ge west Utrecht dreigde na die be vrijding een groote ramp: Holland wilde het n.1. voortaan niet meer als een der zeven vrije Provinciën erkennen: het mocht voortaan geen stem meer hebben in 's Lands Regeering. Maar daar trad de jonge Oranje vorst. Willem III, voor de veronge lijkte Provincie op en aan zijn door tastendheid vooral was het te dan ken, dat Holland zijn zin niet kreeg, en dat dus Utrecht weer als een der vrije Nederlanden werd toege laten. Groot was nu de dankbaarheid der staten van Utrecht jegehs den ^stadhouder. Weldra zouden zij dat metterdaad bewijzen. Maar vooraf een kleine uitweiding. In die dagen en nog tot den Fran- schen tijd toe was ons land als bezaaid met dusgenaamde „Am bachtsheerlijkheden", of kortweg „Heerlijkheden" genoemd. De Heer of Ambachtsheer had in zijn dorp of buurtje allerlei rechten; hij mocht bijv. den Predikant be noemen (of zijn beroep goedkeu ren), den Koster, den Schoolmees ter, de Kerkmeesters, den Secre taris, de Raadsleden (de schepe nen) benoemen, ja wie en wat niet al meer. Bovendien mocht hij achter zijn geslachts-naam, nog dien der heerlijkheid toevoegen, bijv.: Van Sasse van Isselt, Bosch van Drakesteyn, Wittert van Hoog- lang, enz. Maar boven een Ambachtsheerlijk heid ging nog een „Hooge Am bachtsheerlijkheid". Daarvan wa ren er slechts enkele want het was een zeldzame onderscheiding tot Hoogen Ambachtsheer of Vrijheer benoemd te worden. Zoo'n Heer stelde bijv. een eigen rechtbank in, die recht van dood vonnissen had; hij was dan ook een vrij wel onbeperkt vorst in zijn ge bied. Toen nu Prins Willem III op 26 April 1674 het landgoed Soestdijk had gekocht en de hofstede aldaar, door een Jachthuis liet vervangen, achtten de staten van Utrecht den tijd gekomen om aan hun dank baarheid uiting te geven, temeer, daar zij zich niet weinig vereerd gevoelden, dat de geliefde Oranje vorst voortaan op bepaalde tijden in hun gewest zou vertoeven om zich met de Jacht te verpoozen. Zoo besloten zij dan op 14 Sept. 1674 hem op te dragen als Hooge Ambachtsheerlijkheid de gerechten Soest, Baarn, Ter Eem (Eembrug- ge destijds nog een eigen gerecht) en de beide Eemnessen. Deze oor konde, die op perkament is geschre ven en als no. 3 in het Archief van Soestdijk berust, zal ik hier niet afschrijven; het stuk is door de lengte der zinnen en door de vele Fransche woorden niet gemak kelijk te verstaan. Ik zal u daarom alleen dit maar meedeelen: „De Staten van Utrecht hebben met groote voldoening vernomen, dat zijn Hoogheid, den Prins van Oranje, bij Soest een lusthuis en jachtterrein laat inrichten om zich daar te verpoozen na den vermoei ende arbeid in het belang der zeven Provinciën. Uit dankbaarheid voor de toegenegenheid, die de Prins aan onze „gedevasteerde en de deplo- rable Procincie" (d.w.z. ons geteis terd en beklagenswaardig gewest) heeft betoond, dragen de staten hem nu genoemde Hooge Am bachtsheerlijkheden op „erfelijk en eeuwig". De Prins zal daar alle rechten uitoefenen, zooals ook an dere. Vrijheeren die genieten. De Prins was met deze onderschei ding zeer ingenomen, hij was door zijn aankoop van Soestdijk ook een „Stichtsch Landjonker" ge worden, maar hij stak nu verre boven al die andere edelen uit. Hij schreef dan ook op 30 Sept. toen hij in België in het leger lag, een brief van dankbetuiging aan de sta ten. Dit geschiedde met „seer hooge erkentenisse ende genegenheyt van danckbaerheyt voor soo considera bele recognitie". Verder belooft de Prins, dat hij de provincie Utrecht toegenegen zal blijven en waar hij kan, haar belangen verder zal be hartigen. Zoo zijn Soest, Baarn en Eemnes als Hooge ambachtsheerlijkheden aan het Oranjehuis gekomen. De Prins benoemde dan ook een ei gen rechtbank, het „Hooge Geregt van Baarn