Uitreiking brandwacht- en EHBO-diploma' s bij Chemco VAARDERHOOGT I Grootse lelieshow op Flevohof m INSTALLATIE SERVICE B.V. Dronken automobilist vecht met politie en vernielt interieur politie-auto Meningen van Lezers Geslaagden „Eemland" Scholengemeenschap voor DOE-HET-ZELVERS De Soester" Duinen Voorvallen Zaterdagmiddag muziek Utrechtse Domkerk Open brief aan de PIJEM Vakantie tuinen (deel 2) Presto Print geeft kwaliteits garantie frestoftint foto-film zaterdagavond fondueën ƒ18.50 Complete inboedel ontvreemd HANS PIETERS Rotterdam Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! 3 Soester Courant van woensdag 9 juli 1980 3 In het kader van bovengenoemde mu ziekserie zal op zaterdag 12 juli a.s. een concert worden gegeven door de or ganist Jacques van Oortmerssen. Het programma van dit concert luidt als volgt: Sonate in D gr.t. van Carl Philip Emanuel Bach. Sonate V in C gr.t. van Johann Sebas- tian Bach. Sonate in c kl.t. Opus 65 nr. 2 van Felix Mendelssohn-Bartholdy. De aanvang is 15.30 uur. De toegang is vrij; aan de uitgang wordt een collecte gehouden ten bate van de Kerkmuziek Domkerk. Ingevolge de huidige ontwikkeling op het gebied van de energie-voorziening en de gevaren die verbonden zijn aan het gebruik van kerncentrales, delen wij u het volgende mee: Wij, als cliënten van de Provinciale Utrechtse Elektriciteits-Maatschap- pij, zijn van mening dat kernenergie geen oplossing kan en mag zijn voor de huidige energie-problemen. Wij verzoeken u daarom dringend uw steun aan bestaande kerncentrales en andere samenwerkingsverbanden stop te zetten. Wij willen nu eerst onze be zwaren tegen kernenergie en de cen trale in Dodewaard uiteenzetten. Voor een uitvoeriger dokumentatie verwij zen wij u naar het jaarverslag van de Stichtse Milieu-Federatie. Ons eerste punt is, dat de centrale in Dodewaard volstrekt overbodig is voor de elektriciteits-produktie. Kern energie kan nooit een belangrijk aan deel in de energie-voorziening verzor gen. Daarvoor is er eenvoudig te wei nig kernbrandstof (uranium) op de wereld aanwezig. Het beetje energie dat een centrale als Dodewaard op levert kan gemakkelijk bespaard wor den door apparaten te maken, die minder stroom gebruiken. Ook kunnen betere isolatie, maatregelen tegen in gebouwde slijtage in produkten en te gen overbodige wegwerpmaterialen het energieverbruik sterk doen afne men. Daarbij komt dat kernenergie vrese lijk duur is. Duur omdat twee-derde van de energie in de vorm van ver vuilend koelwater geloosd wordt. De opgewekte stroom van de kerncentrale in Dodewaard was dan ook in 1979 op zich al duurder dan de stroom van normale elektriciteits-centrales. Als we dan nog bedenken dat de kos ten van het verwerken van atoomaf- val in 1979 op het belachelijke lage bedrag van 500.000,- werd gesteld, dan kunnen we wel nagaan dat de werkelijke prijs die wij uiteindelijk voor kernenergie zullen moeten beta len veel hoger is. Hoeveel gaat dat niet kosten? Het afval opbergen is on betaalbaar. Want hoe kan je voor tien duizenden jaren iets goed opbergen? De centrale zelf moet ook eerst tien tallen jaren afkoelen en al die tijd bewaakt worden. Dit kost ook ongeveer een miljoen gulden er jaar. Daar bo venop komen de kosten voor het slo pen a 200.000.000,-. Dit zijn bedragen die nog wel wat hoger zijn dan het begrote bedrag. Waarom worden wij als klanten van de PUEM dan opgezadeld met deze vreselijk dure atoomstroom? Of vindt u soms dat uw tarieven niet hoog ge noeg zijn? Dan zijn er al die enorme gevaren van kernenergie en atoomafval: - Het stralingsgevaar, waarvan we nog maar beginnen te beseffen hoe gevaar lijk dat is. - De onveiligheid van centrale. Har- risburg en de vele, vele andere onge lukken bewijzen hoe gevaarlijk deze centrales zijn. Met de superontplofba- re snelle kweekcentrales is dan nog niet eens begonnen. - De risiko's van een atoomoorlog nemen door de kernenergie gigantisch toe. Kerncentrales produceren zoveel plu tonium dat eerdaags ieder land atoom bommen kan maken. Allemaal gevaren dus. Daar tegenover staat dan dat beetje atoomstroom waar we handenvol geld voor moeten betalen. De keus is dus wat ons be treft gemakkelijk. Wij maken geen winst op kernener gie. Wij betalen voor die winst en worden met de risiko's ervan opgeza deld. Dit willen wij niet langer. Daarom zeggen wij: de kerncentrale Dodewaard moet dicht. Dat is de eers te stap. Veel mensen weten nog niet hoe zij voor deze zaken dankzij u moeten op draaien. U bent een bedrijf dat stroom inkoopt en weer door-verkoopt aan ons (Uw klanten). Een gedeelte van de stroom die u aan ons levert, is stroom van de kerncen trale Dodewaard (o.a. via de Pegus). Bovendien werkt u via het S.E.P. mee aan de uiterst kwalijke snelle kweek- reaktoren in Kalkar en Malville. U begrijpt, dat gezien onze bezwaren te gen de kerncentrales, wij die stroom niet willen. Wij beschouwen uw bedrijf als een dienstverlenend bedrijf dat rekening behoort te houden met de mening van haar cliënten. Wij zijn ons ervan be wust, gezien uw handelswijze in het verleden rond de Kalkar-heffing", dat u ons verzoek niet zonder meer zult inwilligen. Om de ernst van de kwestie rond uw deelname in de kern centrale Dodewaard te onderstrepen, verwachten wij daarom van u op kor te termijn een antwoord, waarin u blijk geeft van uw medewerking om gehoor te geven aan ons verzoek. Mocht u niet bereid blijken aan onze redelijke verlangens tegemoet te ko men, dan overwegen wij op grote schaal adhesie te vragen om u te be wegen deze alleszins gevaarlijke weg te verlaten. Inmiddels verblijven wij, hoogachtend, getekend B. DANIELS (namens de Stroomgroep Soest) Foto: Herman van Dam De stemming was opperbest tijdens de diploma uitreiking Op donderdag 3 juli 1980 werd door de heer W. Streeter, algemeen direkteur van Chemco, Inc. te Soestduinen, aan 6 medewerkers het diploma brandwacht 2e klas uitgereikt. De 6, met lof ge slaagde heren zijn: H. van Bekkum, H. Diemers, P. van Hoeyen, P. Korte- kaas, R. v. Schalm en R. Steenman. Het examen heeft 16 mei j.1. plaats gevonden in Nieuwegein. De kursus werd gegeven door de heren Groart en Timmer, kommandant en plaatsver vangend kommandant van de brand weer te Soest en door de heer van de Riet, kommdandant bedrijfbrandweer Chemco. De bezetting van de bedrijfsbrandweer is door de uitbreiding met de 6 geslaag den verdubbeld. Een flinke uitbrei ding, waarvan het belang overduide lijk aangetoond werd begin oktpber vorig jaar toen een deel van Chemco door brand getroffen werd. Tevens werden op deze bijeenkomst de diploma's uitgereikt aan 9 geslaagde EHBO-ers. Op 21 april zijn de volgende personen geslaagd: de dames R. van Doorn, N. Martina, A. Raaymakers en de heren: D. Brands, F. Flenter, W. Huyink, W. Koelewijn, L. Postel en R. Steenman. De instruktrice mevrouw C. Beens- Maas had eer van haar opleidings- werk, want door de examinator dr. Th. Anken werd geen kandidaat afgewe zen. De EHBO-ploeg bij Chemco bestaat nu uit 20 gediplomeerden. Mevrouw Beens verzorgt ook de herhalingslessen bij Chemco. Het EHBO-diploma is name lijk 2 jaar geldig. Wanneer men over 2 jaar in aanmerking wil komen voor verlenging van de