en bijbehoorende dor pen", en stelde als Voorzitter er zijn plaatsvervanger een Dros saard aan. Tevens liet hij een ge rechtshuis bouwen en wel op den Brink te Baarn, waar nu het Hotel Centraal staat, In zijn naam werd op last van het Hooge Geregt o.a. in 1701 een moordenaar op den Brink te Baarn onthoofd. Misdadigers, die ter galg veroor deeld werden, bracht men buiten het dorp, daar hun lijk nog eeni- gen tijd aan het strafhout bleef hangen. Daarom stond de galg van Baarn het teeken, dat men hier een Hooge Heerlijkheid had bui ten het dorp, en wel aan de Hooge Vuursche, waar de galgenheuvel in den ouden tuin van het landgoed nog te zien is. Amersfoort had zijn galg eveneens ver buiten de stad en wel op den „Galgenberg" of de „Zeven Boompjes". Baarn, Sept. 1924. Na het inleidende artikeltje over voedingsmiddelen voor hond en kat, nu een tweede artikel over de voeding van de volwassen hond en poes. Als af sluiting van het onderwerp "voeding" zullen we het volgende maand hebben over de voeding van de jonge hond en over die van de teef met jongen. Als voeding voor de volwassen hond kan men voor een complete droog voermaaltijd of een brood- met vlees maaltijd kiezen. Over de droogvoermaaltijd voor de hond bestaan veel negatieve verhalen. Onbegrijpelijk eigenlijk want wanneer U een goede complete droogvoermaal tijd koopt, dan geeft U Uw hond een goed, gezond en uitgebalanceerd dieet dat wetenschappelijk volkomen ver antwoord is. Aan het samenstellen van de droog voermaaltijden is veel onderzoek voor afgegaan naar de voedingsbehoeften van de hond. Het gevolg is, dat alle voeding- en bouwstoffen in de juiste verhouding aanwezig zijn. Natuurlijk zijn er (tieren die van be paalde stoffen meer nodig hebben. Een hond die veel arbeid verricht, heeft voedsel nodig dat rijk aan brandstof fen is. Een andere hond heeft mis schien wat meer behoefte aan extra vitamines. Wanneer U overschakelt op droogvoer, koop dan niet direct een 25 kg.-voor- deelbaal, maar probeer eerst of Uw hond het wel wil eten. Geef het dier er altijd voldoende drinkwater bij. Mocht U overgaan tot het kopen van een grote voordeelbaal, zet deze dan wel op een koele droge plaats, anders blijft er van de samenstelling in de juiste verhouding niet veel meer over. Geef de hond niet méér voer dan op het pak staat aangegeven. Al is de hoe veelheid voer die het dier krijgt, in Uw ogen wat klein, bedenk wel dat het voer in de maag enorm uitzet. Wordt de hond te dik. ga dan niet kilometers met hem lopen om "het vet eraf te trimmen", maar geef de hond gewoon minder eten. Dat is veel effec tiever. Geef bij een droogvoer-maaltijd nooit extra vlees. In de brokken zitten voldoende eiwitten. Toevoeging van extra vlees is overbodig en op den duur zelfs schadelijk. (In het eerste artikel over voeding bespraken we het nadelig effekt dat een overdadige hoe veelheid eiwitten op de nieren kunnen hebben). Wilt U de hond af en toe eens lekker van zijn maal laten smullen, mengt U dan gekookte groene groenten, brood, een kalkgistmengsel en wat vlees. Laat het vet gewoon aan het vlees zitten, ook wanneer het huisdier te dik is. Geef 'm in dat laatste geval gewoon minder. Per dag mag een hond van 10 kg. 1 ons vlees hebben. Heeft U dus een hond van zo'n 50 kg. geef hem dan ge rust een pond vlees per dag. Een voor beeld: Een Ierse Setter van plm. 25 kg. mag per dag 2,5 ons vlees hebben. Een poedeltje van zo'n 8 kg. mag per dag slechts 80 gram vlees eten. Gebruik per brood-vleesmaaltijd plm. één snee brood "per 10 kg. hond". De Ierse Setter van 25 kg. krijgt dus, behalve de 2,5 ons vlees ook nog 2,5 (bruineboterhammen door zijn maal. Bovendien krijgt het dier dan nog de eerder genoemde groeten en het kalk- vitamine-gistmengsel. Heeft U een hond die veel te dik is en blijft zeuren om eten, geef hem dan long. De voedingswaarde is zeer gering en het is moeilijk verteerbaar. Het eten blijft langer in de maag, waar door de hond een voldaan gevoel krijgt. Laat de hond vóór het eten uit en gun hem na zijn maal tenminste een uur rust. Vooral bij grote honden is het van belang dat ze met rust worden ge laten na hun maaltijd, omdat ze na het vele eten met een volle maag het risico lopen een maagkanteling te krijgen. U kunt Uw huisdier het beste te eten geven wanneer U zelf bijna aan tafel gaat. Het dier is dan verzadigd wan neer U met het eten begint en zal dan ook minder snel gaan bedelen. Voor de volwassen poes zijn ook droog voermaaltijden beschikbaar. Men be schikt echter nog niet over voldoende gegevens om een produkt te produ ceren dat het etiket van "een kom- plete maaltijd" kan dragen. Variër de maaltijden voor de poes. Geef hem niet teveel te eten. Het is moeilijker het dier slank te houden dan het vet te mesten. Eén ons vlees of vis per dag (vis en varkensvlees altijd koken) is vaak ruim voldoende. Geef er een beetje bruin brood, gekookte groene groenten en wat kalkgist bij. Geef een volwassen poes geen melk, maar gewoon water. Evenals Uw hond mag de poes slechts één maaltijd per dag hebben. Even tueel kan het dier 's ochtends een klein hapje krijgen. Wanneer Uw huisdier aan de diaree is, dan is het.het beste om hem één dag geen eten te geven. Op die manier kun nen de darmen en maag een beetje tot rust komen. Haal de waterbak weg om te voorkomen dat het dier grote hoeveelheden water gaat drinken. Als vervanging voor dat water mag U de hond bouillon geven. Die bouillon kunt U het best uit hart trekken. Deze hoeft niet sterk te zijn: Een half pond hart op een grote pan water is vol doende. Zorg dat het vlees dat ge bruikt wordt niet te vet is. Geef de hond veel bouillon, maar let erop dat het vocht niet te warm gedronken wordt: Lauwwarm is de beste tempe ratuur om het maagdarmkanaal zo min mogelijk te irriteren. Het dier moet zoveel drinken omdat een dier dat aan de diaree is, veel vocht ver liest. Een poes met diaree kan op dezelfde manier behandeld worden. Voor dit dier kunt U natuurlijk ook bouillon van vis (bijv. Schelvis) maken, maar ook bouillon getrokken van hart is goed. Braakt het dier, zet dan als eerste de drinkbak weg. Maak bouillon en voeg hieraan een klein beetje zout toe. Verstrek het vocht in kleine beetjes. Verdraagt de maag van het dier de bouillon, dan kunt U de hoeveelheid opvoeren. Geef het dier niet teveel. Per dag mag een hond of kat van 1 kg. 65 ml. bouillon drinken. Een hond van bijv. 20 kg. mag dus 20 x 65 ml. hebben, hetgeen neerkomt op 1,3 liter bouillon, verdeeld over de dag gege ven. Blijft 'het dier braken of houdt de diaree langer dan een dag aan, ga dan met Uw huisvriend naar de dieren arts. Wacht beslist niet te lang. Zit er (veel) bloed in de ontlasting, bel dan direkt de dierenarts en overleg met hem wanneer U zo spoedig moge lijk langs kunt komen. Merkt U na een dag bouillondieet echter verbetering, geef het dier dan een paar dagen rijst of wit brood in plaats van bruin brood en wat gekookt hart. Blijft alles gewoon, geef hond of kat dan na een paar dagen (plm. 5 dagen) weer gewoon eten. Blijft het dier echter ziek en treedt er geen verbetering op, ga dan niet zelf dokteren, maar stap naar een dieren arts! Tot zover de voeding van de volwas sen hond. Volgende maand meer over de voeding van de pup en de teef met jongen. Heeft U vragen over Uw huisdier, of ziet U graag een bepaald onderwerp in deze rubriek behandeld, schrijf of bel gerust naar de redaktie van de Soester Courant, t.a.v. "Dier-bare- praat. JANNY t.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11