geldigheidsduur dient men per jaar tenminste 8 her halingslessen te volgen. Chemco hoopt zo haar EHBO-ploeg zo groot mogelijk, en de vaardigheid van haar EHBO-er3 zo goed mogelijk te houden. Na de in mei en juni gehouden exa mens is aan 128 leerlingen een diplo ma uitgereikt. De uit Soest afkom stige geslaagden zijn: A. Afdeling L.H.N. O.: J. M. v. Bennekom, J. C. Boëseken, I. M. Boneschansker, T. T. A. de Bree, Y. v.d. Broek, S. A. Derickx, M. C. De 24-jarige J.W. uit Soest heeft zichzelf een slechte dienst bewezen door in de nacht van zaterdag op zondag hevig verzet te plegen tegen de politie, die hem had aangehouden wegens rijden onder invloed. De politie moest zelfs gebruik maken van de korte wapenstok om de man te kunnen overmeesteren. Hij werd ter ontnuchtering opgesloten in het politiebureau. Tijdens het verhoor, gisteren, verklaarde W. dat hij zich had verzet omdat hem de rijbevoegdheid is ontzegd, terwijl hij bij zijn aanhouding toch achter het stuur van een auto zat. De automobilist trok tegen twee uur op de Albert Cuyplaan de aandacht van surveillerende politie doordat hij mid- enop de weg stilstond. Toen de politie dicht genaderd was en W. lichtsig nalen gaf om hem te bewegen door te rijden, ging hij ervandoor. Hij reed volgens de politie van de ene stoep rand naar de andere slingerend over de weg. Na een korte achtervolging slaagde de politie erin de auto op de Soester Engweg in de berm klem te rijden. De bestuurder stapte uit; hij bleek zich moeilijk staande te kunnen houden. Hij weigerde de blaasproef en wilde er vandoor gaan. De politie verhinderde dit, maar er ontstond een hevige vechtpartij. W. kon worden over meesterd en werd de politie-auto inge werkt, - maar ook daar was hij niet van plan zich zonder slag of stoot te laten meenemen naar het politie bureau. Door te schoppen en te slaan richtte hij vernielingen aan het inte rieur van de surveillance-auto aan. Eenmaal op het bureau weigerde de man de bloedproef. Hij werd ter ont nuchtering ingesloten. Zondagmiddag kon hij vertrekken nadat de politie proces-verbaal tegen hem had opge maakt wegens het rijden gedurende de periode van ontzegging van de rijbe voegdheid; rijden onder invloed; weigeren van blaas- en bloedproeven; verzet tegen de politie, en vernieling. Foekens, C. C. Houtveen, C. J. Kok, M. J. v.d. Krol, J. O. Mol, G. P. Se- vink, M. v. Stuivenberg, B. Veenvliet, S. J. Verweij, J. Walet, K. v. Weer den, A. W. A. Westhof, M. A. v.d. Zeyst en E. de Zoete. B. Afdeling Bouwtechniek: G. J. v. Leeuwen, W. G. v.d. Meer, W. Oosterhof, J. W. Staal, C. R. Stolk, J. S. C. Kramer, E. Nieuwenhuis, D. G. Reesink, K. Stas en P. J. Thijssen. C. Afdeling Mechanische Techniek: H. van Beek, J. J. A. Bosboom, D. J. v. Heerikhuize, A. M. P. Hilhorst, R. J. v. Rijswijk, R. Rentenaar, K. B. Bregman, R. Spijker en K. A. M. Wes- tra. D. Afdeling Motorvoertuigentechniek: W. H. G. v. Breukelen, R. Looysen, A. M. de Ruyter, A. Voorma, M. v. Breukelen, A. A. v. Amerongen, J. B. Hartog en R. Neuburger. Op de feestelijke diploma-uitreiking in de kantine van de eigen school, werd de aanmoedigingsprijs van de Maat schappij 't Nut van 't Algemeen De partement Baarn dit jaar toegekend aan Yvonne van den Broek en Ans van Bennekom van de afdeling Huishoud- onderwijs en aan Gerard van Leeu wen en Cor Hilhorst van de afdeling Technisch onderwijs. E. Lascursussen: I. Voor het diploma Autogeen lassen beginners slaagden de heren D. Be- rendse, R. M. H. v. Hees, J. H. J. v. Nesselrooij, D. H. J. Rietbergen, C. W. Werkhoven en J. Suik. 2. Voor het diploma Autogeen lassen gevorderden slaagde de heer W. G. M. Sukel te Soest. 3. Voor het diploma Elektrisch lassen beginners slaagden N. A. F. Luijten, G. de Wilde, R. J. Loohuizen, J. H. Maassen, J. Muis, F. S. Plokker, F. Westeneng, T, v. Rouwendaal, P. v. Rouwendaal, J. Suik, J. v. Vuuren. 4. Voor het Elektrisch lassen gevor derden slaagden de heren E. W. Hei- deman, C. J. v. Hengstum en J. Ver woerd. 5. De uitslagen van het Gronddiploma N.I.L. en van de diverse vakdiploma's zijn momenteel nog niet bekend. Voor de lascursussen genoemd onder 1 t/m 4 geldt ook dit jaar weer, dat alle examenkandidaten zijn geslaagd. Wederom een mooi succes. i 1 Vorige week begaven wij ons naar verschillende aangelegde parken (tuinen) in de vrij nabije omge ving, hetgeen wij deze keer nogmaals willen aan roeren. Het is niet alleen een kwestie van het rus tig en ontspannen bewonderen van al het moois wat er ons in die tuinen of parken wordt voorge schoteld. Het is namelijk ook heel goed mogelijk dat er ver schillende ideeën worden opgedaan, die geschikt zijn voor verwerking in de eigen tuin. Vooral het gebruikte (en meestal uitgegroeide) plantenma- teriaal kan een duidelijk beeld geven voor het al of niet aanplanten in de eigen tuin. Een groot voor deel van al de besproken tuinen - parken is het feit dat vrijwel alle planten van naambordjes zijn voorzien, zodat het later terug zoeken een vrij een voudige zaak is. Verder worden er tussen het groen veel leuke hout- en steenmaterialen toegepast, wat eigenlijk alleen maar idee verruimend kan wer ken. Een goed voorbeeld van zo'n tuin die aansteke lijk" kan werken is de „Dieptetuin" in Zeist aan de Tetslaan 26. De laan waar de tuin aanligt is genoemd naar haar ontwerper, Jonckheer van Tets, die in 1909 achter zijn buiten Valkenbosch" een groot stuk terrein tot op enkele meters diep uit liet graven. In die grote kuil werd een tuin aan gelegd in Frans-Engelse stijl, wat duidelijk naar voren komt in het immens grote gazon, met zijn symetrische geschoren Taxis struiken. De tuin werd in de volksmond al gauw de Diepte tuin" genoemd. Helaas raakte tijdens de tweede wereldoorlog de tuin in vreselijk verval, waardoor er van het ge heel weinig overbleef. In de jaren vijftig ging ech ter de Zeister Plantsoenendienst zich erover ont fermen en restaureerde de tuin weer tot wat hij eens was. Naast de kaarsrechte hagen en bloem perken, bevindt er zich ook een fraaie rotstuin met veel aparte gewassen. Via een glooiend ter ras aan het einde van de tuin, bereikt men onder een dubbele fraalbegroeide pergola twee heerlij ke zitbanken van waar de tuin van begin mei tot einde oktober dagelijks bewonderd kan worden. Nog zo'n interessante tuin is de tuin van kasteel De Haar in Haarzuilem In 1895 moest een klein dorp waar enkele boeren hun bedrijven hadden, twee kilometer worden opgeschoven, om plaats te maken voor de opnieuw aan te leggen tuinen van Kasteel de Haar. Van de watervallen, de gazons en de bloemperken, die eens het karakter van de kasteeltuin hadden bepaald, was toendertijd niets meer over. Wie zich nu dan ook door het fraaie park begeeft met zijn Palmentuin, zijn rozentuin en zijn Romeinse tuin kan zich nauwelijks inden ken dat dit alles pas zo'n 70 jaar oud is. En eigenlijk is dat ook niet zo De aangeplantte bomen en struiken zijn vaak tientallen jaren ouder. De franse eigenaar van Kas teel de Haar, liet namelijk tijdens de eeuwwisse ling zijn kasteel en parken weer volledig opknap pen. Bij de aanplant van zijn park kocht hij door heel Utrecht bomen van zo'n 40 tot 60 jaar oud, die door Henri Copijn in zijn ontworpen park wer den neergezet. Op mallejans, speciaal door paar den getrokken karren, werden bij elkaar zo'n 7000 volwassen bomen aangevoerd, die werden uitge- plant in de honderd hectaren grote parken, die in een zeer landelijke stijl werden aangelegd. Uw kleurenfoto's in twee dagen prachtig atgedruKi Als wij uw foto's met u door nemen en we treffen een opname aan die verkeerd belicht is of bijv scheef genomen, dan hoeft u die niet te betaler Birkstraat 2 Soest 02155-1 2874 Iedere Keuze uit drie soorten. Haal uw fondue zelf van ons buffet. SLECHTS per persoon. SOESTERBERQSESTRAAT188. SOESTDUINEN. 02155-12730. De complete huisraad die de familie G. uit Soesterberg alvast had neergezet in de nieuwe woning die ze gaat betrek ken in Bloemheuvel, is door een onbe kende ontvreemd. Het gedeelte van de huisraad uit de vorige woning was er vrijdag neergezet met de bedoeling de woning in het weekend in te richten. Toen de familie G. vrijdagavond bij de nieuwe woning kwam, bleken alle deu ren open te staan, hoewel die afge sloten waren toen men wegging, en was alle huisraad verdwenen. Hiervan is aangifte gedaan bij de politie. CENTRALE VERWARMING LOODGIETERSWERK Gespecialiseerd in energie besparende voorzieningen! KORTE OSSENDAM 53 - SOEST - TEL. 02155-21188 Een groot assortiment van nieuwe lelies zal in de komende weken te pronk staan in Flevohof. De Vereniging „De Lelie", waarin vrijwel alle leliekwekers zijn verenigd, zal in samenwerking met Flevohof een lelieshow presenteren van 19 juli t/m 9 augustus a.s. Deze fraaie expositie, welke wordt gearran geerd door de bekende bloemsierkunstenaar F. Hulsken uit Bussum, zal ze ker een bezoek de moeite waard maken. De expositie zal in het teken staan van Nederlandse klederdrachten. Wie nadere informatie wenst over b.v. lelies als tuinplant, zal op deze expositie ook aan zijn/haar trekken komen. De afdeling Voorlichting van de Bloem- bollenraad zal voor volop informatiemateriaal zorgen. In de grijze oudheid was het bestaan van de lelie reeds bekend en werd zij geroemd en bewonderd om haar schoonheid. Vandaag is dat nóg zo. Sterker, dankzij het werk van verede laars in Nederland en Amerika zijn de laatste jaren tal van nieuwe vormen en kleuren gewonnen. U hebt het maar voor het zeggen! Lelies met hangende en al dan niet omgekrulde bloemen, aanwinsten met vertikaal geplaatste óf staande bloe men en dan kunt u ook nog kiezen uit klein-, middelgroot- of grootbloemige typen. Werd het leliebeeld voorheen voor een groot deel beheerst door de witte trompetten en de oranje hollandi- cums, vandaag de dag is er een rijk scala aan kleuren en vormen. Hoe belangrijk de lelieteelt voor de va derlandse bloembollencultuur is, laten een paar kille cijfers zien. In 1964 werden er in Nederland nog geen 80 ha. lelies geteeld, maar vandaag be slaat het areaal 1100 ha! En dat zal met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid nog groter worden, om dat de lelie als snijbloem steeds meer in de mode komt. Niet alleen om de fraaie kleuren en typen, maar ook door het lange leven in de vaas, ofte wel de lange houdbaarheid. Bij de bloemkwekers komt de lelie ook steeds meer in trek. Er gaan veel bollen op een vierkante meter, de warmtebehoefte van een aantal rassen is gering en bovendien kan men een deel van de lelies het gehele jaar rond in bloei krijgen. Daar komt nog bij dat men de bol len nauwkeurig kan programmeren. Als men zo op de juiste manier be handelde bollen op een bepaald tijd stip plant, kan men na een aantal we ken bloemen snijden. Men kan er bij wijze- van spreken de klok op gelijk zetten. Flevohof is geopend van 8.30 uur tot 18.00 uur. De entreeprijzen zijn 8,- voor volwassenen en 5,50 voor kin deren. Met openbaar vervoer is Fle vohof bereikbaar via station Harder wijk. We woonden in Rotterdam en het was nog voor het bombardement dat we met de buurtgenoten in de schuilkel der bijeen kwamen om de nodige in structies te ontvangen. De schuilkel der was op de hoek van de straat en lag onder een drukkerij. Het blokhoofd gaf gelegenheid tot het stellen van vra gen. Een dame die tegenover ons woon de en vooraan gezeten was, stelde de volgende vraag. ,,Mag iemand die niet in de buurt woont, bij een bombar dement ook in de schuilkelder?" Het was een zéér zorgzame vrouw en al leen zij droeg een gasmasker bij zich. Nu weet ik niet meer wat het blok hoofd antwoordde; of hij het had over het toepassen van een selectie, of dat we zo vrijmoedig moesten zijn om de deur voor iedereen open te houden. Wel weet ik dat, toen het geweld los barstte en de bommen vielen, geen mens naar de schuilkelder ging uit vrees voor instorten. Wij zaten met ons gezin, en met dat van de buren, bij ons in de voorkamer, en zo, op een kluitje zittend wachtten we af. We zagen de Heinkels over de stad scheren en hun vernietigend werk doen. Midden op de dag en bij het mooiste weer van de wereld. Stortte een gebouw in, dan was het een rol len van de donder. Nu eens van dicht bij en dan weer van ver af. De stad was aan de vijand overgeleverd, weer loos en genadeloos. Ouders zochten hun kinderen, kinderen hun ouders. Ik hoorde een man schreeuwen: „Ik neem het niet!" In zijn radeloosheid. Rotterdam stond in brand, en tegen het donker worden was het tot hoog aan de hemel één vuurzee. Toen de capitulatie kwam zeiden we: „Dit moet dan maar, 't is beter zo". „Afgelopen". Bij alle ellende kwamen de eerste troe pen Duitsers de verwoeste stad binnen. Elite troepen. Zegevierend. Ook zagen we al gauw een Duitse legerwagen voor het kaaspakhuis beneden onze etage verschijnen. Om het pakhuis alvast leeg te halen. Want oorlog gaat gepaard met moord en roof. Binnen schepen werden gevorderd en geschikt gemaakt voor de oversteek, waarbij de Duitsers zongen: „Wir fahren nach England". Ze brachten daar vliegtuig-propellers op aan met motoraandrijving, en ze lieten de voorkant van de schepen ver bouwen zodat die tegen de kusten van Engeland op konden klauteren. Ze oefenden in de Coolhaven, een binnen haven van Rotterdam-West, en ze meenden het heus. Wij hadden met de buurtgenoten een paar zolderschuiten in gebruik geno men om gewonden, die met vracht wagens werden aangevoerd, tijdelijk op te vangen. Linnengoed haalden we uit de voorraad van een Scheepvaart maatschappij in de omgeving. Soms wisten de chauffeurs niet waar ze met hun vracht heen moesten; waren er doden bij dan werden de chauffeurs doorverwezen naar het park waar een kuil diende als voorlopige begraaf plaats. Beangstigd over ons lot, reed een familielid van ons op zijn motor van Amsterdam, zijn woonplaats, naar die van ons, naar Rotterdam. Om te weten hoe het met ons gesteld was. Met alle gevaren langs de weg, de gevechten en de versperringen door neergeschoten vliegtuigen. Toen hij wist dat we nog leefden, ging hij naar huis terug. Maar niet eerder dan na dat hij, van achter de hekken in het park onder Duitse bewaking bijeenge brachte Nederlandse krijgsgevange nen, de boodschap meekreeg om ook bij hen thuis te vertellen dat zij nog leefden. A.S. kom naar middelwijkstraat 54 telefoon 02155-13539 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3